Alisisci NiJOifS- Mrauitit- üiiliHliii DE HOOGSTE WAARDE Raad Barsingerhoro. G. J. CLAlJ's DE GELUKKIGE HELD Donderdag 18 Maart 1926. 69ste Jaargang. No. 7811 Uitgevers i N.V. v.h. TKAPMAN Co., Schageu. dj blad verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woensdag, Donder en Zatordag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advor- Itiön nog zoovool mogelijk in hot oerstuitkomond nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden fl.06. Losse nummors 6 cent. AD VERTEN- TI ÖN van 1 tot 5 regels f 1.10, iodoro rogcl imoor 20 cent (bewij: inbogrepon). Grooto letters woedon naar plaatsruimte botokond. zich met Ingang van 1 April '26 ipgeeit als lezer van de Schager luuranl, ontvangt de nog verschijnende lummers van Maart GRATIS. lx? °P Vergadering van den Raad op Dinsdag 16 Maart 1926, 's middags om 3 uur. *"7 Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemees ter, secretaris de beer P. Bronder. Afwezig de heer Smit. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom^ waarna hij de goedkeuring van den Baad vraagt, op de notulen, welke verkregen wordt. Onder dank aan den secretaris worden ze vastge steld. Voorzitter deelt mede, dat de heer Smit ter ^ver gadering in Schagen is, maar hij hoopt, dat hij yBtraks zal komen. Ingekomen zijn de volgcnC.j stukken: De begrooting van den Warenkeuringsdienst voor 1920, te Alkmaar. Van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid het bericht dat het besluit van den Raad tot in trekking van het eenige jaren geleden genomen be sluit inzake het aantal vergunningen niet ontvan kelijk verklaard is. iBij het laatste raadsbesluit was tot uitbreiding besloten. Het aantal vergunningen blijft du9 op 4 bepaald nu. Voor kennisgeving aanr genomen. De goedgekeurde begroeting voor 1928, van Ge<L Staten, Van Ged. Staten het bericht dat betreffende de O. L. school te Haringhuizen, vooralsnog niet tot toepassing van. artikel 22, 3e lid der L. O. wet, be- a hoeft te worden overgegaan. In dit lid wordt aan Ged. Staten de bevoegdheid; ge geven in overleg met den Inspecteur het aantal scholen te verminderen, indien zij dit aantal te groot achten). Van de vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in bet kanton Schagen het bericht, dat. in de vergadering van 20 Februari 1926 is besloten geen bijdrage te heffen. Voorzitter: Wat betreft de school te H'aringhuizen kan ik u meedeelen, dat het aantal kinderen 22 be draagt terwijl we verwachtten dat er -16 zouden zijn. Dat valt dus mee. Misschien komt de Directeur van de kaasfabriek ook nog in Haringhuizen te wonen met 3 kinderen, zoodat er dan ruim voldoende zijn. Het wordt dan nog een schooltje dat er naar rooit. Het adre svan Middelie inzake de watertarieven, Ingekomen is voorts het bekende adres van de gemeente Middelie, waarin adhaesie gevraagd wordt voor een tot Ged. Staten te richten adres voor ver laging der onbillijk gevonden tarieven tot op 25 ct. per M3. Voorzitter: Het adres is door B. en W. behandeld en zij zijn vóór het verleenen van adhaesie. De heer Blaauboer: Ik kan het goedkeuren dat voor de groote hoeveelheden water die in het vee- houdersbedrijf noodig zijn, 'n billijk tarief gevraagd wordt. Dat er 40 cent betaald moet worden, vind ik onbillijk. De heer Kooijman kan adhaesie verleenen ook goedkeuren. Allen verklaren zich voor adhaesiebetuiging. Overgegaan wordt tot wijziging der begroeting, dienst 1925, Voorgesteld wordt, het doen van af- en overschrijvingen uit onvoorziene, goed. te keuren. De raad gaat hiermee accoord. Tevens wordt vastgesteld een suppletoir© begroo- ting, tot een bedrag van f 5440, zijnde het bedrag voorgeschoten aan het G.E.B., dat nu omgezet ia in een leening. Subsidie voor het naaionderwijs te Nieuwe Niedorp. In behandeling komt daarna een subsidie-aanvrage van de gemeente Nieuwe Niedorp voor naaionder wijs. Gevraagd wordt f 5 per jaar per leerling of 50 cent per maand voor leerlingen die niet een geheel jaar den cursus bezoeken. Voorzitter: B. en W. hebben besloten f 5 per leer ling te geven, voor den tijd van 1 jaar. Er is hier 1 leerling in de gemeente die den cursus bezoekt. Aangezien er hier geen gelegenheid bestaat derge lijk onderwijs te volgen, hebben we gemeend dit te moeten voorstellen Algemeen goedgevonden. Aan de orde is de vaststelling van een pensioen grondslag voor den beer W. Keesman. Voorzitter deelt mede, dat deze grondslag gevraagd wordt door den Pensioenraad, aangezien vaststelling biervan tot nu toe niet geschied is. De heer Keesman is als telegrambesteller in dienst geweest en als opzichter van de begraafplaats. In het eerste geval komt hem geen pensioen toe, omdat deze betrekking een tijdelijke was. Over 1920 wordt t voorgesteld voor de laatste betrekking den grond- elag op f 280 te bepalen. Aldus wordt besloten. Voorzitter: Die pensioengrondslagen, daar zit wat aan vast. Ik heb er laatst een lezing over bijge woond, maar daar moet je in thuis geraken. Aangeboden worden de verslagen van de commis sie tot Wering van Schoolverzuim en van de Winr teravondscbolen. De secretaris leest ze voor. Het aantal verzuimen was klein, het verzuim ge schiedde in hoofdzaak door ziekte of om ander: geldigeredenen. Het bezoek aan de winteravond- school was te Barsingerhorn als volgt, begonnen met 17 jongens en 10 meisjes; geëindigd met .15 jongens en 8 meisjes; te Kolhorn: begonnen met 10, meis jes en 13 jongens, geëindigd met 8 meisjes ep 8 jongens. Voorzitter: ^Hieruit blijkt, dat de behoefte aan vervolgonderwijs nog wel bestaat. Voor Kolhorn valt het me heel erg mee, het aantal aangiften was aan vankelijk niet groot. De secretaris deelt verder mee, dat te Haringhui- geven wij bi] het inruilen van Rijwielen. Te koop een jongens- en een meisjesrijwiel. Steeds voorradig gebruikte rijwielen. G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen. OCBTENOVOEB Is JE 0CHTENDV0EB 70 eent per 2'/a KG.; f 9.50 per 50 K.G. Laat het onderzoeken, heeft het geen 42% eiwit en vet dan zijn de kosten voor zijn rekening. OAeral verkrijgbaar. 33. door A. S. M- HUTCHINSQN. Maar die gedachte, boe klein zij wag ©n ho© Kef, die zijn booze bui begon te verjagen, herinnerde hein juist weer aan zijn strijd. Dat was het juist; zij was zoo tenger en Kef. zoo anders dan -bij in alles en alles, dat zij* zijn toestand niet kon begrij pen. Niemand scheen in te zien, dat bij volwassen werd en boe onzeker de tqekomst voor hem was, en wat er van hem worden moest. Zij lachten hem uit, wanneer hij er over begon. Zij lachten allemaal. Mr. Purdie ook. Mr. Purdie had gelachen en gezegd: „Maar j*e. bent nog niet volwassen, Percival!" .,0, dat onuitstaanbaar ge grinnik van Mr. Purdie!" riep Percival1, maar al leen de wind hoorde hem bij zijn nieuwe uitbarsting van woede tegen de heel'è wereld en tegen Mr. Pur die in het bijzonder. Polio lachte ook Rollo had ook gelachen en zegd: „Begin daar nu nog niet mee, Percdvalf! it komt atïes op z'n rijd in orde." rOp z*n rijd, Keve hemel! 't Is nu mijn rijd," zeide Percival' tegen zijn ouden vriend, den wind. „De rijd gaat eiken dag voorbij 't is allemaal goed en wel' voor Rolló zijn leven is pasklaar voor hem gemaakt. Maar voor mij! Ik moet hier maar rondToopen, terwijl hij naar Cambridge gaat, hè? En lummelen totdat bh* terugkomt." Lady Burdon lachte ze lachten allemaal, von den hem dwaas en zagen het niet in. Ze zonden Dog-lachen, maar op een andore manier, en gelijk amden ze hebben ook, wanneer ze het eindelijk zou den inzien en hij Tui, nutteloos en geheel arhainke- hjk van Tante Maggie was gewórden. Ja, zo Zou den allemaal lachen, en ze zouden hem dan alle maal' verachten, allemaal. 3. r 7 I Terwijl' die gedachte bij hem opkwam, terwijl bh zoo n ellendig beeld van zich' zelf voor ach zag, 'ang uitgegroeid met zijn handen'in zijn zak 'in de dorpstraat, en al' zijn vrienden, die hem minachtend voorbijliepen, was het afeof de wind plotseling van mcihtinp veranderde, waardoor hij een ©ogenblik word afgeleid, maar daarna volgden ziin gedachten weer hun loop. Zijn oude vriend de wind. die hem *n overeenstemming met zijn eigen gemoedsbewe- Hpdg gestompt en geduwd had, ging plotseling liggen, en 't werd stil om hem heen: toen stak zen het aantal verzuimen heel gering was. De com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs heeft 2 maal vergaderd en zij kon het schoolbezoek goed noemen. Voorzitter brengt de commissies dank voor hun werk en de uitgebrachte verslagen. Benoemingen bij de Arbeidsbe middeling, De benoeming van een voorzitter en leden van de Commissie van Toezicht op de Arbeidsbemiddeling vindt hierop plaats. Door B. en W. worden aanbe volen voor voorzitter: 1. Dr. Beeker; 2. P. Eronder, Voor de werkgevers-leden: in de vacature Jb. Waiboer: 1. Jb. Waiboer; 2. J. Borst; voor de vacature Alb. Vis: 1. Alb. Vis; 2. P. A. Melchior. Voor de werknemers-leden: voor de vacature L. de Graaf: 1. L. de Graaf; 2. S. Herman. Voor de vacature-Liefhebber:1. F. Goet; 2. L. Bood. De no.'s 1 worden met algemeene stemmen in de desbetreffende functies benoemd. De Raad gaat daarna in comité om te behandelen de benoeming van een Hoofd der .School te Haringhuizen. Na heropening der vergadering verklaart de voor zitter dat door B. en W. in overleg met den Inspec teur bij; het lager onderwijs, het volgende drietal is opgemaakt: 1. L. v. d. Kuil te Helder; 2. J, v. Graaf te Helder; 3. D. Eveleens te Aalsmeer, De indienst treding zal zijn 1 April. Bij stemming wordt de heer L. v. d. Kuil met al gemeen e stemmen benoemd tot Hoofd der school. Voorzitter spreekt de hoop uit, dat de benoeming zal worden aangenomen. Rondvraag. De heer Schenk vraagt, hoe het gaat met de herstellingen aan de schoeiingen der landerijen. Wordt het geen tijd dat ze eens nageke ken worden? Het voorjaar nadert, straks komt het vee in het land. Voorzitter: De schoeiingen langs den weg en de hekken zijn voor gemeente-rekening, het andere on derhoud is voor de eigenaars, Maar wat u bedoelt is waarschijnlijk een hek aan den weg. He tzal in orde gemaakt worden. t De haven te Kolhorn gevaarlijk. Het baken op één der dammen steeds verdwenen. Klachten over het electrisch licht. De heer Burger zegt, dat 't baken op het Zuider- hoofd er sinds langen tijd niet meer is, terwijl liet hoofd zelf in desolaten toestand verkeert, De steiger op het eind is weggeslagen. Als er tot herstel mocht worden overgegaan, zou hij aanraden er een kleine steiger te maken voor de schippers die daar wil len vastleggen. Voorzitter: Het baken op het Zuiderboofd, dat heb Ik niet één, maar wel 10 maal gezegd tegen den politieagent die tevens havenmeester is, moet weer he/steld worden. Vandaag is deze er weer ge weest, maar tot nog toe kon herstel niet plaats vin den door het hooge water. De heer Burger: Maar hoe komthet, dat dat baken weg is? Het 19 telkens weer zoo. Hoe veel keer is het nu al niet hersteld en hoeveel keer is bet au weer af?. Voorzitter: Dat is een lastig geval. Het baken moet verder staan dan de dam loopt, anders is er gevaar voor de schepen, dat ze erop loopen. Je kunt er zoo lastig bij. De heer Burger: Zou het niet met een ducdaif gaan? Om het baken wordt wel eens een tros ge gooid en dan wordt het over den kop getrokken. Voorzitter: Ik weet niet of dat de oorzaak is, maar ik geef toe, dat het er niet in orde is zoo. De heer Burger: Zooals 't verleden week was, kon den de schippers het niet zien om in de haven te loopen. Voorzitter' :Ik ben het geheel met u eens, dat het niet in orde is, Maar a's ik opdracht geef, dan kan die niet uitgevoerd worden, zeggen ze, omdat het weer het niet toelaat of de stand van het water. De heer Jvistemaker: Maar als het niet in orde is, dan behoeft u het er niet mee eens te zijn, als ze zeggen dat ze er niet bij kunnen om te werken. Als het in orde moet gemaakt, dan moet het gebeuren. Bovendien, niet alleen is het baken verdwenen, maar het ëlectrisch licht is ook veel defect, de toevoerdrar den hangen te slap. Als er geen licht is op de dam men wordt het gevaarlijk, er kunnen straks groote ongelukken gebeuren. Het is zoo niet verantwoord. Het kan in orde gemaakt worden en als er daarvoor hier geen deskundigen zijn, dan moeten ze maar uit een andere plaats komen. Voorzitter: We zullen dan iemand uit een andere plaats moeten hebben. De fijnwerker die we hébben hier, daar hebben we niets aan Hij wordt duizelig als hij in een paal moet klimmen, hiji kan daar niet tegen Ik weet niet of Prins, de helper, dit werk kan doen. De heer Kistemaker: Het is niet alleen dat het havenlicht niet in orde is, maar bij particulieren is 't ook zoo. Doordat de draden te slap hangen, begin nen ze te slingeren en op een zeker oogenblik springt in huis alles stuk. De heer Burger oppert de idéé iemand aan te stellen, die per uur betaald wordt, voor het doen van herstellingen aan het net. Voorzitter: We moeten over deze zaak niet te licht oordeelen. Daar zit heel wat aan vast. Ik had echter in den Raad een adres verwacht met een verzoek een persoon hiervoor aan te stellen, Als de raad dit wil, kan natuurlijk tot een dergelijke aanstelling be sloten worden. Zoo'n persoon heeft dan de verant woording, hiji moet de sleutels van het bedrijf heb ben. Als er dan wat gebeurt, is het echter een loo pen van den een naar den ander om de sleutels. De heer Schenk: Wat het slaphangen van de draden betreft, daar zijn geen 3 personen voor noo dig, dat herstellen kan 1 persoon wel af. De heer Eingel maakt naar aanleiding van de ba kens nog ©enige opmerkingen. Hij zegt er met den havenmeester over gesproken ie hebben, toen de win ter voorbij was, ook heeft hij; het over het verdwe nen baken gehad. Het zou weer geplaatst worden, zei Langendijk, en nu is het nog niet hersteld. Droog zou het een 14 dagen geleden doen, maar door slecht weer was herstel niet mogelijk. Spr. legt uit, waardoor het komt dat het baken telkens weg is. de wind weer op en bracht een geur mee, die hem eerst niet opgevallen was. 't Was niet vreemd, dat hij die verandering oplette. De wind, die op deze heuvels blies, was een van zijn oude kameraden, en iedereen, dat met den wind bevriend is, weet, dat de wind een levend iets is, die vreemde gehei men weet te fluisteren in zijn zachte bries, en de wildste avonturen uitdondert in zijn orkanen. Wie 's nachts wakker ligt, hoort hem roepen: „waar ben je? waar ben jer" Wie den heuvel beklimt om hem te zoeken, roept hij „welkom" toe. Soms komt hij vrooiyk aanrazen, in dolle opgewonden heid, bij hen, die zh'n vrienden zijn. Hy roept dan: „Dezen kant uit, dezen kant uit!. Hier gaat het vrooiijk toe!" soms zachtjes en geheimzinnig,, met den vinger op den mond, fluistert hij „Luister, luister, stil, ik zal je een geheim vertellen!" In deze laatste vermomming kwam de wind nu tot Percival, rukte hem uit zijn onstuimige ge dachten, waartoe hij eerst had bijgedragen en, voerde die door den geur, dien hij meebracht pp droomerigo, nevelige paden. De geur, dien de wind zacht meevoerde,, wekte plotseling en zeker bu Percival herinneringen op, die daarmee verband hielden, zooals geuren dat kunnen doen. Hij ont dekte daarin iets van het parfum, dat Dora altijd licht omgaf en onmiddellijk waren zijn gedach ten bij haar. Zij zou hem dus ook al's een leeglooper zien! Zij zou hem ook .minachtend voorbij gaan! Hij zag haar bijna zoo duidelijk voor zich, alsof zij naast hem op den heuvel' stond. Hij zag haar mooi ge- zichtj'e met die hooge, koel'e uitdrukking, de door schijnende blankheid van haar huid, met den war men blos op de wangen, en het was hem als bloos de zij dieper nu hij zoo naar haar keek, al' was zij slechts een droombeeld. Maar dat visioen zag hy duidelijk. Hij zou haar met de hand hebben kun- ken aanraken, én hy wist niet hoe het kwam, maai- hij begon Kent te beven en zijn adem ging wat sneller. Zij zou hem ook als een leeglooper zienHij schudde deze gedachte van zich af en liet zijn geest een hooge vlucht nemen naar daden van dap perheid en heldhaftigheid., naar roem en eerbewy- zen by overwinningen, die hij behalen zou onder haar goedkeurende blikken, en waarna hij als i loon haar glimlach zou in ontvangst mogen nemen. I Een korten tijd stond hij verloren in die drocv- men. Onverwacht waren zij hem overvallen en hij genoot er van. Toen begon hy' ze vreemd te vinden on er verlegen onder te worden, hij begreep die j droombeelden niet, en zijn eigen gevoelens evenmin, i 't Was geen wondder, want ofschoon hij* op den 1'eeftüd was, waarin het gist en woelt bij den jonge ling, lag het niet in zijn natuur en was de gelegen heid in zijn leven niet voorgekomen^ oan gevoelens van verliefdheid aan te kweehen. Een trage geest en een ïui lichaam vormen den bodem, waarin die worden gevoed; hij was vlug en- sterk, levendig (.en gezond naar lichaam en geest; zijn eenige streven was gericht op alles wat hem tot beweging aanspoorde en waaraan hii zijn kracht zou kunnen meten. Op sexuoel' gebied was hij tot nog toe dus niet verontrust en toch maakten juist deze eigenschappon, dat alfa eenmaal' deze groote ontroering tot hem kwam, hij zich er geheel in zou verdiepen. En dit oogenblik was hu bijna aangebroken. Voor Dora met haar zeldzame schoonheid had hij altijd iets anders gevoeld dan voor wie of v wat ook, maar hij had nooit de moeite genomen zich daar rekenschap van te geven. Hii had haar bewonderd om haar bevalligheid en Kerüjkheid, Van den dag af, dat hij haar, „Sneeuwwit en Rozerood", uit zijn sprookjesboek had genoemd. Daarna had hij in haar altijd iets liefs en teers gezien, heel1 anders dan al de andere menschen, die hij kende; dat door hem ook anders Jjehandeld moest wordeniets heel fijns, dat hem de tegenstelling duidelijk Ket voelen met zijn eigen, stevige gestalte, sterke lede maten, gebruind gezicht, en zijn harde jongens handen. Toen hij nog een jongen was, had hy altijd ontzag voor haar gevoeld; toen hy' onder werd, ging dat ontzag over in de zuivere bewondering, die hii van don eersten dag af voor haar gevoeld had. Als hij niet bij haar was, in de lange maanden, die tussc'hen haar bezoeken verKepen,dacht hy zelden aan haar, ofschoon hy soms, hu wist niet hoe het kwam, plotseling .haar voor zich zag of van haar droomde. Als nij haar dan weer ontmoette, bewonderde hy haar opnieuw; hy vond het prettig liaar gezichtje te bekijken en om ongezien op te letten hoe langzaam een koel' glimlachje om haar Kppen gleed of haar te zien blozen of verbl'eeken; hy beschermde haar graag zonder dat zy' het op merkte, zooal's. hij haar op dien dag lantg geleden, iy de modderige laan had geholpen; en het deed hem zeldzaam aangenaam aan als zij hem voor den een of anderen dienst bedankte. Zoo was hun verhouding geweest de jaren dooi Hij had nooit over hun omgang nagedacht of zich zelf afgevraagd .waarom hij zoo graag naar haar keek, nooit tot op dit oogenblik. Nu, voor don eersten keer, terwijl' hij op den heuvel stond, ver ward in de nevelige gedachten en gevoelens, die znjn oude vriend, de. wind hem had gebracht, ver loren en van de wys gebracht door do visioenen, die voor zijn geest waren opgedaagd bij de vraag of Dora hem een luiaard zou vinden, nu voor het eerst vroeg hij zichzelf plotseling ai, wat zij voor hem was. Met inspanning schudde hij zich wakker, hy' voelde zich overrompeld en dergelijke sensaties waren hem tot nog toe onbekend. Zy waren zijn natuur vreemd, dat Kohte beven en de snellere ademhaling, hy' maakte een haastige beweging alsof het tastbare en zichtbare dingen waren, die hy kon afschudden. Onmogelijk, zu hielden hem gevangen. Zy'n adem ging sneller en hij begon hefti ger te beven. Wat was zy voor hem? Het antwoord kwam, een drievoudig antwoord, waarvan hy' de waarheid moest erkennen. Het gaf hem een phy- sieke ontroering alsof voor het eerst iets als vuur door zyn aderen Vloeide. Het drievoudig antwoord, dat van hem erkenning eisohte. Wat was zü voor hem? Haar gezicht en gestalte stonden in al'haar schoonheid voor zijn oogen; dat was het eerste antwoord en hy beefde opnieuw. Wat was iZij voor hem? De herinnering aan een vluchtig ge zegde van Rollo den vorigen -dag, schoot als een bliksemstraal door zijn gedachten. ,.Ik geloof, dat moeder en Mevrouw Espart samen oen plan heb; ben om my* met Dora te laten trouwen, als ik mn vestig," dat was het tweede antwoord en het trof hem zoo onaangenaam, dat hy* zyn wenkbrauwen fronsde. Wat was -rij voor hem? 't Zou het vreese- Tykste van .alles zijn, dat, wanneer iedereen hem uitlachte en minachtte, hem den leeglooper, dat zij hem ook zoo zou zien; dat was het derde antwoord, en hy schrikte op alsof Iemand hem met een gloeiend ijzer aanraakte. Wat was zn^. voor hem? Hij moest naar die drie stemmen, die hem hun antwoord brachten, luisteren, en moest ze erkennen ze gelyk geven Door één enkel woord gaf hij zich fewonnen. Niemand was in de nabijheid, die hem on beluisteren, en toöh bloosde hij; niemand kon ,'hem hooren, en toch fluisterde hy bijna onhoor baar. Het was niet meer dan. een zucht haar haam „Dora!" Een intense rust kwam over hem. Hij stond, in vervoering, AT zijn zinnen beefden. Uit de stilte om hem heen, kwam de echo van zijn gefluister, scheen haar naam te klinken: Dora, Dora,.Dora! als rozeblaadjes viel het om hem neer. Hij hief het gelaat op als om hun liefkozing te voelen, en in. plotselinge geestverrukking geloofde hy, dat zy by hem was, dat hij haar aan kon raken en zag en voelde hij, hoe zij zich over hem boog en haar geur tot hem uitstroomde, zooal's de bloeiende meidoorn buigt en haar geuren uitzendt, wanneer de morgen gloort in de eerste lentedagen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1