Marktberichten. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. staan hebban, dat hli, wetende dat zijn faillissement niet voorkomen kon worden, verschillende van zijn schuldeischers betaald heeft, waardoor natuurlijk andere schuldeischers benadeeld zouden zijn, vol gens geruchten voor tienduizenden guldens. Nadat de aannemer voor den officier van Justitie was gebracht, is hij weer op vrije voeten gesteld. De zaak moet thans verder onderzocht worden door den rechter-commissaris. Tot heden is niet gebleken dat de aannemer zich door zijn handelingen zelf heeft bevoordeeld. DS. GEELKERKEN AFGEZET. De geschiedenis of de slang in het Paradijsverhaal werkelijk heeft gesproken of niet, heeft, zooals be kend, aanleiding gegeven tot een heele beroering in het Gereformeerde kamp. De Gereformeerde Synode 'heeft de bekende Ds. Geelkerken uit Amsterdam een verklaring voorgelegd, welke deze gemeend heeft te moeten weigeren te teekenen en heeft hem drie maanden geschorst. Ds. Geelkerken en de kerkeraad van de Ger. Kerk Amsterdam-Zuid heeft zich daaraan niet gestoord. Er is evengoed gepreekt en het eindresul:aat is nu dat de Synode te Assen Ds. Geelkerken heeft afge zet en werd hij dus afgesneden van de Gereformeer de kerken en evenzoo de kerkeraad, ouderlingen en diakenen van Amsterdam-Zuid. De oorlog is nu in volle actie uitgebroken en de verdere gevolgen zullen zeer zeker zeer ingrijpend zijn. De broeders zullen nog ruzie genoeg maken. OUDKARSPEL. In de vacature van secretaris-penningmeester van de a-fdeeling Zuidscharwoude van de Tuinbouw-On- derlinge, ontstaan door het bedanken van den heer A. C. Kroon, is Woensdagmiddag voorzien door de benoeming als zoodanig van den heer Kunnen, ge meentesecretaris te Zuidscharwoude. NOORDSCHARWOUDE. De heer J. Bakker te Broek op Langendijk, heeft wegens voortdurende ongesteldheid, bedankt als secretaris van den Bond van Begrafenisvereenigin- gen. NOORDSCHARWOUDE. De algemeene vergadering van den Noordermarkt- bond heeft plaats op 1 April in Concordia. OUDKARSPEL. Gister, Woensdagavond, werd de laatste les ge houden van den cursus in bemestingleer, welke on der leiding van den heer Renaud, hoofd der school te Zuidscharwoude werd gegeuen. De cursus is van het begin tot het einde door een dertigtal leerlingen boven 21 jaar gevolgd. Dezen avond waren mede aanwezig de heer Ha- zeloop en aanvankelijk drie, later een vijftal be stuursleden van de tuinbouwvereeniging De Een dracht alhier. Na afloop van de les, die twee uur duurde, dankte de leider de cursisten voor hun getrouw bezoek en sprak de hoop uit, dat het behandelde in de praktijk zijn nut zal afwerpen. Ik zag er, aldus de heer Renaud, in den aanvang tegenop een cursus met mannen van de praktijk te leiden, omdat de theorie niet altijd tegen de prak tijk op kan. Het is echter meegevallen en we heb ben zeker van elkaar geleerd. De heer Hazeloop sprak er eveneens zijn genoe gen over uit dat de cursus zoo trouw gevolgd is. Het bewijst Z.Ed. opnieuw, dat de heer Renaud er in geslaagd is de verschillende onderwerpen op be vattelijke gronden naar voren te brengen. Ik zeg, aldus spreker, den heer Renaud daarvoor dank en dank ook de cursisten voor hunne belangstelling. Een cursus met ouderen heeft dat voor, dat ze door de ervaring in de gelegenheid zijn in korten tijd te leeren. De maatregel van de regeering om Cursussen voor ouderen te steunen, heeft hieT wel een gunstig gevolg gehad. Het bewijst ook, dat we vooruit gaan, want voor 25 jaar terug zou men aan het houden van een zoodanigen cursus niet gedacht hebben. Het is een teeken van vooruitgang. Ik hoop, dat het ge leerde in de practijk zijn nut zal afwerpen. Om de toepassing gemakkelijker te maken, heb ben we besproken het nemen van proeven ook met nieuwe meststoffen. Het nemen van proeven heeft vroeger den bag ger grootendeels door kunstmest doen vervangen, waarmee men vooral met de tegenwoordig meer ge heide lichte gronden zijn nut gedaan heeft. De kalk- salpeter moet weer eens beproefd worden en ook is een proef te nemen met Lunea 26 pet. stikstof, wel ke thans zeer concurreerend schijnt te kunnen wor den geleverd. Als er belangstelling is voor deze proe ven, zal ik daarvoor gaarne mijne medewerking verleenen. De voorzitter van „De Eendracht", de heer Jb. de Boer, dankt den heer Hazeloop voor de woorden, den leeraar voor zijne leiding, den cursisten voor hunne belangstelling en de pers voor de aanwezig heid op dezen avond. Daarna trad de heer J. van Wilken als oudste cursist naar voren. Het is, aldus de heer v. W., de laatste avond van onzen cursus en ik dank u namens ons allen voor hetgeen u ons hebt trachten te lee ren. Wij danken u voor de duidelijke wijze waarop' u de onderwerpen behandelde. Het heeft onze blik verhelderd, onze kennis verdubbeld. Uwe taak was niet gemakkelijk, omdat de practijk tegenover de theorie kwam te staan, doch het waren mooie les sen die ik hoop voor ons van. groot profijt zullen zijn. Wij bieden u als blijk van waardeering dit boeken kastje aan, in de hoop dat u er een goede plaats voor zult weten te vinden. De heer Renaud dankt voor de uitgesproken waar deering. Met genoegen heb ik, aldus spr., de les sen gegeven en ik hoop dat de heeren hun best zul len doen, wat ze hoorden, aan de practijk te toetsen. Als er proeven worden genomen, zal ik daarvan gaarne getuige zijn en mijne medewerking verlee nen. Ik dank nogmaals voor de blijken van waar deering. Ge waart steeds trouwe leerlingen, waar van ook ik zeker veel geleerd heb. De heer de Boer vraagt ten slotte, hoe de cur sisten denken over het houden van een excursie naar het Westland. Mocht het gebeuren, dan zal het goed zijn het in tweeën te doen. Er werd overeen gekomen, dat een reisje zal worden gemaakt over Aalsmeer, naar het Westland. Dan kan eerst de kweekerij van bloemen bezien worden, daarna de verschillende hulpmiddelen voor kweeken onder glas, om daarna te bezien wat het Westland, onder glas weet voort te brengen. Hiermede was deze laatste lesavond geëindigd. HEERHUGOWAARD. De jaarvergadering- van „Licht in Duisternis'', het ondersteuningsfonds bij ziekte, had dezen keer een feestelijk karakter, aangezien tevens herdacht werd het 25-jarig bestaan van het fonds. Uit&enoo- digd waren ditmaal' de leden en begunstigers met hunne dames, benevens de eere-Ieden De. Brink, thans predikant te Andijk en den heer G. Smit Az., rustend hoofd der school te Veenhuizen; laatst genoemde kon echter degens ziekte de samenkomst niet bijwonen. De voorzitter van het fonds, de heer Brugman, heet allen namens het bestuur en den Raad van Toezicht welkom in de aardig versierde zaal van den heer Rus. Is het ons, zegt spr., een groot ge noegen, te mogen zien, dat zoovelen ditmaal aan onzen oproep gevolg hebben gegeven, toch bekruipt mij een gevoel van leedwezen over het feit, dat we voor onze gerwone jaarvergaderingen zoo vaak te vergeefs onze agenda toezonden en vooral' de laat ste jaren zoo bitter, weinig mochlfcen gewaarworden van propaganda ten gunste van versterking van ons ledental. Persoonlijk had spr. voor deze bijeen komst den ouden heer Smit uitgenoodigd, doch moest van dezen vernemen, dat zijn krachten daar voor niet toereikend waren. T>e P O-jarige grijsaard, die jaren achtereen voorzitter is geweest, droeg spr. op aan allen zijn groet over to brengen, met de beste wenschen voor het fonds, van welke taak spr. zich by dozen kweet. Een speciaal wolkom werd gericht tot Ds. Brink, de stachtor van het fond», en het was spr. een aangename taak dezen namens het Ixsstuur en den Raad van Toezicht, een bioem»tuk te mogen voorzetten. Verder werd er op gewezen, dat er toch inder daad wei reden bestaat om het 25-jarig feestelijk te herdenken; spr. hoopte, dat deze bijeenkomst een ^aangenaam en gezedig karakter zou mogen dragen, doch vooral, dat zou mogen blijken, dat het tevens een propaganda-avond zou zijn. Hierna hadden gewone werkzaamheden plaats. Uit het financieel verslag bleek, dat de totale ont vangsten hadden bedragen f 401)38, de totale uilge ven f 379.70, zoodat 1925 weer een batig saido opleverde van f 20.68, waarmee de reserve ge bracht werd op f 1206.59. liet ledental bedraagt op het einde des jaars 64. In het jaarverslag, uit gebracht door den heer P. Hittema, werd in het kart weergegeven, wat ten aanzien van het fonds gedurende den loop des jaars was gepasseerd. Het oestuursvoorstel, om de bestuurs-aftreding oen jaar op te schorten, werd met bijval begroet. Ter afwisseling werd aan den heer Daan Pool geiegenheid gegeven enkele voordrachten ten besté te geven; deze bleken bij de aanwezigen zeer in den smaak té vailen. Vervolgens werd door den voorzit ter een herdenkingsrede uitgesproken, hierbij aan voerende den strijd, welke in den aanvang door worsteld moest worden, en hulde brengend aan Ds. Brink voor de wijze waarop hij met enkele anderen destijds voor bet fonds heeft gevochten. Ook wijlen burgemeester Wonder en Wethouder D. Appel' werd een eere-sahiut gebracht voor hun beschermend optreden. Voorts werd in het kort het wedervaren van liet fonds gedurende deze kwarteeuw geschetst, waarbj verschillende min of 'meer belangrijke feiten en perioden in herinnering worden gebracht. De heer A. Groot, penningmeester, dankt den voorzitter voor dit verslag, waarmee de vergadering instemt. Vóór het instellen der pauze wordt nog het woord gevoerd door Ds. Brink, die dankt voor de hartelijke ontvangst en mede het een en ander uit de fonds geschiedenis aanhaalt, terwijl hij een goed deel van den lof hem toegebracht, meent terug te moeten wij zen aan het adres van het drietal bestuursleden, de h.h. Brugman, A. Groot en A. Bart., die van den aanvang af aan zijne zijde hebben gestaan in den strijd voor de fondsbelangen en gedurende 25 jaren die belangen hebben behartigd. Een hartelijk ap plaus viel deze rede ten#deel. waarna de heer C. Groot namens het bestuur en den Raad van Toe zicht mede genoemd drietal in warme bewoordingen toèsprak en aan beide eerstgenoemden een zilveren vork en lepel en den heer A. Bart een keurigen barometer aanbood. Na dankbetuiging 'hiervoor werd. pauze gehouden, waarin nu deze dan gene zich een oogenblik met Ds. Brink onderhield. Na de pauze werd de avond in hoofdzaak ge vuld met voordrachten van den heer Daan Pool, daarbij zeer verdienstelijk begeleid door den heer Kos. Wë zouden inderdaad niet kunnen zeggen, waar mee de heer D. Pool den grootsten bijval inoogstte, was het waar alles onder doodsche stilte aan zijn lippen hing, of waar hij' allen onbedaarlijk deed lachen? Heusch we weten het niet, doch wel, dat hij bij ons een schitterend succes heeft gehad; we heb ben van hem genoten. Hoewel het blijkbaar aange naam toeven was in de de feestzaal er moest toch ook weer een einde aan komen. De voorzitter stelde de rondvraag in, waarbij door den heer Jac. Kiaver aan bestuur en R. v. Ta een woord van dank werd gebracht voor de wijze waarop dezen avond was georganiseerd, terwijl dit mede ge schiedde door den heer Bontes, die tevens een warm pleidooi hield voor toetreding tot het fonds met zijn mooie doel. Bij het sluiten der bijeenkomst dankte de voorzit ter voor deze woorden, terwijl mede een woord van dank werd gericht tot Ds. Brink, niet alleen voor diens tegenwoordigheid, doch tevens voor hetgeen door hem ook in het belang van het fonds was gesproken. Voorts tot de bestuursleden en den R. v. T. voor hetgeen in samenwerking met den heer Rus was verricht ter voorbereiding van dezen avond, tenslotte ook en niet in het minst aan den heer Daan Pool voor hetgeen deze er toe bijgedra gen had om dit samenzijn zoo aangenaam en gezel lig mogelijk te doen zijn. Met een opwekking tot krachtige propaganda voor het fonds door allen, sloot spreker de vergadering, om daarna nog gelegenheid te geven tot een dansje. We twijfelen er niet aan of bij zeer yelen zal deze. feestavond van. „Licht in Duisternis", nog lang in aangename herinnering blijven. SCHADEN, 18 Maart. 31 paarden f 150—460, 3 stieren f 150800, geldekoeien, magere f 170310, 72 idem; vette f 300460, 45 kalfkoeien f 250450, 428 nuchtere kalveren f 826, 374 overhouders 3038, 4 bok ken en geiten, 24 varkens, magere f 3852, 46 id. vette .per Kg. 8690 ot., 144 biggen f 26—30, 20 konijnen f 0.502.50, 52 kippen r 0.502.50, 4 een den f 0.752, 137 Kg- boter f 1.90—2.10. ETER VEILING SCHADEN, 18 Maart. Aangevoerd waren 233 partijen kipeierén, totaal' 52667 stuks en 58 partijen eendeieren, tottal' 9378 stuks. De prijs liep van f 5.105.40, bruine eieren f 5.40 tot 5.80. De veiling duurt voort. HOORN, 17 Maart. Aangevoerd: 1 nuchter kalf f 12, .56 varkens vette varkens 8590 ot., Londensche varkens 84 90 ot., zouters 8486 ct. Handel' vlug. BROEK OP LANOENDIJK, 17 Maart. Wortelen f 3.407.40, roode kool, le soort 3.80 tot 10.70, 2e soort f 3.4010.30, gele kool, le soort f 5.30—10.70, 2e soort f 4—8.30, witte kool', le soort f 6.70—ll.lO, 2e soort f 4.20—9.40, uien f 4.505.50, drielingen f 6.80—6.90, bieten f 110 1.60, alles per 100«Kg. Aanvoer: 6375 Kg wortelen, 112.000 Kg. roode kool', 158.000 Kg. gele kool, 54500 Kg. witte kool, 14700 Kg. uien, 2600 Kg. bieten. WARMEN HUIZEN, 17 Maart. Roode kool, le soort f 5.50—10.10, 2e soort f 4.70 S.60, 3e soort f 1.202.90, gel1ë> kóól, le soort f 5.708.90, 2e soort f 4—7.80, witte kool', le soort f 7.70^-lO.SO, 2e soort f 4.50—7.20, grove uien f 4—4.30, peen f 7.107.50. Aanvoer: 112320 Kg. roode kool', 29460 Kg. gele kool, 27060 Kg. witte kool, 1500 Kg. uien, 3825 Kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 17 Maart. Uien f *5—6.30, drielingen f 7.10—7.30. grove uien f 4.30-^-4.70, peen 6.807.80, roode kool 4-40 9.50, doorschot f 3.507.90, gele kool f 5.709.80, doorschot 4.907.50, Deenscne witte f 6.4010.90, doorschot f 68.90, kroten f 1.20—2.50, allés per 100 Kg. Aanvoer: 11200 Kg. uien, 16400 Kg. peen, 215500 Kg. roode kool, 113200 Kg. gele kool, 154200 Kg. Deensche witte, 2900 Kg. kroten. AMSTERDAM, 17 Maart. Aangevoerd: 204 vette kalveren, le kw. f 1.24 1.30, 2e kw. f 1.04—1.24, 3e kw. f 0,80—1,04 per Kg., enkele boven noteering, 220 nuchtere kalveren f 1016 per stuk, 460 varkens, Holl., Overz. en Geld. le kw. 1.05—1.06, 2e kw. f 1,04—1,05 per Ktt., afloop steekt; varkens f 0.95LÖ2 per ZONDAG, 21 MAART. NED. HERV. GEMEENTE te; Schagen, voorm. '10 uur, Ds. van Dijk. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool. Bevestiging van lidmaten. Schaalcollecte Anna Paulonwa, voorm 10 uur, Ds. v. d. Kreeke. Burgerbrug, nam. 7 uur, Ds ,v. d. Kreeke. Valkkoog, voorm. halftien, Ds. Tinholt. Oudkarspel, geen dienst. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Da de Leeuw. Onder werp: Geloof. Wieringerwaard, voorm. 10 uur. Ds. Groeneveld. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Jukema. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Schermerhorn. Veenhuizen, geen dienst. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. van Loon. Warmenhuizen, nam. halfzeven, Ds. Hornstra. Heerhugowaard, voorm. 10 uur. Ds. Hornsira. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. <1. Veen. Doop. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur. Ds. Haars Doop. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur. de heer Posthuma. Nam. 5 uur, de heer Posthuma. BTeezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE te; Anna Paulowna, voorm. 10 uur, PTeeklezen. Nam. halfdrie. Preeklezen. DE EERSTE AANVOER UIT WIERINGEN. Heden zagen wij de eerste wagen met eieren uit Wieringen op de veiling alhier. De heer' D. Oden kwam met een heele lading aan. Zoo doorgaan! 1 DANSTENT. Wij vernemen, dat voor de kermis de danstent van den heer Benema te Anna Paulowna' weder ge plaatst zal worden op het gemeenteterrein achter café J. Peetoom. VERPLAATST. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Roggeveen, inspecteur bij de directe belastingen, is verplaatst van Waalwijk naar Groningen. POLITIK. Verloren: een rijwiel Gevonden: oen zilveren kettinkje. DE VOLKENBOND. Bij de eerste algemeene vergadering van den Vol kenbond moest de getuigenis worden afgelegd, dat men het onmogelijk eêns kon worden. Brazilië wensclue Duitschland wel le steunen, maar bleef op haar standpunt staan van reorganisatie van den Raad van den Volkenbond. Chamberlain nam toen het woord en zeide dat het dan onmogelijk was aan de Vergadering voor te stellen Duitschland tot den Volkenbond te doen toetreden. Hij betoogde verder dat ondanks dit de mogendheden hun vredespolitiek zullen voortzetten. Hij noemde het verzoek van Duitschland om een permanenten Raadszetel rechtvaardig en redelijk, doch „de verklaring van den vertegenwoordiger van Brazilië heeft den leden van den Raad getoond, dat zij niet in staat zijn de verzekering te geven dat aan Duitschland thans een permanenten zetel kan worden toegewezen." De vergadering nam ten slotte het besluit aan tot September naar huis te gaan. WEER EEN BOMAANSLAG BIJ KANTON. Uit Hongkong:, 17 Maart. Er heerscht hier nog steeds eenige onrust, hetgeen zyn oorzaak schijnt te vinden in het wijdvertakte militaire complot, dat bier tegen de regeering van Kanton moet hebben be»taan. Zoo werd in de omgeving van Kanton een bom tusschen een troep kadetten geworpen, waarvan zeven om het leven kwamen en vier ernstig werden gewond. TYPHUS IN BELGIë. Te Braine lé Chateau is ten gevolge van be- fcmettmg, door de overstroomingen veroorzaakt, typheuze koorts uitgebroken. In enkele dagen wer den in een arbeiderswijk 27 gevallen waargenomen. Het Roode Kruis houdt zich ijverig met de ■verzor ging der zieken bezig en zorgt voor de levensmidde- lenvoorriening in de wijk, -die officieel besmet is verklaard. AI de huizen zijn ontsmet en de bevol king werd togen typhus ingeënt. Do riekte schijnt zich thans niet moer uit te Dreiden.

Schager Courant | 1926 | | pagina 6