ciiager Courant Doorzittend LEI rl, Woensdag 7 April 1926. 69ste Jaargang. No. 7822. Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. izil PAASCHCONGRES S.DJUP. Gedurende de Paaschdagen heeft de 8.D.A.P. te «sterdam een congres gehouden. Zaterdagmiddag is dat ,reeds begonnen en door de Ldtj-voorzitter. den heer W. H. Vliegen, geopend met een groote rede Hierbij besprak de voorzitter voornaamste gebeurtenissen uit de partij, bezag den internationalen toestand, die veel lichtpunten jana-ees, behandelde de beteekenis van de üiiferentie te Locarno enz. Spr. gaf zjjninzichten reer over de beteekenis van de confessionneele en noderne vakbeweging, daarbij wijzend op den ach- sruitgang van de revolutionnaire arbeidersorgani- atie. Spr. wijdde warme woorden van hulde aan de looden van de partij. Na dèn heer Vliegen voerde de heer Stenhuis het [oord voor het Nederlandsch Vakverbond, waarbij pr. cr op wees, dat ons doel en ons werk deze eido organisaties tot een innig bondgenootschap irengt. Daarna werd het beleid der Kamerfractie be- proken en wenschen en verlangens kenbaar ge naakt [Over Het Volk werd eveneens gesproken en ook ver dit partijorgaan werden wenschen kenbaar go- wege r J mple laakt. De heer Vliegen behandelde de Russische kwestie. De heer Albarda beantwoordde de verschillende iprekers, terwijl de heer Ankersmit de opmerkingen iver Het Volk weerlegde. Zondag werd door den heer Albarda de politieke p situatie behandeld. Spr. zeide dat wat de Socialis- ische theoretici over den komenden tijd hadden oorspeld, vrijwel was verwezenlijkt. In alle kapi- Te ische landen was gekomen- een aangroeiende Iniaclitsversterking van het groot-bedrijf en het chagproot-kapitaal. Wij zagen industrie-concerns, die ~r Reeds meer den arbeid gingen overheerschen. In eeft langen tijd niet is er zoo'n verandering gekomen op maatschappelijk gebied als thans. Spr. herinner de de dan, aan de^oude opvatting, als zou de socialis- lUi tische maatschappij vanzelf uit economische facto ren voortkomen om er nog eens op te wijzen, hoe >oere verkeerd die opvatting was. Die factoren scheppen 1 slechts de mogelijkheid. Maar om die mogelijkheid tot werkelijkheid te maken, is noodig 's menschen I. ai Ril. Die de socialistische maatschappij verwezenlij- nke'-ken moeten zijn de arbeiders, maar niet alleen de arbeiders. Voor de verwezenlijking van het soci alisme mag en moet ook gerekend worden op de nedewerking der intellectueelen, omdat zij vooral [>fl gro°te en moeilijke problemen moeten oplossen, jvelke op den weg liggen der arbeiders naar het ïhanj socialisme. Een aantal jaren geleden dacht men dat 't socia^ - lisme iets was van voorbijgaanden aard, als de toe- itanden wat beter werden ging dat wel over. En nu, lip Rat een verandering, wat een verbeteringen, maar k J» de welbewuste strijd tegen het kapitaal is daar- 'JL mee niet geëindigd. Men is blijven strijden voor zijn leglnsel. Lp C socialisme is bij de arbeiders geen verwilde- 1 oö plngsvcrschijnsel, maar een bewijs, dat de arbeiders zich willen opheffen. Het ls een beschavingsver- echljnsel. Het is hun ernstige wil en hun ernstig be sef om een nieuwe samenleving op te bouwen. mm Het proces, de toenemend bewustwording der ar- HI beiders is een soecifiek kenteeken van dezen tijd. Wl' En thans is de S.D.A.P. op weg spoedig de grootste terpartij van Nederland te worden. Spr behandelde de verkiezingen van 1925, sprak - over Colijn en de gevolgen van zijn optreden en ging r uitvoerig de politieke gebeurtenissen van den laat- sten tijd na. Sprak over de regeeringscrisis, het sa mengaan van Rood en Zwart, de weigering der kan tyerftholieken om met de S.D.AJ?. samen te regeeren, het breken-der coalitie, enz. Spr. behandelde den toestand der katholieke Staatspartij en geeft haar de schuld dat de laatste verkiezingsstrijd niet meer effect heeft gehad veor de democratie. En dat was de schuld nog meer van de ïjf] katholieke democraten. Er ligt kracht in de katho- lieke democratie, maar er is 'n Troelstra noodig in die kath. partij, 'n man die de daar sluimerende krachten tot machtsontwikkeling brengt. Thans ken 6 men de katholieke arbeiders in de rijen der S.D.A.P., j dus het is geen eng partijbelang dat spr. zich doet 9 uiten zooals hij doet, maar het belang van het land eischt dat die menschen in de katholieke partij zelf tot hun recht kunnen komen. 1 Spr. behandelt het parlementaire stelsel en de- klachten daarover zoo dikwijls gehoord. Spr. meent dat het aller taak is het parlement tegen de aan- vallen te beschermen, alle aandacht schenkend aan t de klachten die gegrond zijn. Voor het fascisme ia de S.D.AP. niet hang, dat Is ken a.n e.en gevaar voor zichzelf. Onze arbeidersbe weging is sterk genoeg om als zich .vandaag iets voordoet, morgen te zorgen, dat er een sterke macht tegenover etaat. maar het fascisme is een ondermij ning der derqocratie en hef verzwakt den weerstand ervan. Daarom hebben wij te zorgen, dat de begin selen der democratie hoog worden gehouden tegen fascisme en bolschewisme. In dit. parlementair intermezzo is krachtige parle mentaire arbeid ook mogelijk en spr. noemt: herstel en doorvoering van den 8-urendag, ratificatie van de conventies van Washington, krachtige welvaartspo- btiek, opheffing van de verslechtering van het volks- onderwijs, billijke belasingdruk en spr. denkt ook .>11 aan de ontwikkeling der zelfstandigheid van IndiÖ. Vooral echter zullen wij onze aandacht schenken eaan 't vraagstuk van 't medezeggenschap en dat der J ontwapening. Voor den strijd voor het medezeggenschap en de ontwapening zullen de besturen van de S.D.A.P. en bet N.V.V. op 19 September de Nederlandsche arbei ders oproepen voor een groote demonstratie in Den Maandag sva» aan de ordo het reie-raai door den beer Stenhuis over de kwestie van de oprichting eener arbeiderspartij, waarover wij d« verse bil: en da punten van inleiding al reeds hebben vermeld. Het zcu ons te ver voeren om alle acht punten de re vue te laten passeeren. De hoofdinhoud kwam hier op neer, dat de vakbeweging in het politieke leven \olkomen moet wordfen ingeschakeld- Gebeurt dat niet, dan gaat zij zelfstandig politiek voeren. Dat zou niet anders dan verdeeldheid ia de rijen van het pro letariaat kunnen brengen. De heer Stenhuis be schouwde het socialisme als een utopie, als men de vakbeweging, niet liet meespreken. Het socialisme moet door de vakbeweging krachtig worden ge steund, en wil men tot socialisatie komen, dan zal de vakbeweging alleen die kunnen brengen, Het zijn de economische machtsformaties die de uitkomst zullen moeten brengen on niet de parlementaire. De economische crisis, die nu al zooveel jaren duurt, is niet te bezweren door liefdesverklaringen der S.D.AJP. van bestaande vakorganisaties, politie ke oriëntatie der vakbeweging is noodig. -Men veigeet te veel, dat deze crisis, de eigenlijke crisis, van het kapitalistische stelsel is. De arbeidersmassa is niet bereid daarmee onder te gaan. Zij zal zich verzetten onder ons, of anders tegen ons. Het is de taak dersociaal-democratische beweging zich solidair met hen te verklaren. De heer Vliegen zeide, dat het partijbestuur zich sterk beklaagde over de wijze waarop Stenhuis de zaak had behandeld. Stenhuis geeft niets definitiefs. Spr. noemt hetgeen Stenhuis heeft gezegd, een wan hoopskreet tegenover de rede van den heer Albarda. Menschen die gebrek aan geloof fcebben in het so cialisme, gaan dit zoeken in den vorm. De op zet der S.D.AJP. is een arbeiderspartij geweest, de ontwikkeling is anders geworden. De beminde vak beweging is haar eigen weg gegaan. Wt*r bij Wielrijders. ar een door de zon verschroeide Huid, I Schrijnen en Smetten,verzacht en D I öeneestmenmetpypQ^ Bij Apoth.en Orogistin"~^^y^ veraisc&be: rolvast en goed spel. Dit was ook het geva., djor allen is uitstekend gespeeld; daarbij wa ren de tooneelen tot in de tijnste puntjes ver zorgd, wat een goed geheel maakte, en waardoor de bezoekers volop hebben genoten. De club hjeafti1 ons een prachtigen avond bezorgd en zij kan haar tweede uitvoering- ook als welgeslaagd boeken. Veroorloofd zij nog de volgende aanmerkingen: In het begin van het eersfee bedrijf was Jan On geluk iets te vlug. Het uittrekken van zijn schoe nen, zoomede het verzetten van de wijzers van da klok, had iets langzamer en stunteliger moeten goscmeden. Ook het laatste moment van het derde bedrijf kwam met ten volle tot zijn recht. Het j opkomen van Waldemar en zijn vrouw. Op dit oogenblik waren de lachspieren van het publiek nog niet uitgewerkt; evenwel had Waldemar meer ver slagen naar voren moeten komen en zijn vtouw op- vallend beleedigd naar do andere zijde van het too- neel moeten gaan, daar haar verontwaardiging door woorden te kennen had gegeven, dan zou de beken tenis van Waldemar, dat hij ook op de film wordt vertoond, „zijn champagne-fuif' nóg meer tot een goed slot hebben bijgedragen. Ten slofte Tobias Krack, athleet, had iets meer athloet moeten zijn, mogelijk heeft o.i. de niet gelukkige keuze van oostuum, nem hier even parten gespeeld. T ZAND. .Onze plaatsgenoot J. Zwart behaalde het eind diploma van de Ambachtsschool 'te Helder. H. Zwart werd bevorderd van de 2e naar de 3e klasse, beiden in het vak eleotro-teckniok VAN EWIJCKSLUIS. Onze plaatsgenoot, de heer A. N. Dekker en onze voormalige plaatsgenoot, de heer M. Hartog, welke beiden aan het voor enkele weken hiervoor te.'sGra- venhage gehouden examen deelnamén, mochten hei den het genoegen smaken, daarmee het diploma voor technisch-ambtenaar bij 's Rijks Waterstaat te be halen. Het totaal aantal der voor dit examen ge slaagden bedroeg slechts 20. gen 'ooi p: riel ◦n< cl ct Aan het slot van sijn rede kwam de heer Albarda er tegen op als zou de roode zon van het socialisme veibleeken. Het eerste licht dezer zon mag wel- cl licht wat poëtischer zijn geweest, hoe hooger de 1 r zon echter stijgt, hoe stralender het licht. En in dat licht wekt spr. alle socialisten op, hun werk te doen. Nadat deze rede was geëindigd zongen allen enthou siast de internationale. De heer Wibaut ging den heer AÜbarda feliciteeren én voorzitter Vliegen stelde voor, na zulk een rede geen diebat te beginnen, omdat do indruk ervan dan zou kunnen verloren gaan. Onder applaus werd hier toe besloten. Er werd besloten, een telegram van hulde aan Troelstra te zenden. JJ Hierna hadden de partijbenoemingen plaat® en werd tot gesalarieerd voorzitter 'benoemd de heer Henri Polak, De hoer Schaper bracht groote hulde aan den I Scheidenden voorziter, den heer Vliegen. Allen ston den op en zongen Vliegen de internationale toe. Enkele voorstellen aan de partijorganisatie vo-lg- I den en werd een commissie ingesteld om BA te wat er in deze is te doen. Stenbuis' idee zou nu neerkomen op een samen werking van partij en vakbeweging. Hoe beteekent dit machtsvergTOoting? Al de macht, die wij henben, drukt zich evenredig uit in ons parlementair stelsel. Buitenparlementaire actie is geen zonde, maar een nutteloos iets. dat op mislukking uitloopt AJge- meone politieke stakingen zijn onnoodijg als we een parlement hebben met algemeen kiesrecht, waar onze menschen zitten naar, kracht en getal. Al het tegen overgestelde klinkt wel heel revolutionnair, maar heeft niets om het lijf. Wie. weigeren op dit oogenblik mee te werken tot de samenstelling van een commissie, welke ook de kwestie van de labourpartij onder het oog heeft te zien. Vooreerst weten we niet, hoe de vakbeweging er zelve over denkt. Dan zou het slechts beteokenen een in twijfel trekken van het bestaansrecht der S.D.AJ?. En ten derde bewijst het buitenland* dat zoo'n arbeidspartij groote moeilijkheden meebrengt. Van allos wat Stenhuis betoogde, komt zeven achtste neer op de verandering van de taktiek der vakbeweging. Mocht er aanhang komen voor do gedachte van Stenhuis, dan kunnen we volgend jaar tot een com missie komen. De heer Brautigam maakt er het partijbestuur een verwijt van, dat het Stenhuis hier heeft laten spre ken zonder eerst het Ned. Vakverbond te hooren. Spr. noemt de rede van Stenhuis een rede van wanhoop, een beleediging voor vakbeweging en partijl Stenhuis heeft hier gepredikt het defaitisme van de ergste soort. De taak der vakbeweging wijzigt zich. Maar anders dan Stenhuis ontwikkelt. Ze worden meer en meer betrokken *n de sociale wet geving. Misschien is een labourpartij mogelijk. Maar daarom is ze nog niet wenschelijk. De vakbeweging moet onafhankelijk zijn en blij ven van de partij. Er moet tusschen partij en vak beweging een verhouding zijn van permanent over leg. Waar er twee zijn, is er één geen baas. Spr. moet besluiten tot de wenschelijkheid van de instelling van 'n commissie, maar de kwestie van de vorming eener labourpartij moet daarbij uitge sloten zijn. Ook de heer Werkhoven, partijsecretaris, kwam tegen Stenhuis in verzet en daarna de hoer Al barda en spr. zegt dat het hem leed heeft gedaan dat de heer Stenhuis, de voorzitter van het N.V.V* zóó heeft kunnen spreken. Welke waarborgen zijn er dan toch, dat bij een labourpartij de socialistische idealen eerder on gemakkelijker kunnen worden verwezonlijkt? Als dat de leden van het N.V.V. moeten doen, Waarom komen die dan niet ln de S.D.A.P.? Onze deuren staan wijd open. De indruk van Stenhuis' rede komt overeen met de voorstellingen, welke sommige burgerlijken ver kondigen. Wij socialisten echter zien de ontwikke ling anders en zien de wedergeboorte der maat schappij onder invloed van het socialisme. De partij heeft zich een tijd van reactie prachtig verweerd. En tegen den voorzitter van het N..VV. in, moet spr. zeggen, dat ook de moderne vakbewe ging prachtig weerstand heeft geboden. Wat zou de achteruitgang grooter zijn geweest, als die twee legers zich niet hadden verzet tegen de krachten der reactie. Neen, Stenhuis, dat pessimisme past u niet. En ik neem het geloof in de vakbeweging tegen u in bescherming. De heer Stenhuis zegt in zijn repliek, dat die al- gemeene frazen niets geven. De politiek der S.D. A.P. is geen andere, als dat men de arbeiders voert van de eene illusiein de andere. Spr.'s betoog was hierop gericht, 'dat de economi sche machtsmiddelen der vakbeweging een woord mee moeten gaan spreken. Alleen door de stichting van een labourpartij gaat dat. In ons land met 7 vakcentrales kan de vakbe weging geen kapitaal in de krant gaan steken, als ze geen invloed heeft op partij en partijpers. Het vraagstuk komt hierop neer: Is met parlementaire middelen het socialisme te realiseeren. Neen, want het kapitalisme gaai alleen op zij voor economische machtsmiddelen, niet voor een ver klaring van geloof en liefde aan de soc. beginselen. Met al die mooie woorden gaan we naar den kel der toe. Later werden op het congres nog enkele andere punten behandeld, als oprichting monument te Am sterdam voor Ad oma van Scheltema, het meer aandacht schenken aan het platteland. Er werd geklaagd over het weinige dat voor was gedaan. Moties over de combinatie van functies werden door het partijbestuur afgewezen. En tot slot werd nog behandeld het deelnemen van socialisten aan officieele bijeenkomsten en de hou ding daar aan te nemen tegen demonstraties of be leefdheden tegen gekroonde staatshoofden.. Hierover werden geen verbodsbepalingen uitgevaardigd. Daarna ging het congres uiteen. PETTEN. Zondagavond gaf Petten's Tocxneel&eztórschap voor een flink bezette zaal, de opvoering van „Jan On- feluk", kluchtspel' in drie bedrijven. Dit gezelschap eeft weer een gelukkige keuze gedaan, dit is waar lijk een mooi kluchtspel; geregeld worden de Iacih- spia en in actie gehouden. Om een dergelijk ebuk tut zijn recht fee laten komen, geldt wel1 aTs eersfee «aatSlss .ZITDAG SCHAG EM CAFÉ de BEURS 7' 4*T>0*DFHDAC drrVAAHÓ' JULIANADORP. Zaterdagavond vergaderde de afdeeling Helder van de Nederlandsche Vereeniging van Bijenhouders in een lokaal van de Chr. school in de Friesohe buurt te Koegras. Aanwezig waren 11 leden, 1 toe hoorder, terwijl een nieuw lid werd ingeschreven. De vergadering werd gepresideerd door den Secre taris, den heer J. Kiljan, daar de voorzitter door ziekte verhinderd was tegenwoordig te zijn, welke de aanwezigen welkom heette en vertrouwde op aller medewerking. De notulen worden bewaard tot de volgende verga dering. Daarna zijn aan de orde de ingekomen stuk ken, w.o. een van den alg. secretaris, die de af deeling zijne beste wenschen aanbiedt. Verder, dat het gewenscht is zich aan te sluiten bij een ring oflen, hun "kinderen niet naar de school te %mond groep, waardoor steedis in verband gewerkt wordt j aan den Hoef te zenden, en dat dan de plaats voor de afdeeling is in ring of j groep 8, den Haag. Voorts is nog ter tafel een circu- HEIDEBRAND- laire, waarin gesproken wordt, hoe do reglementen I Eergisteren ontstond te Hilversum achter den Si- verbeterd kunnen worden, statutenwijziging, enz.mon Stevijnweg, bij de z.g. Leemkuil, een heidebrand Voorgesteld wordt, qm den afgevaardigde naar de al-vermoedelijk veroorzaakt door het wegwerpen van gemeene vergadering voor deze punten een speciale een brandende sigaar. Hen oppervlakte van ongevèer wikkeling van een zonnestelsel voorbereidde door het belevendigcn van de stof, de Tweede Logos, in het Christendom de Zoon genoemd, uit deze beleven- digde 6tof de vormen bouwde, door Zijn eigen mach tig Leven, daarin als 't ware te begraven en hoe ten slotte door den Eersteni Logos, den Vader, de mensch- wording tot stand kwam. Uit dit verhaal en de zon nemythe werden de geboorte uit een maagd, de lij densweg, de kruisiging, opstanding en hemelvaart verklaard, alsmede uit het verhaal van de ontwikke ling van den Christus in den mensch en de daarbij voorkomende inwijdingen, die den candidaat toegang geven tot het innerlijk leven, het Godsrijk, waardoor hij met macht en kennis gezegend werd, om die te gebruiken tot het. welzijn der menschheid. Waar in hefc verloop dier verhalen steeds naar voren kwamen, geboorte, groei, lijdensweg, kruisiging, be graven. opstanding, en hemelvaart, wees spr. tal van feiten aan in het dagelijksch leven, die ons de wer kelijke beteekenis van de Christelijke feestdagen in het geheugen roepen, zoodat deze dagen voor ons le vende werkelijkheden kunnen worden. Met groote aandacht werd naar spr.'s betoog ge luisterd en na afloop werd een druk gebruik ge maakt van de gelegenheid tot het stellen van vra gen. Ook na de sluiting der bijeenkomst werd bij den verkoop van boeken en brochures nog vrij lang na gepraat, zoodat men eerst ongeveer elf uur uiteen ging. HET OPENBARE ONDERWIJS. De gemeenteraad van Egmond-Binnen besloot in dertijd de openbare school te Egmond-Binnen op te heffen en de openbare school te Eigmond 'aan den Hoef open te stellen voor de kinderen van ouders, die openbaar onderwijs verlangen. Intusschen is het. besluit tot opheffing nog niet door bevoegde autori teiten goedgekeurd en is niet in de. vacature van hoofd der school voorzien, zoodat de ouders der kin deren te Eigmond-Binnen nu geen openbaar onder wijs in dat dorp kunnen krijgen. Zij hebben zich nu tot het college van B. en W. gewend met een adres, waarin zij op het ongemotiveerde wijzen en meedee- opdracht te geven. Vervolgens is aan de orde de benoeming van een afgevaardigde en een plaatsvervanger voor de al- gem. vergadering, die op 20 April a.s. te Utrecht wordt gehouden. Tot afgevaardigde wordt gekozen de heer J. Kiljan en tot plaatsv. de heer T. Speur. De beschrijvingsbrief geeft geen aanleiding tot ver dere besprekingen en krijgt de afgevaardigde vervol gens vrij mandaat. In de vragenbus waren een paar vragen ingeko men en wel deze: a. Wat is er te doen tegen het rooven van bijen? b. Wanneer voert men de bijèn? Deze vragen geven stof tot zeer aangename en leerzame besprekingen en het is wel zeer opmerke lijk dat er op zulke vragen zooveel verschillende ant woorden binnenkomen. Een bewijs dus, dat een vra genbus een zeer gewenscht iets is, waardoor de le den onderling iets van elkander kunnen leeren. Bij de rondvraag wordt opgemerkt, waarom er niet eerder vergaderd is, bijv. met een der consulenten, enz. Do consulenten waren beschikbaar en het gaat er toch om, kennis in deze op te doen. Verschil lende oorzaken hebben ertoe medegewerkt, (Jat niet eerder is vergaderd. Een ander merkt op, dat een practisch les gaat bo- 600 M2. brandde af. De politie en de brandweer, bij gestaan door een aantal burgers, slaagden er slechts mot groote moeite in het vuur te stuiten. VERMIST VEE. Heel wat vee. dat tijdens den watersnood uit het overstroomde gebied bij Maas en Waal naar de niet- overstroomde gebieden werd teruggebracht, is nog lang niet terecht. Zoo worden bijv. in Leeuwen nog een 25-tal runderen vermist, ter waarde van onge veer f 3000. DROEVIG ONGEVAL. Maandagavond omstreeks kwart voor acht heeft in de Hluygenstraat (Spangen) 4e Rotterdam een droevig ongeluk plaats gehad. De 39-jarige juffrouw J. H. uit de Spieghelstraat, wilde met haar man, den 39-jarigen S. H. de tram baan in de Huygenstfaat oversteken. Juist passeerde de motorwagen 114 van lijn 15, bestuurd door den 27-jarigen J. P. H. uit de Zoomstraat. De man wilde zijn vrouw nog terughouden, maar het was niet meer mogelijk, zoodat heiden onder den tram ge raakten en er geheel onder verdwenen. Tevergeefs had de trambestuurder nog getracht door electrisch remmen en zand te strooien, dé aan rijding te voorkomen. De tram moest opgevijzeld ven een theoretische, en dringt er op aan, dezen zo- WOrden en toen bleek, dat de vrouw reeds overleden nier bij een van de leden een practische lea te hou- was, terwijl de man klaagde over pijn in de borst den. De afgevaardigde zal ter algem. vergadering i Gn een armfractuur bekomen had. hierover een paar vragen stellen en op de volgende vergadering hierover rapport uitbrengen. SCHOORL. Aangedrongen wordt op den gezamenlijken inkoop De zakenmenschen in Sdhoorr durven tegenwoor- van de benoodigde boningpotjes. De volgende verga- dig iets aan. Was hefc enkele weken feerug de heer dering wordt bepaald in de 2e helft van de maand Jac. Sehuijt, welke een mooi pand voor café en Mei. Na nog eenigen gezelligen kout onderling, volg- tooneelzaal heeft ingericht, thans is hefc weer de" de toen sluiting der bijeenkomst, heer JBeeldman, welke onmiddellijk naast „de «AXT fttrrTrnrcrmc I Roode Leeuw", door ombouwing van .een pand, VAN EWIJ CKSLUIS. 5een prachtige winkel hoeffc opgezet in comestibles, Het was jl. Zondag voor het D.O.K.E.V.-lid Jan groenten en fruit. Werd 2 weken terug nog een Pennekamp weer een succesdag. Hij startte in Roi- foto jgenomen van hefc oude pand, door rappe han- terdam in een 3H K.M. veldloop, georganiseerd door den is tha-na oen gA.q.lr gebouwd, welke er mag de Rotterdamsche Athletiekclub D.O.S., en won den wezen. 2den prijs. Het werd door het bestuur van D.O.S. en i In deze heeft de heer P. Wildeboer zich zeer ver- j door de wedstrijdcommissie ten zeerste gerespecteerd, dienstelqk gemaakt, door een ontwerp te maken [dat hij de verre reis uit 't Noorden ondernomen had, en het timmerwerk te verzorgen, terwijl de keerem waarvoor hij bij de prijsuitdeeling een apart toe- Oud en Selhorst als schilder en metselaar 't hunne bijdroegen tot deze vlugge afwerking, tot vollö tevredenheid van den eigenaar. Vooral 's avonds, wanneer de mooie etalage- Iichten branden, doen de verschillende artikelen 't spraakje in ontvangst had te nemen, NIEUWE NIEDORP. In de zaal van den heer, J. Groot werd Zaterdag Ulttuuw, uuuu w 3 April eene openbare vergadering gehouden door do 200r g.fxxj achter de spiegelruiten en Hjkt ons de Theosofische Vereeniging, waar de heer G. de Boer kleur der beschildering in volkomen harmonie jnet van Zaandam als spreker optrad met het onderwerp: den aard der zaak. „De Christelijke feestdagen in het licht der Theo-Een terrazzovloer en toonbank, een Van Berkei's sofie". patent-weger enz., geven aan 't geheel een rovaal Spr. begon met op te merken, dat men theosofie en zindeluk aanzien. We twijfelen geen oogenblik, I niet moest beschouwen als een richting. Theosofie is 0f de heer Beeldman zal, vooral .in 't seizoen, op -Goddelijke wijsheid en ieder die onbevooroordeeld deze mooie stand, goede zaken maken. naar de Goddelijke wijsheid zoekt, kan theosoof ge- i Aanbouw van nieuwe perceelen in Schoor! noemt noemd worden, waardoor dus mede wordt vastgesteld vooral' in den laats ten tijd. sterk toe; geen week I dat het lidmaatschap der Theosofische Vereeniging g-aat voorbij oef 't Dagelijksch Bestuur van de plaats - iomand niet tot theosoof maakt. zal' wel eon of moer ontwerpen ter beoordeeling Komende tot de behandeling van zijn onderwerp, krijgen. Niet alleen voor zakenmenschen, doch pok schetste spreker de weinige werkelijke belangstel- voor stillevenden is Schoor! dan ook een mooie ling voor de Christelijke feestdagen en hij schreef dit plaats met een goede toekomst, vooral toe aan het feit, dat van de werkelijke be-DE DUBBELE MOORD TE CULEMBORG. teekenis der christelijke feestdagen in den loop der in verband met het, bericht van Zaterdag, dat de tijden zooveel verloren is gegaan en er nu slechts commissaris van politie te Culemborg in arrest ge sprake is van, alles is teruggebracht tot de levensge- steld zou zijn, meldt men, dat hij naar aanleiding van I schiedenis van den leeraar Jezus Christus. door andere afgelegde verklaringen als getuige werd Spr. Wees nu op de groote overeenkomst van de gehoord en toen heeft geweigerd op verschillende 1 verhalen over de groote leeraren, in de verschillen- vragen te antwoorden. In verband daarmee is hij de godsdiensten en toonde aan hoe deze verhalen vastgehouden. haar oorsprong vonden in de zonnemythe, die op Men meldt nog uit Ti el aan de N.R.Crt.: haar beurt een symbool was van het nederdalen van WJj herinneren eraan dat in detn nacht van' 23 op 24 wat de theosoof noemt: de nederdaling van den December 1924 te Culemborg in zijn woning aan den Tweeden Logos, in de stof, S^pr. lichtte hierbij toe, hoe Achterweg is vermoord gevonden de 76-jarige Th. de Derde Logos, in het Christendom de Heilige van Wiggen en zwaar gewond zijn zuster Gerritje. Geest genoemd, ala het ware het veld voor de ontr Deze heeft nog geleefd tot Woensdag 26 December,

Schager Courant | 1926 | | pagina 5