r v' De Wereld der Vrouw Nuttige Wenken. Even Lachèn. mogelijk aantal vrouwelijke kinderen in de we reld brengen .en bovendien moet zij voor het huis houden zorgen. Jonge dochters worden dikwijls reeds spoedig na dé geboorte aan jonge mannen verkocht-, die dan Ja ren 'ang aan de ouders hunne verdiensten moeten afdragen. Trouwen mag natuurijlk niet voor het "neis e een zekeren leeftijd heeft bereikt. 'ezeressen hebben zich natuurlijk voortdu rend geërgerd over de lichtzinnige manier waaróp 'k het leven en lijden van hunne sexegenooten in Nieiiw-Guinea heb beschreven, Ik hoop maar dat zij mij voor de daar aanwezige toestanden niet aan sprakelijk zullen stellen en ik durf haar gerust te verzekeren dat de jonge meisjes in Papoea het le ven heusch zoo verschrikkelijk niet vinden. Tot wij aorten tijd geleden onze ultra moderne beschaving aan de inlanders begonnen op te dringen, wisten zij niet beter of het hoorde zoo. Thans zal waarschijn lijk deze ingevoerde beschaving wel het lot van het vrouwelijk geslacht eenigszins verzachten, doch ik hen er van overtuigd dat de vrouw zelve zich langer tegen de nieuwe begrippen zal verzetten dan de man. Toen ik eenige jaren geleden het binnenland in trok om in het hoogland een nieuwe brug te bouwen, werden mij van gouvernementswege een tweehonr derdtal dragers toegezonden, onder wie verschei dene vrouwen en zelfs verscheidene getrouwden met kleine kinderen. Ik was toen nog vrij nieuw in het land en gaf natuurlijk dezen vrouwen zoo weinig mogelijk te dragen, terwijl ik den mannen de zwaar ste lasten gaf. Eenmaal onderweg namen.de vrouwen uit eigen beweging de lasten van hunne mannen over en kwamen zij naar boven gesukkeld mei een dubbe len last en het kind er boven op. Dat was een van de weinige keeren in mijn leven dat ik beslist woe dend was en graag die luie kerels een pak slaag had toegediend, maar een blanke die al jaren in het land had gewerkt, gaf mij den raad mij er niet me de te bemoeien. „Laat hen dat maar onder elkaar uitvechten, zoo lang jij je goederen maar boven krijgt.' waarschuw de hij mij. Mijn latere ervaringen hebben dan ook bewezen, dat als ik zijn raad niet had opgevolgd, mijn goede ren waarschijnlijk nog onderweg zouden zijn. Op de plaats, onzer bestemming aangekomen, wilde ik toch quitte spelen en gaf ik mannen die niets ge dragen hadden, ook geen belooning in den vorm van tabak, terwijl ik aan de vrouwen een dubbele portie toediende. Ook daar had ik geen pleizier van. want terwijl er nog bijstond liepen zij naar hun ne mannen, en gaven hun al de tabak. Paarden die de haver verdienen, krijgen ze niet altijd. I de worst. Heinrieh Heine, maakte, toen hij met .zijn vrouw in 't Zuiden van Frankrijk reisde, kennis met den violist Ernst. Deze verzocht hem een prachtige Ly- onsche worst voor hem mede te nemen en die bii zijn aankomst in Parijs aan een vriend van-hepi 1c brengen, die homoepathisch dokter was. Heine be loofde het en vertrok. De wng was lang,want de spoorweg bestond no« niet. Mevrouw Heine had honger en nam een hee klein stukje van de worst, die ze heerlijk vond. Heine nroefde er ook eens van en vond haar ver rukkelijk, kortom, de ongelukkige worst verminder de zóó, dat Heine bij aankomst in Parijs het over gebleven stompje niet aan den geadresseerde durfde toezenden. Maar weldra kwam hij op een idee: mei. een scheermes sneed hij een stukje van de worst af, zoo dun ajs papier en deed dit in een enveloppe met den volgenden brief: Geachte 'dokter, Volgens uw onderzoekingen, is men tot de we tenschap gekomen, dat millioenste deelen de groot ste -uitwerking hebben. Aan vaard dus het hierb gevoegde millioenste deel van een Lyonsche worst die onze vriend Ernst mij verzocht heeft u te ov handigen. Indien de homoeopathie op waarheid h~ rust. zal dit kleine deel evenveel invloed op u beo ben als 'de geheele worst." HEINRICH HEINE. boter. Tn 1924 werden in Nederland bruto 2.571.488 K.G boter ingevoerd. De voornaamste invoerende landen waren Australië (1293.000 K.G.), Siberië 828.000 K.G.. en Nieuw-Zeeland (196.000 K.G.). in 1924 werden-in ons land zelf ruim 73 millioen K.G. boter voortge bracht, waarvan ongeveer 35 millioen K.G. werden uitgevoerd. Er is geen' reden aan te nemen dat deze cijfers over 1925 geheel anders zullen zijn. het komende gebrek aan leerlingen in de elfrtijds oorlogvoerende landen. De persdienst van het internationaal verbond van vakvereenigingen meldt: De gevolgen van den achteruitgang van het ge boortecijfer in den oorlog, beginnen zich in d^ lan den, die aan den oorlog hebben deelgenomen, reeds te laten gevoelen. Dit is vooral het geval in Duitsch- land, waar het geboortecijfer van jongens van het jaar 1914 tot 1917 van 934.200 (1914) tot 471.300 (1917) gedaald is. Tot 1920 steeg het weer tot 927.400. Na dien is weer een achteruitgang ingetreden, zooda' het aantal dezer geboorten in 1924 nog slechts 656.300 bedroeg. Volgens statistische berekeningen zal het gebrek aan 14-jarige jongens in Duitschland in de jaren 1927/34 zeer groot zijn, d.w.z. 't zal tot het jaar 1931 sterk toenemen en dan tot het jaar 1934 weer tot het peil van 1927 dalen. Voor de afzonder lijke jaren zijn, na aftrek van het aantal gestorven jongens, de cijfers van veertienjarige jongens als volgt: 1927 724.000; .1928 702.000; 1929 522.000: 1930 400.000; 1931 351.000; 1932 368.000; 1933 536.000 en 1934 670.000. De Vorwarts zegt in verband met deze Cijfers, dat het de taak van de vakvereenigingeh moet zijn, van den nood. dien het intredende mindere aanbod van door de school ontslagen leer- en arbeidskrachten veroorzaakt, voor de jeugd een deugd te maken. De voorwaarden waaronder he* opnemen der leerlin gen in de verschillende ambachten geschiedt, be hoeven sinds lang hervorming. Diife [noodzakelijke hervormingen zijn niet eerder te verwachten, dan wanneer zij dringend noodig zijn. De leertijd ie ln vele gevallen op geheel andere gronden vastgesteld dan den voor de opleiding tot gezel of hulpkracht noodigen tijd. Eon leertijd van vier Jaren is veel te i lang, daar immers de opleiding met den leertijd niet afgesloten is. Het zoogenaamde kostgeld is ge woonlijk zoo karig, dat het voor de meeste ouders, vooral in groote gezinnen, onmogelijk is, hun jon- jgens te laten opleiden. Kortom, de voorwaarden dienen voor de ouders gunstiger te worden. In dit opzicht is een achteruitgang van het tot dusver te groote aanbod zelfs wenschelijk. Bovendien heeft een tegemoetkoming reeds in zooverre plaats, dat der jeugd de kazernejaren bespaard blijven. uit de kinderjaren van de luchtvaart. Op 5 Juni 1783 had Montgolfier voor het eerst een met warme lucht gevulden ballon laten opstij gen en den 21sten October van dat jaar ondernam Pilatre des Roziers met den majoor der infanterie markies d'Arlandes den eersten ballontocht, waar toe de koning na veel overwegingen toestemming had gegeven. Dat nieuwe wonder trok overal de aandacht en prikkelde de nieuwsgierigheid; op verschillende plaat sen werden de opstijgingen herhaald bij wijze van vermakelijkheid. Trouwens dat is mei verschillende uitvindingen gebeurd: wij herinneren ons, dat de telecnaf cn later de phonograaf op de kermis ver toond werden. Do bevolking van Rome leerde den luchtballon het eerst kennen door prins Marrus Antonlus Borghese die op hot terrein van zijn villa bulten Portodel Popoio nu en dan volksvermakelijkheden organiseerde In Juni 1784 gaf hij een concert met bal'on-opsti.igtoig. Het pauselijk weekblad „Cracas" V*ricWtr daarover, dat de met hee'e lucht gevulde ballon goed omhoog ging, natuurlijk nog zonder in zittenden. maar dat hij met een touw aan een boom bleef hangen en in brand geraakte. Hetzelfde her haalde zich op den eersten Zondag in Juli van dat jaar: de ballon, die van papier was gemaakt, kreeg door den wind een scheur en de toeschouwers wer den voor de teleurstelling schadeloos gesteld met muziek en vuurwerk. Maar de belangstelling bleef. Uit de ..Cracas" van 24 Juli 1784 blijkt, dat er zich een ware luchtballoumanie van de bevolking van Ro me meester maakte: in de koffiehuizen en de win kels werd ove.* niets anders gesproken en op een Zondag werden er niet. minder dfen 13 luchtballons opgelaten. Evenwel verbood kort daarna de over heid het oplaten, van hallons, wegens het brandge vaar, dat er aan verbonden was. Alleen voor weten schappelijke proeven kon verlof gegeven worden door den politie-president, wanneer gevaar uitgeslo ten was. Nu trad een pauze In van 3 Jaar, maar in Octo ber 1787 paf Borghese weer een ballonfeest, proef gelukte volkomen; de ballon zonder inzitti den dreef haar het Zuiden en werd nooit weer i zien; denkelijk is hij ln de Ckmpagna neergekomi en verbrand. Van verdere ondernemingen der Romeinen hoo -jei men niets, maar in December 1804 kregen zij onv? *>öer wacht ballonbezoek, Een ballon, die op 15 Deceml» te Parltfj^Vvas opgelaten bij de feestelijkheden eere van de kroning van Napoleon I dreef over praatzi Xipen en viel den 16en neer ongeveer 25 K.M. fc Det ons Noorden van Rome, Merkwaardig dat in onzen Kiani; kolonel Morris op de plaats, waar die ballon nee kwam, met het eerste bestuurbare luchtschip vi het Fransche type is opgestegen. Twco i OW in dronk parijsche mode. Deze marine-blauwe mantel-japon is vervaardigd van rips en heeft als garneering een zeer smallen band in een dieproode kleur. Deze laatste kleur vindt men weer terug in het vest, hij de kleine knoopjes en natuurlijk in den bloem op de rever. Het hoedje is oveneens bewerkt met marine-blauwe stof. Het knip-patrcon voor dit costuum kan men bestel len onder nummer 328a, in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 85 cents. MOEDERS EN HAAR KINDEREN. Een handig droograa.m. Een moeder zegt: „Geen ander onderdeel in mijn huishoud verschaft mij meer gemak dan het zelfgemaakte droograam. Dit bestaat uit een lijst van dun hout, welke door middel van koperdraad of wat beter gegalvaniseerd ijzerdraad. op de wijze van schil der ij en aan een kram in den muur wordt opgehan gen. Vier houten klossen, op eiken hoek een, houden het raam van den muur af. Binnen de opening heb ik een paar drooglijnen gespannen, waarover ik ge makkelijk de geheele kinderwasch kan drogen. Door het gebruiken van dit raam heb ik geen rekje noo- dig en dit staat mij dus nooit in den weg als ik de wasch op regenachtige dagen, binnen moet drogen". VOOR DEN SCHOONMAAK. Om kieren, barsten #en scheuren in houtwerk dicht te maken, kan men een p$pje mengen van pleisterkalk met water. Dit geeft men dan door de toevoeging van een weinig kleursel de kleur van het hout. Dit stopt men hu met behulp van 'n naald en een stukje hout in de scheuren, terwijl men het eventueels teveel, dat zich aan de kanten op hoopt, weg schuift met een stukje papier. Men moet nu de kalk goed laten drogen en ha.rd worden, al vorens men de meubelen gaat boenen. Om een werkelijk zuinig gebruik van meubelwas en ander poetsgoed 't© verzekeren, paoet men de doe ken, welke men voor het wrijven gebruikt, steeds *&n te voren terdege in de paraffine drenken. Hier door bereikt men, dat de stof van de lappen, de was niet zoo spoedig opzuigt, waardoor men dus veel langer kan wrijven dan anders. j gm vlug en goed te werken. Men moet bij het poetsen van tin. nikkel en zilver het poe-smiddel, onverschillig of dit een pastei dan wel een vloeistof is, met een plat borsteltje opbren gen en uitwrijven. Vervolgens laat men het lang en goed drogen, waarna met een stukje zeemleer het polijsten kan beginnen. Alvorens men een kachel gaat poetsen, moet men de handen geheel met zeep insmeren. De zaak laat men dan drogen waarna het poetsen gedaan kan worden. Als nu het werk klaar is, zullen de han den zeer gemakkelijk en spoedig gewasschen kun nen worden, zonder -dat er vlekken van potlood glans op achter blijven. Als men een vuil geworden karpet schoon wil' ma ken, doet men dat het beste door een hoeveelheid heet water aan to lengen met azijn en een klein handje zout. Nu doopt men daarin schoone doeken, waarmede men het karpet krachtig bewerkt. Na eenigen tijd zal het vuil" verdwijnen en ook de oor spronkelijke kleuren weer gaan herleven. Voor schrobben en schuren bestaat'het volgende, zeer goede middel. Mbn mengt gelijke hoeveelheden (b.v. een pond) zachte zeep, zand en witkalk dooreen in een oude bakpan, waarna men er twee liter wa ter bijvoegt. Dit laat men koken, terwijl men intus- schen flink roert, telkens als dit noodig is. Men be waart het mengseltje later bij voorkeur in een aar- denwerk pot. Voor het gebruik smeert men er een kleine hoeveelheid van op de schuurborstol en ge bruikt dit met zeer heet water. f HET ONDERHOUD' VAN MOUT. Voor het bijwerken van oud hout gaat men als volgt te werk. Men mengt een ons kopersulfaat (blauwsteen) op driekwart later water en een ons dubhelkoolzure soda, eveneons op driekwart liter water. Het water moet in beide gevallen warni zijn; na het mengen late men het afkoelen. Elenmaal koud mengt men deze belde oplossingen in gelijke porties bijeen, terwijl men het twee of drie maal in geheele lagen op het hout brengt, het hout natuurlijk tijd la tend goed te drogen, telkens tusschen de behandeling gen in. De levensduur van het hout zal door deze bewerking, weer aanzienlijk worden verlengd. pianissimo» Paganini deed weieens het vólgende: Als zijn toon tot een bijna onhoorbaar pianissimo minderd had, bleef hij in dezelfde houding staan, of hij nog spe.elde terwijl hij werkelijk den strj stok boven de snaren hield en geen geluid hoi naamd voortbracht. De toehoorders verrukt over zachtheid van zijn werkelijk onhoorbare zucht« zetten de handen aan de ooren, om het geluid, di er niet was op te vangen, Dan liet de slimme vi tuoog, alsof hij eensklaps uit een geestvervoerit ontwaakte, zijn viool zakken en boog voor het ve rukte publiek. allegro. Een straatmuzikant speelde op zijn instrumei een aria. Plotseling naderde een oude heer, die ze Beste man, het is allegro. Ik weet niet wat dat beteekent, zei de muzikan Dan zal ik het u leeren. hernam de oude, nai het instrument en speelde de aria veel sneller. De I volgenden dag stond de muzikant op dezelfde plaat I en speelde de aria, zooals de oude gedaan had. Bravo! riep een stem. en een toegevouwe papier viel voor z'n voeten. Hij vond er een goud stuk in en herkende in den gever den ouden h Het was Rossini. öoe men zieke juweelen geneest. 1 Bij den dood van koningin Margarathe van lts 'ië werd ook o a. weer herinnerd aah d'e „kuur die men een harer kos'baarste versierselen, een ze] zaam parelsnoer, liet doen. -De parelen waren „ziek geworden d.w.z. zij verloren glans en .kleur. Me legde de parelen in een van kleine gaatjes voorzie kistje en bracht ze eeqjge maanden op den bodei i der zee. Dit" voorbeeld van genezing voor parelen niet het eenige en ook zijn parelen niet de eenigi kostbaarheden, die men door kuren hun glans ei schoonheid laat herkrijgen. Vele steenen lijden af foe aan een geheimzinnige „ziekte" die hun glan en kleur ontroofd. Het meest zijn parelen, diamantei er. robijnen aan deze kwaal onderhevig, maar ooi opalen, smaragden, turkooizen, en saphieren wor den van tijd tot tijd ziek. Parelen geneest men nie aTeen door ze een tijdlang in hun natuurlijke om gevine, het water te brengen, maar ook door de bui tens+e ,huid" langs chemischen weg week te latei worden, waarna ze door een bekwaam operateur vei wüderd wordt. rv,v (\p7_e. huid stralen de parelen weer i hun oorspronkelijke schoonheid. RobijneC, die U* worden, worden door reinigen, massage en kleurei behandeld. Diamanten, die zeer vaak ziek worden worden op dergelijke wijze genezen, voor al de ba den. die bes'aan uit nauwkeurig samengestelde vloei stoffen, zouten en kleurstoffen, geven dezen kostba ren st.eenen hun schoonheid en kleurenpracht in on verminderde mate terug. De meêst voorkomende ziekte van het diamant 'is geel worden, waardoor de steen sterk in waarde vermindert. Deze leelijke gele kleur kan alleen verwijderd worden door kleurbar den waarbij een schitterend blauw voor het hate lijke geel in de plaats treedt. De merkwaardigste van alle juweelenculturen is tegelijkertijd de een voudigste. Men bedient zich van de geheimzinnige uitwerking die het huis en in sommige gevallen zelfs het temperamem van den mensch op zekere edel- steenen heeft. Vele ziekgeworden juweelen werden reeds na korten tijd weer .beter", wanneer zij dooT vrouwen gedragen werden, die den steenen hun) glans en schoonheid teruggaven. Maar niet iedere) vrouw kan zoo gunstig op juweelen inwerken. de mislukte speech. Jacobus II van Engeland bezocht eens het stad je Southwold (Suffolk). De burgemeester had door den secretaris een toespraak laten maken, maar te laat om ze van buiten te leeren. De secretaris had diensvolgens last gekregen hem te souffleeren. Toen de koning verscheen, was onze burgemeester zoo zenuwachtig, dat hij na het „Uwe Majesteit" reeds steken. 'Houd u toch als 'n man! fluisterde de souf fleur. En de burgemeester trillend in zijn beenen: Houd u toch als 'n man. Zijt ge van den duivel, sir! mompelde de secre taris wanhopig en de burgemeester steeds meer de kluts kwijt rakend, herhaalde: Zijt gij van den duivel," sir! Ik zeg u, ge stort ons in het verderf! en de on gelukkige herhaalde netjes: Ik zeg u, ge stort ons in het verderf! Jacobus verliet nijdig hel stadje, waarin men hem zoo vriendelijk had begroet. Docbtc Juf K*1 Moede Dochti 4S5. Kor Een nomadenvolk in Noord-Afrdka, de Tuaregs huldigt de gewoonte, dat de mannen gesluierd loopen en de vrouwen niet. t 1 De grootste klok ter wereld vindt men te Moskou. Deze klok is 6H meter hoog heeft aan den rand een omtrek van 20 meter en weegt 198.000 Kg. Jal Ko Ja: Ja naar den vee-arts. Ik weet niet wat mij scheelt, ik eet als een reiger, drink als een visch, slaap als een otter, en toch voel ik me zoo moe als een hond. Ik moet naar den dok ter." „Ja, maar ga dan naar een veearts."

Schager Courant | 1926 | | pagina 14