Sc Binnenlandsch Nieuws. 69 Uit en voor de Pers. werd hierbij aTs doel voor oogden gesteld het toe stel turnen op hooger peil te brengen. Spreker heette in het bijzonder welkom de dames- en heeren-jury leden en deed een beroep op de algemeene medewerking van de deelnemers en deel neemsters, opdat de toch al niet gemakkelijke taak van de jury niet werd verzwaard met een minder goede regeling. Een apart woord van welkoan verkreeg ae nieuwe vereeniging S.S.S. (sport staalt spieren) van St. Maartensbrug, die als geïntrodu-'j oeerd lid was toegetreden en spr. sprak den wensch uit, dat deze voorloopige toetreding over 2 jaar moet worden omgezet in een definitieve, en in een aansluiting bij het. K.N.G.V. En .toen werd met den «wedstrijd begonnen. Zoo- wel bij den adspiranten-wedstrijd als bü dezen j middagwedstrijd was de leiding in hanuen van den heer F% G. Nol en hot kan gezegd worden, dat ze was in goede handen. En wat gepresteerd werd, mocht gezien worden. De uitslag was: Dames 1ste graad: le prijs T.A.V.E.N.U. van Heerhugöwaard, 1331/* punt; 2e prijs D.O.ILE.V., Anna Faulowna, 129 punten; 3e prijs Turnhistj, Oude Niedorp, 124V2 punt; I Heeren, 1ste graad: le prijs U.D.I., Dirkshorn, 133 punten; 2e prijs Lycurgus, Schagen, 132 pun ten; 3e prijs T.A.V.E.N.U., Heerhugöwaard met i 131V2 punt. Dames, 2e graad: le prijs O.K.K., Helder, 177Y3 punt; 2e prijs D.O.K.E.V., Anna Paulowna, 167 punten; 3e prijs Pro Patria, Helder, 164 punten; 4e prijs de Westrries, Barsingerhorn, 159G? punt; 5e prijs Olympia. Wieringerwaard. 158 punten. Heeren. 2e graad: le prijs Hercules, Oudkarspel, 16942 punt; 2e prijs. O.K.K., Helder, met I08V2 punt; 2e prijs D.O.KkE.V., Anna Paulowna, 158Va punt; 3e prijs Lycurgus, Schagen, met 157V» punt; 4e prijs Olympia, Wieringerwaard, met 156V» p. 's Avonds^ het „neusje van den zalm", dat ons i werd opgediend in den vorm van een z.g. eere- 1 avond. Staafoefeningon, knotsoefeningen, uitbeel- dingsgymnastiek, dat alles werd prima prima uit gevoerd en had" dan ook een welverdiend en groot succes. Tusschen deze programmapunten nog door ©en personeele wedstrijd voor dames, bestaande uit 2 Drug-oefeningen en een idem voor heeren aan hoog- rek. Voor dezen eere-avond trad als leider op de keer S. Keesman en deze deed dat weer op zijn bekende, uitmuntende wijze. De personeele wedstrijden hadden tot uitslag, dat van de dames Mej. A. Zomer van T.A.V.E.N.U, Heerhugöwaard, behaalden den len prijs, met 37Vs punt; Mej. M. Seepers van Hebe: Nieuwe Niedorp den 2en prijs met -36 punten; Mej. A. Nieman van U.D.I. te Drikshorn den 3en prijs met 34Vs punt. Van de heeren behaalde hier de heer A. Dorlojh van, O.K.K., Helder, den eersten prijs met 33 punten; de heer T. G. Nol van T.A.y.E.N.U, Heerhugöwaard, eveneens den eersten prijs met 33 punten, den heer J. van Dort, van U.DJ. te Dirks- norn den 2en prijs met 3IV2 punt. Door den heer Kemp werden met een toepasse- 1 lijk woord de prijzen uitgereikt, die tevens dank bracht aan den» heer J. Vethman te Waardpolder voor de piano-muziek tijdens de oefeningen van den eere-avond. Het Bestuur van den turnkring „Hollands Noor derkwartier kan met voldoening .op dezen welge slaagden wedstrijddag terugzien, het is een dag van goede propaganda voor de gymnastiek ge weest. Hulde! CALLANTSOOG. De commissie tot restauratie van de Hervormde Kerk te Callantsoog heeft bericht ontvangen, dat het werk voltooid is, zoodat het gebouw in gebruik kan worden genomen. Het geheel ^iet er keurig uit en Zal vooral voor kenners en liefhebbers van monu mentale gebouwen, ongetwijfeld een groote. aantrek kelijkheid zijn, terwijl het voor het dorp zelf een bijzondere aanwinst is. A.s. Zondag voorm. 10 uur zal in een godsdienstoefening de kerk worden inge wijd door Ds. H. Buiskool, consulent der vacante gemeente en tevens voorzitter van bovengenoemde restauratie-commissie. Het kerkkoor van Schager- •brug heeft zicK bereid verklaar eenisre liederen te zingen. Voor het orgelfonds wordt aan een extra collecte gehouden. OUDESLUIS. De heer A. J. Hoogvorst, onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd aan de O.L. school no. 10 te den Helder^ WIFBINGEN. Men deelt ons mede, dat Zaterdag de heer O. J. Bosker den dag- herdacht, dat hij voor 25 jaar werd benoemd en 111 functie trad als secretaris van Polder Waard Nleuwland, welke herinneringsdag in huiselijken kring werd herdacht. WTERINGEN. Gedurende de maand April 1926 zijn alhier inge komen 61 personen tegen 7 vertrokken. WIERINGEN. Het vanwege den Westfrieschen Bond vdn Har monie- en fanfarecorpsen alhier te houden muziek concours is bepaald op 13 en 16 Mei a.s'. Vrijdag 14 Mei worden kinderwedstrijden gehouden en des avonds reclame-optocht, terwijl Zaterdag 15 Mei de tuindag is, door de vereenigingen „D.O.K.E.V." van Anna Paulowna en „Sparta" van Helder te houden Alles door muziek van verschillende vereenigingen opgeluisterd. Wieringen staat dus eerstdaags een groot vierdaagsch feest te wachten WIERINGEN. In de rijksveldwachters-vacature Gijsrwijt wordt voorzien door de overplaatsing van den rijks veld wachter H. van Duinen te Amsterdam. WIERINGEN. De bouwboer Wt. de J. in Polder Waard Nieuw- ïand geraakte door 't schrikken van zijn paard, met dat paard gespannen voor een driewieHe kar, op hol, hij kwam daarbij van de kar te vallen en bezeerde zich zoodanig aan een zijner beenen, dat hij alleen niet meer thuis kon komen en door zijn buurman A. v. d. W., die 't ongeval had gezien, per rijtuig werd t/huis gebracht. Thuis bleek, dat do J. een nogal ernstige kniefractuur had opgeloo- pen, zoodat direct geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. WIERINGEN. Op de te Westwoud gehouden tentoonstelling van- de Vereeniging ter bevordering van het Vakonder wijs in Westfriesland, behaalden de volgende {leer lingen onzer af deeling prijzen: Einddiploma in timmeren Jan Pik te Wester- klief3e prijs hand teekenen in alle vakken, Herm. Luh't te Haukes; 4e prijs vakteekenen timmeren, 2e klasse, II. Lont te Hipp.; 3e prijs? idem, 4e klasse, J. Bais te Elftjlle prijs hand- en vormteeke- ncn timmerlieden, 2e klasse. M. Mulder te Wester- land: 2e prijs, idem, J. Engel te Hipp.; 2e prijs1 vakteekenen metselaars, 2e klasse, J. Lont Sz. te Hipp.; 2e prijs vakteekenen smeden, 3e klasse. Jb. Lont te Westerland; 2e prijs projectie in allé vakken, 5e "klasse, P. Glim Jz. te Hipp.3e prijs, idem, S. de Vries Wz. te Hipp.; le prijs smeden, le leerjaar,, bankwerk, Herman Luijt te Westerland; le PrÜs smeden, 2e leerjaar, bankwerk, P. Kuut Dz. te Westerland; eervolle vermelding^ timmerlieden, le leerjaar, H. Lont te Hipp.eervolle vermelding, metselaar, 2e leerjaar, TL Boersen te Stroe;_ 3e prijs metselaars, 3e leerjaar, P. Lont te Belt; eind examen 3-jarige cursus leerlingstelsel, afd. metse laars, P. Lont te Belt. INBRAAK MET GEWELDPLEGING. Gisternacht is ingebroken in de woning van de 66-jarige weduwe R. te Nieuwenhagen. De vrouw werd wakker en maakte alarm. Daarop sloegen de inbrekers haar neer. Een 14-jarig meisje wekte door haar geschreeuw de buren, die toegesneld kwamen, waarop de inbrekers de vlucht namen. De vrouw was er vrij ernstig aan toe; zij heeft veel bloed verloren. ERNSTIGE BRAND TE AMSTERDAM. Zaterdagavond om kwart voor 10 is brand uitge broken in de timmerfabriek van M. G. ten Brink, firma C. van Beek, gevestigd in een inpandig houten gebouw achter de perceelen 2 en 4 van den Overtoom te Amsterdam. Omtrent de oorzaak is niets bekend; de bewoners van deze huizen werden door het ge knetter van het vuur en een plotselingen feilen gloed opgeschrikt en het bleek toen dat het vuur, dat voedsel vond in opgeslagen marterialen en markie zen, met groote kracht in beide verdiepingen ov»;r de heele lengte van het gebouw, ongeveer 25 meter, woedde. In een oogwenk was het dak doorgebrand en sloegen de vlammen hoog uit boven de omringen de perceelen; dikke rookwolken, dreven over den Overtoom en de Nassaukade met groote fonteinen van vonken. In verafgelegen wijken van de stad zag men bij de laaghangende wolken-de lucht in een rossen gloed, zoodat de brandweer van tallooze kanten mel ding kreeg van een zwaren brand. Zij rukten dan ook met veel materiaal uit. Het blusschingswerk stond eerst onder leiding van hoofdbrandmeester Brunet' de Rochebrune, daarna onder leiding van den commandant der brandweer, den heer Gordijn. Door de woonhuizen van den Overtoom, aan de achterkant waarvan door de hitte de ruiten waren gesprongen, tastte de brandweer het vuur aan, maar zij ondervond nog al moeilijkheden om het brandende gebouw te bereiken. Weldra bleek dat op eenige plaatsen ook het ge bouw van de aangrenzende rijwielschool en maga zijnen der Fongersfabriek reeds was aangetast. Ern stig onheil heeft de brandweer daar echter kunnen voorkomen; de schade daar bepaalt zich hoofdza kelijk tot waterschade. Het houten fabriekgebouw van de firma van Beex is vrijwel tot den grond toe afgebrand. De brand had een zeer groote menschenmassa op de been gebracht, die de politie met eenige moeite op een afstand hield. DE TOESTAND IN DE DRENTSCHE VENEN. Een der Drentsche correspondenten van het Hdb cL meldt: De overweging der regeering, of de oplossing van den toestand in de Drentsche venen gevonden k?tn worden in de afgraving der venen en het bouwrijp maken van den ondergrond, waarop gistereti in een bericht in dit blad werd gedoeld, schijnt te zullen voeren tot de instelling eener commissie. Het is ons althans bekend, dat verscheidene Drentenaren een uitnoodiging hebben ontvangen, zitting te nemen in een commissie, welke de moge lijkheid van bovenbedoelde oplossing zal moeten bestudeeren. DE GEVOLGEN VAN DEN WATERSNOOD. Te Leeuwen Boxen is het huis van G. van Hees. door de overstroomingen bouwvallig geworden, in gestort. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Te Wam el is de schade, aan woningen, huisraad, veevoeder enz. toegebracht op ruim een millio.vi geraamd. Daarbij de boomgaarden en de tuinbouw niet eens bijgerekend. In Beugen is de schade reeds vergoed. Aan 70 per sonen is in totaal een bedrag van f 70.000 uitgekeerd. SCHOORL GESLOTEN. De Ned. Sport bericht dat te Schoorl geen cou-- ses meer zullen worden gehouden. De baan zal al leen voor training dienst doen. NEKKRAMP. Bij een der kinderen van den heer K. te Wasse naar heeft zich een geval van nekkramp voorge daan. DE MARTELAREN VAN ALKMAAR. Eten medewerker schrijft aan het Hbld.: Sedert eenigen tijd is er, vooral door toedoen van pater dr. Willibrord Lampen, geboren te Alkmaar, een beweging gaande om de heiligverklaring der zoogenaamde martelaren van Alkmaar te verkrijgen. Schreef de bekende oude Fruin indertijd, dat men van de martelaren v. Gorcum vóór hun cononisatie nauwelijks iets gehoord had, met nog meer recht mag men dit herhalen van de zes Minderbroeders, die door woeste geuzenbenden in 1572 uit huu klooster te Alkmaar gesleurd en te Enkhuizen op gehangen werden. De meeste Roomsch-Katholieken zelf weten niets van deze mannen. Maar nu zal het anders worden. Dr. Lampen, zelf van de Orde der Minderbroeders, is een actie begonnen, de Larensche kunstschilder P. de Moor heeft een niet bepaald mooie afbeelding gemaakt ter verspreiding onder het volk, en de oversten der Orde doen nu stappen te Rome om het proces der heiligverklaring aanhangig te krijgen. De namen der Alkmaarsche martelaren zijn Da niël van Aerendonck, overste van het klooster; Cor- nelius van Diest, biechtvader der Clarissen te Alk maar; Ludovicus Voek, Joannes van Naarden, koster; Adrianus, een stokoude man, en Engelbertus, refterier van het klooster. De drie eersten waren priester, de drie laatsten slechts leekebroeder. Vol gens een tijdgenoot zijn zij .op aanhitsing van Ge- rardus van Berkenroede, een gewezen priester, ge dood om hun geloof in de eucharistie en aanhanke- lijkheid van den Paus. Des avonds zijn hun lijken in een kuil bij de stadsmuren geworpen. Of zij nu spoedig heilig verklaard zullen worden? Men weet, dat zoo'n proces zeer lang kan duren. In- tusschen schijnt het onderzoek naar de onafgebroken vereering van deze zes martelaren reeds een po sitief resultaat opgeleverd te hebben. Nu zal uitge maakt moeten worden, of zij om des geloofs wille gedood zijn, wat niet moeilijk zal vallen, daar een voldoend aantal betrouwbare bronnen aanwezig is. BARSINGERHORN. Jb. de Graaf, alhier werkzaam als timmerman, heeft de vakteekensohool te Winkel, na gehouden proefwerk, met diploma verlaten. BARSINGERHORN. De gewone j aarlijksche ledenvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank te Barsingerhorn werd ill Vrijdagavond gehouden ten huize van den heer A. de Graaf alhier. Aanwezig waren 39 leden. Voorzitter de heer D. v. d. Oord Wz., opende de bijeenkomst^ met een kort woord van welkom aan de aanwezigen, daarbij wijzende op het gun stige verloop van het jaar 1925 voor do Bank jen op de (vyziging in de statuten, en gaf daarna het woord aan den secretaris, den heer Jm. Bl'aau- boer Ga, tot het lezen der notulen van de vorige vergadering. Uit het jaarverslag van den Kassier, den heer P. Eriks, bleek, dat het aantal léden der Bank alhier op 31 Deo. jl' be.droeg 133, en dat er 292 spaarbankboekjes in .omloop waren. Het reserve fonds was toen gestegen tot f 9543. De heer D. Gorter pracht, namens de finantieel'e Oom missie, rapport uit over het onderzoek .der re kening en balans. Bestuursvoorstellen onder Noe. 5 en 0, betrekkelijk een paar geldelijke toelagen, werden goedgekeurd. In tusschen belastten de heeren P. Kistemaker, P. Blaauboer Gz. en J. Zeegers, zich met de taak van stemopnemers. Herkozen werden de heeren W. Kooijman Jr. tot lid van bestuur, Jb. Bakker Az. tot lid van den Raad van Toezicht en Jb. Kistemaker en Alb. Vis tot plaatsvervangende bestuursleden. Ten slotte gaf de voorzitter eenige belangrijke inlichtingen omtrent de werking der Centrale Bank en na de gewone rondvraag sloot hij de wel wat kleine, maar niettemin kalm en gemoedelijk verloo- pen bijeenkomst met een „tot weerziens". NOORD SCHARWOUDE. De tuinbouwvereeniging „TuinbouwbeTang" al hier heeft zich uitgesproken tegen een regeerings^- merk voor groenten, afkeerig als men was van be slommering van regeeringsbemoeiing, zooaJ's deze in den mobilisatietijd werd ondervonden, doch voor het eigen merk, dat der U.C.B., waarvan in den laatsten tijd een veelvuldig gebruik wordt gemaakt. BROEK OP LANGENDIJK. Ons overzicht van de veiling der Langendijker Groenten-Centrale moet nu uit den aard der zaak wel' wat soberder worden, omdat do aanvoer danig begint te verminderen. Wij schrijven bijna half April, we hebben nen geruimen tijd zacht weer achter den rug, de prijzen zijn enkele weken van dien aard geweest, aat zij tot verkoopen uitlokten, al deze factoren hebben samen gewerkt, om te zorgen, dat de voorraden aarclig zijn geslonken. Het moet ons daarom verwonderen, dat de aanvoer nog zoo groot is. Mocht men de cijfers 'der inven tarisatie gelooven, dan moest het met de voorraden van sommige# producten reeds zijn gedaan. Dat deze cijfers niet kloppen, zal .wol voor een gedeelte moeten worden toegeschreven aan de omstandig heid, dat door sommigen nog al eens op speculatie wordt gekocht, zoodat verschillende partijen vaak fcweekeer, sommige misschien wel drie maal aan de veiling verschijnen. Bij het groote gewichts verlies, dat èn door de weersgesteldheid èn door j de minder goede kwaliteit, vooral yan de roode I kool, is ontstaan, is het toch gewenscht, dat, wil 1 men betrouwbaarder gegevens verzamelen, omtrent de voorraden stapelgroenten, een betere outillage van dit werk zal moeten worden verkregen. De aanvoer gedurende de laatste week was meer dan de helft minder dan die der vorige. Van de lnadplaats werden een kleine 70 wagons verzon den. terwijl een scheepsinhoud van kléin 170 ton werden vertransporteerd. De prijzen zakten intusschen weer belangrijk in, wat in liet begin der week werd toegeschreven aan het Zachte weer. Het koudere weer der laatste da gen gaf weer een prijsstijging te zien.; Was de roode kool de vorige week nog boven Ide f 12 gegaan, deze week kon alleen Zaterdag de f 11 te boven komen. In 't begin kon de hoogste po- 1 toering zelfs <ïa f 9 Piet halen. De groote roode kool1 j bracht toen nauwelijks f 4 op, welke prijs zelfs tot f 3 (daalde voor tweede soort. Ilefe* kléine goed blééf j ook nu weer het meest gezocht. De gele kool moest weer aardig het loodje leg- 1 gen. Het heeft met die koolsoort wel eens beter geboterd. Dezen winter echter is dit maar een klein tijdje het geval' geweest. De voor-vorige week kwam men nog tot een prijs van bij dia f 14, wat de laatste week tot bij dfei ff 9 daalde, terwijl' in de afgeloopen week de hoogste noteering f 7.30 is geweest. Gemid deld heeft de gele kool1 niet meer dan f 450 per wagon opgebracht. De voorraden van deze kool- soort zijn voor dezen tijd van het jaar nog verba- j zend groot, wat wel' hieruit blijkt, dat nog ongeveer 30 spoorwagens werden aangevoerd. Dat er nog zooveel is, sChijnt zyn oorzaak te vinden in de vrij permanent lage prijzen. Vooral' in.Koedijk blijken nog belangrijke kwantums gele kool te zitten. De Deensche witt<^ kool hadden ook onder de zwakke stemming te lijden. Werden ze de vorige week, teen toch pok ai vermindering viel' te oón- stateeren, nog voor f 12.50 verkocht, de laatste week, werd Zaterdag als hoogste prijs f 11.50 be steed. Overigens bleven de prijzen, uitgezonderd Dinsdag, beneden de f 10. We kunnen niet zeggen, dat dit slechte prijzen zijn, doch nemen we in aanmerking, dat de eerste 2 maanden vrij slecht zijn geweest voor pnze stapelgroenten, had men voor een bevredigend jaar noodzakelijk de hooge prijzen van voor een paar weken moeten houden. Voor uien bleek aanvankelijk nog al vraag te bestaan. Dinsdag kon nog f 8 voor de mooiste worden gemaakt. Vrijdag en Zaterdag echter was t 5.50 de hoogste prijs, welke besteed werd. Over 1 't algemeen bljjken ae uien niet van beste kwali teit te zijn: er moet heel wat uitgeschoten worden. Grove uien noteerden van f 0.50f 1 lager dan de anderr. Drielingen golden gemiddeld f 6. Met de wortelen dreigt het ook gedaan te Zijn; de goede stemming ontbrak ook "hier. Kon men aan vankelijk nog ruim f 5 per 100 Kg. bedingen, fll' spoedig daalde dit tcflj f 4 en was het eindresultaat* dat gemiddeld 3.50 werd besteed. Hadden sommige bouwers nog hoop, dat het mét de bieten nog den g-oeden kant zou opgaan,) deze week heeft hun die ïllussie wel'ontnomen. De meesten moesten zich met f 1.20 per 100 Kg- te vreden stellen. Nog slechts korten tijd, en we zijn door de wi nfcerkool'-campagne heen. De omzetten aan de Veilingen in de laatste maand .zijn geringer dan die in de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Dit opent geen gunstige resultaten voor ae eind-rekening. DE VAL VAN DEN FRANK. De Antwerpsche redacteur van de Msbd. schrijft: De aanzienlijke daling van den franc heeft de prij zen van talrijke artikelen weer, gelijk bij vroegere plotselingen inzakkingen, belangrijk onder die van de wereldmarkt geplaatst en vele Nederlandsche 1 koopers naar Antwerpen gelokt. I De Scheldestad is sinds lang voor talrijke Iand- genooten uit het beneden Moe rdij ksche gedeelte de inkoopplaats bij uitnemendheid. Dat was al zoo vóór den oorlog, maar nu sindsdien de verkeers middelen per auto en per bus veel1 gemakkelijker zijn geworden. Ge hebt maar eens een wandeling te maken door de voornaamste winkelstraten en steeds zult ge daar voor de groote magazijnen- automobielen vinden met de létters NL. Waar zulks in gewone tijden reeds het geval1 is, daar kan men het begrijpen, dat in deze dagen nu de plotselinge daling van den franc een extra voordeel aanbiedt, de stroom van Nederlandsche koopers en vooral koqpsters danig wassende is. 1 Met alle mogelijke vervoermiddelen komt men op Antwerpen ar en men Ziet de Nederlanders mot de I meest versoheiden artikelen paar hun land terug- keeren. Zoo passeerde ons gisteren een open luxe automobiel vol nieuwe waterketels! Het prijsverschil is dan ook enorm groot. Nemen wij bijvoorbeeld een "Fordje. Kost in Nederland 1400 gulden, in Antwerpen 12000 franc, d.L pp het cogenblik nog geen_ 1100 gulden. Een zaaig- machine, Brusseïsch fabrikaat, staat in Nederland geprijsd op 350 gulden; in Antwerpen betaalt men voor dezelfde machine, zelfde merk, momenteel iets meer dan 200 gulden. Deze aanzienlijke verschillen, welke men nu In bijna allé artikelén terugvindt, drijven niet alléén de gewone Nederlandsche klanten naar Antwer pen, maar ook talrijke andere Nederlanders belust op „koopies". Sommige Antwerpsche bladen Zijn al' aan het sputteren gegaan tegen de nieuwe invasie, maar de zakenmensehen, die gedurende den laatsten tijd over groote slapte te ld'agen hadden, denken er anders over. Het is waar, niet allé Nederlandsche koopers weten zich in deze voor België zoo moei lijke omstandigheden tactvol te gedragen en vele winkelende-Nederlandsche dames geven dj] wij Is blijken van tekorten op dat punt. Weet ge, zei me gisteren een Antwerpse^ vriend, waaraan ge in ae grroote zaken de Neder landsche koopsters kunt kennen? Zij zullen minstens met hun drieën zijn. De eerst* laat uitpakken, de tweede staat met papier en pot, lood in de hand om de prijzen in Nederlands^ geld uit te rekenen, en luide te verkondigen: „dij is maar 'drie dubbeltjes", of „dat kost nog geej is vreeeelijk leelijk, vin je dat niet schattig; o, wat is dat vreeselijk aardig en snoezigen maar voor een paar centen. Neen, zeg één frj maar, da's voor niks. Dat koopen wij hoor" Het valt te begrijpen, dat, hcüs gAarne men Antwerpen de Nederlandsche koopers en koopsi ook ziet afkomen, dergelijk en nog ongepaster treden van de zijde onzer landgenooten, de Belj pijnlijk moet treffen, vooral1 in de kritieke d; welke zij thans doormaken. Laten onze Nederlanders er daarom voor gen, dat de tact, welke zij in eigen land in zoo groote mate bezitten, bij het passeeren dor grenj niet verloren ga. GEEN TEXTIELFABRIEK VAN HET NED. VAK VERBOND. „De Ned. Werkgever", orgaan van het Verbond van Ned. Werkgevers, schrijft naar aanleiding van het bericht, dat de commissie vanwege het Ned. Vakverbond tot onderzoek van de mogelijkheid eener textielfabriek op coöperatieven grondslag haar ar beid gestaakt heeft: Wat de redenen zijn. welke de commissie hebben bewogen het bijltje erbij neer te leggen, wordt niet vermeld. Maar wij kunnen er naar gissen. Het N.V.V. is een kapitaalkrachtige organisatie de coöperatie Tot Steun in den strijd was ook bereid een belangrijk bedrag voor het plan beschikbaar te stellen. Het geld had dus naar onze meening wel bijeengebracht kun nen worden wanneer men het risico had aange durfd! Hier wringt o.i. de schoen. De heer Stenhui9 heeft herhaaldelijk den staf gebroken over de „Twentsche Textielbaronnen", die de positie van hun arbeiders willen verslechteren, terwijl hun bedrijf er toch zoo schitterend voorstaat. Wijzen de textiel fabrikanten op de concurrentie in het buitenland, op de moeilijkheid voldoende afzetmarkten te vin den tenzij zij den prijs van hun product laag kunnen houden, dan heeten dat praatjes voor de vaak. Wel nu, thans was de heer Stenhuis in de gelegenheid een fabriek te stichten volgens zijn principe; me onverzwakte handhaving van de 48-urenweek en hooger loon dan in de andere Twentsche fabrieken. Het kan er immers gemakkelijk af! Maar de com missie, die de zaak onderzocht, is blijkbaar tot an dere conclusies gekomen. En toen is men benauwd geworden en heeft van de zaak afgezien. Het is natuurlijk mogelijk, dat de commissie cp moeilijkheden is gestuit, speciaal betrekking heb bend op het beheer van de te stichten fabriek. Maar indien ook dit punt bij het besluit om van de zaak af te zien een rol heeft gespeeld, dan beteekent dat toch weder het fiasco van de leuze, zoo onvermoeid door den leider van het N.V.V. aangeheven: de ar beiders behooren medezeggenschap te hebben in de bedrijfsleiding! Hoe men het wendt of keert, deze geschiedenis doet toch vermoeden, dat het particuliere kapitalis tische bedrijf in de textielindustrie nie tkan wor den gemist en dat het commercieel juiste leiden van dergelijke bedrijven niet ieders werk is. Het blad hoopt, dat de arbeiders nu eens zullen leeren, met wat waardeering te spreken over den patroon. De 1 ren of het do het is hoewe deze f zijn o< niet n raadsJ Voo door 1 Raad raads: De 1 den h 3 zeei leden hout het rt Greid gen 1 raads Voc ben t bleke raads den 1 in de welk Wen wijzi Wen te la minj niet ning D< duid den. Vc toch raad dien PLANTEN ZIEKTENLEE R. 195. (Brieven te richten aan den heer K. van Keulen, Veenenlaan 88, Hoorn.) KOOLVIEG EN KOOLKRAAG. Nu spoedig- de tijd aanbreekt, dat de koolvlieg- verschijnen gaat en we koolkragen om moeten gaan leggen, leek het mij niet ondienstig er het een en ander over te zeggen in deze rubriek. De overwintering van de koolvlieg geschiedt of als een roodbruine pop in den grond, in reten |en spLiem van hek en houtwerk, in kool'sohuren en bjrr.on woningen, die nabij koolvelden liggen; of als olwassen vlieg onder afgevallen bladeren en ruigte, in woningen en schuren, in reten van de schors van boomstammen enz. In ieder geval is de koolvlieg als volwassen in sect, tamelijk vroeg reeds in 't voorj'aar aanwezig, gewoonlijk reeds in April. Zij legt dan haar witte, langwerpige eitjes in kléin getal bü elkaar aan de stammetjes van kool- en kooJzaadpIanten't rij even boven of even beneden de bodemoppervlakte. Dan vliegt zij naar een andere plant, waar zij het Zelfde spel herhaalt, totdat zij al haar eieren onder dak heeft gebracht. De liarfjes komen na 10 dagen uit de eieren te voorschijn; zij vreten aanvankelijk aan de opper vlakte van den wortel, weldra vreten zij ook dieper haar zich heen en weer buigende, zeer onregelmatig verloopende gangen. Na 3 a 4 weken zijn de larven volwassen, ze zijn dan negen milimeter lang, glimmend geelwit, glad, naar voren in een punt uitloopend, aan het achtereinde schuins afgeknot. Zij gaan dan verpoppen, meestal iü den grond, vlak bij den koolwortel, waajin zij leefden, soms in den wortel' zelve. Uit de bruine poppen komen na 8 dagen de vliegen te voorschyn, die spoedig weer tot eierlég- g-en overgaan en zoo volgen gewoonlijk in .een jaar 3 generaties elkander op. De vreterij van de koolvlieglarve bepaalt zich in hoofdzaak tot jonge wortels en tot de buitenste lagen van oudere wortels, zij strekt zich gewoon lijk niet ver in de hardere deelen uit. Soms worden de koolplanten reeds op de kiembedden of „banen" van eieren voorzien, soms eerst nadat zij op het veld zijn uitgeplant. Het ligt in den aard der zaak, dat de jonge planten van de vreterij meer lijden dan oudere, die een sterker wortelstelsel hebben. De ernstig aangetaste planten blijven klein en de bla deren nemen een eigenaardige kleur aan (lood kleurige kool) vaak verwelken zij geheel en gaan dood. Minder ernstig aangetaste planten blijven wel in léven, maar léveren geen volkomen nor maal produkt op. Dat de schade, door de koolvKeglarven! teweeg gebracht, in velé j'aren vrij aanmerkelijk is, behoeft niet te worden verzekerd. Soms valt 10 pot. der kool1 weg. Droge zomers werken het gedijen en de ver meerdering der kool'vliegen in de hand en ook op hooge, droge gronden heeft men in 't algemeen meer last van dit insect dan op lageren, meer vooht- houdenden bodem, Toch ontbreekt de koolvlieg ook daar niet en wanneeu dan tevens de grond bësimét) is met de zwam van de valléra-ziekte, dan vestigt jdeze zich in de door haar larven aangevreten wor tels en we krijgen ook_ nog l'ast van deze ge vreesde Ziekte; een geringe aantasting door de koolvlieg is daarvoor voldoende. Wordt voortgezet. Di arti v. R. mot aan D geli V moi in 1 E letl er nie feil led mi dei 1 Ze Gi Zf I zij

Schager Courant | 1926 | | pagina 8