Alieiecn Hiius- i&La Provinciale Bond van Bundvee- fokvereenigingen. G. J. CLAlJ's Donderdag 15 April 1926. 69nte Janrpjaug. No. 7827. Uitgevers i N.V. v.li. TltAPMAN Co., Schagen. 0CHTCNOV0ER Is JE 0CHTENDV0ER Ingezonden Stukken. pit blad verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woonsdag, Dondor- Kag cn 2atoi-dag. Bij inzonding tot 'u morgens 8 uur, worden Advor- Itoutieii nog zooveel mogelijk in hot ooretuitkomond nummor geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEE. no. 20. Prijs per 3 maanden fl.C5. Loaso nummora 6 cont. AD VERTEN- TIöN van 1 tot 5 eogols il.10, iodoxo rogol moor 20 cont (bowlj,. :,-o4 inhegropon). Grooto lottere woedon naar plaatsruimte besokoncL In het lokaal „de Roskam" te Hoorn werd Woens- lag 14 April 1926, de 45e algemeene vergadering [ehouden van den Pronvincialen Bond van Rund- >efokvereenigingen, onder voorzitterschap van den eer B. Kleijn Gz. te Assendelft. Secretaris is de leer E. Koster Dz. te Berkhout. i Voorzitter heet in zijn openingswoord in het bij- kender welkom den heer Swierstra, veeteeltcon3ii- lent, oud-voorzitter Kuiper én de pers. Spr. wijst ei op dat we ons thans weer mogen verheugen in jen ministerie en dat de afdeeling Landbouw m «mbinatie met Binu. Zaken is toevertrouwd sad «Ir. Kan en spr. herinnert aan de bemoeiingen die en aandien vand eni lahdbouw hebben plaats gehad, i.m. de inkrimping van den voorlichtingsdienst. Spr. veronderstelt niet dat deze minister direct ge volg zal geven aan de adviezen van de organisaties, naar spreekt toch den wensch uit dat hij eenig9- ins in een betere richting zal kunnen worden ge- Irongen. Spreker spreekt er zijn genoegen over uit, lat in de Bergermeer een nieuwe fokvereeniging is ipgericht, hoewel deze vereeniglng nog niet offi- jfeel tot den Bond als lid ls toegetreden. In den om trek van Velsen is het initiatief genomen tot oprich- Ltlng van een controlevereeni^ing en hoewel dit nog (niet geleid heeft tot de oprichting van een fokver- 'eeniging, is het een belangrijke stap in de goede richting, vooral omdat het is geschied in een gebied van melkveehouders, van welken kant nog bitter weinig gedaan is tot veredeling van het rundvee, i De uitvoerige notulen worden door den secretaris gelezen, ze worden onder dankzegging vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van diverse ingeko men stukken, o.m. een schrijven en vragenlijst over den import van sera en entstoffen en het gebruik iaarvan door leeken en waarvan door de regeering Dp het gevaar wordt gewezen. Het oordeel daarover zal aan een commissie wor den onderworpen. Het bestuur stelt voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen en de zaak aan de centrale andbouworganisatie over te laten. De heer K. Kuiper wil dat de Bond zich wel uit spreekt over het gebruik van sera door niet-bevoeg- den en wijst er op dat bij een eventueel verbod ida/irvan door de veeartsen een billijker tarief dient \e> wodden toegepast. On ze zienswijze dient te wor- Jderi medegedeeld aan de vertegenwoordigers van den Landbouw en bedoelde commissie. De heer Harp, Wogmeer, is ook voor beantwoor den van de vragen en wijst op de groote winst die de Nederlandsche seruminrichting o.m. maakt met het varkensserum bijv. f 80.000. De heer Pijper, bestuurslid, wijst er op dat deze zaak meer betreft de varkensfokkerij en daarom luidde het advies van het bestuur aldus. Ook van andere zijde wordt aangedrongen op een uitspraak door de veehouders, door den Bond dus, waarbij er ook op wordt gewezen dar er te weinig veeartsen zouden zijn, wanneer zij uitsluitend de in spuiting mochten verrichten. De secretaris wijst er op dat de bedoelde commis sie reeds aan 't werk is en geeft in overweging te vragen aan dr. Kroese, vertegenwoordiger van den landbouw in. de commissie of nog een advies wordt verlangd over deze zaak. In dien dat wel verlangd wordt, kan bij het geven van advies rekening worden gehouden met de hier ge houden besprekingen Aldus wordt besloten. Geen direc tour-ge n era al van den landbouw. Uit een ingekomen schrijven blijkt, dat de tegen woordige minister het niet gewenscht oordeelt een directeur-generaal van den landbouw te benoemen, maar het beter te vinden dat een commissie van advies wordt aangesteld. Wat men maar wenscht, een kul of een stier. Van den heer W. C. Duin te Alkmaar is bericht ingekomen dat het hem gelukt is een leidraad te vinden voor het telen van kuien of stieren van koeien. Onder hilariteit der vergadering wordt van deze mededeeling kennis genomen. Nog wordt medegedeeld dat op de a.s. Centrale Stierenkeuring van 7 vaderdieen niet minder dan duim 60 zonen ter keuring - zullen verschijnen en dat door het gemeentebestuur van Alkmaar een gouden medaille beschikbaar is gesteld voor de beste groep halfbroers en door de afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een zilve ren medaille. Van het Kon. Ned. Landbouwcomitó was een schrijven ingekomen, waarin mededeeling' werd g-e- daan van een ingekomen -verzoek van de Zwitser- scne Landbouwmaatschappij om te bevorderen, dat er ruiling plaats vond tussohen boerenzoons uit Zwitserland en Nederland. Men stelde zich voor hiermee een proef te .nemen met een 20-tal jonge lieden en als duur voor het verblijf werd genoemd ongeveer vanaf April 'tot oirca 1 November. Het Bestuur van den Bond is nu bereid om evenfcueeLa candidaten hiervoor op te geven aan het Landbouw- ootaité. Bij den secretaris rijn hiervoor geen aangiften ingekomen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat ze sloot met een batig saldo van f 113.21, ter- JIH het reservefonds op 31 Deo. 1925 bedroeg x 1098.56. De rekening van den administrateur van den coöperatieven aankoop sloot op f 2367.29, met een winstcijfer van f 158.33. Door den secretaris werden mededoelingen ge- tlaan over den coöperatieven aankoop, u... i ,PaPlere31-afdeeIing is thans ondergebracht tm het secretariaat van den "Bond, de afdeeling chemicaliën is bij de afdeeling van den Bond van Zuivelfabrieken gebleven. De controleurs mogen de chemicaliën enz. van den Bond niet gebruiken voor fabrieken die niet bij den Bor I van op ooop. grondslag werkende Zuivelfabriel n zijn aange- sl°ton. Ook m de administratie voor de stieren- houderij is wijziging gekomen, waarvan de se cretaris mededeeling doet. Aan de orde komt het jaarverslag over 1925. Uit dit verslag vermelden we, dat 80 fokvereom- gingen bij den Bond waren aangesloten, met totaal' 577 leden-veefokkers. In de lactatie-periode 1925 1926 werden van totaal 5415 koeien volledige melk- ljjsten opgemaakt, waarvan 2623 zonder en 2792 met een erkende afstamming. Van 1423 dieren wer den de melklijsten Sinnentijds afgebroken. Voor het idekken van fokvereenigingsvee werden gebruikt 194 een-jarige, 68 twee-jarige, 15 driejarige en_ 3 oudere stieren. Va» 7690 dieren werden de dekkin gen geregistreerd. In het algemeen gaf het jaar 1925 voor de melk veehouderij geen reden tot groote ontevredenheid, al zullen meerderen wel eenige reden tot klagen hebben. De gezondheidstoestand van den veestapel gaf geen reden tot tevredenheid. Voorzitter dankt den secretaris voor zijn inte ressant jaarverslag. Moeten de minimumeischen voor de productiecijfers, voor inschrij ving in het Stamregister worden verhoogd? Aan de orde komt het voorstel van de vereeni- ging te Stom petoren om de miniraum-eisohen voor ae productie-cijfer» van de koeien, voor inschrij ving m het stamregister te verhoogen. Stompe toren stelt voor de eisohen aldus in te richten: derde °/o Vaarzen Twentors kalïskoeien Oudere koeien 3.20 105 Ivg, vet 122 Kg. vet 144 Kg. vet 155 Kg. vet 3.19 106 Kg. vet 123 Kg. vet 145 Kg. vet 156 Kg. vet 3.18 107 Kg. vet 124 Kg. vet 146 Kg. vet 157 Kg. vet 8.17 108 Kg. vet 125 Kg. vet 147 Kg. veti 158 Kg. vet 8.16 109 Kg, vet 126 Kg. vet 148 Kg. vet 159 Kg. vet 8.15 110 Kg. vet 127 Ivg. vet 149 Kg. vet 160 Kg. vet 3.14 111 Kg. vet 128 Kg. vet 150 Kg. vet 161 Kg, vet 8.13 112 Kg. vet 129 Kg. vet 151 Kg. vet 162 Kg. vet 3.12 118 Kg. vet 180 Kg. vet 152 Kg. vet 163 Kg. vet 3.11 114 Kg. vet 131 Kg. vet 153 Kg. vet 164 Kg. vet 3.10 115 Kg. vet 132 Kg. t»t 154 Kg. vet 165 Kg. vet Zooals op bdiai. 22 van het bekende boekje van de Provinciale Commissie, genaamd die Voorwaar de® voor Fokvereenigingen, is te zien, zijn de eischen van 'Stompefcoren belangrijk hooger dan de bestaande. Vooreerst Ja het gehalte van 3 °/o verhoogd tot 3.10 Ook de hoeveelheid Kg. vet zou bij deze regeling Zwaarder worden. Een vaars, 'die 3.20 vet geeft, wordt aldus verhoogd van 93 (Kg. vet tot '105 Kg. vet. Nu Zal' dit voor reeds jare® bestaande vereenigingen bij' de •massa der diere® geen bezwaar opleveren, maar voor nieuwe vereenigingen, vooral' op de lichtere gronden, zul le® deze eisohen van Stompefcoren wel moeilijkhe den geven. Het Bestuur van den Bond adviseert daarom niet op dit voorstel' in te gaan. Het is van meening, dat de eisohen, zooals die op blz. 22 bovengenoemd Zijn beschreven, moeben worden beschouwd uit een oogpunt van hét minimum, d.w. z. als den laagst te stéden eisclh. Bovendien wordt geen enkele fokker of vereeniglng belet om voor zichzelf de eischen te verzwaren of te verhoogen. Het Bestuur van den Bond is van meening, dat door het stellen van zwaardere eischen aan nieuwe fokvereenigingen of jonge fokkers de moeilijkheden bij de fokkerij onnoodig worden verzwaard. Door den heer E.Dz. Govers wordt medegedeeld dat Stompefcoren Üiet een voorstel heeffc gedaan, maar het neeffc bedoeld als vraagpunt. Om 4-erIei redenen heeft Stompefcoren deze zaak aanhangig gemaakt, en wel le. om den vooruitgang van de ratio® eeïe veefokkerij^ 2e. om hefc^ doorsnee-ge halte en opbrengst bij de fokvereenigingen, 3e. om het doorsnee-gehalte bij de zoetfabrieken verkre gen, en 4e. aan de hand van de eisohen die aap1 stierenmoeders worden gesteld in andere provincies. Over 't algemeen zullen de door Stompefcoren voorgestelde minimum-eisch en weinig bezwaar op leveren, wat spr. aantoont met behulp van gegevens uit de jaarverslagen van 1923 en 1924. Spr. weer spreekt het door net Bestuur gegeven advies, waar gewezen wordt op het bezwaar voor jonge ver eenigingen en voor Echtere gronden, wat spr. met het nixidige cijfermateriaal doet. De heer K. Kuiper, Oostwoud, zegt, dat zijn af- deeling acooord gaat met het prae-advies van het Bestuur en spr. is daarbij nog gesterkt door de woorden van den heer Govers. Het komt tenslotte imefc aan op de npnimum-eischen, maar op de werkelijke cijfers die in de catalogus voorkomen. Ook de afdeelïngen Wieringerwaard en Blokker- Westwoud uiten zich in dezen geest. De minimum- 'easchen Zijn er om leiding te geven. 1 De heer Rezelma®, Nieuwe Niedorp, deelt ook mede, dat Zijn afdeeling met het prae-advies ac ooord gaat. De secretaris oordeelt., dat de fokker eenige vrij heid moet hebben, hij moet beoordeelen met welk (materieel hij wil' werken; dat is de principieele zaak, men moet de fokkerij niet aan banden leg- .gen. Wie is in staat te zeggen, dat een dier met "3.09 pot. niet goed is, een met 3.11 pet. wel; men mag de eisohen niet te hoog stellen. De heer Govers wil ook vrijheid voor de fokkers, maar welke knellende banden geeft dan de inschrij ving in een stamregister? vraagt spr. De goede fokkers gaan zelf wel' vooruit. Spr. wijst op de oombina.tie fokker-ver kopper en betwijfelt, or een dergelijke fokker van goeden paarn, blij is met de tegenwoordige eischen. Spr. wijst op de evengTOote moeilijkheid wat de waarde betreft van beesten met 6.99 pot. en 3.01 pot. Spr. dankt tenslotte het be- fsfcuur voor het in behandeling nemen van dit vraagpunt, stemming acht hij niet noodig. Naar aanleiding van het verzoek van de Com missie voor den coöperatieven aankoop, stelt het Bestuur voor om, deze# commissie uit te breiden met 2 leden. De commissie ziet gaarne dat daar voor werden aangewezen 2 administrateurs van flokvereenigingen, omdat deze met het wijzigen of het instellen van nieuwe modellen het best op de hoogte zijn van de eisohen der praktijk voor de stamboekhouding. Het Bestuur kan hiermede ac ooord gaan en aanbevolen worden de hoeren Th. Kwantes P. Ma te Assendelft en A. Keesman te W ieringerwaard. 70 cent per 2»/a KG.; f 9.50 per 50 K.G. Laat het onderzoeken, heeft het geen 42% eiwit en vet dan zijn de kosten voor zijn rekening. ÖAeral verkrijgbaar. Verder stélt het Bestuur voor om de» afgevaar- wgde naar de vergadering van de Vereeniglng „Het Landbouwhuis" vrij mandaat te geven in zake de bijdrage in het tekort op de exploitatie- rekening van het Landbouwhuis, over 1925. Het tekort bedraagt F 669.20, welk tekort kan worden omgeslagen over de bijdragen der leden en waar door onze Bond ongeveèr f 80 zou hebben bij te dragen. Het Bestuur van den Bond had liever gezien, dat het tekort was omgeslagen over de verschil lende huurders van lokalen, maar meent toch te moeten adviseeren om den afgevaardigde vrij man daat te moeten geven voor deze aangelegenheid. Dit tekort zal hoogstwaarschijnlijk uit de ge wone middelen kunnen worden betaald, zonder dat de rekening over 1925 een nadeelig saldo zal geven. De begrooting voor 1926 van het Landbouwhuis geeft eön gunstiger beeld. Voorzitter zegt dat de regeling door het Bestuur wordt aanvaard, doch onder protest. Den heer Schoenmaker treft het dat de exploita tie zoo nadeelig sluit en ook dat wij steeds hier ver gaderen en niet in ons Landbouwhuis. Als dat ge beurt, zullen we ons meer tot dat centraal punt aan getrokken gevoelen. Voorzitter zegt dat het juist een concessie is te genover de menschen uit deze omgeving, om hier te vergaderen. De heer Schoenmaker herinnert aan den strijd bij de bepaling van de plaats waar het Landbouwhuis zou komen en nu de beslissing eenmaal is gevallen, moet Hoorn niet, blijven wrokken. Voorzitter wijst er op, dat de zetel vaM dén Bond is te Hoorn, verder moeten we er niet te veel over spreken. Het nadeelig slot op de exploitatierekening is ontstaan door de centrale verwarming. Aan den afgevaardigde wordt vrij mandaat ver leend. Op do vorige algemeene vergadering van, dien Bond is door den secretaris verslag uitgebracht over het reserveeren van terreinen voor fokwee op de groote najaarsveemarkten te Schagen en te Hoorn en over de fokveekeuring te Hoorn. Bij dit verslag werd de veronderstelling geopperd, dat de organisatie van de keuring een wndl perspectief opent voor den handel1 in fokveo. Meer en meer komt de vraag naar geregistreerd fbkvee naar voren. Goed georganiseerde fokvee-marktkeuringen zullen blinken een eisch van den tijd te zijn. De wensohelijkheid werd in het verslag uitgesproken om da keuring, zooals die in Hoorn is gehouden, uit te breiden en wel in het bijzonder met zooge naamde tijd-kalfkoeion en gelde-koelen geschikt om nog eens te worden gedekt. Ongetwijfeld zullen deze en nog enkele ook genoemde kleine uitbrei dingen van het programma van groot belang zijn. Verder werd in dit verslag de meening uitgespro ken, dat een vervroeging^ van 2 weken voor -de Hoornsche markt toe te juichen Zou zijn. In de eerste plaats natuurlijk met het oog op de keuring. Hoe verder men in het najaar komt en hoe slech ter het weer, hoe grooter dit van invloed op het uiterlijk voorkomen der dieren is. Vooral1 voor stierkalveren en gelde-koeien met veel melk er tmder, is ruw najaarsweer zeer nadeelig. Maar af gescheiden hiervan was de rapporteur van mee ning, dat uit een oogpunt van 7t algemeen markt belang vervroegen noodzakelijk was. Andere tijden, I andere zeden. Vroeger werd er op de veebedrijven' dooreen genomen een veel kleiner aantal dieren j gehouden dan tegenwoordig, 't Gevolg hiervan was, dat de grasvoorraad in het najaar veel groo ter was. Tegenwoordig, met de grootere intensi- veering van de bedrijven, wordt er veel meer vee in het land gejaagd, met het noodzakelijk gevolg- dat in de weiden in het najaar de grasvoorraad, veel spoediger op is. De meeste boeren hebben tegenwoordig moeite om in verband met den gras- voorraad de Hoornsche markt te halen. En aller- wege ziet men dan ook aanvoer van dieren der zoogenaamde herfstafzet op de verschillende week- j markten. Het Bestuur van den Bond heeft gemeend over deze zaak geen voorstellen te moeten doen, maar I alleen een bespreking te houden om zoodoende het gevoelen der leden veefokkers te leeren ken nen, om zoo noodig later met een definitief voor stel te komen. j Van den marktmeester van Hoorn is een schrij- j ven ingekomen, waaruit blijkt, dat vroeger besloten is 3 weken voor de groote najaarsmarkt een voor- markt te houden en overwogen zou kunnen worden om in de plaats van de voormarkt dan te houden de groote najaarsmarkt. Betwijfeld wordll echter of dit in het belang der gemeente Hoorn zal zijn en de afdeeling Hoorn van de Holl. Mij. van Landbouw kan zich met vervroeging niet vereeni gen. Door den secretaris wordt het prae-advies nader toegelicht en deze oordeelt dat de bezwaren van Hoorn niet kunnen gelden. De heer Strijker van Wieringerwaard wijst er op, dat we afhangen van den handel. De heer K. Kuiper vindt het ook niet gewenscht de jaren gevestigde najaarsmarkt te verzetten. Gewezen wordt op de bestaande voormarkt en de vraag wordt gesteld, of de fokveekeuring dan niet gehouden kan worden op de voormarkt. Van andere zijde wordt er op aangedrongen er lie ver te Hoorn een markt bij ie nemen inplaats van er af. De heer Pijper wil den tegenwoordigen toestand bestendigen en dan niet de fokveekeuring op de voormarkt houden. De secretaris erkent de moeilijkheid een histori sche markt te verzetten. Juist het getob om de koeien zoo lang te houden heeft spr. tot zijn idee gebracht. De najaarsmarkt wordt eenmaal te laat gehouden; de splitsing door een voormarkt is niet anders dan tan nadeele van de najaarsmarkt. Als de toestand onveranderd! blijft, voorziet spr., dat de groote markten meer en meer zullen verloopen. Voorzitter meent, uit de besprekingen te kunnen concludeeren, dat men de 'toestand onveranderd wenscht te laten. De heer Ruiter hoopt dat de vergadering zich nog eens zal scharen aan de zijde van den secretaris. De heer Appel, St. Maartensbrug, vraagt, of het geen overweging verdient in overleg te treden met den handel. Voorzitter oordeel, dat het bied meer betreft een zaak voor de veehouders. Wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1927 van den heer Jm. Blaauboer Kz. ie Barsingerhorn, wordt als lid van het bestuur benoemd de heer Jb, Kaan Sr. te Wieringerwaard. De heeren C. Posch, Binnenwijzend, N. D. Kaan, Wieringerwaard, Jb. Bakker Az., Barsingerhorn, J. Koopman Jr. te Beemster en K. Kuiper te Oost woud worden aanbevolen als gedelegeerde leden voor de najaarskeuringen der vereenigingen. Ze worden als zoodanig benoemd. Voor 3 leden voor de Commissie tot /Set nazien der rekeningen over 192G worden benoemd, de hee ren H. A. Troost, Assendelft, Jb. Jimmink Hz., Bar singerhorn, J. J. Oudejans, Beemster; tot plaatsver vangers de heeren K. Komen, Bobeldijk, A. Ruijter, Ooster-Blokker en A. Brak te St. Maarten. BIJ de rondvraag wijst de heer Ir. Swierstra er op, dat door de Prov. Commissie stieren wordon toegela ten, wanneer de melklijst van de moeder 1 maal aan de eischen voldoet, waarna het bekende blauwe be wijs wordt afgegeven. Spr. ziet hierin eene onvolle digheid cn wijst er op, dat van een koe met 5 of 0 staten één staat slechts aan de eischen kan voldoen en een stier nu van die moeder zou ter keuring kun- hen worden aangeboden. Allen zullen toch van oor deel zijn, dat de vraag, of deze stier nu als fokstier in aanmerking komt, ontkennend moet worden be antwoord en z.i. dient dan ook te worden overwogen om voor toelating tot de keuring in den vervolge niet meer te volstaan met 1 melklijst. De heer Strijker, Wieringerwaard, wijst er op, dat zoo'n koe toch een goede productie-koe kan zijn, of het interieur van dien aard dat tot toelating aan leiding bestaat. De heer Swierstra meent toch, dat ten aanzien van productie-overerving de stier niet toegelaten kan worden en het zal goed wezen dat de Provinciale Commissie deze zaak eens onder de oogen ziet. Bij de rondvraag vraagt de afdeeling St Maar tensbrug of met de najaarsfokveedagen ook een catalogus kan worden verstrekt. Zal overwogen worden. Hen keuring of oen markt? De afdeeling Berkhout vraagt of de aangehouden stier (dus de niet-premiewaardig gekeurde stieren) op eigen kosten naar Alkmaar gestuurd mogen wor den met de Centrale keuring en wel om op die manier een afzetgelegenheid te hebben. De secretaris wijst er op dat de Centrale keuring niet is een markt, maar een keuring. Hij doet dit nog uitkomen door mede te deelen dat van het ge meentebestuur van Alkmaar een schrijven was in gekomen, waarin gewezen werd op de mededeeling in één van de bladen dat er op de vorige Centrale keuring een levendige handel in fokvee was. Indien de keuring nu als een markt werd beschouwd, zou het terrein niet meer beschikbaar worden gesteld, en zou voortaan marktgeld worden geheven. De Provinciale Keuringscommissie heeft aan het gemeentebestuur van Alkmaar teruggeschreven, dat het niet de bedoeling was er een markt van te ma ken, maar dat integendeel op de uitgezochte stieren een selectie zou worden toegepast en premies be schikbaar werden gesteld. Handel evenwel zal altijd een noodzakelijk gevolg blijven. De heer K. Kuiper meent toch, dat vroeger aan de Centrale keuring een markt is verbonden geweest, en verondersteld wordt, van op een af gesloten gedeelte van het terrein. Voorzitter oordeelt het wel1 wat kortzichtig va» Alkmaar, we komen er niet voor de pret. De Prov. Commissie zal de vraag onder de oogen zien. De heer K. Kuiper geeft in overweging de vóór keuringen niet steeds in dezelfde volgorde te houden' wat de kenringen in de diverse- plaatsen betreft. De secretaris zegt, dat dit reeds in de Prov. Commissie is besproken. Nog wordt de wenschelnkheid besproken, de Cen trale keuring* voor de markten te houden, dus vroe ger, maar in verband met de vóórkeuringen is daartegen bezwaar. Hierna sluiting. EEN LANTAARNPAAL EN DE WAARHEID. Mag ik, geachte Redactie, even van uwe gastvrij heid gebruik maken om een aangelegenheid, die mij hindert, toe te lichten? In het verslag van de op Maandag jl. gehouden raadsvergadering te Zijpe lees ik tot mijn groote ver bazing. dat een der raadsleden, den wethouder v. d. Sluij's beschuldigt, dat deze in zijn eigen voor deel zou hebben bewerkt, dat er in onze buurt één lantaarn meer is geplaatst. Deze beschuldiging nu is door genoemden wethouder beslist niet verdiend. Hoe tooh heeft deze zaak zich toegedragen? Nadat ik mij in een gesprek met den heer Swarthof, admini strateur van het, electr. bedrijf, had beklaagd over de hoogst gebrekkige straatverlichting in onze buurt, gaf deze mij den raad om een request in te dienen en een lichtpunt meer te 'vragen. Misschien zou op een dergelijk verzoekschrift gunstig worden be schikt, al kon hij mij volstrekt niets heioven. Alvo rens te schrijven, heb ik toen den wethouder, die dagelijks mij® huis passeert, aangesproken, hem mijn plan meegedeeld, en gevraagd, of een dergelijk request op zegel gesteld en aan den Raad of aan B. en W. gericht moest worden. De heer van der Sluijs heeft mij toen. gelijk ik ook van hem verwachten mocht, behoorlijk te woord gestaan en de gevraagde inlichtingen verschaft. E'enigen tijd later ontving ik bericht, dat op mijn verzoek gunstig was beslist. De bestaande lantaarn is daarna meer naar de brug en een tweede meer noordwaarts geplaatst, waardoor

Schager Courant | 1926 | | pagina 1