SchagerCourant Noordermarktbond. Donderdag 15 April 1926. 69ste Jaargang. No. 7827. Tweede Blad. I vai Algemeene vergadering van den Noordermarkt bond op Woensdag 14 April, in hotel „de Burg" te Noordscharwoude. Aanwezig zijn de afgevaardigden uit Waarland en 0., L.T.B., 't Veld, „Eendracht", Oudkarspel, L.T.B., Harenkarspel Oost, L.T.B. Zuidscharwoude, ..Nieuw Leven". Heerhugowaard, „Tuinbouwbelang", Noordr scharwoude. St. Maarten, Nieuwe Niedorp en L.T.B., Heerhugowaard, Noord., benevens de heer Balk, secretaris van de Pröv. Commissie en afgevaardig den van .koophandel Opening.^ De voorzitter, de heer Brugman, gaat omstreeks 2 uur tot de opening over. Het jaar 1925, aldus voorzitter, is voor onze tuin ders weer voorbij en kan de vraag gesteld worden, wat het komende jaar brengen zal. Toen we na de eerste inventarisatie de reusachtige cijfers zagen, kwam onwillekeurig de vraag naar voren: hoe moe ten al die producten weer geplaatst worden, een vraag al spoedig gevolgd door een tweede: hoe zul len de Duitsche tarieven reageeren op onzen afzet? Aanvankelijk kwam er 'n welkom vleugje, echter al spoedig gevolgd door traagheid en lusteloosheid in den handel, waardoor onwillekeurig de vraag door ons hoofd spookte: Waar moet het heen? Gelukkig werd deze periode weer gevolgd door een hetere, wat aan menigeen de hoopvolle vraag ont lokte: Zou het zoo mogen doorgaan? Zoo was er een afwisselende stemming en bleef de vraag in al lerlei toon, een stemming, die elk jaar reeds begint bij- het pooten en zaaien. Wie verzekert ons ook nu weer dat geen plagen komen opdagen in den vorm van ziekten in onze producten? Ook rijst de belang rijke vraag, hoe zullen koopkracht en kooplust zijn? Al deze vragen dwingen'tot de erkenning dat onze bedrijven van az hoogst wisselvallig zijn, riskanter nog naarmate speculatiezucht kan leiden tot waag halzerij met den omzet, er op of er onder. In dit opzicht is in het marktwezen nog wel iets te verbeteren. Ook kan eenige wijziging in de cultuur iets ten goede uitwerken. Hierbij denk ik o.a. aan glascultuur niet door enkelen, maar door velen, waardoor de gekweekte producten op eigen markt verhandeld kunnen worden. De Streek gaat ons hierin reeds voor. Na een welkom aan .allen, inzonderheid aan den heer Balk, en vertegenwoordigers van „Koophandel" en de pers, wordt de vergadering voor geopend ver klaard. De notulen worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Medegedeeld wordt dat elke afdeeling naar het aantal leden zal stemmen en het bestuur niet mee stemt. Van den Centralen Bond van Veilingen is be richt ingekomen, dat geen afgevaardigden aanwezig konden zijn. Uit de rekening van den penningmeester blijkt een ontvangst van f 33881.69, een uitgaaf van f 2255542. alzoo een saldo van f 11326.27. Aan per centages betaalkantoor is ontvangen f 26168.10, aan keuringsboeten f 331.88, aan pacht van zitplaatsen en pakhuizen f 48660, entreegelden markfgebouw f 636, staangeld paarden f 225. Met het kassaldo 1924 is het saldo thans f 24431.15. 4 aandeelen zijn nog niet ingewisseld. Uitgegeven is o.a. voor het reclame fonds f 1721.27, aan contributies f 2669.53, vergade ringen f 454.50, salarissen f 5989.50 en rubberbedek king in de veiling f 1183,87. De rekening wordt goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris memoreert de afwisseling en gevaren van het bedrijf in het alge meen. Er blijkt uit, dat 6 bestuursvergaderingen zijn gehouden, die steeds bijna voltallig zijn gehouden. Het ledental is vrij sterk vooruitgegaan, ten deele veroorzaakt door het heffen van een' hooger markt- percentage voor niet-leden. Het is thans 1390 leden en spoedig zal het 1400e lid zijn ingeschreven. In het personeel kwam geen verandering voor. De verhou ding van het personeel tot het bestuur is steeds vriendschappelijk. De tractementen zijn weer tot het oude peil omhoog gebracht. Het transport liep ook dit jaar weer vlot van stapel. Mode door het over leggen van voorraadcijfers kon steeds over een vol doend aantal wagons beschikt worden. Over de in lading was een ieder tevreden. Het alles veilen is nog steeds niet zoo het zijn moet. Het bonnenstelsel is half werk. Het openhouden van het ijs heeft nog niet ieder kunnen bevredigen, maar dezen winter was er een ijsgang waarmee niet veel te beginnen was. Uitbreiding heeft plaats gehad door plaatsing van een schutting om een groot deel der aanlegsteigers, terwijl een eenvoudige versiering aan het front van het marktgebouw is aangebracht door plaatsing van een torentje met klok en duidelijke wijzerplaat. Uit het jaarverslag van de commissie van beheer blijkt een omzet van f 3243562.10, tegen f 3810368.65 in 1S24 en f 172129152 in 1923. Het aantal bekeuringen was 71. waarvan 5 wegens bokken. Eenmaal werd een kooper beboet. De verslagen werden goedgekeurd.^ Voorstellen. 1. Van het Bestuur: Het Bondsbestuur stelt voort, om de salarissen van het Dagelijksch Bestuur weer op hetzelfde peil te brengen als voor de verlaging, gelijk als dit geschied is met het Marktpersoneel. Terwijl het 't salaris van den Bondssecretaris gaarne gebracht zag op f 300. „Tuinbouwbelang" wilde de verhooging ook voor 1925 toekennen „De Eendracht" ea „Nieuw Leven" steunen het amendement. Het voorstel en amende ment worden aangenomen. 2a. Van den L.T.B. afd. Langendijk: Bovengenoemde afdeeling stelt, ter behandeling op de Algemeene Vergadering van den Noorder marktbond het volgende voor: Het bonnenstelsel voor d^n onderhandschen ver koop wordt na 1 Januari van elk jaar in zooverre afgeschaft, dat het zich alleen bepaalt tot kleine quantums voor bijlading van wagons. Ter toelichting wordt meegedeeld, dat wel het af geven van bonnen aan deze veiling geen grooten omvang aanneemt, maar dit toch niet beantwoordt aan het selsel verplicht veilen, en verder de con currentie aan de veiling in die mate uitschakelt, dat de prijzen worden gedrukt, Het bestuur is van oordeel, dat het bonnenstelsel in het algemeen gesproken een kwaad is, dat dient te verdwijnen en stelt voor de bonnen zoo schaarsch mogelijk te blijven verstrekken, doch tevens om op bonnen verkochte kool 5 pet. extra te heffen, en op verkoop zonder dat de bon reeds aanwezig is, een boete te stellen van 10 pet. der waarde. Een dito voorstel is er van „Nieuw Leven" en „De Eendracht". „Tuinbouwbelang" wil alleen op bonnen verkocht zien door den Noordermarktbond afgege ven. „Nisritv Leven" wil de percentages» stellen op 10 en 25 pet. en 't laten behssdaler» dööT den Vier bond, De heer G. Barten (Tuinbouwbelang) wijst op de misbruiken en merkt op, dat niet wordt aange voerd juist omdat op bonnen verkocht kan worden. Hij is als overgang voor het prae-advies van het bondsbe stuur om zoo tot opheffing van het stelsel te komen. Het bestuur vreest de afschaffing omdat andere markten er nog lang niet voor te vinden zullen zijn. De heer Kostelijk (Nieuw 'Leven) zoekt het kwaad geheel bij de andere markten. Hier is het 2 pet., in St. Pancras werd gesproken van 20 pet. Hij dankt den secretaris voor de flinke woorden over dit punt in het jaarverslag geplaatst. De heer Gaijaard (Nieuw .Leven) acht het stelsel een groot kwaad en beveelt als overgang het amen dement van „Nieuw Leven" aan. Het alles veilen moet terug. De heer Groen (bestuurslid) gaat niet met N. L. accoord. Hij is van oordeel, dat de stoot van den N.M.B. moet uitgaan. Velen wachten op het besluit dat hier genomen wordt. Hij wil geen bespreking in den Vierbond afwachten. In Broek hebben ze geen verplicht veilen en ook geen bonnen meer, doch heb ben ze het stelsel van naveilen ingevoerd. Applaus. De heer Kaan (Tuinbouwbelang) wil de bonnen alleen tot 1 Januari beschikbaar stellen. „Nieuw Leven" prefereert gemeenschappelijk over leg. De heer Groen merkt op. dat het bonnenstelsel als een redmiddel in het leven i6 geroepen, doch thans door de andere veilingen als oen algemeenen maat regel wordt toegepast. De heer Oofjers (veilingleider) is niet voor bonnen, als er een ander systeem was voor voldoenden aan- Het Bondsbestuur kan hierin meegaan en beveelt een zoodanige commissie aan. b. Van de Afd. L.T.B. te'tVeld: De Afd. stelt voor, dat de „Noordermarktbond" krachtige pogingen in het werk stelt om te bevor deren, dat de, in verband met de kanaalplannen ge projecteerde sluis op de plaats der Roskambrug, meer zuidwaarts zal worden geplaatst, n.1. ten zui den der bestaande sluizen. Toelichting: De Afd. meent, dat door de kanalisatie van de ringvaart, waarlangs zij hare producten ter markt moet voeren, reeds genoeg bezwaren zullen ontstaan, als: zeer diep vaarwater, keur op het diepliggen der vaartuigen, enz.: redenen waarom zij meent, dat het bouwen van een sluis met' al den aankleve van dien, voor haar een zeer lastig en duur struikelblok gaat worden. Verder meent zij hierbij nog te mogen opmerken, dat reeds nu, maar vrij zeker vooral in de toe komst,, eeji zeer groot meerderheidskwantum vanaf het Noorden zal worden aangevoerd tegenover het Zuiden. 10. Van den Tuiiidersbond „Harenkarspel- Oost" te Waarland. a. De Tuindersbond Harenkarspel1-Oost" stelt aan de algemeene vergadering voor, dat de Noor dermarktbond actie voere tegen het bouwen van een sluis bij de Roskambrug. Hij ziet hierin een ongerief voor de oostelijke tuinders en tevens een niet onbeduidende uitgave aan schuifelden. Prae-advies van het Bondsbestuur. Zie het prae-advies op voorstel1 4 van'de ver eenig mg „Tuinbouwbelang''. De heer Balk, daartoe m de gelegenheid gesteld, licht de plannen toe, wijst op de weinige sympathie ais er een anuer s.v: sein was voor vuiuueuucii aau- r7- -■> voer aan de markt. Tot half Januari is geen goedstreek en op-het goed aan de markt te bekomen. Als niet met ruime L g°1de hand de bonden verstrakt worden, komen de men-Spr.7 -0p'/at d1 kaSiiJlïï schen wel. We moeien niet den handel aan handen„f*® la, de .ei>r8te ?h en voeten binden. SL J?4?1F1?1 ,1'.6 71 de f08*®" Als er behoefte aan goed is, moet er gelegenheid ^fd is fcf dra^en- Het «k»1 js in overleg te het noodig zijn, dat nog in deze vergadering een wel*alg!^ee^geèstni^ilet<vergadering mS £15^^ heer ^Kostelijk Eendracht) wil een einde' heer Kostelijk, Oudkarspel, had een uiteen- aan de besprekingen, doch de voorzitter constateert ïJ£|3F van yoordeelen voor deze streek ver- tijd is. Als het bonnenstelsel weg gaat, moet er iets Si siln W1 T ^7 beters voor in de plaats. Een groot deel van Koop- .„7 vL. m handel heeft sympathie voor afschaffing, maar het 8 rfaatenw^h^ kanS7iBf^.n «veelal noodig dat er zooveel mogelijk goed weg f^Ln teT Het voorstel van de Eendracht om bonnenstelsel en naveilen geheel af te schaffen, komt in stem-1 „D© heer Ootjers acht de zaak hier wel wat een- mi ng. nijdig bekeken. Hij zelf heeft er ook nooit zoo veol Met alleen L.T.B. afd. 'tVeld, en de Eendrachtj voor gevoeld, maar acht tegen-actie overbodig. Tot voor (294'1105 stemmen) wordt het voorstel ver- de Roskambrug zaJ het Schermerboezem .en dus worpen. hooger opmaling worden met meer kosten. Daar- L.T.B. afd. Langendijk trekt het voorstel in ten j door wordt hier gevreesd voor onvoldoenden afvoer voordeele van het prae-advies bondsbestuur. Het I van water. De waag is gerezen, waarom de sluis voorstel Nieuw Leven om de percentages te bepa- rowm dwr de te benpemeö Ctaumiesie. Na eenige bespreking- wordt vastgesteld dftt ,de Eendracht" het initiatief neemt en de vereem- gingen zich met „de Eendracht" in verbinding kun nen stellen. Slechts e8n enkele vereeniging heeft het tot nu toe besproken. De heer A. Swager vindt het eigenaardig dat hiervoor geen flinke stemming is. Men verzekert zich ook negen brandschade en dit jaar hadden 4 veroenigingen belangrijke hagelschade. De Koophandel1 vraagt of het niet mogelijk is, elëctrische voetverwaraong in het veilingsgebouw aan te brengen. De heer Deutekom merkt op, dat men In de Streek een proef genomen heeft, die uitstekend voL deed. De heer Ootjers deelt mee, dat deze .zaak in de commissie van beheer besproken is en alis proef een verwarming voor den marktmeester is aange bracht. Voldoet de proef goed, dan zal er vrij zeker wel mee doorgegaan worden. „Tuinbouwbelang wil pogingen aangewend zien om ook aan de zuidzijde te kunnen laden. De heer Barten licht het punt nader toe en wijst op de beperkte ruimte en last aan de Noordzijde,, vooral bij ijs en drukke dagen. Voorzatter zegt, dat de zaak al' meer besproken is. Het bestuur neemt dit punt over en zal al het mogelijke doen. Dan zal' het noodig zijn weer een audiëntie aan te vragen bij de Directie van de H.S.M. Dp L.T.B.-Langendijk brengt het veilen van wit lof ter sprake., wat thans gepaard met hooge kosten, te Heiloo en elders moet gebeuren. De heer Groen licht dit punt toe en de heer Ootjers acht dan meerderen verbouw gewensoht, om een goeden prijs te maken. Spr. wijst op het gewenschte van uitzien naar nieuwen verbouw van cultures, waarvoor ook witlof in^ aanmerking komt geeft het in ernstige overweging. J)e heer Bakker (Waarland) wijst dan op de noodzakelijkheid van materiaal voor verpakking. De heer Renaud, tuinbouwonderwijzer, acht het voor den Langendijk, met het vele water, zeer moeilijk de glascultuur met succes te bevorderen. Spreker vraagt in dit verband welke glasculturos hier bedoeld worden. De heer Balk acht het mogelijk onder platglas, planten van warenhuizen, mogelijk druiven- teelt, waarvoor de grond hier uitstekend geschikt schijnt te zijn. De risico wordt minder en de arbeidsverdeeling die hier veel te wenschen overlaat, beter. De kanalen brengen zoet water. Spreker stelt zich beschikbaar desgewenscht de zaak in afdeelingsvergaderingen te bespreken. De heer Band, vakonderwijzer, acht propaganda voor glascultures van veel belang en wijst er op dat er in het algemeen nog niet veel voor gevoeld wordt. De voorzitter sluit hierna met dank aan de aan wezigen, inzonderheid aan den heer Balk, de afgev. van Koophandel en de pers, de vergadering. len op 10 en 25 pet., werd verworpen met 743 tegen en 656 voor. Het prae-advies Bondsbestuur, aangevuld door het prae-advies van Tuinbouwbelang, om de bon nen alleen geldig te verklaren als ze door den N.M.B. verstrekt zijn, wordt zonder stemming aan genomen, zoodat schaarsche uitgifte van bonnen bestaan blijft met toepassing van 5 pet. extra markt- geld en zonder bon 10 pet. boete. Goedgevonden wordt deze zaak in den Vierbond aan de orde te stellen. 2b. Van dezelfde Afdeeling. niet bezuiden het stoomgemaal, waardoor we den Kogge^boezem kregen. Een oommissie zou hier leen dergelijke taak van onderzoek te vervullen krijgen en de commissie zou kunnen worden samengesteld in1 overleg met het bestuur van Ooeterdijk en MolengeerZen. De heer Kostelijk vreest, dat hiet Ambacht om- der water komt, evenals dit met de Schermer 'het geval1 was. Hij vraagt nog eens enkple voordeelien. Voorzitter: Daar komen' we iflet verder mee. Het kanaal' komt er en dan is de taak het voor onze streek zoo goed^ mogelijk te krijgen. De heer Kliffen juicht net toe, dat men alsnog Er worde streng de hand gehouden aan de fce-bereid blijkt tot overleg voor het krijgen van mo- paling, dat producten, die op monster worden aan gevoerd, ook werkelijk ter veiling aanwezig zijn. Toelichting. Het komt nog al eens voor, dat door personen, meestal van elders, groote quantums, (doorgaans een wagon) worden gepresenteerd als het moment gunstig lijkt, of anders worden opgehouden. De af deeling meent dat, uit billijkheidsoverwegingen te genover andere aanvoerders, bedoelde partijen niet moeten worden afgeslagen indien deze niet ter vei ling of per wagon aanwezig zijn. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het bestuur stelt voor, om den gang van zaken, zooals die heden worden uitgevoerd, te blijven vol gen. Na bespreking wordt het voorstel van de agenda afgevoerd, als zijnde te bezwaarlijk voor ver afwo nende leden. 3. Van de Vereen. „Sint Maarten" te Sint Maarten. Het bestuur van den „Noordermarktbond" onder zoek© de mogelijkheid van het invoeren van een Rijksmerk op onze producten. Het doel hiervan is stagnatie in den koolhandel te voorkomen. Het middel door den Vierbond toege past, heeft veel verbetering gebracht, doch er is geen waarborg dat niet op andere plaatsen en bui ten de veiling om slechte kwaliteit, voor goede wordt verladen of met goede wordt vermengd. Het bondsbestuur acht het beter, althans eenvou diger, om het U.C.B. merk er beter in te krijgen. Uit de toelichting blijkt dat het voorstel door on bekendheid met het U.C.B.-merk, op de agenda ge komen is, waarom het dan ook wordt ingetrokken. 5. Van den L.T.B. Afd. 't Veld, gem. Oude Niedorp. a. De Afd. 'tVeld stelt aan de Algemeene Ver gadering voor om nog vóór den a.s. winter het laadterrein voldoende electrisch te verlichten. Toelichting. De afgeloopen .winter beeft ons duidelijk aan getoond, dat de groote massa stapelproducten, wel ke met dicht water per as moeten worden aange voerd, bij lange na niet op den dag geladen kun nen worden, met het gevolg, dat daarvan een groot kwantum in het donker moet worden verwerkt, hetwelk zeer ten gerieve is van aanvoerders en in- laders. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het bestuur heeft eveneens deze bezwaren gevoeld en zal de verlichting aan de laadplaats, noordkant, reeds aanbrengen, terwijl het in overleg met de H.S.M., zoo mogelijk, den toegangsweg van licht zal voorzien. De vergadering vereenigt zich met het prae-advies. Enkele afdeelingen hebben voorgesteld meer ruimte te maken voor paarden en het bestuur zal trachten te zorgen dat zonder al te veel kosten nog plaats gemaakt wordt voor 8 10 paarden meer. De heer Ootjers deelt mee dat er ook over ge sproken is een eenvoudige paardenboet of tent bij te maken en stelt voor het verder aan het bestuur over te laten. Aldus wordt besloten. Op voorstel van den heer P. Kostelijk werd goed gevonden tusschen de paarden een steil aan te brengen voor de veiligheid van mensch en dier. Hierna pauze. Daarna komen aan de orde de voorstellen: 4. Van de de Vereeniging „Tuinbouwbelang" te Noordscharwoude. I Met het oog op de kanalisatieplannen voor West- Friesland, zooals die door Ged Staten reeds zijn aangenomen, acht genoemde vereeniging het wen- schelijk, dat in de algemeene Bondsvergadering een commissie wordt benoemd, welke wellicht op eenige belemmeringen voor de aanvoerders ter markt kan wijzen, als: het bouwen van een sluis ten noorden der 'Roskambrug, en dergelijke; en om te trachten deze te doen leggen ter plaatse waar de sluis min der bezwnar zou opleveren Prae-advies van het Bondsbestuur: gelijke verbetering- en dankt den heer Balk voor diens bemoeiing in dezev De heer Kostelijk (Nieuw Leven) s'Iuit zich bij Kliffen aan en wijst er op,, dat het doel' z)al zijn om den Kogge-boezem te ontlasten. Of dit noo dig is, beert een zoodanige oommissie mede te onderhoeken. De heer Groen acht meer noodig een commissie van gedupeerden en wijst o.a. op de groote moei lijkheid, dat onze kleine vaartuigen op water van stoombooten moeten komen. De heer Stenneberg, Oudkarspeï, voorziet in de kanalisatie ook uitbreiding der cultures en vraagt aan den heer Balk of die de meerdere prpduotiiq zal weten weg te werken. De heer Ootjers acht dit geen argument in het algemeen belang en wijst nog eens op het feit, dat het kanaal1 er komt. De heer van Klëef, Zuidscharwoude, acht voor het moment het grootste belang voor deze streek waar de sluis komt. De voorzitter stelt hierna voor een oommissie te benoemen', wat met applaus wordt begroet. De samenstelling ©ener commissie wordt aan het bestuur overgelaten. 7. Van de Vereen. Waarland en Omstreken". De tuinbouwvereeniging „Waarland en Omstre ken" stelt aan de algemeene vergadering voor: het besluit te nemen om van de te veld goedgekeurde aardappelen, welke rechtstreeks aan de tuinbouw organisaties worden verkocht, niet meer dan 1 pot. marktgeld te heffen. Toelichting. De voorstellende vereeniging vindt het alleszins billijk, daar deze producten nog niet over de veiling Loepen en er dus minder werk* aan verbonden is, en geen Vk pet. aan den kooper wordt terugbetaald, dat er geen hooger percentage van zal worden geheven. Prae-advies van het Bondsbestuur Het Bondsbestuur kan zich met het voorgestelde vereenigen. Aldus wordt besloten. 3Tan EaxsnkarspeJ-Ooflt, -L>cze sceit aan de algemeene ver gadering voor, hun, die éen schuit in den „goot" brengen, te verzoeken, eveneens hun kloet er op te laten liggen. Toelichting: Aangezien het nog al eens voorkomt, dat kioeten door met-rechthebbenden worden mee genomen en in de meeste gevallen de dader zoek blijft, was de vereeniging van oordeel, dat, wanneer het verboden was om zonder Moet over de brug te gaan, de gelegenheid tot het meenemen van een andermans goed zou worden beperkt en de dader bij eventueelen diefstal gemakkelijk zcwa zijn aan te wjjzen. Prae-advies van het Bondsbestuur Het Bondsbestuur acht dit vrijwel onuitvoerbaar en de klachten hierover niet Zoo heel groot. De veilingleider acht deze zaak niet te oontno- leeren. Den geheelen dag komen er vaartuigen aan. Het voorstel wordt niet gesteund, waarom het wordt ingetrokken. Bij de rondvraag Tfenscht de vereeniging „De Eendracht" het volgende onder de aandacht te brengen: De vereeniging „De Eendracht" grijpt deze ge legenheid aan om met elkander een regeling te treffen tot onderlinge verzekering tegen hagelscha de aan te veld staande gewassen. Zdj stelt zich die regeling aldus voor: Men banoeme een commissie, in welke van elke aangesloten vereeniging bij den Noordermarkt bond één persoon zitting heeft, welke met de uit voering belast zal kunnen worden, terwijl een ieder vrij zal' zijn om aan deze onderlinge verzeke ring deel te nemen. Zij, die zich daartoe verhin den, zullen bij voorkomende hagelschade, deze aan de betrokken personen vergoeden door het betalied eener onderlinge premie, vast te stellen en uit te

Schager Courant | 1926 | | pagina 5