Stier IDE SPAANDER Co, ATELIER N1ESTADT - SCiGEH, Bitin- TROUW N!ET Bedden- en Matrassen- fabriek van M. KLERCQ, I 7z ntii De dingen om ons heen. B. H Lenqhaus, Winkel. Vraagt stalen of Zichtzending. ®P. Uitgevers i N.V. v.li. TRAPMAN Co., Eerste Blad. Binnenlandsch Nieuws. kmn«rF Zat<[?(lag 24 April 1926. 'advertt nen bil 2, Alka zaamht eurlge irde it «kkelijk jé M.b Jamho i M., H 20. Heli 1 gr C9sto Juargang. No. 7832. blad verschijnt viermaal por wook: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zutordag. BIJ inzending tot 's molens 8 uur, worden Advor- to&tióii nog zooveel mogolijk in het eerstuitkoniond'uuuimer goi>luutut. l'OSTlliaCliNING No. 23330. INT. TlïLlill' no. 20. Prijs per 3 maandon fl.05. Losso nummota cont. AD VERTEN» TIöN van 1 tot 5 rogols fl.lö, iodoro rogol moor 20 cont (howijj-no, inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TLJF BLADEN. 'aat No Mn pot voor U een bezoek gebracht heeft aan de naar de eischen des tijds ingerichte SP00HSTHA4T 32 HELDEK. Waar U steeds het nieuwste en beste wordt geboden tegen den laagsten prijs. tien ïmeto tensh postk Winl .mn laat iz. ra. age euo fald :Kt i Men herinnert zich natuurlek nog levendig, hoe in Maart de vergadering van den Volkenbond niet tot een resultaat kon komen door de oneenigheid over de verdeeling der Raadszetels. De onverzet telijkheid van een paar landen, die bestuurslid wil den zijn of blijven, maakte de toelating van Duitschiand toen onmogelijk- En deze onverzette lijkheid zal zich natuurlijk in de volgende vergar dering opnieuw doen gevoe?en.# Tenzij men er na tuurlijk in slaagt de weigerachtige landen te paaien Of de statuten grondig te wijzigen. Dit laatste schijnt het verstandigste, omdat men met paaien niet ver komt. Het beste zou natuurlijk zijn ae per manente zete.'s geheel af te schaffen en geen land langer dan drie jaar achtereen in het bestuur te laten zitten, zoodat iedereen aan de beurt kwam voor de „pier". Dan wel: men kon heb geheele in stituut van den raad opdoeken. De macht van het secretariaat uitbreiden en in elke vergadering een voorzitter benoemen, die in functie blijft tot de .volgende vergadering. Ieder land dat lid is van den Bond, kan zorgen, dat zijn vertegenwoordiger, die immers toch bijna altijd minister is of gezant, binnen een dag ih Genève kan zjjn als het noodig is. Dit waarborgt de centrale ligging1 in Zwitserland. Het is dus volstrekt niet noodig, dat er bepaald elf of dertien of vijftien leden zijn van een Dagelijksch Bestuur dat toch niet dagelijks bijeen is. Als het secretari aat een nota ontvangt, die een beslissing of uit spraak van den Bond noodig maakt, is een draad- Iooze convocatie voldoende om binnen acht en veer tig uren te beraadslagen. Waartoe er dan eerst een bijeenkomst van den Raad moet zijn en dan van de Assemblée, begrijpt niemand. Die Raad had bebeekenia in de eerste jaren, toen de Bond in hoofdzaak de positie der groote Entente-landen moest versterken. Nu de Bond langzamerhand een algemeenar karakter heeft verkregen, eerst door toelating der neutralen en nu zelfs door de gewe zen vijanden, is er geen enkele reden waarom Frankrijk, Engeland, Italië,t Japan en straks Duitschiand ten allen tijde in den Raad moeten zitten, waarom er één Scandinaafsch land, een Balkan-staat, een Zuid-Amerikaan, enz., enz., een zetel in erfpacht zouden moeten hebben. Juist de verdeeling der zetels op dezen grondslag maakr den indruk, alsof er een bel ange apolitiek in den Baad en in den Bond moet worden gevoerd, ter wijl toch juist het karakter van den Bond tegen zulk een belangenpolitiek is gericht, en rechtvaar digheid voor en tegenover allen het ideaal moet zÜn. Als het lidmaatschap van den Raad zou mee brengen, dat zulk een staat meer zou hebben in te brengen, dan een ander land, en de onder linge naijver en het geknoei om de zetels wettigt dezen argwaan! zou alleen hierom het instituut van permanente zetels en van den Raad zelf be- hooren te verdwijnen. Zeer zeker zou men dan die zetels m#fc het hieraan verbonden extra-yoordeel nooit mogen toekennen aan groote, machtige .lan den. doch veeleer aan de kleine en_ zwakke, die een extra-voordeel best kunnen gebruiken in den ou derlingen "belangenstrijd. Wij weten natuurlijk, dat hiervan, niete komt, om dat het denkbeeld juist een eenvoudig is. Doch dit neemt niet weg, dat het gezegd moet worden )eai herhaald moet worden, zoolang eenige landen zich zelf in den Raad de hegemonie aanmatigen pn andere om een plaats intrigeeren, of zelfs tot areigementen t overgaan. De heeren, die weg willen •hopen als zij hun zin niet kragen, of dreigen den boel' in de war te sturen, meenen zeer duidelijk, dat zij bepaalde waarde hechten aan een zetel1, dat het bezit er van hun positie verbetert. Waartoe anders geven zij zich de moeite? Om de eer? Niemand, die bet gelooft, dat dit def drijfveer is. Omdat zij meenen zoo bijzonder, zooveel beter dan ©en ander land, heb doel1 van den Bond zullen kun nen bevorderen? Ook dit niet. Want het zon zeer bijzonder inoeiijjk zijn aan te toonen, waarom een of andere Don, of 'n meneer wiens naam op -vitsj of -sky eindigt, dit doel zooveel1 beter inziet, dan een Noor of Zwitser of wie dan ook, alleen omdat by spreekt namens de Latynsche gemeente, namens de Kleine Entente of namens welke groep dan ook. Wie groepen vormt in den Bond en zoodoende poogt, samenwerkend meb anderen, meer macht te verkrijgen dan hun competeert, werkt in de rich ting van machtsmisbruik. En dus naar oor.bg, vroeg oi Iaat. Wie in den Volkenbond spreekt namens een groep van menschen met belangen, identiek aan de zjjne. poogt de 'lieden met andere of tegengestelde belangen afbreuk te doen. of althans zijn eigen interesse te laten zegepralen. Door de macht van stemmen, ïnplaats van door geweld. Dit geven wij gaarne toe. Maar niet doof recht zonder meer. .Als hjj recht heeft is ..dit recht, op zich zelf voldoende en behoeft hij geen speciale bevoorrechte positie, of een groep van vrienden achter zich. Wie hiervan niet overtuigd! is, ver trouwt de rechtvaardigheid van den Volkenbond niet, beschouwt hem als een belangenkliek en zou derhalve beter doen ca* uit te verdwijnen. Zoowel voor eigen fatsoen alk eigen belang,. Want dan zou hij veel meer succes hebben niet de vorming van een speciale Entente of coalitie,- dan zijn macht ten slótte fcooh te subordineeren aan dien van den Bond. .Men stelle zich voor, dat Polen, een der gega*- digden van een erfpachtszetel, in den Raad zou op treden als exponent van de Volkenbondsidée, [nadat dit fraaie land zijn beroemd verbond met Sovjet- Rusland ziet mislukken, omdat Rusland er mets voor voelt, Polen te helpen om den Vrijstaat Dan- tig té stelen 1 Men denke zich er even in, hoe Frankrijk en Spanje samen den Marokko-oorlog voeren, zonder een oogenblik te denken aan den Volkenbond. Hoe er steden worden gebombardeerd uit de lucht en aLorlei andere dingen plaats hebben, die feitelijk heclemoal niet door den becto-eJ kunnen. Toch een permanente zetel het oene land, aan spraak op een erfpachtzetel het andere. f zullen de principes van recht en reohtvaardig- ïn den Bondsraad beter verdedigen «dan Bran- ting of Lafontaine of Loudon or Smuts. Het mocht wat! En Duitschiand, dat zijn permanente plaats heeft toegezegd gekregen, sluit kalm een verbond met Rusland ter garantie van de grenzen in het Oosten, een defensief verbond, waarin beide landen zich verplichten in geen enkele omstandigheid deel te nemen aan een „agressieve" actie tegen het an dere Tand. Ziehier een totale omverwerping van het Bondsstatuut, omdat de Bond van zijn a.s. lid Duitschiand kan eischen wèl mede te doen aan een eventueel© actie tegen Rusland. Zulk een actie, in geval van een botsing bijv. met Roemenië, zal men te Moskou natuurlijk agressief noemen, al is de heele wereld van een andere opvat-, ting .In dit geval kan Duitschiand zich kalm beroe pen op zijn tractaat en thuisblijven. Kan het zelfs wei geren en is dit aan Rusland verplicht om zijn spoorwegnet ter beschikking te stellen voor het ver voer van troepen tegen Rusland: Het spreekt vanzelf, dat er zoodoende van een actie van heel de beschaafde wereld tegen een even tueel boosdoener niets terecht komt, als ieder lav,.'. zich kan beroepen op een bijzonder tractaat, dat met het algemeene in strijd is. Het is natuurlijk braaf en zeer conform aan den tekst van het statuut van den Bond, dat men zulk een overeenkomst te Genève laat registreeren en plechiglijk belooft, dat er geen geheime bepalingen bovendien bestaan. Maar, geregistreerd of niet, dit staat vast dat zulk een overeenkomst niet is te ver eenigen met de strekking van den Bond, die eischt; dat alle leden samen de partij zullen nemen van den werkelijk- aangevallene, om het even wie fdoV meel de agressieve daad op zijn geweten heeft. Zoolang dergelijke verbonden mogelijk zijn, of zelfs maar gewenscht worden geacht, blijkt de Bond nog niet aan zijn bestemming te beantwoorden. Otf liever gezegd, blijkt men zijn doel te saboteeren. Als een staat zoo iets doet en dan toch aanspraak maakt op een bestuurstflaats, is er iets heelemael niet in orde en dient men dubbel waakzaam te zijn. Vooral op het bestuur. Duitschiand is er voor uitgekomen. Wie zegt, dat morgen een ander zijn dergelijk tractaat niet zal ge heim houden? Een tractaat, waarin misschien nog heel wat ergers, gevaarlijkers staat. UITKIJK. VAN RIJSWIJK'S SCHOENHANDEL SCHOENMAKERIJ. RUIME KEUZE IN ALLE SOORTEN. MOOIE, EENVOUDIGE SCHOENEN VOOR BIJZONDER LAGE PRIJZEN. onderteekende en waartoe ook R.K. behoorden, stel de als eisch, dat de gemeenten rondom Alkmaar gedurende tien jaren een jaarlijksche bijdrage toe- zegden van totaal f 15.000. Intusschen hebben de r.-k. in Alkmaar ten zeer ste geageerd tegen de stichting van bedoeld zieken huis, omdat, naar zij betoogden, in de behoefte aan i ziekenhuisruimte werd voorzien door den bouw van j het nieuwe r.-k. ziekenhuis aan de v. Everdingen- straat, waarmee inmiddels was aangevangen. Het j „protestantsche" ziekenhuis zou te groot en te grootsch worden en te veel offers van de gemeente I eischen. Mede tengevolge van deze actie hebben verschil lende buitengemeenten een afwijzende houding aan genomen tegenover het verzoek om steun der com- mfiisie. Thans heeft de gemoente Bergen met 6 te gen stemmen de subsidie-aanvrage van f875 afge wezen, op grond van den staat der financiën van de gemeente. Nadat ëen verloting was gehouden ten bate van de sttichting van het ziekenhuis is in Alkmaar zelve niets meer gehoord van de plannen. Men schijnt nu slechts te will enwachten op hetgeen de Prov. Staten in hunne a.s. zomerzitting ten dien aanzien zullen heslissen. OUDKARSPEL De heer A. C. Kroon, burgemeester alhier, heeft op verzoek eervol ontslag als zoodanig gekregen te gen 1 Mei a.s. blicatie voorkomende cijfers blijkt, dat deze belas tingdruk in de gemeenten 'onderling belangrijk af wijkt. Voor een gehuwde met 2 kinderen i9 de maxi- mumdruk voor inkomens van f1000f5000 hieronder vermeld: Zuiver Hoogste gemeentelijke inkomen belastingdruk f 1000 f 36.— f2000 f155.62* f 3000 f 307.72 f 4000 f 528.78 f5000 f741.58 De laatste belastingdruk wordt uit den aard der zaak aangetroffen in de 5 gemeenten, waarin ovor 1925/1926 geen enkele gemeentelijke heffing op het inkomen bestaat. Telt men bij' de cijfers van den gemeentelijken be lastingdruk dien van het Rijk en provincie op, welke eveneens in het overzicht voorkomt, dan kan men een vergelijking maken tusschen den totalen belastingdruk op het inkomen over de verschillende gemeenten. Hieronder zijn deze cijfers vermeld voor Amsterdam, 's-Gravenhage. Rotterdam en Utrecht on voor de gemeenten met den laagsten enden hoog- sten belastingdruk voor gehuwden met 2 kinderen en inkomens van f2000 en f5000. Totale belastingdruk Heeren VOOR UW KLEEDINQ naar Alkmaar - Langestraat. SALARISA.CTTE RIJKSPERSONEEL Hei dagelijksch bestuur van de Centrale Vereeni- ginen van Personeel in 's Rijksdienst beeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres waarin hare wenschon vervat zijn ten aanzien van de salarieering van het Rijkspersoneel, in verband met de bij de be handeling der Staatsbegrooting uitgestelde en nog te verwachten bespreking van het salarisvraagstuk. Na uitvoerige toelichting verzoekt de Centrale Je Kamer a.o. te willen bevorderen: dat het salarispeil1 van het Rijkspersoneel tot 95 pet. van het peil volgens heb Bezoldigingsbesluit 1920 worde verhoogd dat de scheidingslijn tusschen jaarlbonen «ener zijds en maand- en weeklóoners anderzijds worde weggenomen, subsidiair het herstellen van fouten voor de jaarlooners doorwerke op de maand- en weeklooners en de Rijkswerklieden; dat, de aanstelling op arbeidscontract, niet pas send voor de ambtelijke verhoudingen, niet verder doorwerke en dat de_ aanstellingsvoorwaarden in elk geval1 niet ongunstiger worden gesteld dan voor gelijksoortige in ambtelijke verhoudingen; dat gebroken worde met een salarieering op de basis van de classificatie der gemeenten naar duur te van levensonderhoud. DE ZIEKENHUISKWESTIE TE ALKMAAR. Het is nu ongeveer een jaar geleden, d£t de Alk- maarsche gemeenteraad besloot tot overneming in erfpacht van do Cadettenschool van het rijk. D directeur van de Amsterdamsche ziekenhuizen Ir. Wortman had een rapport uitgebracht, waarin de overneming en verbouw van het gebouw werden aan bevolen. De commissie vcor de stichting van een neutraal modern ziekenhuis, die het rapport mede Laat bij Uw huwelijk een PORTRET maken. Het geeft U een blij vende herinnering. Ook aan huis te ontbieden zonder verhooging. f2000.- f5000.- f 193.37 f 428.50 f 337.24 f 358.59 f 430.76 f 952.73 DAT WAS EEN GOEDKOOPE WERELDREIS. Op 15 Februari j.1. verzond de burgemeester van een onzer Twentsche grensgemeenten een brief „aan het vice-consulaat der Nederlanden" in het nabu rige Bentheim (D.). Een loopjongen zou voor de bezorging zoo onge veer een paar uur tijds hebben noodig gehad. Maar de brief werd toevertrouwd aan de zorgen der Ne- derlandsche Posterijen. Met het uitzonderlijk gevolg, dat de missive hare bestemming bereikte na een tijdsverloop van precies twee maanden. Meii moet nu echter niet denken dat het docu ment ergens onachtzaam is blijven liggen. Verre van daar! Het heeft een behandeling ondervonden, die van groote toewijding getuigt. Want blijkens' een 'drietal stempels op de achterzijde der enveloppe is de brief eerst in Shanghai gearriveerd en van daar uit naar Tientsin getransporteerd, alwaar vermoedelijk een of ander Duitsch ambtenaar zijn aardrijkskundige kennis heeft benut om het epistel een verderen dool tocht door de kustlanden van het onmetelijke China te besparen, en het met de vlugst mogelijke gelegen heid één station verder dan Oldenzaal te laten be landen. En dat alles voor den prijs van één dubbeltje. ERNSTIGE VAL. De landbouwer P. P., uit Simpelveld, die per fiets, waarop een mand met 25 K.G. boter en eieren huis waarts reed, kwam onder het gehucht Heerlerbaan te vallen. P. bekwam levensgevaarlijke verwondingen. EEN GASONTPLOFFING. Donderdagnamiddag omstreeks half zes heeft in een perceel te Schevingen een ontploffing plaats ge had, waarbij twee personen gewond werden. In ge noemd perceel is een werkplaats voor autogene las- sching met carbid-inrichting gevestigd. De daartoe gebezigde ketel bevindt zich in een gemetseld hoekje in genoemde werkplaats. Dej patroon met zijn knecht, waren daar met het snijapparaat bezig, toen plotseling blijkbaar in dit hoekje opgehoopt acetyleengas ontplofte, en wel met zulk een kracht, dat het geheele hokje uit el kaar sprong. De ketel bleef intact, doch de ebonieten zoldering van de werkplaats werd vernield, terwijl alle ruiten sprongen. Aan de overzijde van de straat i9 eveneens een aantal ruiten gesprongen, vermoede lijk door het wegspringen van dik matglas. De patroon en de knecht bekwamen brandwonden aan het gelaat en aan de handen. Zij werden in de ziekenverpleging in de Duinstraat verbonden en konden zich toen huiswaarts begeven. De ontploffing veroorzaakte nogal consternatie bij de bewoners der straat. Naar de juiste oorzaak der cntploffing wordt een deskundig onderzoek ingesteld. BELASTINGDRUK 1925/1926. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek is wederom een overzicht van den belastingdruk gepu bliceerd, thans over het belastingjaar 1925/1926. Voor alle gemeenten wordt hierin de belastingdruk ver meld \oor gehuwden met twee kinderen en inko mens van f 1000, f 2000, f 3000, f 4000 en f 50oo. Bo vendien bevat het overzicht voor alle gemeenten bo ven 5000 inwoners de overeenkomstige gegevens voor gehuwden zonder kinderen en inkomens van f 1000 tot f200.000 (in 22 rubrieken). Verder zijn nog een aantal gegevens opgenomen, waaruit de belasting druk op het vermogen kan worden berekend. Bij het reeds vluchtig doorzien van de in deze pu- Laagste druk f 31.51 Amsterdam f 79.30 's-Gravenhage f 58.69 Rotterdam f 59.27 Utrecht f 71.06 Hoogste druk f 185.87* In de inleiding komen verder een tweetal grafie ken voor betreffende de Rijksinkomstenbelasting, en Vermogensbelasting, waaruit onder meer blijkt, dat 36 van alle aangeslagenen in eerstgenoemde belasting een inkomen hebben beneden f1400 en ge zamenlijk 3 bijdragen in het totaalbedrag dezer belasting in hoofdsom. iJaarentegen hebben 0.04 van alle aangeslagenen een inkomen van f 100.000 en hooger, welke cate gorie ruim 19 bijdraagt in bet totaalbedrag der be lasting. Wat de vermogensbelasting aangaat kan worden vermeld dat 44 van alle aangeslagenen een ver mogen hebben beneden f 30.000, die tezamen 8 bij dragen in de totaalopbrengst dezer belasting, ter wijl 0.57 van alle aangeslagenen 1 millioen of meer vermogen bezitten en gezamenlijk ruim 17 pet. van het totaal der belasting betalen. PAARD IN DE KAMER. Woensdagmorgen sloegen ter hoogte van den Zon- nebrink te Winterswijk twee paarden, gespannen voor een vrachtwagen, op hol. De dieren waren niet in staat de bocht Willinkstraat-Weurden te nemen, en botsten tegen een woon- en winkelhuis. Een der viervoeters vloog door het raam en kwam in de voorkamer terecht, waarin op dat oogenblik geen menschen waren. Het kostte heel wat moeite het dier uit zijn benarde positie te verlossen. Het adres voor CONTROLE GEMEENTEGELDEN. God. Staten van Friesland hebben bet volgend schrijven tot de gemeentebesturen gericht. Meermalen ervaren wjj, dat de controle op de Sameenbe-ontvangsten nierfc doeltreffend geschiedt. p de noodlottige gevolgen behoeven wij u wel biet te wijzen. Aangezien de ontvanger zelf de kasadmi aistratie voert van de geiden, welke onder hem berusten, en een niet eerlijk ontvanger er wel' voor pleegt te zorgen, dat zijn boeken overeenstemmen met zijn kas, spreekt het vanzelf, dat een kasverificatie niet ais geëindigd kan worden beschouwd wanneer de kas met de boeken van den ontvanger sluit; dat m. a. w. de ontvangerseboekhouding allerminst kan worden beschouwd en gebezigd ais controle middel op de kas, doch juist zelf moet zijn een voorwerp van aanhoudende controle. Voor 'die controle is noodig een nauwkeurig over zicht van al' hetgeen de ontvanger moet innen1 en van het tijdstip waarop. Algemeen pleegt wel te Worden nagegaan of alle uitgaven van den ontvan ger door bevelschriften zijn gedekt en het mandar tenregister is naar wij meenen wel' nergens een onbekende. Maar het blijkt herhaaldelijk weer te schorten aan een nauwkeurige controle op de ontvangsten. Onontbeerlijk hiervoor achten wij het op elke ge meentesecretarie aanhouden van een volledig en nauwkeurig overzicht van alle ontvangsten der gemeente, met de tijdstippen waarop zij moeten innenkomen, aan de hand waarvan gerege'.d wordt nagegaan of alle ontvangsten worden verantwoord: en of dit geschiedt ophet juiste tijdstip en tob het juiste bedrag. Weet de ontvanger dat zulk een overzicht of re gister bestaat en geregeld wordt bijgehouden en voelt hij, dat zijn werk daarmede wordt gecontro leerd en dat heb ernst is met die controle, dan z;al 't onopgemerkt blijven van knoeierijen, onmogelijk zijn en van die wetenschap zal' ongetwijfeld ook een heilzame preventieve werking uitgaan op zijn beheer Wij_ wijzen in dit Verband ook op de noodzake lijkheid van het bewaren van het verrassende ka** rakter der kasveriflcatiesals men dit er aan ont neemt gaat haar beteekenis verlóren. De ontvan ger moet steeds de mogelijkheid eener plotselinge

Schager Courant | 1926 | | pagina 1