Hl K< f Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. om Voorrittar aapt, dat het onderteekend la door J. PeereboomYvfteen en A. BrouwerViser. De heer KootfDat is dus de onderwijzeres Kan dat uw goedkeuring wegdragen, Voorzatter^ Voorzitter zegt. Bever gezien te hebben, dat de onderwijzeres zioh onzijdig had gehouden. Afscheid. Wegens vertrek uit de gemeente neemt de heer de Groot onteiag als raadslid en wel met 1 Mei as- De heer de Groot wiist op de aangename samen werking van allen ondervonden en dankt daar in harte ijke bewoordingen voor. Voorzitter zegt, dat de heer De Groot zijn functie als raadslid op een wijze heeft waargenomen, die met lof genoemd kan worden en dankt hem daar voor, hem in zijn nieuwe woonplaats veel goeds toewenschende. lm toen werd in alle kalmte overgegaan tot de rondvraag, maar, hoe gek het ook moge klinken, Ook aan net geduld van een verslaggever komt een einde en wilden we met het klokje van 12 thuis zijn, dan dienden we te gaan en dat deden we dan ook. PLUIMVEE. Donderdagavond 8 uur werd in Cérès een lezing gehouden, uitgeschreven door de Pluimvee- en Ko- nijnenvereeniging „West-Friesland" alhier. De opkomst was bevredigend. Aanwezig was be halve een veertigtal bezoekers, de beschermheer der vereeniging burgemeester Cornelissen. De heer G. Anneveldt, voorzitter der vereeniging, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en gaf daarna het woord aan den heer Van Asperen Vervenne, Pluimveeconsulent, die het zou hebben over: Broeden en opfokken. Spreker begint met te memoreeren, dat hier de Êluimveefokkerij na den oorlog sterk is toegenomen, oofdzakelijk door het meer gebruik van eieren in de volksklasse, vooral In Engeland en doordat de vroegere eierenuitvoerende landen, Rusland, Polen, Hongarije en de Balkanstaten na dien tijd veel min der uitvoerden. En waar er steeds meer vraag naar eieren is, legt men zich in andere landen meer toe op de eie- renproductie en in hoofdzaak in Denemarken en Nederland en ook in België. enVoor den oorlog telde men hier pl.m. 9 millioen kippen, terwijl dat aantal thans tot meer dan 15 mil lioen is gestegen. Tegenwoordig legt men zich er ook veel meer op toe om goede eierenlegsters te fokken dan voorheen. Verbeteringen in de hoenderhouderij heeft men aangebracht, voornamelijk door betere huisvesting der dieren en betere samenstelling van voederma teriaal. Door geregeld per jaar van de aanwezige kippen een derde deel op te ruimen, verkrijgt men de beste eierenproductie en wordt de opfokkerij daardoor veel vergroot, want van de 15 millioen dieren die men hiei telt, behooren er 5 millioen per jaar opgeruimd te worden en heeft men om die weer aan te vullen, minstens 10 millioen kuikens te fokken. Verkreeg men die vroeger met de bekende natuur lijke broederij, nu voorziet men daarin door de broedmachines, waardoor men veel grooter aantal len in denzelfden tijd fokt Spreker wees er op, dat men voor broedkippen nimmer zware, vette kippen moet gebruiken, daa'- deze te vast zitten en de kans' groot is dat de uit komende kuikens dood gedrukt worden. Tevens werd aangeraden nimmer een kip te broeden te zet ten in een kist gevuld met hooi of stroo, doch liefst op dengr ond in 'n. kuiltje, waarin wat stroo. Zet men de kip wel in 'n kist, dian dient men den bodem le be dekken met aarde en die weer met graszoden en wat stroo. Thans gebruikt men veel meer broedmachines en zijn er die 1000 en meer eieren kunnen bevatten. Deze groote machines zijn voorzien van een auto matiseren eierenkeerder, wat zeer veel werk uit de hand neemt, want de eieren dienen eiken dag ge keerd te worden om de kiem in beweging te brengen. Nu men met broedmachines werkt, geschiedt het opfokken ook geheel anders dan bij natuurlijke broe derij, daar men bij de machines de kloek mist. Hierin is nu voorzien door kunstmoeder. Kende men eerst alleen de z.g.n. bak-kunstmoeder, welke door een petroleumkachel op temperatuur gebracht moest worden, nu gebruikt de groote fokker de kachelkunst- moeder, die, 't woord zegt het al, de kunstmoeder verwarmt door een speciaal ingerichte vulkachel Deze soort heeft dat voor dat veel meer kuikens kun nen worden geborgen en daardoor zeer veel arbeid minder verricht moet worden. Er zijn reeds kunst moeders van dit type die 1000 kuikens kunnen bevat ten. Een kleiner soort van dit type is de blauwbran- der-kunstmoeder, welke gebruikt wordt door den kleineren fokker. Bij het fokken van kuikens komt nogal eens een be smettelijke ziekte voor en spreker gaf daarvan als oorzaak op, dat veelal op dezelfde plaats en hetzelfde hok de kuikens worden gefokt, wat absoluut niet goed is, evenmin als het opfokken op grond waar al eenige jaren kippen worden gehouden. Verder wees spreker er op dat men nog vrij alge .t hij gooide zich achterover in zijn stoel en begon te denken over iets, dat den laatsten tijd dikwijls bij hem was opgekomen en waar haar woorden zich bij aansloten. Gedachten, die hem in zijn ziekte dik wijls door het hoofd waren gegaan. Als hij sliep of waakte, dat wist hij nooit precies, zij betroffen zijn grooten vriendenkring, allen zoo goed en aar dig voor hem. Hij, in hun midden, terwijl ze hem allemaal de hand toestaken. Een bres in den kring: Mr. Ambers plaats. En nu een nieuwe bres: Hunt Als hij koorts had was het hem voorgekomen, dat buiten dien vriendenkring, zooals een wild beest om een kampvuur sluipt, hier een geheimzinnig iets was, dat hem bedreigde: Binnen den kring: de gelukkige tijden, daarbuiten..dat andere. Je bleef niet altijd jong! Niet altijd vol vuur om te hande len, te strijden, te lachen om.lief te hebben. Er dreigde ietsWat was het? Maar deze gedachten werden op de vlucht ge jaagd en het lot van den goeden Hunt een oogen- blik vergeten door voetstappen op het tuinpad. Drie menschen naderden. Twee er van waren ge weldig van omvang en zagen vuurrood de eene maakte eene beweging van slaan tegen zijn been met een denkbeeldigen stok en achter hen aan kwam een kleine, bruine man met buitengewoon heldere oogen en een gelaat met vele kleine groe ven. „Mr. Hannafordriiip PeroivaF verheugd. „Stin- go! Beste oude Japhra, hebt je ze heusch meege bracht?" Ze waren er werkelijk; maar in het schrikwek kend gezelschap van vrouwen Tante Maggie, Ima en Honora, die met de theetafel aankwam, werden de reuzen-broeders zoo verlegen, dat het er naar uitzag alsof zij zoo weer weg zouden loo- pen. Nadat ze iedereen de hand hadden geschud, terwijl zie telkens tegen ónroar aanbonsden, gaf Mr. Hannaford tegen allen den zelfden zin ten beste: „Warm, warm dat ik het heb, geen wonder bij mijn respectabel gewicht", en Stingo liet een gezucht hooren, dat hetzelfde moest beduiden. Toen schudden zij elkaar de hand en gingen den heelen krin^ nog eens rond. Gelijkertijd ontdekten ze hun vergissing', bonsden weer tegen elkaar aan, en be gonnen geweldig hun neus te snuiten, tegen elkaar trompettende in de zakdoeken zoo groot als kleine handdoeken. Om aan dat lawaai een einde te maken, gaf Tante Maggie Mr. Hannaford een kopje thee en zonder dat meen met graan de kippen voedert, wat niet de julete methode blijkt te zijn, want hierdoor verkrijgt men wel goed doorvoede, ja vette kippen, maar geen goede legster. Het beste voer is droog voeder, meel, speciaal daarvoor gemengd en verkrijgbaar bij elke Pluimvee vereeniging en ook wel in den handel. Dit dient mon niet met water aan te mengen, want beter resultaat verkrijgt men daardoor niet en bespaart men heel wat arbeid. Slechts eenmaal per dag, tegen den avond, dient men z'n kippen hard voer te geven en dan nog maar H ons per kip. Voor jonge kuikens is het beste, opfokvoeder te nemen, dat een handelsproduct is. Al de soorten die daarin bestaan, durfde spreker wel goed te noe men, alleen, het mag niet te veel eiwit bevatten. Te gen den avond geeft men de kuikens wat kuiken zaad, doch ook alweer niet te veel, daar de diertjes daardoor minder opfokvoer gaan gebruiken en het gevolg zou zijn een minder snelle groei. Dan wees spreker er nog eens op, dat de hokken flink ruim en luchtig moeten zijn en veel licht be vatten. Frissche lucht, ruimte en zon doen het dior welig tieren en kweeken de beste legsters. Hiermede eindigde de heer van Asperen Ver venne zijn reue, en gaf de aanwezigen gelegenheid vragen te stellen. Hiervan werd nog gebruik ge maakt door enkele heeren. O.a. werd de vraag ge steld of de pluimveefokkerij wel loonend was. De heer Van Asperen Vervenne kon hierop een beves tigend antwoord geven, mits men begon met de zaak in te richten zooals dat behoort. Hiervoor blijkt ech ter nogal wat kapitaal noodig te zijn, want spreker rekende voor, dat als men land en woonhuis niet meerekende, men noodig had voor inrichting van een compleet hoenderpark f10.— per iedere kip. Dat het loonend was blijkt vooral op de zandgron den, waar voorheen veel kleine boertjes kippen hioiden, maar nu in 't groot daarmee voortgaan en stetd- ten ruimer bestaan vinden. Doch niet alleen op de zandgronden, ook hier in NociclJu liand vindt men al meerdere hoenderpar k-in die zeer goed loonend zijn. Na de gestelde vragen te hebben benatwoord, ver toonde spreker nog tal van aardige lichtbeelden, die zijn reeds eerder gesproken woord nog eens aan schouwelijk weergaven. Met dank aan den spreker voor zijn leerzame rede, sloot de voorzitter onder applaus de bijeenkomst, nadat hij de Directie der R.L.W.S. een woord van dank had gebracht voor het beschikbaar stellen van een projectielantaarn en den heer Waiboer voor zijn verleende assistentie. THEATER ROYAL. De Directie heeft deze week voor haar trouwe bezoekers iets geheel aparts, nl. de film, genaamd ,.]Je laatste klap". liet is een romantisch, spel van ean vechtersbaas, in 7 dee.en. Wij lezen van deze suooesfiim in de korte inhoud het volgende: Het stadje Boltonwood viert feest ter eere van den herdenkingsdag aan den Vrijheidsoorlog. De oudstrijdet's zu.len meeloopen in den optocht en hun vaande drager zal als weleer, voorop gaan met hec verschoten vaandei, dat voor zooveel jaren in schitterende k euren blonk. Builen de stad ligt het oude heerenhuis der Ro tans. Het stadje dankt hieraan zijn naam..... Let oude huis is in den loop der jaren in verval geraakt, evenals zijn eigenaar. Grootvader Bolton is helaas aan den drank ver slaafd en van zijn voorvaderen vertelt men, dat ze zich do^d hebben gedronken! Op de schouders van Denny, zijn kleinzoon, rust •de zware taak voor Grootvader te zorgen, het land te beploegen en te trachten, dat de oude man dien ge ieiko^ sden drank met rust laat. Nu het feestdag is, haait Grootvader zijn oude uniform voor den dag. Hem komt een der eereplaatsen in den optocht toe. Als de feestgenooten allen ver een igd zijn, is het wachten op den ouden Bolton. Hij neeft een bezoek gebracht bij WLliams, die er schik in schijnt te hebben, den ouden tot drinken te verleiden. Onder den invloed van drank komt de oude man zwaaiende te voorschijn en de arme Denny beleeft de schande, dat hij den ouden man ten aanzien van het gehee.e stadje naar huis moet geleiden in kennely'ken staat. WLliams tracht den spot te drijven met den ouden man, doeh ontvangt van Denny een on vergetelijk pak slaag, hetwelk hij hem nooit zal vergeven. Eenigen tijd1 later heeft de drank zijn invloed doen gelden en Bolton sterft vol berouw over zijn slecht leven. Denny zoekt en vindt troost bij zijn trouwe jeugdvriendin Dora. Williams wordt als dranksmokkelaar de stad uitgezet. Eenige jaren later komt dezelfde^ Wil liams aj's heid in het stadje terug. Hü heeft een theater-gezeischap gevormd en is zelf prijsboksér. Hij komt op een Dal in het stadje en beweert, dat niemand zich met hem zal kunnen meten. Denny, een sterke bov, gelooft niet aan Willi ams physieke kracht Hij gaat naar New-York en solliciteert in Hogarty's veohtzaal om een plaats ais zwaargewichtbokser aan te nemen. Al spoedig bemerkt men, dat Denny ontzaglijke kwaliteiten als bokser heeft. Hij wordt aangezocht tegen beroemde prijsvechters uit te komen en is spoedig een der beroemdste boksers van New-York. hij het wilde, begon daarmede een serie van wer kelijk bewonderenswaardige goocheltoeren, begin nende met het kopje en het schoteltje en eindigende met het lepeltje alleen; ten slotte een finale waarbij kop en schotel en lepeltje in drie verschillende rich tingen vlogen. Om de verlegenheid van de broeders over dit extra-ordinaire voorval te bedekken, bood Ima Stingo een stukje taart aan, waarbij Stingo, die het dadelijk in zijn mond stak zich zoo geweldig verslikte, dat xMr. Hannaford hem achterna moest gaan, en hem zóó hard op den rug sloeg dat Per- cival het uitschaterde en door zijn vroolijkheid iedereen op zijn gemak zette. „Ha, ha, ha!" lachte Percival. „Het spijt me, maar ik kan het heusch niet helpen. Ha, ha, ha!" Zijn lach was aanstekelijk. „Ho, ho, ho," donderde Mr. Hannaford. En „ha, ha, ha", klonk het weer uit PercivaTs kussens. „Hi, hi, hi," hoorde je Stingo. De algemeene vroo lijkheid verdreef het weerbarstige taart-kruimel tje. „Een goede mop! Ho, ho, hol" riep Mr. Hannaford. En het koor Tante Maggie, Ima en Japhra her haalde het geschater eenige toonen lager. „Hi, hi, hi!" Hij ziet er weer net zoo goed uit als vroeger!" riep Stingo. „Dat is net wat ik dacht!" klonk het verheugd van Mr. Hannaford's lippen, zoo uitten de twee broers hun liefde voor Percival en hun vreugde over zijn herstel; ze sloten spoedig vriendschap met de an dere leden van het gezelschap, dronken een ontel baar kopjes thee en kwamen eindelijk met de mede- deeling voor den dag, dat zij eigenlijk een bood schap kwamen brengen. Het duurde een heele pods vóór men wist wat die boodschap was. Stingo begon met een uitgebreid verhaal (onderbroken door broa- derlij'k handsohudden) boe hij rioh ten slotte ge vestigd had, hoe hij zich uitgekocht had uit het circus na het gebeurde met Percival en Japhra en nu al zijn krachten wilde wijden aan het fokken van peerden. Toen volgde van Mr. Hannaford met behulp van een groot boek, dat geen andere zak dan den zijnen zou kunnen herbergen, een verslag van de bloeiende staat waarin de paardenfokkerij ver keerde. „Orders voor kleine rijtuigpeerden komen er meer, dan wij kunnen afleveren, elke maand maar weer". Toen volgde er een lang fluisterend ge sprek tusschen de broeders, waarvan alleen zinnen als: „Vergeet vooral niet" en „denk er aan dat je hem dat vertelt" verstaanbaar waren. Toen wendde WlIXUms, rijn tegenpartij, fliet in, dat het spoedig met: rijn eigen reputatie gedaan zal -zijn, indien Denny niet van het bokstooneal verdwijnt. Hij weet, dat de drank een der grootste gevaren voor een afstammeling der Boltons is en tracht Denny door middel van de mooie Eïly, William'i vrien din, aan het drinken te krijgen. Denny wordt spoedig een der populairste per sonen van New-York'e uitgaande wereld, hetgeen aan zjjn noodzakelijke training voor den boksring niet ten goede komt. In een beslissende maten moet hij Eet onderspit delven tegen Williams. Al zijn vrienden en aanbidsters verdwijnen van het tooneei, nu zijn succes aan het tanen is. Hij be sluit naar zijn stadje terug te gaan, armer aan illusies, maar rijk aan ervaring. Dora heeft haar vriend niet vergeten. Eiken avond heeft zij het licht in haar kamertje ont stoken. opdat Denny het zien zou, alk hij bij haar terugkeerde. I Het ieven in de groote stad is spoedig vergeten en heb tweetal zal' buiten in de mooie natuur samen een heerlijk nieuw leven boginnen. WITTE KRUIS. Donderdagavond vergaderde onder voorzitter schap van den heer C. L. v.d. Bergh onze Witte Kruisafdeeling. De notulen werden door den secretaris, den heer J. Schoorl Pz. gelezen en goedgekeurd. Het eerst kwam aan de orde een brief van den heer D. Roggeveen, eigenaar van het land waar over overpad voor de volkszwemschool. Er werd geklaagd over het feit dat de gebruikers van dit badhuis zich niet hielden aan het pad, schade be rokkenden ook aan het gewas van een aanliggend eigenaar, met als gevolg dat deze een dam weg gioef, enz., enz. De heer Roggeveen was toen verplicht geweest op andere wijze overpad naar zijn land te zoeken, met als gevolg groote onkosten en tot slot de vraag de jaarlijksche huur van overpad voor de afdeeling te brengen van f25 op f40. Allen voor. Van den heer W. F. Gorter was bericht ingeko men dat hij bedankte als lid der commissie voor Ziekenzorg. Van het comité dat zich ten doel stelt in deze ge meente een badhuis te 9tichten, was het verzoek in gekomen om f50 jaarlijksche subsidie en het nemen van rentelooze aandeelen. De heer Berends verdedigde, namens dit comité de oprichting van zulk een badhuis. Het was de be doeling dit te bouwen op grond der gemeente bij de gasfabriek. Met B. en W. was over deze zaak ge correspondeerd en in comité door den Raad bespro ken. Een brief van B. en W. deelde mee, dat de Raad definitieve aanvrage wenschte te ontvangen en gaarne eerst eens zag de bewijzen dat in de burgerij voor een badhuis veel werd gevoeld. Gevraagd zal worden aan den Raad f2000 rente loos voorschot en f200 jaarlijksche subsidie. In het geheel bedraagt de begrooting f 7000, waarvan f 6000 voor het gebouw. Dat zal een gebouw zijn met bo venwoning. Men denkt te plaatsen behalve de f2000 renteloos aandeel bij de gemeente, nog f2000 rente looze aandeelen bij belangstellenden en f 3000 hypo theek te nemen op het gebouw. Het badhuis zou dan voorloopig bevatten 5 douche-baden en 1 kuip bad. Van het Roode Kruis was reeds f 50 subsidie toegezegd. Na eenig debat werd f 50 subsidie toegezegd en f 50 rentelooze aandeelen. Uit het jaarverslag van de afdeeling deelen wij mee, dat het aantal leden sinds 1925 bedroeg 538, ter wijl in 1926 meer dan 100 nieuwe leden zijn aange geven. Van het verplegingsmateriaal is 222 maal ge bruik gemaakt. In het volksbadhuis zijn 1455 baden genomen. Het batig saldo der afdeeling is gestegen van f413.52 tot f581.27. De rekening der T.B.C.-bestrijding over 1925 wees aan een batig saldo van f 36.38. Door zuster Boks werden 723 bezoeken afgelegd; 9 patiënten werden behandeld, waarvan 2 door on wil moesten worden afgeschreven. Nu de geldmid delen wat ruimer worden, zal ook de aandacht kun nen worden gewijd aan het verstrekken van ver sterkende middelen en het uitzenden van patiënten, enz. Het verplegingsmateriaal van het Witte Kruis eischt dringend een flinke aanvulling en zijn reeds verschillende benoodigdheden besteld. Over Ziekenzorg hooren wij dat maar 5 patiënten in 1925 zijn gesteund. Er is maar 250 liter melk afge geven. Het batig saldo steeg van f40.36 tot f 132.72/^. Met de lijsten was f 170.10 opgehaald. In begin 1926 melden zich een groot aantal patiënten aan, zoodat de uitgaven zeer gestegen waren. De heer Gorter had bedankt als commissielid en werd het tevens gewenscht geoordeeld de commissie tot 4 leden uit te breiden.' Gekozen werden mevrouw Roggeveen—Stammes en de heeren P. D. Rezelman en Zomerdijk. Het vierde lir'. is de heer G Dorbock. De begrooting van Het Witte Kruis werd vastge steld met een post voor onvoorziene uitgaven van f261.27. Hierna sluiting. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Dezer dagen vergaderde op de bovenzaal in de Cérès, onder voorzitterschap van den heer v. Nu land de plaatselijke afdeeling van bovengenoemd instituut De opkomst was best en voor de ope ning werden eerst nog 8 nieuwe leden lngnehri en nog eenige personen opgegeven, die ook als wenschten toe te treden. Na de opening werd de agenda afgewerkt, werd besproken een boottocht van leden Alkra» IJmuiden en retour. De te houden Landdag in Mei 1927, waarvoor nanciën noodig zijn en die aan de burgorii jujj worden gevraagd door het presenteeren van Ujjj waarop een ieder naar welgevallen kan teekenn De te houden schietoefeningen cn wedstrijden, zal geschoten worden in twee klassen en op baan van 10 Meter; dagprijzen zullen bestaan sigaren. De datums zijn vastgesteld en wel als vo 101725 en 31 Mei ij 7 en 14 Juni e.k. en wel avonds van 7%8^ uur. De rondvraag leverde niets op en zoo behoort dit weder tot het verleden. °F LAMMERENMARKTEN TE TEXEL. Volgens het Provinciaal Jaarboekje zullen groote lammerenmarkten te Texel beginnen op 3en Maandag in Mei en verder op 5 achtereen SCtl gende Maandagen. HALVE STUIVERS. 41 De Halve Stuiversvereeniging voor on- en mini mogende lijders aan vallende ziekte, ontving in tijdperk 28 Nov 1925—25 Februari 1926, de volgei bijdragen uit Hollands Noorden: Helder f65. Julia dorp f27.22, Alkmaar f155, Broek op f60,33. FPIESCH VEE OP DE INTERNATIONALE d TOONSTELLINGEN. bij 0 Het Friesche vee behaalde op de Tentoon$tA*t t gen te Parijs: De kampioensprijs cn drie eerste jt zen; verder nog een tweede, een derde en tweearh volle vermeldingen; te Buenos Aires, hoofdstad van Argentinië: 64 ste en 4 tweede prijzen. T W ARMENHUIZEN. Rn Woensdagmorgen zou de heer P. Pie zijn 4 k< naar het weiland varen. Onder deze koeien er een, welke hij den vorigen dag had gekoc! in het vaartuig zijnde onrustig werd en óver geraakte. In allerhaast werd deze koe losgesn» wat echter niet verhinderde, dat de praam onu waardoor de andere 3 koeien ook te water gei ten en jammerlijk verdronken. Deze koeien verzekerd. Sedert menschengeheugenis heeft ernstig ongeval nooit plaats gehad. W ARMENHUIZEN. Bij den heer J. Paarlberg te Krabbendam is geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. I WARMENHUIZEN. Tot nadere aankondiging zal de Veiling te menhuizen met ingang van Zaterdag a.s. woi gesloten. Ie WARMENHUIZEN. De gehouden collecte van de Emma-bloem vooi rjtl t.b.c.-be8trijding heeft in deze gemeente f75.41 oj a,lf bracht. f'* WIERINGEN. |t£ De verplaatsing van den kommies le klasse Hagendijk te Wieringen naar Beemster is ingett ken, zoo ook de verplaatsing van den kommie» van Dijk van Zand voort naar Wieringen. STRIJD ONDER DE MIDDENSTANDERS. S Een aantal kruideniers te Deventer hebben I plan opgevat om in concurrentie met de Dev«l Arbeiders^Coöperatie ook brood te gaan, verkort. en daarvoor op te richten een brood fabriek. De bakkers aldaar, beducht voor een gevaar»' concurrentie, hebben zich tot het dag. bestuur den Nederl. Bakkersbond gewend, welik bestuuryp viseerde om omgekeerd ook kruidenierswaren I verkoopen of wel op te richten een grooten levi middelen-bazar. waarvoor van kapitaalkracb zijde medewerking in uitzicht is gesteld. HET KASTEKORT TE DEVENTER, Het gemeentebestuur van Deventer heeft de ef! ten te gelde gemaakt, welke door den vorigen meente-ontvanger als borgtocht waren gedeponei J Na de ontdekking van het kastekort besloot' de tot verkoop dezer effecten, die f 25.870 hebben gebracht. ERGERLIJKE VERVUILING. Door buren werd de politie gewaarschuwd idat gezin, wonende Balistraat 9 te Zwolle, vreesd vervuilde. Toen politie en gezondheidscomraii ter plaatse een onderzoek instelden, troffen zij vrouw met haar vijf kleine kinderen in een alt1 treurigstcn toestand aan. In de woning heers» een ondragelijke stank cn onder het vuil en oif 1 dierte kropen de kinderen rond over den vloer.] Het gezin werd naar hei Passantenhuis ovei| bracht en grondig gereinigd. De woning zal van meentewege onder handen genomen worden. De j der, werkloos, zou buiten de stad op zoek naar zijn. 'Zijn adres is onbekend. Mr. Hannaford zich tot Percival, gaf een geweldi gen slag op zijn dij met het boek en vroeg op zeer stelligen toon: „Wat zeg je er nu van?" „Ik ben er verbazend blij om. Het lijkt me prach tig, maar watwat?" „Wat we wilden?" zei Mr. Hannaford plechtig. „We willen jou. Daarvoor zijn we hier gekomen. En toen tegen Stingo: „Nu jij". En Stingo begon da- drijjk als een uit het hoofd geleerd lesje: „Hij heeft je altijd willen hebben, dat heeft hij me gezegd, sinds je met Lord Burdon een paardje kwam koopen en hij gezien had, dat je^een wonder kind was, maar hij wou je niet vragen vóór ik be sloten was om bij hem te komen, en er mijn goed keuring aan gehecht had, wat ik gedaan heb en nu weer doe, omdat ik nooit iemand gezien heb zooals jij en ook wel nooit zien zal. Nu, jij' weerl" „Ik zal je wat zeggen", ging Mr. Hannaford voort, zich zelf moed gevende door een geweldigen slag met het boek. „Wij zijn een paar ruwe, Stingo en ik. Dat hindert niet als je alleen maar circuspeerd- jes fokt en met circuslui te doen hebt, maar je kunt geen ruwe kerels zijn, als het peerdjes voor sdelijke j'ongeheertjes betreft of kleine polo-peer l- jes. Om met heeren om te gaan, moet je een heer zijn en om de peerdjes te laten zien en te rijden voor de heeren, meet je ook een heer zijn, daar om willen we jou hebben, dat hebben we aicgd gewild!" (Weer een geweldige slag.) Percival werd beurtelings wit en rood toen de gj- heimzinnige boodschap van de gebroeders^ tot hem doordrong'; beurtelings wit en rood en znjn oogen werden vochtig. „Waarom was iedereen toch zoo goed voor hem?" „Maar Mr. Hannaford, maar Stingo", begon hij. De geweldige broeders hieven gelijktijdig hun reuzenvuisten op om hem het zwijgen op te leggen, en begonnen afscheid te nemen. Ze waren bang, dat zijn antwoord hen teleur zou stellen. „Neen geen besluit," klonk Mr. Hannaford's donderende stem. „Denk er over na, zeg geen woord houd het boek een goede zaak is het, ik betaal je wat je wilt je kunt deelgenoot worden, voor je verdere le ven ben je klaar." Hij drukte Tante Maggie's hand. „Doe eon goed woord voor me. Ik houd van hem als van een zoon sindsIn hevige gemoedsbeweging liep hij het tuinpad af, gevolgd door Japhra; in groote opgewondenheid kwam hij terug om Stingo de hand te drukken, die na eenige keeren zijn mond open en dicht gedaan te hebben, zonder dat er eej geluid uitkwam, tenslotte uitbracht: „Je bent vl je leven geborgen. Jij bent jong. En wijt knijpen L op een goeden dag. We hebben niemand om rtl® boel na te laten. Ruwe kerels zijn we. Jij bent jcf Het eind is, dat je alles erft. Ruwe kerels.-I „Juist, juist", viel Mr. Hannaford bij, terwijl I Stingo's hand greep en die vasthield, terwijl zij! men het pad afliepen. „Juist, juist. Dat i3 si gezegd. Daar heb ik nooit aan gedacht. Als wij Knijpen, krijgt hij de zaak". „Je hebt tranen in je oogen, Percival", zei glimlachende, toen een geweldig getrompetter *a4 het hek verried, dat de „Ruwe kerels" al weer tö ontroering hun neus snoten. „Ik kan er niets aan doen", lachte Percival, A dereen is ook zoo ontzettend goed voor me". Hr bleef liegen, den blik gevestigd op de Plowmanfc ten in ae verte, hij bevolkte dien met de tooneelö die hij voor zich zag. Zijn hand in zijn zak tasti naar de brieven, die hij van Dora gekregen ha( tusschen dien avond in Baxterhotel en den avoC" van het gevecht. Tóen had alles zoo somber gef ken, en nu lag de toekomst onbegrensd voor hei] Voor zijn leven geborgen! Door een wonder, nr langs een lange keten van toevalligheden en j leurstellingen, was hij zoo ver gekomen. Dora, ni|D langer onbereikbaar voor hem! Sneeuwwit Rozerood zou de zijne kunnen worden! Tante Maggie kwam zijn gedachten storen. ,)Ben je ingenomen met het plan van de Hannj ford's?" vroeg ze. „Ingenomep, Tante Maggie, ik lag er juist te denken, dat ik schijn te zijn als ware, 't yo< werp van andermans plannen. De oude Japhra I uitgemaakt, dat ik vechten zou. Ik heb mijn di gehad. En de oude Hannaford heeft altijd het pi# gehad om mij bij zich te nemen en nu zal het (4 beuren!" li' Hij glimlachte bij een herinnering uit lang n vlogen jaren. „En u hadt ook een plan voor Weet u nog wel? Het komt in de verdrukking ui plan. Tante Maggie, ze zijn allemaal tot hun rewj gekomen, behalve het uwe, u zult u moetöra haasten." 0] „Het mijne zal tot zijn recht komen", zei ze. Wordt vervolgd-1

Schager Courant | 1926 | | pagina 10