ilinitti Nifirs- Aiiettüitit- la u WOUDA's Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Co., Sckagen. Eerste Blad. f TROUW MET Bedden- en Matrassen- fabriek van M. KLEBCQ, Binnenlandsch Nieuws. 7* Parel-Tarwebloem IKE.UKSN N6EDOBP 116 „VEH1TAS" Naaimachines RÊNl Glastra's Schoenen EENIB In PASÏOIIM en SOLIDITEIT. Mooie Teint PUROL Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 8 Mei 1926. <^9/=it,o Janrgntig. No. 7840. DU blad vorschljnt viermaal por wook: Dinsdag, Woonadag, Dondor- jllrf oit Zaterdag. Dij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advor- lejiiidn nog zooveel mogulijk in het oerstuitkoinund niunmor goiduatst. l'OS'fllKKlCNlNG No. 23330. ÏNT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maandon fl.C5. Losso nummors 8 cont. ADVERTEN- TïóN van 1 tot 5 rogols ,11.10, iodoro rogol moor 20 cont (bowij» inljugropen). Grooto loltors woeden naar plaatfcruimto#borokon<L WT NUMMER BESTAAT UIT YIJF BLADEN. '2 s s voor U een bezoek gebracht heeft aan denaarde eischen des tijds ingerichte SPOORSTRAAT 32 HELDER. Waar U steeds het nieuwste en beste wordt geboden tegen den laagsten prijs. GEWESTELIJKE UITBREIDINGSPLANNEN IN NOORD HOLLAND. Ged. Staten van Noordholland hebben in een cir culaire van 30 Dec. mededeeling gedaan van de in stelling van een vaste commissie om hun college bij te staan in de vervulling van de hun bij de artikelen 31 en 32 der Woningwet .opgedragen taak, betreffen de vaststelling van gewestelijke uitbreidingsplan nen. Deze vaste commissie bestaat uit acht leden en 'ordt uitgebreid met bijzondere leden o.a. wanneer iet geldt uitbreidingsplannen voor Amsterdam en angrenzende gemeenten, zijnde drie personen, hl. ,wee wethouders van de stad Amsterdam en één oud- 'directeur van publieke werken uit een andere plaats. Enkele besturen van rondom Amsterdam liggende ■emeenten, o.m. Haarlemmermeer, Halfweg, Nieu- er-Amstel c.a. hebben op initiatief van den burge- eester van Landsmeer tegen deze regelen eenige be- aren bij Ged. Staten ingediend, omdat het hun 'oorkomt dat door deze regeling aan de gemeente msterdam een onevenredig groote invloed' toegekend ptj de beoordeeling van eventueele uitbreidings- liannen van omliggende gemeenten tegenover de angrenzende gemeenten. Er zouden tegenstrijdige belangen kunnen zijn iusschen Amsterdam en een of meer der aangren- lende gemeenten; ook zouden de belangen van een 'ier gemeenten ten opzichte van Amterdam door de ee wethouders van Amsterdam allicht ietwat een- iijdig kunnen worden ingezien, misschien zelfs ver eerd beoordeeld wegens onvoldoende bekendheid iet plaatselijke toestanden en de toekomstige ont- ikkeling van de landelijke gemeenten. Daarom verzoeken zij in de bovenvermelde rege- ing betreffende de samenstelling van deze vaste com- issie zulk een wijziging aan te brengen, dat ook het icstuur van de aangrengede gemeenten, wier voor- loopig vastgesteld plan van uitbreiding aan de orde tocht worden gesteld om van zijn kant twee of drie iefsonen aan te wijzen, die met de vaste leden der aste commissie en de drie andere voor Amsterdam m omstreken aangewezen bijzondere leden de inge diende plannen zullen hebben te beoordeelen, welke ijziging dan ook ware uit te breiden tot de behan-' deling van de uitbreidingsplannen van Haarlem en alkmaar enz. met sommige omliggende gemeenten. OP HET KANTJE AF. Eon boerenarbeider te Beverwijk begaf zich dezer dagen met een melkwagen naar den polder en pos eerde op zijn weg een onbewaakten overweg. Hij slak de rails over zoüder 'te letten of een trein na-, derde. Juist kwam echter van de richting Uitgeest een trein in volle vaart aansnellen. Een ongeluk scheen onvermijdelijk, doch de machinist zag het ge vaar en remde uit alle macht. Vlak voor den man had bij zijn trein tot staan gebracht. De arbeider was natuurlijk hevig geschrokken en was als door een wonder aan den dood ontsnapt. Van het gebeurde werd proces-verbaal opgemaakt, waarna de trein de reis met geringe vertraging kon voortzetten. HANDELSBLAD—TELEGRAAF. Naar wij van wei-ingelichte zijde vernemen, zoo meldt Het Volk, betroffen de besprekingen die tus schen de directies van „Handelsblad en „Telegraaf' zijn gevoerd, onderhandelingen over den verkoop van „De Telegraaf' aan bet „Handelsblad". Het voorstel daartoe is uitgegaan van den eigenaar van „De Telegraaf', den heer H. M. C. Holdert, te Parijs, die al reeds geruimen tijd geleden te kennen leeft gegeven, dat hij van zijn bezit wel af wil, en ■Hans als koopsom ongeveer 8 a 10 millioen gulden heeft bedongen. De onderhandelingen, die niet in het „Handels- hlacf-gebouw te Amsterdam, maar ten huize van den heer Iloldert te Parijs werden gevoerd, zijn op bet ioogenblik,nog gaande. In de kringen van commissarissen van het „Han delsblad" is men niet ongeneigd „De Telegraaf" te hoopen, echter voor een bedrag, dat belangrijk lager is dan wat door den tegenwoordigen eigenaar is gevraagd. Wij kunnen nog nader meedeelen, dat er thans po gingen wqrden aangewend om het daarvoor benoo- «igde bedrag, dat stellig vijf zes millioen zal bedra den, bijeen te krijgen, waartoe ook wordt gedacht aan ^e vorming'van een zoogenaamd kranten-concern. Te dier zake is van „Handelsblad"-zijde reeds overleg ge pleegd o.a. met den beer Nijgh, den directeur van de nNieuwe Rotterdamsche Courant"; i zijden van de banken bandels geplaatst zijn, welke heen en weer bewogen worden en door middel van een drijfstang en tandwielen hun beweging overbren gen op de schroefas, die aldus de schroef doet draaien. Het groote voordeel bestaat o.a. hierin, dat door de simpele beweging een ieder aan de voortbeweging van de reddingboot kan deelnemen in tegenstelling met booten, welke door middel van riemen voortbe wogen moeten worden, hetgeen veel ervaring en oefe ning vereischt. Voorts is de heen- en weerbeweging van de handels veel langer vol te houden dan bet roeien met rie men en is de snelheid ook veel grooter dan van de roei-reddingbooten. Een snelheid van 4.5 zeemijl werd zonder groote inspanning bereikt, i Een ander belangrijk voordeel is, dat bij het even tueel verlaten van het schip, men sneller van het schip kan wegkomen, omdat de moeilijkheid van het plaatsen der riemen zich hierbij niet voordoet Het geheele mechanisme is beschermd door een be kisting. Controle op de vaart en de uit te voeren ma noeuvres zijn in handen van één man, die de boot stuurt en die zelfs het mechanisme achteruit kan stellen. Met een kleine verbouwing kan iedere red dingboot met dit toestel worden uitgerust. NIET SLAAN OP SCHOOL. Een vreeseiijk. ongeluk op de lagere school te Die burg vestigt weer eens de aandacht op het gevaar van het slaan van kinderen door onderwijzend per soneel. Juist dezer dagen is het thema uitvoerig besproken in een artikel „Tegen het slaan op school", in de ,Voss' Z.", gevolgd door verschillende pro's en con tra's. Tegelijk met het bericht over het ongeluk drukken de bladen het jongste besluit af van den Berlijnschen „Lehrerverein", waarin verklaard wordt, dat men in de lichamelijke tuchtiging een opvoedingsmiddel ziet, hetwelk door de hervormingen in het opvoedingsstel sel overwonnen zal worden. In verband daarmede wordt de overheid verzocht voor kleinere klassen te zorgen en voor speciale klassen voor lastig op te voe den kinderen en wordt een beroep op de ouders ge daan zelf ook zich van de tuchtiging te onthouden. „Zoolang echter aan deze voorwaarden nog niet vol daan is, kan de „Lehrerverein" een verbod van de lichamelijke tuchtiging niet als gewenscht en ge rechtvaardigd beschouwen". Welke gevolgen zelfs een lichte tuchtiging kan heb ben, blijkt uit het gebeurde op de school te Dieburg, waar een handwerkjuffrouw eon elfjarig meisje een slag ©p het achterhoofd gaf, waardoor een breinaald welke het kind in de hand had, tusschen oog en neus in het hoof<4 drong. Niettegenstaande onmiddellijk geneeskundige hulp werd ontboden, stierf het ^nd 's nachts. Opgemerkt moet worden, dat hier wel een zeer on gelukkig toeval heeft meegewerkt om van iets, dat op zich zelf een kleine fout was, een groot onheil te maken. woord van dank aan oud-Burg-omeester Koeter, voor hetgeen déze als voorzatter van het plaatselijk bo- stuur heeft gedaan gedurende de jaren dat hij hier als hoofd van de gemeente stond. Ook de hoer Braam, vervolgt spr., gaat ons waarschijnlijk ver- ivg. aardappelen, 48.900 Kg. rabarber, De omzet laten, zoodat het bestuur twee vooraanstaande man- bedroeg^ ïn^April 1926 f 64.263.57, tegen f68,332,52 aen zal verliezen. Spr. hoopt échter, dat dezXü VAN RIJSWIJK'S SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. UITGEBREIDE KEUZE. PRIJZEN UITERST BILLIJK. in April 1925. De omzet van 1 Januari tot 1 Mei 1926 bedroeg f 559.407.26; tegen f 532.172.86 in 1925. HEERHUGOWAARD. Door onbekende oorzaak ontstond Donderdagmid dag brand in de slagerij van den heer N. Stam. Spoe dig stonden slagerij en woning in volle vlqm, zoo- dat hoegenaamd niet gered is kunnen worden. Door dien er spoedig vele buurtbewoners ter plaatse wa ren, en de brandspuit in de onmiddellijke nabijheid was, konden de belendende gebouwen behouden worden. NIEUWE NIEDORP. Bij den Donderdagavond in café „Prins Maurits" gehouden biljartwedstrijd-, uitgeschreven door de So- weer zullen worden aangevuld. Daarna volgde felicitatie van den nieuwen schip per en biermede was de plechtigheid afgoloopeü. - BREEZAND. Donderdagavond gal de zangvereenigmg „Vriend schap", driecteur de heer Ph. F. J. de Wilde, een uitvoering voor donateurs en lieden in de zaal van den heer .Jb. Borst. Hoewel' het wat laat in het seizoen geworden was, bleek de opkomst toch goed en het is oïis een genoegen te mogen constateeren, dat het rookver bod zoo algemeen werd opgevolgd, terwijl onder de grootste stilte de verschillende nummers werden aangehoord. B.U het opgaan van Tiet schOTm vieT het ons da, ciëteit „Over de Helft" alhier, werd in twee klassen°p, dar het ledental aardig was toegenomen* gespeeld. Ie Klasse: le prijs J. Stammes; 2e prijs D. Pool; 3e prijs J. Peetoom. 2e Klasse: le prijs Jb. Kooij iKz.; 2e prijs h Keet man; 3e prijs Joh. Faus. Het klankvolumen bleek daaraan echter alsnog niet evenredig, maar dat zal wel komen* als hoeren maar eens wat meer de kracht wan hun stem en longen loeren gebruiken. Ondanks deze opmerlring, die ons eerst even van het hart moest, kunnen wij Voor Winkeliers bij Gross. v.h. M. DE HAAS te Alkmaar. NIE.UWE. I in alle modellen I verkrijgbaar. FLEMING PATENT REDDINGBOOT. Op het oogenblik in de Amsterdamsche haven in j'JD? liggende nieuw dubbelschroef motorschip ;i,Phrontis" van de Nederlandsche Stoomvaart Maat schappij „Oceaan", is uitgerust met de Fleming Pa tent Reddingboot, waarmede gisterenmiddag voor een aantal ggenoodigden uit scheepvaartkringen een (demonstratie werd gegeven. I De Fleming Patent Reddingboot wordt voortbewo gen door middel van een met handkracht gedreven schroef. Het systeem bestaat daarin, dat aan weers- W ARMENHUIZEN. Maandagavond hield het Dep. tot Nut van 't Al gemeen een algemeene ledenvergadering. Tegen waren het bestuur en 7 leden. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Van de ingekomen stukken werd hoofdzakelijk behandeld een adres van de vereeniging Volkson derwijs, om op 25 Mei a.s, den dag waarop de Vereeniging haar 60-jarig bestaan viert, door intee- kenlijsten te laten cirouleeren of door bloemetjes verkoop de kas der vereeniging te versterken. Daar allen net lofwaardig streven der vereeniging-er kennen, wordt besloten, op dien dag lijsten te laten circuleerern. Tevens werd de wenschelijkheid be toogd, dat het zijn nut kdh hebben, om ook in deze plaats een atdeeling op te richten, daar zulk een ardeeling hier heel goea werk kan verrichten. De voorzitter Ds. Ilornstra, deelt verder mede, dat hij op 25 en 26 Mei te 's-Gravenhage het Congres voor ontwikkeling van volwassenen zal by wonen. De penningmeester doet daarna rekening en ver antwoording van zijn gehouden beheer en blijkt de rekening te sluiten met een batig saldo van f404.09 De rekening wordt nagezien door de heeren G. Sevenhuijsen en A. Hopman en aoooord bevonden en wordt den penningmeester decharge verleond onder dankzegging voor het gehouden beheer. De begrooting voor het jaar 1926'27 wordt be handeld en sluit in ontvangst en uitgaaf met f590.59; batig saldo f 133.28. Aan de bibliotheek commissie werd een subsidie verleend van f300; het doel dezer commissie is, ^zooveel mogelijk oude boeken op te ruimen ecu nieuwe werken aan te koopen. Als afgevaardigden naar de algemeene vergade ring worden aangewezen de heeren S. G. Rojpma en J. H. Sötamaim ecu als plaatsvervanger de heer P. Klant. Den afgevaardigden wordt vrij mandaat gegeven van de punten, voorkomende op den beschrijvings brief. Hierna volgt sluiting. WARMENHUIZEN. Over de maand April 1926 zijn aan de veiling te Warmenhuizen aangevoerd: 526.060 Kg. roode kool, 131.530 Kg. gele kool, 97.935 Kg. Deensche witte kool, 6.300 Kg. peen, 27.125 Kg. uien, 7.000 BARSINGERHORN. Jongstleden Woensdagavond werd er ten huize van den heer de Graaf alhier met een twintigtal personen vergaderd over de oprichting van eene vereeniging tot ziekenverpleging, welke zaak onlange door ver spreiding van circulaires en door mondelinge toe lichting in deze gemeente is hekend gemaakt. Deze onderneming is aanvankelijk schitterend geslaagd. Uit de opgaven van de aanwezige heeren bleek, dat er reeds 977 personen als leden van de nieuwe vereeniging wenschen toe te treden en dit getal zal nog wel vergroot worden. Men zal zich herinneren, dat de kostenberekening op de rondgezonden circulaires uitgedrukt, waren gesteld voor eene vereeniging van 800 leden. Welnu hier zouden allicht 1000 leden kunnen komen, zoo dat de kans bestaat, dat de kosten per lid al zeer ge ring zijn. 'In de vergadering werd dus met algemeene stem men besloten, om tot oprichting der vereeniging voor ziekenverpleging over te gaan. Hierop werd een reglement voor de vereeniging ontworpen, waarbij uit den aard der zaak allerlei opmerkingen werden gemaakt en bezwaren tegen het een en ander nauwgezet werden overwogen, te veel om maar even op te noemen. Dit reglement zal op de eerste ledenvergadering moeten worden vastgesteld. 'Het plan bestaat om aan ieder lid een gedrukt exemplaar van dit reglement te laten bezorgen. Ieder die dan de gestelde 35 cents bij toetreding nog niet heeft betaald, kan dat bedrag dan met den bode meegeven. De eerste ledenvergadering zal plaats hebben op Woensdag a.s. 12 Mei, des avonds ten half 8 uur, in een der lokalen van „de Fortuin" naast het Raad huis alhier, zooals ook bij advertentie in de Scha^ ger Courant zal worden bekend gemaakt. flink is vooruitgegaan. Ter afwisseling zong de heer H. Slikker van Warmenhuizen een aantal levensliedjes, waarmee hij insgelijks veel succes had. Hoewel de heer :er hier vroeger al eens is opgetreden, was het voor ons toch voor 't eerst dat we kennis met heem maakten en die kennismaking is een aangename geweest. De heer Slikker heeft niet alleen zijn stem in zijn voordeel, maa rhij heeft bovendien leen beschaafde uitspraak en weet voordracht in zijn zang te leggen, waardoor dan ook, als gezegd, het succes niet uitbleef. Alles tezamen genomen, heeft „Vriendschap" #dns aan donateurs en leden een aangenomen, gezellige® avond versohaft, waarop zij stellig met genoegen zal terugzien. Laat ons hopen, dat Zondagavond de vereeni ging evenveel pleizier van haar uitvoering zal mo gen beleven. AARTSWOUD. Teen huize van1 den heer A. Jonker doet zich het interessante geval' voor, dat zeven jonge feo* nijntj'es wordén gevoed met de zuigflesoh. De voed ster was gestorven en mej. Jonker, bekend als deirenvriendin, toog aan het werk. Het laat zich aanzien, dat haar werk met succes bekroond1 wordt. BAHSINGERHORN. Bij het Onderling Veefonds te Barsingerhorn is over het afgeloopen kwartaal de omslag per koe be paald op f 2.50. MOLENSTRAAT C 9. De teint van Uw huid wordt mooier door Doos 30 ct. CALLANTSOOG. Woensdagmiddag werd alhier een oefening ge houden met de reddingvlet. Dit is op zichzelf niets bijzonders, doch deze maal was het de laatste tocht onder leiding van den heer Moojj, die als schipper ontslag had gevraagd. Als vertegenwoordi gers van het Hoofdbestuur waren aanwezig de voorzitter en de secretaris en verder het plaatselijk bestuur. Na de oefening werden eenige foto's ge maakt van de vlet en ae< bemanning en toen ging i het naar het Dorpskoffiehuis, waar afscheid zou j worden genomen van den heer Moojj. De Edelaohtb. heer Koster nam als voorzitter van het plaatselijk bestuur het woord. Spr. stelde het op hoogen prijs, dat het Hoofdbestuur bij de oefening wenschte .tegenwoordig tet zijn, om bij het afscheid van den schipper ook nog een enkel woord te zeggen. Als spr. hier als Burgemeester was gebléven, had hij den heer Mooü gaarne als schipper gehouden. Hij hoopt ecter, dat de jonge schipper de voetsporen van zijn voorganger wel zal volgen. Spr noemde hen de ware helden, die in tijden van nood hun léven wagen, om dat van hun medemenschen te redden. Spr. bood daarna na mens het Hoofdbestuur en plaatselijk 'bestuur, den heer Mooij een gedenkboek aan. waarin de ver schillende gebeurteniseen langs de kust staan ver meld. Spreker hoopt, dat ditt boek voor den heer Mooij een blijvende herinnering zal zijn. Daarna neemt de voorzitter van het Hoofdbe stuur het woord. Deze Zegt, dat hij nog Booit een betere oefening heeft meegemaakt. Spr. brengt danlc aan den heer Mooij voor hetgeen wat mj in deze dertig jaren voor de Maatschappij heeft gedaan. Want, zegt spr., zonder goede leiding en een wakkere bemanning, is het 'niet mogelijk de bonten te gebruiken. Hij hoopt dan ook?, dat de nieuwe schipper, de heer Houanrler, ook tot ge- noegen van zijn mannen en het bestuur zijn plaats aan het roer zal waarnemen. Spr. brengt ook een THEATER ROYAL. De Directie brengt deze week twee hoofdnummers. Ten eerste „Oranje-Hein", dat overal enorm succes heeft en ook hier wel volkomen zal inslaan. En dan: „Zijn Groote Kans", of wat meer zegt: vier en twin tig uur millionnair. Dat is een geweldige sensatiefilm, die pakken moet. In de korte inhoud lezen wij over Oranje-Hein het volgende: Hein, bijgenaamd „Oranje-Hein", komt na langen tijd in Indié-geweest te zijn, weer in zijn vaderland terug. Op den wal ontdekt hij Aal, een oude bekende van hem, die hem vriendelijk verwelkomt en het blijkt, dat ze al die jaren op hem gewacht heeft. Het gevolg is dan ook, dat zij in het huwelijksbootje stappen. Hein vat het schoenmakersvak weer op en gaat ook uit porren. In heel de Jordaan raakt hij bekend als een bovenste beste man, terwijl Aal een mopperaarster wordt. Op de boven-étage woont Thijs met vrouw en kind; deze Thijs drinkt veel meer dan gc-ed voor hem is en de ruzie is dan ook niet van de lucht. Aan den overkant wonen de schoonouders van Thijs met hun dochter Dien, waarvan zij ook al niet veel plezier beleven, daar zij liefst 's nachts pas thuis komt. Op zekeren nacht, als Thijs weer dronken thuis komt, heeft er een hevige scène plaats, waarbij een politieagent een vaas op zijn hoofd krijgt en Dien naar Rotterdam vlucht, een briefje achterlatende, dat zij nu een veel beter leven tegemoet gaat. Bij Thijs gaat alles naar den lommerd en op zekeren dag, als zijn dochtertje dit tracht tegen te houden, slingert hij het kind op straat. Nu halen de buren wat er nog aan huisraad is naar beneden en Ant wordt liefderijk bij haar ouders opgenomen. Als het zoo ver is, krijgt Thijs berouw, want Ant wil persé van hem schei den. Zij zal nu in haar eigen onderhoud voorzien en verhuurt zich als werkster. Op zekeren dag valt zij bij het lappen van een venster naar beneden en wordt naar het ziekenhuis gebracht. Hein gaat Thijs, ter wijl hij een wagen met kolen aan het lossen is, mee deelen wat er gebeurd is. Thijs doet wanhopige po gingen om het drinken te laten en begint zich in wer kelijkheid te verbeteren. Drie weken later is Ant her steld en haar dochtertje brengt haar een briefje van haar man, waarin hij vergeving vraagt. Zij antwoordt de scheiding tusschen tafel en bed maar blauw- blauw te zullen laten, en weer bij hem haar intrek te zullen nemen. Maar groot is haar verrassing, als zij ziet, dat hij alle ruiten hersteld heeft, de muren op nieuw behangen en de meubelen weer ingebracht. Te gelijkertijd is haar vader 70 jaar geworden en er wordt een groot feest gegeven, waarbij alle buren ge- noodigd worden. Ook Dien keert bij haar ouders te rug en de feeststemming bereikt haar hoogtepunt als het orgel op het pleintje er lustig op los speelt Van „Zijn Groote Kans" vertellen wij niets, dat maakt voldoende reclame voor zich zelf.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1