De Finantiën in de Tweede Kamer. CONSUMPTIE. WINKEL Floris 6. de Smederij Puin fe koop Huishoudster, een Dienstbode, MOTOR Merrie gezocht Een Kantoorbediende, Binnenlandsch Nieuws. Advertentiën. Concours Wieringen. Gedurende de Feestdagen, ZITDAG RIJKSONTVANGER op Woensdag 12 Mei I92&, Marktberichten. METSELAARSPECHT met diverse Werktuigen, één-jarig Merrie Veulen Deering Maaimachim Deering Hooischiiildsr I POSTPAKKETTEN. De Directeur van het Postkantoor te Schagen deelt mede, dat thaifs geen postpakketten voor of via Enge land meer worden aangenomen. ONZE MUZIEKTUIN. De commissie van onze Muziektuin heeft de opening van dit populaire ontspanningsoord bepaald op Don- trdag a.s., Hemelvaartsdag. s Middags zoowel als 's avonds is er een concert, s Middags treedt er op het zoo bekende kinderkoor van Zang ust te Amsterdam, ouder directie van Wil lem Hespe. Over du koor kunnen wij het volgende meeaeelen: Het Kinderkoor „Zanglust" werd in 1918 door het grocte Amsterdamsche gemengde koor „Zanglust" ais onderafi.eeling opgericht met ongeveer 150 jongens en meisjes en telt thans 550 ledenè hi dit achttal jaren heeft Willem Hespe's kinder koor, zooals het meest genoemd wordt en bekend is, dank zij de buitengewone aangeboren begaafdheid van den dirigent als kinderzangvertolker, zich eene reputatie veroverd, die door geen ander koor in ons land, en ook niet daarbuiten, wordt geëvenaard. In Amsterdam heeft het zijn roem te daifken aan zijn medewerking in 1920 aan de Passiespelen in het Paleis v. Volksvlijt, het zingen op tentoonstellingen en in ziekenhuizen, de bekende Zondagochtend ccfncerten in het Vondelpark, zijn medewerking aan het groote filmwerk „Hannele's Hemelvaart" in het Theater „Tuschinsky" en zijn groote concerten in het concert gebouw, welke de laatste jaren altijd uitverkocht zijn. Buiten Amsterdam heeft het zijn bekendheid ver worven door het meermalen concerteeren voor de Radio H.D.O. te Hilversum en de gramafoon-opname van 62 liederen voor de firma's Fathé en de „Odeon"- maatschappij. Aardig is de vermelding, dat na een Radio-uitvoe ring, den dirigent door 685 luisteraars brieven en kaarten werden toegezonden als bewijs van dank, niet alleen uit alle oorden van ons land, maar ook uit België en Engeland. J. P. J. Wierts, de componist uit Den Haag beweerde op zijn onlangs gegeven jubi leum-concert: „Het zingen van dit kinderkoor is de volmaaktheid zéér nabij." En de bekende Utrechtsche componiste Cath. v. Rennes, verklaarde onlangs, dat zij haar werk nooit zoo heeft hooren vertolken." En dit koor krijgen wij nu a.s. Donderdagmiddag in Schagen. Wij zeggen echter niet te veel als wij ver klaren, dat de commissie van onzen Muziektuin hiermee zeer zeker al een bijzonder gelukkige greep heeft gedaan. 's Avonds treedt op Zaanlands Kapel, onder directie van den heer Swager. Zonder meer: een van de beste muziekcorpsen die er zijn, met een prachtprogramma. Mooi weer en de muziektuin is weer voL KAHKTOVERZICHT. De handel in vette koeien geleek Donderdag wel ïete beter dan de vorige week. De prijzen varieer den van 45^—55 ets. per pond. De handel in kalf- en geldekoeien ging nogal, het weer in aanmerking genomen. Naar pinken wasnogal vraag; de handel was vrij goed. De handel in stieren voor 't leven was iets, maar voor den dood was het "niet veel gedaan. Met de nuchtere kalveren was het danig mis. De handel was zeer gedrukt, geen uitvoer. Evenzoo was het met de overhouders, voor den do -d werd er niet gekocht, hier werd ook ai den druk gevoeld van de groote staking in Engeland. I>e handel voor de weide was zeer matig. De han del in lammeren was zeer stil; hiervoor was nog niet veel ambitie. De biggen golden weer duurder bn de vorige week, met een aardigen handel'; schrammen werden duur verkocht. De handel in vette varkens was vlug, hoogrste prijs was 40Vs .ot per pond. Wat er op de kippen- rnarkt werd verkocht, ging vlug van de hand weinig aangevoerd. Jonge hanen golden van 2075 ets. per stuk. De kooplui vertelden: werd er maar meer aangevoerd. De handel in boter was vlug. Het was een. beetje eigenaardige markt, van hooi- of grasboter. Grasboter, goed, dan 95 ct. per pond; vandaar het groote verschil. SERIEWEDSTRIJDEN SPARTA L Voor de door Sparta op 9, 13 en 16 Mei te houden Seriewedstrijden ter gelegenheid van het f5-jarig be staan or 11 Mei, zijn door Geel-Zwart beschikbaar gesteld: le prijs groote zilveren lauwerkrans; 2e prijs zilveren tak. Het programma voor morgen luidt: 2^4-uur: V.A.F.C. I (Alkmaar)—D.T.S. I. Hemelvaartsdag worden de wedstrijden voortgezet en op 16 Mei worden de finales gespeeld. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Wilhelmus Johannes, zoonvan .Wil helmus Johannes Hoogkamer en van Grietje Kuin. Ondertrouwd: Petrus Glim, oud 24 jaren, ar beider, wonende te Anna Paulowna en Dieuwertje Raven, oud .21 jaren, zonder beroep, wonende te Schagen. Getrouwd: Arie Broersen efl Aaltje Kerkmeer. CorncEs Bontes en Aaltje .Buis. N OORDSCH AR W OUDE. Het harmoniegezelsohap „Excelsior" zal ook dit jaar weer een zestal buitenconoerten geven in de muziektent. De eerste daarvan zal1 gehouden worden op Hemelvaartsdag. Het programma geeft een keurige variatie en belooft den bezoekers een mooi- en middag. OUDKARSPEL. j Door de beide kolfsociëteiten alhier worden be sprekingen gehouden met het doel over twee jaar hier den gTOoten kol'fwedstrijd van den Ned. Koix- bond te krijgen. Een zoodanige wedstrijd vraagt van do vereeniging die den wedstrijd aanvraagt, belangrijke financieele offers, zoodat het te begrij pen is, dat dit deel thans ook wel het hoofddoel der besprekingen is. LANGEND IJK. Volgens het verschenen Jaarverslag over den Proeftuin Kennemerland zijn aan de leden 36851 Kg. geselecteerde poters van de Schotsohe muis ver deeld, terwijl 10.000 Kg. groote en 4100 Kg. drie lingen waren aangevraagd. De Proeftuin telde 82 leden f 2.50, 41 a f 1, 13 vereenigingen als "Rd met een contributie a f 25£ 0 a f 10. Gemeenten en donateurs waren er resp. 10 en 2. Belangrijk wordt het besluit genoemd om over te gaan tot het bou wen van een warenhuis. Het aankweeken van ge wassen, waarvan zaad gewonnen moet worden, zal daardoor eerder mogelijk7 zijn. LANGENDIJK. j De geplante kool heeft over t algemeen ontzet tend te Jijden van de vlooien. De koude winden, der Ratste dagen werken deze plaag bijzonder in de hand; Men verlangt naar warmer weer, en zoeler wind, daar het anders met de vroege-kooli- teelt naar veler oordeel slecht spaak zal' loopen. WINKEL. Door het feestcomité 1926 der afd. Winkel van' de N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis'' werden ongeveer 350 namen van inzenders geboekt, die toe zegging deden van een groote verscheidenheid van handwerken, voorwerpen van huisvlijt en een vrij belangrijk bedrag aan geld. Verschillende sub-commissiea vergaderden in den loop dezer week ter bespreking van de haar opge dragen werkzaamheden. De ontworpen plannen zul len nader in een eerstdaags te houden vergadering van het algemeen Comité worden besproken en definitief vastgesteld. Behalve over het Marktgebouw eeffc men de be schikking verkregen over 2 groote tenten, in een waarvan de tentoonstelling zal worden onderge- bracht en de ander voor danslustigen zal' worden ingericht. Het voornemen bestaat de tentoonstelling drie dagen te doen duren, nX 29. 30 en 31 Mei. Qp den laafcsten dag zal een bal-masqué worden gehou- r den, des middags voor kinderen tot en mét 14 jaar, des avonds voor volwassenen. De aangifte voor deelneming zal nader worden bekend gemaakt; nu reeds werd een groot aantal toezeggingen ontvan gen. - ST. MAARTENSBRUG. Voor rekening van den heer L. Bestevaar zal op het bouwterrein van den heer P. Dekker een bur- j goj-woonhuis worden gebouwd. Men deelde ons mee j dat het werk opgedragen is aan d#n heer D. de Leeuw Wz. - T ZAND. Door den timmerman O. de Leeuw alhier, zal op een vrij terrein a in den Keinsmerweg een nieuw woonhuis worden gebouwd voor rekening van den heer V de Leeuw Jz., mede alhier. KEES BOEKE WEER EENS IN ACTIE. Lit Utrecht, 6 Mei. Hedenavond hebben de heer Kees Boebe en mevrouw Batty Boek®Oad- bury uit Bilthoven, met eenuge volgelingen de binnenstad weer eens in rep en roer gebracht. Omstreeks 9 uur was de heer Boake op het Vis- schersplein bezig een redevoering te houden, waar voor hij als gewoonlijk geen vergunning had aan gevraagd. De politie verbood hem daarmede voort te gaan en verzocht hem zich te verwijderen. Boeke zeide daaraan niet te kunnen voldoen en toen de politie hem wilde modenemen naar het hoofdbureau, ging hij op de grond liggen De agenten vervoerden hem daarna op oen Ijandwagen naar zijn bestem ming. Mevrouw Boeke zette daarop de redevoe ring voort en werd toen de politie terugkwam, eveneens, toen zij weigerde mee te gaan, en ook al op den groend ging liggen, per handwagen vervoerd, daarheen waar haar man haar was voorgegaan. Enkele volgelingen, blijkbaar was deze nieuwe verzetmethode een vooraf beraamd plan, die even min wilden loopen, werden aan armen en beenet* naar het bureau gedragen, terwijl' twee andere Boekianen het verstandiger vonden, doodgewoon maar te loopen. Tenslotte waren er in de wachtf twee vrouwe lijke en vier manlijke arrestanten, vier hunner, w.o. het echtpaar Boeke, weigerden aanvankelijk ook nu hun naam enz. op te geven en hielden zich onledig met uit den bijbel te lezen. Een enorme menschenmaasa waa op de been, die telkens bjj iedere overbrenging meeholde. Bij het laatstet convooi begon een deel van het publiek op het Visschersplein op te dringen en te schreeuwen. Eenige opgeschoten jongens klommen in de lanta renpalen, vermoedelijk met de bedoeling het licht uit. te dooven. De politie joeg toen de menigte uit elkaar, waarbij een paar harde klappen vielen. Tot laat in den avond heersckte in de binnenstad een ongewone drukte. Tegen alle arrestanten is procesverbaal opge- ONDER EEN WAGEN GERAAKT EN GEDOOD. Men meldt uit Harderwijk: Gistermorgen reed de 65-jarige slager J. C. L. per rijwiel door de buurt schap Hierden. Op het oogenblik dat hij een kar en paard passeerde schrok dit dier voor een auto, waar door het terzijde sprong. Luiting geraakte hierdoor met het hoofd onder een wiel van de kar en werd op slag gedood. NA DEN WATERSNOOD^ Uit Leeuwen komt thans de merkwaardige klacht der veehouders over droogte. 'Het weiland raakt als gevolg van te weinig regen en te vroeg inscharen van vee. kaal. Men snakt er naar regen en vreest nu gras- schaarschte voor het vee in de wei. AUTOBOTSING. Men meldt uit Geldermalsen. Olp het gevaarlijke kruispunt Rijksstraatweg-Tielerweg kwam gisteren een vrachtauto met een Ford in botsing. De Ford met 3 inzittenden, waaronder een fabrikant uit Vechel, bloeg om en werd eenige meiers ver over den weg geslingerd. De inzittenden konden worden bevrijd. Ben dame moest ter plaatse worden verbonden. NIEUWE BELASTINGWETTEN. De minister van Financiën zal vóór Pinksteren het ontwerp-belastingwetten bij de Tweede Kamer in dienen met verzoek deze vóór het zomerreces te on derzoeken. opdat zij in October a.s. in openbare be handeling kunnen worden gebracht en 1 Januari 1927 in werking treden. Deze wetsontwerpen zijn: *1. Halveering verdedi gingsbelasting; 2. Herziening van de wet op het Lee- ningsfonds; 3. Herziening successiebelastingen; 4. Ver hoogend aftrek inkomstenbelasting wordt ingetrokken om aan kleine gemeenten tegemoet te komen; 5. Her ziening persoDeele belasting ten bate van de groote gezinnen; 6. Andere weeldebelasting dan die van minister Colijn, in den vorm van een verteringsbelas ting. I EEN NIEUW VOLKSBLAD? Men meldt uit Rotterdam aan Het Volk: In aansluiting aan het bericht nopens onderhande lingen, die te Parijs zijn gevoerd tusschen den eigenaar van „De Telegraaf" en den directeur van het „Handelsblad" over eventueelen verkoop van eerstgenoemd blad, (zie elders in dit no.) vernemen wij nog, het volgende. De onderhandelingen, die. gelijk reeds is gemeld, nog niet teneinde zijn, zullen er zeer waarschijnlijk niet tóe leiden, dat „De Telegraaf" van eigenaar zal veranderen. De besprekingen zijn thans n.1. in een ge heel nieuwe fase van gansch anderen aard gekomen en betreffen de stichting van een nieuw Volksblad als uitgave van een kranten-concern, dat in hoofd zaak zou gevormd worden door .Handelsblad"„Te- 1 legraaf"—„Nieuwe Rott. Courant". Intusschen staat noch van het eene, noch van het andere plan op dit oogenblik reeds iets definitiefs vast, maar is de ver wezenlijking van het plan van een nieuw volksblad te stichten het meest waarschijnlijk. DE HANDELSSCHOLEN VAN ALKMAAR Over de door B. en W. voorgestelde reorganisatie van de Handelsscholen, welke hierop neerkomt, dat de derde klasse van de nieuwe school gesplitst wordt in twee afdeelingen, een waarin eindonderwijs gege ven wordt aan leerlingen die na het derde jaar de school gaan verlaten en die dus speciaal op hau- delsvakkennis ingericht wordt en een voor leer lingen die ook de vierde en vijfde klasse zullen be zoeken, en waarin het onderwijs dus meer bij dat in de hoogere klassen kan aansluiten, al zal het ook hier, meer dan op andere middelbare scholen, reeds het economisch karakter dragen, heeft de Raad van Alkmaar 'Donderdag den geheelen middag èn eep groot gedeelte van den avond uitvoerige debatten ge houden. Hierbij kwam tevens in het geding het .voorstel van mr. H. Kusters, mede onderteekend door de twee wethouders mr. A. Leesberg en A. F. Thomsen, be nevens de raadsleden mr. D. Sluis en mr. I. P. Bos man om de bestaande Handelsscholen op te heffen en de zaak van de Handelsdagschool over te dragen aan de Ulo-school en die van de Hoogere Handels school aan de litterair-economische afdeeling der H.B.S. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte met 10 tegen 9 stemmen aangenomen, waarna de publieke tribune, die stampvol was, direct leeg liep. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. GeborenAIcLert, zoon van Jb. Kuipen en van O. Visser. OndertrouwdHendrik Wilms, oud 24 jaar, land bouwer en Aagatha GeerEgs, oud 29 jaar, zondes beroep, beiden wonende te Anna Paulowna, Hen drik Markus, oud 23 jaar, schippersknecht, te Hel der en Grietje Jong-ejan, zonder beroep, te Anna Paulowna. Cornelis Adrianus Jeroen van der Meer, oud 28 jaar, blbembollenkweeker en Petronelia Jo- hanna Hoogeveen, oud 24 jaar, zonder beroep, bei den wonende te Anna Paulowna. Getrouwd: Dirk Yeerdig en Dieuwertje Maars. Overlieden geene. Aangevoerd: 27 stapels, wegende 83021 Kg. Kruidkaas f 47. Handel goed. EIERVEILING SCHAGEN, 6 Mei. Aangevoerd: 58331 kipeieren: bruine per 100 st. ongewogen f 4.505.50, witte: per 100 st. ongew. f 4.404.80, per 100 stuks naar gewicht: 25—28 Kg. f 4.30—4.40, 28—30 Kg«. f 4.69—5, 30—33 Kg. f 4.805.10. 11359 eendeiarenper 100 stuks on gewogen f .4.504.80. ALKMAAR, 7 Mei. Asperges: dikwit f 6068, dikblauw f 3556, rabaroer f 7.y018.80. per 100 boe. Bloemkool, le soort f 3556, 2e soort f 2532, per 10U stuks, itaapstelen f 1.802.40, radijs f 3.30 5.60, worte len r 1723, per 100 bos. Postelein f 2453, spina zie '6.5021.10, per 100 Kg. Kropsla f 2.20-7-60, komkommers f 1523, per 100 stuks. Witlof jf 32 per 100 Kg. Prei f 5.3016.50 per 100 boe. NOORDSCHARWOUDE, 7 Mei. Uien f 99.40, drielingen f 6, grove uien f9, roode kool f 9.3013.40, gele kool f 14.9016.20, kroten t 0.601.60, allés per 100 Kg. Aanvoer: 4200 Kg. uien, 16000 Kg. roode kool, 6600 Kg. gele kool, 8000 Kg. kroten ALKMAAR, 72leL Op de heden gehouden kaasmarkt waren aan gevoerd 105 stapels v wegende 175.000 kilogrammen Fabriekskaaskleine met 'merk f "44, zonder merk f 38, commissiekaas met merk f 4L Boerenkaas: kléine met merk f 47, commissiekaas met merk f 44. Handel' goed. ALKMAAR, 7 Mei. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal aangevoerd 435 H.L. als: 135 H.L. tarwe f 15.50—17, 84 H.L. gerst öh*v. f 11—11.60, 133 H.L. haver f 1111.25, 34 H.L. paardeboonen f 10.50, bruine id. f 1820, citroen ia. f 18, witte idO. f 2023, kanariezaad rood en geel' mosterd zaad f 16.50, 10 HL. karwyzaad f 25, 39 H.L. erw ten: groene, kleine f 12.50—20, groene, groote f 48, grauwe f 3548, vale f 23—35, per 100 Kg. Er zijn doop de Kamer gisteren algemeene beschou wingen gehouden over het hoofdstuk Financiën der Staatsbegrooting. De heer Van Gijn (v.b.) had het in hoofdzaak over de wijze van belegging van de fondsen voor de sociale verzekering. Deze belegging moet behoorlijk geregeld worden. Spr. drong aan op belastingvermin dering, door b.v. 50 van het middelen-accrès voor belastingverlaging te reserveeren. Waar blijven de plannen voor gedeeltelijke afschaffing van belastin gen voor het beleeningsfonds? Afschaffing van de opcenten op de personeele belasting komt volstrekt niet den kleinen man ten goede. Beter is afschaffing van de opcenten op de inkomstenbelasting dan af schaffing van de opcenten op de personeele belasting. De heer Ter Laan (s.d.) liet ook de finantieele toe stand des lands de revue paseeren. Spr. achtte het niet juist de verdedigingsbelasting te halveeren zooals de regeering wenscht. Beter is het, de opcen ten op de inkomstenbelasting af te schaffen, die de kleine burgers en arbeiders ernstiger treft dan de verdedigingsbelasting. Spr. drong aan op het ver strekken van een behoorlijk overzicht van de produc tieve en improductieve uitgaven ter beoordeeling van den financieelen toestand. In de verlaging der ambtenaarsalarissen kan vol gens hem niet worden berust. Verschillende perso neelsbelangen werden beproken. Spr. wenschte een wijziging in de grondbelasting, welke naar waarde moet geschieden. Ook de heer Van Vuuren (r.k.) hield een algemeen betoog over den financieelen toestand. Hij roemt Co- lijn, omdat deze de finantieele toestand heeft verbe terd. Maar toch is het lang nog niet zoo als het moet zijn. Verlaging van belasting is noodig. Met wat de regeering in. deze heeft beloofd, kan hij zich vereeni gen. De heer v. d. Temepl (s.d.) herinnert a^n de be lofte der regeering, dat zij productieve werken wil ter hand nemen. Welke werken en hoe te financeeren vroeg spr. Spr. vroeg inlichtingen o\ er het aangekon digde wegenfonds. De rijwielbelasting was te hoog. Hoe denkt de Regeering óver de wt nschelijkheid ora een doelmatige organisatie in het leven te roepen, op dat stelselmatig onder leiding van de Regeering ge streefd kan worden naar uitbreiding van werkgele genheid en welke stappen wenscht de Regeering in dit opzicht te doen? De heer Van Rappard (c.h.) drong aan op een weeldebelasting voor de bosschen, terwijl de heer De Wilde (a.r.) de minister vroeg of hij de krachtige fi nantieele politiek van zijn voorganger dacht voort te zetten. Spr. beschouwde den finantieelen toestand als nog zeer ernstig en wel omdat de belastingen te hoog zijn. De komende jaren zullen nog groote offers eischen. Spr. vraagt wat de regeeri ïg denkt te doen met de woningvoorschotten. De heer Buiten (r.k.) wees op de onvoldoende sa- larieering der ambtenaren. Men dient aan de wen- schen der ambtenaren tegemoet te komen. De heer Oud (v.d.) geloofde, dat het voorbarig zou zijn om thans over de plannen der regeering te pra ten tot halveering der verdedigingsbelastingen en tot schrapping der bewuste opcenten. De gedachtenwisseling daarover kan blijven rusten tot deze zaken aan de orde komen. En te minder vond p£» 1 spr. het juist om over de financiën te spreken, omdat over 4 maanden reeds de nieuwe millioenennota te wachten is. Uitvoerig sprak spr. over de reorganisatie van den belastingdienst, welke hij op verschillende punten critiseerde. Voor proefnemingen op dit gebied moet spr. waarschuwen, want bij hervorming van belas tingdienstvakken moet uiterst behoedzaam te werk werden gegaan. Gewaakt moet tevens worden voor de belangen van het personeel; voor sommige groe pen bestaan zeer ingewikkelde regelingen. Ten slot te vestigde spr. nog de aandacht op de positie van de particuliere registratie, welke positie dringend verbe tering behoeft. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) klaagde er over dat de grondeigenaren te hoqg worden aange slagen. Spr. drong er op aan ten opzichte van hot landbouwbedrijf verschilende onbillijkheden weg te nemen. De heer Staalman veroordeelde de personeele bi lasting op de café's enz. De opbrengst op de accijr wordt steeds minder, de fraude neemt steeds toe. Spr] bepleitte vermindering van den accijns op gedistil leerd. Spr. kwam met kracht op voor de afschaffina_ van het banderollensysteem bij de tabaksbelasting.! h01 Deze tabaksbelasting drukt te zwaar. De heer Heemskerk (a.r.) bepleitte billijke toepas-1 sing van inkomsten- en vermogensbelasting voor hen die om gezondheidsredenen in het buitenland moe ten verblijven. De heer Kortenhorst (r.k.) sprak over onze econo mische politiek. De commissie voor de economische politiek zal, aldus spr., zich hoop ik niet bepalen tot de werkloosheid en de'industrieele depressie, maar zal haar oog richten op het economisch leven in zijn volle beteekenis. Spr. vroeg maatregelen tegen het ge vaar van het terugdringen van het Nederlandsche product tot eigen bodem. Spr. wenscht een bedrijfsge- wijs onderzoek naar de mogelijkheid van zekerheid stelling van de lakken van ons volksbestaan. Het ge vaar van dumping is zeer groot. Spr. vroeg of het uit voeren van productief werk met regeeringsgeld mag geschieden- Spr. bepleitte een welvaartspolitiek, niet belemmerd door de verscherping der arbeidswet, waarbij.de arbeiders zich wellicht nog zwaardere las ten zouden moeten getroosten. De industrie wensent geen verdere loonsverlaging en werktijdsverlenging, maar de gemeenten moeten niet door haar loonpoli tiek het loonpeil ongunstig beïnvloeden. Vrijdag heeft minister De Geer de verschilende sprekers beantwoord. Belegging van de fondsen voor de socialet verzekering zooals de heer Van Gijn j wenschte, zou de minister nog eens nagaan. Het was volgens hem een onnatuurlijken steun voor het staatscrediet. In bewerking is een ontwerp inzake het toezicht op de besteding van de gelden van de Staatsbegrooting. De opmerking van den heer Van Gijn, inzake de belasting van Nederlanders die tijdelijk naar het bui tenland zijn vertrokken om gezondheidsredenen, zal de minister eveneens nog eens nagaan, ook afschaf fing van de forensenbelasting voor arbeiders. De belangen van het personeel hebben spr;'s aandacht. De herziening van de grondbelasting meent spr. thans niet ter hand te kunnen nemen. Wat de heer Van Rappard had gezegd over de toe passing van de belasting op bosschen en de succes siebelasting voor boscheigenaren zal spr. nader over wegen. Wat de heer Van Voorst tot Voorst opmerkte no pens de inkomstenbelasting voor gezinen die geza menlijk het landbouwbedrijf uitoefenen, zal spr. even eens overwegen. Intusschen is te betwijfelen of zulk3 wel zonder wetswijziging mogelijk zal zijn. De kwestie van de tabaksbelasting wacht op het rapport der commissie-Van Schaik. De daling van de opbrengst van de accijns op gedistilleerd is een gevolg van de drankbestrijding, niet een gevolg van de fraudes. Volgens den minister is de finantieele toestand min der gunstig dan menigeen wel denkt De middelen hebben het le kwartaal maar 6 ton boven de ra ming opgebracht. Voor Zuiderzeewerken moet gere kend worden op 4 millioen en op 5 millioen voor do» ambtenaarssalarissen. De minister verwacht vermindering van middelen wat betreft de rijwielbelasting, dat naar het wegen fonds overgaat hef saldo van den post. zal wel niet ge handhaafd kunnen blijven, vooral door tariefverla ging, terwijl ook de inkomstenbelasting zal dalen door verlaging suikerprijs. De uitgaven zullen stijgen, nl. invaliditetsfonds, waterstaat bijdragen voor de spoorwegen en pensioenlasten. Ook de woningbouwvoorschorten zullen geld kosten als de verhouding tusschen rijk en gemeenten anders wordt geregeld. Men mag met deze zaken voor oogen, geen oogenblik denken dat de finantieele moeilijkhe den achter den rug zijn. Het geheele budget staat nog op een te hoog niveau. De belastingen kunnen onmo gelijk op dit peil gehandhaafd blijven. Wat de economische politiek betreft, de minister wijst er op, dat de commissie voor wekverruiming niet anders is als een adviseerende commissie. De actieve welvaartspoltiek behoort bij den ministerraad. Om deze welvaartspolitiek in een bureau te centra- j liseeren, is onmogelijk. Bij de financiering van de productieve werken, moet men met leeninggeld zeer voorzichtig zijn. Voor en- kele bijzondere werken waarvan de productiviteit te constateeren valt, zal tegen het aanwenden van lee ninggeld geen bezwaar bestaan. Het wetsontwerp in zake de voorgenomen wegen- I belasting en de stichting van een wegenfonds is bin- /t nen afzienbaren tijd te wachten. H Verschillende belastingontwerpen (elders in dit na' 0/ genoemd), worden aangekondigd. fl S jai Ki hl oa IC d« I pc van 13-16 MEI gelegenheid tot het gebruiken van Billijke prijzen. Extca waar. Aanbevelend, S. DE LEEUW. Vleeschhouwerij. Hippolytushoef ten Raadhuize van voormiddags 10 uur tot namiddags 2 uur. TER DEKKING BESCHIKBAAR: j Vetgehalte M. 3.50, V. M. 3.70. I Verwerperjs worden niet toe gelaten. H. VAN HOORN, Wieringerwaard. HOORN, Mei. 14 stapels kleine Fabriekskaas f 43.50, 10 sta pels kleine Boerenkaas f 49, 3 stapels Bieren Dozmn. Kaas f 43.50, alles gemerkt. gevraagd, bCi P. RAAP, Dirkshorn. TE HUUR. met ingang van 1 Augustus 19261 aan de Blauwe Keet. N.H. Ka naal te Koegras, gem. Helder. Eigendom van Mej. de Wed. J. C. LANSER-Grin. Te bevragen bij den heer A. GRIN, Julianadorp, Schoolvaart86. KOOPJE. Aan de OPSLAGPLAATS aan de LAAN te SCHAGEN is h f 1.— de M*. SPOED IS GEWENSCHT. Wordt gevraagd met 1 Juni: bij C. GUTKER te Warmenhuizen. GEVRAAGD: goed kunnende melken, loon f 8—10, bij V. OTJES, Oudedijk, Schagen. Plaatsing gezocht voor eéh in de weide, van nu af tot No vember G. C. VAN BARNEVELD, Meer weg, Breezand N.H, Wie is er genegen een Wasch aan huis te qemen. Aan hetzelfde adres gevraagd een flinke Werkster Inlichtingen Bureau v. d. blad. pc HARLEY DAVIDSON, weinig ge bruikt. wegens inruiling tegen Auto, te koop aangeboden. N.V. Hoornsehe Automobiel Maatschappij. Hoorn. TE KOOP: wegens teleurstelling, eetj nieuw* voor f 215.—, ®n een voor f 108.—, bii JAN DE WIT, Smederij, Keinsmerbrug. voor pasgeboren Veulen. Adres A. BELLIS, Koegras 't Zand' in het bezit van dipt boekh zoek een betrekking. Brieven fr. aan bureau van dit biad, letter 2198.

Schager Courant | 1926 | | pagina 2