it- la /OUD As Polder Waard en Groet. DE GELUKKIGE HELD Dinsdag 11 Mei 1926. 69ste Jaargang. No. 7841. Uitgevers i N.V. v h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Feuilleton. Blanke Boekweitgort Dit blad verschijnt viermaal por woek: Dinsdag, Woensdag, Donder- dajou Zaterdag. Bij inzending tot 'a morgens 8 uur, wordon Advor- loütlö" nog zoovool mogelijk in hot oorstuitkomond nummer euplnutst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.05. Losse nummo&s 6 cent. ADVERTEN- TloN van 1 tot 5 regels £1.10, iedere regel Wees 20 cont (bewiji -,o« inbogropcn). Grooto lottere worden naar plaatsruimte berekond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Openbare vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van den polder Waard en Groet, op Zaterdag 8 Mei 1926 in het polderhuis te Winkel. De ontvangst van de pers. De vergadering was uitgeschreven tegen half twee, doch in verband met de plannen tot electrische be maling wordt allereerst overgegaan tot comité-ver gadering. waarin ook verschenen de heer R. Kaan, voorzitter en de heer Boom, technisch lid van de i* Technische Adviescommissie der Vereeniging van Noordhollandsche Waterschappen. Hoewel dus dit begin voor de pers allerminst be moedigend was, de vriendelijke ontvangst ten huize van den opzichter maakte alles goed, evenals de gastvrijheid die naderhand werd ondervonden in de vergaderzaal. I Te ruim half vier dan werd de openbare vergade- jltog geopend. Aanwezig waren de heeren. K. Breebaart Jz., dijk graaf, tevens voorzitter, R. Kuiper Jz., A. Vis, P. Kis- temaker Sr., M. Vethman en A. J. Waiboer, heem raden, K. Breebaart Dz., P. Brugman Jbz., J. Bree- baart Kz., J. Vethman, H. Spaans Cz. P. Trapman, hoofdingelanden, J. Breebaarit Dz., pen- i ningmeester, P. Rempt, opzichter. Voozitter opende de vergadering, heet de pers hartelijk welkom en vertrouwt, dat, waar ze ook in andere vergaderingen wordt aangetroffen ze ook hier degelijke aanteekeningen van het gesprokene zal ma ken. Wij zullen trachten, aldus spr., niet al te ver velend te wezen en de zaken in den kortst mogelij ken tijd trachten af te wikkelen. Met een enkel woord heb ik straks in oomitéverga- dering den heer Trapman, die heden voor het eerst zittiing, heeft genomen, als hoofdingeland, hartelijk welkom geheéten, het vertrouwen uitsprekende, dat hij de belangen van den polder zooveel mogelijk zal behartigen, waaraan wij trouwens ook niet twijfelen. Ook is in 't bijzonder welkomen geheeten de heer T&uiper, die weer hersteld in de vergadering aanwezig is. Reeds direct was tot comitévergadering overgegaan omdat anders de pers toch weer onmiddellijk de ver gaderzaal had moeten verlaten. Het besluit tot electrische bema ling opgeschort. Wat buiten de pers behandeld is, betreft de electri sche bemaling van polder Waard en besloten is het, besluit tot stichting van een electrische bemaling 1 voorloopig op te schorten, totdat meer zekerheid is verkregen van het P.E.N. in hoeverre den aan te leggen hoofdkabel voor de levering van stroom aan het polderbestuur in rekening wordt gebracht. Alleen de aftakking van den hoofdkabel naar het eventueel te wenschen gemaal wenschte het bestuur te beta-1 len. want anders kan de polder niet tot electrische bemaling overgaan, te duur als het. dan zou worden. Dit besluit is ook genomen met het oog op de Zui derzeewerken, want er is meer zekerheid noodig be treffende het kanaal langs den Zuiderzeedijk, in ver band met de uitloozing. Tevens is 't gewenscht de be slissing van de Eerste Kamer te weten, omtrent de I verdere afwerking der Zuiderzeewerken. De notulen worden door den secretaris gelezen. Ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Ged. "Staten hebben het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening goedgekeurd, doch merken op, dat in verband met de verlaging van den rentekoers, vertrouwd wordt dat de leening gesloten' zal kunnen worden, tegen minder dan 5H pet. De secretaris deelt mede, dat de leening ge-i plaatst is tegen 5 pet. Van den heer H. D. Wilken, hoofdingeland, is be-: richt ingekomen, dat hij niet ter vergadering komt. j Voorzitter zegt, dat de heer Wilken wel hersteld' is, maar het beter achtte voorloopig niet ter vergade-1 ring te komen. VAN RIJSWIJK'S SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. UITGEBREIDE KEUZE. PRIJZEN UITERST BILLIJK. Bedankt als hoofdingeland, voorziening in de vacature. De I Van den heer G. Beers kwam eveneens bericht in, dat hij de vergadering niet zal bijwonen ,doch te vens dé mededeeling dat hij als hoofdingeland be dankt. De heer K. Beebaart Dz. vraagt wanneer de stem ming ter voorziening in de vacature zal plaats vin den. Voorzitter antwoordt, van a.s. voorjaar, dat is al tijd gedaan, voor een heemraad' moet het binnen 3 maanden gebeuren. De heer J. Vethman vraagt of die verkiezing niet oerder kan plaats vinden. Het wordt anders zeker j 1928 eer het nieuwe lid aanwezig is. De heer Trapman vraagt zich ook af, waarom de verkiezing zoo lang uitgesteld moet worden, Het isj toch de bedoeling te trachten dat er met een zoo vol- j ledig mogelijk bestuur de belangen van den polder i worden besproken en dan is er z.i. geen reden om dej verkiezing uit te sltellen., vooral met het oog op de belangrijke besluiten die straks genomen zullen wor den. Spr. heeft het zelf aan den lijve ondervonden,1 hoe door z.g. formeel e bezwaren men niet in de ge legenheid was vooraf kennis te nemen van die be langrijke kwestie die hier vandaag behandeld zou worden en spr. ziet dus dat formeele bezwaren straks ook voor den opvolger van den heer Beer® aanko- men. Spr. zou dus daarom zoo spoedig mogelijk een nieuw lid gekozen en toegelaten zien. Voorzitter zegt, dat met dezen wensch rekening zal worden gehouden. De verkiezing zou bijv. gelijk met een vergadering van het Dag. Bestuur of op een be- talingsdag gehouden kunnen worden. Op een betalingsdag kan niet, oordeelt de secretaris De heer K. Breebaart Dz. sluit zich aan bij het ge sprokene door den heer Trapman en wil hierom trent direct een beslissing nemen. 'De heer Vethman zou tenminste willen, dat vol gend voorjaar het nieuwe lid aanwezig kan zijn. De heer P. Kistemaker Sr. oordeelt, dat een spoe diger verkiezing weinig zal helpen, want na de ver kiezing moet dJan eerst nog tot toelating worden be sloten en dan is dat lid nog niet met de aahnangige plannen op de hoogte. De heer Trapman is van meening, dat aan dat ben zwaar dient te worden tegefhoet gekomen door nu eens dat nieuwe lid al die inlichtingen te geven die hij noodig heeft. Voorzitter erkent, dat de vergadering tot die ont dekking gekomen is door de belangstelling die do heer Trapman in de zaken stelde. Spr. dankt hem daarvoor, want het kan niet anders dan in het be lang van den polder zijn. Goedgevonden wordt, dan spoedig de verkiezing voor een hoofdingeland uit te schrijven en dan in de eerstvolgende vergadering een besluit over de toela ting te nemen. i c Het herstel van den Noorder Ha- vendam en het verzwaren der zuidkade van het Koihornerdiep. Overgegaan wordt tot opening van de inschrij- vingsbiljeten voon herstel van den Noorder Haven- dam en het verzwaren der zuidkade van het Koi hornerdiep. Ingeschreven was door C. Klinkert, Oud- karspel. f 3690, C. de Wit Pz., Wieringen, I 2980, en S. Liefhebber, Strook, Kolhorn, f 3400. De begrooting van den opzichter luidde: herstel' havendam -f 450, kadeverzwaring f 3000. Het werk werd gegund aan den heer C. de Wit Pz. te Wieringen. Op de vraag van den heer K. Breebaart Dz., wan neer het werk opgeleverd moet worden, antwoordt voorzitter van 15 Augustus. UIVELBAMK ALKMAAR ZITDAG SCHAGEN CAFÉdeBEURS door A. S. BL HUTCHINSON. 60. 2. Telkens struikelde hij. Hij trachtte zijn voeten I peter op te tillen, maar het iiieip niet. Ook kwam h» Voor Winkeliers bij Gross. v.h. M. DE HAAS te Alkmaar. hij moest zioh steeds herinneren, wat Mr. HannaforcL gezegd had, of hij zag Beelden voor zich, die daarmee verband hielden en dan hoorde hij weer Mr. Hannaford's stem: „Heb je nooit van Abbey Poyal gehoord? Hij zag een bekende straat voor zich- Herinner je je niets van Abbey Royal?" Tij rook den geur van de bloemen, die langs den rijweg stonden. „Wel, Dora Espart." Toen niets dan verwarring, een ondoordringbare moment van verademing. En hij hoorde de woorden: „Heb je nooit gehoord van Abbeiy Royal?" De grond zonk weg onder zijn voeten. Hij strui kelde elk oogenblik. Nh had hij den heuvelrug be reikt. Oudergewoonte richtte hij zich op om den "wind het hoofd <fce bieden. De natuur was in overeenstemming met het onwezenlijke, dat hij om zich heen voelde, 't was alsof hij 'n deel was tan den droom, waarin hij zich scheen voort te bewe- gen, alsof hij iets miste, dat hier thuis hoorde. Wafc? Hij staarde een oogenblik dof voor zich bit. De vraag verloor ach in den cirkelgang van gedachten. Eerst een heel eind verder zag hij Plotseling voor zich, datgene^ wat hij gemist nad. Do wind blies hem scherp in het gelaat en hij I besefte, dat het bij de Plowman-Keten hoorde, dat de wind hem als een oude vriend kwam begroe ten. Eenmaal uit zijn gedachten gewekt, begon hij om zich heen te zien. Onder hem lag Klein Le- tham en daar in de hoornen het oude kasteel Het late middaglicht bescheen het dal vóór de avond zon zou vallen. De wind stak pp. Hij wendde zijn hoofd om en zag in de verte dreigende storm wolkan. Daar zag hij iemand naderen, die den bergrug overstak en met vluggen stap de richting van Klein Lètham insloeg. Toen hij zag het was, kon hij een kreet niet onderdrukken. „Dora!" Hij liep vlug voort, nu geen struikelen meer, zijn geest was verlost van die benauwende cirkel gang hij bleef staan, zij ook. Ze had omgekeken toen zij zijn kreet gehoord had. Er lagen misschien twintig meter tussohen henA in den schemer zag hij alleen hoe bleek zij zag. de lijnen van haar gelaat Icon hij niet onderscheiden. Hij bleef stil staan; zij ook. Hij hoorde het razen van den wind, de voorbode van den storm, hij zag hoe haar rok heen en weer fladderde. Op eens voelde hij een grooten regendroppel, een kleine schermutseling voor het uitbreken van het oproer. Hij haalde snel ler adem en ging naar haar toe hij zag haar schoon gelaat en net bloed gonsde hem in de ooren hij kwam steeds nader bij haar, haar heldere &tem trof zijn oor, hij hoorde zijn hart bonzen! „Percival," zei ze. „Dora, ik ben teruggekomen." Hij zag haar aan met brandende oogen, maar haar gezicht bleef onbewogen. Het -had bevroren kunnen zijn, zoo bewegenloos stond zij daar, en haar oogen waren als gezette edelsteenen. Hij hijgde als onder een zwaar gewicht. Als ze niet antwoordde, en als ze wel antwoordde, hij wist het immers toch reeds. „Er is maar een ding, dat ik weten moet," zei hij. „Zeg het me." Haar stem ging over in gefluister. „Moet je dat nu af vragen?' „Ik ben immers teruggekomen,' zei hij. „O, Percival", je bleef zoo lang weg," zei ze. Hij kende haar stem, afgemeten en koud als knapnende 'ijspegels in een koude hand! Hij had getrild als hij die stem hoorde. Hij had haar ge kend zacht en bevend, nauwelijks verstaanbaar toen ze lag in zijn armen. Nu hoorde hij er eeai nieuwen klank in. Iets mats alsof ze vermoeid was: Geen onderverhuur van bouwland wordt toegestaan. 1 Aan de orde wordt gesteld! de bespreking over den verhuur van bouwland in den Groetpolder. Voorzitter, herinnert er aan, dat hetbouwland! bij overeenkomst voor 3 jaar was verhuurd, licht toe dat, één huurder het land -niet geheel gebruikte, zoo als het behoorde, terwijl een andere huurder ver dween, en deze het door hem gehuurde bouwland heeft mogen overdoen aan' een ander. Ook met den heer Melchior is een overeenkomst gesloten, in ver band met grazen van vee van den heer Waiboer. Bij de bespreking blijkt, dat ook onderverhuur heeft plaats gehad en d'at de thans geldende huurprijs over 't algemeen voldoende wordt geacht. De schouw over het bouwland zou gelijk met de stekelenschouw ge houden kunnen worden, want opgemerkt wordt, dat het in orde houden1 wel eens wat te wenschen over laat. Goedgevonden wordt, het verhuren aan het Dag. Bestuur over te laten, maar herinnerd wordt aan bet verbod tot onderverhuur. Voor de verzwaring von den dijk is indertijd voor zeer geschikten prijs van de famiüie Blaauboer land gekocht, al. voor f 2000, terwijl anderen f -3000 en één zelfs f 4000 voor het afgraven alleen, eischten. In verband met dien billijken koop was toen goedge vonden, dat aan de Gebr. Blaauboer land werd; ver huurd tegen een bedrag, overeenkomende met dien billijken aankoopsprijs. Het Dag. Bestuur vraagt nu machtiging om die overeenkomst te continueeren. Allgemeen wordt dit goedgevonden* Kalfslag rijden verboden. De me daille van den opzichter. De keur van den polder wordt aangevuld inet de bepaling dat halfslag rijden verboden is. Wel weet de secretaris niet of het halfslag rijden hiermee voor komen zal kunnen worden, maar, zegt hij, de opzich ter heeft de medaille in zijn zak en kan dus bekeu ren. Ganzen en eenden slechts in eigen slooten of op eigen landerijen. Het Dag .Bestuur stelt voor, vast te stellen een ver ordening op het houden van ganzen en eenden. Blij kens deze verordening, die door den secretaris wordt voorgelezen, is het verboden ganzen en eenden te houden, anders dan in eigen slooten en op eigen er ven, daar ze anders zullen worden opgevangen en in 'n schuthok opgesloten Per etmaal bedraagt't schuiloon 25 ct. en indien niet opgeëischt door den eigenaar zul len ze 8 dagen na het schutten in het openbaar wor den verkocht, aan den hoogstbiedende. De heer Brugman: Je komt straks geen eend of gans meer tegen in den polder. De heer J. Vethman. Ze behooren ook niet in den polder thuis. Overeenkomstig het 'voorstel wordt tot- vaststelling der verordening besloten. De tegenwoordige bemaling in den Waardpolder. Voorzitter deelt mede, dat we hebben een nieuwe molenaar, die voorwaardelijk ia aangesteld. Met het oog op wat ten aanzien van de bemaling strake zal gebeuren, meende het Bestuur hem geen vaste aanstelling te moeten geven. De noodbemaling zal geschieden met een centrifugaal', aangekoppeld aan een locomobiel. Machtiging vraagt net Dag. Be stuur de oude machine en den ouden kebelr tel verkoopen. De gevraagde machtiging wordt verleend. De ondiepte van. de buitenhaven. Bü de rondvraag, wijst de heer Ki. Breebaart Da. op de Machten dat de buitenhaven zoo ondiep is, mj 'den 'laatsten storm schijnt er heel' wat inge waaid te zijn. Spr. yraagb spoedig! verander mg kan worden aangebracht. Voorzitter wijst er op, dat groote tjalken bin nenkomen en visschersch.'uiten vast schijnen te' raken, waarop de heer K- Breebaart Dz. zegt, dat de vissohers ook met laag water binnenkomen. I Voorzitter zegt, dat verbetering door spuien niet mogelijk is. De toestand is wel' veroorzaakt, door de afdamming van het Amsbeldiep. Het zal noodig wezen, dat een nieuwe geul wordt gemaakt en spr. j heeft daar dan ook op gewezen bij Zuiderzeewer ken. Zij kunnen bovendien ook met een groote baggermachine alleen bet euvel verhelpen. Van onzen polder kan niet worden verlangd, dat voor zoo korten tijd' nog een voorziening, die duizenden guldens vraagt, zal1 worden getroffen. Op de vraag van den heer K. Breebaart Dz. of baggeren niet mogelijk is, wordt door den opzichter meegedeeld, dat dit niet mogelijk is» omdat het' zjoo'n harde plaat is. We hebben die laatste dagen abnormaal' laag water gehad. Voorzitter zégt nog, dat gehoopt wordt, dat we van dit onderhoud spoedig ontslagen zullen zijn. Wat het ingezonden stuk in de Scliagar Courant betreft, de een zegt dat de schipper niet bekend was met het terrein, de ander zegt, dat het zijn eigen schuld was. f 1 De heer K. Breebaart Dz. zegt, dat hflt schuitje wel' zeer oud was, anders was het er misschien nog wel goed afgekomen. Do heer A. J. Waiboer wijst erop, dat de toe stand den laatsten tijd gekomen is. De opzichter bevestigt dit, de schippers waren tevreden over den toestand. De heer Brugman vraagt of het niet wenschelijk is het stembureau te veranderen, nu er zoovelên komen stemmen, door het laten maken van een hokje. „Het duurde zoo lang," zei ze nog eonS. ,Jk had je gevraagd om niet weg te gaan." Hij trilde. „Vertel me wat er gebeurd is." Maar weer herhaalde ze: „Ik nad je gevraagd me niet te verlaten, Percival. „Jij en..." Hij had moeite den naam uit te spreken. Hij keerde zich om, en ging een stap terug. Eindelijk vroeg hij: „Rollo en jij, is dat waar?" „Ja, het is waar." Gesmoord klonk zijn stem: „En ik, die je in mijn armen hebt gehouden. Hoe kan 't waar zijn? Ik heb je gekust en je hebt mij gekust en je vleide je tegen mij aan. Je hebt me lief gehad. Ik ben teruggekomen om jou. Hoe kan het waar zijn?" Haar blik was haar antwoord. Terwijl hij kwam er een vuurrood geteekend blosje op bleeke wangen. Vuurrood als een vlam, die rijn eigen bloed deed oplaaien. Hü sloot haar in zijn armen. „Je bent de mjjne! Wat heeft hij je ge daan? De mijne, de mijne, hoe durfde hij?" Ze weerde hem af en trok haar hoord terug. „Neen, neen, dat moet je niet doen, Percival." „Je stem, je stem zegt het me, dat je de mijne bent!" riep hij, en hij schreeuwde nog eens tri omfantelijk na de ondragelijke kwelling, die hij geleden had: „Je stem zegt net me," en nog eens vol' verbittering bij de^ gedachte aan Rollo, riep hij„Je bent de mijne, je stem zegt het me. AHe# kleur was van haar galaat geweken. Ze zag spierwit en lag zoo stil in zijn armen,t dat hij zijn gelaat niet dichter bij het hare durfde maar haar slechts te vaster in rijn armen sloot, l Weer Monk het van haar lippen: „Neen» neem, dat" moet je niet doen. Het is verkeerd. „Hoe kan het verkeerd zijn? Je zegt „neen" maar je stem verraadt je. Ik ben om jou teruggekomen, mijn Dora." „Och, Percival, wees toch goed voor me." „Hoe zou ik anders kunnen zijn dan goed voor mijn lieveling?" Hij voelde haar trillen. Zoo moet 'je me niet noemen, Percival. Het had nooit kunnen gebeu ren. Ik dacht, dat je me vergeten zoudt." Was de triomf niet voor hem? De marteling keer de terug, heviger dan te voren en met oen plot selinge razende vlaag, wierp zijn oude vriend de wind hem bijna omver en Monk hem zijn oud hoon- of spotgeroep: „ha, ha, ha" in de ooren. „Je dacht, dat ik je vergeten zou," riep hij hartstochtelijk. „Toen ik weg was, dacht je dat ik je vergeten zou? Neen, Dora, dat heb je nooit gedacht." Ze trachtte zich los te maken. „Noen» neen, vroeger toen we nog samen waren." er klaar me dat, verklaar me dat," barstte hij uit. Hij liet haar los, ging een stap terug en keek haar vorschend aan. „Er is hier iets, dat ik niet begrijp," riep hij. „Verklaar het me!" Toen zeide ze het hem. „Percival, ik zon altijd trouwen met RoHo." Hij staarde haar aan. „Hoe bedoeT je? Altijd?" „Ik had het ie moeten zeggen. Ik wist net." „Rollo," riep hü met een rauwen kia.uk in rijn stem. En gesmoord vroeg hy: „Wat, in die dagen dat wij samen waren, wist je het ook al?" Met een wanhopig gebaar legde zij haar hand op haar borst. „Neen, neen," riep ze. ,0 hoe kan ik het je Verklaren." Toen vond ze het woord, dat haar helpen zou. „Het was in de vaoantie." Hij herinnerde het zich. En die herinnering waa als de lamp, die hem leidde in de duisternis. Lang zaam vroeg hij„Toen Rollo weg was, ja, toen her inner ik me dat je anders was. Dora, bedoel je, dat je met Rollo zoudt trouwen?" „Altijd, altijd," zei ze. „En je hield van mij," riep hij. Zij wrong zioh de handen en wanhopig riep teï „Ik dacht, da.t je me vergeten zoudt, fk weet niet wat ik dacht. Het was vaóantie. O, het had nooit zoo moeten gaan. Waarom praten we er eigenlijk over?" „Dora, ze dwingen je om met hem te trouwen. „Dat hebben ze altijd gedaan. Percival» altijd. „En jc vindt het goed?" „Ik moest wel." t 3 Haar stem was als die van een kind, dat nog te jong is om het geleerde te verwerken. Het is net genoeg, dat het .iszooals 't is en haar was het voldoende geweest: geoefend, geschoold, aan banden ngd als zij was, dat het nu eenmaal altijd zoo oten was geweest. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1