Ho-programma Door het gebied van hel Hoogheemraadschap. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. WIERINOEHWAARD. in do jl. gehouden Raadsvergadering heeft men een, vuilmspraatje gehad en nu Inkt 't ons niet Ondienstig1, ook iets over de opslagplaats to zeggen. De Gemeente heeft van het Polderbestuur vergun ning gekregen om de z.g. rommel aan den Nooitl- ciyk to deponeeren, dooh het zal toch zoker niot do bedoeling van het bestuur geweest zijn. dat de Ingezetenen het maar overal mogen neergooien. liet zou o.i. aanbeveling verdienen, dat het ge deelte dat als heit besohikbaar wordt gesteld, be hoorlijk werd afgescheiden, want zooals het nu gaat, wordt de opslagplaats ai' meer en moer uitgebreid, wat. voor den betrokken huurder van dat perooeli ook al niet pleizierig is en bovendien een leelïjk gezicht wordt. De mensehen die eenden ander daar brengen, konden het ook heusch Wel wat moer op de daar voor bestemde plaats neergooien. Het ia toch al mooi. dat we 't aldaar mogen brengen. KOLHORN. De tooneel eroeniging „Kuast naar Kracht" Tan Medemblik, gaf 9 .Vei een uitvoering bij den hoer Buis alhier. Opgevoerd werd „De Vrijbuiters", en er werd zoo mooi gespeeld, dat 't werkelijk jammor mag heeten, dat de opkomst zoo klein was. Daar gelijktijdig ons Harmonieeorps oen openlucht-repe titie h eld. voor de deelneming aan het concours te Wier.'ngen, kon wel niet anders worden verwacht., en is deze uitvoering meer als een proef te be schouwen, met als motto: „later beter5'. KOLHORN. Naar we vernemen, zal de steiger aan het bui- tenhoofd, indertijd ten dienste der ansjovis-vissehers gebouwd, en met- de laatste stormen geheel wegge slagen, niet meer worden daargesteld. Het was eenigen tijd geleden bij een vergadering van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier, toen daar over den toestand van dijken en wegen werd gedebatteerd, dat óén der persman nen de opmerking maakte, dat het toch zoo goed zou zijn, dat ook de mannen van de pers eens een rond rit maakten door het gebied van het Hoogheemraad schap. om eens met eigen oogen te aanschouwen wat er voor verbeteringen aan dijken en wegen waren verricht en wat plannen of er in dit opzicht nog aanhangig waren. En om dan zelf een indruk te krijgen van de wijze waarop er bij het Hoogheemraadschap werd ge werkt, en voor de algemeene belangen voor de in gelanden werd gezorgd en daarvan het een en ander aan hun lezers mee te deelen, opdat ook dezen daarvan een beter inzicht zouden krijgen. En als gevolg van die opmerking ontvingen ook wij dezer dagen een uitnoodiging om Dinsdag, du? gister een autorit te maken door het eebied van het Hoog heemraadschap. Toen wij Dinsdag dan ongeveer te 9 uur aan het gemeenlandshuis te Alkmaar arriveerden vonden wij daar behalve enkele collega's, den dijkgraaf en In genieur van het Hoogheemraadschap, de heeren Wijdenes Spaans cn Poppens, die onze leidsmannen zouden zijn. En weldra gingen wij in een tweetal auto's op weg. En laa; ons dan nog eens in herinnering brengen, dat het Hoogheemraadschap beslaat 142000 bunders, met een belastbare opbrengst van 12lA millioen en als 'tware begrensd wordt door de duinen aan de eeno zijde en de zeedijken aan de andere zijde. En dat Hoogheemraadschap heeft in onderhoud de zee weringen en de binnenwaterkeeringen en de we- gen daarbij behoorend. En laten wij' nu hier direct maar de route op laten volgen die wij per auto hebben gereden, op dat de lezer eens een indruk krijge van de wer kelijke uitgestrektheid van dit waterschap. Wij reden vanaf Alkmaar langs het Kanaal door de Zijpe. over Oudesluis naar Ewijcksluis, door den Oostpolder van den Anna Paulownapolder, Wie- ringerwaard, Nieuwesluis door den Waardpolder, Grqetpolder, Langereis, Lagehoek, Obdara, Hens broek, Rustenburg, Ursem, Avenhorn, Oudendijk, Schardam, langs den zeedijk naar Etersheim. War- der. Edam, Volendam, "Katwoude, Monnikendam, Zuiderwoude, Uitdam, Kinselmeer, Durgerdaim Nieuwendam, Buiksloot, Kadoelen, Oostzaan, Zaan dam, Westzaan, Nauorna, Assendelft, langs de for tenlinie door Beverwijk en vervolgens naar Alk maar. Wij hebben op' dezen rit natuurlijk ook verschil lende wegen bereden niet bij het Hoogheemraad schap in onderhoud, maar toch hebben wij dezen tocht moeten ondernemen om een deel van het Iloogheemraadschapsgebied te bezien en hebben daarbij nog niet eens de helft van de bij dat water schap in onderhoud zijnde wegen in oogenschouw kunnen nemen. Deze tocht was van dubbele beteekenis, omdat thans juist bij het Hoogheemraadschap belangrijke voorstellen, aanhangig zijn voor dijksverzwaring. En het lijkt ons het beste om hieronder te la ten volgen wat Dijkgraaf en Hoogheemraden daar over zelf in hun voorstel aan de algemeene ver gadering meedeelen: Ingevolge art. 4 van ons bestuursreglement wor den de minimum-afmetingen, waarop de zee- en binnenwaterkeeringen 'door ons moeten worden onderhouden, voor elk daarvan aangegeven op een door Gedeputeerde Staten vasf te stellen dijktafel, met dien verstande evenwel dat, indien de vervul ling der ons opgedragen taak overschrijding dier afmetingen noodzakelijk mocht maken, tegen de uitvoering der daartoe te verrichten werken nim mer op de vastgestelde dijktafels. een beroep kan worden gedaan. Tot dusverre is aan dit artikel nog geene uitvoe ring gegeven. Echter waren in den loop van No vember van het vorige jaar de voorbereidingen leeds zoover gevorderd, dat het ontwerp op de bu- reaux van den Provincialen Waterstaat ter indie- Ding aan Gedeputeerde Staten gereed lag. Toen kwam de storm van 25 op 26 November. Met groote kracht eerst uit het Westen, daarna uit het Noorden tot bijna uit het Noord-Oosten waaiende, joeg hij het water op tal van plaatsen over den Zui derzeedijk, daardoor aantoonende, dat men ook na de belangrijke verhooging van 1916 achter den dijk nog niet volkomen veilig was. Dit gaf den Provincialen Waterstaat dan ook aan leiding de ter indiening gereed liggende dijktafel te herzien en daarin t..a.v. verschillende dijksgedeelten hoogten voor te stellen, die aanzienlijk afwijken van de aanvankelijk genoemde. Al is deze dijktafel nog niet door Gedeputeerde Staten vastgesteld, zoo meenen Dijkgraaf en Hoog heemraden toch bij hun verdere beschouwingen van de stelling te mogen uitgaan, dat Gedeputeerde Sta ten zich met het door den Hoofdingenieur-Direc teur van den Provincialen Waterstaat ingediende ontwerp zullen vereenigen. Bovendien dringt de tijd. willen nog vóór het a.s stormseizoen de noodig geoordeelde verbeteringen zijn aangebracht. Vandaar dat D. en H.H. meenen op de officieele vaststelling te mogen en te moeten vooruitloopen. Het is bekend, dat dijken geregeld in meerdere of mindere mate verzakken. Vooral bij nieuw aan gelegde of nieuw opgehoogde dijken doet dit ver schijnsel zich in sterkere mate voor, zoodat bij aanleg of verhooging steeds op een zekere over- hoogte wordt gerekend. Bij de belangrijke dijksver zwaring na den watersnood van 1916 zijn de dijken, waarover het H.H. het beheer voert, dan ook op behoorlijke overhoogte gemaakt. Intusschen la die verzakking of inklinking op tal-» rijke plaatsen veel belangrijker geweest, dan men redelijkerwijze had kunnen aannemen. Zelfs is op vole plaatsen de dijk uit zijn profiel gezakt, zoodai de herstellingen daar omvangrijker zijn, dan op i andere plaatsen aan den dijk het geval zal moeten; wezen. Behalve op de onvoldoende hoogte van die dljks-l gedeelten heeft de storm van 26 November ook nog op iets anders gewezen. Hij bracht ernstige schade toe aan gedeelten van den Waard- en. Groetpolder- dijk, den Zocvangszeedijk en den Zuidpolderdijk, be schadigde den Katwouderzcedijk en den Waterland- schenzeedijk, en leverde daarmede het bewijs dat de glooiingen op die plaatsen, waar deze op het Noord-Oosten liggen, tegen zwaren golfslag niet be stand zijn. Sedert tientallen van jaren had de dijk op -die plaatsen geen zwaren golfslag gekeerd; slechts hoog water en een lichten golfslag had hij daar te weer staan en daarvoor waren de glooiingen tot dusverre voldoende gebleken. Maar nu een storm als van 25 November op die dijksgedeelten stond, bleken de glooiingen onvol doende. Was de vorm der steenen reeds indertijd een beletsel geweest Laar tot een dichtaaneongeslo- ten geheel te maken en te onderhouden, de zonne brand in vele steenen was een tweede verzwakking van het verdedigingswerk, en het gevolg was dat na den storm de glooiingen over groote afstanden uit elkander waren geslagen. Thans zijn zij hersteld; de Noorsche en andere steenen zijn verwijderd en voor bestorting aange wend; over groote afstanden is de glooiing van ba saltzuilen gemaakt, zoodat zij thans in staat Is een tweeden aanval te weerstaan. Niet slechts de stormschade is dus hersteld, maar er is op verschillende plaatsen ook een wezenlijke en belangrijke verbetering ontstaan. Het is niet ondienstig dit feit nadrukkelijk vast te leggen. Het spreekt van zelf dat de hiervoor genoemde werken groote financieele offers vragen. D. en H.H. hebben dienaangaande dan ook lang durig van gedachten gewsiseld, te meer omdat de afsluiting van de Zuiderzee, voor zoover zich thans laat aanzien, binnen niet te langen tijd zal zijn tot stand gekomen. Toch meenen D. en H.H. zich daardoor niet te mo gen laten beinvloeden; weliswaar zal, naar zij ho pen, de afsluitdijk zijn voltooid vóór wij tien jaar verder zijn, doel» voor het zoover is, zijn er nog verscheidene stormseizoenen te wachten. En hoe on berekenbaar die zijn, is wel hieruit gebleken, dat waar een storm als die van 25/26 November 1925, blijkens de mededeeling van het Koninklijk Mete- orolisch Instituut tot de groote zeldzaamheden be- j hoorende. reeds kort daarop, n.1. op 10 Maart cLa.v., een storm uit ongeveer gelijke richting woei, terwijl personen, die in den dienst van waterschappen zijn vergrijsd, zich niet kunnen herinneren dat het ooit was voorgekomen dat een storm van het Westen door het Noorden naar het Noord-Oosten liep. En met deze ervaring voor oogen achten zij zich niet verantwoord de verhooging achterwege te laten, hoe kostbaar die ook moge zijn, en hoe spoedig de afsluitdijk ook moge worden gelegd. Alleen daar waar de kruinshoogte van een ge-1 gedeelte dijk een verschil aangeeft van minder dan 10 c.M. mei de hoogte die voor dat deel in de dijk tafel zal worden voorgeschreven, wordt geene da delijke vejhooging noodig geoordeeld. T.a_v. den dijk van den polder Waard en Groetj hebben zij echter rekening gehouden met het op 24 Maart 1.1. door de Tweede Kamer aangenomen wets-1 ontwerp, strekkende o.a. tot vervroegde droogma- j king van den Noord-Westpqlder. De Directie van de Zuiderzeewerken is n.1. voor nemens spoedig aan te vangen met den aanleg van een kade, evenwijdig aan den dijk van den polder Waard en Groet, ter hoogte van 1.50 N.A.P., zoo- dat/ deze dijk dan voor de toekomst veilig ligt. De verwachting dat dit werk in dezen zomer nog zou tot stand komen, althans dat er nog dezen zo mer mede zou worden begonnen, zal echter niet worden verwezenlijkt. Blijkens door de Directie der Zuiderzeewerken verstrekte inlichtingen mag er niet op worden gerekend dat nog in het komende stormseizoen 1926/1927 de gunstige toestand t.a.v. den dijk van den polder Waard en Groet zal zijn ingetreden. In verband hiermede zal ook deze dijk moeten worden verhoogd, maar deze verhooging kan op eenvoudiger wijze worden uitgevoerd dan elders aan den Zuiderzeedijk het geval zal zijn. Want in verband met het zeer tijdelijke karakter van de noodzakelijke verhooging, kan hiervoor t.a.v. den dijk van bedoelden polder worden vol staan, met het aanbrengen óf van planken óf van kistdammen. Voor de gedeelten, die minder dan 0.25 M. met de dijktafel verschillen, kan de verhooging tot stand worden gebracht door gecreoaoteerde dennen plan ken, gesteund door perkoenen, terwijl elders kist dammen kunnen worden* geplaatst van gecreoso- teerd dennenhout met klei. Op deze wijze wordt de veiligheid voldoende ge waarborgd en worden de kosten zoo laag mogelijk gehouden, dit laatste temeer waar na het tot stand komen van de kade dit materiaal weer beschikbaar komt, en dit dan grootendeels zijn waarde nog heeft behouden. Voor de dijksverhoogingen ten Zuiden van den Klamdijk zijn D. en H.H. er in geslaagd de hand te leggen op een terrein, van waaruit de voor de dijks- verhooging benoodigde klei kan worden verkregen. Dit stuk grond, gelegen in de Etersheimerbraak, is pl.m. 4 H.A. groot en is aangeboden voor den prijs van f 4000.per H.A. Blijkens de grondborin gen is er voldoende klei voor de dijksverzwaringen aanwezig, en wij hebben dit perceel, dat voor ons een waardevol bezit is, behoudens het besluit der algemeene vergaaerine en goedkeuring van Gedepu teerde Staten, reeds gekocht. De kosten van het ophoogen en onder profiel bren gen van de dijksgedeelten worden met inachtne ming van het vorenstaande, als volgt ge raamd: dijk van den polder Waard en Groet f27000, Schardam en Keukendijk f12900, Zeevangs Zee- en Keukendijk f 9GOOO( Zuidpolderdijk f 16800, Katwou- derzeedijk f78400, Waterlandschezeedijk f127000, to taal f358.100. T.a.v. de aan de herstelling der steenglooiing ver bonden kosten verwijzen D. en H.H. naar hun voorwoord op de begrooting voor 1926. Zij zetten daarin uiteen dat deze werken een be drag van f205.000 zullen eischen, waarvan f20.000 uit den dienst 1925 kon worden gevonden, terwijl voor het restant ad f 185.000 in 1926 de middelen zou den moeten worden aangewezen. Een bedrag van f 100.000 bleef nog ongedekt. Hieronder was f50.000 begrepen voor de verbete ringen van de glooiingen aan den dijk van den pol der Waard en Groet. Intusschen hebben zij de zaak nader bezin in verband met den reeds vermelden kadeaanleg en de vervroegde indijking van den Noord-Westpolder, en is door hen een systeem aanvaard, waardor de werken aan de glooiing aanzienlijk minder kostbaar zullen zijn dan aanvankelijk was geraamd, terwijl toch de veiligheid van dat gedeelte van het gebied niet in het gedrang komt. In plaats n.1. van het maken van 5400 M2. nieu we glooiing, zal op verschillende plaatsen het zet werk hersteld en bestorting worden aangebracht, en zal voorts de bestaande glooiing over een opper vlakte van 15000 M2. met beton worden ingegoten. Dit laatste systeem, dat o.a. in. Friesland en aan de Rijkszeewering te Helder wordt toegepast, achten D. en H.H. ook voor -den dijk van den polder Waard en Groet aan te bevelen. Dat zij het niet op andere plaatsen van den Zui derzeedijk toepasten, vindt zijn oorzaak hierin dat de toestand der glooiingen op die plaatsen van dieif aard was dat vernieuwing niet mocht uitblijven. Voor het volgieten met beton wordt in de eerste plaat» vereischt, dat de glooiing er behoorlijk bij ligt. Op de bewuste plaatsen wa» dat nét den storm van 25 November niet het geval, zoodat die methode daar van zei verviel. D. en H. meenen wel te mogen aannemen dat de uit- gaven, welke uit de verhooging der (lijken ontstaan, van buitengewonen aard zijn. Liet. werk is van blijvend en langdurig nut, en dientengevolge zou het, afgescheiden van ancfrero overwegingen, niet juist zijn, den gewonei> dienst daarmede to belasten. Ook met de uitgaven welke gedaan worden om de glooiingen te verbeteren is dit. het geval. Ook hier treedt de buitengewone aard der uitgaven op den voorgrond, in tegenstelling met die voor de herstelling der stormschade, aangezien deze schade geregeld voorkomt en de kosten van herstel daar door een gewoon karakter hebben gekregen. De H.H. zullen dan ook genoodzaakt zijn, de A. V. voor te stellen die gelden uit leening te vinden, wanneer de pogingen om deze uitgaven althans ge deeltelijk op andere wijze te dekken, geen vrucht zouden dragen. D. en H.H. vertrouwen intusschen op grond van billijkheid, dat de pogingen die zij zich voornemen te dezen aanzien in te stellen, kans van slagen moeten hebben. Zooals reeds hiervoren werd opgemerkt, heeft de storm van 25 November 1.1., op veie plaatsen de on voldoende hoogte van onkele dSjksgedeelten onweer legbaar aangetoond. Ware dit feit echter niet nè. den storm van 25 November 1925, doch reeds na den watersnood van 1916 gebleken, dan zou reeds toeD de dijk overal de i thans noodig geoordeelde hoogte hebben verkregen, i Het gevolg daarvan zou dan zijn geweest, dat de j kosten, die thans daaraan besteed moeten worden, reeds toen zouden zijn gemaakt en dat de Provin cie deze uitgaven zou hebben gedragen. Immers, het Hoogheemraadschap zou dan niet zwaarder zijn belast, dan thans het geval is. Bij de vaststelling van het bedrag dat ten laste van het Hoogheemraadschap kon worden gebracht, zijn Gedeputeerde Staten indertijd na „nauwgezette overweging" gekomen tot e enbedrag van 12.000.000, j welk bedrag in den loop van 1924 is teruggebracht j tot f 9.000.000. Onafhankelijk van de vraag, of do kosten der dijksverhoogingen indertijd meer of min der zouden vragen dan f20.000.000, is deze som de I uiterste grens van draagkracht genoemd. Uit dien hoofde meenen D. en H.H. dan ook dat de kosten van de thans noodig gebleken dijksver hoogingen voor zoover zij niet tengevolge van de in klinking noodzakelijk zijn, voor rekening der Pro vincie dienen te komen. Wat wij op onzen tocht gezien hebben en onze indrukken, vertellen wij in een volgend nummer, j 950, LONDEN. DAVENTRY, Cpuserie. 8.35. MUNSTER (410 M.), Concert, Dtnsmuziok. 8.40. HILVERSUM (1050 M.), Concert. Declamatie met medewrking van mevr. Rlka Hopper. He; tLDufl orkest onder leiding van Franco!» Lupgena.- 10.20. LONDEN, DAVENTRY. Jack Wyne's Hotel Cecil Dance Band. NAAR DE NOORDPOOL. Wij hebben gisteren kunnen melden hoo de vlucht van Byrd over de Pool geslaagd is en bij de rerste is die over dit gebied gevlogen is. Amundsen is, zooals men weet, met- zijn lucht schip de Norge op weg om over het onbekende re- bied van de Pool te vliegen naar Alaska. Amund sen is uit Koningstbaai vertrokken met zijn lucht schip. Amundsen die van Byrds vlucht hoorde, noemde het een schitterende prestatie, die op vermetele wijze ten uitvoer is gebracht. Het schijnt dat Byrd met zijn succes nog niet tevreden is en vóór Amundsen over de Pool naar Alaska wil vliegen. Het schijnt dat hij al onder weg is. Amundsen zal pogen, uit te komen bij Point Bar- row, waar hij zeker is, menschen cn scheep*-- of landslede-gelegenheid te zullen aantreffen. Dat zou van de Koningsbaai op Spitsbergen tot Point Bur- row een afstand zijn van 3400 K.M. Tot nu toe waren de door de Norge afgelegde etappes 1100, 1100, 1100, 1400 en 1200 K.M. geweest. Het geheele traject Spitsbergen—Alaska is (voor zoover men thans weet) een met drijvende ijsvelden bedekte zee. De ijsvelden sluiten zich met persings- randen tegen elkaar aan. soms zijn zij tijdelijk ge-, scheiden door open wakken of kanalen die onder den invloed van winddruk ontstaan. In dezen tijd van het jaar heeft Amundsen het voordeei van vrijwel onafgebroken daglicht. Indien er met de Norge onderweg iets gebeurt, b.v. in de buurt van de, de laatste dagen zoo vaak genoemde „pool van betrekkelijke onbereikbaar heid", dus in het hart van het onbekende gebied, dan verkeert hij in doodsgevaar. Voor Donderdag 13 Mei. 7.50. HAMBURG (392 M.), Morgenomroep. AMSTERDAM, Vaz Dias (Officieele Amsterdam- sche tijd.) 10.20. DAVENTRY (1600 M.), Radio-kwartet met medewerking van solisten. 11.50. PARIJS (1750 M.), Concert onder leiding van I.ucien Paris. 11.20. DORTMUND (283 M.), Ochtendconcert, '1250. LONDEN DAVENTRY, Tijdsein van Green- wich. Gramofoonplaten. 150. ROME (425 M.). Concert. 3.20. ABERDEEN (495 M.), Dansmuziek. BERLIJN (505 M.), Causerie. 3.50. DORTMUND (283 M.), Concert. BTRMTNGKAM (479 MO. Causerie. BOURNEMOUTH (386 M. 6BM), Concert. BOEDAPEST (560 M.), Muziek. FRANKFORT (480 M.), Concert. HAMBURG (392 M.) Concert. .330. HILVERSUM (1060 M.). Uurtje voor de Wees huizen en ziekenhuizen. 450. WARSCHAU (480 M.), Concert ZURTCH (513 M.). Orkestmuziek. PARIJS (1750 M.). Klassieke muziek. LONDEN. DAiVENTRY, Dansmuziek. 6.45. LONDEN, DAVENTRY, Schumann-concert. 750. DAVENTRY geeft het programma van- Bour- nemouth. Concert 8 uur. HILVERSUM. Nieuwsberichten. Sportuitsla gen van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 8.10. HILVERSUM, Concert door het versterkte H.D.O.-orkest. 8.50. LONDEN. DAVENTRY, Weerbericht. Tijdsein. 920. Idem. Dansmuziek. 9.50, Idem, Dansmuziek. voor Vrijdag» 14 Md 7.50. HAMBURG (3y2 M.) Morgenomroep. 10.15. AMSTERDAM (1950 M.) Tijdeein van het Persbureau Vaz Dias. 10.20. DAVENTRY. Radio-kwartet. 11.50. RAPIJS (1750 M.) Concert onder leiding van Lucden Paria. 12.20. LONDEN, DAVENTRY. Tijdsein. Muziek uit het Metropole Restaurant. 12.35. MUNSTER (410 M.) Orkeatmuziek. MANCHESTER (378 M. 2ZIJ) Het Piano-trio. 1.20. ROME (425 M.) Concert. 3.20. BERN (435 M.) Orkeatmuziek. BIRMINGHAM (479 M.) Café-orkeat. ZURICH (513 M.) Concert. BOURNEMOUTH (386 M. 6BM) Concert met medewerking van solisten. The Wirelosa Orohostra. MUNCHEN (487 M.) Concert. 4.05. LONDEN, DAVENTRY. Concert met me dewerking van solisten. 4.20. WEENEN (523 M.) EmderveartellingQn. ABERDEEN (495 M.) Concert BERLIJN (505 M.) Namiddagconoert door het Omroeporkest., GLASGOW (422 M.) Causerie. HAMBURG (392 M.) Concert. 4.30. AMSTERDAM (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. 4.35. LONDEN, DAVENTRY. KinderverteUijv- gen. MANCHESTER (378 M.) KinderverteEingem. PARIJS (1780 M. SER) Concert door orkest en solisten. 5.20. ADERDEEN (495 M.) Bericht voor de ARCELÓNA (325 M.) Causerw. BIRMINGHAM (479 M. 5 IR) LoaeHa Piotare House Orchestra. MANCHESTER (878 M. 2ZIJ) Concert. LONDEN, DAVENTRY. Dansmuziek 6.30. HILVERSUM (1050 M.) Fransche cooaviar- Batieles. 7.20. BRUSSEL (500 M.) Concert. BERLIJN (505 M.) Concert OSLO (382 M.) Concert door het PhHharmo* nisch orkest. Wagner-avond! PARIJS (1750 M.) Engelache lee, daarna: wed strijduitslagen. 7.85. LONDEN, DAVENTRY. Schumann-oonoer^ 7.45 HILVERSUM (1050 M.) Koersen yan het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 7.50. KONIGWUSTERHAUSEN (1300 M.), geeft het geheele programma van Berlijn. Concert, Orkest. Het Handharmonica-orkest „Stern". Daarna sportnieuws. Theater- en filmnieuws. ZURrCH (513 M.), Concert. PARIJS (1750 M. SFR), Concert, georganiseerd door 1'Echo Nouvelle 8.10. "HILVERSUM (1060 M.), Lezing door den heer Ir. F. A. Brandt, Afdeelingschef van de Nederland- sche Spoorwegen over „Gevaren van den alcohol Voor het snelverkeer." SCHAGER LEESBIBLIOTHEEK. Dinsdagavond vergaderde de Commissie der Scha- ger Leesbibliotheek, waarin een leesregiement werd vastgesteld, en ook besloten werd door middel van statuten de commissie op vasteren grondslag te ves tigen, zulks met het oog op de bezittingen cn de be stemming der bibliotheek. Getracht zal worden, de commissie uit te breiden tot 12 leden. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de commissie thans kan beschikken over eenig kas geld,terwijl alle schulden zijn betaald. Voor het verkrijgen van de middelen, benoodigd voor het uitbreiden der bibliotheek, zal aan de 'li chamen, welke vorig jaar subsidie gaven, opnieuw een verzoek tot het verleenen van eene bijdrage wor den gedaan. Medegedeeld werd, dat in de 4 maanden, dat de bi bliotheek dit seizoen geopend was..er 98 lezers ge bruik van hebben gemaakt, terwijl tot dusver l.v> deelen zijn uitgereikt. Dit werd een heel mooi re sultaat geacht en zeer zeker een bewijs, dat -de bi bliotheek in eene behoefte voorziet. Bepaald werd. dat het leesseizoen zal loopen van 1 Sept. tot 31 Mei, dus 9 maanden van het jaar. EEN SERENADE. Onze Harmoniekapel bracht gisteravond een sere nade aan den heer en mevr. Nonnekes-van Hoek Rie- mens en zulks ter gelegenheid van hun 50-jarige Echtvereenigihg. Dat de familie Nonnekes deze vriendelijke attentie op prijs stelde, behoeven we ze ker wel niet te vertellen. Onze harmonie leeft tegen woordig wel met de ingezetenen meet HUIS VERKOCHT. Het burgerwoonhuis van den heer W. Keesman in de Oosterstraat alhier, is uit de hand verkocht aan den heer C. Roos Sr., alhier. VE RE ENIG ING VOOR ZIEXENHtFISVERPLEGING. Wanneer de belangstelling voor deze nieuw op to richten vereeniging {noest worden afgemeten naar het bezoek op de vergadering van Dinsdagavond jl. in het lokaal van den heer Igesz. zou de poging tot oprichting wel als mislukt zijn te beschouwen. Even wel de aangifte van leden, waarvoor reeds eerder ge legenheid was geboden, wees het wel anders uit, want er hadden zich reeds 771 leden aangemeld. Op verzoek van het voorloopig comité, presideerde de heer J. Schoorl Pz. deze vergadering, die in koflo treken nog eens het sympathieke doel van de ver eeniging uiteenzette. Aan de orde werd gesteld de vaststelling der sta tuten. Op de vraag of ook operatiekosten door de ver eeniging worden vergoed, wordt geantwoord, dat de meeste vereenigingen zich bepalen tot het geven van vergoeding voor verpleging en van kosten van ver voer naar enx van het ziekenhuis. Vrschillende moeilijkheden doen zich ten aanzien van verzekering tegen operatiekosten voor, o.m. vergoedt .Ziekenzorg" operatiekosten en ook het personeel van de spoorwe gen krijgt vergoeding van operatiekosten. Het idéé wordt aan de hand gedaan om dan voor vergoeding van operatiekosten een bijzonderen omslag te heffen en algemeen wordt dit idee geac teerd. Alle aanwezigen besluiten in'principe tot oprich ting van de vereeniging. De ontworpen statuten worden verder gelezen.waaruit blijkt, dat het doel der vereeniging is voor de leden te vergoeden de kosten van vervoer naar en van hei ziekenhuis, die van de verpleging en voor zooveel gewenscht ook de operatiekosten. Bij toetreding zal een intréegeld worden geheven van 2b cent; voor leden die zich na 31. December 1926, ondanks herhaalde aanvraag, lid te worden, als zoodanig aanmelden, zal het intréegeld 75 cent be dragen. De kosten van vervoer zullen worden vergoed tot een maximum van f 25 per ziektegeval, de kosten van operatie voor hen die zich voor omslag daar voor hebben aangegeven, tot een maximum van f 100. De kosten van verpleging zullen worden uitgekeerd tot een maximum van f 126, dat is voor een verplei- ging gedurende ten hoogste 42 dagen a f 3. De vereeniging zal aanvullend optreden, wanneer voor een ziektegeval uit anderen hoofde vergoeding wordt ontvangen De keus van ziekenhuis is vrij. Per lid zal in één jaar in geen geval meer dan f 250 worden vergoed en wanneer dat 'lid, ook is verzekerd tegen operatiekosten, zal dat maximum in totaal f350 wezen. -De omslag zal worden geheven over ieder lid boven de 16 jaar. Als en meer dan 1 kind beneden zestien jaar in hetzelfde gezin zijn, wordt 1 lid voor den omslag bijgeteld (dus is er. 1 kind, dan is dat vrij.) Na een geanimeerde bespreking worden de statu ten en het huishoudelijk reglement, na enkele wijzi gingen, vastgesteld. Overgaande tot verkiezing van het bestuur, dat uit 7 leden zal bestaan, worden tot leden gekozen de heeren: J. Schoorl Pz., J. A. Streutker, J. G. Barne- veld. Jb. Burger, L. Bolte, P. Lap en W. F. Gorter. Tot voorzitter wordt vervolgens benoemd de heer J. Schoorl Pz. tot secretaris de heer P. Lap, tot pen ningmeester de heer Jb. Burger. De finantieele commissie zal bestaan uit de heeren J. Raven, Ant. Deutekom, J. C. Vlottes. Besloten wordt met 1 Juni a.s. de vereeniging in werking te doen treden. Met den wensch dat de nieuw opgerichte vereeni ging zal bloeien tot heil van Schagen cn zijne ingeze tenen volgt te ruim elf uur sluiting door den voor zitter.

Schager Courant | 1926 | | pagina 6