Athletiek in West-Friesland. Raad Barsingerhorn, Binnenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. De Bioscoopwet in de Eerste Kamer, Reclames. - BREEZAND. Vrijdagavond 14 Mei hield het Onderlinge Vee- fonds te Anna .Paulowna een algemeene vergade ring in de zaal1 van den neer Jb. Borat. Was den vonden keer de opkomst bepaald flink, thans was ze vrij treurig-. De voorzitter, de heer P. Xieruwland, betuigde in zijn openingswoord daarover dan ook zijn groot leedwezen, maar hij hoopte, dat niettemin de belan gen van het Fonds zouden besproken worden op een wijze die ten genoege zou wezen zoowel van t Bestuur als van de leden. De secretaris, de heer P. List, las daarop de p.o-f tulen, /-o werden goedgekeurd, met dank voor de 'Uitnemende weergave. Daarop volgde rekening en verantwoording van den penningmeester. Het bleek, dat van 1 Dei-omber 1924 tot en met 30 November 1925 do out.vangsten hadden bedraden: aan contributie f 7105.77, aan gestorven vee f 1443.tezamen f 8548.77. Het nadeelig saldo .over 1924 bedroeg f 348.56V2, aan gestorven vee was uitbetaald 'f 7379.99' 2. aan administratie, plakzegels, brandassurautie, enz. - f 599.40. totaal dei- uitgaven f 8327.96. Er was dus een batig sa ld.» yan f 220.81. Aan de vereeniging waren overgegaan 30 koeien jen 3 pinken, tezamen 33 stuks, 't Bleek dus geen vosrdeelig jaar te zijn geweest. Maar. werd opge merkt, dat was niét enkel hier in Anna Paulowna 't was overal niet best.. l)e bescheiden waren nagezien. door den heer J. Keizer (maar ook de heeren C. Schilderman en W. Lotrnejissen Jz. waren daarvoor op de vorige Vergadering gekozen) en volkomen in orde bevon den, waarop voorzitter den heer Keizer dankte voor zjjn moeite en den pemiingnieaster voor zijn uitstekend bekeer. Uit het overzicht dat de penningmeester gaf van den toestand over 1 December 19ü5 tot en .met 14 Mei 19z6, bleek, dat aan contributie was ontvangen f 377L06, aan gestorven vee 6Z8.9Ü, aizoo inot net het saldo van i925 a f 220.81 een totaal >v< ontr vangsien van f 4620.77. Aan gestorven vee is uit betaald f 3078.29. kosten van administratie enz. f 349.70, zoodat tezamen is uitgegeven I 402ö.y9. Er is dus een saldo van f 591.78. Fr moet Ooiibar, wat tot heden tijdens de algemeene vergadering* nog- nooit het geval was, nog f 40.60 aan contributie Ontvangen worden, Dit oecreit echter gelukkig geen kwade poften, sxxlat 11et eiruisalcio zaa bedragen f o32.38. V&n 1 December 1925 tot 14 Mei 1924 zyn aan het ronds reeds overgegaan 14 koftiftp, Zoodat de opmerking wordt gemaakt, dat het er ai iveer niet zoo heel roooikieurig voorstaat, in veroand' daarmee snelt het j4 es tuur voor, om de premie voor het eerstvolgende halfjaar op 1 pet. vast te stel len en indien lietnoodzakelijk blijkt, later nog Vs pet. te heffen. Dit natuurlijk aheen wanneer blijken mocht, dat het hoog noodig is, maar ge vreesd wordt dat het moet Het Bestuursvoorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag zegt de heer A. Schenk ,uit het overzicht van "den penningmeester vernomen te hebben, dat het Fonds voor .een tweetal dieren niets heett ontvangen. Dit is echter, naar bij meent, niet juist. Hij heeft voor de genoemde kalveren wel degcdiik een bedrag, uitbetaald. Hem wordt ingelicht, dat, als de opbrengst b.v. a 4 is geweest maar ér f 4 onkosten zijn gemaakt, het. honds feitelijk mets ontvangt., lle mededeo- ling ..niets ontvangen' komt dus eigenlijk neer op een erkorting in de administratie. De hoer, Schenk kan zich met die uit-enzetting \<3reemgen. De heer G. Hollander zegt dab heb hem te .be zwaarlijk wordt, lid te blij ven, waarom hij met iiigang van 1 Juni wenscht te bedanken. Uok de heer Joh. 't Hart bedankt, daarbij hulde brengend a.a,n heeren taxateurs voor hun arbeid en aan den penningmeester voor de spoedige uitbe taling Hier.na sluit, voorzitter de vergadering met dank voor de aangename samenwerking en «spreekt de hoop uit, dat men een voorspoedig half jaar tegemoet zal mogen gaan. - O BESLUIS. Hoogst voldaan keerde .onze Har manie-vereeni- gïng ,,(_onoordia" met Hemelvaartsdag van het Con cours te Wieringenj^huiswaarte met een tweeden prijs in de eerste aïdeeling. Voorwaar weer een mowie prestatie. LANGEND IJK. Bü liet uitwijken voor een wagen raakte de heer T. met zijn spiksplinternieuwe auto op don weg naar het station hl ugowaard van den kant van den weg in de diepte- wajmloofr de auto cw sim aal over don kop ging. De aiuxowas zeer besci ;iigd, 'doch d.e inzittende kwam met den schrik vrij. - LANGENBIJK. De geplante kool1 heeft nog voortdurend van de vlooien te lijdén. liet koude weer doet daaraan veel kwaad. Er wordt door de tuinbouwers naar Zacht en warm weer verlangd. Ook voor de nieuwe aardappels is warmer weer zeer gewenscht. Mevr. Pothuis-Smit (s:d.) verwijt mr. Briët, dat hij gezegd had dat vele films als .keukenmeidenromans zouden zijn samengesteld. De keukenmeiden verdie nen h.i. een betere reputatie en het is juist een deel der bourgeoisie die dit soort films gaat zien. Zij zei- de een mooier perspectief in de film te zijn dan haar partijgenoot Polak, die beweerde dat de film geen kunst zou wezen. De minister van Financiën, Jhr. De Geer zeide, dat het op zijn weg lag om dit ontwerp waarvan hij ten opzichte van de voorbereiding en behandeling vroeger in de Tweede Kamer het meest op de hoog te was, te verdedigen. Hij bracht dank aan de spre kers, die hun steun aan dit voorstel gaven en wees er op. dat het niet op den weg der regeering ligt een bioscoopverbod voor kinderen beneden 18 jaar uit te vaardigen. Hij kwam op tegen de bewering van den heer Polak, dat dit ontwerp een uiting was van rechtscho politiek. Partijgenooten van den heer Po lak zouden hebben uitgelaten dat zij niet tegen een centrale keuring voor volwassenen waren, en ook de vrijz.-democraten zouden dit beginsel aanvaarden al9 do gemeentelijke na-keuring er inaar niet in was opgenomen. Spr. wees er op dat men in ver schillende gemeenten reeds een keuring voor vol wassenen heeft, o.a. te Rotterdam en gaat het dan aan, zegt spr., te zeggen als de heer Polak, dat het hoogste goed van ons volk in gevaar is? Het gevaar dat er zou bestaan,-dat men het in de cij- trale commissie, waarin diverse richtingen zullen zijn opgenomen, niet eens zou zijn, over de zedelijkheidanormen, lijkt spr. overdreven. In ern stige overweging zal worden genomen om ook be langhebbenden in die commissie op te nemen. Ook het donkere beeld dat is opgehangen van do gemeentelijke keuring, kon de minister niet aan vaarden. Men heeft immers reeds een gemeentelijke keuring en geleidelijk is het tot een Rijkskeuring ge komen en spr. gelooft dat in de groote steden «Je gemeentelijke commissies zich zullen oplossen. De bestrijding is ongemotiveerd en daardoor komt dit wetsontwerp in een overdreven licht. Na een korte repliek wordt de wet aangenomen met 24 tegen 15 stemmen, rechts tegen links. MIJNHARDT'S Staal-Tabletten .90* Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75>* Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpiin-Tabletten 60" Bij Apoth. en Drogisten In den loop dezer week heeftde Eerste hamer ?ich onledig gehouden met de behandeling der Bioscoopwet en deze is, zooals was te verwachten, ge zien de samenstelling der Eerste Kamer, aangenomen Met was zeer vreemd, dat deze wet werd verdedig-1 door minister De Geer. inplaats van door minister Kan. de minister van BinnenluuHche Zaken, uie deze wet zal hebben uit te voeren. Het gerucht wil, dat minister Kan bezwaren heeft tegen deze wet, maar toch niet zulke overwegende, dat hij deze wei onaannemelijk acht. Verdedigen wilde hij haar blijk baar niet. Ofschoon minister De Géer over het weg- blijven van zijn "collega andere redenen opgaf, deze situatie bleef toch vréémd. Mr. Slingerberg (v.d.) wees daat dan ook terecht op, verder scherp veroordeelend de censuur die met deze wet op volwassenen wordt uitgeoefend. Ook zijn partijgenoot Prof. Van Embden merkte later nog op. dat de bezwaren in hoofdzaak gaan te gen art. 4 der wet, dus tegen de gemeentelijke keu- ring. De heer Polak (s.d.) had zich reeds in denzelfden zin uitgelaten, deze wet qualificeerend als een ge volg yan het algemeen streven ter rechterzijde, om hun eigen opvatting als 't ware op te leggen aan het heele volk. Mr. Rink (v.b.) meende dat de artikelen 135 en 188 der Gemeentewet voldoende waren voor de gemeentebesturen die geen excessen van censuur verlangen. En de heer Van Nagell voelde deze wet als een ongehoorde dwingelandij van boven af. Mr. Briët (a.r.) wees er op dat in de Duitsche wet ten de filmcensuur en -keuring voor volwassenen zijn opgenomen met medewerking der sociaal-democra- - ten. Volgens hem heeft de overheid er voor te zorgen, dat ons land niet overstroomd wordt met pornogra fische lectuur en immoreele films en.daarom gaat hem deze wet niet ver genoeg. Spr. ziet er te veel een compromis in. Een verbetering in den bestaan- den toestand is echter deze. dat thans slappe burge meesters het toezicht te veel kunnen gaan verwaar- loozen. Nog andere afgevaardigden van de rechterzijde wa ren er, 'wien deze wet nog niet ver genoeg ging. Zoo verklaarde Mr. Heerkens Thijssen (r.k.) dat, alhoe wel hij in dit wetsontwerp een goed middel zag om de kwade uitwassen van de bioscoop uit te snijden, hij er tóch niet uitbundig mee was ingenomen. De heer Hazevoet (r.k.) zag gaarne, dat de ge meenteraden desgewenscht, de bioscooptheaters voor alle personen beneden de 18 jaar gesloten zou- Zaterdag jl. vergaderde in café. de Graaf te Barsin-. gerhorn %en comité tot oprichting eener Westfriesche Athletiekkring. Dit voorloopig comité bestaat uit eenige leden van het Voormalig bestuur van den Westfrieschen Voetbalbond, terwijl in genoemd co mité ook zitting hebben genomen bekende Nfiguren uit de gymnastiekwereld in deze steken, waarvan wij slechts zullen noemen de heeren S. Koesman en P. Kistemaker. Ter 'vergadering waren mede aanwezig de heer E. C. Theinert, voorzitter van den NoordhoÜ. Athletiekbond en de heer Jb. Kaan. uit Wieringer- waard, eveneens geen onbekende op 't gebied dér gymnastiek. De heer H. 'Wilbrink opende als voorloo pig Voorzitter de vergadering en zette het doel dezer bijeenkomst op duidelijke wijze uiteen. Hierna vonden de vele ingekomen stukken 'n bespreking, waarop de voorzitter het woord gaf aan den heer E. C. Thi£- jnert' voornoemd, die op zeer uitvoerige wijze de op richting van een kring in <$jt gewest bepleitte. Nadr aanleiding van deze inleiding ontstond eenige dis- cusie waarbij tenslotte de weinige weifelaars ook voor het doel werden gewonnen en hunne medewerking gaarne toezegden. Het gebied van den eventueel op te richten kring werd vastgesteld, alsmede de circu laire te richten toi alle sporivereenigingen binnen dit gebied, om hen tot deelneming uit te noodigen. Een door een derleden verdienstelijk ontworpen Huishou delijk Reglement, alsmede de siatuten zullen bij de overige leden circuleeren ten einde dezen in de ge legenheid te stellen wijzigingen aan-te brengen ter bespreking. Besloten werd een algemeene vergadering van af gevaardigden te houden op 5 Juni a.s. te Schagen, waarin aan de afgevaardigden van alle vereenigin- gen gelegenheid zal worden gegeven hun oordeel uit te spreken over de al- of niet gewenschte oprichting van een Athletiek-kring. De overige punten van bespreking zullen in de ge noemde'circulaire worden medegedeeld. Als officieel orgaan zal hoogstwaarschijnlijk wor den voorgesteld de Schager Courant. Met dank aan de aanwezigen, dat ze in zoo groo- ten getale waren opgekomen, sloot de voorzitter dezo eerste, en naar we hopen niet laatste, vergadering. VOORLICHTING AAN PERSONEN DIE VOORNE MENS ZIJN ZICH IN FRANKRIJK ALS LAND BOUWER TE VESTIGEN. Gomélid wordt: In verban^ met de toenmaals reeds gToeiende be langstelling onder, de Nederlandsche landbouwers voor emigratie naar Frankrijk, werd op 2 Ocfcober 1924 door minister Ruys de Beerenbrouck een ver gadering uitgeschreven ter bespreking van dit vraag stuk. i Tot deze bijeenkomst waren uitgenoodigd perso nen. die getoond hadden veel belangstelling voor l>edoeld vraagstuk te gevoelen, vertegenwoordigers der Centrale Landbouworganisaties en van instel lingen en buheaux, die de emigratie onder hun be moeiingen hebben, alsmede eenige hoofdambtenaren van de departementen van binnenlaindsohe zaken en landbouw1 en van arbeid, handel1 en nijverheid. Op deze eerste vergadering werd op voorstel' van minister Ruys een commissie ingesteld, die be last werd met een onderzoek omtrent de vraag of het wenschelïik zou zijn» de emigratie van Neder- landsche landbouwers te bevorderen, en zoo ja, op w.lke wijze dit zou kunnen geschieden. Deze commissie werd samengesteld uit de heeren mr. A. G. ridder van Rappard, bestuurlid van het- Kon. Ned Landbouw-Oomibé, voorzitter; ir. Th. J. Mansholt. hoofd van den buitenlandschen landbouW-voorlichtingsdienst, secretaris; mr. H. v. Haastert, 2e secretaris van den R.K. Nederï. Boe- ren- en TuindersboaidA. Fol'mer, directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling. en K. Dilling De commissie voornoemd heeft te dien einde Zich hieromtrent uitvoerig doen voorlichten door den rijkslandbouwoonsulent ir. A. Sevenster te Parijs en heeft zich voorts ter zake in verbinding gesteld met verschillende personen, die geacht werden mét de toestanden in den Fransehen landbouw grondig bekend te zijn. De commissie heeft het resultaat harer bevindingen samengevat in een rapport, uit- febracht aan den minister van buitenl'andsche za- en en landbouw, waarin de wenschelijkheid van het verléenen van steun aan de emigratie van land bouwers naar Frankrijk werd betoogd. Onder de middelen, waarmede deze emigratie zou kunnen worden bevorderd werd inzonderheid gewe zen op de vestiging van een Teerboerderij, waar a.s. emigranten gelegenheid zouden vinden zich ver trouwd te maken met do toestanden in den land bouw aldaar en waar Zij zich zouden kunnen bet- i kwamen in de Fransohe taal'. Ingevolge dit voorstel der oomfnziesie heeft de re- geering een overeenkomst aangegaan met een in Frankrijk ge vestigden Xoderlundschen landbouwer, 'den heer Tj. Bakker te Chaumes-en-Brie. bij welke overeenkomst voor a.s. emigranten de gelegenheid is opengesteld onder bepaalde voorwaarden korteren »r iangeren tijd op diens bedrijf te verblijven. Ge gadigden voor een plaats op genoemd "bedrijf, waar voor in de eerste plaats in aanmerking komen per sonen uit den landbouw afkomstig, kunnen van hun verlangen dienaangaande kennis geven aan den se- creiarn der commissie voornoemd, adres: Binnenhof 19, VGravenhage. In nauwe samenwerking met de commissie is de rijkHfindboinvconsulent, ir. A. Sevenster (85 me de Grenelle) te Parijs, bij voortduring bereid aan a.s. emigranten alle gewenschte voorlichting en mede werking te verl'eenen. In verschillende gevallen heeft de heer Sevenster zijn bijstand verleend bij het koopen of huren van bedrijven en in volh ge vallen is hij er in geslaagd aan .jonge Xederlland-' seho boeren een plaats als leerling op oen Fransch bedrijf te bezorgen. In dit verband wordt de aandacht van belang hebbenden er op gevestigd, dat zoowel' hier te lande iiIs in Frankrijk personen en bureaux, die geen ver trouwen verdienen, hun bemiddeling aanbieden bij 't koppen of pachten van Fransche landbouwbedrij ven. Meermalen zijn personen, die op dezo aanbie dingen zijn ingegaan, bedrogen uitgekomen. Inzon derheid hij het koopen of huron van bedrijven kan ,-bel anghebbonden dan ook niet genoeg worden aan geraden zich te verzekeren van de deskundige en bel^ingloc-Ze voorlichting en medewerking van den heer Sevenster. - BURGERBRUG. Voor den cursus in handwerken-onderwijs, die aan een der scholen in do gemeente Zijpe Zal ge houden worden, hebben zien. vier leerlingen aan gemeld. - WTERINGERWAARD. We zullen met de an. kennis .wel "kunnen prcxfi- teeren. Zooals we reeds schreven, komen de Masker- spelers een avond bij den hoer Schouten, terwijl ook de Wieringer bioscoop aldaar een voorstelLing zal g-even. In de nieuwe, flinke zaal van den heer Schenk zal bovendien des Maandags do Berger bios coop een voorstelling geven, afgewisseld door car baret. DeZe nieuwe Zaal, die thaiu nog niet geheel1 L afgewerkt. Zal een mooie geledenaeid worden voor danslustigen en is ruim voorzien van licht en lucht. - WIER INGE RW AARD. Onze plaatsgenoot®, Mej*. G. Sijbrands, die we gens huwelijk per l Mei jl. eervol ontslag heeffc ge kregen als onderwijzer^ te Beemster, mocht bij haar afscheid aldaar als bQjk van waardeering eern mo i stoffelijk aandenken in den vorm van een eleetrisohe schemerlamp op een 'tafeltje en oen mooie bloeiende plant van de schoolkinderen en het ho ;fd der schoof in ontvangst nemen, onder dank zegging^ voor do aangename samenwerking en het geen zij in het belang van het onderwijs al'daatf Raadsvergadering op Vrijdag 14 Mei 1928, des na- middags 2 uur. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester, secretaris de heer P. Bronder. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt goedkeuring der notulen. Medegedeeld wordt dat het het nieuw benoemde Hoofd der School voor Haringhuizen de heer Van der Ivuijl uit Helder, de benoeming heeft aangenomen en reeds in functie is. De laatste suppletoir© begrooting en het besluit der af- en overschrijvingen zijn door Ged. Staten goedgekeurd. Het laaiste proces-verbaal der kasopname van den gemeente-ontvanger wees aan, dat in kas was en moest zijn f 9321.88. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat in hei raadsbesluit verhuren onderwijzerswoningen, geen' bijzondere voorwaarden stonden. Dii moest alsnog geschieden of de mededeeling door B. en W. nader vast te stellen voorwaarden. Tot deze laatste toevoe ging wordt met algemeene stemmen besloten. Weg verbetering. Houd vrede met je vrouw. I Van het Bannebestuur is een brief ingekomen, dat het in de bedoeling ligt den hoek bij den- heer C. Smit Gz. op te knappen. Het bestuur heeft echter ge lezen, dat. het in de bedoeling van de gemeente ligt dezen hoek te verbreeden. En nu zou men voor en aleer het opknappen van den hoek geschiedde, willen weten wat de gemeen.e gaat doen. Naar aanleiding van dezen brief hebben B. en W. den hoek bekeken en zij meénen. dat deze noodzakelijk verbreed moet worden, gevaarlijk als deze hoek voor het verkeer is. En waar de vader van den heer Smit genegeh is de verbreeding toe te staan, stellen B. en W. voor dat te doen. Er zal een nieuw hek moeten komen met betonnen palen en ijzeren stangen, begroot op f 225. De heer Blaauboer vraagt, hoeveel de verbreeding I zal bedragen. I Voorzitter zegt dat beide boomenrijen zullen ver- I dwijnen en de verbreeding wel 4 M. zal' bedragen. Het 19 de bedoeling bet hek niet rechtop te plaatsen, maar de ombuiging van den weg te volgen. De heer Smit zegt, dat zijn vader zijn toestemming heeft gegeven, maar nu krijgt hij verschil van mee- i ning met zijn vrouw. Deze spijt het zoo, dat alle boo- 1 men weg gaan en nu zou spr. gaarne een nieuwe aahplanting hebben, vrede als hij gaarne met zijn j vrouw houdt. Voorz. acht dit, gezien de geringe kosten daarvoor geen bezwaar en zou niet gaarne een raadsbesluit ne- i men dat .tweedracht bracht t.usschen zijn) oudsten wethouder en dien® vrouw. Allen voor. Een tegenvaller die nog een mee valler inhoudt. Van den Pensioenraad is het bericht ingekomen, dat voor den ambtenaar van den Pensioenraad. J. Spaans jCz., die jaren ambtenaar ter secretarie te Barsingerhorn en burgemeester aldaar is geweest, een inkoop varf pensioen moet worden gestort voor de gemeente Barsingerhorn, f 4266.22 bedragend. Deze boodschap, zegt voorzitter, viel ons niet mee en dadelijk heeft het college zich aan het werk ge zet om na te gaan hoeveel of hiervan op den betrok- kene kon worden verhaald. Blijkens inlichtingen, hier i en elders verkregen, ook ter Provinciale Griffie, kan van den betrokkene hoogstens de helft worden ver- 1 haald. B. en W. stellen voor in dien zin een besluit te nemen. Het is het maximum en viel betrekkelijk nog mee. omdat verondersteld werd eerst, dat dit, maar 25 pet. was. Secretaris licht nog toe, dat als de heer Spaans op 1 Oct. 1913 nog ambtenaar was geweest, hij zich toen alreeds had kunnen in^oopen. Toen was hij niet in functie, noch hier. noch bij het Rijk. Later is hij rijksambtenaar geworden en kon hij alleen volgens Se wet van 1922 zijn inkoop regelen.. Dat wordt nu gedaan en geldt zijn tegenwoordig salaris als grond- i slag eni vandaar de hoofdsom' die thans wordt aanga- nomen. De heer Kistemaker acht de verhouding van het 1 Rijk tegenover de gemeente "in deze zeer onbillijk. TTet hoogere rijkssalaris dat Spaans nu geniet, bracht billijkheidshalve ook nu een hooger bedrag voo-r inkoop door het Rijk mee. I De heer Blaauboer vraagt, of het niet is te wei geren. Spr. rou dat xöt protest willen doen. Voorzitter zegt, dat dit niets geeft. Wij kunnen niet tegen de wet ingaan.. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Vernienwlng van schoolmenbilair. Is aan de orde het voorstel tot vernieuwing van het meubilair in de school te Haringhuizen. Voorzitter licht toe, dat het aantal schoolkinderen aldaar th, ns 21 telt en er misschien binnenkort 2 of 3 bijkomen. Spr. zegt dat de laatste jaren aan de school niets is ten laste gelegd, omdat men steeds in het onzekere heeft verkeerd over het al of niet ver dwijnen van de school. Nu deze blijft, hebben B. en W. gemeend, haar wat beter in te richten. Zoo staan er b.v. banken in die nog wel een heelen tijd moe zouden kunnen, maar zij zijn verveloos en 'niet te hanteeren, zoo zwaar als ze zijn. Het opnieuw weer laten schilderen zou f55 kosten. B. en W. willen nu voorstellen om deze banken te vervangen door tafels en stoelen, zooals zij dat heb- hen gezien in Obreede, gem. Oosthuizen. Het voldeed uitstekend, en vooral zooals ook hier het geval is, voor een éénmansschool. Wij zouden dan noodig hebben 4 tafels voor f32.50 per stuk en 26 stoelen k f5, is samen f299. Met nog andere aan te brengen verbeteringen zouden de totale kosten f400 bedra gen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. Moerbeek vraagt waterleiding. Is ingekomen een schrijven namens de bewoners van de Moerbeek, om adhaesiebetuiging aan een adres van hen aan het Prov. Bedrijf der waterlei ding voor aansluiting. In dit adres worden twee wijzen aan de hand gedaan om de Moerbeek van water ie voorzien, n.1. verlenging van het bestaande net vanuit Lutjewin kel, of verlenging van het het vanuit Zijdewind over Oude Niedorp. Voorzitter zegt dat waar de Provincie bijna over al voor electriciteit zorgt, en de gemeente Barsin gerhorn ook dit beginsel huldigt, de Prov. ten op zichte van de watervoorziening hetzelfde standpunt moet innemen en daarom adviseeren B. en W. tot adhaesiebetuiging. Allen voor. Komen aan de beurt 'enkele wijzigingen in de begrooting van 1925, die na voorlezing en toelichting door den secretaris, algemeen worden goedgekeurd. Het vermenigvnldlgingscijfer blijft 2. Het vermenigvuldigingscijfer thans 2, hadden B. en W. eerst willen bepalen op 1.80. Later is B. en W. gebleken, dat dit niet ging. Er waren 'tegenval lers, terwijl de inkomsten niet hooger zullen zijn. B. en W. geven nog de volgende toelichting: Op de begrooting van 1926 is als post „Opbrengst Inkomstenbelasting" vastgesteld f14000. Volgens de reeds ontvangen uitkeeringen, en een ontvangen inlichting bij de Inspectie der Belastin gen té Alkmaar, zal do opbrengst van den dienst 1925/1926, rond f17000.— zijn. De raming van de opbrengst 1925/1926 is bij het bepalen van het vermenigvuldigingscijfer in het vo rig jaar f 19950.geweest. Hiervan behoort een be drag van dus f 13300.te worden geboekt over' 1925. Trekken wij dit bedrag af van f17000.dan zal dus op den dienst van 1926 als opbrengst van belasting dienst 1925/1926 worden gebracht een be drag van f 3700. Noodig voor den dienst 1926 is dus nog f 10300. Nu moet nog worden nagegaan wat de Inkomsten belasting over 1927 zal zijn: Dienst 1926 vroeg Inkomstenbelasting f14000—, met een saldo over 1924 van f6750.totaal dus f 20750.—. Hoe de begrooting van 1927 er zal moeten uitzien voor wat betreft den post „Inkomstenbelasting", is natuurlijk niet te zeggen, en daarom nwnon wij het vorig jaar, dus 1926 als basis en zeggen: Inkomsten belasting en saldo 1925 moeten samen f20750.— zijn. Waar het saldo van den dienst. 1925, zij het dan ook weer een schatting, maar toch vrij zuiver, om dat bijna alle ontvangsten en uitgaven over dat ja'ar hebben plaats gehad, f1300.zal zijn. zal de Inkomstenbelasting over dat jaar 1927 dus f19450 worden. Hiervan wordt Y» verkregen uit de op brengst van de belasting dienst 1924>/1927t zoodat die dienst wordt bezwaard met een bedrag van f 6480. Wij kunnen na deze berekening dus vaststellen, dat de opbrengst van de belasting dienst 1926/1927 behoort te zijn f16780. De dienst 1925/1926 bracht met een vermenigvul digingscijfer van 2 een bedrag op, dat wij hierboven hebben geraamd op f 17000.de belastbare inko mens zijn, o.i. eerder achteruit gegaan dan vooruit; beide overwegingen hebben ons er toe geleid U te adv'?p-aren voor den dienst 1926/1927 het vermenig- vuh' Ting9cijfer wederom te bepalen op 2 (twee). D heer Kistemaker zegt, dat het hem niet mee valt Voorzitter is dat niet met hem eens, bovendien kan het volgend jaar de belasting hoogstwaarschijn lijk wel worden verlaagd. Spr. wijst er op hoe de uitgaven niet hooger zijn geweest, maar de inkom sten wel lager. Allen yoor. Aangeboden worden de verslagen der Gezond heidscommissie, Volkshuisvesting en den toestand der gemeente. Zullen circuleeren. Meeldijk verlangt ook waterleiding. Bij de rondvraag vestigt de heer Schenk het oog op den Meeldijk bij eventueele uitbreiding van het waterleidingbedrijf. Hij zou gaarne zien dat zooveel mogelijk aansluitingen plaats hebben van hen in de gemeente die moeten aansluiten, opdat wanneer men tot die uitbreiding wilde overgaan, de kans van slagen grooter werd. Voorzitter zegt dat men bij de aansluitingen tegen woordig weinig tegenstand ondervindt. Hij wilde hierop liever geen dwang uitoefenen in den vorm van procesverbaal. Ook de heer Kooijman gelooft dat men thans heel veel uit zich zelf aansluit. Voorzitter belooft nog persoonlijk zijn best voor den Meeldijk en den Polder te zullen doen. Hierna 9luiting. Voor Uw tijd oud? Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning? Voelt gij "u jaren ouder dan g-ij zijfc. Zóo kunt gij niet voortgaan! Zoele de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak veroorzaakt dooiy nierzwakto. Als de nieren door een kou of bijzondere i*1- spa.ibning; verzwakt zijd, fil'treeren zij de vergiften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en ledematen, de gewrichten en Zenuw weefsels, uw aderen en slagaderen worden alle aau- getast door het met vergiften beladen bloed. Rheu- matisohe aandoeningen, waterzuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn en hinder lijke blaasstoomissen zijn enkelé van de te verwach ten gevolgen. Gij mo ;gt deze waarschuwingen met verwaar- lloozen. Als gij weder gezond wilt worden, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikt! D'it spe ciale niergeneesmiddel heeft duizenden nieuw léven verschaft en Inoet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geef etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt een verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. ijs f 1.75 per flhoan get Pr:

Schager Courant | 1926 | | pagina 16