AIiiiki Nitus- MïÉntit- Las Waarom wij 18 Éi herdenken. THEATER ROYAL, SCHAGEN UitgeversN.V. vh. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Gloria wMhW TTViJjirve yh\s Geive Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 18 Mei 1926. 69fite Jaargang. No. 7844. Dit blad vorschljnt viermaal por wook: Dinsdag, Woonsdag, Donder dag au Zutimlug. DIJ inzomliiig tot 'a morgens 8 uur, wordon .\ilvor- (oniión nog zooveel fnogulijk in het oeretuitkomeml ïiummor gegluatat. POSTlllÜCKNING No. 2:j330. INT. TKLEF. no. 20. DrIJs per 8 maandon fl.05. Loaeo numxnora 6 ccni. ADVERTEN- TIóN van 1 tot 5 rogols f 1.10, iedere Vogel moe» 20 cont (bowijh inbogropon). Groote loüora wpfcdon naai: plaatsruimte borokond, DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Toen in 1898, slechts enkele dagen vóór de troons bestijging van onze Koningin, 'Czaar Nicolaaa van Rusland zijn ontwapeningsmanifest door de wereld deed $aan, ging er een schok door de openbare mee- ndng in de verschillende landen. Hoog reeds waren de bewapeningslasten gestegen; de meeste volken gingen er onder gebukt. Zou, zoo vroeg men zich bij: bet lezen van het manifest af, deze monarch den weg weten te vinden, om de wereld althans van een deel1 dezer lasten te bevrijden? Het antwoord op deze vraag is ontkennend geweest. De Vredesconferentie heeft niet aan de verwachtingen kunnen voldoen, voor een groot deel daarom, wijl zij te hoog waren gespannen. Maar de eerste Vredes conferentie is van niets verder verwijderd' dan van eene mislukking. Want voor het eerst in de geschiedenis der wereld kwam men daar tot het besluit om een Gerechtshof! tusschen de Staten tot stand te brengen: het Perma nente Hof van Arbitrage. Toen was nog niet leven dig het besef, dat er een breede afstand ligt tusschen aibitrage en werkelijke rechtspraak, zoo in het na tionaal als in het internationaal leven. Maar men wist, dat arbitrage diende ter beslechting langs vre- delievenden weg van internationale geschillen, en men had vertrouwen in het middel, dat er spoedig een der internationale toekomst zou blijken! De eerste Vredesconferentie kwam samen op den naamdag van den Russischen Keizer: op 18 Mei. En het is. doch slechts ten deele, ter herinnering aan dien dag, dat wij 18 Mei herdenken. Want, wij doen dit in sterker mate, omdat 18 Mei' 1899 Neder land een nieuwe gelegenheid beeft geopend om zich het land van Hugo de Groot te toonen. Het Perma nente Hof van Arbitrage toch werd ie 'sGravenhage gevestigd; het Vredespaleis, gebouwd om dit Parma- nente Hof een 'onderdak te bezorgen, heeft aan Den Haag en Nederland nieuwe beteekenis geschonken, Geheel' het werk dor Vredesconferenties, waarop ia gevolgd dat van het Hof van den Volkenbond on van de Academie voor Internationaal Recht, wordt aan geduid als „het werk van Den Haag", waarmede be doeld wordt, werk. dat uitzichten opent voor een hetere internationale toekomst, voor eene verhouding tusschen volken, die niet meer als vroeger op ge weld en kracht, maar op recht en gerechtigheid is gegrondvest. Daarom herdenken wij' 18 Mei. Acht jaren na de eerste Vredesconferentie kwam haar opvolgster samen. En schoon de resultaten de zer tweede Vredesconferentie van aanmerkelijk min der beteekenis zijn dan die der eerste, heeft zij en besluit genomen, dat van vèrstrekkenden invloed had kunnen zijn. had de oorlog er practisch de door voering niet van verhinderd Immers, de tweede Vre desconferentie sprak de wenschelijkheid uit, dat in ternationale bijeenkomsten van dezen omvangrijken en verstrekkenden aard eens om de acht jaren regel matig zouden plaats hebben. Daarmede schakelde zij het pacifistisch werk van Den Haag in de practijk der internationale politiek in; daarmede verschafte zij aan de pacifistische beginselen een kans. om zich bij de oplossing van.groote geschillen gehoor te ver zekeren. Maar de oorlog kwam tusschenbeide, en toen na afloop daarvan te Parijs de overwinnaars samenkwanlen om de vredesvoorwaarden vast te stel len, mocht van het werk van Den Haag niet wor den gerept. Zelfs hij het bespreken vna de bepalin gen, die voor den nieuw te stichten Volkenhond zou den gelden, mocht vooral niet de indruk worden ge wekt, dat er verband bestondi tuss-chen dezen Volken^ bond der toekomst en de Vredesconferenties, die men rekende in een ver en geheel ander verleden te liggen. Maar de geschiedenis laat zich niet kunstmatig wijzigen. Men kan aannemen, dat zonder Vredescon ferenties er geen Volkenbond zou zijn totstand geko men. Want deze Vredesconferenties hebben nieuw le ven gegeven aan een krachtig opbloeiende vredesbe weging; en deze vredesbeweging heeft, ondanks de moeilijkheden van den oorlog, het hoofd niet in den schoot gelegd, doch, spoedig hersteld van den schrik, haar in 1914 toegebracht, nieuwe pacifistische ei- schen doen hooren. En dit op zichzelf heeft weer medegewerkt tot het vestigen van de algemeene over tuiging, dat de groote oorlog niet mocht eindigen zonder dat het middel zou zijn gevonden om aan de oorlogen in de toekomst een einde te maken. Althans een middel, dat, eenige waarborgen in deze richting bood. Dat middel is de Volkenbond. Had Wilson niet op de verwezenlijking van deze, zijn lievelingsge dachte gestaan, mogelijk is het nog dat men te Pa rijs zou zijn uiteengegaan, zonder den Volkenbond te hebben gesticht. Wilson's gebreken mogen te Pa rijs gebleken zijn; zij, die in den Volkenbond een werktuig eener betere toekomst zien, kunnen hem voor het doorzettingsvermogen, dat hij te dien aan zien heeft getoond, niet erkentelijk genoeg zijn. Wie do beginselen nagaat, waarop de Volkenbond) is gebasseerd; wie den grondslag gevoelt, waarop hij is opgericht, zal niet kunnen ontkennen,, dat het werk der Vredesconferenties in Den Haag een over gang naar zijn totstandkoming beteekende. De Vol kenbond vindt levenskracht in de overtuiging, dat de belangen van alle volkeren der wereld medebren-' gen, dat hechte samenwerking tusschen hen zal ontstaan. Nog is de meening, dat een aanvalsoorlog een international1© misdaad is; '-n meening die Hugo de Groot reeds drie eeuwen geleden predikte, geen gemeen-goed in geheel den Volkenbond, maar de tijd is niet ver meer, dat zij het zal worden. Werk als dat van den Volkenbond laat zich niet in lutte le jaren ontwikkelen; het bedoelt de geschiedenis der wereld een geheele andere lichting dan de totdusver gevolgde te doen inslaan. Inplaats van op geweld en kracht, zal de wereld zich moeten verlaten op recht en rechtvaardigheid; De steden en provinciën heb ben zich tot Staten aaneengesloten, ook op dézen zelfden grondslag; waarom zou het oniaogeijk zijn, dat de volken zonder verlies yan hun zelfstandigheid, insgelijks deden? Het politiek doel, dat bij de op richting van den Volkenbond voorzit en zijn daar mede verband houdend werk zullen in deze eerste jaren moeilijk tot volle ontwikkeling kunnen komen. Maar reeds heeft de Volkenbond zich menig monu ment gesticht op het gebied van internationale orga nisatie; conferenties over practisch te verwezenlij ken doeleinden, vroeger niet dan na lang en moeir lijk overleg samengeroepen, zijn thans bijeen hij kans voordat men het- weet. Van den Volkenbond gaat, wellicht zonder dat men het nog voldoende be seft, kracht uit, die allengs zal groeien en eenmaal zoodanig zal worden, dat deze ook in staat zal zijn in ernstige conflicten haar invloed te doen geldon. Maar dat zal' niet bereikt worden in enkele jaren tijde. Dat. zal bovendien niet bereikt worden, wan neer niet aller vertrouwen zich op den Volkenbond concentreert. Het gaat hier om den bekenden vi- cieuzen cirkel. Zonder vertrouwen kan de Volken bond geen kracht ontwikkelen, en velen schijnen ge neigd om dat vertrouwen eerst aan den Volkenbond te geven, wanneer hij door daden zijn kracht heeft kunnen toonen. Men moet, terwille van het eigenbe lang van het land' en ook van individuen, dezen laatsten eisch laten varen. Mön moet den Volken bond gelegenheid geven zich te ontwihkeen, en werkt men daartoe mede, dan kan men eischen stel len. Teneinde die medewerking op groote schaal te geven, bestaan er in bijkans alle landen vereenigin- gen voor den Volkenbond. In Nederland is er de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede. Zij is op politiek en godsdienstig gebied geheel' neutraal; zij kent le den vaau alle kleur enj %richting. Zij is verlegen^ woordigd' in het meerendeel der steden en plaatsen van ons land door afdeeüngen, die leden rondom zich groepeeren. Telt zij zulk een afeeling in Uw plaats nog niet, welaan, de taak ligt voor U en Uwe mede-inwoners om met grooten spoed zulk eene af- deeling op te richten. Het adres der Vereeniging is: Jan van Nassaustraat 93 te 'sGravenhage; gij hebt U slechts tot den Algemeen-Secretaris diei» Ver- eeniging te wenden en gij zult al de gegevens en in lichtingen ontvangen, die voor de stichting eener nieuwe afdeeling noodig zijn. Ts er ten Uwent eene afdeeling, wel, bedenk dan dait zij' noodig heeft leden, zoo hnogelijk vele. Wendt U dan tot het Afdeeltagsbestuur te Uwer plaatse, en geeft U op als lid. DaH doet ge althans wat ge kunt om den Volkenbond een kans te geven zich te ontwikkelen tot 'n instituut, dat tot oen ge heel gewijzigde verhouding der volken het zijne kaïn en zal bijdragen! Dit zal het beste bewijs zijn, dat onze tijd de be teekenis van dezen 18 Mei wil erkennen. i> VAN RIJSWLTK'S SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. UITGEBREIDE KEUZE. PRIJZEN UITERST BILLIJK. pet., (depots voor een jaar yasft 4 pot., voorschotten 5 pot., in lóopende rekening 3V2 en 5 pot. Aan rente werd ontvangen f 17356.52, aan rente uitgegeven f 13622.17. Uit de rekening en balans volgen hier enkele cijfers: Spaargelden: op 1 Januari 1925 f 344452.85, in 1925 ontvangen f 346638.73, in 1925 terugbetaald f 329561.04, op 31 Deo. 1924 f 361530.54. Voorschotten: op 1 Januari 191215 f 97403.41, in 1925 gegeven f 75950.—, in 1925 afgelost f 28010.—, op 31 Deo. 1925 f 145343.41. In loopende rekening: op 1 Januari 1925 tegoed f 243443.72, op 1 Januari 1925 schuldig f 25400.—. In 1925 uitgegeven f 448004.09, in 1925 ontvangen f 468425.341/2. Op 31 December 1925 tegoed f 210169.94, op 31 December 1925 schuldig f 12548.29. f Op 31 December 1925 bedroeg ons ledental 1783 leden vielen uit door vertrek en vrijwillige uittre ding.; 8 nieuwe leden traden toe. i 46 Leden stonden in 1925 in rekening-courant met de Bank; aan Gemeente, waterschappen en an dere instellingen werden vijt ieeningen als kasgeld- leening verstrekt. Buiten het landbouwbedrijf werden wel enkele leeningen geplaatst, doch veel' aanvragen daarvoor moesten worden afgewezen, daa rde Bank zich niet te ver op dat gebied mag begeven. Vanwege de Centraje Bank had tweemaal1 een inspectie plaats, waarvan eenmaal onverwacht. In het jaar 1925 had een Statutenwijziging plaats, noodig geworden door een_ verandering in de Wet op de Coöperatieve Veroenigingen. Daardoor was ook een herzien van het huishoude lijk reglement noodzakelijk. Een buitengewone le denvergadering was daarvoor noodig. Door een ge- j zamenlyke uitvoering van de ruim 700 Banken I werden de kosten tot een minimum beperkt. Niet-, j temin heeft dit toch extra uigaven gevorderd, Een en ander heeft veel beslommering meegebracht, doch daarmee is dan ook een groote verbetering verkergen. Het instellen yan een afzonderlijke Spaarbank, wat daardoor mogelijk werd, heeft in- i tusschen zijn beslag gekregen. Vergaderingen van het bestuur en van' den raad van toezicht hebben op gewonen tijd en wijze plaats gehad, steeds ten huize van den Kassier. Veran dering in de samenstelling van die collage» kwam. niet voor. r IT\ d« Pawruourvtfilirv Li JW COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Zaterdagavond had in het NoordhoRandsch Kof fiehuis van den heer L. Zwaag de algemeene ver gadering plaats van 'de .Coöperatieve Boerenleen bank alhier. Voorzitter, de heer K. Blaauboer Jz., directeur, spreekt er zijn genoegen over uit, dat zoovelen aan wezig zijn. Dat het Bestuur alles doet om het ver- gaderingbezoek te bevorderen, blijkt uit Jiet be stuursvoorstel, dat straks aan de orde komt. Spr. verwacht dat de besprekingen in opbouwenden zin zullen worden gevoerd. De heer P. Stammes Jbz., secretaris, leest d^ notulen der vorige vergadering, ze worden onge wijzigd vastgesteld. Door den heer P. Hopman, kassier wordt het volgende jaarverslag uitgebracht: De werkzaamhedenaan onze Bank breiden zich nog steeds uit. Het is echter wal! teekenend, dat dit niet zoozeer het geval is met den omzet, di(e weinig hooger is dan in 1924 en vorige jaren, doch wèl is het aantal dagboekposten weer 'bedui dend toegenomen. Hieruit volgt, dat de bedragen, die in- en uitgaan, dooreongenomen kleiner worden. Dit zal niemand verwonderen, elke boer ontdekt dit wel aan zijn eigen boekje. Wij kunnen over de resultaten van ons bankbe drijf over 1925 tevreden zijn. Niettegenstaande en kele buitengewone onkosten, bedraagt de winst plm. f 1790. Het bestuur meende goed te doen nog een bedrag van f 1835.58 over te brengen naar de reserve voor dubieuse debiteuren terwijl van die reserve f 1800 als verlies werd afgeschreven. De gedeponeerde gelden waren ook in 1925 vol doende om in de behoefte te voorzien en werd van heb crediet bij de Centrale Bank geen gebruik ge maakt. Ons bezit aan Depositcnobligatiën van do Centrale Bank was door uitloting geslonken tot f 3000. Bestuur en Raad van Toezicht besloten Maart vorig jaar voor f 25000 43A pot. obligatiën aan te vragen, welke werden toegewezen. De rente bleef tot 30 Juni onveranderd. Toen veria gde de Centrale Bank hare rente met een half procent wat ons noodzaakte de rentevoet te her zien en werd die bepaald voor spaargelden op 8l/j Voorzitter dankt den kassier voor da uitstekende wijze waarop deze de vergadering mededoelidg doet van de .belangrijkste zaken der bank. Door den heer G. Bruin Kz. wordt verslag uit gebracht omtrent de bevindingen van den Raad van Toezicht. De driemaandelijksche controle werd steeds toegepast, terwijl ook enkele voorschot-aan vragen werden besproken. Ook nu heeft de Raad geen fouten kunnen vinden en de Raad van Toe zicht spreekt zijn genoegen er over uit, dat de zak ken van de_ bank weder vooruit zijn gegaan, wat eveneens blijkt uit het winstsaldo. Hulde yvordt ge bracht aan net bestuur en in 't bijzonder aan dein kassier, terwijl dank wordt gezegd voor de gezellige aangename samenwerking. Voorzitter dankt den rapporteur en wederkeerig dankt het Bestuur voor de aangename samenwer king rr\eb demi Raad van Toezicht. Do rekening over 1925 wordt zonder besproking goedgekeurd. Voor de verkiezing van1 een bestuurslid, aftre dend, doch herkiesbaar de heer A. Groote», werden voorgedragen de heeren A. Grootes, Jb. Schoorl JZ. en K. Hoogschagen. allen te Schagen. Van de 89 uitgebrachte stemmen werden er 60 uitgebracht op den heer A. Grootes, zoodat deze is herkozen. Als lid van den Raad van Toezicht moet af treden de heer T. Rens Az. Voorgedragen worden do heeren Tó Rens Az., P. Gootjes P. en D. Bur ger te St.-Maarten. Met 63 van de 69 stemmen wordt de heer Rens herkozen. De, heer Rens accepteert de benoeming, de hoer Grootes was niet aanwezig en zal! schriftelijk mede- deeling van zijn benoeming ontvangen. Door het Bestuur wordt voorgesteld om den le den, voor het bijwonen der algemeene vergadering een presentiegeld toe te kennen van f 0.50. Dit voorstel1 wordt gedaan in verband met de besprekingen in een vorige vergadering. Wellicht kan het vergaderingbezoek- er door be vorderd worden; er kalven vanavond heel' wat koeien, merkt Voorzitter op. AL het bestuursvoorstel wordt aangenomen, zou dit door Voorzitter .aanleiding wezen om het 'Be stuur in overweging te geven do boeteregeling cherpe-; toe te p issen Wei zijn de te verh nle'en Zaken niet zoo belangrijk, maar daar staattegenovor dat Bestuur en Raad van Toezicht yesel belange loos doet en dat verdient een zoo groot mogelijke ^Door^^TSer leden wordt de meening uitgespro ken, dat hoe goed bedoeld, het eventueele beslilit demoraliseerend moet werken, want het is niet goed dat dit fooitje de aanleiding moet zijn voor, belangstelling. Voorzitter merkt op, dat het in ieder geval het geld van de leden Zelf is em ook van au'derö Zijde wordt opgemerkt, dat het bezoek der vergade ringen zooveel mogelijk moet worden bevorderd. Zonder hoofdelijke stemming wordt het bestuurs voorstel aangenomen. Bh de rondvraag verlangt niemand der aanwezi gen het woord, .Zoodat Voorzitter met dank de vergadering sluit, er nog op wijzende, dat het Be stuur en dón Raad van Toezicht het algemeen vertrouwen die^ leden blijken te bezitten. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Zondagmiddag heeft in onze gemeente een zeer droevig ongeluk plaats gehad. Te ongeveer half zes zou do spoorwegemployé jP. v. d. V., wonende op post 22, op Tolken- met zijn melkwagentje zich tiaar het land begeven 1 om de koeien te melken en kwam daartoe achter zijn woning vandaan. j Waarschijnlijk èn door dan sterken wind èn door J het rammelen van de melkbussen heeft v. d. V. I den naderenden trein die te ruim half 6 hier aan komt, niet gehoord en werd bij den onbewaakten overgang door den trein gegrepen. T)r. Melchior en Zuster Boks waren spoedig ter Citse aanwezig, om geneeskundige hulp te ver en, doch na een uur Inden stierr de ongelukkige. De vrouw van het slachtoffer zag vanuit de i woonkamer, dat haar man op 't laatste oogen- blik nog trachtte, .aan hot gevaar te ontsnappen, maar Jt was helaas -reeds te .laat. Een vrouw met nog 5 kleine kinderen worden door den getroffene i achtergelaten. Het personeel van den trein, waarmede -het on geval' gebeurde, heeft niets gemerkt. MUZIEKTUIN. iZondagavond gaf onze Hanmoniekapel in den Mu- ziektuin een concert. Het was zóó guur en koud, dat de opkomst niet groot was. En de menschen die nog gekomen waren, moesten het, wat hun liefde voor goede muziek betreft, afleggen tegen de kou de, en zoo gebeurde het dat het kringetje belang stellenden steeds kleiner werd. Toch bleef onze Harmonie met dezelfde opgewekt- heir haar programma afwerken. Het was echt jam mer dat dit' concert, dan in figuurlijken zin gespro ken, in het water vieL Er was een programma samengesteld dat vele mooi nummers bevatte en dat anet id'en grootsten zorg) werd' uitgevoerd. En dat deel van het programma dat wij hoorden, gaf weer blijk dat er met ijver wordt gewerkt, en dat onze kapel steeda vooruit gaat on der de uitstekende leiding van haar directeur, den heer Dol. Onze Hanmoniekapel telt vel e jonge leden op dit oogen blik, dus er moet hard gestudeerd) worden, maar het resultaat dat bereikt ■wordt, schenkt volkomen be vrediging en satisfactie voor de vele moeite. Wij herhalen, het was echt jammer, dat onze kapel' het mét het weer zoo slecht trof, een volgend maal in dit opzicht revanche heeren! DE HARMONICASPELERS. Op Tweeden Pinksterdag zal in onzen "Muziek- tuin een concert gegeven worden van heel bijzon deren aard. Er zal n.L optreden „Oefening baart Kunst" van Amsterdam, de eerste voreeniging van Accordeonbespelers. Dat zal zeer bijzonder zijn, zeide het bestuur van den Muziektuin ons en wij zouden gaarne willen dat u dat eens bij uw lezers inleidde en aanbeval, zoo klonk het verzoek. Wij hadden daar niet veel zin in, onbekend als deze vereeniging ons was. en dan harmonicamuziek, hml, dat leek ons niet heel 6rg aanlokkelijk. Het bestuur gaf er hoog van op, had een repe titie gehoord, was opgetogen thuis gekomen, dus de krant 'kon er van op aan, dat het mooi was! Wij vertrouwen dit- bestuur volkomen, maar ge ven toch liever »onze eigen ooren de kost en werd daarom overeengekomen dat wij eens een concert dezer vereeniging zouden bijwonen. En dat is nu Zaterdagavond gebeurd in Amsterdam, in Handwer kersvriendenkring in de Roeterstraat. Wij werden hartelijk en beleefd ontvangen en alles is gedaan om ons het verblijf daar aangenaam te maken. En wat wij hoorden? Wel, het heeft ons in hooge mate verrast en wij waren enthousiast!! Een keurig corps van ongeveer een 60-tal har monicaspelers, onder leiding van een pittigen di recteur, hebben daar een programima uitgevoerd, waarop tal van mooie nummers, op een wijze die ons volle respect afdwong en waarnaar ^vij met steeds meer genoegen, maar ook met klimmende verbazing hebben geluisterd. Wïïji hebben trio's, duo's, soli gehoord, alles op de harmonica, en uitgevoerd alles met groote muzikaliteit. Onderde leden van Oefening baart Kunst zijn virtuosen op dit eigen aardig instrument. Wij inoemen alleen maar Heitozelmaimscheiifl Wachtparade, Lustspiel Ouverture, Standchen, Sere nade van Schubert, Norma, Die Stumme van Por* tici, Zampa, Rapsodie van Litzt., als enkele num mers van het rijkvoorzien programma, om onze "le zers eenig denkbeeld te geven van wat er werd uit gevoerd. En het algemeen resultaat is verrassend en zal, waai* het ocncert hder in den tuin wordt gege ven, nog mooier kunnen zijn. Och, een harmonica is maar een volksinstru ment, daarop wordt wel eens neergezien, maar als men „Oefening baart Kunst" heèft gehoord, dan zal men even als wij volmondig moeten erkennen, dat deze spreuk op deze vereeniging volkomen van toe passing is. Wij kunnen dan ook thans zonder eenige reserve allen aanraden: gaat met Pinkster de 60 harmonica spelers hooren, het is iets eigenaardigs, maar het is ook iets heel moois. TE EKEN SCHOOL. Zond igmiddag werd de Toeken school voor Am bacht» leerlingen alhier op .de gebruikelijke wijze dojr den voorzitter van de vereaniging Bouwkunst,

Schager Courant | 1926 | | pagina 1