llitiiti Nitm- Mraiimit- luMii Overzicht van de in 1926 in Noord- Holland aangelegde Rijkslandbouw- proefvelden. Bij Ruwe. Schrale huid PUROL Uitgevers t N.V. vl TRAPMAN Co., Scliagen. Eerste Blad. Binnenlandsch Nieuws. Feuilleton. Eenmaal voet aan boord Donderdag 20 Mei 1926. 69ste Jaargang. No. 7846. Dit blad vorschljnt viermaal por wook: Dinsdag, Woensdag, Donder^ dag on Zaterdag. HIJ inzonding tot 'smorgens 8 uur, worden Advor- tontiön nog zoovool rnogolljk in kot oorotuitkoiuund imni>iiO£ goplautai. 1'OSTttflKBNING No. 23330. INT. TiïLEP. no. 20. Prijs per 3 maanden 21.05. Losso nummers G cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 rogols 21.10,. iodoro nogol moor 20 cont (bowlj-- -c, inhogropon). Crooto loltore wordon naar plaatsruimte borekond. Dl* NUMMER BESTA At UIT TWEE BLADEN. Hieronder volgt een korte beschrijving van het doel der in dit jaar aangelegde proefvelden en de plaatsen, waar deze te vinden zijn. 1 A. Bemestingsproefvelden. 1. I e r p r o e f v e 1 d e n. Bij de heeren Al Eriks, Pettenerkluft, Petten, C. Fok en P. Otjes Mm te Beemster zijn, als voortzetting van de onderzoe kingen van vorige jaren, ierproefvelden aangelegd, om na te gaan, welke tijd voor aanwending van ier als de meest gewenschte moet worden beschouwd. I Om te voorkomen, dat gebrek aan fosforzuur de werking van ier onmogelijk zou maken, is aan alle j veldjes een voldoênde fosfaatbemesting gegeven. De aan te wenden hoeveelheid ier is zoodanig gekozen, dat per H.A. pl.m. 90 K.G. sukstof wordt gegeven. 2. Stikstof-bemiestingaproefve 1 den op! hooiland. Bij een aantal landbouwers in de Beemster wordt op hooiland de werking nagegaan van 150, 300 en 450 K.G. chilisalpeter. Proefnemers; zijn de heeren: C. Glijnis, Hobrederweg, P. Doets, Ho- brederweg, M. Buis, Hobrederweg, A. J. Heeman, I Middelwog, N. Buurs, Middelweg, O. 'Köhne, Middel- j weg, Y. Hartog, Middelweg, J. Bas, Middelweg, P. Waal, Westdijk, J. N. yan Baas, Westdijik, J. Koning Westdijk, Joh. Köhne, Jisperweg, J. Konijn Lz., Jis- pervveg, N. Stuit, Rijperweg, terwijl eenzelfde proef- veld werdl aangelegd bij den (hoe? J. Mul te Grafter-1 meer. v 3. Sltiksltofbemeatingapiroefvelden in de Bennemeer (bij Twisk). In verband! met onvoldoende oogstresultaten op kal'khoudende gronden in de Benoemeer, welke een slechte struc tuur bezitten, zijn, evenals in 1925, eenvoudige proef- veldjes aangelegd om de werking van chilisalpeter te vergelijken met die van ammonium-chloride en zwavelzure-ammoniaku Proefnemers zijn de heeren: J. Laan, Abbekerk (vroege aardappelen mef voeder bieten, W. Kweldam, Twisk (vroege aardappelen met pinksternakeLs), P. Langereis, Twisk, (haver), S. B/aas, Twisk (vroege aardappelen, met v. bieten en op haver), C. Scheer, Bennemeer, (grasland), P. Ham, Bennemeer (late aardappelen), F. Chatil'jon, (voederbieten). 4. Ben volledig bem estingspir oef veld werd op hooiland aangelegd bij den heer J. Pronk te Purmerland, om na te gaan aan welke voedende stoffen deze laagveengrond vooral behoefte heeft. Dit proefveld dient ter oriënteering ten behoeve van de dn den aanstaanden herfst in samen/werking met de Landbouwvereeniging „Ons Belang" aldaar te nemen andere proeven. 5. IC alkproefvelden zijn aangelegd in den Waard-Nieuwlandpolder (Wüeringen) op bouwland op het bedrijf van den1 heer K. Breebaart Jzn. te Win kel; bij den heer A. Koopman-s te Barsingerhorn op grasland 'en bij den heer Joh, Stefels in den Houtrak- polder op bouwland. B. Variëteitsproefvelden. 1. Op het „Centraal-proefveld" van de Vereen, van Oud-leeTlingen der R.L.W.S. te Schagen, aangelegd op het bedrijf van den heer H. IC. Koster, „het Oude Veei*" aan de Kneeskade te Anna Paulowna, bedrijfs leider de heer K. Vaderi worden de volgende rassen vergeleken: Gers t: a. Germania gerst. (Prof. C. Broekema); b. Minister Ruys gerst (idem), c. Princesse gerst (Sva- döf); d. Goud gerst (idem); e. Zege gerst (idem); f. Heil's Frankengerst. Haver: a. Koningshaver <Svalöf); b. Zege-ha ver (idem); c. v. Citters haver (Prof. C. Broekema); d. Strube's Schlanstadter haver; e. Hylkema's Record4- haver; f. von Lochow's gele haver. Aardappelen: de volgende Eng. export aard appelen: a. Anran Chief; b. British Queens; c. Majes- tic; d. Kerrs Pink, terwijl bovendien zijn uitgeplant: e. Eigenheimers van Gebr. Waiboer, Anna Paulow na; f. Alpha's van Dr. Dorst, Leeuwarden; g. Beve landers, van den Wilhelminapolder, Zeeland. Verder zijn -op dit proefveld aanwezig de voor naamste grassen en klavers, elk op pl.m. 1 M2. 2. Tarwerassen zijn uitgezaaid hij den heet M C. v. d. Laan te Stompetoren, te weten: Wilhel- minatarwe -(Prof. L. Broekema), Algebratarwe (idem), Pantsertarwe Hl (Svalöf), Imperialtarwe Ila (Inst. v. PI. Veredeling). Om na te gaan of van groote parallel perceelen even betrouwbare resultaten zijn te verwachten als van kleine, is een proefveld aangelegd bij den heer J. Vethman, Groetpolder, waarop Wilhelminatarwe wordt vergeleken met Imperial' Ila. S. Gerstrassen worden vergeleken bij den heer R. L. Waiboer te Anna Paulowna, nl.: Svalöf's Braga-gerst, idem Goud-gerst, idem Princesse-gerst, idem Zege-gerst, Heil's Franken-gerst. 4. H a verrasse n werden uitgezaaid bij de hee ren Jb. de Boer en A. Jansen te Stompetoren, nl.: Zege haver, Mansholt Ilb, Mansholt Hl, Strube's ha ver (alleen bij den heer Jansen), 5. Zaadvaste kar w ij is naast de gewone karwij gezaaid bij de heeren: J. C. Geerlings, Anna Pau lowna, K. J. Kaan, Anna Paulowna, A. Vogelenzang, Anna Paulowna. F. A. F. Groneman (bedrijf), Anna Paulowna, P. Visser Azn., WieringerwaardJb. Kis- temaker, Waardpolder, J. Al Waiboer (bedrijf), Groetpolder. 6. Rassen van voederbieten worden1 vergele ken bij. de iheeren P. Visser Az. te Wderingerwaard en Th. List te Schhgerbrug (Belkmerweg), nl.: Klr- che's Ideaal, Groenkraag Jaapjes, Eckendorfer. C. Selectieproefvelden. Door middel van stamboomteelt verkregen stam men uit de Imperia! Ha en Millioen III zijn uitge zaaid resp. bij de heeren J. Vethman, Groetpolder en P. Kistemaker, Waardpolder. i D. Stand ruim teproefvelden met suiker bieten. De standruimten 40/25, 40/35 en 40/45 c.M. worden vergeleken hij de volgende proefnemers: Alb. Koo- men, Anna Paulowna, W. Kaan, Anna Paulowna, Jm. Blaauboer Gz„ Waardpolder, B. Biesheuvel, Houtrakpolder, T. Hazekamp, Haarlemmermeer, N Geertsema, Haarlemmermeer. Op het proefveld van den heer Jm. Blaauboer zijn de bieten tevens gezaaid op 33/30, 33/40 en 33/50 c.M. Bij alle proefnemers wordt tevens de invloed nage gaan van een gewone en een zware chilibemesting, gecombineerd met de verschillende standruimten. E. Ontsmettiiifls-proefveld. Bij den heer C. Geerligs Czn. te Anna Paulowna wordt nagegaan of verdund: zwavelzuur in staat is VAN RIJS WIJ K'S SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. UITGEBREIDE KEUZE. PRIJZEN UITERST BILLIJK. den grond vrij te maken van de zwam, die de „voet"- ziekte bij tarwe veroorzaakt. Volgens proeven, in het buitenland genomen, zoui biervan een gunstige 1 invloed te verwachten zijn. f F. Proefvelden Zuiderzeewerken. Op den Nieuwen Balgdijk zijn verschillende gras- en klaverzaden strooksgewijze uitgezaaid, om de ontwikkeling er van op dezen zouten grond na te gaan en daardoor gegevens te verkrijgen voor een op deze dijken uit te zaaien mengsel. Het proefveld vlak hij de v. Ewijcksluis, is in Mei 1925 aangelegd, dat halfweg „de Kooij" in dit voorjaar. Schagen, 18 Mei 1926. De Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland, S. SMEDING. van Handen en Gelaat Doos30-60-90ct DE SCHOKKENDE HUIZEN TE BREDA. Architect W. F. J. H. Bouman te Breda schrijft aan de Msbx Het hoort misschien tot onzen schokkenden tijd, dat een gezonde moet schokken om gezond te blij ven en dat een zieke om gezond te wordon of om dood te gaan, zijn rust moet nemen in een schok kend bed in een schokkende woning met schokkend rammelende deuren en ramen. Tot deze abnormaal- schokkende gedachtengang is men geneigd bij de overweging, dat men op het Bredasche stadhuis, waar men toch uitfluitend het welzijn der burgers behartigt de verordening tegen het schokken niet afwerkt en de zieken en gezonden in hun huizen, tegen hun wil in,, maar laat schokken van den mor gen tot den avond jaar in en jaar uit in steeds hevi ger mate, ondanks klaagliederen in den Raad en in couranten. i Als men in Amsterdam en Rotterdam het nood zakelijk acht een verordening op het zwaar vervoer vast te stellen, dan acht ik zulk een verordening voor Breda een veel dringender noodzakelijkheid. Ik zal trachten deze verklaring toe te lichten, zóó, dat ze zelfs door een leek te begrijpen is. Zooals men weet heeft men in Amsterdam en Rot terdam voor gehouwen een onsolieden bovengrond tot een diepte van 810 a 12 meter, welke boven grond die door het verkeer in beweging gebracht wordt, een veerende grondlaag zou kunnen heeten, Deze veerende grondlaag dan, is niet in staat op den duur eenig gewicht van belang te dragen, reden 'waarom men de huizen laat rusten op een raam werk, dat met een massa palen draagt op den diep liggende vasten bodem nl. een grint- of zaWbank. In Bjeda heeft men ook zulk een veerenden boven grond van 3 tot 6 meter' diepte, doch de draagkracht van den Bredaschen veerenden grond is zoodanig, dat huizen veilig op dien grond gebouwd konden worden. Men kan wel aannemen, dat meer dan 95 pet. der in Breda gebouw ue huizen op dien boven grond gebouwd zijn, uitgezonderd zijn slechts en kele monumentale gebouwen ,en de gebouwen out- staan sedert het in werking treden der bouwverorde ning roor zoover die niet met de gewapende beton» fundeering toch nog op de veerende laag dragen. Zooals gezegd dragen de-huizen in Amsterdam en Rotterdam door de palen op den diep liggenden vas ten ondergrond, zoodat de veering van den boven grond veroorzaakt door Y voorbij, rijden van zware lasten in lange niet die opheffenden en neerzakken- den invloed op de huizen kan uitoefenen als hier in Breda, waar de fundamenten, dus het geheele ge wicht van de huizen, geheel en al rusten op den door dat zwaar vervoer in veering gebrachten grond. Ik constateerde dan ook verleden jaar meermalen te Amsterdam, bij de verbouwing van een groot win kelpand in het centrum der stad, aan een der drukste kruispunten, op welke kruising toen nog geen beton nen ondervloer was aangebracht, dat de schokken op de zesde verdieping (zeven hoog) met het voor bijrijden van lastauto's nietig waren in vergelijking met de schokken op de 2e verdieping (drie hoog) der Bredasche huizen en dat die schokken op de zesde verdieping eveneens nietig in vergelijking met de schokken die men ondervindt in Breda gezeten op een stoel, boven een betonnen ondervloer, op den be- ganen grond, in de veranda achter het huis en dat nog wel op een afstand van 14 meter van den kei weg. Voor «enige kerken te Breda heeft men den vee renden grond uitgegraven tot de diepliggende grinfc- «jf zandbank en die diepte met zand opgehoogd, op welke opgebrachte zandlaag men de fundeeringen - aangebracht heeft, ook hier doen zich de schokken veroorzaakt door de snel voorbijrijdende zwaar be laden auto's nog gevoelen, daar de gewelven der kerk dan flink staan te daveren. Nu wil ik volstrekt niet beweren, dat hieraan directe gevaren verbonden zijn, doch evenmin beweer ik. dat die daveringen op gewelven met veie scheuren op den duur niet een slechten invloed zullen uitoefenen, doch het directe gevaar betreft onze huizen. Tegenwoordig worden dikwijls zwaar heiaden aanhangwagens aan nog zwaarder beladen vrachtauto's gehaakt en ziet men de lastauto's steeds kolossaler en langer worden. De te vervoeren last wordt voortdurend verhoogd, daar bij schijnt men lust te èevoelen me^ den vergrooten last, steeds maar vlugger en vluggeT over de straten te jakkeren, waardoor ihet aantal paardenkrachten, waarover -een chauffeur de beschikking krijgt, enorm groot wordt. Het schokken veroorzaakt door een zwaren lastr auto, doet in Breda het geheele huis 'met zijn inhou$ oenigo malen rijzen en dalen en dat niet telkens in eens, doch schrankend, ril. lm verschillende gedeel ten, zooals die achtereenvolgens door de auto gepas seerd worden. Hoe vlugger de auio passeert, des te plotselinger, te heftiger -hebben die heffingen on neer smakikingen plaats, zoodat soms de deuren open springen, /het houtwerk kraakt en de ballons van de lusters vliegen Bij een blokhuizen gii&n deze werkingen <aeli- toereejivolgerus door de geheele rij, men zal be grijpen dab meerdere zwaar beladen auto's den toe stand kritiek kunnen maken, daar dam de geheeld blok over zijn voile lengte tegelijkertijd oncwrioht wordt en do. vetscliiHLende schokken op elkaar in werken. De toestand van dat blok kam uiterst kri tiek worden als die zwaar beladen auto's in groote vaart zouden passeeren, daar dam het geheele blok tegelijkertijd door de heftigste schokken beroerd' wordt. Het instorten vam eern rij huizen, door liet passeeren van snef zwaar vervoer, is zooalla men <weeb al! eonige malen voorgekomen. Om mij nu te bepalen tot het finamcieele vraag stuk, wie is dan aansprakelijk voor de in puim ge storte huizen, voor hot vernielde huisraad, voor de rechtmatige, vergoedingen aan gewonden en voor de schadevergoedingen aan de familie vam doodenP De firma van de chauffeurs, of zal' de stad dan niet aansprakelijk gesteld worden, daar zij kennen de de gevaren, liet leven en het eigendom haretr bur gers niet beschermd heeft? Een strenge verordening op het vervoer Van zwa re Tasten, vooral wat de snelheid: betreft, eischt de veiligheid vam meer dam $5 pet. der Bredasche ge bouwen, goTegem aan de wegen, waar zwaar ver voer 'kan plaats hebben. Moge de verordening! waarnaar honderden reeds vijf jaren Snakken ons eindelijk beschermen en moge evenals dab in Am sterdam gebeurd is, deze verordening spoedig ge volgd worden door ,,een algemoene toepassing op wegen voor «zwaar vervoer en drukke passage^ yam vlakkee bestrating op betonnen ondervloer." Dè kij- en enkel' voor de stille straten en' stille wijken met lage huizen en voor den polder, waar men de te plaatsen gebouwen alsnog door pijlers op den die pen vasten ondergrond kan laten dragen. door A. S. M. HJUTGHINSON, Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. BOEK L Over George. HOOFDSTUK L Excursies in een huis. u L bij ^ondeL. - .xphör Marrapit dommelt in een stoel op het zijn lievelingskat, de Roos van Saron, slaapt r/ijn schoot; stijf naast hem zit Mrs. Major, zijn huishoudster, die kranige vrouw. Daar wij naderbij treden om voorgesteld te worden, is het goed iets omtrent Mr. Marrapit te weten. Het zenuwachtige werk om u te wagen in een gezelschap van vreemdelingen werd tzeer verlicht, wanneer we eenigszins op re hoogte zijn van den eerste, dien wij zullen ontmoeten. We voelen ons meer op ons ge mak beginnen niet over onderwerpen die hem onaan genaam zijn of waarvan hij; niets weet; dringen eenigszins binnen in de atmospheer van het gezel schap, terwijl wij enkele grappen aan hem vertellen; zijn, verwarmd door dat gevoel, in staat ons makke lijk tusschen de verdere nieuwe vrienden te bewegen. Ongelukkigerwijze ontbreekt het vriendschappelijk gepraat van de buurt, dat ons iets mededeelen kan over het karakter van een bewoner, ons te Paliley Hall ten opzichte van Mr. Marrapit te eenenmale. Mr. Marrapit komt zelden buiten den mooien muur, die Hei-ons' .Holt. zijn villa, omgeeft; gaat zelden met de overige bewoners van Paltley Hill om. De vicaris zou ons kunnen vertellen, dat Mr. Marrapit steeds lomp en vrekkig geweigerd heeft om ook maar voor een shilling op zijn verschillende lijsten te teekenen. Pro- I fessor Wyvern's zoon, Mr. William Wyvern, heeft men hooren zeggen, dat Mr. Marrapit hem altijd deed denken aan „een der kleinere propheten ge schoren!" Behalve dit en hoe weinig hebben wij eraan 1 kan de society van Paltley Hill ons niet veel mededeelen. In een lagere klasse der wijk echter zouden we veel kunnen leeren. In de keukens, de kleine bui tentjes, de kroegen van Paltley Hill wordt Mr. Mar rapit druk besproken. Goedgemanierd als wij zijn, stuiten echter dienstbodenpraatjes over iemand van onzen eigen stand ons natuurlijk voor de borst. Te zelfdertijd moeten we echter omtrent dezen-heer iets weten, willen we ons op ons gemak voelen, wan neer we aan hem voorgesteld worden. Laten we ons dus voornemen ons niet door praatjes te laten be ïnvloeden en luisteren naar wat de keukens, de klei ne buitentjes en de kroegen ons te zeggen hebben. Laat het in ieder geval neergeschreven worden; wij weten welke waarde we aan dergelijke dingen hechten moeten. De sfof voor die praatjes wordt door Mr. Marra- pit's dienstpersoneel in de keukens, buitentjes en kroegen gebracht. Mrs. Armitage, zijn keukenmeid, heeft verhalen over zijn barschheid" gedaan in de buitentjes, waar zij op Zondag- en Donderdagavonden een welkome gast is. Zij gelooft echter, dat hij „godsdienstig" zijn moet, omdat (zoo zegt zij)' „hij praat als de Bijbel." Dat schijnt Mr. William Wyvern's toespeling op het kleine profeten"-element van zijn karakter te steunen. Het is de gewóonte van Clara en-Ada, zijn dienst boden, wanneer zij aan het hek met hartstochtelijke jonge mannen staan te babbelen, zich tegen te vurige omhelzingen te zetten door schrikbarende verhalen op te disschen over Mr. .Marrapit's „te keer gaan", als zij te laat thuis komen. Hij is een „echte oude boeman", zeggen zij. De getuigenis van Mr. Fletcher, zijn tuinman, wan neer hij somber bij zijn glas bier in de herberg zit, schijnt de „schraperigheid" te bevestigen, die de vi caris in Mr. Marrapit vastgesteld heeft. Mr. Fletcfier bijvoorbeeld heeft aangetoond wat men „te stellen heeft" in den dienst van iemand, die ieder vierkante duim van den tuin heeft laten onderzoeken, omdat er een driepennystuk gevallen was. „Het is hard bliksems hard", zeide Mlr. Fletcher bij die gelegen heid. „Ik ben een tuinman, geen schatgrhver".In stemmend gemompel was op die verzekering gevolgd. Ten slotte hebben we nog de woorden van Frede- rick, Mrs. 'Armitage's zoon en Fletcher's tuinmans jongen, wiens gi-ootste pleizier het is het haar van Paltley Hill's jongens door blijkbaar overdreven verhalen over Mr. Marrapit's optreden te berge te deen rijzen. „Hij is een tyran", heeft Frederick gezegd. Dat is een kort begrip van de keukenpraatjes be treffende Mr. Marrapit; het is gewenscht ons verre te houden van dergelijk gebabbel en persoonlijk naar het grasperk te gaan, waarop het onderwerp ervan gezeten is. n. Dit grasperk, dat een verrukkel^jken aanblik bood op dezen mooien Juli middag, is ter hoogte van ongeveer zes voet door een rasterwerk pui- geven. Door het harde werken van Mr. Fletoer en Frederick is het gras uitstekend geknipt en gerold, zoodat het grasveld een veilig en prettig speelter rein is voor Mr. Marrapit's katten. In de dagen, dat Mr. Marrapit zich op Heransi' Holt vestigde, was hij een groot amateur-katten fokker en bezat hij'een zeldzaam leger ketten. Ko ninklijke katten had hij, konteginnerijke en keizer lijke; blauwe, grijze, oranje en witte katten katten, waarvoor niets te goed was, katten, waar aan niet te veed! geM en niet te veel liefde gege ven kon worden. Onlangs had hij, met ontzaglijke hartefolteringen, deze schitterende verzameling kat ten verkleind. Veranderingen in zijn huishouding waren gedeeltelik de oorzaak van dien stap. Do komst van zijn neef G-eorge had den vredigen sleur, dien hij steeds geleid had, geheel gewijzigd, en een zelfs nog dringender reden was de geleidelijke wijziging in zijn houding tegenover zijn stokpaard- ie. Hij bemerkte nl:. dat het fokkersoog, waarmede tij' zijn lievelingen aanschouwde,zoo krachtig werd, dat het dierenliefhebbersoog er door verduisterd dreigdo te worden. Het fokkersoog werd verlicht door de hersens, vermeide zich slechts in de vol maaktheid van de soort; het dieren lief hobbersoog werd gevoed door het hart, gloeide niet door trots over het gefokte, maardoor liefde voor katten als ka.tten. En Mr. Marrapit besefte, dat hij op hebpund stond voor liefde trots in de plaats te stellen dat hij de dieren, die hij liefhad, belee- digde door de minder bewonderenswaardige exem plaren achter té stellen bij de volmaakte rasechte; 'dat hij zelfs die volmaakte exemplaren misbruikte door zijn fokwoede; polygamie bij. katten, begon hij te gelooven, ontheiligde en vernietigde ten slotte ,hun fijnere gevoelens. Daarom en do komst van zijn neef George verhaastte zijn besluit gaf Mr. Marrapit zijn .^toeterij" op en hield slechts vier prachtige lieve lingsexemplaren, waarvan de Roos van Saron die volmaakte ronde kat, op tentoonstellingen voor 1000 pond geprnsd en de wanhoop en afgunst yan iede- ren kattenliefhebber in Engeland en 'Amerika zijn oogappel, zijn levensvreugde was. Het besluit om slechts die vier prachtexempla ren to houden ging vergezeld met de komst in Mr. Marrapit's huishouding van Mrs. Major, die nu naast hem zat. Het mooie kattenhuis werd neer gehaald en de oppasser ontslagen. Een kamer op de eerste verdieping, die op het Zuiden uitzag, werd als slaapkamer en speciaal appartement van de lie velingen ingericht en Mr. Marrapit zocht naar een onberispelijk iemand, aan wier zorg zij toever trouwd kondon worden. Hun voeding, hun verzor ging, 't schoonhouden van hun kamer behoordeni tot do taak van die persoon en eerst op een tijdstip, vrij ver vorwijderd in dit verhaal, hield Mr. Marra pit op zich dagelijks met zy'n keuze geluk te wen- schen. Mrs. Major, do kranige vrouw, was een weduwe. De dood van haar echtgenoot, een warenhuis-em ployé, het gevolg van een acute alcoholvergiftiging, schijnt haar de eerste gelegenheid gegeven te heb ben die krachtige eigenschappen te ontplooien, wel ke ten slotte haar-hoofdkaraktertrek werden. En zij behoorde tot dogeden, die handelen zocdra de gedegenheid zich aanbood. Met bliksemsnelle vlug heid. verbond deze vrouw gelegenheid en d i-id; g-e- bruikte met rustelooze energie en onbevreesde vol harding heb machtige wapen, waarvan zij .in het bezit gekomen was, 1 Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1