Allen 2en Pinksterdag naar den SCHAGER MUZ1EKTUIN. Gebr. KWELOAM - -Schap. Centrale Veilingsvereenigiog „Warmenhuizen en Omstreken". 's Middags 2 uur Buitengewoon Concert van 60 Harmonica-Virtuozen uit Amsterdam. VOOR DE PINKSTER. VETKALFSVLEESCH WIERINGEN. Naar wij varnenseM, «aE op WoeBsdag 9 Joni a.s. door dö directie der Zuiderzeewerken te den Haag publiek worden aanbesteed: Het yerhoogiea en ver lengen van een gedeelte van den Bierdijk, het lieg-gen van een kade op het Hooge lland yan Stroe en het verlengen van een gedeelte van de -Rinke- wieLsdjjk alhier, waarvan de raming be draagt f 114.000. BROEK OP LANGENDIJK. Toen Dinsdagmiddag een koopman .uit Hoorn met zijn wagen met schelpen wilde draaien aan het einde der Julianastraat, kwam deze in een greppel terecht, zoodat de wagen kantelde en de man met eijn been tusschen de spaken van een der wielen, onder den wagen terecht kwam. Daar het paard ■taan bleef, werd erger voorkomen, zoodat men j den man spoedig uit zijn benarde positie kon ver lossen en bleek, dat hjj zich niet noemenswaard bezeerd had, zoodat hij met den schrik vrij kwam. j GALLANTSOOG. Naar wij vernemen, is alhier voor rekening! van I Êe N.ZH.^Redding-maat-schappij in de plaats van het vuurpnltoestel een mortiertoestel gekomen, wat gemakkelijker is te bedienen en zekerder werkt. VALKKOOG» Maandagavond had de jaarljjksche sohoolfeest- vergadering weer plaats. 12 Personen waren aan wezig. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat het vorige jaar sloot met een nadeelig saldo van f 2.70. Er werd besloten tot een reisje naar Bergen en Bergen aan Zee, voor deze streek 'hètj uitstapje. De heer P. Berkhout, die reeds jaren lid yan de commissie is geweest, had de wenseh te kennen gegeven, liever niet meer in het bestuur verkozen te worden, aT bleef hü voor heb overige, voor het schoolfeest, ook disponibel. Het speet de vergadering wel, dat Berkhout deze wensch te ken nen gaf. Hij tooh, heeft zich steeds getoond als een echt kindervriend gn ijverig lid en de vergadering stemde dan ook van harte mee, met het woord van dank door den voorzitter gebracht. De heeren J. Knijper en J. Boontjes kwamen ook liever niet meer in aanmerking voor een bestuurfunctie. Ook hen werd dank gebracht voor het gedane werk. Na gehouden stemming werden nu gekozen in de commissie voor dit jaar de heefen T. Reins Oz., J. Schagor, W. Broekhuizen, R. Bijpost Jr. «n A. Boontjes, die weer met lijsten zulleai rond gaan. WIERINGEN. Door den heer V. Vroone werd in het Land van den heer M. te Hippolytushoef een geheel nieuw fee akistje met sleuteltje, doch zonder eenigen in houd gevonden, welke vondst hij bij de politie do- poneerde. Deze ging op onderzoek uit en bleek het toe te behooren aan den 'winkelier D. Minna*. Min ne had juist dat kistje verkocht en achter ®jn huis in dc serre gezet. Bij afwezigheid (man was naar t muziekfeest) heeft men bij MiJtoes vermoede lijk geprobeerd in te breken; nu, dat ging gemak- kem'k, d.aar de deur van de serre los stoma. Het ge.dkistje ziende, werd dit weggenomen en jnen ging, denkende oen goeden slag geslagen te hebben, er mee yan door, doch hoe jammer was 't, daar Liter bij opening blee k,dat er niets inzat. Toen werd fc kistje weggeworpen. Tijdens hot muziekfeest werd fcen huize van den heer P. Jongkind te de Ilaukes bij afwéziglieid der bewoners een ruit in den winkel ingeduwd. Er wordt niets vermist, zoodat men vermoedt, dat de dader onheil heeft bespeurd en er van door is ge gaan. Yan twee achter de woning van den hoer J. de Beurs staande rijwielen zijn de rüwiel- beastingplaatjes antfvreemd. Erg veiligblijkt "het tijdens de feesten op Wieringen niet te zijn geweest. DE ZAKKENDE FRANC EN ONS GRENSGEBIED. De Limburgsche redacteur van de Msb. schrijft: L'histoire se répètel Vier, vijf jaar geleden de mark, nu de franc. Zoo vlak bij de aan de baisse lij dende landen gelegen, ondervinden we er zoowel de lusten als de lasten van. De lasten zullen wel het grootst wezen. Onze jnijnen cn groot-industrie, die itnmer flinke Fransche en Belgische orders hadden, hebben opnieuw een verpletterende valuta^concur- rentie te doorstaan. Éven kan.een of andere fabriek profiteeren, omdat ze de goedkoope Belgische kolen per schip aangevoerd kan krijgen. Op de Limburgsche rust f 2.15 vraqht per ton,* op de Belgische maar vijf franken. Ook de middenstand begint weer te merken, dak men goedkooper in het buitenland terecht kan. Ge lijk vroeger naar Aken trekt men nu naar Luik, of nuar Tongeren en Hasselt. Daarbij komt, flat we hier op o'e vrije markt een invasie van Vlaamsche en Waalsche vliegende winkeltjes hebben gekregen. Na tuurlijk worden in deze dagen weer veel overbodige en waardelooze dingen gekocht. Voor het sinds den oorfog hier sterk ontwikkelde bankbedrijf beteekent de situatie een opleving. Kr wordt dan ook druk in de Luiksche bladen geadver teerd. Soms ziet men een heel rijtje automobielen met onderstreepte nummers voor onze bankgebouwen staan: Belgische klanten die zich van hun franken ontdoen, ze omwisselen tegen Nederlandsch gqld of Nederlandsche effecten. Bij groote verkoopen gebeurt het vaak, dat de go- inde sommen onmiddellijk hier tegen onze soliedèr valuta of papieren worden gewisseld. De safe's onzer banken zijn dan ook haast geheel verhuurd. Vanwege de couponbelasting komen Belgen en Franschen in Nederland zelfs hun coupon's verzilve ren, omdat ons land die belasting niet kent. Wat te daardoor sparen, is vaak meer dan genoeg om het uitstapje te betalen. Daartegenover staat, dat niet veel Belgen zich meer over de grens wagen, 3 frank voor een glas bier, 4 frank voor een borrel, 25 frank voor een simpel rniddagetentj e DAT'S TE ERG. Door den Raad van IJselmuiden is onlangs een besluit genomen alle café's op Zondag te sluiten. Ged. Staten van Overijssel adviseeren thans den Raad dit besluit weer in te trekken, daar zij het anders ter vernietiging zullen voordragen aan de Kroon. 1 INBRAAK IN TREIN-GOEDERENWAGENS. Gisternacht heeft op het spoorwegemplacement te Roosendaal een brutale inbraak plaats gehad. Er ble ken n..l van vier goederenwagens, welke aan de Westelijke zijde van het emplacement, nabij de Oude Vught, geplaatst waren, de hangsloten verbroken te zijn. Vermist worden: een rol zoolleer, een zak kleer- makersfournituren. een partij linnen, moiré voering, een kistje met koperen bloempotten, enz. De politie heeft de zaak in onderzoek. NOODLOTTIG SCHOT. Zekere li. te Herkenbosch, die .per auto in de rich ting van het station Vlodrop reech werd plotseling door een kogel in den buik getroffen. De andere in zittenden werden niet geraakt. Het slachtoffer is naar het Louisahuis te Roermond vervoerd. Er is weinig hoop op behoud. Een niet gehoord halt der grens wacht móet waarschijnlijk als de reden van h§t schot worden aangenomen, v WIERINGEN. Tot rijksveldwachter alhier met standplaats Ooo- itorland is in de vacature-Gijswjjt, die is overge plaatst naar Amsterdam, benoemd de heer H. van Duinen, rijksveldwachter te Amsterdam. WIERINGEN. In den macht van Dinsdag op Woensdag heeft heb alhier sterk gevroren, en ware* de alooten met een laagje ijs bezet. De landerijen zagen wit van de vorst en waren met ijs, en dat op 19 Mei. WIERINGEN. Naar wij vernemen, gaat het met het zoontje van den heer Windsma, dat jlr. Zondag door een auto werd aangereden en naar Alkmaar moest wor den vervoerd, zeer goed. ANNA PAULOWNA. Aan G. W. Timmer, dienstplichtige der Eohting 1922 dezer gemeente, is voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens persoonlijke on misbaarheid. ANNA PAULOWNA. De onlangs in deze gemeente gehouden Emma- bloemcollecte, ten bate aer plaatselijke tuberculose* bestrijding, heeft f 125.29 opgebracht ANNA PAULOWNAPolitie. Verloreneen huissleutel, een dop van een ben zinetank, drie rijwielplaatjes en een heerenjas. Gevonden: een bruin lederen kmderportemannaie, zonder inhoud. Inlichtingen ter secretarie. Deze week exlra fijne kwalllell alleen ^verkrijgbaar bij Algemeene vergadering der Centrale Veilingsver- eeniging „Warmem «uzen n Omstreken', op Woens dag 19 Mei 1326, 's namiddags 1.30 uur (zonnetijd), in het Veilingskoffiehuis te Warmenhuizen. De voorzitter de heer P. Slot, opent de vergadering. Hij zegt dat het nu twee jaar geleden is dat hij het genoegen had voor het eerst de leiding te nemen. Het vorig jaar was dit door ongesteldheid niet mo- gelijk. Ik hoop, aldus spreker, dat ik in staat zul zijn deze functie naar wensch te verrichten vol te houden. lk heet u allen van harte welkom, inzonderheid de pers, de afgevaardigden van Koophandel en den 1 heer Balk, secr. Prov. Comm. Over het verleden valt weinig te zeggen en de toe komst kan ik niet voorspellen. Toch kunnen we con j steteeren, dat het afgeloopen seizoen boven verwach ting geslaagd is. Toen we tot de ontdekking kwamen dat duizenden wagons kool warenj opgeslagen, gin gen we met bezorgdheid de toekomst tegemoet. Het is echter rédelijk wel afgeloopen. Niet zooala de berichtgever van de Telegraaf schreef uit den Langedijk, dat de resultaten schitterend zijn, hooge* prijzen zijn gemaakt, inzonderheid de witte kool prijzen heeft opgebracht als nooit gekend. Ik geloof, dat wij allen wel zoodanig gespeend zijn dat dit bericht ver overdreven is, althans hier heeft de kool niet een zoodanigen prijs opgebracht. Toch kunnen we tevreden _zijn. De vergadering wordt hiermee voor geopend ver klaard, waarna de secretaris, de heer Klant, de no tulen leest, welke met dank worden goedgekeurd. Alvorens de mededeelingen ter kennis te brengen, verzoekt de voorzitter voortaan wat beter op tijd ter vergadering te komen. Mededeelingen. Ie. Het ledental Uedraagt 602, tegen 595 het vo rig jaar, tw. 'De Noord 213, Samenwerking 161, de Noordwest 86, Groenteteelt 65, Westfriesland 50, Ons Belang 28. 2. De aftredende leden van het Centraal Bestuur, de heeren W. Gutker, L. Doekes, C. de Geus, J. Wilde- boer en K. Kalf, zijn herkozen, terwijl in de plaats van den heer E. Paarlberg, de heer J. G. Dekker te Zijpersluis gekozen is. 3e. Voor de hagelschade te -Waarland ia 200 gul den beschikbaar gesteld. 4e. De motorboot is verkocht aan den heer W. de Vet voor.f1800, waardoor is overeengekomen, dat door deze transactie cfe vordering van den heer De Vet geheel is verrekend. oe. Het N.U.M. aandeel groot f910, met de rente tot de liquidatie, terug ontvangen. 6e. De f 6000 is bij de Boerenleenbank afgelost, met een vordering die loopende was. Dit om renteverlies te voorkomen. Een en ander wordt voor kennisgeving aangeno men. Rekening en verantwoording over 1925. De ontvangsten- hebben totaal bedragen f 13840.48 X, w.o. percentage van den omzet f 8586.40, entreegelden f270, boeten f309,60, huur van lig- en opslagplaatsen f 122.60, aandeel N.U.M. f910. De uitgaven zijn hetzelfde bedrag, verminderd met f233.24 batig saldo. Uitgegeven is o.a. aan salarissen en contributiën f2737.5, vergoedingen bestuur fll97\50, reclamefonds f 443.33, Kanaalfeesten f 173.85, aanlegsteiger f 697, ha gelschade Waarland f200.65. De balans geeft aan een eindbedrag van f 8939.44/4, met een winstsaldo van f 2784.95)4. Het Centraal Bestuur stelt voor de winst voor het afgeloopen jaar aan te wenden als 'volgt: 4 over het aandeelenkapitaal uit te keeren f 184.f 1 per lid aan de aangesloten vereenigingen: De Noord f213, Samenwerking f161, De Noordwest f85, Groenteteelt f65, Westfriesland f50, Ons Belang f28, te zamen f 602.af te schrijven op den aanlegsteiger f 697. te storten in het fonds voor Uitbreiding f 1301.95)4. Bij monde van den heer P. Breed te St. Maarten deelt de commissie mee, dat alle bescheiden in orde zijn bevonden, zoodat tot goedkeuring wordt gead viseerd en besloten. Uit de balans blijkt dat na de goedkeuring van de voorgestelde winstverdeeling het veilinggebouw en afmijntoestel, brandkast en aanlegsteiger, voor f 1 op de balans staan, hét veilingkoffiehuis en op slagplaats voor f 7252.51)4 en de basoulès voor f67.02. Do hegrooting wordt goedgekeurd op een eindbe drag van f10200. Jaarverslag. In het jaarverslag wordt in het kort gememoreerd het 12)4-jarig bestaan dat in April op bescheiden wijze herdacht is. Het seizoen is niet onbevredigend geweest, al zul len de resultaten voor diverse leden nogal uiteen loopend zijn. De totale opbrengst geeft, vergeleken bij het vorig jaar, niet veel verschil te zien, al geven de cijfers dan ook eenige vermindering te zien. Het verslag memoreert verder de resultaten der versfchillende producten afzonderlijk. Wat de aanvoer betreft, zou het beter zijn als de verkoop meer over de geheele campagne verdeeld werd. Dit zgu ook Me aangevoerde kwaliteit ten goede j komen. Er is tweemaal geïnventariseerd en vergeleken bij de inventarisaties is minder dan het geinventa-j riseerde a.angevoerd: 89 wagons rood, 50 wit, 52 geel, I 5 peen en 14 uien, welk resultaat 'bevredigend ge noemd kan worden, gezien ook het feit, dat bij het I afloopen van dé maritt hier elders wordt aangevoerd. Bij het vorig jaar vergeleken is meer aangevoerd. 16 wagons aardappelen, 96 roode, 10 Deensche witte en 41 gele kool, 9 rabarber, 2 zilveruien en 25000' j bloemkoolminder 339 wagons gewone witte, 66 uien en 12 peen. Met den wensch dat het komende seizoen goede re sultaten mag geven, besluit het verslag. Voorstellen van de afdeelingen. Van de vereeniging „De Noord": Het te hetwelk meer wordt geheven van produe- ten, welke op een vergunningsbewijs worden ver kocht, wordt afgeschaft. Toelichting: „De Noord" is van oordeel dat, waar wij er in het algemeen zelf van doordrongen zijn, dat het afgeven van bonnen voor het bijkoopen van beperkte hoeveelheden voor het aanvullen van wa gons noodig is voor een goede gang van zaken, het inconsequent is van deze producten een hooger per centage te heffen. Praeadvies: Het Centraal Bestuur is van meening, dat bedoelde heffing nog te kort heeft gewerkt, om reeds thans het voorstel van „De Noord" te kunnen ondersteunen. De heer Boekei van Samenwerking kan zich met het voorstel niet vereenigen. Samenwerking wilde het vorig jaar het te pet. er op en wilde liever meer. Het lijkt wel of De Noord van de afschaffing profi teert. Die uit de hand verkoopt moet gestraft wor den en goed ook. Voorzitter: Toen het verplicht veilen werd inge voerd, werd dit door allen van harte gesteund. De praktijk heeft geleerd, dat zelfs de groote markt niet in staat is het in alle consequenties door te voeren, zoodat iets moest worden gevonden. Het systeem van naveilen, dat hier gevolgd wordt, voldoet goed. Er moet e engelegenheid zijn om voldoende goed te bekomen en de aanvoer voldoet niet altijd aan de vraag. Dit stelsel acht ik zelfs een voordeel voor verplicht veilen. Het te pet. moet niet beschouwd wor den als een soort straf. Verdere discussies worden over dit punt nog ge voerd, waarbij de heer Molenaar opmerkt dat juist als ér bonnen noodig zijn, de markt het best is. De heer Boekei is van oordeel dat het stelsel de markt drukt. De. heer Klant deelt mede dat de onderhandsche verkoop niet zoo groot is. Er zijn 2120 wagons over de veiling gegaan, waar onder 215 wagons onderhandschen verkoop, dat is on geveer 10 Daaronder is nog een flink quantum gewone witte, die door de uiterst lage prijzeu met toestemming op andere wijze verkocht zijn, terwijl op bepaalde dagen ook nog belangrijke partijen voor Amerika noodig waren. Daarbij is een kleine veiling minder goed m btaat het verplicht veilen stipt door te voeren dan een groote veiling. De heer Boekei dankt den heer Klant voor de cij fers. Het valt hem niet af. (Applaus.) Den voorzitter doet het genoegen dat een van de grootste tegenstanders door de cijfers bekeerd is. De heer H. Mink, de Noord, vraagt waarom het nu noodig is het te pet. extra te heffen, ais we er allen van overtuigd zijn dat de bonnen noodig zijn. Don moet er niet het minste beletsel zijn. Voorzitter: Niet elk is voor de bonnen, «locn we beschouwen het als een noodzakelijk kwaad. Voorzitter adviseert de vergadering om met het praeadvies mee te gaan. De heer Biersteker zegt, dat de meening vun den hoer Boekel ten opzichte van de bonnen in j-'amen- werking tamelijk sterk naar voren komt. Er zijn1 echter meer vereenigingen. Genoegen doet hot hem I dat Samenwerking terugkeert, doch we zijn er nog r.iet. Als de bouwers bij een paar jaar zoo sterk zijn dat ze zich niet laten ompraten, kan het half procent er wel af. Er zijn nog bouwers die bijna nooit aan de veiling komen. Voorshands'kan het half procent er nog niet, af. (Applaus.) Het praeadvies van het Centraal Bestuur wordt aangenomen met 51 stemmen voor en 17 tegen. Van de Veroeniging „Samenwerking": De bouwer mag in veertien dagen maar éénmaal op bonnen aan een koopman groenten (stapelproduc- tenl verkoopen. Praeadvies: Het Centraal Bestuur ziet het nut van een dergelijke bepaling niet in en kan zich met het voorstel dus niet vereenigen. üe heer Boekei, Samenwerking, licht het voorstel nader toe en zegt, dat zijn vereeniging zich met het praeadvies niet vereenigen kan. Voorzitter had gehoopt dat de heer Boekei had ingezien flat het voorstel onuitvoerbaar is. Do gedachte dat het voor de Noord een voordeelig zaakje is, is niet juist. Het voorstel-Samenwerking wordt ingetrokken, wat door de vergadering met applaus wordt begroet. De Burgemeester is inmiddels ter vergadering ver schenen en wordt door den voorzitter het welkom toegeroepen. Het doet voorzitter goed dat Z.E. gele genheid heeft kunnen vinden een poos aanwezig te i zijn. We weten dat hij meeleeft en zijn adviezen wcr- 1 den ten zeerste op prijs gesteld. - Van de Vereeniging ..Samenwerking": Zoo indien witte kool op de veiling minder dan f 1 per 100 Kg. gemijd wordt .heeft de bouwer het recht om dit product naar goedvinden te verkoopen, mits niet boven de f 1.per 100 Kg. Praeadvies: Het Centraal Bestuur acht dit voorstel niet uitvoerbaar, en geheel in strijd met het aange nomen beginsel van alles veilen. Het Centraal Be stuur is echter overtuigd, dat de venbouwers van witte kool in sommige gevallen met deh afzet van hun product voor moeilijkheden staan en acht het dan de beste oplossing om het Bestuur te machtigen in een dergelijk geval vergunning tot onderhand schen verkoop te geven. ..Samenwerking," gaat mbe met het prae-advies van het bestuur en de vergadering betuigt met ap plaus hare instemming. Van de vereeniging „De Noordwest": „De Noordwest" stelt voor, uitbreiding ran het vei- lmgsgebouw. daar dit thans in vele gevallen geen voldoende ruimte voor het publiek biedt. Toelichting: Waar de ineendng bestaat dat dé kos ten van uitbreiding niet gering nullen zijn, werd het besluit genomen hierin te voorden door het heffen van sneezenbelasting. Praeadvies: Het Centraal Bestuur Is evenals „De Noordwest" van oordeel, dat het bestaande veilings- gebouw niet meer aan-de eischen voldoet. Het is echter van meening dat de resultaten, welke met eene gedeeltelijke uitbreiding worden verkregen, niet evenredig zullen zijn aan de financleele opofferin gen. De stichting van een nieuw gebouw aoht het C. B. de beste oplossing en hoopt daartoe in een niet te ver verwijderde toekomst met voorstellen te komen. De heer C. Kos licht het voorstel nader toe. Zijne vereeniging heeft het praeadvies behandeld, doch gemeend wordt, aan het voorstel te moeten vasthou den, zoo mogelijk dan een geheele nieuwbouw tot stand te brengen. Als er een ernstige wil is zal hot ook kunnen gebeuren. Als het dit jaar niet kan, aoht spr. het gewenscht het op de volgende agenda te plaatsen. Zoo kan het nog wel 6 jaar duren. De voorzitter zegt dat het voorstel twee onderwer pen inhoudt, le. de vorbetering, 2e de finantieelo zaak. Uitbreiding van hét bestaande is niet gewenscht en als hef bestuur kans riet zal zeker nieuwbouw worden voorbereid. Het behoeft geen 5 a 6 Jaar te dursn. De heer.Zomerdijk (Noordwest) vraagt, of door b. v. bet aanbrengen van een galerij niet eenige verbe tering te brengen is. Voorzitter acht het niet gewenscht en vreest voor gerookte panharing. Het Centraal Bestuur zal het punt nog eens ernstig onder de oogen zien en zoo «enigszins mogelijk nog dit seizoen met voorstellen komen. Applaus. Pauze. Na de .pauze komt aan de orde hst voorstel van ds vereeniging „Ons Belang" om maatregelen te nemen, dat de laadplaats alzoo wordt verbeterd dat meer waggone tegelijk kunnen worden geladen en dat bij streng vriezend weer, als de aanvoer per rijtuig ge schiedt, er ook een behoorlijke gelegenheid tot ia den is voor allen. Praeadvies: Het Centraal Bestuur heeft onlangs bij de Directie der Ned. Spoorwegen stappen ge daan, om eene uitbreiding van de laadplaats te ver krijgen. Indien de resultaten ten tijde van de ver gadering bekend zijn, zal het Bestuur daarvan me- dedeeling doen. De secretaris, de heer Klant, deelt mede, dat offi cieel nog geen enkel bericht is ingekomen. Enkele ingenieurs fijn hier geweest, omi den toestand op te nemen en de heeren bleken wel overtuigd te zijn, dat hier uitbreiding noodzakelijk was. Verder is nog niets bekend. Voorzitter acht deze mededeeling bemoedigend, daar in zoo'n geval een advies van veel invloed is. We kunnen dan ook hoopvol gestemd zijn. Er valt weinig meer van te zeggen. De .uitbreiding aan den waterkant zal dan tamelijk zijn, doch ook aan den binnenkant zal het noodige gebeuren, als het advies wordt opgevolgd. „Ons Belang" gaat met deze me dedeeling accoord. Van de vereeniging ,Ons Belang" om bet veilings gebouw te vergrooten door uitbouw naar de Noord zijde. Praeadvies: Het Centr. Best. oordeelt het praead vies bij; het voorstel sub. 8. ook op dit voorstel van toepassing. De heer Biersteker (bestuur) meent, kans te zien door wegnemen van een schot, doch legt zich overi gens bij het praeadvies neer. Voorzitter doet nogmaals toezegging alles te zullen doen wat mogelijk Is en meent verder wel van het punt te kunnen afstappen. Aldus wordt balloten. Van het Centraal Bestuur: Het Centraal Bestuur vraagt machtiging van de al gemeene vergadering om in overleg met den z.g. Vier bond zoodanige maatregelen te treffen, dat producten van minderwaardige kwaliteit, die een bepaalden minimumprijs niet kunnen opbrongen, niet in con sumptie wordt gebracht. Toelichting: Voor zoover dit voorstel nog nadere toelichting behoeft zal deze op de vergadering wor den gegeven. Voorzitter- licht de reden van dit voorstel -toe en zegt, dat de aanvoer van zoodanig minderwaardig goed soms nog al van beteekenis is en het zeker van belang zal zijn als deze aan de consumptie onttrok ken worden. De buitenlandsche markt wordt er soms door' overvoerd tot schade voor de betere kwa liteiten. Het punt wordt van urgent belang geacht. De heer C. Kos vraagt, of geen oplossing op ande re manier gevonden kan worden. Als het niet ter markt komt, zal het onderhands worden wegge maakt. Mogelijk is met ..Koophandel" samenwer king te krijgen, door overeen te komen, dat niet meer dan 3 kwaliteiten 'verhandeld worden. De heer C. de Geus (St. Maarten) is van oordeel, dat de tuinders zich zelf er een slechten dienst mee doen. door minderwaardig goed te veilen als er over productie van goede kwaliteit is. De minimumprijs zou b.v. op 70 cent per 100 Kg. bepaald kunnen wor den, om dit dan als mest of veevoeder te bezigen. De bond van bloembollenkweekars doet ook in dien geest. De heer Klant .had vrijwel hetzelfde idee. Als de goede kwaliteit een besten prijs opbrengst zijn geen maatregelen noodig, daar dan ook de minderwaardi ge kwaliteit nog goed geld opbrengt Hij zou willen zien. dat de bouwers uit eigen beweging zoo noodig tot vernietiging overgingen. De heer Kos zegt, dat vandaag het minderwaardi ge goed 50 ct. opbrengt en morgen f 2.50. De bou wers zullen er niet aan willen. De secretaris heeft nooit dien indruk gekregen. Als de heer Kos daar bang van is, kan hij het evengoed aanvoeren. De heer Molenaar (bestuur) meent, dat het beter is het bestuur zoo goed mogelijk in den geest van het bestuur te laten handelen. De voorzitter acht het dan toch «noodig, dat het be stuur de geest van de vergadering weet. De secretaris meent, dat er een centrale plaats van vernietiging moet zijn, doch anderen achten dit yet gewenscht omdat ieder een belt of koeien hee,f De heer D. Swart acht 70 ct. veel te hoe® .et moet zoo zijn, dat niemand behoefte gevoeli on- j derhands te verkoopen. De heer Boekei noemt 40 ets. als minimum prijs. Voor de koeien mogen ze niet meer kosten. De heer Mosch (Koophandel) deelt de besprekin gen in zijne vereeniging mee, waaruit blijkt, dat „Koophandel" er vrij ongevoelig tegenover staat. De heer Klant is teleurgesteld ,en hoopt dat dat t niet in het algemeen de meening der kooplieden is. Als „de Koophandel" kie zaak in groote lijnen ziet, I zal ze tot de overtuiging moeten komen, dat het ook niet in het belang van den handel kan zijn. Voorzitter meent, te mogen constateeren, dat de vergadering er voor is een weg in deze te zoeken. Dan is het nog niet noodig over de zaak verder in détails te treden^ doch ligt het op den weg van het Centraal Bestuur met den Vierbond in overleg to treden. De vergadering betuigt met applaus hare instom- ming met het voorstel van het bestuur. Rondvraag. Do heer Balk constateert, uit de vor- slagén, dat de zaak er goed voor staat, constateert evenals elders ook hier een «groei in het veilingswe zen, wijst op den strijd voor het bonnenstelsel in het algemeen, op den steeds schommelenden aanvoer als gevolg vaa het steeds wachten op hooger prijzen.

Schager Courant | 1926 | | pagina 2