AllElBCD Billis- Mraiaiis- 4 ImlraSlH GROOT Vergrootingen Atelier Niesfadt, Schagen. Zaterdag 22 Mei 1926. 69ste Jaargang. No. 7847. Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Co., Scltagen. Eerste Blad. is onze keuze lo de beste wollen Vloer- en Dlvaokleedeo de fijnste Tafelkleedeo M. KLERCQ, Heider, Uit het hart yan Holland. LAAT UW KOUSEN AANBREIEN, JMerveus en" Overspannen Onrustig en Slapeloos naar oude en verbleekte portretten in ieder formaat Binnenlandsch Nieuws. IKE.UK&N I NIE.UWE. NIEDOeP |0e „VEB1TAS" Naaimachines Dit blad vorschljnt viermaal por wook: Dinsdag, Woonadag, Donder dag uii Zutordug. Bij inzonding tot 'amorgons 8 uur, wordon Advor- toniiöu nog zoovóol mogulljk in hot ooratuitkoniond ïmmiuot* gopluutai.- INT. TELEP. no. 20. rOSTHEICENlNG No. 233:10. Prija por 8 maandon f 1.05. Losso nummors 8 cont. ADVERTEN- TIóN van 1 tot 5 rogola fl»10, iodoro yogol moor 20 cont (bowl] inboffronon). Grooto lottere wofidon naasc plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit vuf bladen. tegen scherp concurreerende prijzen Ziet zelf maar. Spoorslraal 32 Hot begin is heel eenvoudig1. Dat wü zeggen: het begin van het einde. Dit luidt volgens het krantenverslag: aldus: Een jongeman, groot, blees, zenuwachtig met zijn vingers friemelend, onrustig heen en weer schuivend voor den lessenaar der verdachten. „U is K.?" „Jawel, Edelachtbare." Een hulpzoekende blik in de zaal naar zijn broer. „Uw leeftijd, woonplaats?" Na het antwoord, de vraag: „Uw beroepP" „Student." „U heeft op militair oefenterrein galoopetn, hoe wel dat verboden was?" „J-ja-wel, Edelachtbare." „Heeft u daar geen bordje zaen staan P' „O, zeker, maar ik dacht dat dat voor stroopers was, niet voor gewone burgers" Eenig-e verbazing in de zaal' en... achter do groene tafeL „U studeert toch niet in de rechten, hoop ikP' „Jawel, Edelachtbare, in de rechten." Tableau! Overeenkomstig den eisch werd de snuggere stu dent veroordeeld tob f3 boete suba. 2 dagen hecht. Dit verslag is ietwat gekleurd. Het siach toffer (of de misdadiger, naar men wil) is voorgesteld als een soort doetje, als 'n halfmalle, wien heb vooral k^vaiajk wordt genomen, dat hij in de rechten studeert eu toch heb beroemde bordje „verkeerd'' heeft gelezen. Ik weet, dat ieder Nederlander geacht wordt )de wet te kennen en het is maar goed ook, dat onbe kendheid met de wet geen excuus is om de een of andore overtreding te "begaan. Anders kon men vrijwel de geheelë justitie |eflz. liquideeren, gezien de al^emeenen onwetendheid, waarin wij diant zouden blijken te zijn gedompeld. Maar toch lijkt me ,dxt verhaal in de krant niet precies in orde. Als was het alleen maar, omdat geen sterveling die ooit wandelt in het duingebied tussohen de gTOote Haagsche wegen en zeg (Katwijk, vrij zou zijn van schuld. Van overtreding van het beroemde art. 461 W. v. Str. Zoodra men den ïaatsten hoofdweg achter zich heeft en een zijpad inslaat, dan wel' de duinen inloopt, zonder meer, heeft men een overtreding begaan. Overal' in deze streek prijken de beroemde bordjes. Wel eens bij een pad of slag. Soms pok ergens in de vrije natuur. Dan eens op honderd, dan weer op duizend meter -uit elkaar. Orde en regel bestaat er niet. Nu eens heeft Oorlog die bordjes geplaatst van wege liet feit, dat er m een of anderen duinhoek wel eens wordt geoefend. Dan weer is het een jachtbezitter, die bij gelegenheid hoopt 'n konijn of patrijs te zullen schieten. Dan weer is het do Gemeente Den Haag, die U uit de terrobietDj van haar waterleiding wil houden.Dan weer iemand anders op een ander motief. Maar terwijl de theorie zoo streng en die bordjes zoo strict zijn geformuleerd, kan men eiken dag in 't goede seizoen de wandelaars bij dozijnen tei len. En ik heb me wel eens laten wijsmaken, tda-t de ambtenaar van den burgerlijken stand heel wat minder huwelijken zou hebben in te schrijven als er geen. duin wandelingen waren Want ....n'en déplaise den grappigen journalist en den niet minder aardigen reen ter iedereen in Den Haag, die buiten pleegt te wandelen, is bezield van de vaste overtuiging, dat die bordjes met „Hot betreden van.»., art. 461" heelemaal niet op hem slaan. En dat zij alleen betrekking hebben op stroopers, eierenzoekers, opgravers van patronen en kort om, allerlei menseken, die zich op deze terreinen bezig honden met onwettige handelingen. Treft 'n veldwachter een verdacht exemplaar, dia iuist zijn strikken heeft kunnen weggooien, dan ;an hij hem altoos calangeeren wegens 461! Ook al zon het bewijs yan stroopen of wat ook lastig vallen, ^zoo niet^ onmogelijk zijn. Dit is de opvatting van ieder behoorlijk wande laar, ook al was hij nooit student in de rechten, noch geweest, noch aanstaand. Trouwens, precies hetzelfde heeft men Overal waar uitgestrekte terreinen worden bewandeld. Op de cLuwe, in den Aohterhoek, in liet Utroohtscho, Overal waar het verbodsbordje niet wordt ver sterkt en geaccentueerd met een hek. gaat do wan delaar zijn gang en loopt op met den koddebeier at jachtopziener of houtvester of welk ander ver tegenwoordigen van het gezag dien hij ontmoet- Als ieder van zulke verboden wandelingen drie pop boete kostte, zou ik de Directie van dit blad moeben verzoeken, minstens een jaar van mijn inko men by don ontvanger te oonsigneeren in reke ning van mijn .gewetensgeld' en toekomende boeten. Hier komt nog* iets anders binj. Als de NederTandsche artillerie voornemens is net strand m de richting naar Katwijk onveilig te maken met schietoefeningen met mitrailleurs, I van rijswijk's schoenhandel. schoenmakebij. uitgebreide keuze. prijzen uiterst billijk. houwitsers en wat dies meer zij, wordt dat vooraf in de krant gezet en prijken er overal rondom do gevaarlijke zone roode vlaggen. Die worden neer gehaald zoodra het signaal „schaften" klinkt. Op die gewoonlijk twee dagen per week na is men veilig, niettegenstaande allerlei borden en waarschuwingendie vermoedelijk alleen dienen om een soort van excuus te hebben als er eens on verhoeds zou worden geschoten. De infanterie was (destijds althans) niet zoo kiesoh. Ik heb ten minste 'n paar jaar 'n kogel aan mijn horlogeketting meegedragen, die, als hij een paar duim verder was gevallen, den waarden lezer vermoedelijk zou hebben beroofd van de lezing van dit schrijven. Ik lag op 'n mooien zomerdag achter een hoog duin dat als kogelvanger dienst deed. De schijven stonden aan den anderen kant, dus met een dertig meter breedte en vijftien meter hoogte tussohen die plek waar de kogel moest komen en waar ik lag te lezen.' Vermoedelijk was er een sohutter, die, yooruit- Ioopend op de dingen die komen zouden, zich zelf had geproclameerd tot „afweergeschut" en dus op de sterren had gemikt. Want uit den hooge kwam eert kogel, die vlak bij mijn hoofd het zaoid in ging. Het bordje daar in de buurt heb ik toen een poos gehoorzaamd. En ook weet ik een plek, vlak bij de Waalsdofp- sche Vlakte, die heel en heel tfloizieiig was hoewel onder sanctie van 461 Str. waar een mensch ook zelden rust had. Want op de ongelegenste oogönblikken bijv. als je op het punt was een meisje te vragen of een sonnet vooo de „Nieuwe Gids" te gaan schrijven, placht daar dan een cavalcade huzaren van het duin naar beneden te komen of een troep jagers op te duiken achter de struiken om met m hoeraytjtq hijgend naar boven te stormen. Vlak ovqr je liefde <xf je poëzie soms zelfs over je sigarettenkoker heen! Dat waren de eenige verrassingen des levens in den goeden ouden tyd, toen 461-bordjes voor kennisgeving werden aangenomen. Ik tart ieder Hagenaar, wiens kinderen ai waren zij student in het een of onder den leef tijd hebben in het duin rond te lbopen, met de hand op het hart te verzekeren, dat hij zelf zich ooit heeft gestoord aan dat bordje. Tenzij hij natuurlijk zijn vrouw, de weledele me-» vrouw Mario Haganus geb. Hagona destijds heeft betrokken van een huweljjksmakelaar „tegen genot van 1 pet. van de bruidschat met een minimum van 50 gift." Waar zouden Haagöche jongens anders roover en reiziger hebben gespeeld? Waar zouden zij de IndianeüS-romanS hebben be leefd en de spoorzoekers-geschiedenissen van Ooo- per en Aymard en Mayne Keid en May? v Kom, meneer de rechter, vraagi eens aan 'n col lege, die wel Hagenaar is, wat iedereen hier denkt bij het zien van zoo'n bordje „461". Waarom zou een goed Hagenaar wel hoesten met de hand voor den mond en geen rechtspreken met de hand voor eigen herinnering en traditie? A. ook de allerfijnste casimere, in de Gele Winkel v. JAAP SNOR, Zuidstraat Helder. DE GELE WINKEL heeft een FAAM, ook met zijn NIEUWE KOUSEN staat hij BOVENAAN DÉPOTS: Schagen J. BALK; Breezand Mei. BERG; Alkmaar Mej. BEUDEKER—tbgel, Hofplein. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt'8 Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. DE DIEFSTAL BU D BHAARLEMSCHE BANK- VEREENIGING. Op H October van het vorige jaar verdween op raadselachtige wijze ben kantore van de ilaariem- sche Bankvereeniging uit een geld trommel een zak je inhoudende ruim f2500 aan bankpapier. De juf frouw aan de aldeeling inoasso, die liet gold onder zich had, had 's morgens den trommel in den brandkast gezet. Toon ze hem 's middags weer te voorschijn haalde en het geld wilde natellen, miste zij 't Zakje met bankpapier. Een zak- met zilver geld was blijven liggen. Onder het porsou.ee/ van de afdeeling werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld, maar do dader werd niet gevonden. De verdenking viel echter heel spoedig op een f8-jarige bediende, die buitenge woon voel geld uitgaf en in cabaret Moderne in Haarlem met een vriendinnetje groote verteringen maakte De gangen van den jonge man werden door de politie nauwkeurig nagegaan en toen bleek, dat hij aan een vriend f780 had uitgeleend, werd hij gearresteerd. Aanvankelijk ontkende hij alles, maar nadat door tusschenkomst van de politie het vriendinnetje mat hem gesproken had, bekende hij het geld weggeno men te hebban. Hij" had het in de W.G. verborgen en het daar later weggehaald. Toen de zaak in handen was van de justitie jnn.ni de jongeman echter zijn bekentenis terug. Desniet tegenstaande had de 18jarige zich gisteren te verantwoodron voor de ITaarleinsche rechtbank. Verdachte zei oorspronkelijk bekend te hebben, omdat de justitie hem gezegd had, dat een bekente nis groote voordeelen voor hem zou opleveren. Hij bleef er echter bij, dat hij het geld niet gestolen had. President: Hoe kon u dan zulke groote verteringen maken? Verdachte: Ik kreeg geld van een vrouw. President: Wie was die vrouw? Verdachte weigerde den naam te noemen', omdat de bedoelde vrouw dan in moeilijkheden zou gera- ken. Na lang aarzelen gaf hij echter haar naam op. Zjj zou een Duitsehe filmster zijn, zekere hélend Markowska. die hij eens in Amsterdam ontmoet zou hebben. President: Och jongen, het zjjm immers tooh praatjes. Een uitvoerig getuigenverhoor volgde. Hieruit bleek, dat een vriend van verdachte in Amsterdam f1000 voor hem gewisseld had en hiervan f135 te leen gekregen had. Een andere vriend leende van hem x780 tegen 20 pot. De reolasseering was in haar rapport tot de con clusie gekomen, dat geen termen aanwezig waren voor een voorwaardelijke veroordoeling. Het O.M., waargenomen door mr. van Everdin- gen, vond verdachten schuld bewezen. Spreker vond net een ernstig feit, als een bediende van een bank geld wegneemt. Behalve 6 jaar vond spreker geen verzachtende omstandigheden aanwezig. Verdachte behoorde tot een berucht clubje Haarïemsche jongelui, dat niet veel meer doet dan uitgaan en druk het cabaret Moderne bezoeken, waar zij niet veel goeds leeren. Spreker vroeg ten slottte 8 maanden gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hechtenis. FArl al,e modfil,en rACIB verkriiubaar. De verdediger, Mr. L. G. van Dam wees prop, dat deze verdachte een ziekelijke fantasie had. Pleiter had een onderzoek ingesteld naar de film ster Hélène Makowsky en had ontdekt, dat zjj een noodlottige invloed op hem moest hebben. Zijn milieu bestand uit een club jongelui, die leiter wensohtete noemen het bovenste uitvaagsel' er maatschappij. Het zijn jongelui, die hun leven slijten in dure en moderne dancings en door pen teveel aan geld en een tekort aan karakter is, zei spr., in die kringen, waak een mentaliteit heerscht, waarvan wij geen denkbeeld kunnen geven, niets te dwaas. Het is ook niet dwaas, dat verdachte |op een geheimzinnige manier geld kreeg van een film ster. Pleiter vroeg vrijspraak met onmiddellijke in- vrijheidsstellmg subs. oen nieuwe instructie en on derzoek naar verdachtes geestvermogen. Na raadka^ mer wees de rechtbank het verzoek tot onmiddel lijke invrijheidstelling af. nieuwe niedorp. Reeds eenigen tijd heeft de hoer Pot uit Heer- Hugowaard een vrachtautodienst op Amsterdam. Nu heeft hij dezen dienst zoodanig uitgebreid, dat ook de gemeenten Oude Niedorp, Nieuwe Niedor.p on W inhei in directe vru.chtdienrtverbinding op Amsterdam komen, wat zeker als een flinke verbe tering, vooral voor onze zakenmenschen, kan wor den beschouwd. in de maaimachine gevallen. Het achtjarig knaapje Tump, aan de Hyacin- thenlaan te Hilversum, viel gistermiddag met het rechterdijbeen in de messen van een in den tuin liggende grasmaaimachine. Hij bekwam een zeer zware snij wond, welke door den verpleger van den G.G.D. voorloopig werd verbonden. Per auto werd hij naar de R.-K. Ziekenverpleging overgebracht. inbreker öepakt. Donderdagavond hoorde de caféhouder Adams te Tilburg gestommel op de boven do gelagkamer go- legen slaapkamer. Hij ging naar boven en verraste op die kamer een inbreker, die hem een handvol peper in bet gelaat wierp. De onthutste kastelein wist den inbreker echter te grijpen en kon hem met de hulp van een bediende overmeesteren. liet bleek te zijn een man uit Keulen. Bij zijn fouil leering werd' een ploertendooder op hem gevonden. Met twee medeplichtigen was hij uit Duitschland naar Tilburg gekomen. Terwijl een van deze tweo in het café den kastelein aan de praat hield en de ander buiten stond te wachten, -klom de inbre ker langs èen laddertje naar boven en kon op de slaapkamer doordringen. Tijdens de worsteling, zijn de metgezellen gevlucht. Zij zijn nog niet opge spoord. twee jongetjes in zee gesleurd. Gisteravond omstreeks half zeven is een droevig ongeval te Scheveningen gebeurd. Bij de zeesluis naast het Ververschingskanaal waren twee jonge tjes aan het spelen, die men eerst heeft opgemerkt, toen het reeds te laat was. Men zag de kinderen, nadat men had gespuid; zij werden toen door de groote kracht van het water het verval was ongeveer 1.70 M. naar zee getrokken. Onmiddellijk ingestelde pogingen om hen nog te redden, mochten helaas niet baten, zoodat het ver moeden voor de hand ligt dat de beide knapen een jammerlijken dood in de golven vonden. Tot gisteravond tien uur was bij de politie nog geen aangifte van vermissing gedaan. de totalisator. Het Kamerlid Van Rappard diende een motie in bij de Tweede Kamer, om art. 254bis van het wet boek van strafrecht zoo te wijzigen, dat de tota- lisator bij rennen en draverijen weer kan wor den toegelaten. gemeente-indeeling der zuiderzee. Ingediend is het reeds aangekondigde wetsont werp tot gemeentelijke indeeliug van het Zuider zeegebied. In de M. van T. wordt opgemerkt, dat het water gebied van de Zuiderzee voor zoover daaromtrent geen bijzondere regeling is getroffen, tot geen en kele provincie behoort. Het gevolg daarvan is niet alleen, dat geen enkel provinciaal of gemeentelijk bestuur aldaar eenige macht of bevoegdheid bezit, doch tevens, dat de Rijkswetten wegens het ont brekend van uitvoerende organen, in het bedoelde gebied vrijwel machteloos zijn. Deze toestand kan tot bijzondere moeilijkbeden aanleiding geven. Het onderhavige ontwerp strekt in de eerste plaats om in een en ander te voorzien. Het beoogt de indeeling bij de gemeente Wieringen van het I rondom dit eiland gelegen watergebied en het daar bij gelegen gedeelte van de strook water gelegen tusschen Wieringen en de Friesche kust, waarbin nen de afsluitdijk van de Zuiderzee is ontworpen. Het andere gedeelte van deze streek wordt inge deeld bij de gemeente Wonseradeel. Hierbij is uitgegaan van de gedachte, dat het aanbeveling verdient het in te doelen gebied zoo veel mogelijk te voegen bij een of enkele gemeen ten. Alleen op deze wijze zullen geschillen tus schen verschillende autoriteiten worden vermeden en kan de grens op nauwkeurige wijze worden bepaald on aangeduid. Slechts een strook van on geveer 300' Meter uit de kustlijn wordt ingedeeld bij de gemeente Anna Paulowna en een overeen komstige strook bij de gemeente Helder. Het gezag over het gebied van de Gouwzee kan op de meest doeltreffende wijze worden uitgeoe fend door de gemeente Monnikendam. Echter moet de gemeente Marken het zeggenschap hebben over de haven en den havenmond van Marken en de inrichtingen, die bij berijdbaar ijs aan of in de ha ven of den havenmond of aan de kust te Marken gemaakt worden. Naar mate de droogmaking van de Zuiderzee vorderingen maakt, zal nader zijn na te gaan, op welke wijj|p het daardoor te winnen land gemeen telijk zal moeten worden ingedeeld. Te dien op zichte zal, naar het oordeel der regeering, de thans voorgestelde gemeentelijke indeeling, indien ziji tot stand komt, niet beslissend mogen zijn. proef biet het zelfwerkend blok stel sel. Naar dë „Grondwet" verneemt zal bif wijze vaiö proef bij de Nederlandsohe spoorwegen het zelf werkend blokstelsel' worden ingevoerd. de werkverschaffingen in drenthe. In 1925 hebben d.e door het rijk gesubsidieerde werkverschaffingen in de provincie Drente 42 werk- objecten tot stand -gebracht. Het uigekeerde -loon over 1925 bedroeg 971.518. Het gemiddelde aan tal arbeiders was 1449; het hoogste aantal 2175, hetüdeinste a au tal 702. Het gemiddelde lbon van een arbeider bedroeg f 13.68 per week. Het grootst? werk, dat tob stand is gebracht, is de aanleg van het kanaal BeilenNieuworoórcL waarvoor aan arbeidsloon is betaald f320.623. dijk-doorbraajk bij grevenbicht. Uit Grevenbicht meldt inen aan de „Liinb. K.": Na de jongste oyerstrooming en dijkdoorbraak in het begin dezes jaars werd hier voorloopig een nooddjjk aangelegd. Toen Maandagavond uit Maas tricht geseind werd dat de Maas daar ongeveer twee meter gewassen was, togen een aantal man nen op verzoek Van den burgemeester naar den dijk om dozen zooveel mogelijk te versterken en te verhoogen. Den geheelen naohfc is er uit alle macht gewerkt; tooh is men er, trots alle inspan ning, met in geslaagd den dijk te behouden. Dins dagmorgen, omstreeks 10 uur sloeg or in het mid- don een stuk uit, zoodat de weilanden en lande rijen in het laag gelegen veld voor de tweede maal wordon overstroomd. Het is, evenals ia Januari, weer één en al water wat men ziet. ongeluk. 1 Gistermiddag is de 10-j'arige M. L. op dan Brea den Hillodijk te Rotterdam bij het spelen met jeenf voot bekneld geraakt tusschen de spoorrails, juist toen van do zijde van den Parallelweg een ran- goortroin aankwam. Deze zagen den jongen wel, maar dachten, dat hij voor de grap zoo was gaan staan, zooals zok> dikwijls gebeurt. Pas op het laatste oogonblik bleek dat de jongen inderdaad niet moer weg kon. Toon was hot evenwel al te laat. om de trein "nog tijdig te doen stoppon en een van de wagons de trein word geduwd- ging over de pcenen van den jongen. Het lin kerbeen is verbrijzeld, het rechter is zeer ernstig gewond. In hoogst emstigen toestand is de jongen per auto van den geneeskundigen dienst naar het /Ziekenhuis aan^ den Coolsingel gebracht, waar hij ter verpleging i® opgenomen. wieringen. De hoor P. Kooij. kommies le klas te Amsterdam, gaat naar Wieringen. doopsgezinde broederschap. De Kring Noordholland van de Doopsgezinde Broe derschap, zal zijne jaarvergadering houden op 7 Juli te Wieringen. Als attractie staat een bezichtiging van de Zuiderzeewerken op het programma.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1