Pinksteren te Rome. Reclames. Gemengd Nieuws. Binneitlandsch Nieuws. D.O.K.E.V. te Anna Paulowna, in 413/5 sec. 2e prijö Z.S.C. te Burgerbrug, in 44 4/5 sec. Bstafettenloop dames, deel.n 3 vereen.: Ie prijs „De Halte" te Alkmaar, in 351/5 sec.; 2e prijs T.'A. V.E.N.U. *e Heerhugowaard, in 542/5 sec. Esiafettenloop heeren, deeln. 6 vereen.: Ie prijs D.OK.E.V. te Anna Paulowna, in 51 sec.: 2e prijs De Halter, Alkmaar, in 522/5 sec. 's Avonds omstreeks half elf werd het vuurwerk afgestoken, hetwelk in de feestgids was aangekon digd. Ook dit is uitstekend geslaagd. Het was voor zoover bekend, het eerste vuurwerk dat in onze ge meente is afgestoken en het was iets goeds. Er waren zeer aardige stukken bij en zeker zal ook dit pro gramma zeer ten genoege zijn geweest van het vele publiek <kit aanwezig was. Nadien was het nog langen tijd een zeer gezellige drukte op het feestterrein. Van de dansvloer is het geheele feest een druk gebruik gemaakt en de ver sterkte Kleine Kapel uit NoorcLscharwoude heeft er gedurende het geheele feest vee ltoe bijgedragen de gezelligheid te verhoogen. Hiermede zijn ook deze feestdagen weer achter den rug. De gymnactikver- eenigingen hebben op waardige wijze hun jubileum gevierd. Het is een feest geweest dat nog lang ln het geheugen zal blijven. Geen enkele wanklank is, voor zoover we konden nagaan, gedurende het geheele feest vernomen en alles liep vlot van stapel. Het zijn eenpaar sportdagen geweest die er mochten zijn, een paar dagen die de jubileerende vereenigin- gen eer aandoen., Geheel anders dan de Paaschstemming laat de Pinksterstemming te Rome aandienen. 'Was Pasehen beheerscht door de strenge lijdens weken en lijdensuren, nu Pinksteren nadert, is er van een allesbeheerschende kerkelijke stemming niet te bemerken. Niet, dat wij daardoor als met tooverslag heidenen zijn geworden, of kerkelijke plechtigheden zouden moeten missen. Dat zou in een stad als Romemet 230 kerken, met oen St. Pieter en dienendo als re sidentie van den Paus toch al heed zonderling zijn. Het is echter alles anders. •Om te beginnen concentreert het zich met Paschen meer in één week, nu is het over meerdere dagen verdeeld en minder in afwijking met den dagelijk- schen gewonen sleur. Hemelvaartsdag heeft ons weer naar het Colos- seum gebracht, waar evenals vóór Paschen eene plechtigheid plaats had. Weer zong het koor van de Latijnsche kapel op meesterlijke wijze de schoone gezangen van Palestrina en andere toonkunstenaars uit vroeger eeuwen. Weer werd de ruine door vet potjes en later door bengaalsch vuur fantastisch verlicht. Weer knetterdon tenslotte de verlichting (langs het boven op het Colosseum geplaatste kruis aan en zong daarna het koor het plechtige: Jerusa- lernl Weer hebben duizenden hiervan genoten. Naast mij zaten Amerikanen, die toevallig, zonder van deze plechtigheid te weten, naar het Colosseum waren gegaan en nu opgetogen waren over het bij zondere, dat zij voor 5 lire te zien kregen. Plechtigheden als deze zijn zoowat het eenige waarmede wij onze brutale geldmakende neven en nichten van over het water wat klein kunnen krij gen. Men weet echter dikwijls niet wat of die rare snuiters over Europa gelooven en wat niet. Marken is b.v.b. eene uitvinding van Cook, beweren ze. Die heeft dat eiland, dat eigenlijk een groot vlot is, laten construeeren enbemannen, bevrouwen en be- kinderen. De costuums zijn van Cook. Nu men zoo onhandig is geweest de Amerikaansche hotelliers wer kelijkheid gelegenheid te geven: to do' Holland in 24 hours, door ze Holland op een film, te hobbon laten ktjkon. zal de bezoektijd, die de toeristenbureaus voor Holland op de programma's hebben, nog wel bekort worden tot groote schade van ons land. Niet alleen geldelijke schado, maar ook zullen de dwaze ideeën der nichten en neven van over het water daardoor toenemen. Hier in Rome zei eens een Amerikaan: Wat het construeeren van gebouwen betreft, zijn wij Ameri kanen jullie Europeanen met. onze wolkenkrabbers enz. verre de baas. maar wat het construeeren van ruines betreft, daar winnen jullie het van onst Intusschen valt mij weer op hoe geheel anders de mentaliteit is der Europeanen en Amerikanen. De laatsten zijn bost tevreden met het bekijken van Rome in een paar dagen, terwijll zooiets den Euro peanen totaal niet bevredigt en die alles degelijk gaan bezichtigen en meestal pas na eene behoorlijke studie. Vooral de Nederlanders die Rome bezoeken, munten bijna steeds door goede onderlegdheid en lust tot grondig kennen uit. Treft men Nederlanders, wier verblijf te Rome beperkt is, dan hcort men zonder uitzondering: wij komen terug en dan zoo lang mogelijk. Zooals bij eene vergelijking tus- schen het Nederlandsch Historische Instituut en het Amerikaansche. het laatste het wel wint in grootte en ruime geldmiddelen, maar naar mijne meening Lie: in kennis en degelijkheid der betrokken geleerden tegen Nederland aflegt, zoo overtreft het aantal der Amerikaansche Rome-bezoekers dat der Nederlan ders zoodanig, dat in dat opzicht eene vergelijking bijna niet opgaat, maar wat kennis en degelijkheid dezer Rome-bezoekers betreft, dan gaat eigenlijk ook alweer eene vergelijking niet op, zoo veer jhooger staat de Nederlandsche bezookor boven de Ameri kaansche Het gevolg is, dat waar de Amerikaansche bezoe ker slechts een zeer oppervlakkig contact met het Amerikaansche Instituut krijgt, en slechts zich ver heugt over de grootheid en ruime behuisdheid en goedgevuldo beurs van hot Instituut, de Nederland sche bezoeker een zeer'intiem contact krijgt mot het Nederlandsche Instituut en eiken dag trotscher wordt op dit- kleinood der Nederlandsche wetenschap. Wanneer men éon rondleiding onder don kunst historicus Dr. G. J. Hoogewerff of onder den acheo- loog I)r. H. R. Leopold hebt meegemaakt, dan bent ge voor de rest van uw leven een verknocht aan hanger van het Instituut. Die rondleidingen zijn feitelijk opgezet ten behoeve van de studeerenden, die Rome bezoeken en het is zoo typeerend voor de heeren Hoogewerff en Leopold, dat zij' met deze rondleidingen begonnen zijn zonder dat op dit ge bied bij een ander land iets bestond en zonder dat het hun verzocht werd. Zij geven hun studie, ken nis en tijd geheel belangeloos en daar een rond leiding 2 a 3 uur duurt, kan men wel begrijpen, dat de heeren de dagen le voren nog wel iets te prepa reeren zuilen hebben. Dan die rondleiding zelf, boe vermoeiend, soms op straat op een druk punt moet de spreker zich voor 20 personen verstaanbaar ma ken. Verto3ven er dan zooveel studenten in Rome? Neen helaas niet, in dat opzicht zou er wellicht op het gebied van beurzen enz. nog wel het een en an der te doen zijn. De vriendelijke heeren Hoogewerff en Leopold hebben echter gemeend ook bezoekers aan Rome. die eene voldoende voorstudie van Rome gemaakt hebben, gelegenheid te moeten bieden zich aan te sluiten. Dit geschiedt ook alweer geheel be langeloos en 't is werkelijk te apprecieeren. want in dien gij een gids neemt die 1/100 weet, van hetgeen de genoemde heeren weten ,dan betaalt gij zulk een gids 100 a 200 lire. Gelukkig gaan er nu stemmen op onder de Rome bezoekers om op de eene of andere wijze ihet Insti tuut iets te geven voor wat de heeren belangeloos ter beschikking stellen. Hun gezamenlijk kind is hun Tns'ituut en nu zou men voor een spaarpot van het kind kunnen zorg enals contra praestatie voor hetgeen de vadere doen. Ben paar mijner vrienden hebben al een goed voorbeeld gegeven en door miji op de hoogte gesteld kreeg het kind wat in de spaarpot en konden de vaders nu weer geestelijk materiaal koopen, waaruit dan de studeerenden geestelijk voedsel kunnen put ten. Er is echter meer noodig. Onlangs las ik van een milden gever, die in uw omgeving woont, wellicht wordt die door lezing mijner artikelen opgewekt- om aan het Neder! Historisch Instituut te Rome iets te geven, waar door weer zeldzame werken kunnen worden aan geschaft, Op dit gebied kan het Instituut nog zooveel nut doen. Wanneer het over een ruime beurs beschikt, dan kan het, zoodra oen zeldzaam boek of manuscript te koop is, dat aanschaffen en daarover kan dan desnoods met de Universi teiten in Holland geootrrespondoerd worden om liet aan die over to doen, malen er geen exemplaar in Hollandl zou zijn en het van grooter belang1 mocht wezen, dat er één exemplaar in Holland' is ter raadpleging door de ia Nederland stuoerou den. De rondleidingen hebben van 15 Februari tot 15 Mei plaats. Zaterdag was de laatste rondleiding. Ik had de zelfde rondleiding reeds meegemaakt en zat om zeven uur nog druk te werken, toon plotseling bezoek kwam. De bezoeker doelde mij mede, dat men gedurende de excursie besloten had, Dr.Hoogewerff en Dr. Leopold en de dames Oen dinortje aan te bieden. Natuurlijk sloot ik mij da delijk bij de gaöthceren aan en om half negen had den wij het voorrecht den heer en movrouw Hooge werff en den heer en mevrouw Leopold te ontvan gen. Het was allergezelligst, juist omdat het zoo spontaan" was. Drie der gastheeren spraken eenige woorden en Dr. Hoogewerff bedankte namens ae dames en zijin collega.' Naar de woorden van Dr. Hoogewerff luiste rende, zou men beginnen te gelooven, dat wij de heeren Hoogewerff en Leopold nog een dienst be wijzen, mee te gaan met de rondleidingen on niet omgekeerd. Wij weten allemaal wol beter en wij zijn zoo innig dankbaar, dat Nederland hier man nen als Hoogewerff en Leopold bezit. Weet U wat onder meer ons allen zoo inspireert, dat is de groote liefde voor Rome van beide heeren. Daardoor bezielen zij ons allen. Roine is ook wel heel byzonder. Gisteren ben ik naar de St. Pieter geweest. DEcr zou om zes uur .een dienst plaats hebben ter ge legenheid dei» zaligspreking van Andrea Uberfca Fournet, ©en Fransen geestelijke, stichter van de orde der Dochters van'net Kruis. De Paus -zou dezen dienst bijwonen. Om 6 uur was de kerk stampvol. Er kunnen 12.000 personen plaats vinden en ik denk dat die er wel waren/ Voor deze bijzondere plechtigheid was het gedeel te om het koor gedrapeerd, terwijl tientallen' kris tallen kronen de verlichting bijzonder maakten. In gewone gevallen is de St. Pieterskerk mij altijd te groot, te weinig kerk, maar gisteren kwam zij tot haar recht. Het bronzen standbeeld van St. Pieter wr^r ter gelegenheid van liet feest getooid met gouden tiara en een puiperen mantel, rijk met goud' bestikt. Het, werd ruim 6 uur, plotseling hoorde men in de verte een commando, bazuinen schalden, en even later rees heel in de verte eetnl gejuich op, geac compagneerd door handgeklap. De Paus was bin nen de St. Pieter. Meer en meer naderde de golf van gejuich en handgeklap, met moeite hield de carabinieri de menscnen er van terug om allen op de bankten te klimmen. Daar naderde de stoet, voorafgegaan door muziek schreden lakeien in pur per fluweel, kamerheeren in het zwart met Philips li-kragen en gouden keeteneh, verschillende gemeen telijken Ikngzaam voort en dan opeens, omgeven door de prachtige gestalten der Adellijke gardis ten, dio gouden draagstoel', waarop gezeten was Paus Pius XI. Ditmaal niet mot tiara getooid, zooals' indertijd in de Sixtijnscho kapel, maar met een sneeuwwit kapje. Het vriendelijk golaat dan naar links, dan naar rechts wendende, gaf do Paus steeds zijn zegen met de bijzonder elegante on nobele hand- en armbewo- fing. Leve de Paus! Zakdoeken werden gewuifd, iOve de Paus! in do handen werd geklapt, Leve de Paus. Het was een geweldige befcooging. Inmiddels schreden de stooldragers langzaam ver der naar het koor toe, overal werd denKerkvorstö de zelfde ontvangst «bereid. Eindelijk verstomde het gejuich. De stool' met den kostbaren last was neergezet, garden en dragers rukten in on de dienst tsgom. Fraai klonk het gezang van het koor der Sixtijnsche kapel, thans met orgelbegeleiding. Na afloop van den dienst traden dragers en gardis ten weer aan en even later naderde de schitterende stoet weer. Nu waren de menschen niet meer te houden en klom alles op de banken, om beter te kunnen zien. Het is een onvergetelijk schouwspel', dre prachtige stoet mot hoog op ziin stoel de Paus, toegejuicht door duizenden menschen. Langzaam verdween de stoet uit ons gezicht, mu ziek en gejuich dempten weg. De meeste bezoekers wilden weg, doch nog bleven de Zwitsers in het middenschip geschaard om orde te houden. Even later verscheen een kleine stoet uit het koor met het heilig sacrament. Toen die stoet de kerk verlaten had en de sacris- tei binnen gegaan was, mochten de Zwitsers inruk ken. Toen wij oven later op het groote pfein voor de St. Pieter standen en eens omkeken, zagen de breede trappen t van de kerk nog zwart van de menschen, die uit de kerk kwamen. Minstens tien duizend menschen hebben de plechtigheid bijge woond. Pinksterzondag zal' eene dergelijke plech tigheid plaats hebben en zullen weer tienduizenden opgaan naar de St. Pieter. De Pinkster-Zondag zal voor tienduizenden on vergetelijk wordoh, want eene plochtigheid in do met menschen gevulde St. Pieter en gewijd door do togenwoordigheid van don Paus is voor iodcr, die gevoel voor schoonheid en traditie heeft, in derdaad onvergetelijk. Als gij last krijgt van lioofdpjjn, gedruktheid on een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Fosters Maagpillen heb ben een verrassende uitwerking. Zij boteren lever- stoornissen en genezen galzucht, verstopping on slechte spijsvertering. Prys per flacon van vijftig versuikerde pillen r 0.65; in apotheken en drogist zaken. EEN METHUSALEM. In hot dorp Dobrozelitsjokwas, in de nabijheid van Odessa, is dezer dagen, volgens de Bjoduota, een man overleden in don ouderdom van 135 jaar. De man is zijn geheele leven daglooner geweest. Hij is verschil lende malen gehuwd geweest Zijn laatste huwelijk sloot hij op 102-jarigen leeftijd. HET ONGELUK IN DE KRUITFABRIEK. De rampzalige toestand in de kruitfabriek te Üas- loch laat zich nu eenigszins overzien. De fabrieka- klok is op 9.40 blijven stilstaan. Drie minuten na de eerste ontploffing volgde er een tweede, daarbij is een partij schietkatoen in brand gevlogen. Het totaal aantal dooden is vijftien. Zes menschen worden onmiddellijk gedood, negen overleden spoedig aan hun verwondingen. De mato- rieele schade wordt op 800.000 M. geschat. De fabrieks gebouwen en een schoorsteen van 60 M. hoogte wer den totaal vernield. Do plaats waar de fabriek ge staan heeft, ziet er uit als een granaattrechtcr. Aan de fabriek, die gedurende den oorlog is ver nieuwd, werkten honderd arbeiders. Dit is de vier de ontploffing. In 1903 was de eerste, daarbij kwam de vader van den tegenwoordigen eigenaar om. In 1914 en 1916 hadden kleine ontploffingen plaats. President von Hindenburg heeft aan de Beiersche regeering een telegram gezonden, waarbij hij zijn deelneming met het ongeluk betuigt. DE STEENKOLEN STAKING IN ENGELAND. Cook, de secretaris van den mijnwerkersbond heeft te Rhondda Valley het woord gevoerd en gezegd dat Russische mijnwerkers wederom een bijna even- groot bedrag (£-74.000 p.st.) hadden bijeengebracht- als z-ij vroeger al voor de Ehgelsche mijnwerkers hadden gestuurd. Ook was er steun gekomen uit de Ver'. Staten on voor het vasteland van Europa. Cook deed een feilen aanval op den vakvereeni- gingsraad. De ernstige gevolgen van den stilstand in de steen koolnijverheid blijiken uit berichten uit industrieele districten meldende dat een groot aantal fabrieken met name ijzer- en staalfabrieken, nog altijd geslo ten zijn bij gebrek aan brandstof. Drie weken lang zijn er nu al geen kolen meer uit de mijnen gehaald. Het zal ook noodig zijn, de spoorwegdiensten tot nog lager dan vijftig percent, gelijk nu, te beperken, indien de staking-voortduurt. CYCLOON IN CALCUTTA* In Calcutta heeft een wervelstorm gewoed. Schepen in de haven werden van de ankers geslagen en dre ven rond, waarbij' zij averij toebrachten aan kleine vaartuigen van welke er zonken. Ook in de stad zelf werd heel wat schad eaangericht, HET CONFLICT BIJ DB SPOORWEGEN IN EN GELAND OPGELOST. In de gehouden bijeenkomst der vertegenwoordi gers van de maatschappijen cn de werknemers werd een voor beide partijen bevredigende overeenstem ming bereikt, welke de maatschappijen in staat stelt de gerezen moeilijkheden uit den weg te ruimen. EXECUTIE MET BLAUWZUURGAS. Te Caraon City, in den staat Nevada (V. St.) ia een ter dood veroordeelde boosdoener geëxecuteerd met een doodelijk gas, n.1. cyaanwaterstofzuur. De man werd opgesloten in een luchtdichte ruimte, waarin de cyaanwaterstof werd toegelaten door het opendraaien van een kraan. Een halve minuut na het openen van den kraan was de veroordeelde bewusteloos, binnen twee minuten was hij dood, waarschijnlijk zonder pijn of benauwdheid te hebben gevoeld. De terechtgestelde was zekere Stanke Jukich, die een 16-jarig meisje had omgebracht. VULKAAN-UITBARSTING IN JAPAN. Reuter seint uit Tokio: Tengevolge vaneen eruptie van den vulkaan Te- kachi heeft een vloedgolf het land geteisterd. Duizend personen werden vermist. Twee honderd personen zijn verdronken Nadere berichten melden: De uitbarsting van den vulkaan Tokachi op. het eiland Hokhaido. welke vulkaan tot nu toe als ge doofd werd beschouwd, ging gepaard met een gerom mel, dat op een afstand van 32 K.M. nog duidelijk hoorbaar was. 60 huizen werden onder de lava bedolven. Behalve de personen, die bij den vloedgolf om het leven kwa men zijn nog andere slachtoffers te betreuren. Zoo werden in een zwavelmijn talrijke arbeiders door de met de uitbarsting gepaard gaande aardbeving be dolven. Volgens een nader Reuter-telegram uit Tokio zou den 2000 personen in het door de vulkaan-eruptie ge teisterd gebied worden vormsit. Dit telegram bevestigt dat 200 personen verdron ken zijn en dat 60 huizen door den lavastroom wer den vernield. Honderden paarden werden in den stroom meege sleurd. De bewoners van de nabij den vulkaan gelegen eilanden Miye vluchtten in wanorde. Ook dit telegram bevestigt, dat de eruptie met zóó donderend lawaai gepaard ging. dat hot geraas op een afstand van 32 K.M. hoorbaar was. Volgens nadere via Londen uit Tokio ontvaren berichten, wordt het aantal personen, die bij den vloedgolf om het leven zijn gekomen, op 150 ge raamd. terwijl 300 personen gekwetst werden. 4000 Personen zijn tengevolge van de ramp dakloos geworden. VLIEGTUIGRAMP. In de buurt van Nara, een plaats niet ver oostelijk van Osaka, zijn bij een oefentocht twee militaire v'iegtuigen teg enelkaar aangevlogen. Het eene" vliegtuig brak in tweeën; het andere vloog in brand. WAT FFN RAAR WEER. Te Londen was het gisteren 72 graden in de scha duw maar aan de Engelsche Oostkust was het koud en wisselde de temperatuur, ten gevolge van den -guren noordenwind, tusschen 50 en 55 graden. EEN MILLIOENENPROCES. Naar „Het Vad." verneemt .hebben een aantal re serve-officieren een bureau opgericht om te gaan procedeeren tegen den Staat, Mr. R. A. James, advo caat te Apeldoorn, zal het proces voeren.- Het totaal bedrag der vorderingen, is nog niet op gemaakt kunnen worden. Men schat, dat hot enkele millioenen zal bedragen. ALLES OM EEN HOND. Zaterdagmorgen te halftien geraakte de 15-jarige H. M„ wonende in de Drievriendostraat te Rotterdam, in den nog weeken grond van het naast het sportter rein V. O. C. liggende pas opgespoten terrein. Do jongen wilde eon hond, die in de klei gezakt was, redden en geraakte daarbij zelf tot aan het middel in den modder. Ilij zoog zoodanig vast, dat hij zich niet meer verroeren kon. Drie jongens, die het gebeurde zagen, wilden den jongen redden, doch geraakten daarbij zelf in de weeke massa.. De juist, passeerende 43-jarige bankwerker W. C. de H., uit de Zomerhofstraat, begaf zich, toen hij het 4-tal in genoemde benarde posittie zag, ijlings naar het politiebureau Schieweg om assistentie te halen. Een agent, gewapend met een dreg begaf zich onmid dellijk naar de plaats des onheils en slaagde er in de drie te hulp geschoten jongens uit de klei te trekken. De jongen, die den hond wilde redden, kon hij echter niet helpen, daar het touw van de dreg te kort was. De reddingsbrigade was ook inmiddels gewaar schuwd. Eenige manschappen van de brigade wier pen den jongen een touw om het lichaam en bon den hem al trekkende uit zijn netelige positie be vrijden. Waar de hond, die dit alles veroorzaakt had, geble ven is, weet men niet. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Zaterdagmiddag had op den Aerlescheweg te Hel mond, een ernstig auto-ongeval plaats, dat aan eon jongetje van 9 jaar het leven kostte. De auto van den heor F. v. Th. reed met een snelheid van ongeveer 60 K.M. in de richting van Helmond, en wilde een boerenwagen passeeren, welke op den hoek van den Aerlscheweg-Julianalaan aan de linkerzijde van den weg stond. Ondanks groote snelheid en het gevaar lijke kruispunt gaf de chauffeur geen signalen waar door de 8-jarige zoon van den iheer Knol en de Ojarige zoon van den heer Vogels die juist van achter den boerenkar den weg wilden oversteken, den naderen den auto niet zagen aankomen. Ten einde nog to trachten een aanrijding te vermijden, haalde de auto sterk naar links uit en kwam daardoor met een ijze ren paal in botsing, welke op het trottoir stond. Eon aanrijding was echter niet meer te voorkomen: de beide jongetjes geraakten onder de auto. De 9-jarlge V. werd met vrijwel gespleten schedel onder de wie len uitgehaald; hij overleed kort na aankomst in het ziekenhuis, aan de bekomen verwondingen. De 8- Jarige K. bleek verschillende ontvellingen en een ge broken been te hebben. Deze maakt het naar omstan digheden vrij goed. De chauffeur J., die reeds eerder met de politie in aanraking is geweest wegens roekeloos rijden, werd gearresteerd, doch na gehouden onderzoek, weder op vrije voeten gesteld. UIT EEN DAKGOOT GEVALLEN. Het 8-jarig meisje B. W., wonende aan het Ge dempte Zuiderdiep te Groningen, had zich mot een jonger zusje Zondagavond op zolder.begeven. Na al daar oen luik geopend to hebben, kwam zij op de dak goot, waarin zij ging zitten. Blijkbaar heeft het kind haar evenwicht verloren, is naar benéden gestort en in een gang terecht gekomen, waardoor zij een sche delbreuk heeft bekomen, ten gevolge waarvan het meisje is overleden. ERNSTIG AUTOMOBIELONGELUK IN BELGIë. Een B. T. A. telegram van gisteren uit Charleroi meldt, aldus het Ildbld., dat de heer Charles Sieg- mund, zijn vrouw en de heeren Hagedorn en Veltman, alle vier uit Amsterdam, zich per auto, een luxe-tor pedo, van Charleroi naar Couvin begaven. Op een plaats in den weg van Philippeville, „Le Bultia" ge- heeten, bij Charleroi, houdt de keibestrating op en be gint een macadam-weg. Daar raakte de auto in een oneffenheid van den weg. De wagen kroeg een vree sdij kon schok. Mevrouw Siegmund, die chauffeur- de, was haar stuur niet xpeer meester. De auto schoot over een afstand van 42 M. voort on werd tusschen twee boomen langs den weg verpletterd. Het hoofd van den heer Charles Siegmund werd tusschen de auto en een der boomen verbrijzeld. De heer Hagedorn werd aan den anderen kant van den weg uit de auto geslingerd en met verscheidene gebroken rib-, ben opgenomen. Men vreest voor een schedelbreuk. De heer Veltman kwam er zonder ernstige verwondingen af. Mevrouw Siegmund bleef ongedeerd, doch werd krankzinnig, toen zij den dood van haar echtgenoot vernam. Een nader telegram uit Charleroi meldt, dat vol gens inlichtingen door het ziekenhuis verstrekt, de heer Hagedorn in observatie is. Zijn toestand wordt piet ernstig geacht en behoudens onverwachte com plicaties hoopt men op een spoedig herstel. Tegen gesproken w£>rdt, dat mevrouw Siegmund krankzin nig is geworden. Zij is geheel hersteld van de ernstige hersenschudding, die zij kreeg. Aangaande het auto-ongeluk bij Carleroi, waar een Amsterdammer om het leven is gekomen, vernemen wij nader, dat het slaohtoffeV is de heer Karei Sieg mund Schutte., De heer Schutte, die 61 jaren oud was, was com missionair in effecten en een bekend figuur op de Amsterdamsche beurs. De heer J. Hagedoorn, die ook ernstig gewond is is een neef van den heer Schutte. De heer E. Veltman is lid van de firma Velt man. en Meijer. SPRINGEN OP EEN RIJDENDE TRAM. Zondagochtend omstreeks acht uur, wilde een 19- jarig meisje op den Overtoom bij de le Constantijn Huygenstraat te Amsterdame op een rijdende tram van lijn 1 springen. Zij probeerde het eerst bij hot voorbalcon, maar de bestuurder waarschuwde haar. Het meisje zag van haar poging af, doch herhaalde haar bij het achterbalcon van dén motorwagen. Haar sprong mislukte met het noodlottig gevolg, dat de wielen van den bijwagen haar over de voeten, reden. Eén voet was afgereden, de andere deerlijk gewond. OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagnacht omstreeks kwart over oen is op den Coolsingel een 71-jarige verpleegde uit een te huis voor ouden van dagen door een vrachtauto van de N. R. Ct. aangereden. De man bekwam een ern stige hoofdwond en zijn beide beenen werden gebro ken. Per auto van den G.G.D. is het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij eenige uren na aankomst is overleden. De chauffeur, die na de aanrijding was doorgereden, omdat hij in de veronderstelling leefde, dat hij den aangeredene had zien wegloopen, is later in de garego gearresteerd, waarna hij in bewaring is gesteld. De auto is in beslag genomen. OP EEN ZEILTOCHTJE VERDRONKEN. De zeiltjalk „Soeka Hati" vertrok Maandagochtend uit Rotterdam naar Hoek van Holland, terwijl achter het scheepje een roeiboot bevestigd was. Even boven Maassluis geraakte hot roeibootje in 'de touwen van de zeiltjalk verward en sloeg om. Een 19-jarige kunst schilder uit de Dubbelstraat, die in het roeibootje zat, geraakte te water. Pogingen aangewend om den jon geman te redden, bleven vruchteloos, hij is verdron ken. TE VEEL ONDERWIJZERESSEN. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school te Harrkstede (Gr.) zijn 79 sollicitanten. MOORD. Gisteravond half tien is de 37-jarige Jacob Vos te Veen, hij Ileusden, vóór zijn woning door een revol verschot in de borst gedood. De vermoedelijke dader, zekere M. K. aldaar, is gearresteerd en gevankelijk naar Den Bosch overge bracht. Tusschen den dader en den vermoorde moet een oude veete hebben bestaan. EEN AANGETEEKENDE BRIEF. De heer K. D. te Santpoort ontving uit Axel een aangeteekenden brief, die f2500 moest inhouden. Toen de heer D. den brief opende, bleek er alleen wat waardeloos papier in te zitten. EEN LASTIG GEVAL. Gisternamiddag zou een huisbewaarster van een kantoorpand aan de "Scheepmakershaven te Rotter dam, even haar hondje uitlaten. Toen zij goed en wel buiten was viel de straatdeur dicht en aange zien de sleutel aan den binnenkant zat en er ver der niemand in het huis was, kon zij niet meer naar binnen. Langer dan anderhalf uur heeft zij voor haar straatdeur gestann, alle mogelijkheden overwegend om toch in huis te kunnen komen, maar zij kon geen middel ontdekken. Daarbij kwam, dat zij, voor dat zij de deur uitging, aardappels opgezet had cn meer en meer nam haar vrees toe, dat het onbe heerde brandende gasstel wel eens de oorzaak van brand kon worden. Een van de weinige voorbijgan gers gaf haar tenslotte den raad, de brandweer te alarmeerecn en zoo verscheen tenslotte de reddings brigade. Het personeel van deze brigade plaatste een ladder tegen de achterzijde van het pand; hierdoor kon men op een platje komen. Van dit platje liet men zich zakken' op oen binnenplaatsje, op welk plaatsje een niet afgesloten deur toegang gaf tot de bedreigde woning en zoo kon men do juffrouw in haar huis helpen. liet middagmaal was gisteren niet zoo smakelijk als anders. TWEE JONGENS VERDRONKEN. Tien leerlingen van het St. Dominicus-college te Nijmegen zijn gistermorgen omstreeks 9 uur gaan roeien op de Waal, in drie bootjes. Eén bootje kwam in botsing met een op stroom liggende aak en kan telde. Van de drie inzittende jongens zijn er twee verdronken, n.1. W. van Gemert uit Schiedam en C. Willemsen uit Nijmegen. J. Wolters uit Groessen werd door den schipper van de aak gered. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Op de spoorlijn Zwolle—Amersfoort is hij W'ezep, door een e Itrein uit Amersfoort, het 2-jarig kind van den heer G. Kroeze overreden en gedood. De ma chinist kon, toen hij den kleine, die op de rails vlak bij het ouderlijk huis speelde, bemerkte, niet tijdig ge noeg meer remmen om het ongeluk te voorkomen.

Schager Courant | 1926 | | pagina 2