Raad Zijpe. Gemengd Nieuws. dat Luitenant- Kolonel Bnrnley GampbéU1 ons ver- atg"ood jongensboek zoo treurig ouder we tscii maak te, door dezelïde reis te doen in 41 dagen lÖVi uur. En vijftien jaar geleden, in I911i doet Mr. J. H. Mears er nog een dag of «ea af, want hjj is rond in dagen 10 uren. Maar Mr. Mears maakte, ais hem dat te pas kwam, gebruik van auto's en ide, Luitenant-Kolonel had zioh strikt gehouden aan spoorwegen en stoom booten, Waarschijnlijk is do wereldoorlog wel ©enigszins verantwoordelijk voor hot feit, dat het record van Mr. Mears nog niet gebroken is. 't Moet toch heusch niet zoon kunststuk zijn. Mot zoo heel lang geleden is oen poging mislukt, enkel en alleen door het weer. 't Ia naast oonoodig te zoggen, dat do poging gedaan word door do lucht, maar het resultaat was, dat de Amorilcaneus die haar deden, vijf maanden noodig hadden, voor zij den aard ooi omcirkeld hadden. Daar zag Phi- leas Fogw nog diep op neer. Maar Eet weer hoort niet altijd tegen te wer ken, en je kunt tooh een reoord niet met fatsoen vijftien jaar of langer onaangetast laten. Dus zui len twee Amerikanen, een vliegenier, Mr. L. Wells, en een handelsman, Mr. E. S. Evans er een aanval op doen. Alle middelen zün natuurlijk geoorloofd, al zouden de heeren het te voet willen doen. Maar daar denken ze natuuiftjk niet aan.. V liegniaohinee, stoom booten, treinen, alles, wat snel gaat, komt in aanmerking. Op oomfort zal minder worden gelet. Een berekening van den ver- moedelijkon duur van de jfeis is ook ai gemaakt. Als alles naar wensoh gaat, kunnen de reizigers in 26 dagen uit en thuis zijn, of zelfs in drie weken, wanneer het mogelijk blijkt den afstand Wladi- wostokMoskou door de lucht iaploats van per trein af te leggen. Als de reis doorgaat, Zullen wij ook nog het genoegen kunnen hebben deze opvolgers van Phi- ïeas i'ogg enPassepartout te zien, want Amsterdam ligt op hun route. Natuurlijk is de keus van de route bij, een reis otm de wereld van het allergrootste gewicht. Aan den evenaar wordt het liever niet gedaaiv in de eerste plaats al om de lengte van den aardcarkal daar. Aan de polen kun je, als je den cirkel maar kléin genoeg maakt, met gemak in een uurtje rond gaan. Amundsen heeft, als ik mij goed heriyier, met de Norge drie maal om de Pool gecirkeld, dua de reis \>m de wereld drie maal gemaakt in en kele minuten. Maar gewoonlijk verstaan wij onder deze reis er een, die gaat over ongeveer onze breedtegraad. Mr. Evans en Mr. Wells zullén zich bewegen tussehen 41 en 46 graden Noorder Breedte. Zn willen vliegen van New-York naar Victoria, Brifcsch Oolumbia. Daarvandaar zullen ze per stoomboot oversteken naar Japan. Eveneens per stoomboot naar Wladi- wostok, en dan óf per trein, óf per vliegtuig naar Moskou. MoskouLonden gaat door de luont over Berlijn en Amsterdam. LondenSouthampton al weer door de 1'uoht en dan nog even met de boot - naar New-York. Als het weer niet al te erg tegen werkt., kan het haast niet missen, of Mr. Mears zal zijn record van 35 dagen in andere handen zien overgaan. Wie wedt er om? Vergadering op Donderdag 27 Mei 1926, des middags 2 uur. j. Voorzitter de heer Ib. de Moor, burgemeester, se cretaris de heer De Boer. Aanwezig alle leden. Installatie nieuw raadslid. Na opening der vergadering wordt overgegaan tot het onderzoeken van de geloofsbrieven van bet nieuw benoemde raadslid, de beer J. C. Bellis. Voorzitter belast daarmee de heeren Nannis, en De Wit, en schorst de vergadering. Na heropening verklaart deze commissie bij mon de van den beer Nannis, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en dat tot toelating wordt .gead viseerd. Daartoe wordt met algemeene stemmen be sloten. Binnengeleid door den secretaris, legt de heer Bel lis in banden van den voorziter de vereischte belof ten af. Voorzitter feliciteert den heer Bellis met zijne benoeming en spreekt de hoop uit dat bij alles zal doen om de belangen der gemeente voor te staan. Spr. gelooft dat dit wel zal gebeuren, omdat de heer Bellis hem bekend is, toen hij nog lid van den ge meenteraad van Petten was en toen heeft spr. bij het behandelen van een zaak daar den indruk gekre gen, dat de beer Bellis dit deed op zeer serieuze wijr- ze. Spr. hoopt dat dit ook hier steeds zoo zal ge.schie- den en dat, al mogen wij, zegt spr., eens verschil van inzicht hebben, wij toch aangenaam zullen kunnen samenwerken in het waarachtig belang der gemoente De heer Bellis dankt voorzitter voor zijne vriende lijke woorden en belooft al zijn best te doen om de belangen der gemeente zooVeel als in zijn vermogen is te behartigen. Volgt algemeene felicitatie. rimpelde zijn voorhoofd. Zijn vingers trommelden besluiteloos op tafel'. Het was een sprekend beeld van iemand, die" strijdt tussehen plicht en verge vingsgezindheid meesterlijk als het resultaat van een lange oefening. „Mr. Carter," ging de Dean voort; vanavond zal ik uw gevau nader overwegen. Tegen mijn beter weten in zal ik misschien besluiten voor dit maal uw vader nog niet op de hoogte te brengen. Maar onthoud dit. Bij het begin zeif van uw loopbaan heofc gij het vertrouwen yan uw leeraren tot bre- kens toe gespannen. Alleen door bovenmatige in spanning uwerzijds kan dit vertrouwen hersteJd worcien. Deze mislukkingen zullen u, geioof mij, van nu bot gij uw graad oehaald nebt, blijven vol gen neen u door uw geheelie carrière heen blij ven volgen. Dat zial voldoende zijn." De ongelukkige jonge man stamelde zijn 'dank en strompelde het vertrek uit. HL George lachte. „Nog altjjd dezelfde oude formu lé," zeide hy' „Hebt u die ooit veranderd P" .vZij slaat altijd goed in," antwoordde de Dean. ,Dib is de zesde vanochtend. Ongelukkigerwijze kan ik me niet herinneren in welk vak de jongen gezakt is, zoodat hij het mooiste gedeelte niet gehoord heeft het gedeelte, dat dit liet oenige vak was, dat, als men ervoor zakt, algeheelé mis lukking beteokent." „In mijn geval was het biologie," zeide George 'tegen hem. „Ik zat vreeselijk.in.de rats. „Dat doen de meesten van jullie, geloof ik. Het is rtiaar gelukkig, dat jullie, wanneer jullie het eerstib iVoor de vierschaar komt, bang Zijn voor jullie vader. Dat geeft ons een zekere overmacht over juli©. Wanneer heb goed was, moest er Zoowel aan de universiteiten als -in de ekenhuizen een systeem zijn van cijfers en rapporfin net als op een school. JufLio zijn pas jongens, als je voor heb eerst examen doet, en jullie moesten als jongens behandèld wordeninplaats daarvan worden jullie vrij gelaten. Dat richt ieder jaar dozijnen mannen ten gronde." „Misschien is dat de roden waarom ik nu hier bon," antwoordde George. „U weet tooh zeker, dat ik gestraald ben"? De Dean zeide aan Georgo, dat hij dab tot Zijn groobe spijt gehoord had. Hij vroeg: „Pech gehad, zeker? Ik dacht, dat je er met glans zou komen."' „Ja, reuzerpooh." „Het is heel ongelukkig. Je' zoudt h&J een Een kwajongensstreek? De notulen zijn nu aan de orde en de heer Doorn vraagt, hoe het komt dat, waar de heer Kleiterp eerst door B. en W, en de schoolcommissie no. 1 op de voordracht is geplaatst, deze later door den in specteur is gewijzigd en de heer Kleiterp niet is op genomen daarop. Voorzitter zegt, dat de heer Kleiterp nooit no. 1 op de voordracht is geweest. Wel is er oerst een voor- loopig onderzoek geweest en zijn namen genoemd en was er geen overeenstemming tussehen schoolcom missie en inspecteur, maar later is eerst de voor dracht opgemaakt. De-heer Doorn is er echter zeker van dat de heer Kleiterp no. 1 is geweest op de voordracht. Spr. maakt B. en W. daarvan geen verwijt, dat het later is voranderd. Het is oen kwajongensstreek' van den inspecteur en dat is niet zooals het behoort. B. on. W. maken de voordracht en daaraan heeft men zich te houden. De heer Raat zegt, dat het goed is dat op deze zaak het volle licht valt. Maar waar het een zaak betreft die al is gepasseerd acht spr. het beter om deze straks in comité te behandelen, om aan te toonen dat de zaak gegaan is zooals het behoort. De heer Hooij: Maar betreft dit nu niet de notulen? De heer Doorn: Ik heb'geen aanmerkingen op de notulen, maar het was een aanmerking naar aan leiding der notulen. De notulen worden nu ongewijzigd goedgekeurd. De heer Schilder maakt, bezwaar op Donderdag middag te vergaderen en ook de heer Hooij heeft daartegen bezwaar, zoowel als tegen elke-middagver gadering. Voorzitter zal met deze wenschen rekening houden, maar het was ditmaal onmogelijk een anderen dag aan te wijzen. Gevaarlijke verkeerspunten. De heer Nannis maakt den Raad attent op de vele gevaarlijke hoeken in de gemeente en herinnert er 'aan, dai op den hoek bij bet café Langedijk te Oude sluis binnen 14 dagen twee aanrijdingen hebben plaats gsbad. Spr. wil waarschuwingsborden plaat sen en dringt daarop bij B. en W. aan. Voorzitter zegt, dat reeds de onderhandeling is ge opend met den A.N.W.B., de zaak is daar in bespre king en zal wel spoedig volgen. De motorclub hier is opgeheven en het batig saldo is gestort in de kas van den A.N.W.B., misschien helpt dat ook. De heer Doorn wijst op het noodzakelijke van a^. reparaties bij het G.E.B. en de plicht volgens art. 4 'der aanbestedingsvoorwaarden, dat deze herstellin gen voor rekening van Heemaf moeten plaats heb ben. Heemaf heeft 10 jaar het onderhoud der palen, waarvan er nu reeds verrot zijn. Voorzitter zegt, dat als de mogelijkheid bestaat dat Heemaf aangesproken kan worden, dit zal ge schieden. Van het kastje naar den muur. De heer Hooij vraagt, of, als nu aanstonds de droge tijd weer aankomt, B. en W. maatregelen zullen ne men, dat de bewoners de bovenwegen water kunnen krijgen. Voorzitter zegt, dat er een kraan te 't Zand komt. De heer Hooij. wijst er op, hoe half April iemand watergebrek had. Hij ging naar Schagen om een wa- terkaart en later met deze kaart naar de secretarie. Werd verwezen naar den Burgemeester en vandaar naar Oudesluis. Met een wagen met bussen werd daarheen gereden, maar te Oudesluis luidde het be richt de waterkraan is weg, je moet naar de Stolpen. Te Stolpen was de waterkraan weg, en heette het: je moet naar Oudesluis. J$et slot was dat de man geen water kreeg. Toen kwam er spoedig regen. Maar als er nu gebrek aari water komt, dient men beter geholpen te kunnen worden. Voorziter herhaalt, dat er oén kraan te 'tZand komt. Een welwillendheid die niet de algemeene goedkeuring weg draagt. De heer Hooij wijst er op. hoe de onderwijzer Hoog- vorst bij raadsbesluit zijn ontslag kreeg tegen 12 Ju ni, of zooveel eerder als in de vacature kon worden voorzien, en nu is hij met 1 Mei vertrokken. Voorzitter zegt, dat het gemeentebestuur van Hel der zoo welwillend is geweest om den heer Jaring, het nieuwe hoofd der school te Schagerbrug met 1 Mei af te staan en nu meenden B. en W. van Zijpe, nu dat vanaf Helder werd gevraagd, den beer Hoog- vorst ook met 1 Mei te laten vertrekken. De heer Ilooij oordeelt dat heel aardig tegenover het gemeentebestuur van Helder, maar allesbehalve -aardig en volkomen onjuist tegenover den Raad van Zijpe. Bij de benoeming van den heer Jaring ia door u zelf gezegd dat spoedj'ger indiensttreding van den heer Jaring niet noodig was, omdat de heer Bleeksma zoo lang wilde blijven tot de heer Jaring kwam. En daarom had aan Den Helder gemeld moeten worden, dat Hoogvorst niet eerder kon komen als door den Raad van Zijpe was bepaald. Zoo had het behooren te geschieden en niet anders. Voorzitter zegt, dat de heer Hooij zich zeer ge voelig toont, maar hij gelooft niet, dat de Raad zoo aanstelling1 gekregen hebben. Ik ben bang, dat die nu j'e neus voorbijgaat. Er ziullen heel' wat jongeren met jou in Ootober examendoen, die in de vaoafcurea benoemd worden-. Wat wil ie doen?' George haalde zijn schouders op en laohte. De Dean fronsde zijn voorhoofd en légde dat sohouderopliaién op zijn manier uit. „Daar moot je niet onverschillig voor zijn," zeide hij. „Je moet uitkijken Zou je oom je niet willen helpen om een compagnonschap te koopen?" „We staan op slechter voet dan ooit na mijn zakken. Hij niet, hoor." „En je probeert zeker niet op goeden voet te komen „Ik niet." „Je bent een merkwaardig dwaze kerel1. Je hebt evenwicht noodig, baasje, evenwicht. Het zou voor jouw toekomst alles zijn, als je een ernstig Jèvensi doel hadt. Je zult heel gauw tegen iets dergelijks aanloopen je zult geëngageerd raken misschien, en dan zal je spijt hebben van je laat-maar-loopen manieren." Hij zocht tussehen zijn paperassen en nam er een brief uit. „Kijk eens ,eem paar minuten^ geleden dacht ik nog aan je. Hier heb ik een brjel van iemand, die die waar is die brief? Ah, hier Als je tegen den tijd, dat je je titel hebt, over 400 pond beschikken kan, zou ik iets prachtigs voor je hebben." „Niet de geringste kans," zeide George. ,Het ernstige levensdoel moet wachten. Ik. De Dean legde hein met een gebaar het Zwijgen op en koek don brief in. „Deze is van iemand, die praktiseert in een plaatsje Runnygate een van aie opkomende zeebadplaatsen in Hampshire een goed vriend van mij. Hij heeft geld en wil Zijn praktijk overdoen het bevalt Zijn vrouw daar niet. Ik heb hem gezegd, dat ik een kooper zou vinden, als hij de zaak aan mij overlaten wilde. Maar 400 pond. H\j zegt, dat er binnen een jaar of zdo oen klein vermogen met de praktijk te verdienen zal zijn, omdat een maatschappij de badplaats wil exploiteeren. Jij zult de voorkeur hebben. Kom nou. wees een kerel." George lachte. Hij stond op. „Dank u; ik zie ervan af. Waar ter wereld is hot goed voor?" „Onzin," zeide de Dean. ,Denk aan dat ernstige levensdoel. Je weet niet wat je geluk is." George liep naar de deur. „Ik ken mijn geluk heel g cd." laohte hij, „never mind; ik mor er niet tegen." Wordt vervolgd. evoelig is als de heer Hooij in deze. B. en W. von- cn het best als de heer Jaring kon beginnen met den aanvang van den cursus en niet 4 of 5 weken later. Dat was in het belang van het onderwijl van de school te Schagerbrug en nu de gemeente Hel der in deze meehielp om dat goede resultaat te be reiken, meenden B. en W. ook weer toen dat werd gevraagd, Helder een tegendienst te moeten bewij zen met den heer Hoogvorst eerder verlof te geven te vertrekken. Voorzitter draagt de verantwoorde lijkheid voor deze daad gaarne. De heer Hooij blijft het verkeerd vinden, nogmaals wijzend op voorzitters zeggen, dat de heer Bleeksma zoolang zou blijven tot de heer Jaring zou komen. Voorzitter: Nog iets anders, mijnheer Hooij? Niet geboft. Op het ontkennend antwoord gingen wij verder en vroeg de heer Bellis naar het opmaken van de voor dracht voor onderwijzer aan de school te Oudesluis. Spr. meende, dat doordat de heer Vos niet in de ge legenheid was geweest les te geven voor het hoofd der school, hij een minder gunstige plaats op de voordracht had gekregen. Spr. vroeg of de voor dracht bij voorkeur of willekeurig was opgemaakt. Voorzitter zegt dat het hoofd der schooi enkele sollicitanten had bezocht en toen naar voorkeur de voordracht had opgemaakt. De heer Vos had het ongelukkig getroffen dat het hoofd der school hem niet thuis had getroffen. Spr. wijst op het rapport dat straks zal worden behandeld. De kantoorvergoeding voor den gemeenteontvanger. Voorzitter deelt mee, dat er door den Raad beslo ten is f100 kantoorvergoeding aan den gemeente ontvanger te geven. In dat adres was verzuimd te vragen door Schagen. om dat ook te genoeten over 1925. En nu wilde Schagen dat dee kantoorvergoe ding hem ook werd uitbetaald over 1925, maar B. en W. konden dat niet doen alvorens de Raad daar over te hebben gehoord. Wat spr. persoonlijk betreft, is hij er voor om dat bedrag ook over 1925 te geven. De motieven immers die den Raad er toe brachten om kantoorvergoeding te geven, gelden evenzeer voor 1925 als voor 1926. De heer Raat wijst er op hoe er in den Raad ver schil van gevoelen heeft bestaan over deze kantoor vergoeding en spr. daar tegen is geweest. Spr. wijst er verder op dat deze vergoeding is toegestaan na de opmaking en vaststelling der loopende bogrooting voor 1926, dus geldt het toegestane bedrag dan ook alleen voor dat jaar. De heer Van der Sluijs meent, dat men zich heeft te houden aan het eenmaal in den Raad gevallen be sluit, n.1. dat er een knntoorvergoeding zal worden gegeven. Aan dat raadsbesluit, of men er voor of tegen is geweest, moet men niet meer tornen, dat heeft men te aanvaarden. En waar dat zoo is, zal men billijkheidshalve de vergoeding ook voor 1925 moeten geven, dezelfde motieven als voor dat jaar gelden als voor 1926. De heer Hooij is het daarmee niet eens, het is voor 1926 gegeven en niet voor 1925. De heer Appel is van een ander gevoelen. De Raad mag zich niet op e ente krenterig standpunt stel len. Waar de Raad gezegd heeft het komt den ont vanger voor 1926 toe, geldt dat eveneens voor 1925. De heer Schilder: De Raad is zeker in de war ge weest, wist niet of het voor 1925 of 1926 was. De Secretaris licht in dat het adres behandeld is zooals het luidde. Er is gevraagd vergoeding voor kantoorhuur en wanneer dat adres wordt behandeld tijdens of na vastgestelde begrooting van een be paald jaar, dan geldt dat voor die begrooting, dus in dit geval voor 1926. De bedoeling is nu geweest ook voor 1925, maar B. en W. behoeven do machtiging van den Raad om dat te kunnen uitkeeren. In stemming gebracht, wordt de f100 ook toege staan over 1925. Tegen de heeren: Schilder, De Wit, Hooij en Raat. Is ingekomen het verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Zal circuleeren. De heer Bleeksma bedankt als lid van de com missie. tot wering van schoolverzuim. Dankbetuiging van de afdeeling voor Kindor- on Vacantiekolonios te 'tZand voor genoten subsidie. Van Ged. Staten is ontvangen de balans, verlies- winstrekening van de Warenwet te Alkmaar, met de mededeeling dat het over 1924 door de Zijpe te veel betaalde bedrag is f 110.26. De heer Jaring, hoofd der school te Schagerbrug, heeft zijn benoeming aangenomen en is 1 Mei in functie getreden. Mej. Bos heeft haar benoeming tot onderwijzeres te Oudesluis aangenomen. Aan R. Schermer wordt Yt jaar ontheffing van hondenbelasting verleend. De balans, verlies- en winstrekening van de Bouw- vereeniging wordt met algemeene stemmen goedge keurd. Verzoek om overplaatsing, Van den heer J. H. Wessel, onderwijzer aan de St. Maartensbrug, is een adres ingekomen om overge plaatst te worden naar Oudesluis. Adressant bere kent, dat het aantal kinderen te St. Maartensbrug steeds kleiner wordt en straks zóó, dat er geen der de leerkracht meor noodig zal zijn en hij dus alle kans heeft op wachtgeld te wérden gesteld. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, daar B. en W. aanstonds maatregelen willen nemen dat het aantal kinderen voldoende voor 3 leerkrachten zal zijn. Allen voor. Verzoek om electrische aansluiting. De heer J. Jimmink, particulier te Schagerbrug, vraagt electrische aansluiting voor een door hem te bouwen boerderij. Volgens de berekening van den administrateur, den heer Swarthof, zou die aanslui ting kosten f245.— en dit voor rekening van Jim- mink komen Adressant, wijst er op dat toen de weg waaraan deze boerderij in aanbouw t is. van stroom werd voorzien, deze boerderij er nog niet was, dat ze niet ver van den weg komt en vraagt thans kostelooze aansluiting. Voorzitter zegt, dat de boerderij wordt gebouwd 230 M. uit den weg, dat de onkosten voor aanslui ting zullen zijn f245.—, waarvan het onderhoud enz. voor het G.E.B.maar de aanlegkosten voor den be trokkene. Ieder die aansluiting kreeg, verder dan 30 M. van het net, heeft dat steeds zelf betaald. B. en W. meenen dezen regel te moeten handhaven en adviseeren niet op het verzoek in te gaan. De heer Nannis vindt dit een eigenaardige geval. Zeer toevallig is het dat het aanbrengen van het net in den Ruigeweg opgehouden is en doodloopt daar waar Jimmink thans zijn boerderij bouwt. Had J. eerder gebouwd, hij zou het net tot aan zijn boerderij hebben gekregen en wel gratis. Spreker voelt veel voor een bemiddelingsvoorstel, n.1. tweederde voor Jiinmink en een derde der kosten voor de gemeente. Voorzitter meent, dat wat tot dusver met anderen is gedaan, ook met J. moet gebeuren. Ook anderen hebben steeds de kosten bijbetaald. De heer 'Nanriis oordeelt dat men de omstandig heden in aanmerking moet nemen. De heer Hooij zegt, dat aan den weg waar J. bouwt, op dat gedeelte tenminste geen enkele paal staat, het net is daar niet. Het is geen onwil geweest dat J. niet is aangesloten, hij heeft niet eerder kun nen aansluiten en een paar andere boerderijen van hem staan wel aan het net en zijn aangesloten. Spr meent ook dat hier 'alle reden is om J. niet ton 'volle de installatie te laten betalen. Hier moet men bemiddelen* vooral ook omdat do gemeente alh-:< moet doen om stroom te verkoopen. Wat er nu zou worden bijgelegd is niet weg. Het .zijn jonge men- schen die op de plaats komen, dus zal het stroomver bruik toenemen. Voorzitter meent dat het motief dat J. nog twee boerderijen heeft aangesloten, wel buiten bespre king kan blijven en spr. waarschuwt dat als de ge meente hier op deze wijze begint met stroom te ver- koopen, dat een groote schadepost voor het G.E.B.! wordt. De heer Hoedjes is het met B. en W. eens, als mer. dit tan J. zou toestaan, zouden er mesr zulks ge va[len komen. Trouwens er zijn er al reeds gowe-si en spr. kent iemand die ook ls -afgewezen en h zelf heeft 'moéten betalen. De hoer Appel noemt ook dit standpunt In. Het be drijf guat goed, maar wij moeten voorzichtig zijn. Do heer Van dor Sluijs zegt dat hij het bouwen van het net men In dergolijko gevallen zeer tegemoetko mend is geweest. Maa toen het net klaar was, is men eon anderen weg gevolgd en hoeft de gemeente allo kosten in ten betalen door de betrokken personen, Spr. kent oor beelden waarbij ook het volle is bijbetaald. En wij moeten ook in dit geval zoo blijven handelen. Ook do heor Raat waarschuwt om zoo niet te bo- ginnen. B. en W. hebben deze kwestie goed he.han dold en overdacht, als het anders wordt, wordi hot een warboer. De heer Doorn bepleit een tegemoetkomend^ hou ding, het is een bijzonder geval. Er is eenmaal be sloten om den Ruigeweg van stroom te voorzien. Men is toen opgehouden daar, waar geen boerderijen meer stonden. Maar nu, komen daar huizen, nu heb ben die menschen toch in zekeren zin rechi op stroom. Voorzitter blijft het toestaan ontraden en brengt het adres in stemming om gratis aansluiiin.-:. Dit wordt met algemeene stemmen verworpen. Een voor stel tot gedeeltelijke betaling wordt nie; gedaan. Het voorstel tot verlenging van den termijn van entruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning K 79 te 't Zand wordt aangenomen, ondanks het feit dat de Gezondheidscommissie er tegen is. Belastingverlaging. Volgt vaststelling van het vermenigvuldiging^-ut er voor de gemeentelijke inkomstenbelasting, belasting jaar 1926—1927. Dit cijfer was thans 1,4 en werd: voorgesteld op 1.2. De geschatte opbrengst der Gem. luk. belasting is f 65000, waarvan f 34000 voor 1925, dus rest f 31000 voor 1926. Noodig is f 58000, waar af f 31000, blijft f 27000, dit is 2/3 van het kohier, dus wordt het ge- heele benoodigde bedrag f 40500. Voor dit jaar, 1920-- '27 zou het vermenigvuldigingscijfer wellicht nog iets lager kunnen, maar B. en W. achten het voorzicht! ger zich te bepalen tot 1.2. De heer Appel noemt den toestand der gemeente middelen gezond en verheugt zich over her voorstel: van B. en W. dat met algemeene stemmen wordt aan genomen. - Het verslag der gemeente en der Volkshuisvesting' zal circuleeren. Verschillende af- en overschrijvingen en suppietoi- re begrooting worden goedgekeurd. Tot lid der commissie «oor schoolverzuim wordt met algemeene stemmen gekozen de heer S. Jaring; Onderwijzersbenoeming te Oude sluis. Volgt benoeming onderwijzer te Oudesluis. De voordracht luidt: 1. M, Langhorst te Helder; 2. W. de Vos te Andijk; A. H. A. Bu.'en te Hoorn. De Raad gaat nu in comité ter bespreking der sol licitanten. Na. heropening volgt de stemming, met als uitslag: Langhorst 5 stemmen. De Vos 5 stemmen, Bulten 1 stem. Tweede stemming: De Vos 6 stemmen. Langhorst 5 stemmen, zoodat de eerste is gekozen. Tijdelijke wijkverpleegster. Volgt voorstel om B. en VV. .e macntigen voor 2 maanden een tijdelijke wijkverpleegster aan te stel len. De bei do wijkverpleegsters volgen thans een cur- sus voor huisbezoeksters. Dit jaar moeten zij ieder j een maand dienst doen aan oen consultatiebureau.. De eene verpleegster wordt vermoedelijk in AugustusI in Rotterdam, de andere vermoedelijk in September; in Haarlem geplaatst. Allen voor. Hierna sluiting. AUTOBANDIETEN. Uit Troyes, '27 Mei. Drie personen hebben een beambte van het bureau der algemeene thesaurie aan- j gevallen en hem beroofd van de geldswaardige pa pieren, die hij bij zich had. Zij nemen de vlucht met een auto, die later In een buitenwijk teruggevonden werd. Het bedrag van het gestolene is niet groot, doch op de thesaurie werd een andere beambte verwacht met een som van 3 millioen on nu vermoedt men, dat de misdadigers meenden dien anderen beambte voor te hebben. MAIL GEPLUNDERD. Uit Bremen, 27 Mei. Aan boord van het s.s. „George Washington" is-op reis van New York naar Bremerhafen de mail geplunderd. De verdenking viel op een zekeren Rosenberg. een bewucht misdadiger uit Riga, die in de machinekamer werd aangetroffen 1 en gearresteerd. Een bedrag van 250.000 mark in contanten werd te ruggevonden. Bosenberg en een matroos, die eveneens wordt ver dacht, zullen naar New York worden teruggebracht, omdat de zaak door een Amerikaansch gerechtshof moet worden behandeld. EEN DORP VERBRAND. Uit Kairo, 27 Mei. In de provincie Dakahlia is een dorp door brand vernield. Er zijn 15 dooden en 30 ge wonden. Tal van gezinnen zijn dakloos. EEN DRIFTKOP.' Voor den kantonrechter te Schöneberp moest >'on gebrekkige man zich verantwoorden, wegens mishan deling. Gedurende het verhoor liep hij opeens op den ambtenaar van het O. M. toe, terwijl hij met een mes zwaaide. Nog net bijtijds kon een veldwachter den man grijpen, die in zijn dolle opwinding zichzelf twee steken in de borst toebracht. Pas daarna gelukte het den veldwachter, den man het mes te ontrukken. EEN HELSCHE MACHINE. Te Muskegon in Missouri (V. St.) weïd in een ho tel een postpakket bezorgd waarvan men meende, dat het een huwelijksgeschenk zou bevatten. Toen het pakket geopend 'Werd bleek het een helscho machine te wezen die ontplofte. Do eigenaar van Set ^hotel en zijn a.s. schoonzoon waren op slag dood; zijn dochter, liet bruidje, werd zwaar gewond. Men neemt aan dat hier minnenijd in het spel was geweest. DROOGTE IN DE REPUBLIEK COLUMBIë. Columbiö lijdt op het oogénblik onder oen droogte- golf, zoo zelfs, dat de scheepvaart op <le Mugdalena- rivier feitelijk stil ligt. Al twee maanden lang zitten er vijfttig schepen aan'den grond. Eon voorraad van 500.000 K.G. koffie ligt te wachten op de mogelijkheid naar de kust te worden vervoerd. DE UITBARSTING VAN DE TOKASJI. De stoffelijke schade aangericht door de uitbar sting van de Tokasji op Hokkaido wordt geraamd op 8.500 000 jon. Hierbij is meegerekend de schade tengevolge van de vernieling van 33 bruggen, 730 huizen* ,drie K.M. spoorweg en zes K.M. gewonen weg. Het aantal personen, omgekomen is thans al of ficieel vastgesteld op 136. Omtront deze heeft men reeds zekerheid. ONTPLOFFING. Bij een ontploffing in de electrische centrale te BerlijnCharlotenburg zijn gisterochtend drie mon teurs zwaai» gewond. De tofs:arul van iwod hunner Is vrijwel hopeloos. Ken van deze was pas sinds Woensdag in dienst van de centralé. Hij was maan denlang werkloos geweest. Zijn vrouw is gister be vallen.

Schager Courant | 1926 | | pagina 10