I 0\ 0 0\ Even Lachen. I Ware Woorden. O 0 Nuttige Wenken. ROMMELKRUID. De Wereld der Vrouw De eerste machine, om naalden te vervaardigen, trad in 1818 in Amerika in werking. I In 't begin der 10de eeuw kon men voor twee cen ten een pond vleesch, voor tien stuivers een paar schoenen koopen en voor tien gulden een Jaar kost en inwoning verkrijgen. Het normale gewicht van de Amerikaansche vrbuw bedraagt gemiddeld 140 pond. i Now York krijgt een nieuw stadion dat plaats zal bieden aan 115000 toeschouwers. I De schoepen op een turbinebedrijf van zes meter omtrek, leggen in éné minuut een afstand; van 18 K.M. af, aannemende dat de as van de turbine 3000 omwentelingen per minuut maakt. M. Een goede kanarie is in staat 14 noten te zingen. Aan de Fordfabrieken worden per dag 3 millioen klinknagels gebruikt. OPVOEDEND. „Dat, mijn jongen," zei de valsche munter, terwijl hij langs het groote Muntgebouw wandelde, „dat is nu onze grootste concurrent. HET TOPPUNT VAN GIERIGHEID. Een Schotsche boer (de Schotten zijn wereldver maard om hun gierigheid) moest volgens koopcon tract 20 kippen leveren aan zijn buurman. Op den bepaalden dag werden er echter slechts 19 gezon den. Eerst heel laat in den avond werd de twintig ste gebracht. Man, zei de kooper, je bent erg laat met die ontbrekende kip! Ja. wat zal ik zeggen, zei de ander, kijk zie je, deze legt zijn ei nooit voor den avond! I DAT WAS DE REDEN. Wat een mooie blauwe oogen heeft UI - Ja - overgeërfd. Zeker van Uw moeder? Nee, van mijn vader, Die was bokser. DAT WAS ZOO. Examinator: „Wat weet de candidaat van de Egyp tische koningen?" Examinandus: „Dat ze allemaal dood zijn, profes sor." PROBAAT MIDDEL. Vrouw: „Dokter, mijn man lijdt aan overspanning, hij kan geen nacht slapen, omdat hij zich aldoor in beeldt dat er een kerel onder z'n bed ligt. Wat moet ik daar tegen doen?" Dokter: „Wel eenvoudig, de pooten van het ledi kant.'afzagen." VROEGER EN NU. „Daar was een tijd, dat geen zoon zou blijven zit ten, wanneer zijn vader hem toesprak. En daar wa ren landen, waar geen kind in de kamer van zijn moeder kwam, zonder eerst zijn schoenen uit te trek ken; het stof van de straat bleef aan de deur. Overdreven? Allicht, maar toch in den grond, zeer schoon. De ouderen zijn triestig; de jongeren brutaal. Wie rijst nog overeind voor zijn vader of laat voor zijn moeder het straatvuil buiten. Wij laten liever alle vormen aan de deur. Is dat schooner?" Nele Klouwaerdinne. O JA ZEKER! De pastoor stond bekend als zeer milddadig. Op zekeren dag kreeg bij bezoek van een heer, die zeide: ,-Zeereerwaarde pastoor, ik wilde gaarne uw tus- schenkomst inroepen voor 'n ongelukkig gezien in uw gemeente. De vader is reeds lang dood, de moeder is te ziek om, nog te kunnen werken, de kinderen zijn nog klein èn verhongeren., Ook met de huur is het gezin zes maanden achter. Nu zullen zij morgen op straat worden gezet, als niemand helpt om de huur te betalen. Wil u deze familie ni,et helpen?" De goede pastoor is daartoe wel genegen. Maar opeens stelt hij de vraag: „Maar wie is u dan, beste vriend?" Deze vraag had de man niet verwacht. Eén oogen- blik is hij van z'n stukken en stottert: „Ik, mijn heer pastoor, ik.... ben de huisheer!" I ABSOLUUT GEVAARLOOS. Dokter: Welke voorzorgen neemt U tegen micro ben? Patiënt: Eerst kook ik het water. Goed, en dan? E Dan filtreer ik hei Best en dan? Dan drink ik bier! BEURT AFWACHTEN! Fritsje: „Mammie, mag ik wat zeggen?" Mama: „Je weet dat je aan tafel niet moogt spre ken." Fritsje: „Maar mag ik alleen maar even iets zeg gen?" Mama: „Nee, Fritsje; maar als Vader de krant uit heeft, mag je spreken." (Vader legt eindelijk de krant op tafel.) Mama: „Nou, Frietsje, wat wou je zeggen?" Fritsje: „Ik wou u zeggen, dat het water over de kuip heen op de vloer van de badkamer loopt" NOGAL BEGRIJPELIJK. Wimpie: „Nee ik wil mevrouw Jansen geen zoen geven ze heeft Pa d'r net 'n klap voor in zijn ge zicht gegeven." DE NIEUWSGIERIGE VROUW- „Hm.... dus praat hij- in zijn slaap? Nu, ik vreesdat de geneeskunde daar moeilijk iets aan kan doen...." „O, ik verwacht niet dat u hem kan genezen. Ik wou alleen weten of er niets aan gedaan kon wor den dat hij een beetje duidelijker praat." EERLIJK 18 EERLIJK. Twee vrienden ontmoetten elkaar terwijl ze bei den renden, om den trein te halen. Toen ze eenmaal zaten, zei de een: Kijk, jou moest ik net hebben. Kun je me een tientje leenen? Het gezicht van den ander betrok, maar hij haal de toch zijn portemonnaie te voorschijn en gaf den vriend vijf gulden. Pak aan, zei hij joviaal. Dank je, was het antwoord, maar, eh, ik vroeg je een tientje Jawel, maar ik vind dit de eerlijkste manier, nu zijn we allebeid 5 gulden kwijt! Eerlijk is eerlijk. EEN VRIENDELIJKE UITNOODIGING. De jongen in den boom: „Zeg, Tante, kom 's kijken, wat een fijn vogelnessie ik gevonden heb." 1 ENGELSCH BORDUURSEL, Bij de zeer fraaie lingerie modellen, welke onder de luchtige zomerjaponnen worden gedragen, is het wel de moeite waard voor een aardige garnee ring te zorgen. Op ons plaatje laten wij daarom een eenvoudig voorbeeld van Engolscb borduursel ziei^. MOEDERS EN HAAR KINDEREN. „Een Hangmat voor baby". Een moeder zegt: „Als wij naar buiten gaan en de kinderen mede- nemen. vergeten we-nooit baby's speciale hangmat bij de bagage te pakken. Zijn hangmat bestaat uit een stuk zwaar canvas, dat er weerszijden aan oude stokjes gespijkerd is. Wij hebben daarvoor bovendien vier stokjes gemaakt met een kopje, zooals men dat op de teekening duidelijk zien kan. De hangmat is in enkele seconden opgesteld en baby slaapt zoo heerlijk als maar kan. Vallen kan hij niet, want het canvas is zoo dik, dat het niet opschuift. GOED PASSENDE HANDSCHOENEN. Een goed passende handschoen moet#als het ware de hand gerieflijk omsluiten zonder de minste of ongewenschte knellingen. Om een nieuwe hand schoen goed aan te trekken moet men haar eerst oven verwarmen, daarna een weinig talkum op den binnenkant doen en dan den rand omslaan. De vin gers worden één voor éen ingestoken tot zij alle, de duim uitgezonderd, ongeveer tot op de helft der handschoenvingers reiken. Dan worden zij achter eenvolgens langzaam aangeschoven. Hiertoe plaatst men duim en wijsvinger der rechterhand in de ok sels van de handschoenvingers der linker, of omge keerd, en duwt zdo de handschoenen over de hand. Als de vingertoppen den bovenkant der hand schoenvingers raken, word de duim in do hand schoen gestoken en deze glijdt als vanzelf op haar plaats, waartoe men vooral de duim van de hand schoen na het koopen goed getalkt moet hebben. Nu vouwt, men den rand terug en wrijft langzaam alle rimpels uit de handschoen weg door met de andere WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: dat het geraamte van een walvisch gemiddeld 45.000 Kg. weegt? dat de Cypres (boom) 350 Jaar oud kan worden? dat klimop zelfs 450 jaar kan leven, en de kastanje 600 do ceder 800, de eik van 1000 tot 1500 jaar. 4« iop 2500 jaar en de baobabboom zelfs 5000 jaar? dat de krokodil en de schildpap dozen leeftijd ook kunnen bereiken? I dat de arend, de kraai en de papegaal 50 tot 100 jaar oud worden? dat de snoek en de karper een leeftijd van 60 tot 150 jaar behalen (mits er geen visschers in 4e buurt zijn)? dat de olifant soms 100 Jaar wordt? dat het totaal' aantal Duitschers op (^e wereld glo baal wordt geschat op 95 millioen en daarvan millioen Katholiek zijn? dat in 1925 in Engeland een bedrag van 3!5,2(X>.(¥ p.st. (ongeveer 3800 millioen gulden) werd begi aan alcoholhoudende dranken, on wel 199.000OPt) p.si aan bier, 91.000.000 p.st. aan sterken drank en 24.000.000 p.st. aan wijn. Per hoofd der bevolking i- dit 7.4 sh. (f 86.50.). dat het vorige jaar in Frankrijk 50 000 echtschei dingen werden uitgesproken.tegen 3000 in Engeland dat gedurende het afgeloopen jaar de Ford Motor Company 10 millioen gulden uitsluitend als winsi op afvalproducten heeft bereikt, terwijl in totaal aan bijproducten 27% millioen'gulden werd omgezet? VRIFNDELIJKE CRITIEK. De Jansens hadden een nieuw kleed gekocht. Dn Pietersens kwamen op bezoek en puiten zich ui? in' loftuitingen op het prachtige kleed. L Den volgenden dag belde de zesjarige Wimpie Pietersen bij Jansen aan en vroeg aan de stomver baasde mevrouw Jansen, of hij ook het nieuwe kleed mocht zien Wel wat uit het veld geslaeen. maar toch gevleid dat zoo'n jochie haar mooie kleed wilde zien, bracht zij hem in de kamer, waar het lag. Het knaapje stak zijn handen in zijn broek zakken en keek zoo tien minuten lang naar het kleed. Hè. zei hij emdelijk, teleurgesteld, ik word er heelemaal niet duizelig draaierig of misselijk van! Niet wat wij beleven, maar hoe wjj opnemen wat dat de weefkunst el eeuwen voor onze jaatte'.'ing wij beleven, bepaalt ons lot. .bekend was en ook de manier van het spinnen der I draden, op dezelfde wijze als het nu nog geschiedt? In het huisgezin waar ernst ontbreekt kan geen opgeruimdheid heerschen; er kan veel geschertst worden, doch nooit hartelijk gelachen. Teleurstelling is voor een edele ziel, wat koud wa ter is voor het ijzer; gloeiend 'ijzer versterkt en ver staalt het en het geeft vastheid en kracht. i Wij moaten het leven niet enkel tot een feest maken, zoolang er nog zooveel leed te verzachten is. De vriendschap wint ons hart; de liefde steelt het. dat alle levende organismen ademen, zaad? ook het dat zaad, geplaatst in een hermetisch gesloten gla nzen flesch, door verstikking afsterft? dat een bijenkoningin per 24 uur 3000 eitjes legt? dat een paar zijden kousen, dat slechts ongeveer 10 gram weegt, ongeveer 50.000 meter zijden draad bevat? ERG GEMOEDELIJK. De Amsterdammers zijn bekend om hun goed moedigheid. Nu gebeurde het, dat een Amsterdam mer Engeland bezocht en ook het Buckingham Pa lace ging bek'ijken. Nu loopen er voor het paleis schildwachten, aan wie het streng verboden is, met elkaar tijdens de wacht te spreken. De Amsterdammer was verbazend onder den in druk van hun prachtige uniformen. Maar er scheen hem iets niet in orde te zijn. Hij zag. dat de schild wachten elkaar elke paar seconden passeerden, en dat ze toch elkaar niet aankeken, veel minder eens een vroolijk woord wisselden. Hij keek dat zoo een 10 minuten aan. Toen kreeg zijn goedmoedigheid toch de overhand. Hij liep op de schildwachten ioe. op het moment dat ze elkaar weer zonder boe of ba wilden voorbijloopen en zei joviaal: Kom nou. jongens wat is dat nou? Vooruit, eeef mekaar een poot en laat het nou maar weer j goed zijn tusschen jullie, nietwaar? De zwarte partijen worden met glanzende satijn ge heel dicht gewerkt, terwijl de cirkels met Fran- sche zijde gevuld worden: De helft van het patroon is hierbij afgedrukt; de stippellijn wijst het midden hand naar de pols te wrijven, Wanneer er meer dan één knoopje aan de schoen zitten, begint men steeds met het tweede en dan hooger, totdat de eer ste knoop overblijft. Deze moet altijd het laatst ge- sloen worden. Voor het uittrekken van handschoe nen is het beste, den rand om te slaan en de hand schoen binnenste-builen uit te doen door den rand over de vingers te trekken. De vingers moeten on middellijk na het uittrekken weer goed gekeerd wor den, daarna blaast men de-handschoen even op en vöuwt haar in den juisten vorm. Bewaar handschoe nen altijd plat; nooit in elkaar oprollen! Wanneer men op bovenstaande wijze -te werk gaat, zal men ongetwijfeld twee maal zoo lang plezier van een paarhandschoenen kunnen hebben. VOOR EEN GOEDE GEZONDHEID. Tracht zooveel mogelijk acht uren slaap te ge nieten met de vensters van uw slaapvertrek open. Lucht de kamers eiken morgen met alle deuren en vensters open; zorgdragend, dat het niet jocht. Sla de heddelakens naar achter en keer de matrassen om. Maak veel zorg van uw wasschen; liever twee maal daags een bad. dan twee maal daags een- ciga- ret. Neem minstens een kwartier voor eiken maaltijd. Wacht minstens tien minuten met rooken na het eten. Reinig uw kamers minstens één maal per week van boven tot onder. Ruim op, waar U langs komt en laat geen kleine werkjes liggen tot den avond of d^n volgenden dag. Het verrichten van huiseiljken arbeid, of ander werk, valt veel gemakkelijker in een opgeruimde kamer dan in een rommel. Houd een vaste plaats vrij voor elk voorwerp en zie toe, dat het daar altijd te vinden is. Denk nooit dat gij met minder voedsel, minder slaap en minder, verzorging toekunt, omdat gtj een vrouw zij11 f HYGIENE IN DE KEUKEN. Een eminent geleerde hfeft eens gezegd: „Als ik ontboden word om te helpen bij een geval van diph- teritus, is bet eerste wat ik doe, kijken in keuken gootsteen." De gevaren, welke voortkomen uit een slecht, on derhouden gootsteen, zijn talloos en men kan dan ook niet nauwkeurig genoeg zijn bij het schoonma ken. Minstens eiken dag moet kokend water met ammonia of soda door de pijp gegoten worden en minstens eenmaal per week moet de geheele goot steen goed gereinigd worden met een deslnfectee- rend middel, bijvoorbeeld chloor. Dit ouderwetsche middel is goedkoop en even goed zoo niet beter dan de moderne, hoog-geprijsde artikelen. Doe een kopje vol chloor op een halve liter water en los het op alvorens er don gootscheen mee schoon te maken. PROCES OVER EEN GAMPUTEERD BEEN. Eén hoogst eigenaardig proces vond voor korten tiid plaats te Boma, een plaats in de Belgische Kongo. Een negerkoning had een ongeluk gehad. waarna hem een heen moest worden afgezet.. Nadat de operatie naar wensch was afgeloopen, verlangde de koning zijn been terug, om het. zooals. hij zeide op te eten. De dokter, een blanke, weigerde echter de bede van zijn patiënt in te willigen, er op wijzende j'^at het kanabalisme in de Kongo was afgeschaft. Daarvan wilde de negerkoning in het, geheel niet 1 weten. I-Iij zocht zich een raadsman en deed zoowel den dokter als de. directie van de Kliniek een pro ces aan. Het recht had zijn beloop en de afloop was. •fiat de dokter verplicht werd, het afgezette heen aan .den negerkoning terug te geven. Of deze het daarna nog opgegeten heeft, wordt niet vermeld. HOE LEVEN DE RUSSISCHE STUDENTEN? Hoe leven thans dei studenten in Rusland? Zij |vorden verdeeld in twee groepen: nl. die door het jrijk gesteund worden (dus communisten) en zij, die ïeén Vergelijken steun niet krijgen. De. positie van de laatste groep i9. voorzoover het geen zonen van hooge /ambtenaren en Nepmannen (de nieuwe bourgeoi sie) zijn, wanhopig. Velen hunner blijken niet tegen de ontberingen opgewassen fe zijn en verlaten de hoogeschool of plegen zelfmoord. Voor arme Duit- sche studenten die het lang niet zoo slecht als de Russen hebben, wordt er overal geld verzameld, maar de Russen worden aan hun lot overgelaten. Eenigszins gunstiger is het leven van de studen ten. die door den staat gestèund worden en die door de overige studenten als bevoorrechten worden be schouw. Over het leven van deze „bevoorrechten" willen wij nu het een en,ander vertellen, waarbij wij I uitsluitend gebruik maken van officieele .bolsjewis- tische mededeelingen (in de „Troed". do „Izwestia", enz.) Zulk een „bevoorrechte" student ontvangt van den staat maandelijks 23 roebel. Dit geld wordt besteed als volgt: twee roebel per maand voor een slaapge legenheid in een van de speciaal voor de studenten ingerichte kazernes. 7% roebel voor het recht eiken dag het (zeer slechte) middagmaal in de gaarkeu ken te mogen nuttigen, 5 roebel ,ter betaling voor het voorschot, dat bijna allo studontennêmen. 50 kopen - 1 roehei voor verschillende vereenigingen. waarvan de studenten gedwongen worden lid te zijn; de stu dent houdt op deze wijze voor ontbijt, avondeten, had. enz. Isechts 8 roebel per maand over. Van zulk een „bedrag" is het zeer moeilijk te leven in een peperdure stad als het bolsjewist,ischo Moskou, maar de studenten weten het toch klaar te spelen. Zij eten alleen zwart brood eri hot „diner", in de gaarkeukens, wasschen zelf hun ondergoed, helpen elkaar op alle mogelijke wijzen. Als er maar een mogelijkheid bestaat wat te verdienen, dan doen zij het graag. Van lesgeven of ander intellectueel werk is in het bolsjewistische Moskou geen sprake, maar de studenten nemen graag elk werk nan; zij laden kolen en brandhout, treden als sneeuwruimers op. maken de abattoirs schoon, enz. Maar zelfs deze arbeid is gewoonlijk een onbereikbaar ideaal, want de hoofdstad wemelt van werkloozen; er zijn dus veel candidaten voor dergoiiik werk. terwijl de be hoefte aan werkkrachten gering is. Dat zulk een le ven onguntig op do gezondheid van de studenten werkt, ligt wel voor de hand. Het medische onder-

Schager Courant | 1926 | | pagina 14