AiltlttD Nitlis- Mraiaiit- LnOnillil Het moderne zeeppoeder maakt zwaren arbeid licht Dinsdag 1 Juni 1926. 69ste Jaargang. No. 7851. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Scltfgen. Eerste Blad. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Dit blad vorschljnt viormaal por wook: Dinsdag, Woensdag, Donder dag on Zaterdag. Bij inzondlng tot 'u morgens 8 uur, wordon Advor- tciitiön nog zooveel mogulljk it. hot oorat uitkomend iiuuihior geijluutet. l'OSTÏllSKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20. Prija per 8 maanden f 1.66. Loeso nurnxnoza 0 coat ADVERTEN» TIöN van 1 tot 5 rogols f 1.10, lodoro rogel oioor 20 cent (bowlp.^ inbogropon). Grooto lottere woüdon naar plaatsruimte bouokondL DIT NUMMER BESTAAT UIT ÏWBB BLADEN. UITSTAPJES VOOR DE GEBREKKIGE EN ZIE KE JEUGD. De redactie van „De jG-ids voor Sch.00lrei2.en" te Den Haag:, deed aan de firma Anfcon J urgens' Mar- garinofabrieken het volgende voorstel De firma Aanton Jui-gans' Margarineflabrieken te Oss schenke aan het Nederlandsiche kind, dat door lichaamsgebreken, ziekte of zwakte liet gebruike lijke schoolreisje mot een onderwijzer or leeraar niet of bezwaarlijk kan meemaken, oen bedrag: van 5000 gulden, welke gelden door de Redactie van „De Gids voor Schoolreizen", Acaciastraat 174 te Den Haag", gebruikt zal worden om het levensge luk dier gebrekkige, zieke en zwakke Nederlaud- sche kinderen in den zomor te verkoogen. Zeer royaal heeft do firma Jurgens aan dat ver zoek voldaan en aan genoemde redactie f5000 geschonken. Allen H.H. Onderwijzers, Leeraren, Dokters, Gees telijken en Verpleegsters in Nederland, die kinderen kennen welke volgens hunna meening voor zoo'n uitstapje in aanmerking, komen, wordt nu verdocht zich om inlichtingen te wenden uiterlijk totden 20 Juni 1926 aan net adres der Redactie van De Gids voor Schoolreizen", Aoaoiaetraat 174, Den Haag. ONGELUK. Gistermorgen heeft in de textielfabriek der fa. I. Serphos te Enschede een noodlottig ongeval' plaats gehad. Twee jeugdige werklieden waren daar aan het stoeien; door de opwinding of door een stomp bleef de jongste op den grond liggen en bleek te zijn overleden. De andere heeft aangifte bij de politie gedaan, die geen termen vond om hem aan te houden. NIEUW HOOGLEERAAR. Naar wjj vernemen, is mr. Jb. Zeytomafeer ad vocaat en procureur te Alkmaar, door de Indische regeering aangekocht het hoogleeraaxschap in liet handelsrecht aan de rechtahoogeschoof te Batavia te .aanvaarden. De heer Zeylemaker heeft zich bereid verklaard, een evontueele benoeming te Zullen aanvaarden. (Naar hot Haagsche Aneta^-kantoor verneemt, is mr. Zeylemaker 35 jaar oud, hij studeerde aan de rijks-universiteit te Leiden, promoveerde in 1921 cum laude op een proefschrift getiteld: „Overeen komst en wilsovereenstemming* en was geruim en tijd repetitor in het Romeinsche^ recht en Ned. Srivaatrecht aldaar. Sedert drie jaren is hij ver tinden aan het advocatenkantoor Bosman en Zeyle maker te Alkmaar. Het uitnemend gehalte van zijn proefschrift en zijn ropititorschap deden de aan dacht op hem vestigen.) Hdbl'd. EEN ENGELSCE ONDERZOEK NAAR HET FOK KEN ENZ. VAN PLUIMGEDIERTE EN VARKENS HIER TE LANDE. Op het oogenblik vertoeven in ons land voor een zesdaagsch bezoek do hoeren A. W. Street, O. A. Flat en A. P. F. Grant, ambtenaren van het En gelsche ministerie van landbouw, die in opdracht hebben een vergelijkend onderzoek in te stellen in Engeland en in de omliggende landon voor de ge bruikelijke methoden! van fokken, mesten en slach ten, koelen, verpakten en verhandelen van pluim gedierte efltt varkens, besterad voor de Engelsohe markt. Op verzoek van genoemd ministerie zijn de hoeren; J. van Vollehhoveu, exporteur van gevogelte, en M. J. Visser, secretaris van de Kon. Nederlj. Vereen. Avieulbura, hun behulpzaam geweest met het samenstellen van een reisplan, terwijl ztij hen ook gedeeltelijk hebben vergezeld^ of nog vergezellen Zullen tot het geven van inlichtingen. Dinsdagmiddag vertrekken de heeren naar België, ten einde den volgenden ochtend de markt te Brus sel en de voornaamste fokkerijen in België te bezoe ken, waarna ze naar Frankrijk gaan voor een ge lijk doel. EEN BOSCHWACHTER AANGEVALLEN. Het Dgbl. v. N .-Brabant meldt; Toen de boschwachter Vermonden uit Princen- hage zich Vrijdagavond omstreeks 8 uur nabij liet Huis ten Bosch op den weg Prinoenhage—Ebtiefa, onder de gemeente Etten, bevond, werd hjj' plotsef- liing door twaalf mannen van Het Heike aan gevallen;. De kerels begonnen dien bosch wachter on middellijk met straatkoeien' te gooien. Vermonden loste eenige schoten in de lucht, maar het hielp niet. Inziende dat hü door het groober aantal aan vallers hot onderspit zou moeten delven, vluchtte hij het Huis ten Bosch binnen, van waaruit om hulp werd getelefoneerd. Ondertusschen koelden de aanvallers hun woede op het huis, dat zij zoo danig met steenen bombardeerden, dat verschillende ruiten werden vernield. Een rijwiel, dat togen den muur van het huis stond, werd totaal1 stukgeslagen. Vermoedelijk vroezendo, dat er hulrp voor den boschwachter zou komen opdagen, zijn de aan vallers daarMa, afgetrokken. EEN OPLICHTER GEKNIPT. Te Delft is een berucht oplichter uit Haarlem geknipt. Als heer presenteerde hij zich Woensdag avond laat bij den heer van V. aan heb Vrouw- ju ttenland, wiens adres hem mede door den pastoor van de St.-Jozefskerk zou zijn aanbevolen. Hij gaf voor, dat hij in het patronaatsgebouw aan de Voorstraat een tentoonstelling van oude kerke lijke kunst wilde organiseeren, doch daarvoor had hij dien eigen avond nog een cautie noodig van f 60, waarvan ae helft in zijn bezit was. Door omstan digheden hadden enkele andere aanbevolen adres sen nog geen beslissing kunnen nemen. Geïnfor meerd kon worden bij kapitein v. d. E. Omdat er met de regeling van de expositie nog aardig wat te verdienen viel, doch vooral omdat het heerschap Zoo uitstekend1 van plaatselijke toe stonden op de hoogte bl'eek', leende de heer v. V. den man f 80, waarvan een geteatend bewijs werd gegeven I kwam de koeter van de St.- Jozefskerk informeeren, of v. V. ook met 't vreemde bezoek was vereerd geweest. Hij zelf had de zaak niet vertrouwd en was er niet ingevlogen. De kunstschilder de heer J. v. d. H., dio pok als slachtoffer was uitverkoren geweest, doch or niet waa ingeloopen, kwam. even later meededen dat de oplichter reeds in het politiebureau was opgesloten, d. H. had nl. informaties ingewonnen bij de geestelijkheid der St. Hypolituskerk en had daar op de politie gewaarschuwd. Na lang zoeken was 'de delinquent door de re cherche in 'n hotel' van zijn bea gelicht, uit een juist bij de politie ingekomen brief bleek dat men een berucht oplichter uit Haarlem had geknipt. De heer v. V. krijgt Zijn geld nog terug, aange zien de man het nog in zijn bezit had. VOOR DEN ZOMERTIJD. Men schrijft uit Maasland aan de N.R.Crt.: Wij waren het eens: de Veilingsvereeniging, waar exporteurs van Rotterdam en Amsterdam komen, hadden het bestuur overtuigd, dat men hier evenals in het geheele Westland mee moest gaan met den „Nieuwen Tijd1", ep. zelfs de boeren schenen te begrijpen, dat Maasland met den stroom mee zou moeten gaan. Zaterdag 15 Mep werd door do scholen de nieuwe tijd ingeluid: de kinderen van de Katholieke school' kwamen 'b morgens niet in de kerk: de Pastoor hield nog ouden tijd. Op de .openbare school' was er een enkele, die te laat kwam, omdat »'n boter ham nog niet fcllaar was. maar op de Gereformeerde school stapten om tien uur, een paar met opge- richteffl Roofde de School binnen en toen om 12 uur de bel1 luidde, hadden Zij geen zin om te vertrekken; Zij hadden nog maar twee uur les gehad. De Zooi dag ging kalm op den ouden tijd voorbij. De pastoor deelde jnede, dat de parochianen Woens dagavond na den dienst maar moesten uitmaken of men al of niet met den zomertijd mee wilde gaan. In de Hervormde kerk en eveneens in de Ge reformeerde kerk werd bekend gemaakt, dat kerk- l VAN RIJSWIJK'S SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. UITGEBREIDE KEUZE. PRIJZEN UITERST BILLIJK. ANNA PAULOWNA» Wanneer de vereeniging tot bevordering van ge trouw schoolbezoek een vergadering uitschrijft, om het jaarlnkseh gezamenlijk schoolfeest der 3 Open bare en de Roomsch-Katholieke school te bespre ken, heeft zij gewoonlijk niet over gebrek aan be langstelling te klagen. Ditmaal echter was de op komst nog grooter dan gewoonlijk, wat ongetwijfeld in verband stond met het te behandelen Bestuura- vopretel, om met die oudste leerlingen een 2-daagsch reisje maar Amsterdam te maken. De voorzitter, die heer D. Stammes, Sprak 'bij de opening deen wensch uit, dat de besprekingen in aangenamen toon gevoerd mochten worden. Hierna had een Bestuursverkiezing plaats, wijl de heeren J. van Nulant en O. y. d. Linden volgens rooster moesten aftreden. Ze zijn niet herkiesbaar. In hun plaats worden gekozen den heeren O. v. d. Goes 'en J. P. Leyen, dia beiden aannemen. De penningmeester, de heer O. Keijzer, doet ver volgens rekening en verantwoording. De beschei den worden nagezien door de heeren O. Rezetlman Dz. en iL A. Marinus en volkomen in orde bevonden. Hierna komt aan de orde bespreking van het Bestuursvoorstel1: Een 2-daagsch reisje naar Am sterdam voor de oudste leedSnge®., Voorzitter licht toe, dat op een 2-daagsch reisje meer en dieper indrukken zullen worden ontvangen, terwijl "net voor de kinderen minder vermoeiend wezen zal1. Lang en breed wordt over het voorstel' gesproken, vóór- en tegenstanders voeren het woord en allerlei bezwaren worden genoemd, die voornamelijk door ouders waren gemaakt, welke thans niet ter ver gadering Zijn. Wij zullen de langdurige discussie niet trachten weer te geven. Het voorstel werd Rinso doet inderdaad al het zware werk voor U. Het lost onmiddellijk in heet water op en geeft een heeriyk sop dat geheel in het weefsel doordringt. Het weeken in Rinso spaart U het zwaarste werk van den waschdag. Neem nog heden proef I De Lever's Zeep Mij. Vlaardingen en schoolbestuur besloten hadden zich aan den nieu wen tijd te Zullen houden. Ondertusschen was een paar dagen te voren een protestvergadering' gehouden, waai* de bezwaren tegen den Zomertijd breed werden uitgemeten, maar bovendien verzet noodig werd geacht, omdat het volgen van den zomertijd te danken was1 aan heb drijven van de Katholieken in het Westland. Den volgenden Woensdag werd besloten aan den Iverkeraad der Gereformeerde kerk te berichten,, dat de meerderheid verlangde, dat de bork geen rekening zou houden met den zomertijd; er waren er dio verklaarden, dat zij dau in Maassluis naar de kerk zouden gaan. Vrijdag was de groote avond. Aan het school bestuur was gevraagd oen algemoene vergadering te houden om een wijziging te brengen in de rege ling der schooltijden: de vergadering duurde van 7 uur tot half 12. Al' werd de vergadering op de gewone wijze geopend', toch schijnt de bespreking niet altijd in overeenstemming geweest te rfjjn met het bijbelhoofdstuk dat werd voorgelezen. Toen het hoofd der school, tevens ouderling van de kerk, mededeelde dat hij voor wijziging der schooluren in overleg moest treden met den in specteur van het schooltoezicht, werd hem op hof felijke wijze toegeroepen: Hou jij je sm..., anders zal ik hem dicht slaan 1 Ik weet niet of de ver gadering nog met dankzegging gesloten is, maar de gemoederen zijn nog niet tot rust en verschil-, lende ouders van schoolplichtige kinderen liggen Zich met tegenzin by het besluit der meerderheid neer, want de ambachtslui houden zonder uitzon dering den zomertijd. In het naburige De Lier is een vorige week .ook een protestvergadering gehouden tegen de invoering van den Zomertijd. Om half negen kondigde de om roeper bij bekkingslag aan: Die vergadering beeft besloten, zich niet aan den zomertijd te storen. Een uur later riep de man met luider stemme: De tuinders en kooplui en versohillende particulieren maken bekend, dat zij meegaan met den nieuwen tijd. ten slotte aangenomen met een geringe meerderheid en de practijk zal; nu wel' beslissen, of ook voor 't vervolg zoo'n reisje van 2 dagen gewenscht en fi.- nantieei uitvoerbaar is. Wij herinneren ons, hoe vele jaren geleden voor het eerst werd voorgesteld, omj met de oudste leerlingen naar Amsterdam te gaan.. Och, och, wat al bezwaren kwamen toen to berde. En nu? Wel, wij geloovan dat er thans van alle kanten geprutteld zou worden, als men de Amsterdamsche reis eens wilde afschaffen. Mis schien gaat 't met die 2-daagsche reis wel' evenzoo, misschien ook heeft men- ér met X beer al zijn bekomst van. Probeeren en afwachten maar. Ruiten het Bestuur en het onderwij zerspersomeel der verschillende scholen werden nog als commis sieled etn gekozen de heeren: O. RezaLman, P. van Eeten, J. Buisman, G. C. van Balen Blanken, R. Waiboer, V. Kaan, Jb. van Stipriaan, C. v. d. Goes. A. J". Koppel', jM. de Graaf, H. Jonker; E. v. d. Horst, Jao. Lindenbergh, C. Kossen, S. Jonker, M. J. Rozenbroek J\ Munijewerf, J. P. Leijen, A. Dekker en W. Lansïng. De Amsterdamsche reis zal' plaats hebben' 23 en 24 Juni; 73 leerlingen zullen er aan deelnemen. De reis naa,r Bergen wordt gedaan op Donderdag 24 iTuni. DE ENGELSCHE MIJNWERKERSSTAKING. Het Volk heeft een interview gehad met den heer Edo Fimmen, den secretaris van de Internati onale Transpoort arbeidersfederatie, om eens te in- formeeren naar de houding van de transportarbei ders imi verband met het voortduren van de En gelsche mijnwerkersistaking. „Op het oogenblik zitten we in een verduiveld onaangename situatie, verbelde de .hoer Fimmen. De algemeene staking is voorbij, maar het conflict in de mijn-industrie duurt voort. De mijnwerkers vechten door en doen een beroep op de arbeiders aller landen om hen te blijven steunen. En natuur lijk geldt hun beroep weder in de eerste plaats de transportarbeiders en Spoorwegjongens, de I. T. F. en de bij haar aangesloten organisaties. De Engel- sche mijnwerkers vragen ook vorder den export van steenkool naar Engeland te verhinderen en het bun keren van Engelsche schepen te beletten. Wij, diw.z. het secretariaat der I. T. F., willen niets lieve®. Maar.... er is een groote ,,maar". Het is bezwaarlijk welhaast onmogelijk, Neaerian&sche, Duiteche, Fraa sche, Belgische havenarbeiders en spoorwegjongens te vragen geen steenkool1 voor Engeland to vervoe ren of te laden, als niet alleen Engelsche zeelieden de steenkool1 van het vasteland komen hallen, maar deze steenkool in Engelland wordt getost door En gelsche havenarbeiders, aangesloten bij do I.T.F., en wordt vervoerd, verder het land in, door En- glelsohe spoorwegarbeiders, ook aangesloten bqj1 de I.T.F. „Ik heb mij onmiddellijk na afloop der algemeens staking tot ae bij ons aangesloten Engelsche orga nisaties gewend .ten einde vast te stellen ,w&t haar houding is of zal' zijn ten aanzien van het losöen en vervoeren van steenkool' gedurende den tijd, dat het conflict in de mijnindustrie voortduurt. Zeer tot mijn spijt riin de antwoorden, dia onsge werden, van dien aard, dab, tenzij het EngekatoQ vakverbond den betrokken organisaties gelast geen steenkool te verwerken, te lossen of te vervoeren, er niet op gerekend mag worden, dat de Engelsche spoorwegarbeiders- en transportarbeidersorganisar tics de mijnwerkers daadwerkelijk zullen sbounen. Ik heb mij daarop tot het Engelsche vakverbond gewend, maar wacht nog op antwoord. Van den aard van dit antwoord zal' in niet geringe mate .afhangen, of er In hoeverre wij' in staat zullen' zijn de Engelsche mijnwerkers ook verder daad- werkelijk te steunen. j „Het is de belabberdste situatie, waar wij tot nog toe foor geplaatst werden. De Engelsche mijn werkers staken, vechten voor hun leven de mijn werkers in alle andere landen werken. Den trans portarbeiders van het vasteland wordt verzocht de aldus geproduceerde steenkool niet voor Engeland te verwerken in Engeland zelf wordt alle steenkool, Engelsche en Amerikaansche, door de spooi*weg-arbaiders en havenarbeidersverwerkt en vervoerd! 1 x „Ik hoop alsnog van ganscher harte, dat we spoedig in staat zullen zijn, da Engelsche mijnwer kers ook verder te heipen." ZWARE SLAGREGENS. In den Kaukasus zijn, naar gemeld wordt, buiten gewoon zware slagregens gevallen, welke overstroo mingen tot gevolg hebben gehad. Groote schade is aangericht, terwijl talrijke slachtoffers zijn geval len. Op een gedeelte van het spoorwegnet is heb verkeer gestoord. GEHEIMZINNIG DRAMA. In het centrum van Berlijn heeft Vrijdagnacht een geheimzinnig drama plaats gehad. De vrouw van' een ingenieur vond1 haar man bewusteloos in bed liggen. Zij ontbood een geneesheer, die den ingenieur naar een ziekenhuis liet brengen, waar hij weldra overleed1. De eohtgenoote ,dienaar man Haar het ziekenhuis begeleid had, keerde daarop naar huis terug en werd een paar uur later eren- eens bewusteloos gevonden. Zij had de gaskraan in de keuken opengedraaid. Zij werd daarop op haar beurt naar het ziekenhuis gebracht. Haar toestand is bevredigend. Men vermoedt, dat de 46-jarige ingenieur, die Wee' jaar geleden zijn thans pas 26-jarige vtouw had gehuwd, zelfmoord heeft gepleegd, daar hij onlangs zijn betrekking had verloren. Na den dood van haar man wilde zijn vrouw toen uit wanhoop dit voorbeeld volgen. De ingenieur heeft zich vergiftigd. Uit de lijk schouwing zal' moeten blijken, welk vergif hij in genomen heeft. STRUBBELINGEN MET DB POUTIZEL Een straatkoopman te Berlijn, Perohaltta genaamd was onlangs wegens overtreding van de verordening op de straatverkoop veroordeeld tot een! boete van 65 mark. De man had dit bedrag geleidelijk af betaald, Nu had. echter de ontvanger verzuimd aan de politie mee te deelen, dat dit inderdaad was ge schied en daarop werd een agent naar de woning van PerchaJI'a gestuurd om hem in hechtenis .te ne men. Dit gebeurde Woensdagochtend om half 5. Volgens een wet van .12 Februari 1850 heeft de polifciq inderdaad het recht, in den zomer van 4 uur s ochtends tot 9 uur 's avonds in elke woning binnen te dringen. Perchalla, die betaald had, toon de den agent de kwitantie. Deze keerde naar zijn bureau terug eni deelde mede, dat or een vergissing itn het ®pel moest zijn. Diaar de agent echter ver geten had, het nummer van de kwitantie te notm- ren, werd den volgenden dag, ditmaal om half 6 's ochtends, weer een agent naar de woning van Per challa gestuurd. Deze weigerde ditmaal, de kwitan tie nogmaals te toonen. Hij .voegde eraan toe, dat hij niet geneigd was wegens een verzqim van de autoriteiten voortdurend zijn nachtrust op te offe ren en beloofde, in den 1'oop van den dag, op het bureau van politie te zullen verschijnen, en er de kwitantie te vertoonen, waarop de agent weer verdween. 's Middags verscheen de vrouw van^ Perchalla met de kwitantie op het bureau van politie, waar zij te vens een protest indiende tegen bert optreden van de agenten. De agent, die het protest in ontvangst nam, dacht er niet aan, den commissaris ervan in kennis te stellen. Het gevolg hiervan wasi, dat deze Vrijdag opnieuw om half 6 's ochtends twee agenten naar de woning van PercheUa. zond, die de kwitantie wenschten te zien, daar zij hem anders moesten inrekenen. PercheUa weigerde opnieuw, de kwitantie te toonen, maar hij weigerde eveneens, zich aan te kleeden en de ageaten te volgon. Deze hebben hem toen in zün nachthemd meegenomen en naar het .bureau gebracht. Een uur later ver schoen daar de vrouw van Percheira met de Moe ren van haar man en met de kwitantie. Naar. aanleiding van dit incident heeft de Ber- lijnsche hoofdcommissaris van politie de ontvan gers verzocht, t in het vervolg steeds terstond de politie telefonisch in kennis te stellen van het be talen van boeten. Indien do veroordeelde bewijzen kan, dat hij de boete betaald heeft, zooals met Perohalïa het geval was, zullen de agenten in geen geval moer tot arrestatie mogen overgaan.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1