Voetbal. MIJNHARDT'S Hoofdpijntabletten werken terstohd. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Raad Wieringen. zonder dat hij zich op overmacht beroepen kan, gij hem krachtons artikel HOI B.W. (onrechtmatige daad) tot schadevergoeding kunt aanspreken als gij tenminste kunt aantoonen dat gij door zijn schuld schade hebt geleden en dat. ook al heeft hij geen vergunning noodig om te rijden. Indien dit wel het geval is zult gij u natuurlijk in de eerste plaats bij Burgemeester en Wethouders der desbetreffende ge meente kunnen beklagen. tot 11.50, duivoboofffen f 1810, paardeboonen f10 tot fll, alles per 100 Kg. ALKilAAR, 81 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aan voer en prijzen: 21 vette koeden f 265415, 10 vette kalveren per ned. pond f 0.60—1.10, 66 nuchtere kalveren slacht per stuk van f 1.10—1.50, voor de fok f 1030, 454 vette varkens zware per ned. pond 8088 ct., zouters 8384 ot., Londensche var kens 7076 ct. AMSTERDAM, 81 Mei. Aangevoerd: 543 vette koeien le Jéw. f 1.081.20, OUD KARSPEL. Kon militair elftal uit Helder was Zondag op be- zcek bij D.T.S. In een aantrekkelIjken wedstrijd won D.T.S. met 6—3. Wanneer de militairen over eon beteren keeper haddon beschikt, was de uitslag ze ker anders geweest. Voor de rust speelt D.T.S. voor den wind. Reeds direct hebben zij succes, als een ver hoog schot door den keeper verkeerd wordt be oordeeld. 1—0. Even later maakt D.T.S. met een mooien kopbal 20. Voor de rust acooren zij nog 2 maal. 4—0. De aanvallen van de militairen zijn soms goed opgezet, doch het samenspel is te kort en wordt te ver doorgevoerd, zoodat er meestal bijtijds door de D.T.S.-backs ingegrepen wordt. De enkele schoten, die er echter op het doel worden gegeven, bewijzen dat er goede schutters in zijn. Na de rust pakken de militairen, welke nu met 10 menschen spelen, direct goed aan. Het eerste succes is echter aan den D.T.S. kant., als de keeper een houdbaar schot laat gaan, 50. Kort daarop maken de militai ren er met 2 onhoudbare schoten 52 van. Uit een doelworsteüng maakt. D.T.S. 6—2. Tien minuten voor het einde maken de militairen met een heel mooi schot, doch in buitenspelpositie de 3e goal. Volgende week spelen het le en 2e elftal van D.T;S. haar le nederlaag wedstrijd. j ULIAN ADORP. Zondag jl. was de dag van de seriewedstrijden van J.V.C. 't Zag er 's morgens voor de wedstrijden slecht uit, want het leek wel een regen voor den boelen dag. xooh was Excelsior van Anna Paulovaa om half twee present, en het weer leek wel iets te yer- beti ren, zoodat besloten werd te spellen. Daar de aangevraagde scheidsrechter niet aanwezig was, werd ouder leiding van den heer Tigohelaar aan gevangen. J.V.O. speelde tegen den sterken wind, maar wist niettemin voor de rust tweemaal te doel punten. Na de rust yist znhier nog drie doelpun ten aan te voegen, terwijl Excelsior er niet in kon sla gei) een tegenpunt te maken. Einde dus 50 voor J.V.O. Daarna kregen we B.F.C. I van Rreezand en Succes I van Wieringen in 't veld. Succes won den toss en verkoos het windvoordeel. Hierdoor en ook d-oor het betere samenspel, was Suces geregeld in de meerderheid, en wist dan ook voor de rust, dit. in een viertal punten uit te drukken. Toch wist B.F.O. moteeen mooi schot een tegenpunt te maken. Rust ging in met 41. Na do rust was "B.F.Ö. meer aanvallend, maar doelpunten werden niet meer gemaakt, zoodat hot emde kwam met een 4—I-overwinning voor Succes. Den volgenden Zondag, de dag van de feesten, ter herdenking van het vijfjarig bestaan van J.V.C., krijgen we de finale van deze seriewedstrijden. Eerst spelen dan de verliezers Excelsior en KF.C. tegen elkaar om den derden en vierden prijs, daar na do winnaars Succes en J.V.C. om den eersten ien tweeden prijs. De prijzen voor dezo wedstrijden'be staan uit eon emaillc-kruis. uitgeloofd doorden heer M.1 Noot. een verguld zilveren medaille, uitge loofd door den hoer W. Vonk, een zilveren me daille. uitgeloofd door dein heer H. Veul en oen voetbalbeeld, uitgeloofd door den heer T. Speur. 2e kw. f 0.90^-1.06, 3e kw. 7488 ct., per Kg. slachtgew.mindere soorten 6472 ot» 90 molTc- dn Italfkooien f 325- —475 per stuk, 77 vette kalveren ou J- uuv III' J/U* nuun, 11 vvjuuü n.timjicu 2o kw. 80 —92 ot., 3e kw. 65 —77 ct., por Kg. lovend gew.; 151 nuchtere kalveren f 1218 per stuk, 99 schapen f 3642. per stuk; 285 lammeren f 16—22 r>er stuk; 653 varkens Holl'. le kw. 103—104 ot. per Kg.Overzeesche en Geldersoho 103104 ot. per Kg. slacntgewicht; 92 paarden f 200350 per stuk; vette varkens 98102 ot. per Kg. Glazen Buisje60ct.Bij Apoth.en Drogisten! PLANTENZIEKTENLEER. 202. Daar ik tot 31 Juli afwezig zaT zijn, raad ik de lezers mijner rubriek aan, als zij zieke planten heb ben op te sturen of vragen hebben te doen, zich te wenden tot den plaatselijken correspondent of regelrecht tot den Inspecteur, 'Hoofd van den Plantenziektenkund..gen Dienst te Wageningen. WANDPARASIETEN. In „FkxraJia" van 10 April 1925 verscheen ondier GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoote, Mei. J. Beerling, behaalde op het een dezer dagen gehouden examen haar diploma voor verpleegster. MUZIEKTUIN. Het voor Zondag 1.1 aangekondigde concert van de Symphunie „Ons Genoegen" te St.-Maarten kon wegens net slechte weer met doorgaan, en is, zoo als we vernemen, uitgesteld tot Donderdagavond van deze week. Zondagavond daarop, 6 dezer, volgt dan weer een oonort, te geven door Westeris Harmonie, het keurcorps van de WestemuikerraiTLna-derij te Am sterdam. Ditmaal' begint het concert precies om 7 uur. Voorts is reeds op aanplakbiljetten bekend ge maakt, dat op 13 dezer liet groote Zangersfeest van den Provincialen Bond van Gemengde Zang- vereonigingen in don Muziektuin zal plaats heb ben. Wij voldoen by deze gaarne aan het verzoek van de MuziektuincQmmissie, om er de aandacht van donateurs en leden op te vestigen, dat dit Zangersfeest niet van de Muziektuincommissie uit gaan. Voor dien dag is de tuin aan den- Bond van Zangvereenigingen afgestaan. Als voorwaarde heeft de Muziektuincommissie daarbij gestald, dat hare donateurs en leden voor hall ven prijs toegang zul len hebben. Nog vernemen, dat aan bet Groot Nationaal' Con cours op 29 Augustus en 5 September as. dixxr pre cies 30 Harmonie- en Fa nraregezelsohappen zal werden deeigenomen Ln de afgel open ma^nd heb ben nog 4 vereenigingen gevraagd deel; te mogen nemen hetwelk echter door de Commissie moest worden geweigerd. De termijn van aangifte was nl. reeds op 31 Maart 1.1. gesloten, terwijl ook de loting voor de volgorde al heeft plaats gehad. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie. Vermist: een heerenrijwiel. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Johannes Antoon, zoon van Teunis Ko ning en van Aafje Hoogland. Overleden: Christiaan,Jonkman, oud 68 jaren, echt genoot van Anna Snaas. ALKMAAR, 29 Mei. N.V. Eierveiling voor HoIE Noorderkwartier. Aangevoerd: 157.000 kipeieren: 5660 Kg. f 5 5.70, 60—64 Kg. f 5.80—6.60, bruine f5.90 tot f 6.60, 35.000 eendeieren f4.90, alles p. 100 st. ALKMAAR, 29 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 41 paarden f 150350, 39 melk koeien f 225425, 130 nuchtere kalveren slacht f 1230, 179 schapen, vette f 3640, overhouidierö f 2836, 305 lammeren f 2027, 34 schrammen f 3852, 127 biggen', 10 welden f 2531 14 bokken len geiten f 414, kleine bokjes f 0.501.50. Boter: 1ste soort f 0.97Val.07Va, 2e soort 8595 ct-, eieren: groothandel f 5.25-5.75, kleinhandel f 5G. Eendeieren f 4.75. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Mei. Aangevoerd: 3450 Kg. aardappelenSohotsche muizen f 16.6019.50, drielingen f 10.60^—12.60, per 100 Kg. t ALKMAAR, 31 Mei. Asperges, dik wit f 6074, dikblauw f 4559, per 100 boe.- Aardappelen f 16.2018.80 per 100 Kg. Bloemkool, le soort f 3246, 2e soort f 2030, per 100 stuks. Postelein f 1520, per 100 Kg. Aardbeien f 1752.04, per Kg. Wortelen f 13.2019.80, uien f 2.105.10, per 100 bos. Spinazie f 8.70—20.60 per 100 Kg. Kropsla f 1.504.40, komkommers f 12.10-—17.20 per 100 sutks. Rabarber f 12.80 28.10, radijs f 4.20—7.80, per 100 boe. AMSTERDAM, 81 Mei. Boerennoteeringen Tarwe f 16.50—17.50, rogge, f 9—10, ohevaliergeret f 10.50—11.50, haver f 10.50 den titel „Eigenaardig optreden van een. wortclL awam"_ het volgende onaersohriftj'e, wat ik Üiier graag in verband met het daarna volgende herhaal'" „Waar van de Worteizvfem (Trametes radiciperda of Polyporus annosua) bekend ia, dat zij versch,Uen-v de naaldhoutsoorven aantast waarbij we onder de schors van het dikke hout het wtivlokkig zwam- weefsel aantreffen, en bij de worteühaJjs de vrucht lichamen, daar moet het m.i. qnze verwondering wekken, wanneer #wij haar aantreffen aanvankelijk in de dunste takken en twijgen van een appelboom om haar dan geleidelijk te zien voortwoekeren tot aan den stam. Maar niet*de goheole boom is aan gerand geworden, Op 't oogenblik staat nog drie kwart van de boom, doch de appelis (Present van Engeland) beginnen van minder kwaliteit te wor den: ze hangen reeds geel aan den boom en heb procent wormstekige is zeer groot. Ook de meest wormstekige hangen tegen Ootober reeds geel aan den boom. Op de plaats waar de takken znjn afge zaagd, is het hout bijzonder poreus en niet met caroolineum e d. to verzadigen. Nu moet ik hieraan toevoegen, dat het mij nog niet -met zekerheid gelukt is- vast te stellen of we hier te doen hebben met Polyporus amosus, Pol. sulphureus of met Pol. squomosus, daar ik nog geen vruchtlichamen zag. Dit js wel vreemd, daar de zwam reeds vóór 4 jaar optrad. Maar in elk geval' is zij aan één der drie genoemde minstens nauw verwant. De stam zelf ziet er nog normaal uit en ik wilde met deze korte Inschrijving dan ook alleen maar kenbaar malton: hot optreden van een wortelzwam in zijn tegendeel verkeerd." Daar de boom in 1925 elóohts enkele en ook en kele slechte appels voortbracht, terwijl de Jdedn gebleven blaadjes mij voorspelden, dat het. natuur lijk einde van don boom reeds nabij was en in elk geval de boom niet. met succes op zijn plaats kon blijven, is hij in den afgel'oopen winter geveld. Bij het zagen en kloven kon duidelijk worden nage gaan. dat de medoogenlooze zwam bij een vrij groote snoeiwond was binnen gekomen. Boven is gezegd, dat zij aanvankelijk in de dunste takken werd waargenomen en dab zij geleidelijk naar be- meden is voortgewoekerd. Het bleek nu. dat Zij zich wel 't eerst in de dunste takken vertoonde, doch haar eersten voedingsbodem in de dikkere takken v<nd. Zij heeft zich dus na binnendringing zoowel' op als nederwaarts een weg gebaand. Ware het n ,g niet bekend, daar Zou dit feit zeker aanleiding kunnen geven tot het advies: smeer de gemaakte snoerwonden in met teer of carlx>lineum. Ook soms kleine, gemakkelijk te veronachtzamen wonden, ge ven zwammen gelegenheid binnen te komen, wat ik enkele dagen geleden nog bewaarheid zag. Beide gevallen betroffen appelboomen^ doch de pereboom zal ook wel niet smetbaar zijn. In elk geval willen we haar met een carbolineuno-behandeling (of teer) niet vergeten. Ja, was is 't beste? Teer of oarbo- lineum? Wordt vervolgd- J. M.aarse, Correspondent van den Pianteniziok- tenkundigen dienst, SohetiinMiout. Vergadering van den Raad op Maandag 31 Mei 1926, des middags 2 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer L. C. Xolff, burgemeester, se cretaris de heer C. F. van Duin. Na opening volgt lezing der notlen van^de 2 vo rige vergaderingen, ze worden onveranderd goed gekeurd. Mledegedeeld wordt dat de heer Van Kalsbeek zijn benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het L. O. aanneemt, de heer S. Russelman, die tot Armvoogd en de heer Jb. Keijzer Nz., idem, >Ged. Staten hebben goedgekeurd de overdracht van wegen en water van het Heemraadschap Wie ringen en idem van een weg aan de Zuiderzeewer ken. Ged. Staten deel en mede, omtrent het bezwaar schrift tegen den forensenaanslag te Medemblik van den heer O. J. Bosker, dat zij den bestreden aanslag vernietigen. Uit den overgelegden maandstaat van de zeegras exploitatie over April 1920 blijkt, dat 200 pak zijn afgeleverd. Op hun verzoek verkrijgen J. Smit Gz. en Simon Bakker voor de helft ontheffing in de betaling vaft hondenbelasting. De rekening van de Armvoogden over 1925, die vo rig maal ter visie is gelegd, wordt thans zonder be spreking goedgekeurd. 1 Geen waterleiding. Aan de orde komt nu de voordracht van B. en W. tot wijziging en aanvulling der bouw- en woningver ordening in verbqnd met aansluiting aan de provin ciale waterleiding. B. en W. wijzen in hun advies op de door dit col lege aan Ged. Staten gestelde vraag, of binnen afzien- baren tijd de aansluiting van onze gemeente aan het P.WJ3. in uitzicht kon worden gesteld en hoe naar aanleiding daarvan op 12 Maart 1926 van Ged. Staten een missive inkwam, waarbij werd medege deeld, dat in beginsel aansluiting van Wieringen goedgevonden was en dat de directeuren van het Be drijf inlichtingen konden verstrekken. Op 21 April 1.1. heeft de raad met één der directeuren geconfe reerd on op 22 AJpril Jg de schriftelijke* bevestiging van de onderhandelingen ontvangon. B. en: W. wijzen op de bezwaren, die gelden ten aanzien van de verplichte aansluiting- der perceel'en binnen den afstand van 40 meter uit het nart van den weg, waar een buis van het P.W.B. aanwezig is, maar waar die voorwaarde door andore gemeen tebesturen wel acceptabel' worden geacht, oordee^en) B. en W» dat voor onze gemeente geen bezwaar. B. en W. willen verder aan de hand van de op merking der Gezondheidscommissie eon dusdanige wijziging in de' verordening maken, dat ontheffinlg van verplichte aansluiting niet uitgesloten is, nl. in dier voege, dat niet gesproken zal worden over drinkwater in hoedanigheid overeenkomende met leidingwater, dóch dat om ontheffing te verkrij gen, men moet hebben „voldoende en goed drink water". In hoeverre het P.W.B. met. deze wijziging acoord gaat, zal afgewacht dienen te worden. De lieer Lub wijst er op, dat de gemeente Wierin gen tegenover fde aansluiting aan het P.W.B. an ders staat dan de meeste andere gemeenten. In het grootste gedeelte van Noordholland zijn slooten met typhus-bacciilen, hier daarentegen g ede putten, zoodat hier aansluiting uit hygu nisöh oogpunt n et zoo n xxjmkeljjk is. Bovendien, hoever zal de a;in- sluiting zich strekken, hoe staat het met Konings traat, Elftstraat, enz.? De buis is geprojecteerd van IlaukeS; langs den hoofdweg naar Oever en dus zullen ai' die straten, dier er meer dan 40 meter! af liggen, niet aangesloten varden. Wel willen B. len W. de voorwaarde waarop ontheffing van <aan- i sluiting kan worden verkregen, billijker stellen, (maar Ged. Staten zullen dit nog moeten goe&keu- ren en dus kan de raad feitelijk nog geen besluit j nemen tot wijziging van de bouw- en woningverord. De heer Ooden wijst er op, dat in de circulaire jvan het P.W.B. allereerst staat, dat het ge- wenscht is, dat de belanghebbenden op de hoogte worden gebracht van de bepalingen en voorwaar den die gelden bij eventueel© aansluiting. Dat nu is nog niet gebeurd en liet lijkt spr. wensohelijk, toe, dat dit alsnog gebeurt en te dien einde vul spr. de beraadslagingen voorioopig schorsen. Voorzatter merkt den heer Lub op, dat het voor komen van fcyphus- baocillen in slooten niet liet ©enige motief is om tot aansluiting over to gaan. De heer Lub: Niet het eenige motief, maar liet is toch van groot belang. Voorts merkt Voorzitter op, dat in Hippolytu®- hoef wei degelijk zijtakken zullen worden ge maakt, evenais te Den Oever. Het is waar, dat de ingezetenen niet op do hoogte zijn gesteld met de voorwaarden, maar dit kan* toch geen invloed uitoefenen op de uitspraak van den Raad. De le den moeten ae beslissing nemen zonder ruggespraak of inmenging van de kiezers, al! zuliön ze dan wel eens willen hooien, hoe de ingezetenen over deze zaak denken. De hoor Oden wijst er op, dat het P.W.B. dat oordeel toch ook op prijs stelt. Men moet niet ver geten, dat de menschen tot aansluiting verplicht zullen worden en daarom dienen ze wel' degelijk op de hoogte te zijn. Voorzitter zegt, dat de menschen ook moeten voldoen aan de bepalingen van de bouwverordening, en toch brengt men do burgerij daarvan niet voor af op de hoogte. De heer Oden herhaalt, dat de wensoh van over leg hier in een officieel' stuk naar voren wordt gebracht. en in geen enkele courant is over de zaak gerept. Voorzitter acht de menschen vrijwel op de hoogte. De 'heer Lub vraagt hoe het moet als Ged. Staten die wijziging over de ontheffing van verplichte aan sluiting niet goedkeuren. Voorzitter meent, dat dit dan zou inhouden dat er geen waterleiding komt, tenzij Ged. Staten aangeven hoe de verordening moet worden ingekleed. S!pr. verwacht echter dat Ged. Staten de wijziging wel 'goed zullen keuren. De heer Lont vraagt, hóe het P.W.B. dan zal staan wanneer iemands regenwater wordt goedge keurd. Voorzitter zegt, dat B. en W. ontheffing kunnen verleenen, het P.W.B. staat er geheel buiten. De heer Kaan zegt. dat B. en W. toch voor het ge ven van ontheffing motieven moeten hebben. Voorzitter beaamt dit, spr. heeft er alleen op wil len wijzen dat de macht hier bij B. en W. berust. De heer M. Kooij had begrepen dat de verplichte j aansluiting alleen betrof nieuwe gebouwen,, maar nu blijkt hom wel anders. W-aar de heer Minnes nog eens wijst op de mog.e- I lijkheid ontheffing van aansluiting te verkrijgen, j noemt de heer Oden die bepaling een wassen neus, doch zoowel de heer Minnes als voorzitter wijzen op i het groote verschil van de bepaling, die wordt ver- kregen door de voorgestelde wijziging door B. en Wi De heer K. Engel denkt dat 75 pet. der burgerij wel tpgen aansluiting is. maar de heer Lont is van oordeel, dat dit oorspronkelijk in iedere gemeente het geval ia Voorzitter merkt op, dat men wel uit finantieel oogpunt tegen de aansluiting zal zijn, maar voor perceelen onder 80 M2. kunnen de kosten in annu® iteiten over 10 jaar betaald worden. De heer Oden zegt, dat men de vraag zou kunnen .stellen of de andere gemeenten in de provincie nu zooveel vooruitstrevender zijn, maar men moet niet vergeten dat de toestand te Wlieringen zooveel gunsti ger' is. De heer M. Kooij: De behoefte wordt'hier niet zoo gevoeld. I Voorzitter: Wel in den zomer. De heer Hermans meent, dat als de gemeente niet I tot aansluiting besluit, we evengoed wel waterlei ding zullen krijgen en in ieder geval wordt men dan niet tot aansluiting verplicht. Voorzittér erkent, dat de waterleiding dan even goed zal komen ten dienste van de Zuiderzeewer ken. M&ar aansluiting van de burgerij zal dan niet mogelijk zijn. De heer Engel denkt dat van lieverlede dan de aansluiting zal komen. De heer Lub vraagt hoe het mogelijk is. dat waar dan deze verplichting tot aansluiting bestaat, soms 90 pet., maar ook wel slechts 30 pet. in andere ge- I meenten is aangesloten. v. Voorzitter zegt, dat daaruit blijkt, dat de dwang niet zoo sterk is. Die dwang begint trouwens als hij wordt toegepast. Spr. zou niet willen afwachten tot de waterleiding hier reeds is, niaar* direct tot aan sluiting willen, besluiten. Ook de Minnes oordeelt dat men die verplichting tot aansluiting te zwaar aanrekent. Hoe is bet an ders mogelijk dat in korten tijd alle gemeenten in de provincie hebben aangesloten? Spr. wijst, er op, dat in den zomer het water hier noch voor het vee, noch voor den mensch goed is on iemand die dan wel goed en voldoende drinkwater iheeft, kan, ontheffing krij gen. Spr. heeft boeren gehoord, die ön electrispb licht én waterleiding graag wilden hebben, maar 't eerst dan waterleiding. De heer Lub: Er zijn er ook die het andersom zeggen. Spr. ziet dus in de nabije toekomst dat een strook van 60 meter aangesloten is bij de waterlei ding, de andere duizenden meters niet. Voorzitter: Maar in die strook van 80 meters wo nen de meeste menschen. De heer Minnes oordeelt, dat als de Raad zich op een dergelijk standpunt plaatst, dan met hot P.W.B. overleg zou kunnen worden gepleegd over die wijken die aangesloten dienen te worden. De heer Oden begrijpt bijv. niet hoe de polder Waard' NieuwJand niet aangesloten kan worden. Voorzitter begrijpt uit de discussies dat er dus dok nog wel' verschillende doelen op Wierinlgea zijn, waar men wél waterleiding kan krijgen. De heer# Kaam: Ja, waar ze het niet kunnen krijgen, wilïên ze 't hebben. Nadat de heer Lub nog-heeft gezegd, persoonlek Voorstander van aansluiting te zijn, maar waar niet voldaan is aan den wenk van het P.W.B., de meening van de ingezetenen te vernemen, zou spr. nog willen, dat dit gebeurde door het uitschrijven van een vergadering of door persoonlijk bezoek aan de eigenaars der woningen, en daarom tegen het voorstel van B. en W. te zullen stemmen, wordt tot stemming overgegaan. Het voorstel van B. en W. om bij het provinci aal waterleidingbedrijf aan te sluiten, wordt ver worpen met 7 tegen 4 stemmen; vóór aansluiting stemden de heeren M. Kooij, Boeker, Kaan en Minnes. i Een stamkapitaal voor een Bur gerlijk Armbestuur. Aan de orde komt dan het prae-advies op een voor stel van den hoor P. Kaan tot bestemming van het kapitaal der zeegras-exploitatie als stamkapitaal voor eon op te richten burgerlijk armbestuur. In zijn voorstel wijst de beer Kaan er op, dat dit kapitaal van f 50.000 aan de gemeente Wieringen toebehoort, dat geen gasbedrijf of dergelijk ooit door een gemeente gratis wordt geëxploiteerd, dat deze ex ploitatie door verschillende heeren gratis is be heerd en dat het een groote onrechtvaardigheid zou zijn als dit kapitaal aan de gemeente werd betwist. Spr. wijst er op, dat hier geon Burgerlijk Armbestuur bestaat en komt dan aan de kwestie over de Her vormde of Gereformeerde Armenkassen. In hun praè-advies zeggen B. en W. dat zij't niet ge- wensen! achten thans reeds een beslissing te ne men over de oprichting van een Burgerlijk Armbe stuur, omdat God. Staten nog geen beslissing heb ben genomen inzake de z.g. politieke kassen en zij achten het niet juist het kapitaal der zeegrasexploi tatie aan een Burgerlijk Armbestuur over te doen. B. en W. zullen dus de beslissing over de oprichting van een Burgerlijk Armbestuur voorioopig uitstellen. De heer Kaan kan zich niet met het advies van B. en W. vereenigen. Spr. had gehoopt, dat de kwestie over de armvoogdij niet in het geding zou zijn ge bracht. Voorzitter: Daar is U zelf mee begonnen. B. en W. willen over deze zaak slechts het oordeel van Ged. Staten afwachten. De heer Kaan: Maar die zwijgen dood. Voorzitter: Dat is nog nergens uit gebleken. De heer Kaan zegt, dat het stilzwijgen van Ged. Staten het al zegt. Spr. leest dan verschillende cir culaires voor ,om den Raad een inzicht te geven van de positie der Armvoogdij. Spr. leest daarbij een relaas over de bedeeling in een 15-tal gevallen en komt dan tenslotte aan een zeer uitvoerig advies dat een rechtsgeleerde, nl. Mr. de Vrieze, aan Ds. Groene- veld heeft verstrekt, en wat in hoofdzaak op het vol gende neerkomt. Omtrent de kwestie van Armvoogden is reeds in 1866 daaromtrent een uitvoerig onderzoek ingesteld en waren er slechts 2 partijen die om het bestem- mingsrecht hebben gestreden, nl. de Kerkelijke Col leges en de gemeente. Het geschil is toentertijd beslist door een compro mis, het z.g.n. reglement op het Beheer der Arm voogden in de gemeente Wieringen. Aan dit compromis, aan deze dading zijn beide par tijen voor altijd gebonden, tenzij beide partijen over eenkomen daarin verandering te brengen. Uit het reglement blijkt, dat alleen de Hervormde Gemeente aanspraken heeft, zoodat elke eisch van andere gezindten uitgesloten is. Dit blijkt duidelijk. lo. Uit den naam: Armvoogdenkassen der Her vormde Gemeente te Wieringeir. 2o. Uit hot feit dat alle beheerders lid moeten zijn van de Ned. Herv. Gemeente op Wieringen. 3o. Uit het feit, dat de Alrmvoogden afschriften hunner rekening moeten inzenden bij de Kerkera den der Hervormde 'Gemeenten op Wieringen. 4o. Uit het feit, dat de overschietende baten ge stort worden in de kassen der Diaconieën van de Hervormde Gemeente in het reglement in artikel 11 genoemd. In dit opzicht is dus het reglement zeer duidelijk. Wat is nu het karakter der kassen? De vrije opvattingen tegenover andersdenkenden, zooals die heerschen in de Hervormde Kerk, moge met zich meebrengen, dat men somtijds bij uitzonde ring (hier blijkbaar een 15-tal met ijver opgediepte voorbeelden in een tijdvak van pLm. 60 jaren, dus pl.m. 1 voorbeeld in pl.m. 4 jaren), aan personen van andere gezindten een voordeel heeft toegekend, dit verandert niets aan het karakter der kassen. Eerder zou men principieel geredeneerd de stelling kunnen verdedigen, dat die enkele onder steuningen zijn geschied in strijd fnet het wezen der kassen. Dat men van die enkele gevallen, waarbij het hart meer heeft gesproken dan de voorschriften, thans misbruik wil maken om het zeer duidelijk reglement en de zeer besliste rechten der Hervormde Gemeente aan to tasten, wordt door den rechts- adviseur in strijd met elk begrip van recht en bil lijkheid geacht. Zijnsinziens bereikt men met deze poging alleen dat men in de toekomst de Armvoogden dwingt tot letterlijke toepassing van het Reglement ook in ge vallen bij welke ieder weldenkend mensch een kleine afwijking geoorloofd zou achten. Op die wijze werkt de Gemeente de algemeene, ruim opgevatte Christelijke liefdadigheid op ver keerde wijze tegen. Alleen reeds op dezen grond zou de gemeente goed doen haar onrechtvaardige poging naar meer macht ten opzichte van de kassen, te staken. Maar er is meer. Uit het reglement blijkt duidelijk dat de gemeente slechts de volgende macht heeft: lo. De Gemeenteraad benoemt, schorst en ontslaat de Armvoogden (artikel 2) 2o. Het bedrag der borgtocht van den Penning meester wordt door den gemeenteraad vastgesteld (artikel 4). 3o. De Gemeenteraad bepaalt de wijze van bewa ring der gelden (artikel 9). 4o. De Gemeenteraad keurt de rekening der kassen goed (arikel 10). Met deze machtsmiddelen kan de Gemeenteraad zeer veel invloed uitoefenen, doch wanneer dat Col lege hij de toepassing dier machtsmiddelen inging tegen inhoud en strekking van de reglements-bepa- lingen, zou de Hervormde Gemeente zonder twijfel hoogerop recht kunnen zoeken en zijns inziens krij-. gen. Hierbij valt nog op te merken, dat ten opzichte van de enkele uitzonderingsgevallen, waarin Armvoog den zich feitelijk als Burgerlijk Armbestuur ge droegen (hoe weinigen bleven er na controle over) ook de Gemeenteraad zijn taak niet behoorlijk heeft vervuld, d.w.z. dit College heeft die uitzonderingsge vallen ook oogluikend toegelaten. Immers, als die Raad de rekening goed had nage zien, het reglement stipt naar de letter had uitge voerd, dan had hij de bewuste rekeningen, waarop zulk een post voorkwam, niet moeten goedkeuren. Mag diezelfde Raad nu van zulke feiten misbruik maken om zoogenaamd aan te toonen dat ook ande ren dan Hervormden aanspraak hebben op bedeeling uit deze kassen? Trouwens de geheele stelling van de Gemeente is ook principieel geheel onjuist. Kan men aanspraken afmeten naar gunsten die bij uitzondering wellicht bij vergissing of door mis leiding en misschien om andere zeer bijzondere re denen zijn toegestaan aan enkele personen? Elk der gevallen zou in alle finessen bekeken moeten worden om het precies te beoordeel en. Voorop blijft hij eohter steRön, dat die Gemeente raad immoreel handelt, wanneer hy het „pacta sunt servanda" niet stipt nakomt. Do heer M. KooyWat eört raar woord, wat beteekönt dat! De heer Kaan: De opvatting! van het reglement, De heer Kooij: Dan ,U. De heer Kaan gaat verder met de voorlezing' van net rechtskundig advies;

Schager Courant | 1926 | | pagina 7