Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Reclames. entegen viel eenige achteruitgang te bespeuren. Gedurende de. maand Mei van dit jaar liepen den Nieuwen Waterweg binnen 1625 schepen, metende 3.507.785 netto R. T. Van deze 1625 schepen voe ren 1107 vaartuigen met 1.781.882 R. T. door naar Rotterdam {2 om te bunkeren). In Mei 1925 liepen 1106 schepen met 1.500.052 R- T. aan den Iloek bin nen, waarvan 969, met 1.414.016 R. X, bestemd wa ren voor Rotterdam. De maand Mei vertoont derhalve een vooruitgang van 138 schepen en 367.866 R. T. Vergelijken wij do cijfers voor de eerste vijf maanden van beide jaren, dan blijkt, dat het aantal schepen voói Rotterdam thans 226 méér- "bedraagt en de tonnage een toene ming vertoont mei 833.299. Voor don Nieuwen Wa terweg zijn deze cijfers ondorsch. 705 en 1.436.135. Over de maanden Januari tot en mot Mei 1926 is Antwerpen met 1.906.956 R.T. achtergebleven bij den Nieuwen Waterweg en met .9.589 R. T. bij Rotter dam. ook de tonnage van Hamburg bleef heneden die van den Nieuwen Waterweg, n.1. 2.848.189 R. T. en zij werd ook door Rotterdam geklopt met 951.823 R.T. DE LIMBURGSCHE KOLENINDUSTRIE HER LEEFT. De verkoop van steenkolen uit de Limburgsche mij nen is de laatste weken buitengewoon toegenomen. Wei zijn do prijzen betrekkelijk laag, tengevolge van de concurrentie der andere kolepproduceerende lan den als Duitschland, België en Frankrijk, en worden de Ilollandsche mijnon gehandicapt door den lagen frankenkoers. Toch kan. naar de Tel. verneemt, ge zegd worden, dat er in de Limburgsche kolenindustrie een groote opleving gekomen is, die gedeeltelijk- te danken is aan de Engelsche staking. Van de Staats mijnen gaat circa twee derden der productie naar de verkoopbureaux in de havensteden en industriecentra m Nederland. Eén derde naar België en Frankrijk. De verzending van kolen naar Italië cn Zwitserland is miniem. De particuliere mijnen verzenden haar pro ductie in hoofdzaak naar België en Frankrijk. De prijzen der kolen in die landen zijn oploopend. Uit Nuth, uit welke plaats de steenkolen 'der Staatsmijnen „Emma" en „Hendrik" verzonden wor den, zijn (leze week op één dag niet minder dan 900 wagons geëxpedieerd. Dit aantal werd tot dusver nog niet bereikt. De vraag naar wagens voor het vervoer van steenkolen is den laatsten tijd dan ook buiten gewoon groot. PROEFPOLDER IN DE ZUIDERZEE BIJ ANDIJK De directie van de Zuiderzeewerken heeft bij bur gemeester en wethouder-; van And ijk het plan inge diend voor den bij Andijk tu'sechen Enkhuizen cn Medemblik aan te leggen proeïpolder. Burgemeester en wethouders hebben met de plannen hun volledige instemming betuigd. De bedoeling van de directie is dat deze proefpolder nog dit jaar zal gereed komen. GAS VAN HOORN. In de raadsvergadering van Blokker is besloten de voorwaarden van de gemeente Hoorn voor de gasle vering te aanvaarden. DE WATERLEIDING^ De raad van Abbekerk besloot met 4 tegen 3 stem men toT aansluiting bij de waterleiding. VAN 6 METER HOOGTE DOODGEVALLEN. In het Limburgsche dorp Margraten is de witter H. II. tenvijl hij bezig was een gevel to witten, van een hoogte van 6 Meter gevallen, met het gevolg, dat de man op slag dood was. Hij iaat een weduwe en vijf kinderen na. EEN SCHAT IN DEN GROND. De 46-jarige landbouwer C. P. te Princenhago heeft in het vorige jaar een bedrag vah f 6400 uit den grond gehaald, welk bedrag zijn vader daar had weggestopt.. Alleen aan C. P. cn zijn vrouw was het geheim van dezen schat bekend. Toen de vader gestorven was en zijn erfgenamen slechts weinig geld vonden, konden zij niet begrijpen, waar de f 6400. de opbrengst van kort vóór vaders dood verkochte eigendommen, gebleven was. De po litie werd in den arm genomen en al spoedig bleek, dat C. P. zich het grootste deel der erfenis had toe geëigend. Gisteren is deze zaak voor de rechtbank te Breda behandeld. Er waren 6 getuigen. Uit het ge tuigenverhoor bleek o.m., dat er tusschen ouders en kinderen een vreemde verhouding bestond. Notaris E. verklaarde dat de vader bij hem het geld in ont vangst heeft genomen in tegenwoordigheid van den verdachte: als de andere kinderen hem om het geld vroegen, hield hij zich .van den domme. De officier van justitie eischte wegens verduiste ring tefeen C. P. een gevangenisstraf van 3 maanden. GASVERLICHTING IN SPOOFWEGRIJTUIGEN. Het Eerste Kamerlid Van Embden heeft den minis ter van waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. T» het dat bt] het spoorwegongeluk nabij Wouw op 25 Mei jl. een begin van brand is ontstaan aan het gasreservoir van het gekantelde rijtuig, welke brand thane nog tijdig kon worden gebluechtT 2. Acht de minister het verantwoord, dat op de Nederlandeche spoorwegen electrische verlichting als regel slechte in nieuw materiaal wordt aange bracht, doch dat 't voorhanden materieel de be staande gasverlichting gehandhaafd blijft? 3. Acht do minister, gelet op de vele gevallen in 't buitenland waarin een spoorwogramp door vlam vatten van gasreservoirs een ontzettendé uitbreiding verkreeg, thans den tijd niet gekomen voor een alge heel verbod van gasverlichting in spoorwegrijtuigen, gelijk in Zwitserland, sedert hoi spoorwegongeluk bij Bellinzona, en in Italië reeds bestaat? ZUID SCHAR WOUD E. Do zangvereeniging „Gemengd Koor" met vrou wenkoor zullen deelnemen aan hot to houden zang concours van den Noord-IIollandschen Zangers Bond, dat 4 Juli in Warmenhuizen wordt gehouden. I GEMEENTE WIERINGEN. Ingeschreven gedurende de-maand Mei 1926. Geboren: Marinus, zoon van N. Metselaar en D. Bakker. Ondertrouwd: J. D. Pool en T. Annes. A. Zwanink en A. M. H. Hollander. Getrouwd: S. Koorn erf M. Koster. A. Zwanink eri A. M. H. Hollander. J. D. Pool en T. Annes. Overleden: Maike Pijpker, owd 59 jaren, echigen. van B. Hoüjer. Hilgonda Bakker, oud 64 jaren, wed. van Jb. Kaleveld. Trijntje Rijmerink. oud 95 jaren, wed. van K. Keijzer. Pieter Luijt. oud 87 jaren. wedn. van E. Koorn. GEMEENTE ST. MAARTEN. I Ingeschreven gedurende de maand Mei 1926. Geboren: Cornelia, dochter van Willem Hus en van Aaltje Rus. Ondertrouwd: Cornelis Stoop, oud 33 jaren, te 9t. Maarten en Franci9ca Jacoba Streefkerk, oud 20 ja ren, te Amsterdam. Arle Goudsblom, oud 23 jaren, te Zuidacharwoude en Grietje Bleeker, oud 22 jaren, te St. Maarten. Petrus Nicolaas Bijl, oud 25 jaren, te Alkmaar en Cornelia Bleeker, oud 21 jaren, te St. Maarten. Nicolaas de Haan, oud 26 jaren, te Scher- merhorn en Maria Greta Strooper, oud 26 jaren, te St. Maarten. Getrouwd: Cornelis Stoop en Francisca Jacoba Streefkerk. Aric Goudsblom en Grietje Rleeker. Pe trus Nicolaas Bijl en Cornelia Bleeker. Overleden: Geene. GEMEENTE 8T. PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1926. Geboren: Johannes, zoon van Klaas van der Mo len en Trijntje Maria 'Kooij. Charles Cornelis, z. van Arend Vincent Herman Destée en Anna Helena Land wehr. Hendrikus. zoon van Hendrik Willem Helenius van Andel en Clara Christin# Emilia Theodora Riet berg. Overleden: Jan Simon Booij Gz., oud 8 maanden. Gehuwd: geene. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1926. Geboren: Evert, zoon van Paulus Breen en Grietje Voorthuizen. Grietje, dochter van Pieter Breed en Aagje Bakker. Maartje, dochter van Jacob Langereis en Neeltje v. d. Vlies. Pieter Johannes, zoon van t Michael de Wit en Aaltje Smit. Overleden: Pieter Langereis. 70 jaar, wedn. van Trijntje Keizer. Grietje Bellis. 2 jaar, dochter van Ario Bellis ,on Maarijc Brommer. Ondertrouwd: Siemon Kruit, landarbeider, 36 jaar en Anna de Boorder, zonder beroep, 24 jaar. Gehuwd: Sieman Kruit, landarbeider, 36 jaar en i Anna de Boorder. zonder beroep, 24 jaar, to Helder. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1926. Geboren: Adrianus Johannes, zoon van Petrus Rui ter en Catharina Maria Bleeker. Anna Catharina, dochter van Johannes Dekker en Elisabeth Divera &1 ijkerman. Cornelia Maria, dochter van Wilhelmus Adrianus Ligthart en Catharina Boekei. Wilhelmina, dochter van Johannes Stoop en Catharina Tesselaar. Willem, zoon van Cornelis Broersen en A-af je Wester. Theodorus Johanne9, zoon van Pieter Doodeman en M.aria Witte. Johannes Johanna,-zoon van Ja Dek ker en Naatje Oudeman. Ondertrouwd: Klaas Manneveld. weduwnaar van Hendrika Kossen, en Gerritje Dimmendaal. Gehuwd: Klaas Wit en Trijntje Wink. I Ondertrouwd en gehuwd: Arie Smit en Geertje Bak- ker. Martinus Mattheus Hoogeboom en Catharina Vlugt. Johannes Smit en Wilhelmina Bakker, i Overleden: Levenloos aangegeven kind van Corne- 11a Hoedjes en Anna Jacoba Bakker. Afeatfc* Beem- •terboer, oud 85 Jaar, weduwe van Jan van Schagen. Levenloos aangegeven kind van Hendrik Nicolaae Borat en Maartje Wijdenei. Jacob Burger, oud 69 Jn. echtgenoot van Neeltje Groen. Aldert Moraa, oud 07 Jaar. .gehuwd met Maartje Zutt. GEMEENTE OUDKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1920. Geboren: Goone. Overleden: Dirk Kos, 19 Jaren. Gehuwd: Klaas Kliffen en Jacoba Prederika Val- konet. Klaas Manneveld en Maria Johanna Kamper. GEMEENTE SCHOORL. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1926. •Geboren: Vrouwtje, dochter van Dirk Kuijper en van Anna Cornelia Spruit, Gerrit Cornelis, zoon van Pieter Hoogland en van Cornelis Greeuw. Herman Hendrik, zoon van Mathheus Josephus Lau en van Hermina Hendrika Heesterman. Klara Marie, doch ter van Dirk Duin en van Antje Hoogland. Theodo- T-\ dochter van Dirk Duin en Trijntje Ridder. Jo- haina. dochter van Doede Bootama en van Annd Jeensma. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Thomas Boekei en Maria Blom. Dirk Hoogvorst en Willemina Budding te Rotterdam. Overleden: Geene. V. Op de stoomboot naar Holvhead... Gedurende den overtocht scheen het drukkende gewicht-, dat haar hersens verdoofd had, sinds de mant> mot do deuk in zijn hoed do laan was komen oprijden, plotseling" weggenomen te worden. Weggerukt mis schien door den wind, die van Engeland naar Ierland langs haar stormde een wind. die tot in merg en been drong, haar prikkelde tot helder, denken Dat idyllische leven de wereld voor elkander en verder niemanjl in de wereld was meer de schepping geweest van de omstandigheden, dan van een vooraf opgezet pl'an. Pap's familie was woedend geweest, toen hij Moeder trouwde; met uittarting van de hare haa Moeder Pap getrouwd. Bloedverwanten van beide kanten hadaen hun af keuring over het huwelijk uitgeschreeuwd, dan 't Êriar aan zijn lot overgelaten. Iets, om over to uien in die dagen, maar thans het kind, dat achterbleef, tot het besef brengend, dat zij geen steun in de wereld had. De zusters van haar moeder hadden haar na de begrafenis geschreven en haar gevraagd bij haar in Engeland te komen, „terwijl zij rondkeek"Zij kori Zich iederen zin van dien brief, welken z\i verbrand had, herinneren. Ieder woord, iedere kom ma stond duidelijk voor haar oogen, terwijl het rij tuigvoorthotste naar Palace Gardens. „Het is altijd "onze wensch geweest, dat je tijdens het leven van je moeder bij ons was komen logee- ren,hadden Zij geschreven, „maar bij haar huwe lijk heeft zij om onze wensehen gelachen en daarna ons totaal genegeerd. De schuld voor die breuk tusschen ons ligt bij haar, niet bij ons: wij hebben haar één jaar een Paaschkaart gestuurd,mkar géén antwoord gekregen; wij twijfelen er niet aan of je vader niet, dat we nu iets ten nadeelfa .van hem zeggen willen heeft haar tegen haar "boter weten in geïnfluenceerd. Toch...." Zij had een nyéterisehen lvrief teruggeschreven. „Uw brief vond ik juist toon ik terugkwam van de begrafenis van mijn lieven lieven vader, die mijn b.eve moeder aanbad. Al moest ik 'bedelen op straat, al kwam ik van honger om, dan nog zou ik geen krui mol brood, geen ponnv van u aanne men U lw>nt slecht ja. u bont slécht, dat u mij hebt kunnen schrijven Zooals u miin geschreven hebt VI. Zij kon niet in Ierland blijven. Haar ecnige vrienden daar woonden dicht bij het geliefdo home, dat nu niet langer oen home was. maar eon „ge riefelijke woning met enkele acres tuin en oen pad- dock.' .„Haar ecnige vrienden wnron vrienden, die zij gedoeld had mot Moeder en Pap wier aanwe zigheid haar steeds op pijnlijke wyze aan hen zou den herinneren. Allen boden haar gastvrijheid aan. maar zij moest weigeren. „Noen, Mis. Sullivan maar ik 'kan nergens leven dicht bij de plek. waar i wij altijd geleefd hebben." Jaren geleden was een goede vriendin van haar getrouwd met een Engetechen geestelijke; had haar dikwijls uit Landen geschreven over de talr j looze instellingen, waarmede zij in betrekking stond speciaal over een soort plaatsingsbureau en tehuis v oor dames uit fatsoenlijke kringen. „Gouvernan tes, liefste en dergelijke.... meestal arme jonge meis jes, die plotseling haar brood moesten gaan ver dienen." Do correspondentie was, zooals zoovele, IangZar nierhand uitgestorven; maar zij had 't adres en I wist zeker, dat zij op een hartelijke ontvangst en hulp kan rekenen. „Arme jonge meisjes, die plot seling haar brood moeten gaan verdienen. De woorden kregen een nieuwe oeteekenia voor haar; zij was een van dezen. I van Euston reed zij naar het adres. Haar vrien din was weg. Ja, de tegenwoordige bewoner her innerde zich den naam. De tegenwoordigo bewoners woonden er al twee jaarhadden de huur ovorge- i nomen, omdat de dame ziek was en naar het" bui- t-enland moest. Dat Was alles ,wafc de tegenwoordige bewoner wist; liet haar uit; sloot de deur achter haar. Alleen in Londen. „Alleen in Londen" -het was een van Pap's dwaasheden geweest; hij had or een burleske op geschreven en zij hadden die op een Kerstavond gespeeld onder salvo's van gelach. O, God, wat een ding, om thans om to lachen, nu het besef tot haar doordrong en zij op het trottoir in de duisternis midden in die groote, ziedende stad stond. Koetsiers, had hij gehoord,, waren bruten: maar tooh moest' zij zich tot den koetsier, die haar naar het huis gereden had, wenden. Waar kon zij 't goedkoopste logies krijgen? I Hoe wist hij dat? Wat wilde zij betalen?...U De groote stad brulde tegen haar. Haar hoofd duizelde. Een paar lanterfanters begonnen to grin- niken: het leek op een twist over hot betalen van don rit... Wat wilde zij betalen.... Wel, zoo weinig mogelijk. „Ik bon nog nooit vroeger in Londjop geweest en ik kon niemand. Mijn vriendin hier is weg. Ik kom regelrecht uit Ierland." Zij begon to huilen. Hij oogenblikkelijk de bok af. „Uit Ierland!" O, hij was ook uit Ierland... Maar zij kwam zeker niet uit Gonnemara... Ja, tooh?... Uit KinslóeP O. dat kende hij heet goed; hij kwam uit Oaliydag! Nu, hot zou eon groote eer voor hem zijn, als zü mode wilde gaan; dan zou zijn vrouw eon bea voor haar opmaken. „Huil nu niet, missie. Maak je mot zoo van streek. Alles is nu in orde!" Hij sloeg een grooten, door eon ruwe jas be dekten arm om liaar hoen drukte haar frgen zich aan, dacht zij; hielp haar in het rijtuig,. Wordt vervolW. LIEFLIJKE WE2XNS. Nabij Kattowitz heeft de politie een vrouw in hechtenis genomen, die vier jaar geleden, met de hulp van haar intusschen naar Frankrijk verhuisde stiefdochter, haar slapenden man met een bijl dood geslagen en het lijk in den tuin had begraven, Aan de buren vertelde de vrouw, dat haar man haar had verlaten. Toen onlangs de vrouw ruzie met haar stief dochter kreeg, waarschuwde deze de politie. De vrouw heeft een volledige bokentenis afgelegd. Uit wraak heeft zij de stiefdochter beschuldigd. twee kinderen te hebben omgebracht. De stiefdochter is eveneens gearresteerd. EEN GASONTPLOFFING. Te Los Angeles heeft een ontploffing plaats gehad van gas, dat zich had opgehoopt in de ondergrondsche riolen. De ontploffing zette een strook asfalt van de Mission Road in brand en vernielde drie gebouwen en negen automobielen die verbrandden. REORGANISATIE DER RUSSISCHE STAATS- INDUSTRIE. De Ekon. Sjisnj van. 22 Mei betoogt in een hoofd artikel de noodzakelijkheid van een algeheele reorga nisatie van het bestuur der staatsindustrie. Het blad wijst er op, dat het stamkapitaal van de staatsindus trie voor ongeveer 90 pet. is ingeteerd. Verder is her stel van de fabrieksgebouwen en -inventarissen dren- gend noodzakelijk. Een en ander acht het blad echter alleen mogelijk indipn het bestuur der staatsindustrie op een geheel andere wijze dan thans wordt gevoerd. EEN STAP TOT REGELING VAN DE ENGELSCHE STEENKOOLCRISIS. In het conflict in de Engelsche steenkoolnijverheid, die nog altijd hardnekkig voortduurt, is nu een nieu we stap ondernomen om er een eind aan te maken. De eigenaars hebben zich tot het verbond van mijnwer kers gewend met het voorstel tot benoeming van een kleine commissie, die onder leiding van een onpartij dig voorzitter over de voorwaarden voor hervatting van het werk zou onderhandelen. Het bevredigende van dezen stap is, dat hij van de eigenaars is uitge gaan. Het hoeft geen toelichting dat de toestand onder do mijnwerkers, die weigeren op de door de eigenaars op 1 Mei gestelde voorwaarden te werken, van liever lede zoo treurig is geworden, dat van hun kant spoe dig de eerste stap had gedaan moeten worden, indien hij thans niet van de werkgevers gekomen was. De bitterheid van zulk een besluit uit nood van de oeco- nomisch zwaksten is dezen bespaard geworden. Mis schien is de regeering er niet vreemd aan, dat de eigenaars thans het eerst over do brug zijn gekomen. De leiders der mijnwerkers zouden het moeilijk kun nen verantwoorden, als zij de voorgestelde hervatting der onderhandelingen afwezen. Men mag dus aanne men dat thans het psychologisch oogenblik is aange broken, waarop beide partijen 'moeten inzien, dat het op de een of andere wijze tot een schikking moet ko men. Gemakkelijk zal dit nu zoo min als vroeger gaan, maar de regeering kan niet nalaten heel het ge wicht van haar invloed aan te wenden om te verhoe den, dat de onderhandelingen andermaal afspringen. EEN UITEENZETTING VAN MACDONALD OVER DE ALGEMEENE STAKING. MacDonald geeft in de „Soc. Review" een beknopt overzicht van de algemeene staking, waarin hij zijn persoonlijke meening uitspreekt over de geringe re- sultaten die daardoor werden verkregen. De staking werd afgekondigd, aldus MacDonald, om de mijnwerkers te steunen, maar nauwelijks j waren de verschillende organisaties in actie of zij bevonden, dat zij qp haar eigen terrein werden aan- I gevallen. Waartegen zij de mijnwerkers wilden ver- 1 dedigen, haalden zij op haar eigen hals en niets kon haar beschermen. Het wapen der algemeene sta king kan niet voor industrieel© doeleinden worden gebruikt, het is onhandig, ondoelmatig en heeft geen doel dat, eenmaal beréikt, als een overwinning kan worden beschouwd. Tot het einde toe doorge voerd zou de staking het vakverenigingsleven naar den ondergang voeren. De verantwoordelijkheid voor de algemeene staking rust op degenen, die ze hebben gepredikt, zonder daarbij te overwegen, dat zij de arbeiders op een dwaalspoor leidden. Het beste, wat de mijnwerkers door de algemeene sta king- konden bereiken, hebben zij verkregen. De al gemeene staking ingoed als dreigement, maar een maal opgegeven kan zij niet meer als zoodanig wor den gebruikt. HET PROBLEEM VAN EEN WEENSCH TRAM CONDUCTEUR. Op een Weensch tram-voorbalcon vond dezer da gen een begrijpelijke, maar niet minder amusante vergissing plaats. Daar ontwaarde men uit het bin nenste van den wagen, zoo vertelt iemand in het „Berl. Tageblatt", temidden van de opeengeperste passagiers, ook een jongen gesoigneerden heer, die geen hoedL droeg, iets wat bij de Weensche jonge lingschap van heden gebruik is. Des te meer prijs stelde bedoelde jongeman op zijn coiffure, want hij streelde die tijdens de rit met een zakkam zoo vol toewijding, dat hij heel niet hoorde, hoe de con ducteur hem riep om zijn kaartje te laten zien. Eindelijk reikte de gemanicuurde hand des jonge- lings- den conducteur een abonnement met foto toe, maar de dienstdoende werd toen kregel: hij voelde zich bedot, daar de foto het beeld van een jonge dame vertoonde. En met verheffing van stem ver klaarde hij, dat het abonnement niet in orde was en het optreden van den passagier schandalig. Deze was intusschen rooder on rooder geworden, de .om standers werden opmerkzaam en plotseling brok een luid gelach uit: thans eerst ontdekte men, dat de „Eton-coifure" niet aan een jongen man, maar aan een jongedame toebehoorde! In het gedrang had men "haar rokken heelemaal niet gezien. De Eton-bol raakte bij die algemeene vroolijkheid de bezinning kwijt en begon onbedaarlijk te snik ken; daarop pakte de bezitster ervan haar rokken bijeen en sprong in volle vaart van den wagen, als wilde zij zeggen: al ben ik dan- geen* jongen, dit kan ik toch evengoed. De conducteur echter, wien zulk een avontuur in zijn lange carrière nog nooit was overkomen, besprak het geval nog lang met zijn na den werktijd verzamelde collega's en vatte zijn opinie samen in deze onvervalscht Weensche philosofie: „Wann i mir so a Manderl anachau, was eigentlloh a Welberl At, dann wass i bald selber net, ob 1 a Weiberl oder a Manderl bin". Hopen wij, dat hU over dit probleem intusschen spoedig ln bet reine is gekomen. EEN NIEUWE FOSFAATMESTT De „Frsnkf. Ztg." meldt dat de Mitteldeutsche Stickstoffwerke te Pieeterits teer in het groot foefor zullen maken langs electrischcn wog uit ruwfosloat. Deze fosfor wordt geoxytfeerd tot fosforzuur en dan direct met ammoniak of kali verbonden. Men krijgt dan een ammoniumfosfaat, dat, naar gehoopt wordt, dezelfde meetwaarde zal hebben als eon mengsel van superfosfaat on ammoniumsulfaat, bij een zeer veel kleiner gewicht. Als eon merkwaardigheid wordt nog genoemd, dat de oxydatie van den fosfor zal geschieden in een at mosfeer van lucht en waterdamp, waarbij dan naast fosforoxyde eon mengsel van zuivere stikstof en wa terstof zal ontstaan, dat diroct voor synthetische 'ain- moniakbereiding gebruikt kan worden. Hoewel dit procédé in de zoer ervaren handen is van de reusachtige Bad. An. S. F., dient men toch af te wachton of het ln het groot zal slagen. PANIEK OP EEN RIVIERBOOT. Een geweldige paniek ontstond Dinsdag onder de honderden opvarenden van het s.s. „Washington Irving", toen dit vaartuig op vde Hudsonrivier nabij Hoboken door een tankboot werd geramd. Dit ongeluk werd veroorzaakt door den buitenge woon dikken mist. Op de „Washington Irving" die den dienst van New York op Albany onderhoudt en de grootste rivierboot ter wereld moet zijn, was een groot aantal vrouwen en kinderen, die een pleizier- tochtje maakten. Dat deze bij de aanvaring door ont zetting werden aangegrepen, ligt voor de band. De officieren hebben echter naderhand verklaard, dat de mannelijke passagiers zich nog veel minder be- heerscht hebben gedragen en niet schroomden de vrouwen en kleinen weg te dringen en onder den voet te loopen, om zelf bij de sleepbooten te ko men, die op dit drukke rivjergedeelte natuurlijk in menigte aanwezig waren en ter redding toeschoten. Gelukkig schijnen alle passagiers levend aan boord van deze booten te zijn gekomen, terwijl ook niets wordt gehoord over ernstige verwondingen. Het aangevaren schip 1b aan den grond gezet. GEWELDIGE BRAND TE QUEBEC. In de handelswijk te Quebec, die aan de du Loup- rivier is gelegen, heeft een geweldige brand gewoed, die 57 gebouwen heeft verwoest. De schade bedraagt een millioen dollar. DE MAN MET VIJFTIG VROUWEN. Uit New-York, 3 Juni. Frederick Stanley alias de „Master Sheik" van Amerika, is schuldig bevonden aan bedrog en veroordeeld tot oen gevangenisstraf voor den tijd van eon jaar. Stanley, die met ongeveer 50 vrouwen „getrouwd" was, had deze voor aanzien lijke bedragen aan juweelen opgelicht. UIT PILSOEDSKI'S LEVENSGESCHIEDENIS. De staatsgreep in Polen van Pilsoedski was voor de meeste bladen aanleiding om. een ön ander uit de levensgechiedenis van den maarschalk te ver tellen." De „Voss Ztg." komt thans met een verhaal af komstig van den directeur eener Potersburgsche krankzinnigeninrichting, waarin deze vertelt van Pilsoedski'9 verblijf in die inrichting in 1902 en zijn vlucht. Dit verhaal luidt aldus: In 1901 werd in het gesticht als extern medicus aangesteld een zekere dr. Masoerkewit3j, die door den stadscommandant van Petersburg voor deze functie was aanbevolen. Hij was een man van mid delbare grootte met welig, donker haar cn een zwo ren baard. In zich zelf gekeerd on zwijgzaani be moeide hij zich weinig met zijn collega's; men zag hem steeds met e$n actentasch en boeken onder &ijn j arm. I In 1902 werd werd in dit, gesticht een nieuwe patiënt opgenomen, een politieke misdadiger uit de psycfii 't atrische inrichting te Warschau. Zijn naam werd niet bekend gemaakt. Hij maakte den indruk van een melancholicus. De regeering was bevreesd ge weest dat hij uit Warschau zou vluchten en had 1 hem naar Petersburg laten overbrengen. De nieuwe patiënt werd in een geïsoleerde cel ondergebracht en streng bewaakt. Toen bij het vaststellen van den -dienst voor de maand Mei, het lot dr. Masoerkewitsj als dienst doend dokter voor 29 Mei aanwees, vroeg hij den directeur hem den 2den Mei als dienstdag toe te wijzen. Hij gaf als reden op, dat hij bij het examen van een vriend moest zijn. Dit werd toegestaan. Op 2 Mei kwam dr. Masoerkewitsj in de kamer der medici, thans met een koffer, inplaats van een ak- tentasch. 's Avonds deed hij de ronde en controleer- i de de geisoleerde cellen, ook dien van den patiënt uit Warschau. Hij vèrzocht den bewaker oio. dezen patiënt naar het dienstvertrek der doktoren te voe ren en zelf in de aangrenzende kamer te wachten i tot hij geroepen werd.. Hij wilde dit interessante 1 geval nader onderzoeken. Aldus geschiedde; de be waker wachtte één, twee, drie uren, maar toen nog niets hoorend, werd hij ongerust. Hij- klopte einde lijk op de deur van de dokterskamer, maar kreeg geen antwoord. Ten slotte forceerde hij de deur en vond de kamer leeg. Op den grond lagen de ge- stichtskleeren van den patiënt, afgeknipte haren. I Het was niemand opgevallen, dat twee heeren het gebouw tegen zonsondergang aan den-achterkant hadden verlaten. Later bleek dat beiden in een auto naar Finland waren gereisd en daar scheep waren gegaan. De geheimzinnig patiënt, wien het gelukt was uit de inrichting te ontsnappen was Polens tegenwoor dige dictator: Pilsoedski. Dr. Masoerkewitsj is op het oogenblik prof. aan de universiteit te Warschau. N AP OLE O N'S STEEK DOET 52.000 FRANCS. Parijs, 3 Juni. Op eon verkoop van voorwerpen welke aan Napoleon hebben toebehoord, is heden een steek van den grooten veldheer door den prins van Monaco aangekocht voor 52.000 francs. WINTERWEER IN FRANKRIJK. In de omgeving van/ Chambéry en in Cantal (pro vincie Savoye), is Woensdagavond sneeuw gevallen. Rugpijn en Rheumatiek. Laat rugpijn en rheumatiek uw leven niet ver gallen. Zoek de oorzaak op! Zeer waarschijnlijk schuilt deze in uw nieren. Inspanning or gevutte kou kan deze gevoelige organen verzwakt, nebben en hen verhinderen in hun werk om do schadelijke vergiften uit uw bloed to filireeron. Deze ver giften veroorzaken rheumatdfldhe pijnon en vele andere kwalen, en hoe langer gij do nierzwakte ver waarloost, des te erger worden uw kwalen. Nierzwakte maakt u ook zenuwachtig, duizelig en afjpemat zwak, terneergeslagen en vermoeid, en onderhevig aan onaangename biüaaestooirnjswn. Let op verschijnselen alt» oezinksel of zand in de urine, opgeblazenheid ouder de oogen, waterzuch tige zwellingen in de ledematen, stijfheid of ont steking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en voorkom zoodoende do ontwikkeling van ernstige nierkwalen. Gebruik Foetorie Rugpijn Nieren Pillen om do nie ren weder krachtig en gezond to maken. Foeter Pillen hebben duizenden over do gohoole wereld baat gegeven. I^t op de verpakking in glazen fLaoops met geel etiket (alom verkrijgbar), waardoor gy zeker z\jt «een verlogen buitenlandisoh goed te ontvangen 'Prifr f 1.75 mr flacon.

Schager Courant | 1926 | | pagina 10