RADIO Tap verbod* FORD SEDAN, ONMISBAAR LU1STERGIDS. fl. PRINS, Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. voor lederen Radio-bezitter BOEKHANDEL v.h.TRAPMAN &Co. scnaoEN. Het succes bij het talrijk opgekomen publiek was dan ook onmiskenbaar en met toekenen van bijval en dankbaarheid was men gul en hartelijk. Het was dus in alle opzichten een mooie avond. Hei heeft weer opnieuw getroffen, dat het publiek in zoo grooten getale was opgekomen, verscheidene hon derden vulde den tuin, en het was er recht genoege- lijk en rustig. De commissie boekte weer een kleine dertig nieuwe leden. MARKT OVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag Jl. vrij gced. Ze werden in doorsnee hier duurder verkocht dan in Amsterdam en Purmerend. De prijzen liepen van 4554 ets. per pond. In de gelde- en kalfkoeien was het een matigen handel, in pinken stug. De aanvoer van stieren was zeer gering, maar er was ook hoegenaamd geen vraag naar. Met de nuchtere kalveren ging het ook lang niet wild. De handel in overhouders was stil. De lammeren voor de weide golden tot 21H gld. per stuk en voor den dood tot 25 gld. Met de vette schapen ging het aardig goed, alles werd verkocht, er was nogal veel vraag naar. Het bekende bericht uit Londen over het verbod tot invoer van vleesch, was een geweldige tegenval ler. De handel in vette varkens was lui. iets minder bij de vorige weken. Daarentegen werden de biggen vlug verkocht en duur. Evenzoo was dat van de schrammen. De kippen en konijnep werden goed verkocht. De boter wilde men weer graag hebben, vluggen handel; de middelmarkt was iets hooger. DRIETAL VOOR ONDERWIJZERS. Het drietal voor onderwijzer aan de Openbare Lage re school alhier bestaat uit de heeren: 1. I. Roos, Midsland (Terschelling); 2. K. Beunder, Dpendam; 3. M. Langhorst. Helder. SCHAGER KERMIS. In het Noord hol landsch Koffiehuis wordt het too- neellievend publiek met de a.s. Schager kermis een yijftal tooneelvoorstellingen aangeboden van zeer goed gehalte. De heer Zwaag is erin geslaagd 'wee gezelschappen te engageeren. de eerste twee dagen, Dinsdag en Woensdag, het Gezelschap van Verkade en Verbeek, de andere drie dagen. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, het Nieuw Nederlandpch Tooneel van Saalborn. De titels der stukken zijn: „De Dienstknecht in het Huis", „De Pelikaan", „Nummer Zeventien „In kwartiering", en tenslotte „Blanke Ballast". Men zal zich herinneren, dat „De Pelikaan", en „Blanke Ballast" hier reeds zijn gegeven in het Theater Royal. met uitbundig succes. Op veler ver- eerend verzoek zijn deze stukken nu nog eens in het kennisrepertoire opgenomen. ETUIS VERKOCHT. Het huis va.n den heer A. Joustra ia da Regen tenstraat alhier, verkocht wegens vertrek, is ia eigendom overgegaan aan den heer O. Bleek te Broek op Laagendük- EENAARDIGE ATTENTIE. Ook bdj het gouden huwelijksfeest van denl heer J. Strujif en echtgenoot© bracht Donderdagavond Sohagens HarmomekapeT een serenade. Voorzeker een vriendelijke attentie, die door de betrokkenen en ook door buitenstaanders wel gewaardeerd zal HET AS. SCHOOLFEEST. Door de Oudercommissie is als datum waarop het schoolfeest voor de kinderen der O.L school zal worden gehouden, bepaald op 13 Juli a.s. RAAD SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Donderdag 10 Juni 1926, des namiddags kwart voor zeven uur. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den Voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen. 3. Benoeming onderwijzer O. L. school. 4. Voorstel wijziging artt. 8 en 79 der Algemeene Politieverordening. 5. Voorstel tot het aangaan van eene geldleening. 6. Regeling comptabiliteit, dienst 1925. 7. Vaststelling suppletoire begrooting, dienst 1926. 8. Voorstel tot machtiging van den Burgemeester om de gemeente doorloopend te vertegenwoordi gen in de vergadering van de N.V. Spoord-(Tram) weg Wieringen-Schagen. 0. Voorstel tot machtigihg van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van straatklinkers voor het werk aan de Dorpen ca 10. Voorstel tot aanvaarding en aankoop grond in verband met de werken aan de Dprpen c.a. Schagen, 4 Juni 1926. De Burgemeester, J. CORNELISSEN. De Burgemeester der gemeente Schagen, Gelet op artikel 9, alinea 2, der Algemeene Politie verordening voor die gemeente; BRENGT TER ALGEMEENE KENNIS, dat het op Dinsdag 15 Juni 1926 en op Woensdag 16 Juni 1926, beide dagen van des voormiddags 8.30 tot des namiddags 12.30 uur, in verband met het op die dagen te houden onderzoek der verlofgangers, ver boden is in de gemeente alcoholhoudende dranken te tappen. Schagen, 3 Juni 1926. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. AANGEBODENi 2 deuren, l'/t jaar oud, ook ruilen voor Tourlng Proefrit toegestaan. fie«renstraat 38 Tal. 2 Schagen VLIEGEN ZONDER MOTOR. Uit Berlijn, 3 Juni. Volgens een bericht uit Ro- sitten is de bekende leeraar en glijvlieger Schulz van morgen om 4.45 opgestegen met een vliegtuig zon der motor met een passagier aan boord. Om 12.45 was hij nog steeds in de lucht, terwijl de weersge steldheid gunstig bleef. Het wereldrecord voor een vlucht met een vliegtuig zonder motor met passa gier, dat tot nu toe met 5 uur 40 minuten ten name van den Duitschen vlieger Hcsselbach stond, en dat deze in September 1925 in den Krim behaalde, is hierdoor reeds aanmerkelijk verbeterd. 200.000 DOLLARS UITGEGRAVEN. Te Demopolis (Alabama) is dezer dagen een som van meer dan 200.000 dollars in goud uitgegraven, die voor de legers der unie-staten tijdens den Ame- rikaanschen burgeroorlog van 1861-2-1865 verstopt was. Het geld was verborgen door C. Boas Whitfield. Deze had zijn zoon 'n plan en aanwijzingen over de plaats, waar de schat was gedeponeerd, nagelaten. Aan de hand van dit plan is het geld thans terug gevonden. DE OVERSTROOMINGEN IN RUSLAND. lederen dag breiden de overstrooraingen in het Wolgagebied zich uit. Het water stijgt met een ver bazingwekkende snelheid en reeds staan tal van steden bijna totaal onder water. In de omstreken van Astrakan zijn 6000 arbeiders 1 met 2000 paarden in de weer om de laag-gelegen jj stadsgedeelten door dammen tegen overstrooming te vrijwaren. Ook in de omgeving van Nisnii-Nov- 1 gerod is het water in de laatste dagen weer geste gen. Twaalf huizen werden door het water meege sleurd. Een groote fabriek is ingestort Uit Bakoe wordt gemeld, dat ook de overstrooming van de Koer zich uitbreidt. In de omgeving van Ba koe staan 200 huizen onder water. De verbindingen tusschen tal van steden zijn verbroken. DE CYCLOON IN BRITSCH-INDIë. Uit Rangoon wordt gemeld: Officieel wordt het aantal dooden op 2764 geschat, 50.000 roepies zijn beschikbaar gesteld tot steunver- leening aan de slachtoffers van den cycloon. Er zal waarschijnlijk een ondersteuningsfonds worden ge opend. WELKOME VREEMDELINGEN IN FRANKRIJK. Volgens de cijfers van het nationaal verkeersbu reau hebben, naar Havas meldt, in 1925 220.000 Ame rikanen Frankrijk bezocht en er bijna 5 milliard fr. uitgegeven. Het aantal Britsche reizigers bedroeg hetzelfde jaar ruim 750.000, wier uitgaven op 9.4 mil liard fraücs worden geschat. De „Matin" wijst er op, dat de Feransche handels ballans slechts in schijn nadeelig is, want de aan- koopen door vreemdelingen in Frankrijk gedaan overtreffen aanzienlijk het invoer-overschot. BOTSING TUSSCHEN TWEE VLIEGTUIGEN IN FLORIDA. Uit Pensacola (Florida). De officier-vlieger Schmidt is bij een botsing van zijn vliegtuig met een door den luitenant-vlieger Ingersoll bestuurd vliegtuig om het leven gekomen. Laatstgenoemde bracht er wonder boven wonder het leven af. Van een hoogte van 600 Meter sprong hij namelijk onmid dellijk na de botsing met een parachute uit zijn vliegtuig en kwam in een baai terecht. DRAMATISCHE ZELFMOORD. Woensdagnacht heeft te Berlijn-Westend een 55- jarig ingenieur uit Hannover, Herman Bargher ge naamd, op buitengewoon dramatische wijze zelfmoord gepleegd. Enkele minuten na middernacht werden de bewo ners van Westend door een ontploffing uit hun slaap gerukt. Men vermoedde, dat er een aanslag was ge pleegd op den spoorweg BerlijnSpandau. Eenige agenten, die dit eveneens dachten, onderzochten on middellijk de spoorbaan, die echter intact bleek. Daar het onderzoek geen resultaat opleverde besloten zij wegens de dichte duisternis, te wachten tot 's och tends, alvorens verder op onderzoek uit te gaan. Het was een wisselwachter, die in den vroegen ochtend op ongeveer 150 meter van het station Heer- strasse enkele verspreide deelen van een menschen- lichaam vond. Zij lagen in een kuil, die door een ont ploffing in den grond moest zijn geslagen. Vlak bij den kuil stond een klein gesloten koffertje en voorts vond de wisselwachter met bloed bevlekte lappen van een grijze broek. De politie, die onmiddellijk gealar meerd werd, zocht de omgeving af en vond op eenigen afstand het bèen van een mensch, dat in de takken van een boom hing. Ongeveer 200 schreden verder lag het tweede been op een grasperk. Aan de andere zijde van den spoorweg vond men een stuk van het lichaam en ongeveer 300 meter verder een hand. Daar men eerst vermoedde, met een misdaad te doen te hebben (nog onlangs is immers te Stock holm iemand met dynamiet uit den weg geruimd) werden de autoriteiten verwittigd. Een groot aantal agenten, onder leiding van den Berlijnschen hoofd commissaris van politie en diens plaatsvervanger, verschenen weldra ter plaatse. Men vermoedde eerst, dat het in de bedoeling van den verongelukten man had gelegen, een aanslag op de spoorbaan te ple gen. Hij zou dan, daar de ontploffing te vroeg had plaats gevonden, het slachtoffer van zijp eigen mis dadig plan zijn geworden. Deze hypothese bleek ech ter onjuist Men vond namelijk in het koffertje eonige papieren, waaruit voldoende bleek, dat men hier met zelfmoord te doen had. Ingejiieur Bargher uit Hannover was sinds gerui- men tijd zonder betrekking en had daarop besloten, een eind aan zijn bestaan te maken. Hij heeft hier voor het is gebleken uit een door hem nagelaten brief niet minder dan 4 K.G. ammongelatine ge bruikt. Men vermoedt, dat hij bij de ontploffing stof fen heeft neergezet en deze toen heeft aangestoken. Alleen de beide becnen en de rechterhand van het slachtoffer zijn%eel gebleven, de overige deelen van het lichaam zijn geheel vergruizeld. De ingenieur schijnt de werking van de ontploffing zelfs nog nauwkeurig te hebben berekend, daar hij zijn kof fer zoo geplaatst had, dat ze niet kon worden ge troffen. Bij de koffer vond men een lont, een hoed en een wandelstok. BEN NIEUWE BRANDSTOF VOOR DE LUCHT VAART. Naar dr. Eckener meedeelt, zal de nieuwe Zeppelin van 100.000 M3., die te Friedrichshafen op stapel staat, met een nieuw soort motoren worden uitgerust. Als brandstof zal 'n pas ontdekte stof dienen, wel ker soortgelijk gewicht ongeveer gelijk is aan dat van lucht. Dat geeft een aanzienlijke gewichtsver mindering en 20 pet. meer nuttig effect. Bovendien vermindert de nieuwe vinding het brandgevaar. van prof. dr. E. van BrwdlngieO over het verband tusschen de weergesteldheid eO de aardap pelziekte (Phytoph thora ïnfettana). Uitgangspunt van het onderzoek yormden de waarnemingen van het eerste optreden der aardap pelziekte in het loof. in de jaren 1919—1923, gedeJ- teliik door mej. Löhnis. te Halfweg en Baarn, ge deeltelijk door vertrouwbare waarnemers elders ver richt. Behalve de meteorologische waarnemingen, te Halfweg verricht, had prof. van Everdingen de beschikking over afschriften van waarnemingen over temperatuur, dampdr uklting, betrekkelijke voohtigheid en regenval op termijn- of hoofdstations zoo dioht mogelijk bdj de waarnemingsplaatsen ge legen. Voor het onderzoek zijn daaruit gekozen pe rioden van 1 Mei van hoogstens 50 dagen vóór het verschijnen der ziekte. Uit het onderzoek van mei. dr. M. P. Löhnis (1925) over het verband tusschen de weersgesteld heid en de aardappelziekte, kan worden afgeleid, dat het optreden aer aardappelziekte hier te lande met geen der in haar onderzoek betrokken mete orologische factoren op zichzelf beschouwd, een oorzakelijk verband vertoont. Bij geen van deze factoren werden grenswaarden ontdekt, wier over schrijding steeds door de ziekte werd gevolgd, en evenmin kan men zoggen, dat de riekte nooit op trad zonder dat een bepaalde grenswaarde bü een der factoren was overschreden. Het is dus duide lijk, dat waar blijkens de algemeene overtuiging in de kringen der practijk als blijkens de zeer ver schillende tijden waarop, en de intensiteit waar mede de riekte in verschillende jaren optrad, eenig verband met het weer moest bestaan, de oorzaak moest worden gezocht in een bepaalde combinatie van de meteorologische factoren. Aanvankelijk werd onderzocht of de duur van de dauwvorming in den nacht de beslissende fac tor zou kunnen zijn, op grond van vermoedens van mej. Löhnis en Roussakov. Hierbij bleek dat, met uitzondering van een hoogst enkel geval, in een periode van pl.m. 15 dagen voor het uitbreken der riekte, steeds een nacht met dauwvarming ge durende 4 of meer uur was voorgekomen. Hetzelf de deed rióh soms ook in een vrij groot aantal, nachten voor die periode voor. Gedeeltelijk op grond van de overige weersom standigheden, zooals die zich dikwijls kort voor 't uitbreken der riekte hadden vertoond, gedeeltelijk uit overweging, dat omstandigheden die heb nat blijven der bedauwde planten overdag moesten be vorderen, als gunstig voor de ontwikkeling der riekte moesten worden beschouwd, heeft prof. Van Everdingen naast de factoren voor dauwvorming, ook de bewolking en den regenval' van den volgen den dag onderzocht. Ten slotte werden alleen de dagen overgehouden, die aan de volgende eischeu voldeden: lo. Temperatuur 's nachts gedurende ten minste 4 uur onder het dauwpunt; 2o. minimum temperatuur gelijk aan of boven 10 graden C.: 3o. bewolking op den volgenden dag 0.8 of hooger; 4o. regenval' op dien dag tot een bedrag van ten minste 0.1 m.M. Van de 30 waargenomen gevallen van het eerste optreden der aardappelziekte bleek, dat in 29 ge vallen binnen de 15 dagen voor het uitbreken der riekte een dergelijke dag was voorgekomen. In het 30ste geval was de bewolking 0.73 en de regenval uiterst gering. In de na 1 Mei aan die 15 dagen voorafgaande perioden kwam een dergelijke dag n g vijfmaal voor De geheele oombinatie bljjkt dus een in de periode van den aardappelgroed niet al te dikwijls voor komend geval te zijn» wat geen verwondering kan wekkken, aangezien dauw b.v. alleen bij heldere lucht voorkomt, de opvolgende dag betrokken en regenachtig moet zijn. De condities behooren dus bij een weersom&Iag, voorafgegaan door helder, maar tamelijk vochtig weer; een omslag, die den meesten indruk maakt bij liet einde van een fraai weerperiode door onweer, maar ook kan voorkomen zonder zeer de aandacht te trekken. Van de 34 maal, dat de bedoelde oombinatie voorkwam in de beschouwde tijdperken van de jaren 19101923, is dus 29 maal ter plaatse, waar dit het 'geval' was, de riekte uitgebroken, binnen 15 dagen, 27 maal binnen 12 dagen, wat reep. 85 pet. en 79 pet. uitmaakt. „Indien een nauwkeuriger onderzoek onze cijfers zou bevestigen aldus besluit prof. Van Everdin gen zijn studie zou men dus zeer dikwijls met bestrijdingsmaatregelen liet uitbreken «der riekte voor zijn, in welk geval, zooals men weet de bestrij ding veel meer erfeot heet. Daarentegen zou men, met zeer weinig kans op onaangename verrassingen, met bestrijding kunnen wachten, totdat het criteri um eenmaal aanwezig was geweest. Het komt mij daarom zeer gewensoht voor, dat thans zooveel mogelijk door waarnemingen op een zeker aantal aardappel' veaden zelve de meteorologi sche factoren zonder eenigen twijfel' worden vast gesteld, waartoe het Meteorologisch Instituut gaar ne zal medewerken. Anderzijds zouden proeven genomen kunnen worden met bestrijdingsmaatre gelen, toe te passen doodra de weersgesteldheid zulks na het oonstateeren der 4 condities toelaat; 'de vergelijkingBvelden, die niet beliandeld worden, zullen ailioht in de omgeving worden aangetrof fen. Een gunstig resultaat van J'-*1 GEMEENTE WINKEL. Geboren: Pieter, zoon van Meiiert Lont en van Jannetje Catharina Peetoom. Gehuwd: Cornelis Schoeman, oud 40 jaren, en Niesje Dekker, oud 31 jaren. Meijert Jan Wijn, oud 37 jaren en Neeltje Kooij, oud 27 jaren. Jan Vlam, oud 24 jaren en Ma&rtje Nobel, oud 28 jaren. Overleden: Geene. GEMEENTE ANNA PAULOWNAL Geboren: Sophia, dochter van W. Kossen en van A. Busscher. Ondertrouwd: Cornelis Jacob Zwirs, oud 28 jaar, bloemistknecht en Agatha Marijtje Bakker, oud 22 jaar, z. b., beiden wonende te Anna Paulowna. Jan Dekker, oud 32 jaar, timmerman en Aaltje WIgger», oud 30 jaar. z.b., beiden wonende te Anna Paulowna. Jacobus Hendrikse, oud 21 jaar, bloemistarbeider en Adriana de Ridder, oud 20 jaar, z.b., beiden wonende te Anna Paulowna. Getrouwd: Gerrit Bos en Geertruida Maria Nap. Overleden: Grietje Kuiper, oud 47 jaar, echtge noot© van C. Rezelman. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 2 tot en met 4 Juni 1926. Geboren: Frederik, zoon van Cornelis Nierop en Trijntje Bregman. Petrus Nicolaas, zoon van Petrus Veeken en Cornelia Konijn. Getrouwd: Petrus Glas, 24 jaar, beurtschipper te Zijpe, onlangs te Harcnktrspel en Dorotha Johanna Maria Strooper, 26 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Piter Borst, 81 jaar, echtgenoot van Geertje van der Aarde. HET VERBAND TUSSCHEN DE WEERSGESTELD HEID EN DE AARDAPPELZIEKTE. Do aooeven verschenen Mei-aflevering van het Tijdschrift ever Plantenziekten bevat een studie bou meer bewijskracht hebben voor welk betoog ook." KNAAPJE OVERREDEN TE ROTTERDAM. In de Pelgrimstraat is een vijfjarig knaapje uit de Spanjaardstraat van een sleeperswagen gevallen, waardoor het met zijn hoofd onder een der wielen van den wagen terecht kwam. Aan de bekomen ver wondingen is het kind overleden. I NKENNEMERLAND BEGINT DE AARDBEIEN- CAMPAGNE. Uit Beverwijk, 4 Juni. De teekenen beginnen er op te wijzen, dat men te Beverwijk aan het begin eener nieuwe, drukke periode staat. De aanvoer aan de veilingen van aardbeien glasproducten moet plaats maken voor die van den vollon grond. Reeds werden koude-gronds aardbeien in kleine hoeveelhe den aangevoerd. De algemeene verwachting is, dat bij enkele dagen gunstig weer de aanvoer van grooter beteekenis zal zijn. De stand van het gewas der vroege aardbeien is zeer goed; er wordt echter voor het rijpen van de vrucht verlangend uitgezien naar wat warmer en jmilder weer. De vrucht ligt a.h.w. „klaar"; het is thans een kweetie van enkele dagen zonnewarmte en vooral van zoele nachten. Dan zal de oogst spoedig aanvangen. Het vorig jaar was de aanvoer van vroege aard beien in begin Juni grooter dan thans en werd reeds op 10 Juni de eerstè exportveiling gehouden. In hoe verre in den aanvoer op genoemden datum thans verschil zal bestaan, hangt geheel af van de weers gesteldheid. Wordt voor de vroege soorten naar roe ier weer verlangd, niet minder is dit het geval voor de z.g. late aardbei, de Amazone. Ook van deze soort kan een goede oogst worden wacht. De stand van het gewas ia over het al gemeen zoor goed. Waar voor Beverwijk en omge ving enorm veel; zoo niet allee van den aardbeien oogst afhangt, is het begrijpelijk, dat de tuinders verlangend uitzien naar gunstig weer. Heden Za terdag 5 Juni zullen de eerste veilingen van aard beien op struik worden gehouden op velden te Wyk aan Zee en Duin, Heemskerk, Santpoort» en Vel- sen-Driehuis. Tel - WINKEL. Naar we vernemen, besloot de verlotingHoammi- sie voor de verloting ten bate van de Witte Kruie- afdeeeüng, de verloting te doen houden op Maan dag 7 Juni a.s. des avonds 8 uur in de zaal van den heer R. Laan. WINKEL. Bij de laatst gehouden verpaohtdng van een ge deelte visohwater 'in den Oosterpoldor, ia de bepa ling gemaakt, dat 'in het visohwater van don Oos terporder slechts mag worden gehengeld door in gezetenen van het poldergebied en door buiten net poldergebied wonende eigen aaars van in den polder gelegen landerijen. DROEVIG ONGEVAL. Op het oonoours-hippique te Dordrecht, Vrijdag gehouden, kreeg de oppasser van Luit. A. D. Heufl uit Tilburg, Aartson geheeten, een trap van een paard en werd daardoor gedood. EEN SCHILDERIJ VOOR f 250-000. Een schilderij van den VLiaamschon Primitief Petrus Ohristus, de „Boodschap aan Maria" voor stellend, vroeger in Frankseh bezit, is tahns eigen dom geworden van don New Yorkschccn verzame laar Miohael Friedsam. De prijs, zoo meldt het „Berl. Tagebl." was 100.000 dollars, of twoo en een halve toon. GROOTE BRAND BIJ STETTIN. Stetiin, 4 Juni. In het plaatsje Barfussdorf bij Stettün is hedennamiddag oon groot©* brand uitgebroken. Tot op het ©ogenblik zijn reeds vijf bi>erenhofsteden in de asch gelegd, Ook liet postkan toor, alsmede verscheidene woonhuizen- zijn door het vuur aangetast.» GUNSTIG JAAR VOOR DE GEEPVISSCHERIJ. Men schrijft uit Helder aan de Tel.: t De laatste jaren waren de uitkomsten der geep- visscherij zoo gering, dat er in vissoherkringen ge wanhoopt werd, of er ooit weer op een gunstig vischjaar gehoopt zou kunnen warden... Mem dacht af, dat het met de geep Zou gaan als met pieterman en makreel, die eertijds, steevast haast op bepaalde tijden, de zeegaten binnentrokken en nu zich in de laatste jaren bijna niet ineor laten zien. Dit jaar schijnt de kans voor deze visch echter gekeerd te zijn. De vangsten zijn thans van een zoo danig kwantum, dat men zien haast waant in do tijden van den „gèepo^ervloed". Vooral de Wieringer viaschera £>rengen flinke hoeveelheden van deze z&agbekvisch aan. Door middel' van z.g, „kommen" en het spannen van netwerk in de geulen en slenken wordt de geep bemachtigd. De visch vindt voor het grootste deel' haar weg naar België en Frankrijk en voor een gering deel naar het binnenland, voornamelijk Amsterdam. ROOFMOORD OP EEN HOEVE. Uit Heerlen. 4 Juni. Op de hoeve „Croinbach" van den landbouwer Bórghans, tusschen Spekholzer- heide en „De Locht", is Vrijdagmiddag tusschen drie uur en half vier een roofmoord gepleegd. De ruim 30-jarige vrouw van Borghans, moeder van drie kleine kinderen, is door een knecht vermoord. Het was den moordenaar om geld te doeri; de buit be droeg slechts f 17.De dader is nog voortvluchtig. Men weet echter wie het is. KORTING OP HET PORT VAN GEDRUKTE STUK KEN. De directeur-generaal der P. en T. maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli in het binnenlandsche verkeer op Het port van door middel van^een fran keermachine gefrankerde gedrukte stukken een kor ting wordt verleend van 10 op de navolgende voor waarden: le. Gedrukte stukken in den vorm van periodieke uitgaven, welke ten minste eenmaal per maand wor den verzonden, moeten bij ten minste 100 ex. ge lijktijdig aan het betrokken kantoor der posterijen worden aangeboden; 2e. De overige gedrukte stukken moeten op twor- uit vastgestelde tijdstippen bij ten minste 2000 met elkander overeenstemmende exemplaren gelijktijdig aan het betrokken kantoor der posterijen worden aangeboden. NIET GEPLAKT. Bij vonnis van den kantonrechter te 's-Graven- hage werden twee directeuren eener naamlooze Ven nootschap wegens overtreding der Invaliditeitswet (het niet plakken van rentezegels) Veroordeeld ieder tot geldboete van f197 sus. 197 dagen hechtenis. ER IS ZELDEN ZOO GELACHEN. Voor de Rechtbank te Zwolle stond Donderdag te recht de eigenaar van een exportslachterij te Steen- wijk; hij zou in de week van 14 tot 19 September 1925 de 48-urige werkweek overtreden hebben. Eeni ge arbeiders werden gehoord, o.w. ook de 23-jarige slagersknecht Harm Mulder. Men wees hem er op dat hij voor den majoor van de Rijksveldwacht Bolt een andere verklaring had afgelegd. „Och", zei hij, „die Bolt schrijft maar wat op, die zet maar wat neer". De president vermaat hem ernstig wegens deze uitdrukking.,Plotseling werd Mulder doodsbleek, hij legde zijn armen op het hekje, en liet daar zijn hoofd op rusten. De deurwaarder geleidde Mulder de zaal uit. Eenigen tijd later kwam hij terug, nog heel bleek, maar toch in staat om te spreken. Ieder dacht, dat zijn ongesteldheid te wijten was óf aan vrees voor een meineed, óf aan vrees voor ontslag. De president vroeg, waarom hij plotseling zoo. on wel was geworden, en benepen klonk het antwoord: „Ik had mijn pruim doorgeslikt". Er is zelden zoo gelachen in de rechtszaal. is eert abonnement op de Geeft volledige programma's van overal en vele Radio bizonderheden én •wetenswaardigheden.^ BESTELT UW ABONNEMENT bij

Schager Courant | 1926 | | pagina 12