Almieti Bitlis- Mmttltlt- üiünillll Knip- en Naaicursus N. Niedorp. SUBIACO. AUPING- T. Dekker-Pijper, Gedipi. Leerares, N. Niedorp. Vergrootingen Zaterdag 5 Juni 1929. 69ste Jaargang. No; 7854. Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Co., Scltagen. Eerste Blad. Pracht Vloer-, Divan- en Tafel- kleeden, nergens zoo voordeellg. naar oude en verbleekte portretten in ieder formaat Atelier Niestadt, Schagen. Glastra's Schoenen Molenstraat C 9. Binnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal por woelt: Dinsdag, Woonadag, Donder dag on Zatordag. Bij inzonding tot 's morgens 8 uur, wordon Advor- tontiön nog zooveel raogolijlc la hot oocatultlcomond nummor geplaatst. POSTREKENING No. 23880. INT. TEUÏF. no. EO. Prijs per 8 moandon 11,85. Loaso nummore 8 cent. ADVHIITIIN. TI8N van 1 tot 5 rogols 11.10, lodoro rogol moor EO cont (bowlj.uo, lnliogTopon). Groots lottors wordon ncnr plsaltrnlmlo boiokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. MATBASSEN in alle malen. tegen concurreerende prijzen vindt U steeds in de Bedden- en Matrassenfa- briek van M. KLERCQ Spoorslraal 32 Helder. De vroegere naam is Sublaqueum, of do lage me ren, en niemand minder dan Nero had deze plek eens uitgekozen voor zomerverblijf. Een villa had hij er laten bouwen, zooals de Romeinsche villa's wa ren, geweldig zwaar van constructie met galerijen, vele trappen naar terrassen, koepels, tempels en vij vers met eilandjes en paviljoenen. Van al deze pracht is niets meer over dan groote steenblokken en stukken muur, den omvang eenigszins aange vend. Vreemd dat daar tusschen twee hooge bergwanden deze villa ingebouwd heeft gestaan, alsof Nero de natuurlijke beschutting noodig had om zich veilig te voelen; als een roofdier moet hij daar in die kloof gezeten hebben, omgeven van al de sierlijke bouwwerken, ter zijner eere en genoegen tot stand gebracht; alleen waar de reusachtige vijvers of kunstmatige meren lagen, was wat meer ruimte en uitzicht. Maar als men buiten dat gebied komt is er oen rijkdom van natuurschoon, die maakt dat men medelijden krijgt met Nero, die in zijn steenen pa leis zich wel nooit vrij en luchtig heeft kunnen voe len- Een villa: wij stellen ons voor wat we tegen woordig zien, een lief buitenverblijf van vrooüjke roode baksteentjes of wit gepleisterd, ook wel met een geel of roze sausje overgoten, versierd met bal- connetjes, overdekte verandah's of torentjes, ook wel stemmig schuilend onder een rieten dak. Villa beteekent echter stad, of verblijfplaats op zich zelf. Wij zouden dat nu eene heerlijkheid noemen, met kerk, gemeentehuis, school annex, met badinrich ting, turuterreinen, feesthallen, moestuin, theater (in de open lucht). De meren werden gevoed door het water uit de Anio, eene liefelijke, heldere rivier die hier en daar kleine watervallen heeft. Er waren toen reeds slui zen, om het te veel aan watertoevoer te regelen of ververachen- De Anio voorziet nu Rome grooten- deels van water. (Vroeger waren er 17 waterleidin gen, welke aan alle kanten Rome van water voor zagen, nu vier en nog stroomt het water over alle reservoirs heen). Per auto naar Subiaco is een flinke tocht, vooral als de chauffeur den weg niet precies weet en geen der inzittenden ooit dien kant uit geweest is. Meer en meer stijgen we, naar het Oosten in de Sabijn- 6che bergen, nu links een dal, dan verder op rechts overal jong groen, geurende heesters, bloeiende struiken, klaprozen, wilde cyclamen, trossen klim- roozen en brem, vooral brem op hooge rotspieken tusschen steenblokken en spleten. En het klateren van beekjes. Grootscher wordt dan de natuur en de Abruzzen kijken over de Sa- bijnen heen, met hunne sneeuwtoppen. Hier en daar tronen kloosters, vooruit geschoven op een la gen berg, steil naar beneden gaand in het liefelijk dal. Ieder oogenblik denken we: dat is dan nu het doel van onzen tocht. Maar nauwelijks is de auto moeizaam, met veel beleid on soms met vaart den steilen kronkelweg afgewerkt, of er wordt ons be duid dat we te ver door gereden zijn. Dan achte»- uit rijden of voorzichtig keeren en weer hoopvol naar een volgend gehucht wat daar om zoo'n be schuttend en all,es beheerschend klooster heen ge schaard ligt, tegen hellingen aan. Maar daar wor den wo plotseling tegemoet geloopen door opgewon den mannen, die de handen in de hoogte houden. Dus blijft de auto op een hellenden weg staan, vóór ons een muur, links een laag walletje, waarop on telbare paren schoenen en laarzen, kinderschoen tjes en muilen. Het leek wel of er verkooping was. We hooren muziek en stappen uit, want in de auto zitten blijven lijkt ons bij het keeren geen pretje. Maar zoo iets liefelijk-eenvoudigs van landelijkheid en onnoozele geloofs-blijheid wacht ons, dat had ik heusch nooit willen missen, dan maar liever nog eens flink gedwaald. Want in dit oord: Gennazano is eene Maria-huldiging in de open lucht. Op het vierkante plein staat de geheele bevolking ge- schaard om een mozaiëk, wat van bloemblaadjes, i aarde, meel en blauwsel gestrooid is. We hebben1 geen oogen genoeg om te kijken. Groot on klein in schilderachtige volksdrachten, gele, roode, hard- groen-s'atijtnen blouses, waarover zwartfluweelen corsetten, dikke bloedkoralen om den hals, gebloem de wijdgeplooide rokken staan de vrouwen met uit gespreide handen, die kussens dragen, waarop lelies, of 4 A 5 lange waskaarsen, met kleurige linten bij eengebonden, manden sinaasappelen, eieren, ham men. De kindertjes dragen kroontjes van bloemen of goudpapier, de jonge meisjes zijn in 't wit en heb ben kransjes op het hoofd. Alle mannen in 's Zon dagspakken, maar het mooiste zijn de groepen dicht bij het althar dat er is opgeslagen. Maria staat van hout, met een prachtig oud-brokaat kleed aan, een kroon van metaalbloemen en kristallen op het hoofd. Om haar heen bloemen en brandende kan delabers, aan hare voeten gras, hooi, korenschoven, vóór haar een orkest van acht man dat er flink op los blaast: een langzaam, steeds terugkeerend mo tief, hetwelk door de omstanders in woorden wordt herhaald, vele jonge meisjes en mannen zijn de voorzangers. Een priester in geel zijden gewaad, den mijter op het hoofd, de handen gevouwen, ligt op een zijden kussen geknield en houdt de handep omhoog naar Maria. Twee geestelijken staan naast hem. Eindelijk is de lange lofzang ten einde, de menigte knielt en de stoet van priesters, koorkna pen, feestkoor, beweegt zich over het middenpad van lichtgrijs zand door het mozaiëk, met het Ma riabeeld voorop. Steeds zingend gaan de jongelieden achter de priesters langzaam voort, de vrouwen staan op en komen met hunne gaven mee, drommen mannen met zijden overkleederen worden nu tege moet gehuppeld door hunne kindertjes die aldaar vrij en vroolijk door de mozaïek-paadjes getrippeld hebben. Onder het voorbijgaan worden de schoenen aangetrokken en allen klimmen zingend de trappen op van de oude kerk, om de gaven te leggen aan de voeten der H. Maagd, welke zoo trouw de plaats weer beschermd heeft tot in deze aan haar gewijde Meimaand. Santa Maria del buon Consiglio heet hunne Maagd, en zij is den menschen steeds eene goede raadgeefster gebleken. De kerk is eene bede vaartskerk. De familie Colonna heeft hier ook nog een oude burcht, welke men bouwde van steen klompen en zuilen van het oude paleis "of Villa Ge- nucia, waar de naam Genazzano van stamt. We stappen weer in ons vlugge voertuig en dit heeft, na informatie, nu heusch den directen weg naar Subiaco ingeslagen. We zien het Volksgeberg te, waar de wildste stam leefde die zich het langst verzette tegen Rome's oppermacht, en die tot voor kort nog afstammelingen bezat welke voor den toe rist gevaar opleverden. De Anio schuimt tegen de rotsen. Boven ligt op een hoogen heuvel nog een klooster, maar we we ten: dat is ons doel niet, daar is wel San Benedic- tus heen gevlucht omdat hij', na de vergiftigingspo gingen zijner medebroeders, zich in het origineele klooster niet meer veilig voelde, maar de bakermat der Benedictijners is 'tnog met. Hier, op het plateau van San Cosimato heeft Jo- hannes VII eens de Saracenen verslagen; een kegel vormige rots er tegenover heet Saracinesco, deze is eens door Saracenen ingenomen geweest en hier wonen zeer donkere typen met dik, krullend haar. Namen zijn hier nog die herinneren aan deze Ara bische voorouders: Mastorre, Marocco, Marcasse; de kleederdracht is ook meer Oostersch. Eindelijk zien we het kardinaalsslot, vroeger veelal zomerpaleis der Pausen; nu komen er de kardinalen, wanneer zij eens uit Rome weg willen gedurende den warmen tijd. In 1068 liet kardinaal Johannes V dit bouwen en Pius VI moderniseerde het. Twee kloosters lig gen er tegenover, mjen loopt door een grooten tuin van het eene in het andere. In 530 n. Chr. is het eerste gesticht. Er waren in Egypte en het Oosten monnikenorden, maar daar ging het zoo buitenspo rig toe, dat men deze in Italië niet wilde toelaten en zelf ertoe overging op louter geestelijke basis een verblijf te gronden waar mannen die moe waren van het onophoudelijke strijden, konden uitrusten, hunne laatste jaren slijten, zich ontwikkelen of ver plegen en onderwijlzen. Door harden, belangeloozen arbeid zou men zijn leven veredelen. Wordt vervolgd. Ondergeleekende bericht hiermede hel begin van een nieuwen KNIP- en NAAICURSUS op Donderdag 17 Jnnl. Prijs 14.00 per maand. Aangiile lol deelname moet geschieden vóór 14 Juni. BELEEFD AANBBVELEND. van rijswijk's schoenhandel. schoenmakerij. uitgebreide keuze. prijzen uiterst billijk. op 20 M. werd stil gezet Nadien werd van de zijde der „grijzen" nog gepoogd den bestuurder als dron ken voor te stellen, ofschoon een der getuigen, de ge meenteontvanger, onder eede het tegendeel ver klaarde, welke verklaring door den Duitschen dokter, die den zwaargewonde behandelde, werd bevestigd. De man had overigens om dien arts te halen uur per rijwiel moeten trappen en had den dokter, die per auto arriveerde, per fiets bijgehouden! Naar aanleiding van de vele, publieke klachten, door autoriteiten zelf geuit, zijn we eens door het land van Vlodrop binnen ettelijke jaren wellicht een mijngebied gaan dwalen om eens te ervaren, wat daar gistte. Bovengenoemd ernstig feit heeft natuur lijk de maat doen overloopen, doch de verbittering èn op Nederlandsch èn op Duitsch gebied gaat over een toestand. Heel dit grensgebied, dun bevolkt en met weinig industrie, wordt bewoond door een vreedzame bevolking. Groote overtredingèn vallen dus niet voor, doch aangezien er naast gemeentepolitie, douane en marechaussée ook nog militaire politie is gestation- neerd van laatstgenoemd corps hangt al sinds lang de opheffing in de lucht 1 is er niet voldoende werk en moet vooral laatstgenoemde, nogal sterke groep ervoor zorgen, dat staten van dienst kunnen worden overgelegd. Ei* ontstaat dus vanzelf de neiging om overtredingen te zoejten en de gebeurtenissen in on- gunstigen zin te interpreteeeen. geschikt voor eiken voet. Schoenhandel- Schoenmakerij ERNSTIGE KLACHTEN OVER DE MILITAIRE POLITIE. Een Limburgsch correspondent schrijdt het vol gende in „De Maasbode": Et gist sinds maanden iets in het land van Vlodrop. Ge hoort maren over .grijze terreur" en in de pro vinciale pers zien we in den laatsten tijd een „vaste rubriek" geopend: .Russische toestanden" betiteld. De burgemeester van Vlodrop en twee aangrenzende gemeenten heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt: „Het wordi waarlijk hoog tijd, dat aan dien toestand een eind wordt gemaakt." Naar ons ter oóre kwam, hebben eenige burgemeesters der erbij be trokken Duitsche grensgemeenten eveneens klachten ingediend. Wat valt er nu in den laatsten tijd voor in het vreedzame heideland tusschen Roermond en de Duit sche grenzen? Kr gaan ernstige klachten op over 't optreden der zg. grijze militaire politie, een corps in oorlogstijd opgericht tot het verrichten van politie diensten onder militairen, doch dat na de mobilisa tie toch bleef voortbestaan en zijn noodzakelijkheid poogde te bewijzen, al werd ook in de Kamer op op heffing van dit alleen voor mobilisatie bedoelde wa pen aangedrongen. Het roekeloos neerschieten van een oppassend huisvader, waardoor deze sindsdien in zorgwekkenden toestand in het Louisehospitaal te Roermond moet worden verpleegd, heeft de maat doen overloopen. Zierhier.de lezing van het feit volgens verklaring van getuigen: Vier menschen rijden met de auto van den heer J. C. uit Herkenbosch in de richting van de grens naar Rothenbach. Deze, die zelf chauffeerde, ziet plotseling vóór de auto een rood. licht zwaaien, om te stoppen. Hij zet onmiddellijk de rem aan en de au to vermindert zijn vaart. Schijnbaar niet genoeg naar 't oordeel van „den grijze" want 'n oogenblik later knalt het schot uit zijn karabijn en de kogel door boort den achterwand van den auto en gaat dwars door 't lichaam van, gelukkig, maar één der inzit tenden. Op" de vraag van den heer C. aan den heetgeba- kerden wachter, waarom hij zoo ondoordacht han delde, gaf deze het antwoord: „Die auto kon wel ge stolen zijn geweest 1" Bij nader onderzoek is nog gebleken, dat het schot viel nadat de au-to, waarvan de remmen al in wer king waren, <4 meter verder was, terwijl de wagen Ombrengen van over de grens komende Duitschers is dan ook aan de orde van den dag. Een conducteur van een Duitschen trein, die even op Nederl. gebied aan een halte van zijn trein afstapte om een pakje tabak te koopen, werd opgebracht en vastgehouden tot zijn trein was vertrokken. Een Duitsche dokter, jaren in de streek bekend, en huisdokter van een der op Nederlandsch gebied gelegen kloosters, die 's nachts op weg was naar een zwaar ziek kind, wordt opgebracht, zonder motief vastgehouden, en eersi los gelaten nadat hij de politie aansprakelijk had gesteld voor de gevolgen. Bij zijn" terugkomst werd hij even wel opnieuw opgebracht. Een tweetal manschappen der grijzen' gaan dronken op Duitsch gebied, krijgen er ruzie en pogen met begrijpelijke bedoeling hun tegenstanders op Nederlandsch gebied te lokken. We hoorden met naam en datum aangeduide geval len van brutalisaties, langdurige vrijheidsberooving en mishandeling en eindelooze klachten over het „zoeken" van kleine overtredingen van een aard waarvoor de militaire politie niet werd in het léven geroepen, als jachtdelicten. bekeuringen wegens ont brekende rijwielplaatjes en margarinebordjes, enz. De verhouding tusschen burgerlijke overheden en zelfs tot de plaatselijke marechaussee moet ook zeer gespannen wezen. Van de zijde der zeer verbolgen bevolking, met het 'burgerlijk gezag aan het hoofd, zal een „bevrij- dings-actie" worden ondernomen. Ze zullen zich wen den tot Regeering en Kamer. Een nader onderzoek kan dus niet uitblijven, redenen waarom we ons be perkt'hebben itot het weergeven van enkele feiten, en klachten, doch hun aantal is legio. Speciaal het niet terstond .straffen of schorsen van den roekeloozen schutter, bleek ernstig tegen het rechtsgevoel der be volking in te gaan. LANGENDIJK, Hét jaarverslag over 1925 van den Keuringsdienst der gemeenten Broek op Langendijk. Zuid- en Noord- scharwoude, Oudkarspel en Harenkarspel wijst uit, dat voor de vleeschkeuring zijn aangeboden 1568 stuks vee, nl.: 279 runderen, 7 graskalveren, 461 nuchtere kalveren, 728 varkens, 63 paarden, 90 gei ten en 40 schapen. De totaal ontvangsten bedroegen i f 4349.45, de to taal uitgavèn f 4094.32, alzoo een batig saldo van f 255.12. Vaccinatie en leerplichtwet. Voor den kantonrechter te Hoorn, werd een zaak betreffende overtreding der leerplichtwet behandeld, waarvan in onderwijskringen met belangstelling zal worden kennis genomen. Een inwoner van Enkhuizen, zekere P. B„ had niet voldaan aan de wettelijke verplichting, zijn 9-jarig dochtertje te doen inschrijven aan een school voor L. O., zulks op grond van gemoedsbezwaren tegen de vaccinatie. De inspecteur van het L. O. had het kind ambtshalve doen inschrijven op de Christelijke school te Enkhuizen en tegen den vader proces-ver baal doen opmaken. Verdachte zeide principieel tegen vaccinatie te zijn. Na verkregen inlichtingen acht hij zich gerech tigd, krachtens art. 7 sub. 6 hetwelk de ouders vrij stelt van de verplichting hunne kinderen naar school te zenden indien een wettelijk voorschrift het ver biedt. De ouders kunnen dus op vrijstelling aan spraak maken, mits voldaan wordt aan art. 9 dat telken jare voor 1 Februari ten gemeentehuize een schriftelijke verklaring wordt ingezonden. Verdachte heeft aan die verplichting voldaan. Vaccinatie acht hij gevaarlijk voor het leven en de gezondheid van zijn kind. Voor de verstandelijke ontwikkeling van het kind zorgt hij zelf. Hij is voor de toekomst voor nemens, dit zoodanig te regelen, dRt het kind geen schade ondervindt.' De inspecteur bij het L. O. verklaarde het kind, na informatie aan welke school de ouders eventueel op grond van haar gezondheid de voorkeur zouden gegeven hebben, ambtshalve te hebben doen inschrij ven op de Chr. school, zulks omdat getuige twij felde, of in dit geval de bezwaren voldoende ge grond waren, en de wettelijke bepalingen van het vaccineeren, waarvan verdachte spreekt, te gering om het kind de voordeelen van het klasse-onder wij a te onthouden. De godsdienstige gronden blijken niet voldoende. De ambtenaar van het O. M. verklaarde zich hier geplaatst te zien voor een nieuw geval inzake de leerplichtwet. Verdachte heeft inderdaad voldaan aan de formeelo eischen der wet De godsdienstige bezwaren blijken voldoende uit het feit dat de com missie den inspecteur adviseerde, het kind op de Chr. school te doen inschrijven. Hier blijkt een maas in de wet, waarvan de kinderen de dupe zouden worden, indien door ouders getracht werd, daarvan gebruik te maken. Evenwel, de godsdienstige be zwaren moeten wel zeer overtuigend blijken om te slagen in dien opzet In dit geval zijn de bezwaren eerlijk en oprecht, aan de formeele eischen is vol daan. Op grond hiervan vraagt spr. ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter vereenigde zich' met dit requisi toir, dat het kind ten onrechte is ingeschreven, en ontsloeg den vader van rechtsvervolging. DE MELKPRIJS VAN M™- De melkfabriek Hollandia te Purmerend, betaalde voor de melk uit Hollands Noorden ontvangen in de Meimaand, f 8.15 per 100 Kg. uit, DE WOLPRUS. Volgens het vakblad „De Vee- en Vleeshhandel" was de prijs van de scheerwol op 28 Mei jl. te Amster dam: Texèlsche scheerwol 1 1.25, Hollandache scheerwol f 1.15 per KG. VERDRONKEN. Een 21-jarige havenarbeider uit Barendrecht was werkzaam aan boord van een stoomschip, liggende in de binnenhaven te Rotterdam. Hij gleed van een ijze ren plaat en geraakte te water om niet meer boven te komen. Enkele uren later werd zijn lijk door de rivierpolitie opgedregd. ONDER MOEDERS OOGEN OVERREDEN. Op den Nieuw Crooswijkscheweg te Rotterdam, wan delde een vrouw met baar anderhalfjarig kind. De moeder liet het- ventje een oogenblik los; de kleine maakte van de gelegenheid gebruik om de straat over te steken. I-lij geraakte onder een passeerenden groentewagen en was onmiddellijk dood. ZIJPE. De heer A. van der Wal, vele jaren kommies in de Zijpe. thans deurwaarder bij de belastingen te IJmuiden, wordt bij den visitatiedienst aan het grens station Eisden geplaatst, OUDKARSPEL. Bij den heer W. de Vet alhier iseen postduif ko men aanvliegen met de volgende merken: Gummi- ring 8039, Alluminiumring P.T.G, 447. LANGENDUK In de tweede week van Juni. begint bier en in den omtrek, waarbeen de tuinbouw zich heeft uitgebreid, gewoonlijk de, drukte van het uitplanten van de ver schillende koolsoorten, die den oogst moeten leve ren voor de stapelgroenten van den a.s. winter. Dit jaar zal het wel wat later worden, daar, door het on gunstige weer, het plantgoed zeer laat is niet alleen, doch dat het er verschillende plantenbanen zijn mis lukt en opnieuw gezaaid zal moeten worden. Ook is door de vlooien heel wat vernield. We vernemen dan ook dat 't plantgoed nu reeds duur wordt verhandeld. VEENHUTZEN. In de jl. gehouden vergadering van de Rederijkers kamer alhier, is 'besloten om ter gelegenheid van de kermis -weder een uitvoering te geven. In studie is genomen het leuke blijspel in drie bedrijven van Os car Walther en Leo Stem, getiteld1: „Het Offerlam". HEERBUG OW AARD» De vereeniging ter bevordering van getrouw school bezoek mag weer met voldoening terug zien op het feest, dat zij de leerlingen onzer openbare scholen heeft mogen aanbieden. Zoo'n rijtoer met zoovele rij tuigen op zichzelf is natuurlijk al 'n genot en groot vermaak gaven voorts duin en strand. Gelukkig irof men een pracht weertje voor zoo'n feest. HEERHUGOWAARB. Aon den oproep van sollicitanten voor de betrek king van secretaris van onzen polder hebben niet minder dan 43 gegadigden gehoor gegeven. Eir bestaat dus nog al animo voor* HE ERHUGOWAARD. In eene vergadering van heit subcomité alhier ter bevordering der stichting van het Neutraal Zieken huis in de Cadettenschool te Alkmaar, werd verslag uitgebracht der te Alkmaar gehouden vergadering van het Hoofdcomité, waarna van gedachten werd gewisseld over de wijze, waarop ook in onze gemeente

Schager Courant | 1926 | | pagina 1