AlieuecD Xiins Mrataiit- Lai Uitgevers s N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Raad Oude Niedorp. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Woensdag 16 Juni 1926. P»9ntë Janrfrnog. No. 7860 Dit blad vorschljnt vierman! por woolc: Dinsdag, Woonsdag, Donder dag on Zaterdag. DIJ inzending tot 'u morgens H uur, worden \dvor- tonti&n nog zoovool mogelijk in hot ooratuitkomontl immiiior geplaatst. POSTUICKlCNING No. 2.*J330. INT. THL15F. no. 20. Prijs por 8 maandon fl.05. Losso nummoiB 6 cont. ADVERTEN- TïóN van 1 tot 5 rogols fl.10, iodoro rogoi moor 20 cont (bawlJiHio. inbogropon). Grooto lottere worden naar plaatsrulmto borokond Vergadering van den Raad op Maandag 14 Juni 1926, de9 avonds 8 uur. Aanwezig de leden: J. Ligthart, K. v. d. Oord, J. Waiboer, A. Molenaar, G. Liefhebber, Th. Tromp en J. Wit. i Voorzitter: de Burgemeester. De vlugge post? Na opening door den Voorzitter, vraagt deze of de notulen van de vergadering van 11 Maart 1.1. kun nen worden vastgesteld, zooals ze den leden in druk zijn toegezonden. De heer Waiboer vraagt, of de besluiten in die ver gadering zijn genomen, overeenkomstig de convo catie, voor die vergadering uitgereikt. De Voorzitter vraagt nadere toelichting van den heer Waiboer. De heer Waiboer zegt, dat het hem voorkwam dat vorig maal de convocatie te laat was uitgereikt ge worden. De gemeentewet, schrijft voor, dat voor een spoedeischende vergadering de convocatie 2 X 24 uur voor de vergadering moet worden uitgereikt. De Voorzitter zegt, dat de oproepingsbrief minstens 2 X 24 uur voor de vergaderingen moet worden uit- gereiki, doch voor spoedeischende vergaderingen kan dat binnen dien tijd gebeuren. In dat geval echter betreft het geen spoedeischende vergadering. Do heer Waiboer vindt toch, dat de tijd tusschen de ontvangst der convocatie en de vergadering te beknopt is en oordeelt het noodlg dat die minstens 4 tl 5 dagen is. De Voorzitter zegt, dat niet in strijd der bestaande bepalingen is gehandeld, de oproepingsbrieven zijn inderdaad binnen 2 X 24 uur rondgezonden. Spr. wijst er echter op, dat er leden van den Raad zijn, die een heel eind afwonen en het een heelen tijd vor dert eer zij hun oproepingsbrief ontvangen. We zullen daar voortaan rekening mee houden, maar spr. denkt, dat de stagnatie aan de post ligt. De heer Waiboer deelt mede, dat hij de convocatie van de vergadering van 11 Maart ontving op 10 Maart 's middags 4 uur en le vergadering was 11 Maart 's middags 2 uur. Die »tijd nu ig veel te kort. De Voorzitter beaamt dit, en er zal ook rokening mee wordon gehouden. Maar het ligt aan de post, de correspondentie voor den heer Waiboer gaat over Nieuwe Niedorp. De heer Liefhebber zegt, dat den laatsten keer het wel een extra-geval is geweest, de convocatie was toen wel wat laat. Do Voorzitter zegt, dat er daarom1 over gesproken Is. liet is wel eens moeilijk om den oproepingsbrief oen week of 9 dagen tevoren te verzenden. Een fout van onze administratie is het niet geweest. De heer Waiboer wijst er op, dat er soms punten op de agenda voorkomen, waarvan men zich anders niet voldoende op de hoogte kan stellen. De Voorzitter merkt nog op, dat de opmerking van den heer Waiboer feitelijk bij de rondvraag had behooren te worden gemaakt, want het heeft geen strekking op de vaststelling der notulen. De heer Waiboer zegt, gevraagd te hebben of de genomen besluiten wel overeenkomstig de agenda zijn genomen. Spr. meent, dat hij het recht heeft dit te vragen. De Voorzitter merkt nog op. dat de heer Waiboer had kunnen lezen in de hem toegezonden notulen hoe die besluiten zijn genomen. De notulen worden vervolgens ongewijzigd vastge steld. 1. Ingekomen stukken: a. Kantscbrijving van Ged. Staten d.d. 24 Maart j.1., no. 126, ten geleide van het goedgekeurde raads- besluit d.d. 11 Maart j.1. tot wijziging der gemeente- I begrooting. dienst 1925. b. Alsvoren d.d. 31 Maart J.1., no. 71, ten geleide van hot goedgekeurde raadsbesluit d.d. 11 Maart j.1. tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1926. c. Kantschrijvcn van Ged. Staten, d.d. 17 Maart j.1., no. 30, ten geleide van een afschrift van een uit treksel uit het Kon. Besluit van 3 Maart j.1. no. 3, houdende de goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 19 Januari j.1. tot wijziging der verordening op de heffing eener belasting op de openbare vermakelijk heden. d. Mededèeling d.d. 16 Maart j.1. van den heer F. Woutman te Oude Niedorp, dat hij de benoeming tot lid der Commissie voor plaatselijk toezicht op het L. O. aanneemt. e. Afschrift van het proces-verbaal van opname boeken en kas van den gemeente-ontvanger d.d. 26 .vlaart j.1., waaruit blijkt dat het kasgeld in overeen stemming met de boeken bedroeg f 21923.81 J*. f. Schrijven d.d. 16 Maart j.1. van P. Burgmeijer tc t Veld, daarbij mededeelende dat hij zijne be noeming tot lid wan het Burgerlijk Armbestuur (va cature Ligthart) aanneemt. g. Adres van het bestuur der Protestantsche kies vereniging te Oude Niedorp, d.d. 8 April J.1., daarbij verzoekende te willen bevorderen, dat een der R.-K. Wethouders als zoodanig wordt vervangen door een Protestantsch raadslid. B. en W. adviseeren de stukken a. tot en met g. voor notificatie aan te nemen. De verdeeling der Wethouders- zetels. De heer Liefhebber had beter gevonden als dit mo- 1 tief dan in het advies van B. en W. tot uitdrukking was gekomen, want door het advies om het adres voor kennisgeving aan te nemen, wordt de zaak zonder meer van de baan geschoven. Spr. vraagt of er niet in gewerkt kan worden om tot de oplossing te komen, die in het adres wordt naar voren ge bracht. De Voorzitter zegt, dat het de gewoonte is een adres voor kennisgeving aan te nemen: lo. wanneer er geen reden bestaat, dat bet stuk behandeld wordt en 2o. wanneer men er geen notitie van wil nemen. Spr. wil wel verklaren, dat de tweede reden hier niet te pas kwam. Het ging hier alleen om de vraag, heeft de Raad de bevoegdheid om in te grijpen en apr/s persoonlijke meening was van niet. Vandaar dat spr. het college van B. en W. geadviseerd heeft, hot adres voor notificatie aan te nemen, met welk advies de wethouders instemden. De heer Liefhebber herhaalt dat het beter was ge- i weest als in dien geest was geantwoord, bijv. dat! het beter was gevonden tot de volgende verkiezing i te wachten. De heer Wit deelt mede, dat deze zaak in del laatste vergadering der Katholieke kiesvereoniging is besproken en men vond het billijk dat één wet houderszetel door de Protestanten werd ingenomen. Het werd echter beter geacht de aanstaande verkie zing af te wachten. De heer Liefhebber had gewild dat dit door B. en W. was geantwoord. De Voorzitter evenwel zegt dat de gemeenteraad er niet mee noodlg heeft, wat buitenom gebeurd. Spr. brengt dat hier nooit ter sprake en heeft dat ook nu niet willen doen. De heer Waiboer zegt, d&t het de bedoeling is te vragen of één der wethouders niet bereid zou zijn af te treden. Wij hebben 3 zetels in den Raad. Wil echter geen der wethouders aftreden, dan is de zaak af. Spr. stelt daarom zelf de vraag, zou één der wet houders niet willen aftreden? De heer Tromp meent, dat die vraag beter in co mité gesteld had kunnen worden, dan in openbare vergadering, want die vraag is niet zoo gemakke lijk te beantwoorden en dient eerst besproken te worden. De burgemeester is bier nu ongeveer 2X I jaar en beter was het geweest als de vraag eerder I gesteld was geworden. Spr. wijst op de goede ver-1 VAN RUS WIJ K'S SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. UITGEBREIDE KEUZE. PRIJZEN UITERST BILLIJK. gen met de Directie van het Prov. Waterleidingbe drijf en het resultaat daarvan den Raad mede te deelen. Overeenkomstig dit advies wordt door den Raad besloten. 1. Rapport van de raadscommissie voor schouw van gemeente-landerijen betreffende de dit jaar ge houden schouw. De Voorzitter deelt mede, dat uit het rapport ia gebleken, dat 2 pachters niet geheel voldaan hebben aan de gestelde eischen. Er is echter vernomen, dat de ^aak in orde is en geoordeeld wordt, dat er nu geen aanleiding is dat die pachters er nader op attent worden gemaakt. Het rapport wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting, belastingjaar 1926-1927. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat B. en W. hebben uitgerekend, aan de hand van de gege-' vers van den Inspecteur der belastingen, dat wan neer over 1926—1927 de heffingsfactor op 1.8 zal •worden bepaald, de opbrengst ongeveer zal zijn f 12000, hetzelfde bedrag dat op de begroeting voor 1926 voorkomt. De opbrengst over het belastingjaar 1925—1926 is met een heffingsfactor van 1.8 zelfs f 14000 geweest en daarom stellen B. en W. voor, het vermenigvuldigingscijfer op 1.8 te bepalen. Overeenkomstig de voordracht van B. en W. wordt besloten. 3. Wijziging der begrootlng, dienst 1925. Conform de voordracht besluit de Raad. Een noodwoning. 4. Voorstel van B. en W. tot bouw eener noodwo ning voor het dakloos wordende gezin L. v. d. Kuljl, te Oude Niedorp en daarvoor een crediet te verlee- nen van ten hoogste f 425. Door den Voorzitter wordt toegelicht, dat het ge zin v. d. Kuijl binnenkort door dp Protestantsche Armvoogdij wegens wanbetaling op straat zal wor- De heer Liefhebber vraagt, of uit het advies van CT) /y n°Pens het adres der Protestantsche Kies vereniging mag blijken dat het Dag. Bestuur van oordeel is, dat do tegenwoordige toestand moet wor den bestendigd. Spr. herinnert er aan, dat toen er u.w!ls een ^n^sch gemeentebestuur, er toch één rechtsche. wethouder was. Do Voorzitter zegt, dat B. en W. adviseeren het adres voor notificatie aan te nemen, omdat zij van oordeel zijn, dat deze zaak niet bij den Raad aan hangig behoort te worden gemaakt', Alleen wanneer ae Raad moest voorzien in een wethoudersvacature nehoorde dit adres bij den Raad, maar zoolang niet één der wethouders bedankt heeft, is het buiten de bevoegdheid van den Raad om in te grijpen, zelfs niet met de gemeentewet in de hand. Het Bestuur van de Protestantsche Kiesvereeni- ging had zich beter kunnen wenden tot de Katho lieke kiesvereeniging of tot de Katholieke raadsfrac- standhouding die hiear steeds heeft geheerscht. Een andere vraag is, of we uit onszelf nu een zetel moe ten afstaan en daarom was het beter geweest dat de vraag niet in openbare vergadering gedaan was. De Voorzitter acht de zaak thans voldoende be sproken. Spr. blijft van oordeel, dat deze zaak beter onderling met elkaar uitgemaakt kan worden. Overeenkomstig het advieé van B. en W. worden de stukken a -tot en met g. voor kennisgeving aan genomen. h. Adres van T. Hooiveld e.a.. allen bewoners van perceelen aan de langereis, daarbij onder dagteeke- ning van 24 Mei j.1., verzoekende te willen bevorde ren dat hunne perceelen worden aangesloten aan het Prov. ETectrisch net. B. en W. adviseeren dit stuk te renvoijeeren aan hun college, om terzake overleg te plegen met de Directie van het P.E'.N. en het resultoat daarvan den Raad t.z.t. mede te deelen. De heer Liefhebber geeft in overweging te bevorde ren dat adressantx dan vla Veenhuizen—Hoogwoud worden aangesloten. De Voorzitter zegt, dat B. en W. met deze opmer king rekening zullen houden bij het overleg, dat met het P.E.N. zal worden gepleegd. Conform het advies van B. en W. wordt besloten. i. Adres van M. H. Woutman d.d. 24 April j.1., houdende het verzoek hem' ingaande 1 Augustus a.s. ontslag te willen verleenen ais Hoofd der O. L. School te Oude Niedorp. B. en W. adviseeren het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. De Voorzitter licht toe, dat, aangezien de heer Woutman sedert jaren tot volle tevredenheid as werkzaam geweest, als blijk van waardeering daar voor wordt voorgesteld hem niet op de gewone wijze eervol ontslag te verleenen, maar op de meest eer volle wijze. Ook met dit advies van B. en W. gaat de Raad algemeen accoord. j. Rekening en verantwoording van de Gezondr heidscommissie, gezeteld te Hoorn, over 1925. B. en W. stellen voor deze rekening en verantwoording conform vast te stellen. Goedgevonden. k. Adres van eene commissie uit de ingezetenen te Moerbeek, d.d. April j.1., daarbij verzoekende te willen bevorderen dat dit deel der gemeente spoedig bij het Prov. Waterleidingnet worde aangesloten. B. en W. adviseeren dat stuk aan hun college te renvoijeeren met verzoek om terzake overleg te ple- den gezet. En waar het gezin toch onder dak ge bracht moet worden, temeer daar er kleine kinde ren zijn, moet er dets gebeuren en stellen B. en Wi. voor, een houten noodwoning te doen maken. 'B. en W. hebben na ingekomen rapport van den opzichter eene openbare inschrijving gehouden. De heer Liefhebber vraagt, met het oog op oven- tueele vermeerdering van kosten, of "de noodwoning wellicht moet worden aangesloten aan de waterlei ding.. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. besloten hebben, dat bedoeld gezin de kosten der waterlei ding dan zelf maar moet bekostigen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W, wordt besloten. Nieuwe gordijnen. 5. Voorstel van B. en W. om hun College een cre diet te verleenen van ten hoogste f 200.—, voor de aanschaffing van nieuwe gordijnen In de Raadzaal der gemeente. Conform het voorstel wordt door den Raad beslo ten. 0. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening als bedoeld in art. 178 der gemeente wet, verklarende welke verordeningen, tegen wier Overtreding straf is bedreigd, nog gelden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. i 7. Vaststelling primitief) kohier hondenbelasting, dienst 1926. Het» primitief kohier hondenbelasting, dienst 1926, wordt vastgesteld tot een bedrag van f 153.50. 8. Vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting, dienst 1925. Een suppletoir kohier hondenbelasting, dienst 1925, wordt vastgesteld tot een bedrag van f 5. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging der ge meenterekening, dienst 1924. De Voorzitter licht toe, dat Ged. Staten een paar kleine bemerkingen op de rekening hadden en en kele kleine administratieve wijzigingen noodig ge acht werden. B. en W. stellen voor, aan de opmer king van Ged. Staten te voldoen. Overeenkomstig de voordracht van B. en W. wordt besloten. Verlof tot het verrichten van veldarbeid. 9a. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening tot wijziging van hot tijdvak binnen het welk de vergunningen bedoeld in art. 13, le lid der Leerplichtwet kunnen worden verleend. De Voorzitter deelt mede, dat bij het Hoofd der school een aanvrage om verlof voor het verrichten van veldarbeid was ingekomen en waar die vergun ning alleen kan worden gegeven wanneer een veror dening is vastgesteld, aanwijzende het tijdvak bin nen hetwelk die vergunning kan worden verleend, hebben B. en W. een conceptverordening ontworpen. Met deze conceptverordening kan de Inspecteur zich vereenigen. In de verordening wordt bepaald dat be doelde vergunning kan worden verleend binnen het tijdvak van 15 Juni tot 15 Augustus. Conform de voordracht van B. en W. wordt beslo ten. 10. Rondvraag. De Voorzitter zegt, voor en aleer aanstonds hier over een vraag zal worden gesteld, te "willen mede- deelen, dat over de brandspuitgeschiedenis te 't Veld nog niets naders bekend is. Er wordt gehoopt, dat nu er een nieuwe burgemeester te Nieuwe Niedorp is, spoedig iets over deze zaak zal worden vernomen, en zoodra er iets bekend is, zal spr. daarvan in de raadsvergadering mededeelmg doen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergade* ring gesloten. VOOR DEN POLIT1EBEOHTEB. Zitting van Maandag 14 Juni. DAT MOET NADER WORDEN UITGEZOCHT. Twee nachtelijke fuifnummers, Frcdarik Zuid©- jrui en Cornelis Maasareeuw, hebben in den nacht van 9 op 10 Mei den agent Wijiand mishandeld .Op den hoek van oen straat stonden ©enige uit de her berg komende plakkers jte boomen en waren hin derlijk voor het verkeer m de wereldstad. Hierover ontstond wrijving met de politie met het hierboven aangeduide gevolg. Op grond van MaaaareeuVs mededeelingcn, die een ander als mededader aanwezen, heeft de poli tierechter de zaak naar den reohtor-oognmiaaaria verwezen. NIET VERSCHENEN. Ook - nog een andere oproerige Drommedari»- bewoner, de minderjarige W. C. J. Zuijdam, had terecht moeten staan. Hij is betrokken bij 't hier boven aangeduide réiletje. De jongeheer was ech ter niet verschenen en.' daar heb een kindermak was, kon de behandeling niet doorgaan. OP 'T APPèL. De 23-jarige Nico Pronk uit Warmenhuizen, be trokken bij den door ons verleden week behandelden sohooLdaklooddiefstal, was nu behoorlijk aanwe zig, op witte tennisschoentjes nog wel. Hij erkende zijn medeplichtigheid van den dief- stal en gaf toe, voor 'n paar gulden lood te heb^ ben verkocht. De rest was te water geworpen. Hij en zijn compagnon Bleeker werden elk voroor- 1 deeld tot 3 maanden gev. voorw. met 2 proefjaren, I terwijl aan Martinua Pronk opgelegd werd ocm j voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen. EINDELIJK DE WERELD UIT De winkeljuffrouw Cornelia P. A. DoITemans, Vroeger te Hoorn, thans te 'Bnasum, die in den loop van het vorige jaar of nóg vroeger, terecht stond wegens mishandeling van ae vrouw1 van den patroon bij wien -ze werkzaam was, kroeg in deze eindelijk een definitieve veroordeeling. Volgons het rapport van de reolasseering stond ze nog steeds in relatie m$t dezen voormaligen werkgever, die 'inmiddels van Zijn vrouw is ge scheiden. Daar blijkbaar verdere preventieve maat regelen doelloos schenon te zijn, werd de juffrouw Opgeknapt met f40 boete of 40 dagen hechtenis. i ZICH NOG NIET AAN ANDEREN GESPIE- GELD. De veehouder Engelbert Roumor te de Rijp verminderde met emmer.spoelsel op zoodanige wijze de bruikbaarheid der door hem op 16 Maart af geleverde melk, dat hij door bemiddeling van den directeur der Alkmaarsche Keuringsdienst heden i wegens meikvervoleohing terecht stond. Hem werd opgelegd f80 boete of 40 dagen. IDEM, IDEM. Ook de bejaarde veehouder Gerard Stokman te N.-Niedorp had zich voor een dergelijk feit te ver antwoorden. Voor dezen ouden man waren ver zachtende omstandigheden aan te voeren en kwam hij er billijk af met f50 boete of 40 dagen. Stond ook nog terecht ter zake volle melk-bruik baarheidsverminderiiLg de veehouder Adr. Corn. S. te Heiloo. Deze meukwassoher verscheen wel voor de eerste maal, doch had vroeger reeds een hooge boete betaald aan de fabriek, omdat hij zijn ver- duiming6mebhode had toegepast. Hij kwam or dan ook het slechtst .af, met f 100 boete of 50 dagen. DE PLAAG DER DORPEN. Een collectie woonwagens die zich met de be- i kende frissche bevolking onlangs te Wervershoof ophield., was weldra het toomeei van oen vinnigen strijd. Er ontstond een hoogloopende ruzie tus schen elkander vijandig gezinde handelaarsters met papieren roosjes, welke twisten oversloegen op cle Iecfen van het sterkere geslacht. De woordenstrijd ontaarde in een vechtpartij, waarbij het reeds be jaarde en zeer bijziende stamhoofd Nolf een hevig n 4ag ontvang van zekeren heer Joh. Soeren, mens moeder de huishoudster is b'ij gezegde heer Nolf. De slag werd toegebracht met een ijzeren loest en sorteerde dus niet weinig effect. De moeder van dezen jongleur met ijzeren leek ten. vond het nuttig een visite te maken bij de vrouw met wien haar zoon samenleeft. Ook deze conferentie stond niet in het toeken van den vrede, zooals de bezoekstei duidelijk werd, toen zij door de vriendin van haar zoon van uit. den woonwagen

Schager Courant | 1926 | | pagina 1