Modem uitgevoerde PORTRETTEN Plaatselijk Nieuws. Atelier Niestadt, Schagen. 4.06. LONDEN, OAVENTBT, LItfite nrotfek. Ortwt programma. 4.80. LONDEN, DAVENTRY, Orkest. 005. PARIJS (X750 M.), Concert door eolieten. 5.2/ HAMBURG (302 M.). Concert. 5 uur. BLOEMEND AAL (300 M.), Godsdienstoefe ning. S uur. HILVERSUM, Berichten van het Perebureau Va» Dia*. 815. HILVERSUM. Aansluiting met het Kurhau» te Scheveijringen. Solistenconcen met medewerking van Willem Andriest^n (piano). 8.50, BAZEL. (1000 M.), Avondcnocert. PARUS (1750 M.). Concert. 9.20. BERN (435 M.). Concert. 9.35; LONDEN, DAJVENTRY, Emiiio en het Victo ria Hotel Orchestra. Voor Maandag 21 J^ni. 8.50. HAMBURG (392 31). Morgenomroep. 10.15. AMSTERDAM (1950 M.)\ Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. 11.20. DAVENTllY, Iladlo-kwartet. 12.50, PARIJS (1750 M.), Concert onder leiding van Lucien Paris. I.20. BERN (435 M.), Gramofoonmuziek. LONDEN, DAVENTRY, Tijdsein van Greenwich Muziek van het Holborn Restaurant. 3/20. BERN. (435 M.), Orkestmuziek. 3.50. BERLIJN (505 M.), Concert door het stations- orkest. 4.06. ABERDEEN (495 M. 2BD). Causerie. BïRMINGHAM (479 M. 5IT) Quintet-nuaUk. *.20. ABERDEEN (405 M. 2BD), Dansmuziek. BERN (435 M.), Orkestmuziek. GLASGOW 422 M. 5SC), The Wireless Quartet. 430. AMSTERDAM (1950 M.), Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. 4 35. LONDEN. DAVENTRY, Alfredo And his Or- chestra. NEWCASTLE (403 M. 5NO), Fenwick's Orchestra. 5.05. PARIJS (1780 M. SFR.). Concert. 5/20. HAMBURG (392 M.). Concert door orkest. f> uur. HILVERSUM, Kinderuurtje door Mevrouw Antoinette van Dijk. 0.3O. HILVERSUM, Duitsche les. 6.50 LONDEN. DAVENTRY, Shakespeare. Opvoe- rinff van „Hamlet'. 7.45. HILVERSUM (1050 M.), Koersen van het Persbureau Vaz Dias. LONDEN. DAVENTRY, Beethoven. 8.15. HILVERSUM (1050 M.). Een verloving bij Lan taarns. Operette in éen bedrijf naar het Fransch van Michel Carré en Leon Batttt door J. Martin S, Heuc- kcroth. Muziek van J. Offenbach. „De Mqcht der Mu ziek", zangspel iii 1 bedrijf. Het H.D.O.-orkest. 8.20. LONDEN, DAVENTRY, Gedichten van Keats en Shelly. 8.50. PARIJS (1750 M.). Solistenconcert. BERLIJN, 'KöNIGVVUSTERHAUSEN (1300 M.), Concert. II.20. DAVENTRY, Dansmuziek. POLITIE. Gevonden: een armbandhorloge, een mantelband, een zilveren ketting, twee duiven. Verloren: een rijwielplaatje, een zilveren beursje met inhoud. MARRTO VERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag jl. aeor trekkend, dat kwam omdat er te veel aan gevoerd was, in verhouding tot het aantal1 koopera. Prijzen 45, hoog op 55 ets. per pond. De kalf- en geldekoeteuï werden ook voor minder verkookt bij vorige weken, handel matig. Zoo was .het ook met do pinleen. Er waren mooie stieren aangevoercL maajr ook hier was de handel stug. Op do paardenmarkt was het ook zeer stilr. De handel in nuchtere kalveren was gewoonweg slechtKalveren zijn er verkookt van 5—18 gkL, wat wij de laatste jaren niet kenden. Er zijn er ver scheidene verkocht voor J0, 11 en 12 gld.> maar dat gaat niet goed. In. dien geest was, het ook in lammeren en over- houders. Met de biggen was het ook maar matig. Terug in prijzen. Schrammen evenzoo. De vette varkens werden vlug verkocht, prijzen tot 42V* ets., dat ging nog. Van de kippenmarkt valt weinig te melden, dat blijft zoo bi] 't oude. De boter was merkbaar goedkooper, met een taaien handel. Het ziet er voor den boerenstand zeer triestig uit tegenwoordig. De kaasprijzen zijn tot beneden de veertig gulden gedaald. KERMISNIEUWS. In Theater Royal. Wij kondigden reeds aan, dat het uitgaand pu bliek met kermis iets buitengewoons op filmge bied wordt geboden in ons Theater Royal, en wel met „The Golflrush", („De jacht naar het goud"), waarvan velen onzer lezers ongetwijfeld reeds het een en ander hebben vernomen. De Telegraaf gaf er destijds een mooie levendige beschrijving van, welke wij onzen lezers niet wil len onthouden: Deze film was beroemd, lang vóór ze Amsterdam bereikte, en met eere; hét is een van de mooiste films, die Charlie Chaplin ooit maakte en speelde. Ze is nagenoeg niet te vertellen: avonturen, in de sneeuwvelden en goudgraverskampen, armoede, on gelukken, liefde, honger, stormen, en danstenten on rijkdom; al de romantiek van Alaska, maarbe keken langs Charlies wandelstokje, dat eetat too- versta.f wordt. Hij hoeft een onnavolgbaar mengsel van humor en1 tragiek gemaakt van al deze avonturen: in doodsangst is hij dwaas; als hij dwaas is, schiet ens plotseling een brok gevoel in de keel en als hij gevoelig is, lacht men hem uit Hij heeft momenten die van een der grootste le vende acteurs zijn, in het tragische en in het ko mische. Tragisch als hij, eenzame kerel, in een feest raakt en er buiten blijft, alleen is, zooals het ieder eens overkomen is. Komisch als hij, na dagen levens gevaar en honger, pardoes een beer schiet en mei een bliksemsnelheid, die de zaal doet daveren, de tafel al gedekt heeft, nog voor hij weet, of het beest goed dood is. Dergelijke verrukkelijke oogenblikken peeft deze prachtige film te over: daar is de maal tijd van oude schoenen, de oudejaarsavond, waarop hij zijn liefste verwacht, de dans met de broodjes, een klein meesterwerkje. Het is alles zondèr een beweging te veel, raak, treffend, meesleepend, een geschiedenis vol fantasie en rijke vindingen; elk ding gechapliniseerd op die wijze, die men kent, die men hier beter leert ken nen en die nauwelijks te beschrijven valt. Daar is het geval, "dat een huisje, dat in den sneeuwstorm, op den rand van een afgrond waait, en wiebelt tusschen dood en leven; het zou al een spannend ding uit een Wild-Westfilm zijn, maar het wordt iets beter: Chaplin syncopeert dit avon tuur .met een dwaze, dubbel spanriende rare wie bel- en schuifpartij van twee menschen op het randje van de leegte; een spelletje, met den doods angst; een Chaplinade. Vrijdagavond woonden we de openlng9voortselling bij en we kunnen volmondig de bovenstaande ge tuigenis/ onderschrijven. Charley Chaplin laat zich zion in'zijn groote alzijdigheid, hij heeft met Gold Rush een filmwerk geschapen dat boeit en tegelijk plezier verschaft van begin tot einde. Mon ga er heen, het is de moeite waard. In het Noordhollandeoh Koffiehuis. Van „De Dienstknecht" op Dinsdag èn van „De Pelikaan" op Woensdag vertelden we reeds het eon en ander. Yoor de nog volgende drie voorstellingen komt het Nieuw Neuenandeoh Tooneel van Louie Saalborn, welk gezelschap hier ook reed* lauweren heeft geplukt met „Blanke Ballast". Dat was een succes, dus de verwachtingen zijn hoog gespannen. Het eerste stuk, dat dit gezelschap Donderdag geeft, Is een blijspel In drie bedrijven, getiteld: „Nummer Zeventien" of De Noodlottige Gelijkenis. Het is een door Herman Heljermans bewerkt stuk uit het Duitsch van Carl Rössler. Bart Kreeft koos het als jubileumstuk ter vie ring van zijn gouden tooneel jubileum, en behaalde er triomfen mede. Het Handelsblad schreef als volgt: Toen Kreeft, in do zwaar gegalonneerde uniform van koning Christiaan XVII, vorst van Nergens, de troonzaal van zijn paleis botrad, barstte het applaus los dat maar geen einde wilde nemen. De zaal van den I-Iollandschen Schouwburg zal zelden zoo ge daverd hébben en toen Saalborn den verhoven vorst I jiit het stuk, on den heminnelijken vorst van het j freest nog oen lauwerkrans om de schouders hing, leefde het enthousiasme wederom op. I Intusschen, Christiaan XVII sprak, toen hij de eerste woorden uiten kon, zijn hovelingen toe met een stern als word hij eiken dag op deze wijze bo- I groot. En toen zotte hij zich in zijn leunstoel om I de onwaarheden aan te hooren die „men" meende j dat voor zijn koninklijke ooren geschikt zouden I zijn. I De goede oude koning weet wel, dat hij niet ver- neemt wat er in werkelijkheid met het volk ge beurt, hij zou zich graag persoonlijk op de hoogte stellen, maar hij wordt door zijn kamerheeren en hofmaarschalken min of meer onder een stolpje ge- I houden. Tot een kruier redding brengt, een kruier die evenals de koning Christiaan heet, die op zijn pet het nummer 17 draagt en die bovendien sprekend op den koning gelijkt. Carl Rössler laat den koning nu met den kruier van kleeding verwisselen. In het tweede bedrijf zit Christiaan XVII in de witte kiel van Christiaan no. 17 op een pleintje van zij nstad en hoort hij het ge harrewar, gekijf en geintrigeer zijner onderdanen aan. Hij had het niet beter kunnen treffen. Hij wordt de vertrouweling van allen, verneemt meer dan hem lief is en wordt ten slotte „ingerekend" wegensmajesteitsschennis. Intusschen speelt de kruier koninkje in het pa leis. Hij heeft wel eens zwaardere karweitjes opge knapt. Heijermans heeft de stof hem door Rössler gebo den, natuurlijk aanmerkelijk gemoderniseerd. Het stuk is zwaar geladen met de» ietwat al te uitbun- digen humor welke sommig werk van Heyermans kenmerkt. Maar de rol van den koning is aan Kreeft toevertrouwd en hij tempert en matigt waar dat wenschelijk is en speelt, door intonatie en met beheerscht gebaar, de fijnste trekjes uit. Elias van Praag staat hem daarbij als den kruier rondborstig terzijde en als die twee samen zijn, alleen bewaakt door den stijgen, deftigen kamerdienaar Hazeman (Oscar Tournialre) valt het den toeschouwer niet gemakkelijk om in den plooi te blijven. Eaten we nu nog het oordeel van „De Tijd" geven, en dan krijgt men wel de overtuiging, dat met „Nummer Zeventien" een hartelijke, grappige avond is door te maken. Het was een mooie avo^d voor den heer Kreeft- j en voor „zijn" publiek. Want kostelijk heeft men zich geamuseerd. Er is gesproken over amusementskunst, die evengoed noodig is als ernstige kunst. Welnu, Kreeft en zijn collega's hebben de kunst gegeven van den lach in „Nummero Zeventien of de Noodlottige Gelijkenis", een blijspel van Carl Rössler, vrij bewerkt door Herman Heyermans. Ik heb er reeds vroeger over geschreven. De vertooning was nu nog kostelijker. Wat heeft Kreeft de menschen laten gieren als Ko- I ning Christiaan XVII, die precies op den kruier No. 1 17 tegenover zijn paleis gelijkt en daarom op een gooden dag zelf voor kruier gaat spelen om zijn volk te leeren kennen en den kruier op zijn troon zet. De dwaasste situaties komen hieruit voort. Wat 'n sappige tooneeltjes met Amsterdamsche kleur heefj; Heyermans ervan gemaakt. Oscar Tourniaire gaf een fijn afgestemden kamerdienaar; juweeltje van blijspelkunst. En werkelijk verrast heeft Elias van Praag ons als de kruier. Dat was om te scha- terlachenl Elias van Praag was in deze rol onbe taalbaar en in het begin van het derde bedrijf be- heerschte zijn vis comica met geweldige kracht de 1 zaal. Hij kreeg twee open doekjesze waren ten volle verdiend. Die drie: Kreeft, Tourniaire, Van Praag, deden de zaal kraken van de lachsalvo'sè Wie gezond zich vermaken wil moet Nummero I Zeventien nemen! TEGEN MATIGE PRIJZEN. lederen dag geopend. Ook Zondcigs. Schinkel's Bioscoop. Deze bekende filmschouwburg is weer als van ouds op de kermis gearriveerd en wij voldoen met genoegen aan het ons gedaan verzoek iets mede te deelen over Schinkel's filmprogramma, omdat we hij ervaring weten, dat Schinkel altijd wat goeds en wat moois geeft. Allsi buitengewone attractie wordt onze aandacht gevraagd voor het grootsche cinematografisch kunst werk „De Gebochelde",v naar den bekenden roman van Paul Féval „Le Bossu", en waarin de held Hen- rit de Lagardère vertolkt wordt door den eminenten Franschen acteur Gaston Jacquet. We geven den korten inhoud van deze film hier weer. Op een mooien zomeravond in hèt jaar 1699 werd Philips hertog van Ne vers, lafhartig vermoord door zijn neef. den prins de Gonzago. nadat hij zich dapper bijgestaan door zijn vriend, Henri de Lagar dère, geruimen tljdl heldhaftig verdedigd had tegen een bende door Gonzago afgehuurde sluipmoorde naars. Gonzago zag desnie:temin zijn plannen ge deeltelijk mislukken, de Lagardère slaagde er name lijk in, met het dochtertje van Ne vers te ontkomen. De prins de Gonzago dong naar de hand van Blanche, de dochter van den. markies de Caylus, en deze, wien het geheim huwelijk van zijn dochter met Nevers onbekend was wilde haar dwingen den rijken en machtigen prins te trouwen. Gonzago was echter van haar huwelijk met Philips wèl op de hoogte en had het besluit opgevat den/, hertog te doen vermoorden en hun dochtertje te ontvoeren. Hij zou zich daarna, door een huwelijk met Blanche, meester kunnen maken van de onmetelijke rijkdom men van Nevers.-WIJ hebben gezien in hoeverre zijn poging slaagde. Achttien jaren, lang zwierf Lagardère als een ban neling in hot buitenland rond en in dien tijd groeide Blanche van Nevers op tot een beeldschoon meisje. Zij kreeg haar weldoener innig lief en zag haar liefde beantwoord. Gonzago was inderdaad gehuwd met Blanche de Caylus, doch tot zijn teleurstelling werden de goederen van Nevera beheerd door het gouvernement, totdat Philips' verdwenen erfdochter gevonden zou zijn. Eindelijk achtte Lagardère den tijd gekomen zijn beschermeling aan haar moeder te rug te geven. Reeds sedert jaren uit Frankrijk ver bannen moest hij onder een vermomming zijn vader land weer betreden. HIJ ontveinsde zich niet. dat hij nog tallooze moeilijkheden zou moeten overwinnen, alvorens- hiJ de Jeugdige Blanche in haar rechten her steld sou zien. Vermomd al» een leelijke. mismaakte bochel drong hij het paleli van den prins de Gonzago ln PartJ» binnen en elaagde er zelfs In dlene vertrou wen te winnen. Gonzago toonde zich achter een go- elepen tegenetander, die bovendien trouw bUgestoan word door zijn handlanger en booze genius Peyrol- los. Blanche werd zelfs door Haar vijanden ont voerd en Lagardère ontsnapte ternauwernood aan een wissen dood. Door eon mesterlijke zet werd Gonzago ten slotte echter door Lagardère schaakmat gezet en als laatste der moordenaars viel de prins, doodelijk getroffen door den beroemden „stgek van Nevers" door Lagar dère» hand. Deze ontving zijn welverdionde beloo ning Blanehos moeder legde de hand van haar dochtor in de zijne en als „Hertog van Nevers" sleet de mismaakte bochèl nog vele gelukkige jaren aan de zijde van zijn gade. Danstent. Tenslotte vestigen wij nog de aandacht op de ad vertentie in dit No. van de heeren Benemn en Hol- ties, waarin zij hunne dansinrichting aanbevelen, l mot standplaats op „Het Oude Slot". HUIS VERKOCHT. I Het burgerwoonhuis aan den Stationsweg, alhier, eigendom van den heer C. Visser Az., is git de hand verkócht aan den heer Leertouwer. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer J. Blaauboer, slaagde gisteren te Amsterdam voor het examen van onder wijzer. AUTO TE WATER. Toen de heer S. alhier op Lagedijk een vrachtauto wilde passeeren en juist met, zijn wagen naast deze was, ging de vrachtwagen weer naar het midden van den weg. zoodat S. niet anders kon dan met zijn auto tegen een boom rijden, maar de gang wa3 nog van dien aard, dat ook het water werd opge zocht. Dra was „de Stad"-auto weer op 't droge, dank zij de bok van de firma Blaauboer en Kossen al hier. De materieele schade was van heel weinig betee- kenis. MUZIEKTUÏN. Voor morgen, Zondag annonceert de Mimektuïn- looramissie een concert van Schagen's Harmonie- kapel, met het oog op de kermis een matinee, aan vang half drie. Waar onze Harmonie in den laats ten tijd zeer ijverig werkt, en bijv. al' sinds geruimen tijd elke week minsten'} tweemaal repeteert en het program ma met smaak gekozen is, plaatsen wij gaarnd een opwekking tot bezoek. Als 't weer het «enigs- zins toelaat, kan men, dunkt ons, de Sohager Kermis niet beter inzetten dan met het bijwonen van een goed oonocrfc in onzen nopul'uiren tuin. Vam de Commissie vernemen we nog, dat het hantal leden en donateurs thans is gestegen tot ruim 1300. GESLAAGD VOOR ONDERWIJZER. De heer A. Doutekom alhier is geslaagd voor onderwijzer. EEN MOTORFIETS IN BRAND. Toen P.D. alhier zijne motorfiets wilde aanslaan, i ontbr ncldeplotseling de benzine. Weldra stond het geheeïe rijwiel in vlammen. Men trachtte den brand te blusschen, door er een zeil over te werpen. Doch dat baatte niet. Ten einde raad, wist men de brandende motor in de yoorsloot te werpen. Dat gaf! De motorfiets was niet verzekerd. VEHKOOPINO BOERDERIJ. Uitsla# dor verkooping' to Schagen, op 17 Juni, ten overstaan van Notaris W. J. B. M» Witte te Alkmaar, in de Cerès gehouden, van pen boerderij met bouw- en weiland, huizen, erven, schuren en eon perceel haver, te Koogras, gom. Helder, samen groot 57.43.26 H.A., eigendom van de N.V. Sluis en Groot, Kom. Zaadtoelt on Zaadhandel te Enk huizen. Perceel la. Boerderij, met schuur en dubbele arbeiderswoning, met bouw- en weiland, samen 7.65.55 H.A., Kooper do heer A. Gavers te Helder, voor f 13.050. poro. lb. Wei- en bouwland, samen 7.52.69 H.A. Kooper de heer A. Sohrooder, Heilo, voor f 10.550. Twee schuren op dit perceel, om af'te breken: gekocht door Sohrooder te Heilloo yoor f400 en A. Bakker te Schagen voor f 390. Perc. 2. Huis met erf, groot 10 aren, kooper J. van der Veer, Koegras, voor f 1470. Perc. 3, Huis met erf, groot 7!02 aren, kooper J. Blankman, Kcegras, voor f 1325. j perc. 4, Huis met erf, groot 5.60 aren, kooper |D- Kooij, W iering er waard, voor f 1220. pero. 5a, Huis met erf, groot 10.75 aren, kooper A. Sohrooder te Heiloo, voor f1490. Perc. 5b. Huis met erf, groot 10.45 A., kopper D. Kooij te Wieringerwaard voor f 1510. Perc. 6, Huis met erf, groot 13.30 A., kooper A. Govers te Helder vopr f 1400. I PerCeelen 8, 9 en 10 konden samen opbrengen x 595.15, doch werden niet gegund. Het perceel haver, groot 15.93.50 H.A., bracht i 615 op; kooper J. v. d. Veer, Koegras. WINKELIERS VEREENIGING. De Sehager Handeldrijvende en Industrieele Mid denstands vereeniging, hield Vrijdagavond eene alv gemeene vergadering in het lokaal van den heer J. K. Boontjes, onder voorzitterschap van den heer B. Berends. Voorzitter sprak zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst der leden. De meeste ingekomen stukken hadden betrekking op het Bondscongres, op 23 en 24 Juni a.s. te Butf- sum te houden. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren Berends on J. Schoorl Pz. Van de Muziektuincommissie was het schrijven i ingekomen om wellicht de winkelweek dit jaar te willen verbinden met het op 29 Augustus en 5 Sep tember a.s. te* houden Nationaal Muziekconcours en voor eventueel te houden feestelijkheden verklaart de Muziektuincommissie zich gaarne bereid tot sa menwerking. In de bestuursvergadering der Middenstandsver- eeniging was de winkelweekkwestie ter sprake ge bracht en geoordeeld werd dat het niet gewenscht was om dit jaar een winkelweek te houden, in op zet gelijk aan die van vorige jaren. Wel zou in samenwerking met het concours van de Muziek tuincommissie een étalageversiering kunnen wor den georganiseerd, medewerking aan de Muziek tuincommissie kunnen worden verleend voor feeste lijkheden, maar dat alles zou voor de vereeniging 7.00 min mogelijk mogen kosten, lijsten zouden niet circuleeren. Bij de bespreking komt de wenschelijkheid naar vore* ook nu weer samenwerking te zoeken met Hanze en Algemeen Belang. Wel zal finantieelen steun gevraagd worden aan de direct belanghebben den, maar b.v. geen subsidie worden gevraagd aan het gemeentebestuur. De commissie, bestaande uit vertegonwoordglera uit de Middenstandsvereeniging, uit do Hanze on uit Algemeèn Belang, zou zich dus in verbinding stellen mot de Muziektuincommissie. Nadat besloten was voor die commissie 2 afge vaardigden te benoemen, werd bij tweede vrije stemming gokozen de heer C. Roggeveen Cz., die evenwel bedankte. De ^vergadering koos daarna de hoeren A. M. Kossen en M, Wissekerke, die do be noeming accepteerden. Het bestuursvoorstel om voor deze winkelweek f25 beschikbaar te stéllen, werd aangenomen. Als nieuw lid werd de heer J. C. de Wit bij accla matie aangenomen. Voorzitter deed daarna mededeeling dat aan stond» de bondsvoorzitter, de heer Ed. O. Schür- raann per radio een lezing zou houden over „De be- teekenis van den Middenstand voor onze samenle ving" en dat do heer Wlllemse »ich bereid had ver klaard voor dit doel de demonstratie ter hand te nemen, waarvoor spr. hem hartelijk dank zegt. De radiolezing kwam zeer goed over, al veroorzaakte een blijkbaar in do buurt Ingeschakelde electro- motor eonige stoornis. Bij de voortzetting van de agenda gaf de heer J. Schoorl Pz. do verzekering, dat de Muzicktuin- i commissie zeer graag met de afgevaardigden dor verschillende vereenigingen zal samenwerken en de hoop word uitgesproken, dat daardoor het concours en de feestelijkheden zullen slagen. Bij de rondvraag bracht voorzitter ter sprake een ingekomen schrijven van don heer P. Deutekom, exploitant van de autobusonderneming „Schagen en Omstreken". Adressant vraagt te mogent^isponee- ren over de 9% van -de garantie die de vereeni ging gesteld heeft en verder wordt verzocht zich voor 1926 voor f50 garant te willen stellen. De hoor C. Roggeveen Cz. licht toe, dat de exploi tant over 1925 nog te vorderen had DM van een garantie die voor dat jaar was toegezegd en bo vendien zou hom nog f 75 worden uitgokeerd die was toegezegd door de commissieleden particulier, in dien de dienst een tekort zou opleveren. Voorzitter wijst er op dat een dergelijke aan vrage ook in den gemeenteraad is behandeeld en de besprekingen waren daar van dien aard, dat er uit bleek, dat de raadsleden niet goed op de hoogte waren van den werkelJjken toestand, blij kens het verslag van die vergadering worden de Middenstandsvereeniging maar dingen in de schos- nen geschoven, wat spr. niet aanstaat. Aan den Raad was blijkbaar een begrooting overgelegd, die een tekort van f 147 'aangeeft, en in de vergadering van Algemeen Belang verklaart een broer van den exploitant, dat de* dienst geen verlies opleverde, dat de exploitant er aan verdiende, maar niet zooveel om er een gezin van te onderhouden. De heer Schmalz vraagt of de commissie van toe zicht geen voeling heeft gehouden met den exploi tant en of bij de commissie niet bekend is of de dienst winst of verlies opleverde. De heer C. Roggeveen Cz. zegt dat dit helaas niet is gebeurd, en de commissie wil zich dan ook niet van schuld vrij pleiten. Maar de gemeente heeft ook schuld door geen vertegenwoordiger aan te wijzen in de plaats van den heer Helder. Thans heeft spr. een exploitatierekening bij zich. Gedurende 1925 zijn ruim 8000 personen vervoerd, grootendeels uit de streek van Dirkshorn. De heer Schmalz zegt dat, bij de besprekingen' in den Raad de Middenstandsvereeniging steeds wordt genoemd, maar in de commissie van toezicht zijn toch ook nog vertegenwoordigd do Hanze en Al gemeen Belang. Do woorden van den wethouder Van-Erp getuigen wel van zekere sympathie, die het doet voorkomen alsof de Middenstandsvereeniging alleen schuld draagt. Voorzitter had tenminste gedacht dat men de zaak anders zou inkleeden en het was verstandiger geweest, als men den raad van den heer Overtoom had opgevolgd, om eerst overleg met de commis sie te plegen. De heer C. Roggeveen Cz. zegt, dat in de raads vergadering ook is gezegd, dat de dienst aan Deu tekom in exploitatie is gegeven. Dat is niet zoo, Deutekom heeft voor f 1100 den dienst in eigen be heer genomen en heeft op dien avond nog f400 ga rantie gevraagd. Die garantie kon de commissie moeilijk geven, maar de aanwezige commissieleden hebben goedgesproken voor f.75 en hebben hem nog enkele denkbeelden aan de hand gedaan, als het openen van de gelegenheid reclame in de bus te maken, waarvoor eon ontvangst van f 111 op de rekening voorkomt, wat met de DM van de vroeger gestelde garantie al aardig naar de f 400 toeliep. Plompverloren evenwel richt de exploitant een verzoek tot den Raad. Ook de heer Kramer, lid van de commissie van toezicht erkent dat de commissie nalatig is geweest en om de 3 maanden had de commissie controle moeten uitoefenen. Opgemerkt wordt echter dat ook de Raad nalatig is geweest en voorzitter merkt voorts op, dat de geheele zaak verkeerd is behandeld. I^eutekom had zich moeten wenden tot de- commissie en daarna bad de commissie zich met een verzoek tot den Raad kunnen richten. De heer Joh. Rotgans, eveneens lid van de com missie van toezicht, gevoelt als zoodanig heelemaa.1 geen schuld. De fout is geweest dat Deutekom zich tot den Raad heeft gewend om subsidie on niet tot de commissie. Als in Juni 1926 de dienst nog steeds loopt, dan mag men als commissielid oor- deelen dat de zaak blijkbaar niet zoo slecht gaat. De heeren Roggeveen en Kramers zijn 'het met die opvatting niet eens, de commissie had de con trole moeten uitoefenen. De heer Rotgans wijst er op dat hij den heer Rog geveen toch nog van den winter gevraagd heeft of de commissie niet eens iets moest doen, maar toen de heer Roggeveen antwoordde dat het blijkbaar goed ging; als de exploitant ons noodig had, zou hij wel komen. Bij de verdere bespreking wordt er op gewezen, dat èn de commissie èn de heer Deutekom schuld hebben, maar dat de Middenstandsvereeniging zelf geheel vrij uitgaat. De leden van den Raad bleken niet góed op de hoogte te zijn. En dat de gemeente had behooren te zorgen voor het aanwijzen van een commissielid, blijkt wel hier uit dat de Raad de 9pet. van de garantie toestond naay aanleiding van een verzoek van de commissie, geven. Het wordt gewenscht geacht dat de commissie zich met den exploitant in verbinding stelt en daarna met den Raad. Algemeen oordelt men dat deze autobusdienst in het leven moet blijven en steun dient te worden ge geven.. Ook de heer J. Schoorl Pz. oordeelt dit gewenscht, maar wil de voorwaarde stellen dat de exploitant jaarlijks een rekening overlegt, die door een terzake* kundige wordt nagezien. Spreker wil in geen enkel opzicht blijk van wantrouwen geven, maar wijst op de bespreking in den Raad, dat een rekening op verschillende manieren kan worden opgezet. Als uit de rekening blijkt, dat Deutekom geen billijke winstmarge zou hebben, moeten 'we den dienst blij ven subsidiëren. I-Tet resultaat van de besprekingen is, dat het gewenscht wordf geoordeeld, dat de commissie blijft bestaan, zij zal haar beste beentje voorzetten en als ook de andere vereenigingen, Hanze en Al gemeen Relang, in verhouding subsidieeren, zal de Middenstandsvereeniging zoo noodig f50 geven. Door don heer Schmalz wordt hog gewezen op de mogelijkheid bij den Spoorwegraad wenschen voor de nieuwe dienstregeling kenbaar te maken. Deze Raad schijnt wel iets te gevoelen voor het invoeren van* buurtverkeer HelderAlkmaar, en ook andere wenschen zouden hij de Kamer van Koophandel kunnen worden kenbaar gemaakt. Besloten wordt te trachten, in overleg met an dore plaatsen, o.m. gedaan te krijgen dat vooral dos Zondagsavonds 'n trein loopt vanuit richting Helder en aansluitende op den trein die te 10.20 uur uit Alk maar vertrekt. Een debat tusschen een tweetal aanwezigen ont staat over het cadeaustelsel, waarbij de eene partij zonder meer de overtuiging uitspreekt dat ieder lid individueel dient, to zorgen dat dit stelsel wordt te gengegaan, terwijl de andere partij wijst op de mooilijkheden die zich in de practijk voordoen, door dat het kwaad bij de fabrikanten zit. Nadat nog eens is besproken de samenwerking tusschen Müzioktuinconlmissie en do vertegenwoor digers der Mlddensta/ndsvereenigihgen en Algemeen Belang, volgt sluiting.

Schager Courant | 1926 | | pagina 13