SchagerCourant Raad Noordscharwoude, Raad Sint Pancras. Zaterdag 19 Juni 1926. 69ste Jaargang. No. 7862. Vergadering van den Raad dozor gemeente, op Vrijdag 18 dezer, des avonds half acht. Voorzitter Burgemeester Jhr. Van Spengler, secre taris de heer Reinders. De voorzitter opent de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen. Bij de laatste kasopname waren kas en boeken bij den gemeente-ontvanger in orde. Do ontvang sten waren f 148818,86M, de uitgaven f 147612:47, het kassaldo alzoo f 1206.39#. Gevolgen van den Zomertijd. I Ingekomen is een adres van de gezamenlijke caféhouders, met verzoek in verband met den zo mertijd, in plaats van 11 uur, om 12 uur te mogen sluiten. B. en W. waren niet direct tot het steunen van dit verzoek bereid. De politie houdt zich aan den officielen tijd en zal dit voor hem dus een uur extra arbeid beteekenen. In Zuidscharwoude is ook slui ting op den officieelen tijd met uitzondering van den Zaterdag en Zondag. In Oudkarspel houdt men zich ook aan den officieelen tijd, zoodat B. en W. be vreesd zijn voor bezoeken uit de andere gemeenten. Waar echter het voor den Zaterdag en Zondag voor de caféhouders wat vroeg is, willen B. en W. de sluiting voor die dagen een half uur later bepalen, waarvoor dan de verordening niet gewijzigd be hoeft te worden, doch het hoofd der politie daar voor vergunning kan geven. In den aanvang was het hoofd der politie er tegen, doch met de hoop dat dé bevolking zich langzaam aan den officieelen tijd zal aanpassen, kon deze re geling ook zijne goedkeuring wegdragen. De heer Duyves vraagt of men met vergaderingen of zangrepetities geen last kan krijgen. Voorzitter: In de practijk hebben we daarvan geen last gehad. De heer Jos is van oordeel dat de kasteleins het vooralvan den Zaterdag en den Zondag moeten hebben. Hij zou er daarom niet tegen zijn, hun voor die avonden het volle uur te geven. Voorzitter: De officieele tijd is dan toch 12 uur. In de practijk is dat niet gewenscht. De heer Jes: De kasteleins hebben 'n reuzenstrop aan dat uur. r Voorzitter vreest, dat onze gemeente dan de zoete inval zal worden voor biljart- en andere liefhebbers uit andere gemeenten. Het vorig jaar is er boven dien zelfs geen enkel verzoek geweest, zoodat toen niet zoo sterk die behoefte gevoeld zal zijn. De heer Kooij voelt er ook wel voor, speciaal voor den Zaterdag en den Zondag. Hij1 steunt het voor stel-Jes. De heer De Geus: Het zijn de beste dagen voor de kasteleins. Een uurtje kan er dan wel bij. Over het algemeen is het hier niet de officieele tijd. De voorzitter wijst ©r op, dat het dan een wijziging der verordening zal moeten worden, omdat hij als hoofd der politie er principieel niet voor is een vol uur te geven. De heeren zullen het onderscheid; he grijpen. De heer Barten: Als we dat willen kan de politie verordening gewijzigd worden. Ik ben er persoonlijk niet voor. Vergaderingen zijn meestal in den winler, zoodat het daarop niet van invloed behoeft, te zijn. Mogelijk is er het volgend jaar één tijd, zoodat dan wijziging der verordening voor slechts zeer korten duur zou zijn. De heer Ootjers acht voor een paar maanden de soesa te groot. Zóó is het gemakkelijker. De heer Jes: Voor de kasteleins is het een aanmer kelijke schade. Niet toot de kasteleins, doch voor de Ingezetenen In het alge-" meen. i De vooriitter: In dat opzicht verschillen we van op- vatting. Het gaat er hier niet om de kasteleins ter wille te zijn, doch de ingezetenen hebben er behoefte, aan. De heer Barten: De goedkeuring der verordening duurt ook nog een maand. De heer Duijves vindt B. en W. reeds zeer toeschie telijk. Voor den Zaterdagavond is het zoo voldoende en ook Zondagsavonds mogen de menschen wel eer der naar huis. Het voorstel-Jes wordt hierna met 43 stemmen verworpen, waarmee het voorstel van B. en W. aan genomen is. Het onderwijs In moeilijkheden. Van den onderwijzer A. Mol is het verzoek ingeko men om eervol ontslag als zoodanig wegens benoe ming te Helder. B. en W. stellen voor, dit ontslag eervol te verlee- nen en den datum van ontslag aan hen over te Ja- ten. Door dit vertrek komen we in een moeilijke si tuatie. Het vorig jaar 1925 was het aantal kinderen gemiddeld1 92, waardoor het recht van vergoeding van een derde' leerkracht vervalt. Na 15 Januari is dit weer meter, omdat dan als maatstaf 1926 wordt genomen, toen het gemiddeld aantal 96 was en alzoo voldoende voor eon derde leerkracht. "Toch zal, als het ontslag met ingang van 15 September gegeven wordt, tot 15 Januari de derde leerkracht niet ver goed worden. Mogelijk kunnen we een beroep doen op de gemeente Helder om medewerking in deze. De heer Duijves: Kan de heer Mol niet in moeilijk heden komen? Hij heeft toch het ontslag met in gang van 1 Augustus gevraagd? Voorzitter: Wij hebben het recht op 3 maanden na de ontslagaanvrage. Als we van dat recht geen ge bruik maken, zitten we nog langer zonder vergoeding voor derde leerkracht. We kunnen helaas den ter mijn niet langer stellen. Het -voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Salarisverhooglng veldwachter Een drukke werkkring. Van den gemeenteveldwachter is het verzoek inge komen om verhooging van salaris. Hij wijst op Broek waar het salaris hooger is, terwijl hier zeker het werk niet minder is. B. en W. beamen dat het werk hier zwaarder is, dan in menige soortgelijke gemeente, wat het zielen aantal betreft. Bijna eiken Zondag is hier eon uit voering, die meestal tot 2 uur 's nachts duurt. Het politietoezicht eischt hier bovendien meer door de diverse scholen. Ook op het laadterrein is bijzonder toezicht gewenscht. Bovendien heeft hij' nog f 100 por jaar voor zijn pensioen te betalen, door zijn vroegere hooger salaris. B. en W. stollen daarom voor, het salaris met ingang van 1 Januari 1926 met f 150 te verhoogen. De heer Jes vindt op dezelfde gronden a3h door den voorzitter genoemd, f 250 niet te hoog. Zijn voorstel blijkt echter niet gesteund te worden. Het voorstel van B. en W. wordt zonder verdere bespreking met 6—1 stem aangenomen; tegen de heer Jes. De voorzitter deelt hierna mede, dat de rekening over 1925 een batig saldo oplevert. De hoegrootheid daarvan zal later meegedeeld worden. Voor de ouden gemeente-werkman. Aan de orde komt hierna de h<# het voorstel dat de vorige vergadering doorw van stemmen is aangehouden. Het betrof het ver- leenen van een toeslag voor den werkman Eriks. B. en W. stellen 50 gulden per jaar voor, welk voorstel met 43 stemmen verworpen wordt. Te gen stemmen de heeren Kooij, de Geus, "Znt en Jes. Het voorstel van de heeren De Geus pn -Jes, om het bedrag op 100 gld. te bepalen komt hierna aan de orde, geamendeerd door den heer Kooij1 om dit bedrag jaarlijks terugkeerend toe te kennen: Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. Geldleening voor bet bijzonder on derwijs. In verband1 met de uitbreiding van de R.B. school, waarvan de kosten nu bekend zlijn, stellen B. en W. voor, oen' geJldJloetning aan te gaan, gTOot f 43200 gld., waarbij inbegrepen is f 575.20, wat uit gegeven is voor verandering van de school met den bijbeT. De leeming aal worden aangegaan voor ten hoogste 5 pot. Allen voor. Verlaging van opcenten grondbe- belasting. Daarna komt aan de orde een voorstel van B. en W. (althans van de meerderheid), om do opcenten voor de grondbelasting te verlagen. Dit voorstel' is al meer besproken. B. en W. hebben er lang bij stilgestaan en na veel bespre king komt de meerderheid met het voorstel om de opcenten te verlagen van 80 voor gebouwd en 20 voor ongebouwd, op 60 voor gebouwd en 15 voor ongebouwd. De laatste jaren, aldus voorzatter, is de inkomstenbelasting aanmerkelijk verminderd, waardoor nu sléchts f 15500 gulden moedig is, met een vermenigvuldigingscijfer van 0.6. Ik had ge hoopt, dat dit de volkomen tevredenheid had. De heer Barten verklaart de minderheid te rijm. Hij voelt meer voor verlaging van opcenten op personeelé belasting, omdat dit vrijwel gelijk op gaat met de inkomstenbelastingMet de grond belasting wordt men minder algemeen ontlast en ook behooren heel' wat landerijen aan menschen buiten de gemeente, die men nu gaat ontlasten^ Ik zou de opcenten voor personeelé belasting voor allen willen terugbrengen op 50. Met de grondbelas ting ontlast men ook de corporaties en de buiten- menschen. Voorzatter: De meerderheid achtte de verlaging voor personeelé belasting niet zoo aannemelijk, om dat daarin thans een progressieve heffing vastzit, die dan_ zou komen te vervallen. Ik voel daar de billijkheid van. Dit Zou vervallen als het voor allen tot 50 opcenten verlaagd werd. Met verlaging voor grondbelasting- blijft men billijk tegenover elkeen. Van de verlaging voor personeelé belasting profiteetren de beter gesitueerden. Ik" heb van twee kwade kanten de beste gekozen. De heer Duijves gaat met de meerderheid mee en wijst erop, dat meerderen die gebouwen hebben, daarmee zeer bezwaard zijn. Voor de eigendommen wordt de laatste jaren veel betaald. De heer Ootjers acht ook grondbelasting bil lijker, daaH het in vele gevallen het bedrijf van [de menschen is. De heer Barten geeft toe, dat met zijn voorstel de laagste klasse niet ontlast wordt, doch ook met I het andere voorstel is dit niet het geval. De heer Ootjers acht 't niet bKLb'k de inwoneré te treffen om ook de buitenmenschen te kunnen treffen. 4 De heer Zut zou het verschil tusschen onbebouwd' en bebouwd kleiner willen maken. Voorzitter merkt op, dat het de gewone verhort- ding^is en raadt het af, deze anders te maken. Spreker wijst verder op de risico, die aan wijzi ging der verordening verbonden is. Ben wijizigojng gaat niet voor een jaar en er kan in het bedrijf tegenspoed komen. De hoer Jes gaat met het voorstel-Barteu mee. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met 52 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Bar ten en Jes. DeiiMr Barten aagt, er evengoed bUJ mee te zijn al had tój liever zy'n voorstel er door gezien. Öole dit geeft echter verlaging. Een wensch vervuld. Belangrijke verlaging van schoolgeld voor het UJL>.0.-onderwijs. Aan de orde komt thans een voorstel tot verla ging van de schoolgelden voor de U.IuO.-eohoob Er ia een adres ingekomen van verschillende ouders, welk adres door de betrokken B. en "W.'s bespro ken is. We kunnen niet onkennen dat de schoolgelden hoog zijn, aldus de voorzitter. Vooral de progressie is aanzienlijk. Destijds is echter deze regeling vastge steld in verband met de kosten van het onderwijs. Ook de ouders, die toen dit .onderwijs verzochten, wisten dat het schoolgeld hoog zou zijn.. Het bezoek is echter onbevredigend gebleken en er wordt met de U.L.O.-school absoluut nog geen winst behaald, inte gendeel. Waar verschillende opmerkingen zijn inge komen dat het schoolgeld te hoog is, meenen we een proef met verlaging te moeten nemen en het voorstel is zeer ingrijpend. Vele colleges achtten niet direct de hooge school gelden de oorzaak van het te geringe bezoek, doch ze waren van oordeel, dat er ook andore factoren waren. Na 't lezen van 't raadsverslag van Winkel is dit ook tot mij sterker doorgedrongen. Hoewel daar het hoogste schoolgeld slechts f 9.80 is, is het aantal leerlingen ook aldaar onbevredigend. Niet alleen blijkt dus het schoolgeld de reden te zijn, doch vele ouders geven de voorkeur aan ander onderwijs. Verschillende leerlingen gaan naar een der onderwijsinrichtingen te Alkmaar en. een groote categorie hier acht verder onderwijs niet noodig. We willen nu door verlaging van ijet school geld probeeren te weten te komen wat daar van waar is. De bestaande regeling is voor een belast baar inkomen van f806—f 1000 f2.60, met progres sieve verhooging tot f120 bij een belastbaar inko men van f2500 en hooger. Voorgesteld wordt nu met eon belastbaar' inko men van f800 tot f1200 f5 schoolgeld, stijgende tot f100, bij een belastbaar inkomen m f4000 en hoo ger. Met algemeene stemmen is dit voorstel in de ver gadering van de B. en W.'s aangenomen. Voorge steld wordt deze regeling te laten ingaan op 1 April 1926. De heer De Geus heeft ook niet bepaald de ge dachte dat het mindere bezoek in het schoolgeld zit. Waarin dan wel, weet hij niet. De voorgestelde re geling is echter bij wijze van proef toe te passen. HIJ is echter bang dat het geen resultaat oplevert. Jammer genoeg, gelooft hij niet dat daar de kneep zit. Voorzitter: Ik hoop dat we ongelijk zullen hebben. De heer Bar.ten: Er ls sterk op gewezen dat het schoolgeld voor sommige ouders een bezwaar was en er werd verklaard dat sommigen daardoor hun kinderen niet konden heenzenden. Het was hier ook wat abnormaal hoog. Als we het geluk mochten hebben dat er door deze verlaging 10 leerlingen meer kwamen, was het nadeel van de verlaging al opgeheven. Om pxpoter strop te voorkomen. De heer Ootjers is overtuigd, dat het hooge schoolgeld invloed had. Bij de oprichting zijn we misschien wat te veel optimist geweest. Eik kind moest leeren, doch in dien tijd zijn de gedachten misschien wat veranderd. We moeten nu alles doen om een grooter strop die in de lucht hangt, te voorkomen. Allen verklaren zich voor het voorstel, zoodat dit ongewijzigd wordt aangenomen. Ook hier teveel muziek en belang stelling van vreemdelingen. Rondvraag. De heer Kooij merkt op, dat te recht in Oudkarspel gewezen is op de vele muziek en vele negocianten langs de huizen. Het is meestal verkapte bedelarjji Is dat niet wat te beperken? Voorzitter: Eenigen tijd geleden is de politie reeds meegedeeld er strenger op toe te zien. Wat de mu ziek betreft, kan er Op worden toegezien, hoewel ik niet van oordeel ben dat het zooveel last geeft. Er komen ook wel dagen dat er niets komt. Met uw opmerking wil ik echter rekening houden. De heer Kooij zegt wat muziek wel aardig te vin den, doch men kan van het goede »ook te veel krij gen. Daarna wordt de vorgadering gesloten. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag avond. Ingekomen was o.m. een schrijven van het Hoofd der School, om het landbouwverlof te wij zigen. Voorzitter licht toe dat de Wet 4 weken toe staat, van 15 April tot 12 Mei. Het Hoofd der School vraagt te bepalen.de 2 laatste weken van April en de 2e en 3e week van Juni. Na eenig debat over de al of niet wenschelijkheid van dit verlof, waarbij de heeren Duif en Lek zich tegenstanders en de heeren Kloosterboer en Slij- ker zich voorstanders toonen (de heer Slijker wil kinderen beneden 10 jaar uitzonderen) wordt beslo ten, het schrijven aan te houden tot volgend jaar, omdat de tijd nu reeds is verstreken. Medegedeeld wordt, dat de gemeenterekening over 1925 sluit met een batig saldo van f 1256.45, gewone dienst, f200 kapitaalsdienst, tezamen f 1456.45. Aangevangen werd met een saldo van f 1027.25. Er is dus een vooruitgang van ruim f 400. Tot bet nazien der gemeenterekêning worden de raadsleden, behalve de wethouders, aangewezen. Dam doet Voorzitter mededéeEng dat de braud- Jó-ametn zijn aangebracht. De beproeving met de ge wone brandbiusohmiddelén heeft plaats gehad. Op voorstel van den heer Snel zat nog een, brandkraam Worden aangebracht bij' B. Wagenaar. B. en W. vragen machtiging om over te gaan tot aankoop van het bemoodig.de materiaal' voor de brandkranen I Verschil van meening met Koedijk Bespreking veenderij: Voorzitter zegt', dat dit punt op de agenda voorkomt in verband met de be sprekingen in den Raad van Koedijk. Door het lid Hart werd beweerd, dat door mij iets ten nadeele van hem en Mulder is gezegd tegen de werkloozen in de veenderij. Daar is echter niets van aan. Waarvan ik beschuldigd wordt is uit de lucht gegrepen. Ik geef daarom aan Hart in overweging eerst te onder zoeken, voor hij- spreekt, wat er werkelijk gesproken is. Wat het vlakken van het land betreft is in Koe dijk gezegd, dat dit alleen ten bate van St. Pancras komt. Ik ben het hier echter niet mee eens. Er moet gevlakt worden om het volgend jaax te kunnen venen. En of dit nu of later geschiedt is precis hetzelfde. Voor mij is het tenslotte een open vraag of de commissie gerechtigd is, het land, waar het veen is uitgehaald, als een chaos achter te laten. Waarom moet de bovengrond aan hoopen blijven liggen? Ik betwijfel het ten zeerste of de commissie er zóó af stappen mag. Dan. zegt de heer Kloosterboer, dat de burgemees ter van Koedijk nog niet veel van de zaak af weet. Hij heeft gevraagd, of de leider, wanneer er iets bij zonders was, de Veencommissie bij elkander wilde roepen, om daarover te spreken. En wat nu de kwes tie betreft: er moest werk gezocht en dit is door Van Kampen gedaan. Zijn doel was om de menschen aan een stuk brood te helpen. Van Kampen heeft zijn uiterste best gedaan om' de zaak voor elkaar te zet ten en ieder zal dit moeten zeggen. Ook is men hier altijd zoo nobel geweest om te helpen. Do heer Van Kampen, als léidér van de Veen derij, geeft £an een uitvoerige uiteenzetting- en verdediging en stelt richtte weer -tegen' -de be schuldigingen in den Koedijkcr Raad gedaan. Koe dijk is niet bij' dein neus genomen. Er wordt een politieke zaak van gemaakt. De heer Van Kam pen zegt nog, dat S. Panifras risico draagt voor f 7100, nl. voor overname molen f 1900 en 5200 gld. garantie, dat de grond er blajft. Koedijk draagt hiervoor geen - risico. Dan woïftt er te Koedijk gezegd, dat men zich wil losmaken van de Veen derij, omdat Ged. Staten hun goedkeuring voor 5 jaar hebben gegeven. Maar dat kan niet! Er zou 4 H.A. land uitgieveend wonden, en op de overeen komst werd voor 5 jaar de goedkeuring verkregen. Is de vervening dan nog niet afgélbopen, dan wordt verlenging aangevraagd. Het gaat hier om de 4 H.A. Na nog eenig over- en weer gepraat sluit Voorzitter hierover da diaousaiieg. De lanen. Dan zegt Voorzitter, dat B. en W. meenen. dat 'de Steenenlaan gevaarlijk wordt voor het verkeer, en vragen zijl machtiging déze te vorléggen, wan neer de kosten dit toelaten. De nnichtd^ing wordt verleend^ De Kerkéfaan blijft nog oen-jaar wachten, ter wijl op den Achterweg en de Boeterslaan 45 ton sintels is verwerkt, waardoor veel is verbeterd ge worden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de lanen bij Kooij* en Tol voor het autoverkeer te sluiten. Nog eens de verloskundige Tenslotte komt nog een adres ter tafel van mej. Dekker, verloskundige, waarin zij een onderhoud verzoekt met den Raad in comité; om de leden te overtuigen van haar onschuld in het bekende ge val van diefstal van een portemonnaie. Om dan ver der haar oneervol ontslag in te trekken en te wij zigen in eervol. Door het oneervol ontslag heeft zij steeds fiasqo bij solliciteeren. De Amsterdamsche rechtbank zou haar veroordeeld hebben door on juistheden in het proces-verbaal en door onjuiste gegevens van den burgemeester van St. Pancras. Verschillende bewijsstukken zou zij kunnen toonen. „Laat my niet langer voor dief loopen", ia het einde van haar verdoek. De voorzitter wJjbt er op dat over deze zaak al zooveel is gesproken, dat hij niet op den -inhoud wenscht in te gaan. Wat het verzoek betreft, stel len B. en W. voor dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer Lek zegt niets van dit adres te hebben geweten. Echter is er voel in waar. Zij struikelt steeds over haar oneervol ontslag. En nu vraag ik u: „Is dat mooi?" Geef haar de gelegenheid. En is het nu zoo erg om het oneervol in eervol te veranderen? Veel zal ik er niet van zeggen, om dat ik dan dingen zou moeteia zeggen, die in het nadeel van B. en W. zijn. De heer Snel: Men moet nu niet denken dat ik voor mej. D. pleit, maar hebl>en wij niet nog ern stiger gevallen gezien? Zijn er geen schurken^ en slechter menschen, die vrij rondloopen en flinke* be trekkingen hebben gekregen? Moeten wij haar nu ten eeuwigen dage vertrappen? Wanneer wij er iets aan kunnen doen, laten wij dan helpen. De voorzitter wil graag blijven bij wat hij gezegd heeft. Wat het verzoek betreft, is het besluit tot ont slag gevallen, goedgekeurd door Ged. Staten en daarmee is de zaak af, mej. Dekker is geen amb-, tenaar meer. En om op het besluit terug te ko men, zal moeilijk gaaji WJJ staan voor een voldon gen feit. Ik zou niet weten wat er gedaan moest worden om haar te helpen. De heer Lek wijst er op, dat er toch nooit een sterke uitspraak van Ged. Staten is gekregen. Zij toch hebben geschreven: laat zij ontslag vragen en geef het haar eervol. De voorzitter: Het verloop zou moeten zijn haar als ambtenaar terug te roepen, onder goedkeuring van Ged. Staten en haar daarna eervol te ontslaan. De heer Lek: Door D. Kloosterboer is bij' Snel ge zegd, dat zij. den burgemeester niet wilde ophangen. Zij was dus ook niet overtuigd van haar schuld De voorzitter: Wanneer er van ophangen sprake is, er is door mij in deze zaak nooit iets schandaligs gedaan. De heer Lek: Heel erg schandalig. De voorzitter: Ik accepteer dergelijke uitdrukkin gen niet. Et ia getracht mij in eon zoo slecht moge lijk daglicht te stellen. Later werd mij verweten dat ik haar uit de gevangenis heb gehouden. Dit werd mij aangewreven als zou ik een tweeslachtig .persoon zijn. De heer Duif .tot den heer Lek: Jou woorden ra ken kant noch wal. Dan moet je met bewijzen komen. De heer Lek: Dan zal ik alles in de krant open baar maken. Verleden jaar had ik het klaar, maar heb ik bet niet gedaan. En toen jullie er van hoor den, is er gezegd, dat ik de blauwe stoep zou worden opgejaagd. De voorzitter: Ais ik beleedigd wordt in mijn ambt, ja. Er is door mij. op het bureau van de Al km. Crt. gezegd, dat men van mij kon schrijven wat men. wil de, maar dat men voorzichtig moest' zijn, daar ik anders de persoon, wie het ook was, de blauwe stoep zou laten opgaan. Hierna Worden ook deze discussies gesloten en wordt het verzoek voor kennisgeving aangenomen, met: dé heeren Slijker, Muurlimg-, Van Kampen, en Duif voor, de heeren ÏOooetei-boer, Smel1 en Lek tegen. Dan volgt sluiting- der vergadering-

Schager Courant | 1926 | | pagina 15