SchagerCourant WOUDA's Zaterdag 19 Juni 1926. 69ste Jaargang. No. 7862. Tweede Blad. Raad Warmenhuizen. Parel-Tarwebloem ook U w«sar tem Gemengd Nieuws. Vergadering van den Raad op Donderdag 17 Juni 1926 des middags 3 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer II. G. Rijs. Na opening volgt vaststelling der notulen. Ingekomen zijn de volgende stukken: a. Het verslag van den cursus voor voortgezet la ger onderwijs te Warmenhuizen; R.K. Meisjes school; te Krabbendam en te Schoorldam. Na voorlezing worden de verslagen voor kennis geving aangenomen. Voorzitter wijst er op, dat uit de verslagen wel blijkt, dat in goede richting wordt gegaan. Meervoeters. Tabaks misbruik. b. Het jaarverslag van den schoolarts over 1925. Uit dit uitgebreide jaarverslag vermelden we het volgende: Een permanent toezicht wordt noodig geacht, om dat al spoedig wordt teruggevallen in de oude kwaal, n.1. de kinderen en dan vooral de hoofden niet geregeld te reinigen. Ongetwijfeld vertoonen zich gunstige gevallen, maar daar tegenover staat de hardnekkigheid waarmede sommige kinderen steeds verontreinigd ter school komen, niet alleen met eventueele hoofdbewoners, maar tevens met absoluut verontreinigde lichamen. Voor dezulken heeft rapporteur met eenige hoofdonderwijzers de afspraak gemaakt, deze leerlingen van school te zenden en niet eerder weer toe te laten voor zij voldoende zijn opgeknapt. Gewezen wordt voorts op het met sterk bevuilde handen op school verschijnen door de mannelijke jeugd. In dit opzicht zou voor een betere en meer veiliger speelplaats gezorgd worden, meer veilig vooral met het oog op- het drukke autoverkeer en men vraagt zich af of hier niet meer maatregelen genomen dienen te worden, genomen ter bescher ming van onze schooljeugd. Eenige lesjes over lichaamshygiëne zijn aan de kinderen gegeven en rapporteur wijst op een op de R.K. jongensschool in gebruik zijnd leerboekje: Over onze gezondheid. De toestand der schoollokalen was in 1925 reus achtig vooruitgegaan, vooral doordat te Warmen huizen een modern schoolgebouw verrees. De hoop wordt uitgesproken dat geregeld schoonhouden der acholen dezen vooruitgang bestendigt, wat de laat ste jaren vooral met het oude schoolgebouw veel te wenschen overliet. Rapporteur doet dan uitvoerige mededeelingen over de gehouden onderzoekingen en deelt mede, dat een onderzoek op 12 Nov. 1925 op de O.L. school te Warmenhuizen een zeer gunstig resultaat ople verde. Opvallend was het hoe telkens weer dezelfde leerlingen met verontreinigde hoofden en handen etc. op de school verschenen, waarbij rapporteur niet viel over de eerste ..meervoeters", maar in werkelijkheid meerdere kolonieleden werden gevon- -den. De primaire zaak moet dan ook gezocht wor den bij sommige ouders, die bevooroordeeld in deze kwestie, hunne kinderen niet voldoende nakijken. Op do R.K. meisjesschool kwam een geval van roodvonk voor; huidziekten kwamen sporadisch voor en volle aandacht werd geschonken aan het onderzoek der oogen. Het groote onderzoek gaf een bijzonder gunstig resultaat. De gelegenheid ont brak om een systematisch groot onderzoek in te stellen bij de leerlingen der verschillende R.K. scholen. Ook nu weer wordt gewezen op het enorme mis bruik van sigaren enz., het percentage der rookers was op de R.K. jongensschool -te Warmenhuizen pl.m. 54, O. L. school te Warmenhuizen pl.m. 50, Bijzondere school te Krabbendam pl.m. 78. Alle ach terlijke kinderen rookten. Wel heeft de overheid reeds remmende bepalingen vastgesteld, maar het naleven van deze bepalingen vooral op Zondag, dient zeer nauwkeurig te worden nagegaan. Voorts brengt rapporteur dank aan het onderwij zend personeel voor de ondervonden medewerking zoomede aan B. en W. Voorzitter is dpgevallen dat b.v. te Schoorldam ouder9 hun medewerking voor het onderzoek wei gerden, dat is saboteeren van een goede zaak, en ais dat meer voorvalt, zullen maatregelen moeten wor den getroffen. Spr. heeft opnieuw opdracht gegeven aan de politie toe te zien op het verbod van rooken. Het is niet mogelijk dat dit in zoo hooge mate kan gebeuren, indien niet de ouders zelf hun goedkeu ring hechten aan het rooken van hun kinderen. Spr. dankt den rapporteur voor zijn uitvoerig verslag. c. Het jaarverslag van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Zal circuleeron. d. Het verslag van den toestand der gemeente over 1925. Het aantal inwoners bedroeg op 31 December 1925 2183. e. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat aan den Keuringsdienst voor Wa ren over 1924 te veel is betaald f48.02. Medegedeeld wordt: Bij besluit van Ged. Staten van 28 April j.1., No. 92 is goedgekeurd het Raadsbesluit tot verkoop vari een strook grond en bij hun besluit van 12 Mei 1926, no. 86 het besluit tot vaststelling van de huur der diverse gemeentewoningen. Verbetering van vaarwater toe gezegd. De Nod. Spoorwegen hebben medegedeeld dat de noodige verbeteringen in het vaarwater bij de spoor lijn binnenkort zullen geschieden. Het dividend van de aandeelen der gemeente in de Bank voor Ned. Gemeenten is over 1926 bepaald op 6 In het St. Bavo-gesticht te Noordwijkerhout is ter verpleging voor rekening der gemeente opgeno men J. Ooijevaar. Door het Kerkbestuur van de Ned. Herv. Gemeente wordt om een onderhoud gevraagd om in een ge meenschappelijke bijeenkomst te bespreken het sluiten van de algemeene begraafplaats. Voorzitter deelt mede, dat een conferentie heeft plaats gehad en om verschillende redenen vindt het kerkbestuur het beter dat de begraafplaats wordt opgeheven. Het gevolg zal wezen dat. de gemeente zelf moet zor^m voor een openbare begraafplaats. Wel is het aantal begrafenissen miniem, vorig jaar was het 2, maar B. en W. zullen toch hun aandacht aan deze zaak moeten schenken. Tot 1 Januari 1928 is verlof verleend de bestaande begraafplaats te blij ven gebruiken. Voorgesteld wordt de verordening op den Keu ringsdienst van vee en vleesch te wijzigen, wat be treft de laatste alinea van art, 7, dat in plaats van „Warmenhuizen" wordt gelezen „Schoorl". Het betreft hier een administratieve wijziging, die na toelichting wordt goedgekeurd. Verkoop van schoollokalen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Sta ten betreffende den verkoop van de twee school lokalen aan het R.K. Kerkbestuur, deelen B. en W. mede, dat tegen de onttrekking van deze lokalen aan den openbaren dienst geen bezwaren zijn inge bracht en stellen thans voor het genomen raads besluit iri te trekken en een nieuw besluit te nemen tot verkoop, in welk besluit met de opmerking van Ged. Staten rekening wordt gehouden. Ged. Staten merkten n.1. op dat de lokalen nog niet aan den publieken dienst waren onttrokken. Dit voornemen nu werd daarna gepubliceerd, bezwaren werden niet ingediend en vandaar dit nieuwe be sluit. Goedgevonden. Dat de commissie nn leve en eens wat van zich late hooren. B. en W. stellen den Raad voor de verordening re gelende de inrichting en samenstelling van de com missie van plaatselijk toezicht op het L. O. te wij zigen in dien zin, dat de commissie zal bestaan in plaats van uit 5 uit 7 leden. Tevens wordt voorge steld om in verband met de plaats gehad hebbende mutatiën, de commissieleden opnieuw te benoemen en wordt de navolgende aanbeveling ingediend: 1. F. Donia; 2. A. Hopman, 3. P. de Groot; 4. W. Koot; 5. J. Grin; 6. H. G. Rijs; 7. K. Dekker. De uitbreiding 'der leden houdt verband met de uitbreiding van het aantal scholen. Installatie der commissie zal opnieuw plaats vinden en dan wordt door B. en W. gehoopt, dat de commissie eens wat meer van zich zal laten hooren dan de oude com missie heeft gedaan, al zal dat door omstandighe den wel het geval zijn geweest. De heer Slot klaagt over te weinig keus, op de aanbeveling komen geen no. 2 voor. Voorzitter zegt dat het hier betreft een aanbeve ling door B. en W. en de leden mogen hun keus 1 daar buiten doen. De voorgedragenen worden als zoodanig bij accla matie benoemd. Voor een goed doei. Ingekomen is een verzoek van de afdeeling War menhuizen om het lokaal, gelegen naast het Raad huis te mogen gebruiken als bergplaats voor de goe deren van het Wite Kruis. B. en W. stellen den Raad voor tot wederopzegging® toe het gebruik van het lo kaal toe te staan onder voorwaarde dat het ge- bouw door de vereeniging wordt onderhouden ten ge- noegen van B. en W. Het tegenwoordige gebouwtje, dat voor bergruimte I werd gebruikt, is te klein voor dat doel. i Het gebouw dat nu wordt gevraagd, werd tot nu gebruikt voor oefenlokaal van den Buitengewoon Vrijwilligen Landstorm. Het Witte Kruis is een insti tuut dat veel goed doet en B. en W. willen daarom ingaan op het verzoek. Een kleine recognitie zal wellicht van Het Witte Kruis gevraagd moeten worden, b.v. f 1.De ver- plichting tot onderhoyid zal geen bezwaar ontmoeten, want anders zal de vereeniging haar gebouw ook moeten onderhouden. Als de B. V. Landstorm niet wordt opgeheven, wat voorzitter hoopt, omdat het een nuttig instituut is. zal voor de oefening nog wel een lokaal in de openbare school zijn. De heer Molenaar betuigt zijn tevredenheid met dit voorstel van B. en W. Algemeen gaat de raad accoord met bet voorstel van B. en W. Voor Winkeliers bij Gross, v.h. M. DE HAAS te Alkmaar. Opnieuw een assistente. Voorgesteld wordt om aan mej. A. Jonkers op haar verzoek eervol ontslag te verleenen als assistente aan de O. L. school te Schoorldam en stellen B. en W. voor opnieuw een assistente aan te stellen op een jaarwedde van f 550, en hen te machtigen een assistente te benoemen. Voorzitter wijst er op. dat mej. Jonkers thans niet meer genoot dan het salaris dat zij als wachtgeld genoot. B. en W. hebben ampel besproken of een as sistente aan de school te Schoorldam moet worden gehandhaafd en aan de hand van het aantal leerlin gen (er zijn er 27, waarvan 4 uit andere gemeenten, terwijl nog enkele leerlingen de school zullen verla ten), stellen zij voor, mede op advies van het hoofd der school, een assistente te benoemen. Van de 4 kin deren uit buitengemeenten zal een beroep worden gedaan op de desbetreffende gemeentebesturen, Schoorl en Bergen, om een bijdrage te willen ver leenen. Daalt het aantal kinderen te sterk, dan kan ieder oogenblik de Raad besluiten de assistente te ontslaan. Er zijn 2 sollicitanien voor de betrekking, maar het onderzoek moet nog plaats vinden, waar om B. en W. machtiging vragen dat hun college de benoeming doet. De heer Molenaar kan met het voorstel meegaan, opdat het, onderwijs zooveel mogelijk wordt bevor- derd. Het is moeilijk te zeggen, op welk aantal leer lingen bepaald moet worden, om geen assistente te benoemen. Spr. dacltf, oppervlakking beschouwd, niet. dat het onderwijs zooveel er onder zou lijden als door éen onderwijskracht les werd gegeven. 20 leer lingen in 6 klassen of 30 leerlingen in 3 klassen., al zal het eerste voor den onderwijzer niet zoo gemak kelijk zijn. De heer Gutker dankt B. en W. voor het ruime standpunt dat zij hebben ingenomen. De heer Slot verschilt van opvatting met den heer Molenaar, er is allo reden om nog een assistente te benoemen, vooral voor de meisjes is dat aanbeve- lenswaardig. j Het gevraagde ontslag wordt aan mej. Jonkers eer vol verleend, besloten wordt opnieuw een assistente I te benoemen en B. en W. worden gemachtigd die be- I noeming te doen. nadat de heer Slot heeft opge merkt, aUeen spoedheidshalve deze machtiging te verlee*hen, maar in de toekomst de benoeming aan de bevoegdheid van den Raad te houden. Voorgesteld wordt voor den dienst 1925 een besluit te nemen tot 't doen van af- en overschrijvingen als- i mede twee suppletoire begrootingen vast te stellen. Na toelichting deze voorstellen goedgevonden. Het uitgevoerde straatwerk is betaald uit de ge- I wone middeleii, doordat er was een flinke sluitpost. De begrooting voor den nieuwbouw van de O. L. school is overschreden met f 5493.47, daarbij komt nog een bedrag van f 4770 voor eerste inrichting van de R.K. Jongensscholen en van f 1363.50, zoodat to taal f 11626.97 buitengewoon is betaald, uit de ge wone middelen en B. en W. zullen voorstellen, daar voor een geldleening aan te gaan. Het ligt in de bedoeling de flinke sluitpost te be zigen voor het straatwerk. In verband met deze buitengewone uitgaven op den dienst 1925 waarvoor nog geen leening is geslo ten. stellen B. en W. voor. een kasgeldleening aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste f 10.000.— tegen een rente van ten hoogste 5 pet. Wordt goedgevonden. Voor het zangconcours. In verband met het te houden zangconcours alhier ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Z&ngvereeniging „Varia" stellen B. en W. voor, een bedrag van f 40.— beschikbaar te stellen voor het aanbieden van een lauwerkrans. B. en W. wijzen op het opvoedend werken van deze sympathieke vereeniging en B. en W. willen van hun waardeering doen-blijken door dit voorstel. Den heer Slot doet het veel genoegen dat B. en W. dit voorstel doen. een dergelijke sympathiebetuiging is nog niet voorgekomen en spr. hoopt, dat dit in de toekomst meermaen tot uitdrukking zal komen. De beer Gutker spreekt ook zijn tevredenheid uit over dit voorstel, het zal een goeden indruk maken. Voorzitter zegt, dat dit niet de eenigste royale stap is geweest. Op verzoek van „Varia" zal de ge meente de deelnemende vereenigingen officieel ontr vangen en spr. hoopt dat de leden van den Raad daarbij tegenwoordig zullen zijn. Spr. wijst nog op het belang dat de gemeente heeft bij een dergelijk concours. Overeenkomstig bét voorstel van B. en W. wordt -zonder hoofdelijke stemming besloten. Een sta in den weg. Bij de rondvraag wijst de heer Slot er op, dat „de 'Knip" weer op dezelfde plaats wordt opgebouwd en het heeft spr. verbaasd dat deze verbouwing geen motief is geweest om andere eischen te stellen. Voorzitter oordeelt, dat het verkeer van dat ge bouw geen hinder ondervindt, doordat daar ter plaatse reeds een verbreeding van den weg had plaats gehad. Het was moeilijk voor B. en W. om in te grijpen, omdat het hier betrof een verbouw, de voormuur blijft staan,en het stellen van andere eischen zou den eigenaar op heel wat kosten hebben gejaagd. De meerdere kosten zouden dan eventueel voor de gemeente op f 3000 zijn gekomen, volgens op gaaf van den eigenaar. Als een plan voor nieuw bouw was ingekomed, zouden B. en W. zeer zeker andere eischen hebben gesteld. De heer Slot kan niet met deze motiveering van B. en W. meegaan. ZLi. was er een mooie gelegen heid om een perceel achteruit te krijgen. Spr. oor deelt, dat het gebouw het uitzicht aanzienlijk be lemmert. Er was voor B. en W. gelegenheid achter uit te bouwen, de koolboet had achteruit geplaatst kunnen worden en wellicht was dan in de toekomst een ander nieuw perceel ervoor gebouwd. Hier had in de eerste plaats moeten gelden het „gouverner est prevoir" (regeeren os vooruitzien). Spr. erkent dat op 't oogenblik het achteruitbouwen van de koolboet een leelijke vertooning zou hebben veroorzaakt. Voorzitter» wijst nog eens op de geldelijke opoffe ring van de gemeente, de woning is z.i. niet zoo be- j lemmerend voor het uitzicht. B. en W. gaan niet j van de veronderstelling uit dat het vóórperceel zoo I spoedig achteruit zal worden gebouwd, en daarom1 i dachten B. en W., dat er geen aanleiding was nu I den toestand te doen veranderen, i De heer Slot blijft van oordeel, dat bij overleg met den eigenaar een betere toestand had kunnen wor den verkregen. De heer Molenaar bejammert het ook, dat hier geen I verbetering is ontstaan, doch hij erkent, dat de op lossing Van B. en Wl moeilijk was. Toch had men alle moeite moeten doen om het nieuwe gedeelte niet meer aan den weg te krijgen; het gaat moeilijk om wat krom is, recht te praien. I Voorzitter zegt, dat in de vergadering toch wel eens is opgemerkt, dat een aangebrachte verbetering heel wat geld had gekost en in dit geval zou dat zeer zeker het geval zijn geweest. B. en W. zagen geen anderen uitweg, tenzij het de gemeente heel wat had gekost. Spr. verwacht dat het oude gebouw nog jaren zal staan. Als men zich op het standpunt plaatst, het koste wat het kost, zal nu nog wel kun nen worden ingegrepen. i De heer Slot noemt dit overdreven. B. en W. had den direct andere eischen moeten stellen en na over- leg hadden B. en W. eens een praatje met den Raad kunnen houden., wat voorzitter toch ook in andere gevallen wel voorstaat. Het bijft nu een onmoge^ lijke toestand. Voorzitter is het met deze uitdrukking-niet eens, de toestand kan wedijveren met den verkeeratoestnnd waar dan ook. De heer Gutker had ook graag gezien, dat B. en W. alles gedaan hadden om hier verbetering te krij gen, juist met het oog op het vele, dat de laatste jaren is gedaan. Voorzitter zegt, dat dit laatète juist de reden is geweest, om deze kosten niet te accepteeren. B. en W. achtten het niet zoo noodzakelijk de verbreeding hier toe te passen. De heer De Groot wijst op den stand van het per ceel Slijkerman. De auto's vliegen elkaar er voorbij, de straat is nergens breeder in de gemeente. De heer Molenaar zegt, dat aan den toestand niets meer is te veranderen, beroerd blijft het. De heer Swan heeft zich afgevraagd of de veror dening in dit geval kan worden toegepast, het was een verbouw. Het gebouw zag er tevoren onooglijk uit, maar was geen sta in den weg. De heer Slot drukt er nog eens zijn spijt over uit dat B. en W. hier niet anders zijn opgetreden. Tenslotte sluit voorzitter over deze zaak de discus sies, tot een ander inzicht komen de partijen toch niet. De kwestie Armbestuur. met het R-Kath. De heer Slot zegt, in de November-vergadering geziegd te hebben, dat Armvoogden pressie zouden hebben uitgeoefend, spr. wil thans wel mededeel en dat gebleken.is dat hij dit van Armvoogden ten on rechte heeft gezegd en wat dat betreft, trekt hij zijn woorden in. Voorzitter zegt. nu niet verder op deze zaak te willen ingaan. Spr. had namens B. en W. een ver klaring willen afleggen, maar het doet spr. genoe gen, dat de heer Slot in' openbare vergadering de verklaring aflegt dat hij ten onrechte heeft gezegd dat het R.K. Armbestuur pressie zou hebben uitge oefend. I De heer Molenaar wijst er op, dat uit de verkla- i ring is af te leiden als zou een ander zijn opgetre- I den zooals het niet behoort. Voorzitter vraagt, of het nu wel op den weg ligt deze zaak verder in het openbaar uit te spinnen. De heer Molenaar zegt, op schrift een verklaring te hebben, dte een geheel andéren indruk geeft als door den heer Slot is gegeven. Maar spr. hééft geen bezwaar die zaak verder in comité te bespreken. Al- j dus wordt besloten. 1 De heer Gutker wijst er op, dat de straat, die voor aansluiting van waterleiding of gas wordt opgebro- j ken. weer slordig wordt opgeleverd. 1 Voorzitter zegt, steeds opdracht te geven, de straat weer in orde te maken. De kosten daarvan zijn voor rekening van waterleiding- of gasbedrijf, maar het is wel gebleken, hoe moeilijk het is die gleuven zóó te dichten, dat verzakking niet meer voorkomt. I Hierna sluiting. PLANNEN VOOR EEN NIEUWEN „ZEPPELIN". Te Friedrichshafen zal een nieuwe Zeppelin ge bouwd worden, die alle tot dusverre gebouwde luchtschepen in omvang zal overtreffen. Het lucht schip zal een inhoud van 105.000 M3. hebben en 50 grooter zijn. dan het indertijd aan Amerika uitgeleverde luchtschip. Uiterlijk zal het met de „Los Angeles" een zekere gelijkenis vertoonen, hoe wel het wat slanker van vorm zal zijn. Het-wordt uitgerust met. 4 motoren van 420 PfK. elk. 'De bouw van het luchtschip is mogelijk, doordien na de onlangs gesloten overeenkomst van Parijs aan den bouw door Duitschland van luchtschepen geen belemmeringen meer in den weg staan. Dr. Éckener, die den bouw van 't nieuwe lucht schip aankondigde, verzekerde dat als brandstof niet lapger de gevaarlijke en zware benzine zal wor den gebruikt, maar een nieuw gas, dat door den scheikundige dr. Lempertz is ontdekt. Men heeft met dit gas reeds proeven genomen, die gunstig zijn verleopen. De voordeelen ervan zijn verhoogde bedrijfszekerheid en behoud van het statisch even wicht. Eckener rekent er op, dat het luchtschip in den herfst 1927 gereed zal zijn. Het zal voornamelijk dienen voor het nemen van proeven. Speciaal zal worden onderzocht, of het openen eener Trans-At lantische lijn mogelijk is. PRAAG ZONDER LICHT. Dezer dagen werd Praag 's avonds geteisterd door een geweldig onweer, gepaard gaande met zwaren regenval. De bliksem sloeg verschillende keeren in. Het electrische ilicht ging ui tl het tramverkeer stond stil. Twee uur lang was Praag gedurende het noodweer zonder licht. De door den storm en den regen in -de parken aangerichte schade is zeor groot. Angstige scènes speelden zich af in hot Stadion, waar zich ongeveer 100.000 personen wegens het So- kolfeë&t bevonden. Door het hevige onweer ontstond onder de groole menigte, waaronder zich vele kinde ren bevonden, een paniek. Het bestuur moest telefo nisch de vrijwillige reddingsbrigade ontbieden met een zoo groot mogelijk aantal automobielen. Boven dien werden nog vole particuliere auto's ter beschik king gesteld, zoodat het tenslotte gelukte allen zon der ongelukken weg krijgen. DE SCHIPBREUK VAN DE „CITY OF NAPLES". Tokio, 17 Juni. De geheele bemanning van de „City of Naples" is gered. HET DRAMA OP HET JACHTSLOT TE RAABw Weenen, 16 Juni. Prins Cyril von Orlow, die eenigen tijd geleden baron von Klinger ernstig ver wondde, en daarna zelf door den baron met een schot uit diens jachtgeweer werd getroffen, is thans aan de bekomen verwondingen overleden. Dit drama heeft dus thans aan twee personen het leven gekost daar naar men zich zal herinneren, barones Von 'Klinger, na den aanslag zelfmoord heeft gepleegd, toen zij telefonisch bij de poUtie.werd ontboden. HET DRAMA OP DE WANN SEE BTJ BERLIJN. Over het drama op de Wann See meldt de „Voss. Z." nog, dat de oefeningen, welke Dinsdagmiddag in het kader van de Roode Kxuisweek voor het „Frei- bad Wann See" gehouden werden, behoorden tot de grootste, welke tot dusver te Berlijn werden gehou den. Honderden leden van 't Roode Kruis en pleeg zusters woonden onder leiding van talrijke doktoren de oefeningen bij. De reddingsafdeeling zelf was aan wezig. met drie ziekenauto's terwijl ook sterke afd.ee- lingen van de motorpolitie present waren. De bedoeling van de grootsch opgezette oefening was, de redding van passagiers van een in gevaar verkeerend schip door mannen van het R. K. Daar toe werd op een 200 M. van de kust een stoomboot geplaatst, waarop tegen half acht 's avonds z.g. een ketelontploffing zou plaats vinden. Op de stoomboot bevonden zich talrijke scholie ren van 12 tot 14 jar, onder-leiding van hun onder wijzer. Op het oogenblik van de veronderstelde ketel- ontploffing werden van het stoomschip lichtraketten opgelaten om alarm te maken onder een groot aan tal Roode Kruismannen, die verondersteld werden 'aan den oever feest te vieren. Terwijl dit personeel in booten en zwemmend te hulp ijlde» sprong een bepaald aantal der schoolkinderen, volgens het program, gekleed te water. Het gelukte den redders allen te redden en de aan boord geblevenen te ber gen. Twee knapen echter, die bij het onstuimige weer zich niet zwemmende boven konden houden, zonken. Een beambte van de waterpolitie wist er een nog juist bijtijds te grijpen na een uur toepassing van kunstmatige ademhaling 'bleek de drenkeling gered, De 12-jarige Jönke echter verdronk. Aan de leiding van het Roode Kruis worden hef tige verwijten gedaan naar aanleiding van het ge beurde. De bladen melden, dat reeds vroeger op den dag het voorstel was gedaan de oefening, wegens het stormachtige weer niet te laten doorgaan, vooral ook, omdat zij niet het minste nut- had. Aan dat denkbeeld is echter geen gevolg gegeven; aan de scholieren, die in het water zouden springen, is geen tegenbevel gegeven. Het ongelooflijkste is echter, dat na afloop van de oefening een groot défilé plaats had van de R. K. 'kolonnes met volle muziek. Terwijl een ieder onder het pübliek vol ontzetting was over het gebeurde, wist de leiding van het ongeluk niets. Er was slechts een bericht ingekomen, dat een zwemmer bij het duiken niet was bovengekomen. Door het Bestuur van het Roode Kruis wordt als verdediging medegedeeld, dat alleen kinderen. die zwemmen konden, aan de oefening mochten deelne men. Bovendien waren volwassen zwemmers als toe zicht toegevoegd. Wegens het slechte weer had de hoofdleiding van de oefening gelast, dat de kinderen niet over boord zouden springen, maar dit bevel heeft het schip niet bereikt. Bedoeling was. dat de knapen in groepen van twee of drie in het water zouden springen en opgepikt zouden worden door de al eerdere over boord) gesprongen volwassen zwemmers. De verdron ken knaap echter had het bevel niet afgewacht en sprong ongezien over boord. De te hulp geschoten hopten en zwemmers kwamen te laat. Een medewerker van het „Berl. Tag.", die oog getuige was van het drama, meldt, dat de heele oefe ning niets anders was dan een militair paradestuk. '•De opzet was zinloos en zonder eenigen samenhang. Alsof 'ooit in de practijk bij een ongeluk op het meer juist toevallig vlak aan den oever honderden Roode 'Kruismannen aanwezig zijn, voorzien va alle mogelijke reddingsmiddelen. Berlijn, 17 Juli Naar fle bladen melden, is het onderzoek geopend tegen do beide medici, die de leiding hebben gehad van de Roode Kruisoefeningen op de wann-See, waarbij, naar men weet. een der tienjarig knaapje is verdronken. Den beiden dokto ren wordt hei veroorzaken van dood door schuld ten laste gelegd.

Schager Courant | 1926 | | pagina 5