SchagerCourant Peek Cloppenburg's HERMAN NYPELS Kinderen PUROLH - en Dinsdag 22 Juni 1926. 69ste Jaargang. No. 7863. Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Als Uw Sleden wederom ge heel nieuwe zending onlvangen. Wie zich mei ingang van 1 Juli '26 opgeell als lezer van de Schager Courant, onlvangl de nog verschijnende nummers van Juni GRATIS. ANNA PAULOWNA. De algemeene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank was buitengewoon goed bezocht. De voorzitter, de heer G. J. Lovink, betuigde dan ook zijn voldoening over de groote opkomst, iets wat het Bestuur niet anders dan aangenaam, kon zijn, omdat het daaruit een groote belangstelling voor het werk der Boerenleenbank mocht afleiden. Heel gunstige resultaten waren te constateereir en voorzitter zou hierin aanleiding kunnen vinden een hoogst opge wekt openingswoord te spreken, ware het niet, dat aan de Bestuurstafel een ledige stoel stond, de zetel van het overleden Bestuurslid den heer Spigt. Spre ker bracht in herinnering de groote belangstelling van den overledene voor de Bank en bracht een woord van eerbiedige hulde aan diens nagedachtenis. De notulen der laatstgehouden buitengewone ver gadering werden vervolgens gelezen en zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Medegedeeld werd, dat van verschillende leden be richt van verhindering wegens ziekte was ingekomen *en dat het Bestuur het wenschelijk achtte dat het salaris van den kassier, wegens vermeerdering van werkzaamheden, van 1100 op 1200 gulden zou worden gebracht. (Het salaris van den kassier wordt niet meer door de algemeene -vergadering vastgesteld, zooals vroeger.) In plaats van wijlen den heer S. Spigt werd als bestuurslid gekozen de heer Jb. van Stipriaan. Tot plaatsvervangende bestuursleden wegensperiodieke aftreding werden herkozen de heeren D. Stammes en J. C. Geerligs, tot lid van den Raad van Toezicht insgelijks wegens periodieke aftreding, werd gekozen de heer M. C. de Graaf. Allen werden gekozen of herkozen met een zeer groote meerderheid en allen namen aan. Tot commissie voor het nazien der rekening over 1926 werden aangewezen de heeren C. Kossen, R. L. Waiboer en V. Kaan en tot plaatsvervangende leden de heeren K. Brugman, L. Leijnse en R. Daalder, die allen aannamen. De commissie, die de rekening en balans ovei' 1925 had nagezien, verklaarde, bij monde van den heer A. N. Kossen, dat zij alles in do beste orde had be vonden, waarna de rekening op haar advies werd goedgekeurd. Aan het beknopte Jaarverslag 1925, door den kas sier, den heer A. de Boer, uitgebracht, ontleenen wij het volgende: De controle der Bank had geregeld plaats. Elke. maand geschiedde dit door het bestuur en om de 3 maanden door den Raad van Toezicht. De boekhouding van het geheele jaar werd' nauw keurig nagegaan door een Inspecteur der Centrale, terwijl door dezen ook nog een onverwachte kaar-con trole werd gehouden. Steeds werd de boekhouding in volmaakte orde bevonden. De opgaven van den in specteur. gezonden aan de houders van spaarboek jes, voorschotboekjes en boekjes in loopende rekening bleken alle accoord te gaan. Het aantal spaarboekjes bedroeg op het eind van het jaar 473, het aantal voorschotboekjes 169 en het aantal boekjes in loopende rekening 29. Op 1 Januari 1925 telde de bank 276 leden, 6 zijn in 1925 overleden, 3 bedankten en 2 vertrokken naar elders, terwijl 19 nieuwe leden toetraden, zoodat bet aantal vermeerderde met 8 en steeg tot 284. De rekening sluit met een eindcijfer van f935.276.48. Het eindcijfer van de balans is f 406058.89. Spaargelden: Op 1 Januari 1925 was gedeponeerd f 301877.4814; in 1925 werd ingebracht f 448637.53; te ruggenomen werd f 374779.18; op 31 Dec. 1925 was dus gedeponeerd f 375735.8334; de inleggers kregen aan rente f 13703.88; hiervan is uitbetaald f 1394.62; in de spaarboekjes werd aan rente bijgeschreven f 12399.26. Voorschotten: Aan voorschotten was op 1 Januari uitgeleend f 234730; aan 40 personen werd verstrekt f 113625; afgelost werd f 51314; op het eind van 1925 was dus uitgeleend f 297041; aan rente werd ontvan gen f 12285.33. Wegens onvermogen kon 1 voorschotnemer de ren- *e nog niet geheel voldoen en van 1 voorschotnemer, die failliet is, werd de rente niet betaald, totaal tot een bedrag van f 116.34. Overigens werd alle rente prompt betaald. Loopende rekening: In L. R. had de Bank op 1 Ja- ruari '25 te goed t 57026.2734uitgegeven werd in loopende rekening f 413269.10; en ontvangen f 405779.50; de Bank was dus op 31 December te goed f 64519.8734; aan rente werd ontvangen f5895.02; en uitgegeven f 8.65. Na aftrek van alle onkosten bleef aan zuivere winst over f 2165.11, die op de reserve moet worden ge bracht, waardoor het reservefonds stijgt tot f 19455.87 34. Het bestuur en de Raad van Toezicht schonken steeds hun volle aandacht aan de uitgeleende bedra gen en ontvangen borgstellingen, opdat de veiligheid der belegde gelden zoo goed mogelijk verzekerd bleef. Het jaarverslag werd goedgekeurd met dank voor de samenstelling. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering fe Utrecht werd aangewezen de heer A. de Boer en tot plaatsvervangers de heeren G. J. Lovink en G. C. van Balen Blanken. Hierna volgde lezing van den beschrijvingsbrief, die geen aanleiding to bijzondere bespreking gaf. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot voorzitter vervolgons de vergadering met een woord van hulde aan den heer J. C. Geerligs, plaatsvervangend be stuurslid voor alles wat deze tijdens de ziekte en na het overlijden van den heer Spigt gedaan had en aan de aanwezigon ^vdor de aangename samenwerking* j WIERINGERWAARD. Vergadering van de Handeldrijvende- en Indu- strieele Middenstandsvereeniging op Vrijdagavond bij den heer D. Haverkorn, onder leiding van den beer C. Rëzelman Jz. Aanwezig 11 leden van de 27. Een serie ingekomen stukken wordt voor kennis geving aangenomen. Tijdens de behandeling dier stuk ken wordt ons per radio aangekondigd een rede door j den heer Ed. G. Schürtnann over „De beteekenis van den Middenstand voor onze samenleving". Hoewel de lezing goed was te volgen, had het toch veel duide lijker kunnen zijn, wanneer, .zooals men beweerde, geen onweer in de lucht was geweest. Voorzitter stelt de vraag: Zullen we naar het congres te ussum een afgevaar digde zenden Ja of neen. Na eenige discussie wordt met 7—4 stemmen besloten een afgevaardigde te zen den, waarvoor f 20 ral worden uitgetrokken. Nu wordt de vraag gesteld: Wie wil er heen? Na wat heen en weer gepraat, schijnen de heeren H. Sijbrands en C Knijn zich wel beschikbaar te wil len stellen. Alzoo stemmen, met uitslag dat de heer Knijn 6 en de heer Sijbrands 5 stemmen verkrijgt. Eerstgenoemde is dus afgevaardigde en bij onstente- nis zal de heer Sijbrands heen gaan. Rondvraag nihil, waarna sluiting volgt. WIERINGERWAARD. Onze plaatsgenoot, de heer W. L. Correljó, volon tair ter gemeente-secretarie te St. Maarten, heeft te 's Gravenhage met gunstig gevolg examen aigelegd als candidaat gemeente-secretaris. DIRKSHORN. Vrijdag maakten de leerlingen der openbare school alhier hun jaarlijksche rijtocht naar Schoorl en Bergen, 's Morgens half 9 werd de tocht aanvaard on der een malschen regen uit het Noorden, waardoor velen met groote zorg het verloop van het school feest tegemoet zagen. Weldra verdreef echter de zon de regenwolken en bescheen met Maartsche innigheid de schoone omge ving van duin en bosch. In de ruime speeltuinen van de heeren Bruin en Timmerman vermaakten de kinderen zich uitstekend terwijl de temperatuur zeer geschikt was om in de omt- geving van de beide pleisterplaatsen een mooie wan deling te maken. Opgewacht door de gan9che bur gerij arriveerde de stoet *s avonds half 9 weder te Dirkshom. zich bezeerd hebber Cjebnjik dan dadelijk EEN KLACHT TEGEN DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING. De beer J. F. van Hees heeft bij dien Officier van Justitie te Rotterdam een klacht ingediend tegen directie en commissarissen; van de JEtotter- damsche Bankvereesniging, waarbij hij verzocht een onderzoek te willen instellen ter .zake yan de blij kens de besprekingen ter-gewone vergadering yan aandeelhouders der Rotterdamsohe Bankvereeni- ging op .19 Mei jl. ein in het bijzonder de mededeie- Kiigeifi van den voorzitter dier vergadering, den heer mr. Th. A. Fruin, plaats gehad hebbende open baarmaking van onware staten en balansen door Heeren Commissarissen en Directeuren der Rot- terdamsche Baa^vereeniging' gedurende een reeks van jaren en in elk geval te beginnen met de balans en winst- en verliesrekening per 31 De cember 1919 tot en met de balans en winst- en verliesrekening over het jaar 1923 en wel: ten eerste door het niet uit deze balansen en staten doen blijken van de plaats gehad hebbendé inkoopeö van eigen aandeelen der vennootschap; ten tweede door het niet uit de balansen doen blijken van het bezit van een partij eigen aandee len der vennootschap, ter nominale waarde van f 10.000,000, doch de balansen op te stellen als ware dit bezat verkocht en voor het bedrag der nominafe waarde een debiteur te fingeeren; ten derde door in April 1924 een balans en winst- en verliesrekening openbaar te maken, waar in eeid win®tsaldo wordt opgegeven1 van f 10.714.371, op grond waarvan aan dividend werd uitgekeerd f 4.500.000 en aan tantième? 399.613, een en ander I Smet de wetenschap, dat op dat tijdstip, geweldige verliezen geleden waren, van welke in deze staten had behooren te blijken, doch waarvan geen piel'- ding werd gemaakt, voor de verschijlnLng van het j jaarverslag over 1924. I - BROEK OP LANGENDIJK. De aanvoer aan onze veiling is alweer van be teekenis. Van die laadplaats werden in de afge- loopen week alweer ongeveer 25 spoorwagens groen ten en aardappels verzonden en nog ongeveer 700 ton scheepsriumte door de sluis te -Broek op Lan- gendijk. Vergeleken met de aanvoeren te Noorcl- goharwoude en Warmenhuizen ïs dit een belangrij ke hoeveelheid. In Broek en St.-Panoras is men altijd eenige weken' vroeger, met de verschillende producten, zoodat aan de veiling van de Langen de ijker .Groentenoentrale reeds heel1 wat aardappe len, wortelen en bloemkool wordt aangevoerd, als dit te Noordscharwoude> en Warmenhuizen nog in geringe mate het geval' is. De bodemgesteldheid in het zuidelijk gedeelte leent er zich beter voor, o«m roegve producten te telen, dan die in het noor-' delijk deel. De vroegste producten brengen over 't algemeen aanmerkelijk hoogere prijzen op dan de latere, zoodat het een vrij gangbare meening is. dat de Broeker en St.-Pano rasser bouwers al een flink bedrag uit hun tuinderij hebben gehaald alt anderen nog met „vangen" moeten beginnen. De hooge prijzen welke meermalen in 't begin van 't. seizoen zijn gemaakt en die de Zuidelijke bouwers in een bevoorrechte positie brachten, zijn dit jaar achterwege gebleven, zoodat de vroegste producten heel wat minder opbrengen dan verleden jaar. Toe standen kunnen zich spoedig wijzigen, vooral ten aanzien van de prijzen onzer Langend ijker groen ten, doch vergeleken met het vorige jaar zijn de prijzen slecht. In de eerste helft van Juli werden verleden jaar aanmerkelijk hoqger prijzen besteed (dan nu in de tweede helft van Juni, zoowel wat de aardappelen als wat de wortelen betreft. Voor de lage prijzen der aardappelen worden als redenen I genoemd de minder goee kwaliteit als gevolg van te veel vochtigheid en koude en de zeer geringe aanvraag uit het buitenland. De aanvoer bedroeg 793.000 Kg;, die voor het grootste deel hun weg in het buitenland moeten vinden. Was de prijs in 't begin der week nog f 9.70—12.80. Zaterdag was deze gedaald tot f 6.20—9.20, terwijl1 op som mige dagen als hoogste prijs geen f 9 kon worden gehaald. De drielingen golden gemiddeld ruim f5, ide klemo haalden gemiddeld de f 1.50 niet. Wortelen, die aanvankelijk f 7.5010.40 noteer den, wisten Vrijdag even aan te trekken tot f 10.30 a 1' 12.80. Het vorige jaar werden deze prijzen ook besteed, doch de bossen bevatten toen 25 stuks, nu 40. Dat maakt dus een aanmerkelijk verschiL j De blbemkoolaanvoer heeft nog niet veel! te be- jteekenen. Juist echter, als er nog weinig wordt aangevoerd, heeft men vroeger kunnen oonstatee- *en, waren de prijzen hoog. Nu werd voor eerste- soort slechts f 12 betaald, terwijl tweede kwaliteit tóolfs d'e f7 niet kon halen. Op 6 Juli van het vorige jaar liepen de prijzen der bloemkool, dus 14 dagen later bij ruimen aanvoer, van f 26—35. I Alles bijeen genomen is hot duidelijk, dat de prij zen zeer veel te wenschen overlaten.' Volgende we ken zal de aanvoer van verschillende groenten mer kelijk toenemen, daar nu vrij algeeen aan 't aard- appelrooion zal' worden begonnen. Mocht de aan vraag uit het buitenland niet wat levendiger wor den, dan is de vrees niet ongewettigd, dat de prij zen nog onvoordeeïiger zullen worden. OUDORP. Aan den heer W. Moejes, aannemer alhier, is de levering opgedragen yan een Hercrules-windmotor, met bijkomende betonwerken, voor bemaling 'van landerijen in .da gemeente St.-Panoras, voor rekej ning van de h.h. O. Kalos en K. Spaan te Alkmaar. OUDKARSPEL. Met zekerheid kunnen we thans meedeelen, dat de installatie van den nieuwen Burgemeoster op 1 Juli, 's namiddags 3 uur, zal plaats hebben. LANGENDIJK. De afdeeling Langendijk van den A.N.G.O.B. heeft in samenwerking met die van den J.G.O.B. een pro- pagandatocht naar Wieringen gemaakt, waarbij 200 kranten en verschillende brochures werden ver kocht, zoodat de tocht goed geslaagd mag heeten. Ge bleken is daarbij, dat op Wieringen verschillende niet-aangesloten geheel-onthouders zijn, op wier be langstelling voor de geheel-onthoudersbeweging ter gelegenertijd een beroep zal worden gedaan om zich te organiseeren. OUDKARSPEL. Al heel erg gemoedelijk! Vrijdag waren enkelen onzer ingezetenen den ge- heelen dag zonder electrischen stroom. Zoo'n dag afsluiten heeft deze bezwaren, dat de industrie er door in moeilijkheden komt, de win kelier, wiens winkelbel op het net staat, daarvan de moeilijkheid terdege gevoelt, moeder de vrouw die wil beginnen of bezig is met strijken, deze bezig heid of plannen moet opgeven en zij die gewoon zijn onder het middagmaal een strijkje uit Parijs te hooren per radio, daarvan verstoken zijn. Een poosje geen stroom, is door noodige reparatie niet altijd te voorkomen. Als echter de stroom van. 's morgens tot des namiddags 5 uur afgesloten is, je dien geheelen dag in kalme berusting er de las ten van ondervondeh hebt en je dan later te we ten komt, dat de stroom verbroken was, alleen op verzoek van de buren die aan het „buitenom" schoonmaken zijn is dit om een zachte term te ge bruiken, geen aangename gewaarwording. Hoewel de afsluiting die zonder kennisgeving geschiedde in dit geval slechts een viertal perceelen dupeert, lijkt ons deze hahdeling wel wat è.1 te ge moedelijk. Stel je voor dat in den schoonmaaktijd door elk eens een zoodanig verzoek gedaan Werd. Men kan ook te weinig rekening met anderen houden. OUDKARSPEL. Bij het onderling veefonds alhier werden dit jaar 10 koeien onteigend, waarvan 2 geheel werden af gekeurd. De uitgaven hebben bedragen f2857.7734, de ont vangsten f2685.40, zoodat er een nadeelig saldo was van f172.3734. Op de Boerenleenbank is echter nog f 838.93 gereserveerd. Herkozen werden als bestuurslid de heer Jb. Mosk I en als taxateur de heer S. de Vet. OUDKARSPEL Het woonhuis op den hoek van de Spoorstraat, eigendom van den heer H. van Ree, is door onder- j handschen verkoop overgegaan in handen van den i heer C. Wagenaar. KLEEDINÜMAGAZIJNEN, SCHAGEM HELDER. NOORD SCHAKWOUDE. De markt. De aanvoer van aardappelen, Schotsche muizen, was grooter dan de vorige week, maar nog niet van veel beteekenis. De grootste dagaanvoer was nog geen twee wa gons en de totaalaanvoer was 62800 K.G. De prijzen loopen terug. Werd Maandag f7.90 be steed, Zaterdag was de hoogste markt f7.50 en de laagste markt f6.30. De drielingen werden in het begin der week ver kocht voor ten hoogste f 5.40 en Zaterdag f 5. Maandag werd voor het eerst 75 K.G. bloemkool aan gevoerd en ook Vrijdag en Zaterdag was er eenige aanvoer, in totaal 565 stuks. De prijs was Maan dag f 8.80, Vrijdag f 8f 11.10 en Zaterdag slechts f4.60. In Broek op Langendijk was de aardappelenaan- voer bijna 80 wagons, bloemkool werd daar hoege naamd nog niet aangevoerd doch wortelen in vrij be langrijke hoeveelheden. Deze brachten in het begin der .week'ten hoogste f 10.80 op en Zaterdag van f 10.30—-f 12.80, welke prijs goed te noemen is. In Warmenhuizen is Vrijdag voor het eerst vei ling gehouden met een Aanvoer van 2400 K.G. aard appelen. HET VERBOD VAN INVOER VAN VERSCH VLEESCH IN ENGELAND. Dr. H. Molhuysen, secretaris van het Kon. Nederl. Landbouwcomité, in het Alg. Nederl. Landbouwblad het verbod' van invoer van versch vleesch in Engeland besprekend, verklaart meer en meer het gevoe) te krijgen, dat er andere krachten en motieven in En geland aan het, werk zijn. We komen vooral hiertoe, wanneer we b.v. in de 'Daily Express «lezen als zou den zout en salpeter de sporen van ziekten niet doo- den. Als de publieke opinie op deze wijze wordt bewerkt, en Aalpeter de sporen van ziekten iet dooden. Wan neer de publieke opinie op deze wijze wordt bewerkt, dan zal men het ons niet kwalijk nemen, wanneer we waarin zien een streven van een groep belang hebbenden, die blijkbaar financieel belang bij bet invoerverbod heeft. De Daily Eixpress zou dan nog verder kunnen gaan en ook de vogels verbieden van het vasteland naar Engeland over te vliegen en alle reizigers, die En geland van het vaste land' bezoeken, te ontsmetten. In deze zaak, die voor verschillende groepen in Engeland ook groote nadeelen heeft en die voor on ze boerenbevolking en voor ons land van veel be lang is. moeten we ons van beide kanten met eerlijke middelen verdedigen. Wij' zijn dat gewend van den Engelschman en ik meen, dat de Nederlander daar op ook aanspraak kan maken. Wij zouden van de Engelsche regeering gaarne wil len zien, dat ze franchement zegt, wat ze verlangt en welke voorwaarden ze stelt, om volgens haar den grootst mogelijken waarborg te hebben tegen het eventueel overbrengen van het mond- en klauwzeer. Ik ben er zeker van dat Nederland ana die, voor waarden ten volle zal voldoen. En Engeland èn Ne derland zullen daarmede gebaat zijn. Want wanneer dit het begin zoude zijn van allerlei gehffrrewar en het elkaar in den weg leggen van moeilijkheden bij de ruiling van goederen, dan 1* tot helder schade het eind er nog niet van te zien. Van de Engelsche regeering kan het toch zeker niet de bedoeling zijn, willens en wetens te handelen in den geest van de in 1651 onder het bestuur van Cromwell uitgevaardigde acte van Navigatie. DOOR HET ONGELUK VERVOLGD. Te Vlissingen is Zaterdagmorgen voor de derde maal in korten tijd aan een lid der familie Sperling een ongeluk overkomen. Ditmaal geraakte het slacht offer met zijn voet tusschen een wins. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, Wij herinneren er aan, dat de bekende duiker Sperling onlangs door eén noodlotting ongeluk bij zijd duikerswerk het leven verloor. DE REIS DER KON. FAMILIE NAAR ZWITSER LAND- De koninklijke familie wordt eind Juni of begin Juli te St. Beatenberg bij Interlaken verwacht, waar voor een tiental dagen kamers zijn besproken. Beatenberg is een fraai gelegen en rustig hoteldorp boven het meer van Thun en ligt op een hoogte van ruim elfhonderd meter met een schitterend gezicht op de nseeuwbergen van het Benier Oberland. 3QO-JARIG BESTAAN VAN DE WIJDE WORMERL De feesten ter herdenking van het 300-jarig bestaan van den polder de Wijde Wormer zijn vastgesteld op 30 en 31 Juli en 1 Augustus. Deze feesten worden geopend met een historischen optocht, waarin de geschiedenis van den polder zal worden uitgebeeld. Daarna volgt de opening van de land- en tuinbouw tentoonstelling, waarvoor veel belangstelling aan den dag wordt gelegd. Des middags heeft een ringrijderij plaats uitslui tend voor ingezetenen van den polder. Den volgenden dag openong van de veetentoonstel ling, waarna des namiddags harddraverij en volks spelen. Den derden dag staat op het programma een ring- stekerij' op de fiets, gymnastiekuitvoerlngen, enz., terwijl het slot zal bestaan in een schitterend vuur werk. Verder zal het feest worden opgeluisterd- door een kermesse d'Eté en alles wat daartoe behoort. UTT DE VEEN STREKEN. Voor den landbouw en de veenderij in het Zuid- Oostelijk deel van Drente heeft de veelvuldige regen val van de laatste maand ernstige gevolgen. Door de regens is op verscheidene plaatsen het roggegewas tegen den grond geslagen. Er bestaat weinig kans, dat het zich nog weer zal gaan opheffen. Het ergste wordt echter de 'landbouw op het bovenveen getrof fen. Hier is de grond zoo nat, als men zelden in den zomer heeft medegemaakt. De wegen zijn nu, vrijwel even erg als des winters, onbegaanbaar. Het gras verrot op sommige stukken land. Op belangrijke op pervlakten met aardanpelen bepoot, is geen vrucht te bekennen. Bij1 onderzoek blijkt, dat het. pootgoed totaal verrot is. Een aantal landbouwers is bezig de schade eenigszins te herstellen door na te poten. Ook wat het veenbedrijf betreft is de schade niet gering. Was anders half Juni al een groot gedeelte van de lange turf voor de eerste maal bewerkt, thans is, die bewerking nog niet voor 50 pet. geschied. Daar de nieuwe bagger het product van dit jaar nog lang niet droog is begint in het veen zelfs een zekere schaarschte aan baggerturf te komen. HET GIETEN VAN HET GROOTE BETONBLOK AAN DEN SLUISBOUW TE UMUIDEN. Voor het gieten van bet betonblok voor het bin- nensluishoofd, vormende een onderdeel hiervan met een inhoud van bijna 4000 kub. M., het vlechtijzer inbegrepen, rekende men een giettijd van 4 etmalen van 20 uur noodig te hebben. De uitvoerster van dit werk de Hollandsche Beton Maatschappij heeft echter de capaciteit der diverse in gebruik zijnde in stallaties dusdanig weten op te voeren, dat het werk reeds Woensdagnacht gereedl kwam, zoodat ongeveer 1300 kub. M. beton per etmaaü zijn gestor. Men re kende op een maximum-capaciteit der installatie van 60 kub. M. per uur, doch bij dit werk is deze capaciteit met eenige kub. meters overschreden. MOLENS BEHOUDEN. In de vergadering van den Vereenigden Binnen- polder te Haarlem is besloten, den molen ,,'De Slok op" nabij1 Slpaarndam in stand te houden. Echter zal naast den molen te Liede nabij de Liede een inrich ting gemaakt worden voor motorische bemaling. La ter zal de beslissing worden genomen voor het be houd van dezen molen. EEN WRAAKOEFENING. Te Terapel is geschoten op het slaapkamerraam van den Opperwachtmeëster der marechaussees, die oplangs bij1 de inbraak in het bankgebouw aldaar ze keren R. heeft neergeschoten. Zaterdag is bij iemand te Barnflair een Mauser repeteergeweer met 500 patronen in beslag genomen. De justitie te Winschoten heeft een onderzoek inge steld. DAT STELEN MOET OOK EENS UTT ZIJN! Gelijk wij indertijd bericht hebben, zegt de N.R.Ct. zijn op het staüon Roosendaal negen beainbten ont slagen wegenA onregelmatigheden, waaronder enkele feiten als het opeten van een aardbei en een oester ruim 134 jaar geleden gebeurd. Vier hunner werden door den strafrechter veroor deeld, zes hunner kwamen tegen de disciplinaire straf in beroep bij' het scheidsgerecht. Aan twee werd beroep ontzegd, terwijl vier in hun ambt werden her steld. De directie legde zich neer bij de wederindienst neming van den onderladingmeester S., doch wensch te de beambten v. L, P. en de G. eventueel ingevolge daartoe strekkende bepalingen van het reglement Dienstvoorwaarden eervol of gewoon ontslag te geven. De betrokkepen konden zich echter eerst nog laten hooren door de Commissie van Advies. Dit verhoor had eenige dagen geleden plaats. Gis teren werd de uitspraak bekend. De Commissie van advies gaf den beambte P. ont slag zonder meer. Ten aanzien van de beambten v. L. en de G. meende de commissie, dat zij zich niet aan oneerlijkheid hadden schuldig gemaakt en des wege niet voor opzegging der dienstbetreding in aan merking kwamen. De directie van de Spoorwegen heeft zich bij deze uitspraak neergelegd. Alles bij' elkaar heeft deze zaak tot gevolg gehad, dat vijf beambten oneervol ontslagen zijn, een ontsla- I gen zonder meer en drie in hun dienst zijn hersteld. 1 Twee van deze laatsten zijn de beambten van de aardbei en de oester. —HAAST EEN ONGELUK. Het Leeuw. Nwsbl. meldt: Zaterdagmorgen zijn de reizigers die met den trein van 5.27 in de richting 'Groningen wilden vertrekken teleurgesteld, daar deze trein wegens een storing op het traject niet heeft gereden. De brugwachter van I de Potmarge-spoorbrug was nl. niet op tijd present, zoodat ,e enander de brug in orde moest brengen. Deze, iemand die met de bediening van de brug niet vertrouwd Was, draaide de brug over, doch vergat I haar vast te zetten, met het gevolg, dat toen de loco- motief van den vertrekkenden trein er op reed, de brug een paar decimeters zakte. De trein reed ge lukkig langzaam, zoodat de tender op de rails bleef Met een andere locomotief trok men den trein nu achteruit. De bewuste locomotief moest daarna eerst weer uit de voor haar ongewone positie verlost worden, een allesbehalve gemakkelijk werkje, het welk zooveel tijd vereischte, dat de eerste trein naar Groningen niet meer behoefde te vertrekken. Om 6.45 was de lijn nl. eerst weer vrij, en de tweede trein moest reeds om 7.02 rijden. De eerste verviel alzoo, terwijl de tweede op tijd zijn reis kon aanvaarden. 1 Het is een geluk dat de trein zeer langzaam reed, anders zou een groot ohheil waarschijnlijk hebben plaata gegrepen.

Schager Courant | 1926 | | pagina 5