Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. eerst over den thans bestaanden toestand in te moeten lichten, vandaar een nota aan alle Raadsleden, waar in o.a. wordt verklaard, dat de bij deze malversaties verdwenen gelden slechts een ondergeschikte rol spelen in de gemeentelijke financiën en gedekt zijn zonder tekorten te veroorzaken, als gevolg van vroe- geren voorspoed. De malversaties hebben dus geen onguMtigen invloed gehad op Veenendaals finan cieels positie. ACHTERUITGANG DER SCHAPENHOUDERIJ IN DRENTE. Volgens het jaarverslag van de Vereeniging tot ver betering van <£en wolhandel in Drente over 1925 was door de minder goede weersomstandigheden na de scheer, de hoedanigheid der wol, behoudens op en kele plaatsen, iets minder iian het vorige jaar. De partij was wederom kleiner dan het vorige jaar; dit kan voornamelijk worden toegeschreven aan het verminderen van het heideveld. Afgeleverd werd 8421 Kg. Ie soort, en 647 Kg. 2e soort, voor den prijs van f 1.42)4 per K.G. le en f 0.7634 per Kg. 2e soort. Dat de schapenhouderij in Drente achteruit gaat, blijkt wel uit de afgeleverde hoeveelheden wol, wel ke in 1920 23.872 Kg. en in 1925 9068 Kg. bedroeg. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 22 Juni. Uitspraken* van 8 Juni: Jaoob Korver, Helder, Eohameljjk letsel door öohuld f100 boete of 50 dagen. Maarten Wijdones, Opperdoes, als voren f75 (boete of 75 dagen en f 48 schadevergoeding. Willem en Pieter HoUenborg, Bakkum, jacht- wetovertreding, ieder f25 boete of 25 dagen. Pieter "Sluis, de Rijp, ontuchtige handelingen, 2 maanden gev. HEVIGE VECHTPARTIJ TE BARNEVELD. Zondagnacht heeft in de buurtschap Glind een he vige vechtpartij' plaats gehad. De 23-jarige boerenknecht A. H. werd door een aantal andere boerenknechts aangevallen, in een «loot geworpen en mishandeld. Ter zelfverdediging heeft H. toen zijn mes getrokken en hiermede een zijner aanranders, den ld-jfurigèn H. v. d. K., een diepen steek in het hoofd toegebracht. De toestand van den gestokene, die veel bloed verloren heeft, moet ernstig zijn. DE LOODSSCHOENER VAN TERSCHELLING. In het lokaal van den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam is voortgezet het onderzoek door de speciale commissie naar de oorzaken van de ramp, overkomen aan den Loodsschoener II van Terschel ling, op of na 25 November 1925. Gehoord werd de heer H. de Gorter, die 25 jaren lood9 is geweest, waarvan 20 jaren op Terschelling. Éénmaal had hij een straf gehad, opgelegd door den Minister, een boete nl. van f 10, omdat hij een schip aan den grond had late/i loopen. De inspecteur van het loodswezen had gezegd ,dat de loods het goede tij had laten verloopen en bij slecht tij was binnen gekomen. De loods meende, dat deze straf niet ver diend was. Andere 9traffen had hij niet gehad. De verhouding met den inspecteur noemde spr. niet al te goed. Na het bedoelde aan den grond loopen van een schip had de inspecteur to de loodsen ge zegd: „Jelui zijn wel loodsen in den Bond, maar niet op het schip". Dit stemde niet prettig. De verhouding tu9schen«le loodsen onderling was goed. De voorzitter: mr. G. Kirberger: Wat zegt u van de schepen? Getuige: De schepen zijn zelf goed. maar het water is van dien aard, dat de schepen niet uit de kust kunnen. Voor het water van Terschelling zijn deze schepen niet goed. Stoomschepen zijn noodig. Getuige vertelde, dat hij eens had gevaren met W. Zeylmaker als schipper; de wind was W.Z.W. De schipper wilde niet naar binnen, omdat het zomer- f weer was. Echter, in twee maal 24 uur was de schoe-1 ner, die eeTst Z.Z.O. Texel lag, tot bij het Borkum-1 vuurschip afgedreven. De voorzitter: Maar is er toen toch niets gebeurd Getuide: Het stond zóó zoo. VoorzitterU heeft met heb Kamerlid Oud ge sproken. Wat heeft u hem gezegd? Getuige: Ik heb over stoomschepen gesproken. Met deze séhepen 'kan men niet naar puiten en de schippers durven niet naar binnen. Voorzitter: Dat weet u, niet. Daar hebben wij met de schippers over gesproken. Getuige: Zij hebben niet alles gezegd. Ik heb W. Zeylmaker hooien zeggen: „Ik ga niet naar halmen, ik wil geen standje oploopen. Voorzitter: Dat beteekent, m het algemeen niets. Hij kan het wel hebben gezegd toen het vrij goed weer was. Weet u geen speoiale gevallen? Getuige: Die Zijn er geweest, maar ik heb er geen oopie van gehouden. Gehooid werd daarna de oud-Ioodsschipper de heer J. A. Loesberg, die sedert negen jaren is gepensioneerd. Voorzitter: Heeft u Mog relatief 'met de Marine? Getuige: Ik heb een zoon bü de Marine. Hij is officier van gezondheid. Voorzitter: Kent u do stalen schoeners? Getuige: Ik heb in 1900 den eersten stalen schoener utt Amsterdam naar Vlissingen gebracht. Het bal lasten en optuigen heb ik gezien. Een jaar heb ik op het stalen schip gevaren. Het was volkomen zee waardig, maar het draaide niet gemakkelijk op en daardoor was er niet gemakkelijk mee te manouvree- ren. Daardoor moesten de Hollandsche (ijzeren) schoe ner het steeds eerder opgeven dan de Belgische (hou ten) schoeners. De concurrentie met de Belgen was fel en om maar eerder bij een schip te zijn, dan de 4 Belgen, werden groote afstanden afgelegd, tot in het Engelsche kanaal of Terschelling toe. De ijzeren schepen zelf, getuige herhaalde het, wa ren zeer goed. Bij stormweer werden de masten wel eens te hoog geacht, maar bij goed weer had men graag nog meer zeil op om de Belgen maar voor te zijn- Want het was altijd een zware broodstrijd met de Belgen. Bij het manoeuvreeren moesten de Nederlandsche loodsen het steeds tegen de Belgen afleggen. Gehoord werd hierna de heer J. de Jong, opzichter- motordrijver van de Rijkskustvaartuigen op Ameland. Hij had vroeger op een motorafhaalvaartuig geva ren. Met den motordrijver van den verongelukten schoener had hij wel eens den motor gedreven. De drijver was tevrede nover den motor. Ook de dienstdoende schipper, H. Lodewijk, die met de Terschelling II is verongelukt, had zijn tevreden- beid over het schip uitgesproken. Hij nad liever een stalen dan een houten schip. .Voorzitter: De meeningen loopen dus nogal uiteen. Getuige had nooit gehoord van quaesties met de loodsen en de directie. Voorzitter: Heeft u nooit onaangenaamheden ge had? Geiujge: Ach ja, onaangenaamheden zijn de dage- lijksché dingen. Voorzitter: Vertelt u eens wat Getuige: Het gebeurde, dat de schipper zei, dat een loods niet kon worden afgehaald, omdat het weer te slecht was. De loods zeide echter: „Het weer was goed, je hadt me wel met een Tietje kunnen ha len". Als een loods zoo iets gezegd heeft, is de schipper in zijn eer geraakt en als een volgende maal die loods weer aan de beurt komt, wordt gezegd: „Er af aaöi ij", hoe slecht 't weer ook is. Dit ïsgebeurd twee jaren geleden. Een ongeluk kan hierbij licht ge beuren. Van deze onderlinge ruzies tusschen de loodsen we ten de superieuren niets af. Voorzitter: Heeft u nog andere klachten? Getuige: Als een loods beboet wordt, treft men zijn huishouden. Hij krijgt van zijn chef een zwart ge zicht en van zijn vrouw. Dat is een dubbele straf. Hierna werd nogmaals gehoord de heer II. J. Albarda, direoteur yaö het Ioodewe2»n te Harlin- g<en. Hjj deed nog ©enige mededeeEngeta over de onderzoekingstoohten van Hr. Ms. „Heemskerok", van de „Z. 4" en ,,Z. 3"; van het loodsvaartuig 6 en van eehige andere vaartuigen. Van die ver schillende tochten had getuige de officdeele rap- jporten aan de commissie overgelegd. Deze tochten twaren gehouden in de week van de ramp. De vlieg tuigen hadden ins verband met het weer, sléchte weinig kunnen doen. I Voorzatter: U meende, 'dat de zaak zou worden behandeld voor den Raad van de Scheepvaart? Getuige: Van den eersten dag na het ongeval heb ik allé stukken nauwkeurig versameid in de verwachting, dat ik voor den Raad van de Scheep vaart zou worden geroepen. Later kreeg hij de I overtuiging van niet. Getuige schreef toen aan den hoofdinspecteur van de scheepvaart om advies teneinde een uit spraak te kunnen uitlokken in verband met de vermissing van personen. Op 4 Februari ontving hij van den hoofdinspec teur antwoord, dat art. 70 der Schepenwet in toepassing zou worden gebracht, omdat de schoener niet op de kust of in een zeegat was vergaan en de ramp niet door den Raad voor de Scheepvaart zou worden behandeld. Getuige deelde voorts mede, dat vóór het Onder zoek, van April .(onder leiding van luitenant-ter zee Van Lynden)' reeds een onderzoek was inge steld met eigen, zij het priitieve vaarfcuigenj waaav tusschen een vischlijn was gehangen. Er is toen o.a. gezocht bij heb Bornemf. Getuige achtte dit onderzoek echter niet voldoende en verzocht den minister een beter onderzoek mogelijk te maken. Voorzitter Waarom bleef dat onderzoek zoo lang uit? Getuige: Dat weet ik niet. Voorzitter: In een vorige zitting heeft de duiker Van Drimmelen verklaard, dat hij' niet had mogen dui ken, ofschoon hij overtuigd was. dat op een wrak was gestooten. Wat denkt u ervan? Getuige: Zooals de heer Van Lynden het mij uit legde. wa9 het geen wrak. De voorzitter stelde vervolgens ee»ige vragen over de straffen. Tusschen April 1922 en Mei 1925 zijn er in totaal 14 straffen uitgedeeld Hierbij zijn begrepen de ernstige berispingen welke de loodsen niet als een s;raf beschouwen, omdat zij hen niet in de porte- monnaie treffen. Er zijn echter niet bij inbegrepen de aanmerkingen, die de loodsschippers hebben ge kregen. De straffen worden uitgedeeld door den mi nister van Marine op voorstel van inspecteur. Het is een paar malen gebeurd, dat getuige had voorgesteld niet te straffen en dat de minister toch straf had opgelegd. Getuige zeide alleen standjes te geven als de loodsen zich tijdens het verhoor niet be- noorlijk gedragen. Aangaande den loodsschipper Bakker, die was overgeplaatst, van een loodsschip op een afhaalvaar tuig, zeide getuige, dat Bakker was gedegradeerd, omdat hij te veel noodeloos binnenliep. De voorzitter vroeg in hoeverre de lodds Swart was gepasseerd als loodsstuurman. Getuige: Als ik den oudste nam zou ik niet altijd den beste nemen. Ik neem hem, die wordt aangewe zen door den commissaris en de beide loodsschip pers. Er was een betere dan Swart, die voorging. Een volgende maal was Swart wel de beste. Swart had gevraagd op wachtgeld te mogen worden gesteld, maar op dat oogenblik kwam er niemand voor wacht geld in aanmerking. Nog enkele straffen lichtte de heer Albarda nader toe. Is Terschelling noodig? De voorzitter vroeg getuige nu naar den stoom- loodsdienst en of hij dien noodig achtte voor de Stor temelk. Getuige achtte het niét noodig het verzoek om stoombooten bij den Minister te steunen. Hij geloofde, dat stoombooten het begin van het einde zouden beteekenen van den loodsdienst op Terschelling. Voorzitter: Is de loodsdienst op Terschelling noo dig? Getuige: Als wij: niet dit personeel en dit materiaal hadden en er moest nog meer bezuinigd worden, dan zouden wij het gat dichtgooien. Voorzitter: Wat zou er dan gebeuren? Getuige: Dan zouden, net als nu, bij vuil weer, d« schepen niet binnenkomen. En hij goed weer, net als nu, de schepen zelf binnenkomen (zonder loods). Rij vuil weer gaan ook nu al de schepen naar Nieu- wediep. De hoofdinspecteur. Gehoord werd daarna de vice-admiraal, Hoofdin specteur van het Loodswezen, de heer Rambonnet, die den dag na het bekend worden van de ramp op Terschelling was geweest. Hij had daar met schip pers en loodsen gesproken en ook op de vergadering gesproken. De loodsschipper W. Zeylemaker had aan getuige gevraagd art. 43 te verzachten. Geuige had gezegd, dat dit niet mogelijk was, over de toepassing was echter te spreken. Volgens de orders moeten de schippers na elke reis een rapport uitbrengen. Aan dit voorschrift wordt niet altijd streng de hand ge houden. Als een schipper geen rapport indient, wordt daar niets van gezegd, maar als dan op een dag een rapport wordt gevraagd en dat een minder prettigen indruk maakt, dan heeft hij dat aan zich zelve te wijten. Art. 43 is al eens besproken in-de Commis sie voor Gorganiseerd Overleg. Het is getuigt geble ken! dat verscheiden schippers het artikel wilden handhaven, omdat zij het beter achten voor de tucht en het gezag en het ook gemakkelijk vonden wan neer, zooals wel gebeurt, loofcsen pressie uitoefenen op den schipper om binnen te loopen. In de Commissie is besloten 't artikel te handha ven. Getuige gaf toe, dat het voor de schipper» moei lijk is bij slecht weer buiten te blijven. Getuige acht de stalen schoeners voor het doel ge schikt. vooral nu er een motor in staat. Voorzitter: Maar er is gezegd, dat men aan die mo toren niet veel heeft. Getuige: Ik geef toe dat men bij slecht weer aan die motoren niet veel heeft. Maar daar gaat het niet om. Als het zeer slecht weer is gaat de schoener de zee op. Voorzitter: Als hij het kan. Getpige: Als het noodig is kan hij nog buiten -het kruisgebied zee opgaan en tijdig de juisie plaats krui sen. Tegen onverwachte orkanen is niets bestand. Voorzitter: Acht u opheffing van den loodsdienst op Terschelling mogelijk? Getuige: Dat zou ongewenscht zijn voor Harlingen. Voorzitter: Maar de weekbooten kennen het vaarwater. Getuige: Het vaarwater verandert daar dikwijls en bovendien is een loods noodig voor de douane. Voorts is bezwaarlijk dat Engelsche booten met eigen lood sen binnenkomen. Voorzitter: Heeft u wel eens gedacht aan de mo gelijkheid van radio voor de loodsbooten? Getuige: Gewenscht is het wel, maar het is wel licht niet de kosten waard. Voor weeraan wij zingen zou het nuttig kunnen zijn. Commissielid Bakker: Bij slecht weer moet 't loods schip naar binnen of naar buiten, doch altijd van den post. Is er nu niet een oplossing mogelijk, welke misschien minder gevaarlijk zou zijn en waarbij de schepen toch eerder de loodsboot zouden vinden? Het is nu zoo: Bij slecht weer óf naar binnen óf naar buiten of als het slechte weer plotseling komt vergaan. Getuige: Stoomschepen zijn veel beter, maar kun nen ook worden overvallen. De heer Bakker: Zij kunnen toch meer doorstaan. Is het niet beter art. 43 zoo te Wijzigen, dat den men- schen werd verboden binnen te komen. Zij zouden dan eerder meer naar buiten gaan en dat is minder gevaarlijk. Getuige: Er is nooit aandrang geoefend om buiten ts blijven. De zitting werd hierna gesloten met de opmerking van Gen voorzitter dat dit waarschijnlijk de laatste zitting is geweest en dat het rappon waarschijnlijk niet vóór September te verwachten is. NOORDSCHARWOUDE. De kinderen van de katholieke scholen zullen ook weer dit jaar hun schoolfeest hebben. Echter zal dit feest voor de Jongens en de meisjes weer afzonderlijk geschieden, omdat het aantal van 330 kinderen voor één feest te groot wordt geacht oudkarspel. Daar de schoolgelden te Noordscharwoude jhoo ger zyn dan die te Zuidsoharwoude en Oudkarspeï, vreest men daarvan van katholieke zijde blijkbaar schade voor het bijzonder onderwijs. Lr is althans deze week een vergadering- gehouden om dit on derwerp te bespreken. Dé katholieke scholen zijn gevestigd te Noordscharwoude en de scholen wor den door leerlingen uit de drie gemeenten bevolkt. Waar het gemeentebestuur van Noordscharwou de gehouden is om de schoolgelden voor de bijzon dere öoholen te bepalen, zooals dit voor de open bare sehool is vastgesteld, betalen de katholieke kinderen te Oudkurspel en Zuidseharwoude hooger schoolgeld dan in die gemeenten door de kinderen! der openbare sehool' betaald wordt. Gevraagd wordt nu, voor Noordscharwoude een Bchoolgeldregelhng te bepalen, die de regeling der beide andere gemeenten nabij komt. winkel. Bij de door de Coöperatieve Broodbakkerij en Ver- bruiksvereeniging „De Tijdgeest" gehouden aanbeste ding van een inwendige verbouwing van de bakkerij en bijkomende werken, is ingeschreven door: J. Fatis te Nieuwe Niedorp voor f1129; C. Rutsen te Nieuwe Niedorp voor f 1139; J. van der Molen te Winkel vo-,r f1141; J. Lodder te Nieuwe Niedorp voor f1265; l\ Doorn te St. Maartensbrug voor f1670; C. Keijzer tg Schagen voor f1561. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Winkel. Op 2 Juli a.s. zal deze gemeente worden bezocht door den heer Commissaris der Koningin In deze provincie. verwaarloozing van een kindje. De vorige week stond voor de Rotfcerdamsche Teohtbank terecht een 34-jarige vrouw uit Maas sluis, beschuldigd van verwaarioozing en dood door schuld. Haar was teen laste gelegd, dat zij opzet to lijk haar verplichtingen als moeder had verwaar" loosd door haar klein kindje onvoldoende te kleed den, te voeden en te reinigen. De rechtbank, heden uitspraak doende, adhtte dein opzet, welke haar in de dagvaarding is ten Ia$- te gelégd, niet bewezen en sprak verdachte vrij. de koningin en de prinses op reis. Naar de Fr arische bladen melden, zijn H.M. de Koningin en prinses Juliana op haar vaoantiereis Zaterdagmiddag Straatsburg gepasseerd, waar aan het station het noemaal werd gebruikt. Vervolgens werd verder gereisd naar Trois^Epis, op de schitterende hoogvlakte van Colmar in de Vogezen, waar het vorstelijk gezelschap in een der vier grootste hotels intrek heeft genomen. storing in het electrisch net te hoorn. Maandagmiddag ontstond kortsluiting in het go- bouw van het P.E.N. in d© Achterstraat te Hoorn. Het gevolg- was dat de geheel© stand zonder stroom zat en verschillende bedrijven de werkzaamheden (noodgedwongen moesten staken. Met zand wist men den brand te blusschen en des avonds was da Sto ring voor een groot deel hersteld. voor Donderdag 24 Juni. 8.50. HAMBURG (392 M.) Morgeöomroep. 10.50. AMSTERDAM (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Diaa. 11.20. DAVENTRY. Radio-kwartet. 12.50. PARIJS (1750 M.) Concert onder leiding van Lucien Pari». 1.20. LONDEN, DAVENTRY. Tijdsein. Weerbe». 3.20. BERN (435 M.) Concert. 3.50. BERLIJN (505 M.) Middagconcert. 4.20. LONDEN, DAVENTRY. Tijdsein. 4.30. AMSTERDAM (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 5.05. PARIJS (1750 M.) Concert met medewer king van eolistens. 5.20. HAMBURG (392 M.) Concert 3.30 (inl.) HILVERSUM (1050 M.) Uurtje voor de ziekenhuizen en de weeshuizen Mevr. Au tod- nette van Dijk. 5 uur. HILVERSUM. Voor-avondconcert door het H.D.O.-orkest onder leiding van Francais Lup- gens. 6.20. LONDEN, DAVENTRY. Dansmuziek. I ABERDEEN (495 M. 2BD) Muziek van gra- mophoonplaten. BOURNEMOUTH (386 M. 6BM) Mftiziek. 6 30. HILVERSUM. Fransche conversatieles. 7 20. LONDEN, DAVENTRY. Tijdsein. Weerben. 7.45. HILVERSUM. Koersen van het Pers bureau Vaz Diaa. 8.10. HILVERSUM. Bach-concert. Francis Koene (viool), Max Orobio da Castro (oelloC «n Willam Andriessen (piano). 8 20. DAVENTRY. Programma van Bourae- mouth. Suse-concert. 8.50. PARIJS (1780 M.) Concert. KöNIGWUSTERHAUSEN (1300 M.) Program ma van het oonoert van Berlijn. 10.50. LONDEN, DAVENTRY. Dansmuziek. DE DIENSTKNECHT IN HET HUIS. Iets bijzonders, iets heel moois Maar och, deze simpele, afgesleten woorden, ze zoggèn zoo weinig, ze zeggen zoo onduidelijk hoe bet was gisteravond in de zaal van het Noordhol- landsch Koffiehuis, waar deze moraliteit van Charles Rann Kennedy door het Vereenigd Tooneel werd ge geven. Het kwart van de zaal dat leeg bleef van be zoekers, was een te betreuren iets, temeer waar de afwezigen zoo erg ongelijk haddenNog veel meer menschen moesten dit stuk, dit spel gezien hebben. In een voorafgaande recensie hebben we reeds een en ander over den inhoud gemeld, zoodat we daar over niet behoeven uit te weiden. En de spelers, ja één noemen zou onrecht zijn te genover de anderen, want allen zonder uitzondering j gaven hier iets van zoo ontroerende schoonheid, dat I we niet durven zeggen: „en die speelde het mooist". 1 Dus als we het programma nog eens inzien en we nemen de eerste persoon: Hans v. Meerten, als de door den Mammon bezetene Bisschop van Lancashire, hoe stuitend, hoe weerzinwekkend was deze figuur te- I midden van die dominéés familie, waar een strijd ge- streden w^rd die geweldig was, tusschen den dominéé en z'n vrouw, de dominéé verachtend z'n leugen achtig werken in God, zoekend de waarhéid, willend de waarheid, en daar tegenover z'n vrouw Martha (Sara Heijblom), trachtend met God en haar groote sterke liefde voor haar mhn, denzelfden man te overwinnen. Daar waren momenten van groote too- neelspeelkunst in dit conflict tusschen dasvrouw die leeft alleen om het geluk van haar man te zien en dit wil bereiken desnoods ten koste van een ander, als haar man maar triompheert; en tusschen den man die z'n vrouw's liefde ziet als te eng, omdat zijn liefde tracht te gaan naar alle menschen, niet naar één. Maar juist dit laatste is zoo moeilijk na te leven, het werd zoo treffend getoond door jfommer Rleijns spel. Noemen we nog den onmisbaren werkman, den rioolwerker (Albert van Dalsum) den „ruigen" wer ker, met bet door bitterheid en smart, drank en sloven, gelouterde harteen prachtkerel, ondanks het beroerde leven achter hemHoe roerend was het moment waarop hij en z'n voor hem nog onbe kende, dochtertje dat hem vijftien jaar te voren is afgenomen, in een gesprek geraken en eikaar hun groote wenschen- zeggendat was een moment zoo teer, zoo fijn als we het zelden zagen. •Tenslotte, niet het minste, want ook hij gaf heer lijk, eenvoudig spel,' met een verheven dictie, zij de - Dienstknecht genoemd, de bisschop, de ware mensch, die deze zoekende en strijdende menseden bijeen brengt in vrede. Het was iets van groote schoonheid en zuiverheid op het stemmig ingerichte tooneel. Nog iets moet ons van 'thart: hoe is het toch mogelijk, dat op in-tragische oogenblikken, er men schen zitten in de zaal nie lachen? dat is toch onbe grijpelijk l OPERETTE-AVOND IN „CéRèS". In „Cérèa" trad Dinsdagavond op bet operetto- gezelschap van J. J. Rentmeester met de éénbedrij- vige operette „De inkwartiering van Pietje", ge volgd door „De Handelsreiziger", eveneens een ope rette in één bedrijf. Het eene nog dwazer dan het an dere en vlot gespeeld als beide operettes werden kon het niet anders of het gaf het publiek de ver wachte vroolijkheid, waarvoor de spelers met een hartelijk applaus werden beloond. Verder optreden van den opera-bariton Han Canis, terwijl ook voor goede jazzband-muziek was ge zorgd; variatie genoeg dus. SCHINKELS BIOSCOOP. Schinkel heeft een goeden naam en geeft steeds goed verzorgde programma's en mooie films. De tent is dan ook in doorsnee goed bezet. Dinsdagavond, met de eerste opvoering van de be kende film „De Gebochelde" was de tent vol, want van de heldhaftige, edele ridderfiguur Henri de La- gardère (alias de gebochelde) was een groote roep uitgegaan. Wij gaven in een vorig nummer reeds den korten inhoud. Degenen, die van deze goort oude ro mantiek houden, hebben dan ook kunnen genieten. *t Zijn 10 acten van edele daden, moorden, echurkerijen duels, moederliefde, enz. enz. met tenslotte de mooist denkbare afloop voor zooveel edelmoedigheid en on verschrokkenheid. De film is knap in elkaar gezet, geeft mooie too- neelen en behoorlijk acteursspel te zien, een film die „het doet!" Aan het eind der week staat op het programma: „Alleen op de Wereld", naar het zoo bekende boek van Hector Malot. „INKWARTIERING". Ter voorkoming van misverstand, dat misschien zou kunnen ontstaan, door de gisteren vermelde recensie uit „De Tijd",, vestigen wij er even de aan dacht op. dat niet Mevr. Magda Janssens optreedt in „Inkwartiering" doh Mevr. Julia de Gruijter. Voor de rol van een der jongemeisjes uit het vroo- lijke blijspel is Mevr. Julia de Gruijter zeer zeker als geknipt. KERMISBRAND Hedenmorgen -ongeveer kwart voor elf werd onze gemeente opgeschrikt door het geroep van brand: Een der kermis-in rich tingen op heb marktplein, 't Electrisoh Dieren paleis, ia door tot nog toe onop gehelderde oorzaak in brand geraakt. In een oog wenk stond de geheel© inrichting in vlammen go* huid. Het ging zoo snel, dat weinig meer dan; een kwartier noodig is geweest, dat alles met den •grond gelijk was gebrand. De naasbstaande cow-boy-tent werd eveneens ern stig beschadigd, maar toch grootendeels behouden. Een waarzeggerstemtje werd tijdig weggesleept. De brand is dan ook beperkt gebleven tot het Diereaii- paleis alléén. Met twee slangen op Je waterleiding werd het vuur Bestreden, doch te redden viel er niets meer van. Persoonlijke ongelukkon Jcw niet voor. Zoover onze heugenis strekt, is i eerste kermis brand in onze gemeente. j ALKMAAR, 21 Juni. i Op de heden gehouden weekmarkt waren prij zen en aanvoer: 24 vette koeien f225410, 17 vette kalveren f 60140, vette kalveren per ned. pond f 11.40, 38 nuchtere kalveren slacht per stuk van f622, 431 vette varkens zware per ned. pond f 7984, zouters I 7476. I BROEK OP LANGENDIJK, 22 Juni. I Bloemkool, le soort f13, 2e soort f 6.90, per 100 st. Wortelen fl3.1()16.60 per 100 boe. Aard appelen: Schotsohe muizen f 6.66—8.60, drielingen i f46.30, kleine fl, per 100 Kg. 1 Aanvoer: 689 stuks bloemkool, 7950 boö worte len, 401.000 Kg. aardappelen. WARMENHUIZEN, 22 Juni. Schotsohe muizen f^ 6.708.50, drielingen f 3.90 tot f 5.10, bloemkool, le soort f 7.90, 2e soort f 3.60. Aanvoer: 15900 Kg. aardappelen, 140 st. bloeink. NOORDSCHARWOUDE, 22 Juni. 1 Schotsohe muizen f 68.20, drielingen f 4.60 f5.10, per 100 Kg. Bloemkool! f 7.507.60, 2e soort f4.20, per 100 st. Aanvoer: 55600 Kg. aardappe len, 185 stuks bloemkool. I MEDEMBLIK, 22 Juni. Sohotsche muizen f3.053.40, kleine muizen 3-80 .tot f2.10, per 50 Kg. PURMEREND. 22 Juni. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen: 22 st. kleine Fabriekskaai f35, met rijksmerk 38, 48 st. kleine Boerenkaas met rijks- merk f 40, 4 erfc. Goudsoha kaas met rijksmerk I f 44, 1382 Kg. boter f 1.80—1.85 446 runderen, w.ot 265 vette f 0.751.05, 165 melk- en geldekoeien f 125—385, handel stug. 16 stieren, 37 paarden f 100 itot f200, stug; 78 vette kalveren f 1—1.20, stug; 388 fcucht. kalveren voor de slacht f820, voor de fok f1023, stug; 350 vette varken» voor de zout. 7680 ct., stug; voor de slacht 78—4*2 stug; 29 magere varken3 f2646, stug; 191 biggen f 18 28, stug; 404 schapen, vette f2335, stug; 541 lammeren f1317# stug; 20 bokken, kipeieren f4.75 tot f5.25, piepkuikens 10 ct. tot r2.50; eand- eieretn f3.90. j PURMEREND, 22 Juni. I Ooöp. Ver. Centr. Eierveiling G.A.# in Hotel „Paradijs". Aangevoerd: 66276 eendeieren f4 4.30, broedeieren f 5.40, 51981 kipeieren: 70 Kg, f'6.90, 65 tot 66 Kg. f6, 63 tot 64 Kg. 5.80, 60—62 Kg. £5.10—5.50, 58—59 Kg. fkJO, 56—57 Kg. f4.40. Eierveiling in het gebouw der Afslagvereeni- gdng. Aangevoerd: 29879 kipeieren A f 4.806.10, 732 idem B t£ 3.804.30, 22261 eendoieren £3.90 tot f4.10. HET HOOG WATER. Uit Stettin, 22 Juni, Ook de streken langs de Be- neden-Elbe bij Stettin worden thans door overstroo ming bedreigd. In de dorpen beneden Stettin begint het water reeds door te dringen. DE PRANC-BHSèRE. De heer Briand is tot nu toe nog niet gereed geko men met de vorming van eene nieuwe regoentig. Al lerlei moeilijkheden doen zich voor. Er is geen over eenstemming, hoe de franc-koers gestabiliseeid kan en moet worden. WOLKBREUK BOVEN ROTTWEIL. Uit Rottweii, 22 Juni. Dinsdagmorgen werd Rottweil onder bliksem en hagelslag door een wolkbreuk ge-

Schager Courant | 1926 | | pagina 2