AliSlECD 11(115- Mramtlt- Lai Bezoekt het Gymnastiekfeest te Dirkshorn NEELS' rn NIEPg£MELR'S op Zondag 18 Juli 1926. Aanvang 's morgens 10 uur, 's middags 1.30 uur. en Zaterdag 17 Juli 1926. 69ete Jaargong. No. 7878. Uitgevers 1 N.V. v h. TRAPMAN Co., Scliagen. Eerste Blad. KLEEDINGMAGAZIJNEN, HELDER. ZONDAGS TOT 12 UUR GEOPEND. Van hier en Yan daar. Binnenlandsch Nieuws. Dit blad vorschljru viermaal por wook: Dinsdag, Woonsdag, .Donder dag oh Zutordag. Bij inzonding tot 's morgens 8 uur, worden Advor- tontlën nog zoovool mogolijk ir» hot ooratultlcomond nummor geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELGF. no. 20. Prijs por 3 maanden fl.Oö. Losso nummers O cont. ADVERTEN- TlóN van 1 tot 5 rogols f 1.10, iodoro rogol moor 20 copt (bowljzüo, inhogropon). Grooto lottora woEdon noae plaatflEuimto horokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. GROOTSTE KEUZE HIER TER PLAATSE. WIJ VBHG060B8 UE REISKOSTEN. De werkeloosheid in Dnitschland. Reeds eenigeii tijd bereiken ons berichten omtrent den toestand der werkeloosheid in Duitschland. Als men nagaat dat er daar ongeveer 1.7 millioen werk- loozen rondloopen, zal men zich kunnen indenken, dat spoedig een regeling zal moeten worden getrof fen om aan dezen toestand een einde te maken, d.w.z. men zal den toestand nooit kunnen opheffen, doch men zal een groot gedeelte der werkeloozen in de gelegenheid kunnen stellen om althans voor een tijdlang productieven arbeid te verrichten. I)o regeering heeft zich dat in Duitschland als volgt voorgesteld: Door financieele ondersteuning zullen groote lichamen in het Rijk, zooals de spoorwegen on de posterijen, in staat worden gesteld om hun bedrijf uit te breiden. Zoo is aan de rijksspoorwegmaatschap pij een voorloopig crediet van honderd millioen mark ter beschikking gesteld. Hierdoor kan onverwijld met de vernieuwing van spoorwegen en den bouw van bruggen worden aangevangen. Dit brengt •niet alleen met zich mee dat direct een groot aantal grondwerkers werk zullen krijgen, maar het zal even eens do ijzorindustrie in staat stellen weer een groot aantal van hun ontslagen arbeiders weer aan het werk te zetten. Door do posterijen zullen een groot aantal nieuwe postkantoren bijgebouwd worden. Voprts worden nieuwe wegen aangelegd, kanalen gegraven. Was oorspronkelijk het plan van do regeering om een leening uit te geven van M. 200.000.000, de onder handelingen met de bankiers hebben aangetoond, dat de geldmarkt op het oogenblik in staat is een be langrijk grooter bedrag op te nemen, zoodat het Rijks ministerie van Financiën zal besluiten een grootere leening op de markt te brengen. De Belgische lranc. Ook de Belgische Senaat heeft het voorstel om aan de regeering volmacht te geven, zijnde de finantieele regeling van het Rijk, aangenomen en nu kan de Belgische regcering, onafhankelijk van Kamer en Senaat, aan het werk en is, zoo men mag verwach ten, de politiek een poos op stal gezet. Dat dit optreden van regeering en kamers in de financieele wereld een goeden indruk maakt, blijkt wel uit het feit, dat Nederlandsche financiers een crediet van 5 millioen gulden ter beschikking van de Belgische regeering hebben gesteld. Het geschokte vertrouwen is eenigszins hersteld en de franc is- reeds eenige punten gestegen, wat algemeen als een goed voorteeken wordt beschouwd. De paniekstem ming is wat gaan luwen en de runs op de winkels in Brussel zijn niet meer zoo sterk. Dit laatste is mede 1 een gevolg van de voortdurende stijging van de prij zen der levensmiddelen. Dat heeft de kooplust be- koeld. De angststemming kwam op allerlei wijze tot uiting, j De spaarbanken bijv. hadden geen handen genoeg om de opvragers hun franken terug te geven. En met die franken bestormde men de winkels en joeg schrikbarend zelf de prijzen omhoog. Koffie van 28 franc steeg tot 40 en meer van zulke dingen. Een Antwerpsche jonge man liet maar even vijf costuums voor zich maken, alleen maar om wat voor zijn francs te krijgen. Het was allerdolst. Maar de middenstand beleeft een moeilijke tijd, hun winkels worden als 't ware leeggehaald, met als het onvermijdelijk gevolg, dat zij een deel van hun be drijfskapitaal verliezen, doordat hun franken voort durend minder waard worden. Er zijn dan ook al winkeliers die alleen aan hun vaste klanten verkoopen en dan nog maar beperkte hoeveelheden, anderen sluiten hun zaak, zoolang de franc zoo schommelt. Maar zooals gezegd, de stemming wordt iets boter en van het optreden van den koning die nu tot fi- nantieel dictator is aangesteld, hoopt men een alge- meenen invloed ten goede. Dei tijd is voor België critiek en alleen een alge meen steunen van de regeeringsmaatregelen, die tot groote bezuiniging moeten leiden, het bewaren van kalmte en bezinning, kan hier de redding brengen. Ben nieuw Zwitsersch—Itallaansch Incident. De verhouding tusschen Zwitserland en Italië is niet altijd even. voorbeeldig geweest, doch na het vriendschapsverdrag, dat in 1924 tijdens de vijfde Volkenbondsvergadering werdi gesloten, kreeg 't den schijn, alsof toen de belde landen voortaan in goede harmonie naast elkander zouden voortleven. Dat is echter niet zoo gebleken te zijn. Tal van incidenten I hebben plaats gehad en thans is er weer een nieuw. I De reden, waarom nu opnieuw een incident tus- schen Zwitserland en Italië dreigt uit te breken, is VAN RLÏSWLJK'S SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. UITGEBREIDE KEUZE. PRIJZEN UITERST BILLIJK. tot 30 November 1926 om bij eenvoudig besluit al die maatregelen te nemen, welke zij tot het finan cieel herstel en eveneens tot stabilisatie van den franc-koers noodig achtte. Het tweede artikel zou de regeering verplichten de nader genoemde belastingmaatregelen bij aanvang der zitting in 1927 aan het oordeel van het parlement te onderwerpen. De Fransche regeering voert reeds scherpe bezuir nigingen in, nl. geen aanstelling van nieuwe amb tenaren, elke nieuwe aanbouw stopzetten en alle con sumptie beperken, welke buitensporige uitgaven in het buitenland met zich brengen. Alles wijst er echter op en daarvan is de verwer ping van artikel 1 der regeeringsvoorstellen door de finuntieele commissie reeds het beste bewijs, dat Caillaux zijn voorstellen er niet door zal krijgen en dan is er in Frankrijk weer een ministerieele crisis en de francblijft zakken. WANTOESTANDEN ONDER DE ZUIDERZEE- ARBEIDERS OP WIERINGEN. Ds. O. L. van der Veen, doopsgezind predikant op Wieringen, schrijft aan de Tel.: Gaarne zou ik de hulp willen inroepen van Uw veelgelezen blad om zoo mogelijk de wantoestan den te bestrijden, die hier thans onder de Zuiderzee- arböiders heerschen. Ik meen niet te overdrijven, als ik hier spreek van „moderne slavernij".- Wat is het geval? De aannemers van de werken nemen niet zelf hun werkvolk in dienst, maar maken een accoord met een zg. putbaas, dat hij hun zooveel man leveren zal. Tot zoover gaat alles nog goed. Maar.die putbaas is tevens keetbaas. Hij zorgt dus dat zijn arbeiders in een keet worden ondergebracht en als cantinehouder levert-hij ook spijs en drank. Nu ligt het euvel voor de hand. Spaarzame, nette arbeiders kan de keetbaas niet gebruiken. Indertijd werden, naar ik vprnam, zelfs een paar arbeiders ont slagen, omdat zegeheelonthouders waren. De keet baas heeft er belang bij, dat zijn menschen dus zoo veel mogelijk geld verteren. Vooral de alcohol speelt hier een groote rol. De politie vertelde mij, dat bij een keetbaas die hier tot voor korten tijd woonde, nage noeg geen enkele fasoenlJJke kerel in de kost was. Er waren er bij. (met heel wat vonnissen achter den rug. De keetbaas heeft de macht en terroriseert de ar beiders. Hij 'betaalt 't loon uit en geeft voorschotten Het gebeurt wel dat een arbeider op het eind van de week, niets in handen krijgt, omdat zijn schuld grooter is dan het te vorderen loon. De keetbaas krijgt van verschillende leveranciers 10 korting. Maar. dat is nog'niet genoeg: de arbeiders betailen voering van het wegenplan to geraken, zal veel tijd vorderen. Ged. Staten zullen echter alles in het werk stellen om don voortgang der werken zooveel mo gelijk te bespoedigen. EEN FABRIEK VAN VALSCHE BELASTING MER KEN TE ROTTERDAM. Gisteren hebben twee agenten een tweetal jongens aangehouden, die valsche rijwielbelastingplaatjes' op hun fietsen hadden. De Jongens zijn medegeno men naar de Centrale Recherche, waar zij wisten te vertellen, dat zij de plaatjes van een oom hadden gekregen; deze op zijn beurt vertelde, dat hij de bo- lastingmerken door bemiddeling van een kennis had ontvangen. Deze kennis zou de plaatjes van een loodgieter uit de Almondestraat hebben gekocht. Een onderzoek in de loodgietersw.erkpla5.ts had tot resultaat, dat een groote hoeveelheid koperafval, blijkbaar afkomstig van vervaardigde valsche R.W.B.- plaatips, werd gevonden. Ten overvloede werd nog een aantal niet-bewerkte plaatjes in de werkplaats gevonden. Plaatjes en afval, benevens de pers, waarmede de plaatjes werden vervaardigd, zijn in beslag genomen; Als Duitschland slaagt, zal het 't eerste land zijn dat langs een dergelijken weg een oplossing heeft ge vonden voor het werkloozenvraagstuk. De mijnwerkersstaking in Engeland. In een rede over deze staking in Engeland heeft Churchill verklaard, dat ofschoon de staking in de mijnen steeds dieper in het economische leven des lands invreet, noch de financieele positie, noch de groothandel tot nu toe ernstig wordt benadeeld. Dit is vooral te danken aan de verwonderlijke vinding rijkheid waarmee de groote bedrijven zich aan iedere nieuwe ontwikkelingsphase in het kolengeschil wis ten aan te passen. Eigenaardig is het, te weten, dat die deelen van het land waar de vakvereenigingen zoowel politiek als economisch het machtigste waren, het zwaarst getroffen zijn. Daar waar de ondernemingsgeest zich kon blijven ontbloeien, omdat er geen groote aan- allen georganiseerde arbeiders bij noodig waren, was soms zelfs een sterke herleving van don handel merkbaar. Toch hoopt men, dat de crisis tegen het einde de zer maand zal zijn opgelost, vooral ook omdat gis teren in verscheidene kringen, zoowel in die der re geering als in die der mijnwerkers ernstige stappen zijn gedaan om tot een oplossing te geraken. De kerk is niet buiten het conflict gebleven, d.w.z. in dien zin, dat de bisschop van Canterburry even eens voorstellen heeft gedaan, welke aan de regeering en aan de mijneigenaars zijn medegedeeld en dus bemiddelend poogt op te treden. De mijnwerkers hebben de voorstellen der geeste lijkheid reeds aangenomen. Ministerieele verantwoordelijkheid. In Noorwegen heeft het Odelsthing (de Tweede Ka- mer) besloten om tegen den gewezen eersten minister Abraham Berge, en zes leden van zijn kabinet, bij net ötaatsgerecht. een aanklacht in te dienon, omdat S zo»-der machtiging van het'parlement in 1923 de Noorsche Handelsbank heeft gesteund met schatkist- wissels ten bedrage van 25 millioen kronen. öeaert 18ö4 was een dergelijk proces, dat de minis- terreele verantwoordelijkheid raakte, niet gevoerd, en dat is indertijd do porzaak geweest dat in Noorwe gen het parlementaire stelsel werd ingevoerd. Het proces kan nog tot allerlei verrassingen aanlei ding geven. Zoo zullen na de gevallen beslissing twee ministers uit het kabinet-Berge, die ook in de hui dige regeering zitten, af moeten treden, en het staat te bezien, of het geheele tegenwoordige kabinet van Lj-Kke hen met in deze za-1 moeten volgen, vooral omdat de tegenwoordige premier Lykke indertijd jeeft nagelaten het Noorsche parlement van het ge beurde op de hoogte te brengen. Een motie van af keuring daarover is echter verworpen, dus wel- bhjft *S ei* n°^ kans dat het tegenwoordig ministerie De twee ministers uit het kalrtnet-Berge zijn be reids afgetreden. de „verduitsching" van het- kanton Tessin. Deze streek, grenzende aan Italië, draagt uit den aard der zaak dus een Italiaansch karakter, en wordt door de Italianen beschouwd als te zijn „irredentisch" (naar een politieke partij in Italië, die alle Italiaansche ge westen, tot andere landen behoorende, bij Italië wil inlijven). De gedachte, dat Tessin Zwitsersch zou blijven, en tseeds haar sterke Italiaansche sympathieën zou be houden, heeft de Italianen er toe gebracht om de kaart van Europa daar zoo te laten als het was. Nu hebben de Italianen echter ontdekt, dat er in Tessin heel wat huizen en landerijen aan Duitsch- sprekende niet-Tessiners, worden verkocht, wat de nationalistisch voelende Italiaan niet kan ver kroppen. Mede uit een strategisch oogpunt heeft Ita lië tegen deze „verduitsching" bezwaren. Het is te begrijpen dat de Zwitsersche wetgeving nooit zal verbieden dat landerijen aan Duitsch- sprekende personen zpllen worden verkocht en zulk oen eisch aan Italië nooit zou toestaan. Het zou toch al te absurd zijn wanneer Zwitserland zich een dergelijke buitenlandsche inmenging met de Zwit sersche wetgeving zou laten welgevallen. Maar het is niet alleen de „verduitsching" van het kanton Tessin, dat t^ot een incident dreigt te leiden: nog andore onverkwikkelijke gebeurtenissen, zooals de eigenmachtige opheffing door Mussolini van de Italiaansche Kamer van Koophandel in Zwitserland: de overijlde, ongegronde inhechtenisneming van den Zwitserschen consul; de vechtpartijen te Genève tus schen de socialisten en fascisten tijdens de open bare Mateotti-vergadering en nog verschillende an dere voorvallen dreigen hier met verwijdering. De aangewezen persoon om deze kwestie op te lossen, schijnt Motta te zijn. Motta, de leider der Zwitsersche buitenlandsche .politiek is een Tessiner van geboorte en Italië met hart en ziel toegedaan. Motta. heeft met nadruk betoogd, dat de angst van Italië voor „verduitsching" van het kanton Tessin geheel ongegrond is. Het absoluut een foutieve opvat ting van de Italianen is, om de Duitsch-Zwitsers, dat zijn dus zij die uitsluitend Duitsch spreken, op één lijn te stellen met de Duitschers. Het is dus sterk overdreven wanneer de Italianen spreken van „ver duitsching" en het is te hopen dat de geruststellende woorden van Motta ook nu weer eenigen indruk op het Italiaansche volk hebben gemaakt. Weer donkere wolken. De politieke horizon in Frankrijk verduisterd weer. Het krijgt er alle schijn van dat Caillaux aan stonds in de Kamer een zware dobber zal hebben. Caillaux heeft zijn wetsontwerp nopens het finan cieel herstel gereed en de ministerraad heeft zich daarmee eens verklaard. Het financieele wetsontwerp, door de regeering in te dienen, bevat slechts een paar artikelen. In het eerste artikel, dat nota-bene bereids door de Kamer commissie voor de financiën met, 14 tegen 13 stem men verworpen is. vraagt de regeering machtiging in de keeten hooger prijzen voor de levensmiddelen dan in de winkels op Wieringen worden gevraagd. En dat bij loonen, die in een goede week f22.be dragen, maar in een misweek (met regendagen) soms dalen tot f15. Het behoeft geen betoog, dat de Wtteringer bevol king bevreesd en ibezorgd is. Reeds meermalen heb ben op Zondagavond op den verbindingsdijk aanran dingen plaats gevonden door dronken polderjongens. En, zooals ge weet, heeft Zaterdagavond jl. een bloe dige vechtpartij plaats gehad, waarbij één persoon ge dood werd en eenige andere gewond. Dat zal nog wel de laatste doode niet zijn, waar hier zooveel slechte elementen rondloopen en de beste drinkers de 1 eerste plaatsen innemen. Wel kan er natuurlijk door I de aannemers zelf veel invloed worden uitgeoefend i omdat geschied- ook bij sommigen. Maar de fout zit 1 in het stelsel: De putbaas moet geen keetbaas zijn. j Men late de arbeiders zelf hun verzorger aanstellen, die dan in dienst van het werkvolk staat, zoodat hij evemueele ongeschiktheid niet het werkvolk wordt 1 ontslagen, maar de ongeschikte keetverzorger zelf. j Alleen wanneer dit geschiedt, zal -hier aan de wan- I toestanden een einde komen en deze moderne slaver nij worden opgeheven. Dan krijgen de nette arbeiders hun kans en ge beurt het niet meer. dat deze zich afgeschrikt voelen, zooais een ne vertelde, omdat hij het in dien „zwij nenstal" niet langer kon uithouden. CALLANTSOOQ. Gevonden voorwerpen: kinder portemonnaie, aan- zet-sljnger van een automobiel, rijwielplaatje. Inlichtingen ter secretarie. ZUDDSCHAHWOUDE. Door het bestuur deer baame Zuidsoharwoude ia benoemd tot Poldermeester van den Zuidsoharwou- aer Polder die heer D. van Kleef, alhier. 1 DE PRIMAIRE WEGEN IN NOORDHOLLAND. Naar aanleiding van de voordracht van Ged. Sta ten tot aankoop van perceelen ten behoeve van den aanleg van primaire wegen, werden in de commissie vergadering van de Prbv. Staten inlichtingen ge vraagd omtrent den stand der voorbereiding van den aanleg der primaire wegen. Vanwege Ged. Staten werd medegedeeld, dat, hoe wel de koninklijke goedkeuring op het besluit der Staten tot aanleg van het primair wegennet nog niet was verleend, de voorbereiding van die maatregelen, welke noodig zijn om tot uitvoering van het wegen plan te geraken, met spoed is ter hand genomen. Aan het bureau van den Provincialen Waterstaat is eene afdeeling toegevoegd voor den aanleg der pri maire wegen en het daarvoor noodige personeel is grootendeels aangesteld. De opmetingen en boringen geschieden in hoofd zaak langs het Zandpad, in de ontworpen wegen langs de Zaanstreek en in den Haarlemmermeerpol der. De administratieve voorbereiding van de vele re gelingen, welke getroffen moeten worden om tot uit- de loodgieter werd in verzekerde bewaring gesteld. Bij zijn verhoor bekende de aangehoudene, R.W.B.- plaatjes voor 1925 en *26 te hebben vervaardgid, maar het zouden er slechts een paar honderd geweest zijn. Later gaf hij echter toe, over de beide jaren een paar duizend plaatjes te hebben gefabriceerd. Bij het onderzoek is ook aan het licht gekomen, dat 'n slager, die aan de Zaagmolenstraat zijn zaak drijft, voor den loodgieter plus minus 800 plaatjes heeft verkocht. Eenigen tijd geleden is deze sla ger als verdacht van het verkoopen van valsche R.W.B.-plaatjes in het Huis van Bewaring ingesloten geweest; hij moest echter wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Thans is hij! wederom in bewa ring gesteld. Uit zijn verklaringen is bovendien ge bleken, dat de loodgieter voor hem. een goedkeurings- stempel voor vleesch zou hebben vervaardigd. DE KANAALPLANNEN IN NOORDHOLLAND. De correspondent van het Hdbld. te Haarlem meldt: De Prov. Staten van Noordholland hebben het vo rig jaar hun goedkeuring gehecht aan de door Ged. Staten ingediende plannen tot verbetering van de bestaande en aanleg van nieuwe kanalen in het noordelijk deel van deze provincie. De kosten van deze werken zijn in het besluit der Staten aldus verdeeld,, dat een derde zal komen ten laste van het rijk, een derde voor de provincie, en het overige voor Amsterdam en de direct-belanghebbenden. Het besluit was in zoover een beginsel-besluit, dat de uitvoering van het plan afhankelijk werd ge maakt van de zekerheid der bijdragen van rijk, Am sterdam en belanghebbenden. Wat deze laatsten be treft, zou de commissie-Van Aalst haar bemiddeling verloenen. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten zich het vorig jaar tot de regeering gewend en tot de com missie-Van Aalst teneinde omtrent deze bijdragen ze kerheid te verkrijgen. De commissie heeft verklaard zich van de bereidverklaring dor belanghebbenden te zullen vergewissen; de regeering heeft echter nog steeds geen uitspraak gedaan. Het schijnt ook niet. waarschijnlijk, dat het Rijk de gevraagde bijdrage betalen zal, omdat de noodzake lijkheid van uitvoering van het geheele kanalenplan twijfelachtig wordt als het wegenplan ten uitvoer zal zijn gelegd. En, zooals reeds gezegd is, zal( de provincie niet tot den aanleg of de verbetering der kanalen overgaan, indien de van andere zijde ge vraagde bijdragen verkregen worden. Het zou dan ook niet onmogelijk zijn, dat het ka nalen-plan vooreerst bleef rusten. Wanneer het we gennet ^zal zijn verbeterd en inmiddels waarschijnlijk ook op het platteland het vrachtautoverkeer zal zijn uitgebreid, is het mogelijk, dat de noodzakelijkheid van een zoo uitgebreid kanalennet als het plan van Ged. Staten aangeeft, niet meer wordt erkend.. In dat geval zou een vereenvoudiging van dit plan niet onwaarschijnlijk zijn. In elk geval is niet te verwachten, dat binnen af- zienbaren tijd de scheepvaartwegen in het noorden van htoordholland eenige bet.eekonende wijziging of uitbreiding zullen ondergaan.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1