Prijsverlaging* Door Zon Verbrande Huid Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. het oogenblik aangebroken is om uit de regeering te treden. In sommige steden van het Vlaamsche land wordt eveneens door de Viaamsch-nationalistische propa gandisten, blijkbaar niet geheel zonder succes, ge tracht op dezelfde wijze stemming te maken, onder het volk. togr i de regeering. nAT tUR NIET. i. Frankrijk zijn ook de modellen van japonnen on derworpen aan de bepalingen van de wei op den artistieken eigendom. Daarom heeft de rechter te Parijs den dameskleermaker Toboul tot 30.000 frank schadevergoeding veroordeeld omdat hij modellen van Jean Patou, zijn vakgenoot, had nagemaakt. HET VALSCHERM BIJ DE LUCHTVAART. De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt, dat naar aanleiding van de talrijke doodelijke onge vallen welke zich in den laatsten tijd, bij het Belgi sche militaire luchtvaartcorps hebben voorgedaan, al de vliegers en luchtvaarders voortaan van een val scherm zullen worden voorzien. Het Belgische leger bezit 140 valschermen en heeft er nog 90 nieuwe be steld. Ingevolge een bevel van den commandant van het luchtvaartcorps mag geen enkele vlieger (piloot of waarnemer) nog de lucht ingaan zonder een val scherm mede te nemen. STAAT EN KERK IN MEXICO. Een telegram uit Mexico-City meldt: President Cal- les heeft het godsdienstonderwijs verboden en nog verscheiden andere tegen de kerk gerichte verorde ningen uitgevaardigd. De aartsbisschop van Mexico en de bisschop van Tobasco zijn gearresteerd, daar zij er bij de Mexi- caansche katholieken op hebben aangedrongen eco nomische pressie te oefenen met het doel de regee ring te nopen de nieuwe kerkelijke wetten, welke op 1 Augustus in werking treden, te wijzigen. De Mexicaansche regeering erkent volkomen dern ernst van het besluit om de kerkwetten ten uitvoer to leggen en naar verluidt is het niet onwaarschijn lijk, dat de troepen er aan te pas moeten komen. EEN VLUCHT OVER DEN OCEAAN. Een meeuw, die als jonge vogel op 28 Juni 1923 op de Oostkust van Northumberland in Engeland met een ring gemerkt werd, is in Canada, op een piaats die Tichlaoe wordt genoemd, neergeschoten. Volgens de autoriteiten van het Canadeesche nationale boek is dit het eerste bewezen geval dat een geringde vogel den Atlantischen Oceaan is overgevlogen. In de „Umschau" wijst intusschen dr. Loefen er op, dat een door de vogelwacht Ro'ssitten in den oor logstijd gemerkte meeuw in Florida geschoten werd. Intusschen kon daarover tijdens den oorlog geen uitsluitsel verkregen worden. Doorzitten, Stukloopen, Schrijnen en Smetten der Huid, verzacht en geneest men met PUROL. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Boven de badplaats Margate in Knet zagen gisteren de badgasten, hoe op groote hoogte plotseling een vliegtuig verschillende malen achtereen over den kop sloeg. Eenige oogcnblikken later bemerkten zij. dat de vlieger met een parachute uit zijn machine sprong. Met duizelingwekkende vaart viel hij naar beneden, doch op enkele honderden meters bovi-u den grond ontplooide zich ten slotte de parachute., zoodat zijn val gebroken werd. De man kwam ïu het zand terecht, waar hij bewusteloos bleef liggen. Het bleek dat hij inwendig gekneusd was. Hot vli^tuig zeil sloep op enkele kilometers afstand te pletter. BRUG INGESTORT. Te Whiteville (Virginië) is een brug-, waarop 300 personen een roeiwecLstrijd gadesloegen,ingestort. Er werden 5 personen gedood, en 40 gewond. DE VESUVIUS WERKT. De Vesuvius is weer eenigsizins in actie. Een groote zuil' rook komt uit den krater. Des nachts hangt boven den vulkaan een roode gloed. Dui zenden toeristen maken van de gel'«enheid gebru k om den Vesuvius te bezoeken. Des nachts worden vele expedities georganiseerd. De deskundigen ver klaren, dat de eruptie een normaal periodiek ver schijnsel is. Alleen wanneer de vulkaan een lange periode niet in werking is geweest, is een ernstige uitbarsting te verwachten. ALLEEN TEGEN DUIZENDEN. Een jong Engelsch inspecteur van politie heeft alleen en ongewapend een bende van eenige duizen den herrieschoppers uiteen gedreven- Dit geschiedde te Basti in de vereenigde provinciën van Britsch- Indië. De herrieschoppers waren Hindoes, die een Mo- harrumprocessie aanvielen. De inspecteur sloeg dap per op de aanvallers in en hoewel hij gekwetst werd, aan armen en beenen en zijn gezicht bloedde, slaagde hij erin binnen enkele minuten de aanvallers uiteen te drijven. Het kostte de politie daarop geen moeite meer de orde te handhaven. BISCUIT-FABFIEK AFGEBRAND. Een groote biscuitfabriek te La Ooix Rouge bij Grenoble is voor een deel door brand vernield. De sohnde wordt geraamd op tien millioen francs. Vierhonderd arbeiders zijneten gevolge van de ramp tot werkloosheid gedoema. De brand is veroor zaakt door het stuiven van meel op de electrisohe ovens. FF.N WINDHOOS. Tijdens een windhoos, die boven de Berlynsche voorstad G-rünau woedde, werd een vrouw ge dood. Negen personen werden min of meer ernstig gewond. ALCOHOL-VERGIFTIGING IN CANADA. Te Hamilton en in omliggende plaatsen, in Canada, zi.in tien menschen bezweken en twee stervende na het gebruik van ondeugdelijken sterken drank. EÉN WERVELSTORM. Een wervelstorm heeft gisternamiddag enkele mi nuten in de gemeente Grunau nabij Berlijn gewoed en veel schade veroorzaakt. Tal van prieeltjes wer den vernield, terwijl een 40-tal boomen uit den grond werden gerukt. Enkele sterke dennenboomen werden eenvoudig doorgebroken en verscheidene per sonen zijn door omvallende boomen getroffen. Een vrouw werd gedood, een 10-tal personen zijn min of meer ernstig, gewond. EEN VLIEGTUIG DOOR DEN BLIKSEM GE TROFFEN. Bij Norderney is Zaterdag een vliegtuig door den bliksem getroffen en in zee gevallen. Van de zeven inzittenden zijn vier gedood en drie gewond. WEER VELE ZELFMOORDEN. Te Berlijn zijn Zondag weer vele zelfmoorden ge pleegd. In zijn woning in de Wilhelmstrasse schoot zich een 23-jarige koopman een kogel door het hoofd. Teen de buren toesnelden poogde zijn 39-jarige vrouw uit het raam te springen, hetgeen men haar ech ter kon beletten. Daar zij echter steeds weer ver zekerde een einde aan haar leven te willen maken, heeft de politie haar opgesloten. Geldzorgen hadden aanleiding tot dit drama gegeven. Om dezelfde redenen heeft een agent van politie gisteren, in het noorden van Berlijn, met zijn vrouw zelfmoord gepleegd. De vrouw sneed zich eerst de polsader door. De agent droeg daarop zijn vrouw naar de keuken, draaide daar de gaskraan open en schoot zich een kogel door het hoofd. Toen de door de buren gealarmeerde brandweer verscheen, leefde de man nog en werd naar het ziekenhuis gebracht, In het noorden van Berlijn maakte een 52-jarige weduwe met haar 15-jarig dochtertje een einde aan haar leven. DE ENGELSCHE STEENKOOLNIJVERHF.ID. Uit alle deelen van het land komen berichten, vol gens welke het aankomen van steenkolenladingen uit h*t. buitenland den toestand in de fabrieksnijverheid verlicht heeft. In vele centra gelijk Sheffield, waar werkloosheid heerschte bij gebrek aan steenkool, zijn de fabrieken weer aan den gang, ook in het mijngebied werken al wat menschen. Te Sheffield zijn 2000 werkloozen van de steun- vaii enzo bekende Merk-Rijwielen met 5 jaar garantie. U?.te£cn?*e!d voor ruilen* Hoogste waarde. F,en greate partij gebruikte Dames- en Heerenrijwie len ia goeden staat, tegen zeer lage prijzea. Komt en ziet, zonder verplichting tot koopen. G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen. lijsten afgevoerd en weer in de staalfabrieken aan het werk. Aan de Clyde en te Swansea is steeds meer steenkool beschikbaar voor den scheepsbouw, de blikfabrieken en andere bedrijven en te Derby heeft men de beperking van het gebruik van electri- schen stroom kunnen intrekken, tengevolge van den aanvoer van buitenlandsche kolen. In Lancashire hervatten spinnerijen en papierfabrieken het werk. MASSAVERGIFTIGING OP EEN OORLOGSSCHIP. Uit Wilhelmshaven, 26 Juli. Op het linieschip „Han- .nover" zijn na het eten van blijkbaar bedorven vleesch, 120 matrozen met vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. Zij werden terstond naar het matro- zenhospitaal overgebracht. Een onderzoek is inge steld. Volgens een V.D.-bericht verkeeren de matrozen geen van allen in levensgevaar. EEN KANON GESPRONGEN. Uit Turijn, 26 Juli: Bij een oefening op het artillerieschietterrein bij Cunes ontplofte een kanon tengevolge van onvoorzichtige behandeling, waar door vier soldaten gedood, twee zwaar en drie lich ter gewond werden. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Uit Juist, 26 Juli. Gistermiddag geraakte een vliegtuig ten zuiden van Juist (een van de Wadden eilanden) in een krachtig onweer, zoodat de be stuurder genoodzaakt werd een noodlanding te mar ken op de Waddenzee. Volgens tot nu toe ontvan gen Berichten kwamen hierbij de piloot en drie passagiers om het leven. Een vierde passagier werd ernstig gewond. Vermoedelijk werd het vliegtuig door een or kaanachtige bui tot landen gedwongen en geraakte in brand. Dat het .toestel' door den bliksem ge troffen werd, schijnt uitgesloten. De namen aer dooden zijn: echtpaar Horster uit Berlijn, de heer Van Delden uit het graafschap Bentheim, alsmede de piloot Fracinski. De heer Strick avepeens uit Bentheim werd zwaar gewond. VLIEGONGELUK BIJ BAGDAD. Uit Bagdad, 26 Juli. Een militair vliegtuig stortte nabij Hanaidi ter aarde. Zeven militairen werden gedood, onder wie drie officieren. Eén officier werd zwaar gewond. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. ONZE MUZIEKTUIN. Wat troffen we het Zondagavond miserabel slecht met het concert van Zaandijk's Fanfarecorps. Er woei een snijclige harde wind, het was koud en de dikste buien vertoonden zich aan den hemel. Toch was er een flink publiek opgekomen om dit concert bij te wonen. Maar met de pauze meenden velen hun heimat weer te moeten opzoeken. Het was echt jammer dat Zaandijk's Fanfarecorps het niet beter trof, want wij hebben een keurig afgewerkt programma te hooren gekregen. Technisch staat dit Fanfarecorps zeer hoog. Er wordt met élan geblazen, alles klinkt frisch en zui ver, terwijl de klank bovendien uiterst beschaafd is. De directeur, de heer Anthon de Vries, heeft zijn corps aan een touwtje en de voordracht der verschil lende nummers droeg daarvan het duidelijkste be wijs; alles was ó,f. Met. bijzondere waardeering herinneren wij ons nog de uitvoering van Aïda, de Grande Fantasie en Si f étais roi, terwijl La Couronne d' or een niet min der te prijzen vertolking kreeg. Dit corps heeft buitengewoon goed materiaal en wij begrijpen levendig, dat Zaandijk's Fanfarecorps in het muzikale strijdperk een ongemakkelijke te genpartij is. Wij hebben Zondagavond van dit concert zeer veel genoten. GESLAAGD. Mej. E. Tates, vroeger alhier, is geslaagd voor act6 Handenarbeid B. „1926". De nieuwst revue van Henri ter Hall is getiteld: „1926" en wij vernemen,- dat ook Schagen weer de eer te beurt gevallen is, dat hier eenige voorstellin gen zullen plaats hebben. Deze zijn van Donderdag 19 tot en met Zaterdag 21 Augustus. Men reserveere alvast een dezer dagen. OUDKARSPEL. Zondag hadden op het terrein van D.T.S. twee voetbalwedstrijden plaats. D.T.S. speelde tegen Nauwerna 2, welke wedstrijd met 87 door D.T.S. gewonnen werd. D.T.S. 1 speelde tegen Nauwerna 7, waarin D.T.S. met 62 als winner uit het veld kwam. NIEUWE NIEDORP. Zondag speelde op eigen terrein Nieuwe Niedorp I tegen Sparta I (Schagen) een wedstrijd, die ons tegenviel. Wij hadden gerekend op een spannenden wedstrijd, maar het was de oude Sparta niet meer, en dan een keeper, die wel kan voetballen, maar als keeper niets waard is. Verder werd er van bei de kanten weinig mooi spel gegeven, maar N. N. wist te winnen met 83. BARSINGERHORN. Tot de leerlingen der Rijkskweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen te Alkmaar, die dezer dagen van de 2e naar de 3e klasse zijn overgegaan, behoort ook K. P. Schoorl alhier. JULIANADORP. Zondagnamiddag waren een aantal jongens aan het spelen aan den kant van de Schoolvaart op het dorp. Plotseling werd door een hunner- iets op den weg gegooid, hetwelk door D. B. werd nageloopen, toen er zonder dat men er erg in had een auto was genaderd, die genoemden D. B. tegen den grond wierp en over hem heen reed. Aan dit ongeval, waarbij niemand schuld treft, tVaren echter bijzonder geluk kige omstandigheden verbonden. De auto reed zeer kalm, ging zonder D. B. te raken, over hem heen, en stond stil nog voor hij geheel over hem heen was. .en hij kroop er toen op eigen gelegenheid onder van daan, met hier en daar eenige ontvellingen Wel ge lukkig dat de auto zoo bedaard kwam aanrijden, anders waren de gevolgen wel erger geweest. ONWEER. Het onweer van Zaterdag j.L heeft in Westfries land aanmerkelijke schade veroorzaakt. Bij' den heer Jb. Speur te Spierdijk bijv. werd in de weide een lam doodgeslagen en bij den heer D. Pol te Ursem een koe. GEMEENTEN IN FINANCIEELE MOEILIJKHE DEN. De minister van binnenlandsche zaken en Jand- bouw heeft onder dagteekening van 19 Juli een schrijven gericht tot de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën, waaraan wij Eet vol gende ontleenen: Het aantal gemeenten, dat in fmanoieele moei lijkheden verkeert, neemt steeds toe. Uit de gege vens, die op dit stuk ten dienste staan, blijkt dat dit aantal ook verder riog bedenkelijk dreigt toe te nemen. Ik meen ter adstructie op het volgende te mogen wijzen: Blijkens de statistiek der gemeente-begrootingen van 1925 waren er van de 265 gemeenten boven de 5000 zielen 45, of_ 17 pet., die haar rekening over het laatste dxensti'aar nadden moeten afsluiten met een nadeelig saldo. De gemeentesohulden groeien in een zeer snel tempo aan. Het uitstaand bedrag der gemeente lijke leeningen is, met terzijdestelling van de kas- geldleeningen en de woningbouwvoorsehotten, ge- stegen van f230 millioen in 1898 tot 1093 millioen'1 op 1 Jan 1924, terwijl bijv. ih diezelfde periode de rijksschulden opliepen van f 1092 mi-Hoen tot f 27S8 millioen. Hierin schuilt een groot gevaar. Een nog veel sterkere vermeerdering vertoonen de gemeentelijke uitgaven, die stegen van plus minus f110 millioen in 1900 tot f 1001 milliucn in 1921. Een verbetering in den finaneieelen toe stand van veel gemeenten zal' dan ook eerst kunnen intredent indien veel meer wordt gestreefd naar versobering. i Uit de Rangschikkkingslyst naar den belasting druk 1925-1926 (uitgave centraal bureau voor de statistiek) blijkt, dat er wel# in het algemeen een daling valt te constateeren in het bedrag van 't hoogste gemiddelde inkomen, doch dat van een sterke neiging tot verlaging van den belastingdruk niet kan worden gesproken. De minister wendt zich tot de Gedeputeerde Staten om medewerking en geeft hier in overwe ging de volgende gedragslijn. a. Geen goedkeuring- zal: zijn te hechten aan Ieeningsbosluiten tot het aangaan van leeningen, dan slechts in de allernoodzakelijkste gevallen en alleen indien onomsbooteiijk vaststaat, dat de uit gaaf een leening wettigt. Een van cte oorzaken van finaneieelen' achteruit gang van verschillende gemeenten is nl. hierin gelegen, dat men veel te spoedig geneigd is uitgas- ven, waarvan het nut zich ovor verscheidene jaren uitstrekt-, ten laste van den buitengewonen dienst te brengen. Daardoor zijn geleidelijk vele gemeen ten buiten verhouding tot haar draagkracht met schuld bezwaard geraakt en hebben zij #Ile weer standsvermogen verloren. De regel die het rijk be houdens uitzonderingen volgt, dat alleen die uitga ven uit den kapitaalsdicnM mogen worden bestre den, die dadelijk vloeiende inkomsten medebrengen, ten minste gelijk aan de rente der aan te gane schuld, komt zeer aanbevelenswaardig voor. b. Er dient dus goed te worden toegezien op het bewaren van de juiste scheiding: tusschen gewone en buitengewone uitgaven. c. Krachtige maatregelen zijn te nemen, ten einde conversie van leeningen, die veelal nog tegen een hoog rentetype loopen, te bevorderen. d. Geen goedkeuring is te verleenen aan besluiten tot het aangaan van een leening tot dekking van een tekort op den gewonen dienst, tenzij in zeer bijzondere gevallen (voor noodlijdende gemeenten) de minister van financiën en ik daartoe mede werking verleenen. Ik meen hier te mogen opmerken, dat als regel m.i. een gemeentebegrooting slechte goedgekeurd zal mogen worden, indien zij, voor zooveel den ge wonen dienst betreft, sluit. Een tekort op eenig jaar zal men alleen door het aangaan van een (kasgeld) leening mogen dekken, indien absoluut te verwachten is, dat binnen zeer korten tijd ver-1 betering in den finaneieelen toestand zal' intreden. Is dat niet het geval, dan zullen andere maatrege len moeten worden getroffen. Voorkomen dient te worden, dat een tekort van jaar tot jaar blijft oploopen. e. Indien leeningen moeten worden gesloten, is to waken tegen afsluiting met te langen looptijd. f. Inperking is op te leggen van de bedragen der vlottende kasschuld. Het kan nl. niet worden tegengesproken, dat velo gemeenten haar bedragen aan kasgeld, soms wegens gebrek aan liquide middelen uit anderen hoofde vloeiende, zeer hoog opvoeren, dan wel de reeds gesloten lëeningen verlengen, waardoor de begroo tingen met groote bedragen voor rente worden be zwaard, veelal ook jloor vertraagde aflossingen. g. Te bevorderen is het voeren van een bearijven- poiitiek, die in geen geval nadeelige financieel© gevolgen heeft voor de gemeentekas. Is zulks niet mogelijk, dan kan het aanbeveling verdienen het bedrijf (bijv. grondbedrijven) op te heffen. h. Aandrang zal zijn te oefenen op gemeente besturen, die een heffing van inkomstenbelasting door eigen administratie hébben, dat het aandeel „kwade posten,; tot het minimum wordt beperkt. i. Een scherp toezicht is'te oefenen op het vast stellen der salarissen. j. In het algemeen zal' 9treng stelling zijn te ne men tegen het aangaan van verplichtingen door gemeentebesturen, die de financieele lasten ver zwaren zonder dat uiterste noodzaak aanwezig is. De minister merkt nog op, dat hij ook de mede werking van zijn ambtgenooten op dit stuk zal vra gen, door zich te onthouden van 't nemen of voor bereiden van maatregelen, leidende tot het leggen van financieele lasten op de gemeenten, zonder overleg mot zijn departement. Zoude uw college, zegt de minister, bereid z-ijn uwe onontbeerlijke medewerking voor de naleving van het bovenstaande te verleenen, dan zal daaraan, naar mijn aanvankelijk oordeel, kracht kunnen worden uygezet, door onthouding van de goedkeu ring aan de begrooting indien zulks jioodig ia. Het zal wel geen betoog behoeven, besluit de minister, dat ook al worden de hier gestelde regels in acht genomen, een recht op onderstand uit do rijks- of provinciale kas nimmer ontstaat. NOORDSCHARWOUDEè Marktoverzicht. De afgeloopen week geeft in vergelijking tot de vórige niet veel verscliii te zien, of liet moet al zijn, dat meermalen wederom een verlaging der prijzen moest worden geconstateerd. In de gespannen verhouding tusschen kooplieden en arbeiders is nog niet de minste verandering gekomen, zoodat nog de geheele week de toestand oestendigd bleef, dat de bouwers' zelve hun pro ducten Men. t V oor de komende week schijnt daarin verande ring te komen. Er moeten zich namelijk een tame lijk aantal losse arbeiders schriftelijk hebben aan gemeld na den oproep, die door de kooplieden is gedaan. Wat daarvan de gevolgen zullen zijn, zal de komende week lëeren. We vreezen het ergste. In ieder geval' wordt de onderlinge verhouding er steeds scherper door en zal' de moeilijkheid steeds grooter worden om de partijen tot elkaar te bren- fen. Ook hebben we vernomen, dat de Rijksbemid- elaar bezig is om te trachten partijen'tot elkaar te krijgen, doch .zekerheid daaromtrent 'konden we niet bekomen. Het blijft tot jieden zeer rustig. JS iets vernemen 'we, zelfs geen wanklanken, onderfin gekanker in alle kringen natuurlijk buitengesloten De politiemacht, die zoo af en toe met enkelen schijnt toe te nemen, Eeeft dan ook tot heden een zeer gemakkelijke taak. Het blijkt ons meer ma .en, dat geen enkele der partijen, noch de tuinders, noch de kooplieden, noch de transportarbeiders met den tegenwoordigen toestand gediend is. Meer malen bemerken we aan kleine voorvallen, hoe deze toestand aan "den geheelén Langedij k tot schade moet zijn. Vurig hopen we dan ook, dat aan dezen toestand srpoedig een einde komt en het niet noodig zal 'Zijn, de actie tot het uiterste op te voeren. De prijzen waren ook deze week weer laag. Het feit echter,dat ook aan andere markten b.v. de Streek, in ieder geval geen hoogeren prijs besteed wordt, geven ons de zekerheid, dat de staking me't de sléchte markt niets te maken heeft. De export- aardappelen- varieerden steeds tusschen de 3 gul den en f3.50. Een enkele maal werd# het enkele dubbeltjes meer. De lekkere Schotten liepen in het begin der week nog tot f 6.50, doch in het laatst van de week moest men ook daarvoor, met ten hoogste f 4.50 tevreden zijn. De schoolmeesters prijs den dooreengenomen even beter dan de vorige week. De middendagen liepen ze zelfs een enkele maal nog iets boven de 5 gulden. De blauwe eigen heimers daarentegen deden het minder goed. Ze bleven vrij gelijk aan de lage noteering van de beide laatste dagen der vorige week. De aanvoer van aardappelen gaf' bij de vorige week weinig verschil te zien. (Jok nu weer in de buurt vau de 150 wagons. De bloemkool-aanvoer was belangrijk grooter, deze was zelfs meer dan het vierdubbele van de vorige week. De prijzen hielden zJich bost. Vooral do laatste helft der week werden goede prijzen gemaakt. Vrijdag bijv. was de hoogste noteering r' 17.30 of het dubbele van het begin der week. Ook van zilveruien was de aanvoer veel grooter ongeveer drie maal zoo veel. Do prijzen waren in de eerste helft der week tusschen 9 en 12 gulden, doch de laatste dagen daalde de hoogste noteering tot beneden de 10 gulden, voor de nep. De drielin gen konden de vijf gulden niet halen. fuinboonen, waarvan de aanvoer slechts onge veer 5U0 Kg. was, brachten f 1.50 per 100 Kg. op. Peulen werden alleen de beide eerste dagou neg in kleine hoeveelheid aangevoerd. De kool-aanvoer neemt belangrijk toe. Er waren deze week reeds ongeveer 10 wagons. Ze zijn ech ter weinig waard. Maandag braent de roode kool nog tusschen f 4.70 en 5.20 op, doch de laatste dagen daalden ze tot ten hoogste f2.60. Voor dit geld kan geen tuinder ze bouwen. Het arbeidsloon wordt er niet mee betaald. De Deensche witte, die evengoed al' weinig op brachten, werden Vrijdag verkocht voor 'jü pent tot f 1.20 per '100 Kg. Ook hiermee is het dus heelemaal mis. Gele kool deed het beter, doch hiervan is de aanvoer nog van weinig beteekenis. Wat er was, ongeveer 3000 Kg., werd omstreeks f 6.50 verkocht. Do wortelen deden het vrij goed, Wel is de prijs best, doch in aanmerking genomen dat het dubbele bossen zijn, mag de prijs volstrekt niet lager zijn. Ze werden alleen de laatste dagen aangevoerd en brachten ruim 6 .cent per "bos op. Waar in Broek op Langen dijk de aanvoer va.n aardappelen 100 en m Warmenhuizen deze aanvoer 55 wagons was, zijn deze week nog o.a. 300 wagons aardappelen verzonden. OPLICHTING, i Den 18den Juli kwam bij de bankcentrale Anver- jsoise te Antwerpen een brief in, welke afkomstig scheen van de firma R. Mees en Zoonen te Rotter dam. In dezen brief word aan genoemde bank ver zocht, den heer Oscar Levie een bedrag van f 52.100 uit te keerem Den 19den Juli kwam een brief va:n den heer Levie met 't verzoek, een cheque voor dit bedrag to deponeeren bij den portier van het hotel Terminus aan de Pelikaanstraat, te Antwerpen. In dezen brief schreef do heer Levie, dat hij van de firma ^Mees en Zoonen .telegrafisch bericht ontvangen had, dat genoemd bedrag te zijnen na me overgemaakt was, en hü verzocht, de cheque betaalbaar te doen stellen D\j de Itotterdauische Bankvereeniging. Voor te verzocht hü, de cheque te doen bezorgen, in een gewonen brief. De Ant- hverpsche Bank voldeed aan dit verzoek, en dade lijk daarop werd de cheque door den lieer Levie afgehaald. Weldra bleek evenwel, dat de firma Mees en Zoonen nimmer een dergelijken brief aan de bankcentrale Anversoise gezonden heeft, en dat een# zekere Oscar Levie bij deze bank goen de posito had. Het briefpapier, waarop de eerste .brief geschreven was, bleek heel nauwkeurig na gemaakt te zijn, Het zelfde lettertype was gebruikt, alleen had men hier niet met reliëfdruk, iriaar met (gewonen vlakken_ druk te# doen. Overigens onder scheidde deze brief zich in niets van de brievon, flie vanwege de firma Mees enZoonen verzonden worden. De bankcentrale Anversoise heeft onmiddellyk ■aan alle banken ter wereld telegrafisch bericht, bestolen te zyn voor een cheque, genummerd 986052 en vermeldende een bedrag groot f 52.100. Er is hier evenwel geen sprake van diefstal, maar van oplich ting". De Rotterdanische central© recher- tohe heeft ferstond een onderzoek ingesteld; een inspecteur van dezen tak van dienst is nnax Ant werpen vertrokken,^ maar zonder resultaat, terug gekeerd. Gebleken is, dat Oscar Levie niet in het hotel Terminus gelogeerd heeft. De portier kon een signalement opgeven van den man, die den riet is komen lialën. De bankcentrale Anversoise is voornemens, een civiele procedure te gaan voeren tegen de firma R. Mees en Zoonen, in de hoop, lang.s dezen weg het geld terug te krijgen. De firma. Mees telt ziTi «venwel op het standpunt, dat de bankcentrale Anversoise nimmer over zulk een aanzienlek bedrag na een enkel' schrijven had mogen beschikken. Te vens acht zij t afkeurenswaardig, een cheque over 'dit bedrag in een gewonen brie? te doen afgeven, in plaats van den heer Levie te verzoeken, Zich op het kantoor te komen légitimeeren. Zoover nagegaan kan worden, is de cheque nog met verzilverd. Naar nader medegedeeld wordt, hoopt de politie den d.ider op het spoor te zijn. DE OVERVAL TE BUSSUM. De dader gearresteerd? De Bussumsche politie had op verschillende per sonen verdenking in verband met den overval op den bankdirecteur te Bussum. Do aanwijzingen waren eohter over 't geheet vang. Wel wa.cn aan den bankdirecteur en aan den jongen, die den .dader heeft nagezeten, portretten getoond van indi- pduen, die met het signalement overeenstemming hadden, maar met absolute zekerheid kon do ver doel) to uit deze foto's niet worden herkend. Intusschen, een der portretten, zoo meende men te Bussum, zou dat van den roover kunnen zijn. De liierbedoelde man was een Arotterdammer van on geveer 24 jaar, die bij de politie verre van gunstig bekend staat. Hy is een bewoner van een woonwar gen in het kamp aan den Heinweg te Amsterdam. De Bussumsone politie heeft in samenwerking met de Amsterdamsclie recherche dezen ver dachte bezocht. Bussumsche getuigen waren erbij aanwezig. Zij herkenden den man pertinent als den geheimzinnige, die de Boaz-bank had beroofd. Hoe wel de man zei.de van niets te weteri, vond de Solitie in de herkenning door de getuigen aanlei- ing den man te arresteeren. Hij is kort daarna op transport naar Bussum besteld, waar de Bussumsche politie verder zal hebben uit to zoeken, of hier inderdaad, de schuldi ge gearresteerd is. De Bussumsche correspondent van het Hdbld. meldt over dit geval: Na den stations-overval' was een der personen, die bij de Bussumsche politie in verdenking ston den, een woonwagenbewoner, Engelsman genaamd, tegen wien toen eohter geen bewijzen konden ver kregen worden. Nu de berooving by de Boaz-bank 'badplaats gehad, viel de aandacht opnieuw op )>c- doelden Engelsman, die kort Tevoren met zyn woonwagen te Bussum had gestaan. By een be spreking van de zaak met de Amsterdamsche re cherche kwam ter sprake, dat Engelsman gere geld samenwerkte met zekeren VanBrummen, ook een woonwagenbewoner, en dat beiden herhaalde malen veroordeeld waren. CÏok was het bekend, dat Van Brammen er Veel op de fiets uit trok. Van Brammen beantwoordde vrijwel aan de besehry- ving, zoodat diens opsporing verzocht werd en de Bussumsche recherche overal naar Van Brammen zocht.^Gistermiddag kwam bericht uit Amsterdam, dat hy daar gezien was. Hij werd des avonds aan het bureau Spaarndammerstraat ontboden en daar aan den'praat gehouden tot de Bussumsche politie met getuigen daar verscheen ter confrontatie. Deze heeft gisteravond pTaats gehad, waarbij de heer Joosten en de jongen, Jan Hansen en de kantoor juffrouw Sikking hem alk den dader herkenden. TENGEVOLGE VAN DE VOORGESTELDE RIJKS- WEGENBELASTING. Uit 's-Hertogenbosch, 26 Juli. In de afdeelingen der Prov. Staten van Noord-Brabant beoordeelden vele leden den finaneieelen toestand der provincie

Schager Courant | 1926 | | pagina 2