VAN DIT EN VAN DAT EN VAN ALLES WAT RADIO. fis'-ï PANTOMIME DAMRUBRIEK. Een kostbaar geschenk» Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 31 Juli 1926. No. 7886. i VèR-ZTEN. Draadloos kunnen we reeds Iuist'ren Met een handig apparaat, Dat -eenvoudig en bescheiden In een kamerhoekje staat, Maar ik zie de tijd ook komen, Die is al dichtbij misschien, Dat we niet slechts draadloos Iuist'ren, Maar ook draadloos kunnen zien! Welk een uitkomst voor verloofden, O, wat eenig en wat knus. Even draaien aan een knopje Voor een zichtb're morgenkusl Even wel te rusten wuiven, Al is 't dan ook door de lucht En z'n toestel uit te schaak'len Met een draadloos hoorb'ren zucht I Welk een straf voor jonggetrouwden Bij hun eerste huw'lijksleed, Als 't bijziende schoonm&maatje Door d'r vèr-zien alles weet! Als de onervaren schoonzoon Lucht geeft aan z'n ergernis En dan draadloos moet ervaren, Dat ie voor de haaien isll Welk een onwaardeerbaar middel Voor een vèr-ziend zakenman, Die met zichtbare voldoening Nu nog verder kijken kan! Die, z'n concurrent bespiedend, Stelselmatig voordeel bloeit En voldaan kan constateeren, Hoe die concurrent soms knöeltf Wat gevaarlijk na een fuifje, Als je schuifelt door de straat En je wederhelft angstwekkend In de lucht te kijken staat 1 Als je prettig staat te praten Tegen een lantarenpaal En je vrouwtje loopt te trapp*len Bij dit ongehoord schandaal! Maar dat is ring lang niet alles, Heel de wereld raakt ontwricht, Alle stiekeme schandaaltjes Krijgen we compleet op zichtl Dat is zuur en zeer onsmaak'lijk, 't Lijkt wat ouderwetsch misschien, Maar ik heb het op dat vèr-zien Toch voorloopig niet verzien!! Juli 1926. Alle rechten voorbehouden! KROES. 13L De Radio-lamp heeft in een grooter ontvangtoe- st«l over het algemeen drie verschillende functies te verrichten. Zij worden gebruikt als hoogfrequentie- vewterkers, detoctorlompen en laagfrequentie-ver- *t,erkers. Pe hoogfrequentie-versterkerlamp versteekt al- 1 ea n de in het luchtnet geinduceerde hoogfrequente stroompjes, heeft dus geen gelijkrichtende werking. De detectorlamp richt deze hoog-frequente stroomp jes gelijk, met behulp van den roostercondensator en den lekweerstand. 0HIUP* A*iZO f SöV. r z 4 {"Ut} <-/s -/6 De laagfrequentieversterkerlamp versterkt de laag- frequente stroompjes weer, zoodat ze sterk genoeg worden om den luidspreker te doen aanspreken. Deze lampen moeten aan verschillende eischen voldoen, de eigenschappen van de verschillende lampen moeten dus bekend zijn, om ze op de goe- jde plaats in het toestel te kunnen gebruiken. Daartoe dient voornamelijk de z.g. karakteristiek van de lamp. De meeste Radio-lampen-fabrieken le MINUTEN, DIE EEN EEUW LIJKEN. Als men 's nachts door de warmte niet slapen kan, en menheeft zich heerlijk in de koele veranda neergevleid, komt mevrouw haar echtgenoot zoeken, gewapend met een electrischen lantaarn. De volle heldere straal wordt op hot slachtoffer gericht juist op het oogenblik dat de overburen hun gasten uitlaten. veren dan ook bij de lamp een karakteristiek, wat het mogelijk maakt, het gedrag van de lamp, on der verschillende omstandigheden na te gaan. De lampkarakteristiek (zie hiervoor fig. 7) is een grafische voorstelling, die, bij een bepaalde plaat spanning, het verband tusschen roosterspanning en plaatstroom (electronenstroom) laat aflezen. Op de horizontale as wordt de roosterspanning (Vg) uitgezet, op de verticale as de plaatstroom (i a). Bij een constant gehouden plaatspanning (in d6 fig. 80 Volt) wordt dan, bij verschillende waarden van de roosterspanning, de electronenstroom geme ten. Door deze punten te verbinden wordt de lijn 1 gevonden. Om een karakteristiek te hebben, welke in het laboratorium is opgenomen, stelt figuur 7 voor de karakteristiek van de Philips A 410 lamp, bij een plaatspanning van 80 Volt. Uit deze karakteristiek is dus af te lezen, (om met een voorbeeld het hierboven behandelde duidelijker te maken) dat bij een plaat- spanning van 80 Volt en een roosterspanning van 0 Volt door de lamp een stroom gaat van 2 m.A. Dit noemt men de ruststroom van de lamp. Uit deze karakteristiek zijn echter nog meer dingen op te maken. Hierover een volgende keer. Verzoeke Alles betreffende deze rubriek ie zenden aan C AMF.LS Wz, WINKEL. Deze week een tweetal partijstanden. No. 1. ZWART. WIT. Zwart: 17 sch. op 3, 5, 6, 9, 10, 11, 13, 15, 17, 18. 20 tot 25, 27. Wit: 19 sch. op 16, 26, 29, 31 tot 34, 36, 39, 40 tot 45, 47 tot 5tt Ho. 2. ZWART. Een vertelling door SIROLF. (Nadruk verboden alle rechten, ook van vertaling, voorbehouden.) Prachtig, Herreman, wat een pracht! Stralend, bijna een weinig ongeloovig, keek me vrouw Kruimvlieg haar man aan. En van haar man gingen haar blikken weer naar het schitterende col lier met den grooten steen, (een echte diamant van een ontzaglijk aantal karaat), dat zij zoo juist van haar overigens zoo zuinigen om niet te zeggen gierigen echtvriend voor haar verjaardag had gekregen, 't Was haar, het had heel wat moeite go- kost, hem zoover te krijgen. De getrouwde kinderen hadden telkens en telekens den ouden Kruimvlieg er op gewezen, hoe graag de oude vrouw zoo'n mooi collier nu zou hebben en kom, wat beteekenden nu ten slotte een paar duizend gulden voor hem, den ouden Richard! Zoo .was het or dus van gekomen. Dol gelukkig was mevrouw Kruimvlieg en nogmaals riep ze in extase uit: Prachtig, Herreman, wat een pracht! „Herreman" glimlachte flauwtjes. Ongetwijfeld gaf de gedachte aan de vele duizenden goede Holland- sche guldens, die dit collier zeker gekost had, een wat bittere smaak aan de vreugde van het geven. Maar de vreugde van mevrouw Kruimvlieg zou van jammerlijk'korten duur zijn. Ik behoef zeker niet te vertellen, dat zij na haar verjaardag in drie dagen tijd, meer visites aflegde, dan anders in een heel jaar. Natuurlijk steeds uitgedost met het kost bare collier. Op den vierden dag viel zij bij haar thiuskomst flauw. Het collier was verdwenen! Ver loren! In de tram. Iedereen u natuurlijk ook zou verwacht heb ben, dat meneer Kruimvlieg aanstonds een toeval van woede gekregen zou hebben. Maar wonder bo ven wonder bleef hij heel kalm.. Terwijl zijn vrouw van haar flauwte bijkwam, glimlachte hij zelfs een weinig. Het collier was namelijk valsch. Dat wist Kruim vlieg. Hij had bet zelf laten maken. Voor drie tien tjes. Toen hij zag, dat hij niej langer weerstand zou kunnen bieden aan den op hem uitgeoefenden aan drang om zijn vrouw op haar zestigsten verjaardag een diamanten collier te geven, had hij op een mid del gezonnen óm er zoo goedkoop mogelijk af te komen. Niet, dat hij het haar niet gunde. Maar hij vond het zonde en jammer, om voor zoo'n dooie dia mant zooveel geld te geven, alleen om zoo'n blinkend ding om je hals te hangen. En hij vond, dat siinilie net zoo mooi schitterde. Het oude mensch zou het toch niet zien. En er even blij mee zijn. Terwijl het, hem een paar duizend gulden minder zou kosten. Dus was het collier valsch. Vreeselijk, mijn diamanten collier, waren de eerste woorden, toen mevrouw Kruimvlieg bijkwam. Kom kom, suste hij, dat wordt misschien nog wel terug gevonden, ik zal straks even bij de tram aanloopen, dan zal het wel bij de gevonden voorwerpen zijn. Maar mevrouw geloofde het niet. En ze had ge lijk, want toen meneer dien middag tegen zes uur thuis kwam, moest hij bekennen, dat er op het bu reau voor de gevonden voorwerpen, geen diamanten collier gedoponeerd was. Zie je wel, dat wist ik wel, triomfeerde mevrouw, ja, je moet in den tegenwoordigen tijd nog om eer lijkheid komen! Geen sprake van, hoor. Het is daar om heel goed, wat ik gedaan heb! Wat heb je dan gedaan, vroeg meneer, die onheil speurde. Een advertentie in de krant gezet en een beloo ning van duizend gulden uitgeloofd voor den eer lijken vinder. Beter duizend gulden kwijt, dan het collier, dat minstens vier duizend gekost heeft 1 Meneer Kruimvlieg was een flauwte nabij. Dui zend gulden! Die zou bJJ nu dadelijk, als er na het eten gebeld werd en de een of andere idioot dat glazen ding terugbracht, kwijt zijn! Duizend gul den! Duizend gulden 1 In een kwartier tijd had hij zijn middagmaal op en hij rende het huis uit, zoogenaamd naar een dringende vergadering. Regelrecht naar den juwe lier, in de Voorstraat. In vredesnaam, dacht hij, dan zal ik maar een echt diamanten colier koopen. En dat straks thuis laten bezorgen door den bediende van de sociëteit, die voor moest geven den vinder te zijn en do uitgeloofde duizend gulden in ontvangst moest nemen. Dan had bij weliswaar vier duizend gulden uitgegeven, maar daarvoor had hij dan een echt diamanten collier. En de duizend gulden, die anders weggesmeten waren geweest, zouden gered zijn. Een half uur later verliet meneer Kruimvlieg den juwelierswinköl, met een gegarandeerd echt dia manten collier, maar vier duizend gulden lichter. En weer een half uur later was Dirk, de bediende van de sociëteit, met nauwkeurige instructies en het diamanten collier op weg, naar het huis van meneer Kruimvlieg. Na een kwartier kwam hij ademloos de sociëteit binnenvliegen. Meneer Kruim- vlieg strekte de hand reeds uit, om zijn geredde dui zend gulden in ontvangst te nemen, doch ontving in de plaats daarvanhet diamanten collier! „Ja, meneer," hijgde Dirk, „mevrouw had me bijna aan de politie overgegeven. Ze had het collier al terug en de duizend gulden aan den eerlijken vinder be taald. En ze zei, dat ik niet met die oplichterstrucs bij haar moest aankomen en probeeren, haar een valsch collier in haar handen te stoppen! Dat gla zen ding moest ik maar gauw weer mee naar huis nemen en ik moest als de weerga maken dat ik de (leur uitkwam, anders riep ze do politie!" Toen dreigde de heer Kruimvlieg van kwaadaardig heid te stikken. m Hl 8 0 188 0 0 0: m 8P 'M 82 01 0 Él if 1 'aT. H 11 H en üt m H m Wm iü Hf Él IS in öf wm s C urn vil WIT. Zwart. 13 sch. op 2, 3, 9, 11 tot 14, 16, 18, 21, 22, 23, 27. Wit: 13 sch. op 25, 29, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 43, 46 tot 49. Voor beginners den volgenden stand: Wit: 7 sch. op 22, 28, 30, 31, 33, 34, 35. Zwart: 4 sch. op 8, 9, 27, 36 en dam op 6. Op de volgende manier wint wit: Wit: 3933. Zwart: 27X18. Wit: 30—25. Zwart: 36X27. Wit: 33-32. Zwart: 27X29. Wit: 40-34. Zwart: 6X30. Wit: 25X14, gewonnen. Oplossing stand Wit: 32—28. Zwart: Wit: 42-37. Zwart Wit: 33—28. Zwart Wit: 31X 4. Oplossing stand Wit: 36-31. Zwart Wit: 32-28. Zwart: Wit: 34—30. Zwart Wit: 48X6. De eindstand is 2 schijven. No. 1. 23X32. Wit: 41-37. Zwart: 32X41. 41X32. Wit: 34-30. Zwart: 25X23. 22X42. Wit: 48X 8. Zwart: 3X12. No. 2. 27X36. Wit: 37—31. Zwart: 36X27. 23X32. Wit: 25-20. Zwart: 14X25. 25X23. Wit: 33-28. Zwart: 22X43. gewonnen voor Wit, al kostte het WETENSWAARDIGHEDEN. I het u bekend: da. .T op elke 69 geboorten een tweeling voor komt? dat de Eskimo's hun dokter vooruit betalen, zoo dra deze aankomt? d a t hij de betaling mag houden, als de patiënt ge neest en anders alles moet teruggeven? d a t de bevolking der aarde zich verdubbelt in 250 jaar? dat, wanneer alle spoorwegen der wereld in een rechte lijn achter elkaar werden gelegd, ze tot den maan zouden reiken, en terug, n.1. 477.636 mijl? dat de Galliërs reeds meer dan 2000 jaar geleden zeep maakten van geitenvet en de asch van beukenhout? d a t de longen van een normaal mensch 76 millioen luchtcellen bevatten? dat zee-ijs, dat meer dan een jaar oud is, geen zout meer bevat? dat het eerste vel papier gemaakt werd in het jaar 75 van den bast van den moerbezieboom? d a t de grootste locomotief ter wereld onlangs te Genève werd gemaakt? dat de machine 126.000 K.G. weegt, 20 meter lang is, door 6 motors gedreven wordt en 3500 p.k. ont wikkelt?

Schager Courant | 1926 | | pagina 13