llltlttl' KltlIS- Alittttiilt- LailmlM Bezoek) de Kennis te Barsinflertiorn op Zondag 8 Augustus a.s. en volgende dagen. KORFBALDAG te SCHAGEN, Raad Wieringerwaard. IIEMEIJER'S NIEMEUER'5 MODERNE FOTO'S Vergrootingen De staking te Langendijk Zaterdag 31 Juli 1928. Uitgevers t N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. A. 12,-1.15 K.V.Ö. (Alkmaar) K.Z. (ft-Zaandljk). B. 1.15-2.30 Z.K.V. [Zaandam] B.E.P. (Pormerend). 3.30—4.45 Verliezers wedstrijd A-B. 4.456.Wiooaars wedstrijd A-B, LAAT UW KOUSEN AANBREIEN, OPENING van naar de eisehen des tijds ingerichte Zaak, Schitterende Verlichting en keurige gelegenheid tot DANSEN. Binnenlandsch Nieuws. Fotografisch Atelier Arpad Halten, SCHA6ER 69ste Jaargaug. No. 783* Cl II IA KT. Dit blad verschijnt viermaal por wook: Dinsdag, Woensdag, Donder dag on Zatordag. Bij inzonding tot 's morgens 8 uur, worden Advor- tontiön nog zoovool mogelijk in hot oorstuitkomond nurnmos geplaatst. POSTREKENING No. 63830. INT. TELEF. no. 60. Prijs pej B maandon fl.C5. Losso nummoïs 0 coat. AD VERTEN- TIöN van 1 tot 6 rogels fl.10, iodoro rogol moox 60 cent (bowijino, inbogropon). Grooto lottors worden naan plaatsruimte bozokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Noord-Hollandsche Koribalbond. GROOTE op Zondag 1 Augustus a.s. PROGRAMMA; Terrein: Voetbalvereniging „Sparla". Enfcfée f 0.20, Vergadering' van den Raad op Dcmderdag&yooid 8 iiur, onder, leiding- van Biurgemeoster Haringf- buizen. Allen aanwezig. Do voorgelezen notulen woocdan onveranderd vaak gesteld. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen de suppletoire bcgrooting, alsmede de af- en over schrijving-en, zooals die in de vorige vergadering zjm vastgesteld. De commissie Malariabesirijding vraagt wedeb- om de subsidie ad 1 cent per inwoner voor bet vervolg te willten oontinueeren. Het Dag. Bestuur stelt voor, om gunstig te beschikken, dooh de bepa ling er aan toe te voegen, dat bet geschiedt tot wederopzegging en voorloopig voor een jaar. Allen voor. Van den heer A. Schenk Ka. is een verzoek in gekomen om ten behoeve van zijn zoon, die is gelaten tot de Handelsschool te Alkmaar, een Jrag-e in de kosten aan die school' te verleenen. Voorzitter licht toe, dat een bereid-verklaring der gemeente gewenscht is en dat de kosten zullen bedragen gemiddeld pl.m. 100 gulden per jaar. VAN RIJSWLJK'S SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. UITGEBREIDE KEUZE. PRIJZEN UITERST BILLIJK. drang om al1 die jongens te laten Ideren, «af nog wel eens anders worden. Voorzitter: Het zou me persoonlijk leed doen, wanneer we ten opzichte van die eene leerling af wijzend zouden beschikken. De heer Blaauboer: Het is toch te probeeMB. dat het op de ouders wordt verhaald. Wethouder Koster vindt dit een bijzonder geval; spr. is er altijd voor geweest,dat de ouders be taalden, alleen wanneer Ze niet bonden betalen, dan niet. Waar nu in de wet is vastgelegd, dat de gemeenten verplioht Zijn, bijdragen te verleenen en waar het alleen voor de Handelsscholen niet ver plicht is, meen ik dat we tegenover alle ingezetenen geen uitzondering moeten maken. De heer Speets: Er is in den breeds over ge sproken en ik gevoel' veel voor hetgeen de heeren Peper en Blaauboer er van zeggen. De -zaak is al niet nieuw meer. Genoeg is aangetoond, dat wan neer de ouders het konden betalen, dat bet dan ook gewonsoht was. Nu staan we voor een eigen aardig geval, dat het voor de Handelsschool niet verplioht is voor de gemeente, doch 't lijkt me nu moeilijk, om voor deze eene leerling afwijzend te De heer H. Slikker zou eerst overleg willen ple gen met Schenk. Voorzitter licht nog toe, dat we niet kunnen ver halen voor een dergelijke verordening is gemaakt en die dan eerst nog door Ged. Staten moot worden goedgekeurd, doch willen de heeren 't voor loopig yoar een jaar toestaan, dan kunnen we altijd weer zien. Wethouder Sleutel: U haalt me de woorden uit den mond; dat had ik ook willen zeggen, we kunnen dan altijd weer zien. De heer Blaauboer: Het gaat heelemaal niet per soonlijk; voor Schenk vind ik het beroerd, wanneer het voor kinderen was, waarvan de oudera niet bonden betalen, zoiu ik er voor zijn. De heer Koster vindt het maar 't beste, te beslhiten voor dit jiaar toe te staan en later te bespreken, of het wensiehelijh is een verbaal-ver ordening vast te stellen. Ten slotte wordt het voorstel van R. en Wi. met de toevoeging van voorloopig voor een jaar, in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen aan genomen. Voor de heeren H. K. Koster, H. Slikker, J. SpeetS en A; D. Sleutel'en tegen de heeren P. Peper, Jb. Waiboer Hz. en C. Blaauboer. De heeren ^laauboer tegen Waiboer: We heb ben het verloren. De heer Waiboer: Niets aan te doen. Hierna volgt opmaking aanbeveling benoeming zetters, wegens periodieke aftreding van de heeren O. J. Blaauboer en A. D. Sleutel, waarvoor de vol gende dubbeltallen worden gekozen: voor eerst genoemde: no. 1 C. J. Blaauboer, no. 2. Jb. Wai boer Hz. en voor laatstgenoemde: no. 1. A. D. Sleutel en na 2 J. Speets. Volgt aanbieding gemeènterekening, dienst 1925. De ontvangsten hebbon bedragen: gewone dienst f 50003.06, uitgaven f 47810.52, saldo 2192.54; ka- pi taaldienst: ontvangsten f 36344.201/», uitgaven f 36157.08, batig saldo f 187.12#. Deze rekening zal tegelijk met de rekening van1 DB GELE WINKEL heeft een FAAM, ook met zijn NIEUWE KOUSEN staat hij BOVENAAN DEPOTS: Schagen J. BALKBreezand, Mei. BERG; Alkmaar Mej. BEUDEKER—tegel, Hofplein. ook de allerfijnste casimere, in de Gele Winkel v. JAAP SNOR Zuidstraat Helder. NOORDSCHARWOUDE. De heer J. H. Bouma, sedert bijna 10 jaar kommies bij 's Rijks belastingen, wordt met 1 September over geplaatst naar Heerenveen. LANGENDIJK. De Nationale Kolfwedstrijden, die dit jaar te Zuid- scharwoude worden gehouden, zullen 4 dagen duren. Zaterdag 11 September zullen zij aanvangen, om Dinsdag d.a.v. te eindigen. Tevens heeft ook de al- gemeene vergadering in die gemeente plaats. DE RIJKSBOUWVOORSCHOTTEN. Naar reeds werd gemeld, heeft o.m. de gemeente Amsterdam aan de regeering verzocht, den rentevoet der premie-bouwvoorschotten van 0 te brengen op 5 Deze voorschotten worden door het rijk via de gemeente aan de bouwers verstrekt, naast de fonds perdu door het rijk aangegeven premies en de gemeenten blijven er dus aansprakelijk voor. Teneinde zich eenige zekerheid te verschaffen, neemt doorgaans de gemeente van den bouwer een eerste hypotheek. Om het den bouwers nu gemakkelijker en daardoor het risico voor de gemeenten nog gerin ger te maken, verzochten enkelen het rijk, den rente voet te verlagen. Naar „De Tel." thans ter bevoegder plaatse vernam, heeft de minister van financiën op dit verzoek af wijzend beschikt. De Staat moet zelf leenen tegen 8 en zijn lee ningen zijn nog niet converteerbaar; dus kan van een verlaging geen sprake zijn. Wel stelt de Staat de gemeenten in de gelegenheid de voorschotten volledig af te lossen tegen 4—van welke ge legenheid reeds door Den Haag en Rotterdam ge bruik werd gemaakt. Ook hierom is er voor den Staat niet de minste reden, tot verlaging over te gaan. OUDESLUIS. Deze week hebben de%inderen van de O. L. school alhier hun jaarlijksch schoolfeest gevierd. Maandag maakten de kleintjes van de drie laagste klassen met auto's, die hiervoor door eenige particulieren geheel belangloos werden in gebruik gegeven, een reisje naar Schoorl,, Bergen en Egmond aan Zee. Het weer was goed, dus konden zij volop profiteeren van den autorit, duinent speeltuinen en niet te vergeten de zee, het aantrekkingspunt van groot en klein. Na van alles te hebben genoten, gingen zij via Alkmaar, alwaar even bij de hertjes werd vertoefd, weder huiswaarts. Ongeveer 8uur arriveerden zij weer in opgewekte stemming, opgewacht door vele moeders. Woensdag met den eersten trein, gingen de leer lingen uit de drie hoogste klassen een bezoek bren gen aan Amsterdam. Na eerst een poosje in de Bijen korf te vertoefd, gingen zij per tram naar Artis, al-1 waar natuurlijk nogal geruimen tijd werd doorge- bracht. Na nog te hebben genoten van het geesti- ge tooneelstukje „Dik Trom", was het tijd geworden aan de thuisreis te denken. Om half acht kwamen I ook zij weder, afgehaald door de Harmonie, en ge- j volgd door vele ouders, in de beste stemming aan. Na op het schoolplein een afscheidslied en een lang criterium en draagwijdte van dit conflict Deze men taliteit en opvatting, terzake van de gestie der transportarbeidersbeweging aan Langendijk, hadden, zien we de zaak juist, een dergelijk groeiproces door gemaakt, dat niet als vrucht de geschiktheid had voortgebracht om veel toegevendheid aan den dag te leggen, die de transporters tot overwinnaars zou promoveeren. Velen onder de kooplui, wij weten het, waren, zooals wij het hooren betitelen, het dictator schap der arbeiders moe, zij begonnen hoe langer hoe meer het stelsel te haten, waarbij de kooplui als werkgevers in het transportbedrijf zoo goed als niets hadden te zeggen in de verdeeling en aanwijzing van den arbeid, dien zij lieten verrichten. Allicht zou die animositeit tegen dat stelsel niet zoo groot zijn ge worden en tot het nu tot uiting komende verzet heb ben geprikkeld, als onder de transporters niet eenige „verkeerde" elementen schuilden, die volgens de kooplui de schuld zijn van veel en velerlei. Deze grie ven te noemen ligt buiten het bestek onzer correspon dentie, die slechts de bedoelingheeft de feiten mee te deelen, die, naar het oordeel der eene partij, die der kooplieden, tot de tegenwoordige situatie hebben ge dreven. Zoodat we ons geen partij stellen, doch als onpartijdige toeschouwer de zedelijke verplichting voelen, Alle omstandigheden mee te deelen, die beide partijen recht laten wedervaren. Te meer en te eer der doen we dit, omdat ons werd gewezen op de noodzakelijkheid, ook de grieven der werkgevers mee te deelen, wat tot nu toe werd verzuimd. Het ge- B. en W. stellen voor, waar ook voor andere scho len moet worden bijgedragen, gunstig te beschik ken. JDe heer Pepen vraagt of de gemeente daartoe vellicht is. Voorzitter _zegt, dat -de gemeente voor de Han delsschool niet verplicht is, maar wordt die bijL drage niet toegezegd, dan wordt zijn zoon niet toegelaten. In 'de eerste plaats achten we het billik, omdat ook voor andere scholen betaald moet worden en in de tweede plaats kun nen we ons nog zoo goed indenken den strijd die destijds met Alkmaar is gevoerd over die Handels scholen. De gemeente Alkmaar heeft later die gun- jtige bepaling gemaakt, dat de buitengemeenten de helft moeten bijdragen en daardoor tegemoet is gekomen aan de wenschen der buitengemeenten, 'zoodat wij nu ook van onzen kant een royaal standpunt moeten innemen. De heer Peper vraagt of 1v haald op de ouders. Spreker acht 't niet billijk. b of het dan Van worden ver- Voorzitter: Men zou heb als voorwaarde kinnen stellen, dooh uit een billijkheidsoogpunt vinden we, dat we tegenover die eene leerling gunstig moeten beschikken. De heer Peper: Ja, nu is het er maar één, doch een volgend jaar kunnen er wel 5 otf 6 wezen. Voorzitter: Dat kunnen we altijd afwachten. On langs is er een bepaling gemaakt, dat voor, leerlin gen, die in Alkmaar blijven, niet betaald; behoeft te worden, waarvoor we erkentelijk kunnen zijn* De heer Blaauboer is1 het met den heer Peper eens. Voor de andere scholen moeten we bletalen, anders Zouden we dat toch zeker ook hieb doen. Dti is< een geval dat, wanneer de gemeente geen subsidie betaalt, de leerling niet wordt toegelaten, doch als Schenk 't zelf betaalt, zal1 hij toch zeker toegelaten worden.Wat bespaard kan worden, moeten we doen. Ik heb al veel meer aangevoerd, dat ik een groote tegenstander ben van die subsidie-verleening-, doch daar is eenmaal niets aan te doen, dat voor die andere scholen be taald moet worden. Voorzitter zegt, dat we, wanneer het yoor an dere soholèn verhaald kon warden, 't misschien zouden doen. De heer Blaauboer Ja, maar dit is nog vrij1 en daaroin moeten we er tegen gaan. We hebben het vermemgvuldigingscijfer verlaagd, doch het kan later wei weer eens verhoogd moeten worden. Die het G.E.B., welke sluit in ontvangst en uitgaat op een bedrag vfan f 1902.02# op voorstel' van B. en Wl in handen worden gesteld van de oommissie, waar voor worden aangewezen de 5 Raadsleden, buiten de Wethouders. Rondvraag. De heer H. Slikker vraagt inlich tingen over de electrificatie aan de Nieuwesluis. Voorzitter zegt, dat B. en W. een schrijven hebben ontvangen van het 'P.E.N., waarbij werd meegedeeld, dat het aantal perceelen dat was opge geven, nog te gering was, terwijl tevens werd verzocht, te bevorderen, dat bijv. door de straat verlichting uit te breiden tot Nieuwesluis, meer kans van slagen zou zijn. Voorloopig is de zaak nog in behandeling, dooh ik voor mij twijfel er niet aan of het zal wel komen. De heer Slikker: Dus er zal dit jaar nog wel niets van komen. Voorzitter heeft alle hoop van wel. De heer Peper merkt nog op, dat onlangs, toen de Burgemeester en Zeeman aan de Nieuwesluis zijn geweest, de menschen onvindbaar waren en nu janken ze om licht. Voorzitter: Wij van onzen kant zullen ons best doen; we kunnen het niet forceeren, doch ik twij fel er niet aan, of het bedrijf zal medewerking verleenen. De heer Waiboer vraagt of B. en W. nog drang kunnen uitoefenen bij het Waterleidingbedrijf, dat de Walingsweg wordt aangesloten. Voorzitter zegt ook in dit opzicht goed vertrou wen te hebben en kan in dit verband meedeelön, dat op het congres van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, ook 'de Directeur van heb bedrijf aan wezig was en zeer Sterk was opgekomen voor de belangen van het platteland. Hierna sluiting. zal hij leven, aan den heer Groot, die wegens af treding, zijn laatste reisje als commissielid mee maakte, te hebben toegezongen, en het hoofd der school aan allen dank had gebracht voor hunne me dewerking tot het welslagen van dit kinderfeest, trok ken allen huiswaarts en zijn de schoolfeesten alhier wederom voor dit jaar afgeloopen. BIJNA GESTIKT. De dienstbode van mevrouw B., Van Meursstraat te Eindhoven, zette Maandag de aardappels op het gascomfoor en draaide het gaskraantje open, doch vergat het gas aan te steken. Toen mevrouw later in de keuken kwam, lag het meisje bewusteloos op den grond. Aan den ter hulp geroepen geneesheer gelukte het na 20 minuten de levensgeesten op te wekken. in allerfijnste uilvoering legen matige prijzen. In alle malen, ook naar oude onduidelijke iolo's. Nieuwe Niedorp. Filiaal N00RD-SCHARW0UDB. (Zie 3e blad.) De strijd is geëindigd, de strijd is begonnen. Zoo ongeveer zou de tegenwoordige l(toestand kunnen worden gekarakteriseerd! nu na drie weken sta ken, waarin telkens pogingen tot benadering werden gedaan, partijen verder van elkander verwijderd zijn dan ooit. Was er de laatste dagen eenige teekening gekomen in de onzekere situatie, doordien de Rijks bemiddelaar, oud-minister S. de Vries, blijkbaar een compromis als voorstel had, dat oppervlakkig be schouwd en te oordeelen naar de stemming, die dat voorstel had opgewekt, voor uitvoering en verwe zenlijking vatbaar bleek, toen puntje bij paaltje kwam en de bekrachtiging er van door wederzijdsche partijen zou worden vastgelegd, had men gerekend buiten mentaliteit en opvatting der hooplieden van volg van de eenzijdige beschouwingen omtrent de onderhavige quaestie of van de tot uitdrukking ge komen meening, dat er best een gunstige oplossing kan worden gevonden, kon zijtn, dat bij het publiek de meening post vatte, alsof het hier slechts een Icon- strijd gold, die zijn oorsprong zou vinden in de zucht van de werkgevers om een aanslag te doen op het Icon van den toch reeds karig bezoldigden werkman. Zonder, partijdig te zijn, kan als een onomtootelijke waarheid worden meegedeeld, dat de loonquaestie slechts een onderdeel van een onderdeel is in dit conflict, al is het begrijpelijk en te verdedigen, dat de werknemers ook de geringste loonsverlaging trachten te voorkomen. De arbeiders hebben zich nu nogmaals tot de bur gerij gewend met een manifest, waarin er wordt aan herinnerd, dat de staking liep over de aanstelling van een aantal vaste arbeiders door de werkgevers, niet gekozen uit de losse transportarbeiders en de verlaging van een aantal tarieven met circa 20 pro cent. De transportarbeiders waren niet bereid de voorstellen der werkgevers te aanvaarden, omdat aanstelling op de wijze der werkgevers de kans op werk aanmerkelijk zou verminderen en omdat ver laging van loon hun ongemotiveerd lijkt. De ar beiders waren echter tot toenadering bereid, en wil den de kooplieden gelegenheid geven tot aanstel ling van een aantal vaste arbeiders, mits zij be reid waren de wijze van aanstelling, die jarenlang heeft gegolden en goed heeft gewerkt, te laten be- staan. Daartoe werden de volgende voorstellen ge daan, in ons 3e blad vermeld. Een extra woord wordt tot de tuinders en tuinders- kneehts gericht, om geen onderkruiperswerk te ver richten, ten einde zich zelf voor schade te vrijwaren. Door dezen loop van zaken is de strijd verscherpt, en wordt gevreesd, dat de rust moeilijker zal zijn te handhaven dan tot nu toe. We vernemen echter, dat die politiemaatregelen zullen worden genomen, welke relletjes trachten te voorkomen o.m. door de stakende arbeiders den toegang tot de los- en laad plaatsen te verbieden. Van de medewerking der tuin ders en tuindersknechts stelt men zich niet het min ste voor ten gunste van de stakers, tenzij alsnog de georganiseerde moderne vakbeweging het voor de ar beiders opneemt. De politieke partij, die daarvoor het eerst in aanmerking komt, heeft tot nu toe een pas sieve rolgespeeld. Verwacht wordt dat deze niet in een actieve wordt omgezet. Aangezien de%hoofdbesturen der combinatie van de

Schager Courant | 1926 | | pagina 1