Flinke Dienstbode, Waterman Vulpenhouder Boekhandel *.ti. Trapman 8- Co., Sctiagen Van hier en van daar. Advertentiën. CHRISTINA. Simon Kromhout, Meisje-alleen, UITSTAPJES door Nederland. WEENX5CH15 HUIZIEN. De Weensche correspondent der N.R.Crt. aehrUfi: Alle vreemdelingen, die de oude keizerstad bezoe ken, zijn er over uit, hoe in-netjes de stad er nu weer uitziet. De straten worden goed schoon gehou den. de talrijke plantsoenen toonen steeds een keur van bloemen, terwijl de Ringstrasse en Donaukade eveneens met bloemen zijn gesierd; voor het verkeer zorgen moderne nette trams en auto's, cn bovenal zien alle huizen er zoo goed onderhouden uit. Kn dat komt, omdat de wettelijke bescherming van den huurder, die oorzaak was, dat de, door de waar devermindering van de kroon, tot een minimum ge daalde huur, werd gestabiliseerd, ihet noodzakelijk maakte aan den eigenaar het recht te geven, zijn eigendom op kosten van den huurder te laten her stellen in stand' houden. Daarvan hebben natuur lijk alle huiseigenaars gretig gebruik gemaakt, en daardoor maken de gebouwen op den bezoeker den indruk van groote welvaart. Daartegenover staat evenwel, dat deze huizen, die den eigenaar geen of slechts een luttel inkomen bren gen. nagenoeg onverkoopbaar en dientengevolge ook niet verhypothekiseerbaar zijn. De waarde is zoo ge daald, dat als koopprijs dikwijls niet meen wordt betaald, dan de huur, die het huis vóór den oorlog opbracht. Iir het vorig jaar taxeerden de schatters van de ge rechten de huizen in de buitenwijken gewoonlijk nog op het 20.000 voudige, die in de binnenstad, op het 30.000 voudige van de huur, die zij vóór den oorlog opbrachten, of daar immers de waarde van de toenmalige gouden kroon het 14.500 voudige is van die van de papieren kroon 1.33 en 1.5 voudige van die huur. Bij executieve verkoopen bepaalde de rechtbank dan nog. dat het onroerend bezit ten minste 50 pet. van die geschatte waarde moest op brengen, maar die bepaling was oorzaak, dat nage noeg alle huizen onverkocht, bleven, en de verkoop wegens gebrek aan koopers moest worden opgeheven of verschoven. Daardoor is de prijs nogf meer gedaald, zoodat men tegenwoordig heele mooie huizen voor 8 tot 10 pet. van de waarde van voorheen kan koopen. Dat daarin op een góeden dag, door opheffing van de bestaande oorlogswet, waardoor de eigenaar dan weer het recht zal krijgen, zijn huis naar eigen goeddunken te verhuren, .verandering zal komen, be- hoeft geen 'nader betoog, maar in Oostenrijk, dat arm is aan kapitaal, wil en kan niemand zijn geld in onroerend hèzit beleggen, dat hem voor onbepaal- den tijd, geen of slechts een heel gering inkomen op brengt. Mr. Zimmerman heeft de Oostenrijksche regeering herhaaldelijk op dien onhoudbaren toestand opmerk zaam gemaakt en er op gewezen, hoeveel buiten- landsch kapitaal hier belegging zou zoeken, wanneer weer als voorheen de mogelijkheid bestond, het als hypotheek op Weensche huizen te geven. Zoowel Seipel als Ramek hebben ook steeds stap pen in die richting gedaan, de oppositie is echter mef den tegenwoordigen toestand tevreden, dflar de stad Weenen, door haar houwbedrijvigheid zich van een kern van sociaal-democratische kiezers in hare hui zen heeft verzekerd, die zij in de komende jaren nog aanzienlijk hoopt te vergrooten. WAAR IS DE ERFGENAAM? In 1925 woonde een Poolsche jongeman te Wee nen het optreden van een Poolsche danseres, Emma Jedlicka genaamd, bij. De Pool emigreerde naar Ca nada, waar hij dit voorjaar als een welgesteld far mer stierf. Zijn geld liet hij na aan een buurman, 5000 pond, op voorwaarde dat deze 1000 pond beste don zou, om de danseres terug te vinden, welke hij slechts eenmaal in zijn leven gezien had on wier optreden zulk een indruk op hem had gemaakt, dat bij haar met eon doceurtje van 5000 pond gelukkig wilde maken. De danseres is nog niet ontdekt. DE DIEFSTAL TE RANGOON. 20 Februari hebben auto-bandieten te Rangoon een bedrag van 300.000 ropijen, dat aan een En gelsche firma behoorde, gestolen. Zeven van hen zijn nu veroordoeld tot 10 jaar dwangarbeid we gens diefstal met geweldpleging en 8 anderen tot 7 jaar gevangenisstraf wegens heling. De rechter bracht een warm© hulde aan de politie voor haar activiteit. WEER EEN. Men meldt uit Leer (Oost-Fr.), dat bij Bremervör- de een zware dijk van de Oste Donderdagnacht is doorgebroken en hoewel allerlei hulpmiddelen wer den gebezigd, om het water tegen te houden, het gat in den dijk was gisterochtend circa elf meter breed, zijn alle omliggende landerijen en weiden onder water geloopen. Het vee is gered. HET GEBOORTECIJFER DAT ZAKT. Te Woód Green, een voorstad van Londen, Is het geboortecijfer tot 14.24 per duizend gedaald het laagste dat ooit in Engeland geregistreerd is. Het gemiddelde voor de steden van Engeland on Wa les is 18.8. Het* hoofd van den geneeskundigen dienst te Woodgreen^pegt dat dit lage cijfer niet heelemaaï betreurd behoeft te worden. Wat wij verliezen in boeveelheid, meent hij, winnen wij in hoedanigheid, want het is veel wenschelijker dat weinige gezonde kinderen geboren worden dan een 'massa zwakke lingen die niet alleen een ellende voor zichzelven, maar een last voor de maatschappij zijn. Hij schat dat van elk van de thans geboren kinderen ver wacht kan worden dat het twaalf jaar langer leeft dan zijn grootvader. ALLES NAAR BUITEN. Het week-end-verkeer vanaf Londen was dit maal in verband met het feit, dat het Maandag a.s. bank holyday is, buitengewoon omvangrijk. Om het kwartier vertrokken er treinen naar de voornaam ste badplaatsen en alle treinen waren overvol. Twee der hoofdtreinen waren uit niet minder dan 87 wa gens samengesteld en vervoerden in het geheel ruim 6000 passagiers. Ook de kanaalbooten, die hun dienst verdubbeld hadden, waren stampvol. Buitengewoon druk was ook het verkeer per vliegtuig. Niet minder dan 25 groote vliegtuigen zijn eergisteren van Engeland naar Frankrijk gevlogen, die in totaal ruim 400 passa giers overbrachten en dit alles ondanks de berich ten over aardbevingen aan de Normandische kust en de berichten over de onwelwillende houding der Fransche bevolking tegenover de valuta-reizigers. AUTO-ONGEVAL. In de nabijheid van Grenoble is een automobiel, waarin zich, behalve de chauffeur, en familie van vijf personen bevond, van een helling van tion me ter hoogte naar beneden gestort. Drie der inzitten den, een 74-jarige weduwe, haar dochter en een nicht, waren onmiddellijk dood, terwijl de chauf feur doodelijk gewond werd. De beide anderen lie pen slechts lichte kwetsuren -op. OVERCOMPLETE COGNAC. Noorwegen, waar, gelijk bekend, algeheel drank verbod heerscht, al kan men er zonder moeite zijn glaasje jenever krijgen, heeft een handelsovereen komst met Frankrijk, volgens welke het jaarlijks *00.000 liter cognac moet invoeren. Do overeen komst loopt thans 4 jaar, en waar Jaarlijks 1Ó0.000 liter gebruikt wordt voor geneeskundige en tech nische doeleinden, liggen er 1.200.000 liter opgesla gen, waar men geen raad mee weet. Het is goede kwauteit, die nog van jaar op jaar beter wordt. Weldra zal Noorwegen in zijn eognac verdrinken, zonder dat óén dorstige Noorweger er zlln tong aan bevochtigd heeft. NET ALS DIOGENES. In de nabijheid van Cleveland in den Staat Ohio is een dorp ontstaan dat zijns gelijke wel nergens m de wereld heeft, In Ohio bad men voor wei nige jaren kostelijke wijnbergen, die een produet leverden, dat voor de wijnen van Californie niet hoefde onder te doen. Een wijnfirma in Cleveland was tot het inzicht gekomen dat het drankverbod wel niet meer zou worden afgesehaft, en ze be sloot mitsdien baar wijnkuipen van de hand tp doen. Het waren 36 groote vaten. Een inwoner uit Ohio werd de nieuwe eigenaar, en hij liet ze zoo veranderen, dat ze met een beetje verbeelding voor zomerhuisje konden doorgaan. Hij zelf nraeht een geheelen winter in een der vaten door. De gewel dige kuipen zijn van hard eikenhout, de duigen van 5 tot 10 e.M. dik. Elk vat weegt ruim 3700 Kilo en ze hadden een inhoud van 25000 Liter. Toen ze voor een twintigtal jaren werden gemaakt, kosten ze bijna 3000 gulden per stuk. De nieuwe eigenaar liet ze in een rij op een betonnen vloer zetten. Aan den eenen kant werden twee ramen gemaakt, aan den anderen een raam en een deur. De „voorgevel" heeft een muggevrije veranda. In elk kuiphuis is electrisch licht aangebracht; ze hebben voorts een ijskast en een W.C. Een der kuipen doet dienst als gemeenschappe lijke badinrichting. De eigenaardige huizen vonden terstond een bui tengewonen aftrek. EEN NIEUWE METHODE OM HOUT TE KLEU REN. Een nieuwe methode om hout te kleuren is het kleuren op stam, dus van den levenden boom. Aan i de sappen die de boom opzuigt, wordt namelijk kleurstof toegevoegd, dio het geheele hout door drenkt en een bepaalde gewenschte tint geeft, ciie het beitsen daarvan later overbodig maakt. Verschillende houtsoorten al* linden, ahorn en beuken kan men aldus op stam reeds kleuren. Er' worden daartoe in den stam kort boven hqj; aard oppervlak gaten geboord, die automatisch steeds met kleurstof gevuld blijven. Men kan het hout in zijn geheel door en door gekleurd verwerken, doch er is reden om te verwachten dat het vooral voor dekbladen van triplix zal worden gebruikt. Velerlei kleuren moeten op de omschreven wijze kunnen worden verkregen, terwijl de bestendigheid tegen den Invloed van het licht even groot moet zijn als van hout dat van nature gekleurd is. Het flnancieele ontwerp in de Fransche Kamer aangenomen, V Met 295 tegen 188 stemmen is Zaterdag het finan- cieele ontwerp der regeering in zijn geheel door de Kamer aangenomen, waarbij alle amendementen op de financieele ontwerpen ontoelaatbaar werden ver klaard, teneinde de debatten over het ontwerp te be spoedigen. Nochtans begonnen de communisten, die zich reeds met hand en tand tegen bovengenoemd voorstel had den verzet, vreeselijk tegen te spartelen en trachtten door een aanhoudend schreeuwen, de geheele verga dering door en waarbij zich vooral Renaud Jean, een bijzonder grof heerschap, onderscheidde, Poincaré's rede onmogelijk te maken. Hun lawaai had echter een averechtsche uitwer king, want uitgezonderd de socialisten, sloten zich de andere partijen des te vaster aanéén. De rede van Poincaré kenmerkte zich door haar zakelijken grondslag en de weinige omhaal waarmee zij; werd uitgesproken,. Elvenals ieder ander ziet Poin caré de zwakke plekken in het ontwerp en men moet nu ook niet gaan denken, dat van meet af aan de koers van den franc zal gaan stijgen. Neen, verre van dat, Dit is trouwens ook geenszins de bedoeling van Poincaré, tenminste niet de oogenblikkelijke be doeling. Hij' acht het zijn eerste taak den brand te blussehen alvorens het huis te herbouwen en den bouw te verstevigen. Berst dient do huidige begrooting, die nauwelijks sluitend, gemaakt is, in evenwicht gebracht, alvorens tot muntstabilisatie kan worden overgegaan. Niets wordt door de regeering verzwegen, want te genover de geruststellende mededeelingen, zooals het bevredigend binnenkomen der indirecte belastingen in de laatste maanden, doet Poincaré eveneens de mededeeldng, dat de franc veel lager gedaald is dan de goudvoorraad van de Bank van Frankrijk en haar portefeuille wettigen. De behandeling der artikelen kon. ondanks de her haalde obstructie-pogingen der communisten, onge stoord doorgaan en achtereenvolgens werden de ver schillende artikelen aangenomen. Een wetsontwerp, ingediend door den minister van Financiën, waarbij de termijn voor terugbetaling van invoerrechten op buiten]andsche graan van 31 Juli op 20 Augustus gebracht wordt, werd eveneens door de Kamber aangenomen. Alzoo is nu de eerste werkelijk© stap gezet, welke tot stabilisatie van den franc kan leiden. 0e schuldregeling. E'r is echter altijd nog een donkere wolk, die den thans opklarenden politieken hemel blijf verduiste ren en dat is de schuldregeling tusschen Frankrijk en Engeland. Naar In politieke kringen het hardnekkige ge rucht gaat, zou' de regeering van plan zijn, het par-, lement te vragen, zich uit te spreken over de schuld regeling met Washington en Londen, alvorens de Kamer voor eenigen tijd uitééngaat. De goedkeuring op do regeling met Elngeland zal hoogstwaarschijnlijk geen moeilijkheden opleveren, doch zeer waarschijnlijk zal de regeering die met de Vereenigde Staten, welke minder gunstig zijn, alleen onder belangrijke reserves krygen aanvaard. Het plan van Poincaré is, om evenals zijn voor ganger, ter delging van de Fransche schuld, eon fonds te stichten dat uit bepaalde daarvoor aan gewezen middelen wordt gevoed, en waaruit aflos sing en rente zal worden betaald Het voorstel tot het stichten van deze amortisatie kas zal aan deNationale Vergadering (Kamer en Staat) worden voorgelegd, waardoor er een consti tutioneel karakter aan wordt gegeven, ten einde bet fonds buiten het bereik van het Parlement te Stellen en het te onttrekken aan het politieke spel De genoemde middelen voor de samenstelling van het fonds zullen worden beveiligd door een consti tutioneel verbod, opdat zij niet voor andere doel einden gebruikt kunnen worden. Volgens het „Journal" zal een onverbiddelijke strijd worden gestreden tegen de speculanten die van de daling van den franc denken te pirofiteeren. De regeering bezit alle noodige strijdmiddelen om te zegevieren, maar bewaakt het zwijgen over de bijzonderheden van de te bezigen taktiek. Verder schijnt Poincaré, evenals zijn voorganger, teneinde de stijging van den franc te bevorderen, credieten in het buitenland niet te versmaden en een dankbaar gebruik te willen maken van de toe zeggingen die Caillaux reeda ui Engeland en Neder-i land zou hebben gekregen. Twee botsende machten. Wij hebben al sinds eenigen tijd onze lezers in korte berichten het een en ander meegedeeld over den toestand' in Mexico, en hoe daar door de tegen woordige regeering opgetreden wordt tegen de ka tholieke kerk en haar aanhangers. En het is den dag van Zondag geweest die in ver band met1 de afkondiging van reeds vroeger gemaakte wetten, zooveel onheil en tweespalt over Mexico heeft gebracht, die een conflict in het leven heeft ge-j roepen tusschen kerk en staat in dat land. Het was in 1857 toen onder de regeering van pre sident Comonfort. dat in Mexico de scheiding tua- schen kerk en staat werd afgekondigd en onder ver schillende daarop volgende presidenten zijn steeds weer nieuwe anti-clericale maatregelen uitgevaar digd. Toen volgde president Diaz, de bekende dicta tor van Mexico, die veel goeds voor dat land heeft gedaan en onder wiens krachtige regeering langen tijd het door tweedracht en strijd verdeelde land voorspoed heeft gekend: Deze president heeft die anti-clericale wetten laten verslappen en hij heeft de hand gelicht met al te strenge maatregelen. Inge trokken werden die wetten en besluiten tegen de ker kelijke macht niet, zeer zeker om als het noodig was, over weer voldoende invloed te beschikken, als de kerkelijke machtbegeerte al te groot zou worden, President Diaz is door andere minder verstandige mannen opgevolgd, en de snel op elkaar volgende re voluties brachten steeds nieuwe presidenten en het is thans president Calles, die den strijd tegen de kerk heeft heropend en besloot om de nog steeds bestaande wetten zoo scherp mogelijk uit te voeren. De tegenwoordige president ziet in hetgeen hij; doet niets anders dan het uitvoeren van bestaande wetten en past daaraan toe de door hem noodjig gevonden politiemaatregelen. De Mexicaansche wetten moeten volgens hem worden geëerbiedigd en het oppergezag van den Staat gaai boven dat van de kerk, ziedaar de lijfspreuk van dezen gezagvoerder. En zoo verbiedt de Mexicaansche wet' het bezit van elk grondgebied aan welke kerk ook. De Staat wil de beslissing houden over het aantal geestelijken, over de nationaliteit daarvan, zij' mogen alleen Mexicanen zijn en over de oprichting van nieuw# kerken, enz. onz. Br mogen buiten de kerken geen godsdienstige plechtigheden worden gehouden, en de oprichting van lagere scholen is aan de geestelijkheid verboden, evenals het godsdienstonderwijs jn de openbare scholen verboden is. Het spreekt vanzelf, dat de katholieke kerk in het overheerschend katholieke Mexico het optreden van president Calles als een oorlogsverklaring heeft op gevat. De roomsche geestelijkheid' heeft besloten al le openbare kerkdiensten te «taken en zullen de roomschen zich verzetten tegen het in bezit nemen van kerken door den Staat, De regeering neemt haar tegenmaatregelen en het Is er zelfs toe gekomen dat o<p geloovlgen, die de kerk niet wilden verlaten, is. gevuurd door regeeringstroe- pen en tien personen werden gewond. Verschillende geestelijken werden gearresteerd £n de secretaris der apostolische legatie in Mexico City is reeds naar de grens geleid om uit het land gezet te worden. Uit alles blijkt, dat de toestand uiterst gespannen is. Zondag hebben, ondanks het feit dat de geestelij ken uit de kerk bleven, duizenden geloovigen deze kerken bezocht. De katholieke bisschoppen hebben een brief tot de regeering gericht, waarin zij zich bereid verklaren gedurende een redelijken tijd een wapenstilstand aan te gaan, totdat de bevolking door middel van een plebisciet een beslissinginzake het religieus conflict kan nemen. De betooging'der arbeiders had gisteren een rus tig verloop. Tijdens de betooging baden de katho lieken in de kerken om verbetering van den toe stand. Zaterdagavond is het tot botsingen gekomen. Een vrouw wierp een agent met een steen en doodde hem. Daarna werd de vrouw gedood door de po litie. Hierop ontstonden ernstige onlusten. Uit Pachuca wordt gemeld, dat daar ter plaatse Zaterdag zes vrouwen en zes kindern gestikt zijn in de menschenmenigten in de kerken. De pauselijke nuntius heeft het land verlaten. De Engelsche gezant heeft officieele stappen gedaan betreffende de inbeslagneming der bezittingen van de Engelsche Kathedraal, die aan de Britsche on derdanen toebehoort. Het broeit tn Rusland. Het klinkt wel wat eigenaardig dit warme op schrift voor het koude Rusland, maar toch geeft het t best weer dat de algemeene toestand in dit Sovjet-rijk verre van normaal is, ook zoover het be treft de verhoudingen in de zoogenaamde regee- ringskringen. Steeds weer duiken er berichten op over de strub belingen tusschen de verschillende kopstukken van deze roode regeering. Het is een doorloopende strijd wie of in dit wereldhervormend milieu den boven toon zal voeren en wiens haan daar koning zal kraaien. En wij zouden daar in deze rubriek niet speciaal cp wijzen, als 't niet was dat de Daily Mail-cor respondent in Moskou op dit feit opnieuw de aandacht had gevestigd. In de rijen der sovjets heerscht ernstige verdeeldheid, zegt dit blad. In de laatste dagen is ook Trotski op het appel versche- non. Verontrust over de dreigende scheuring zou hij het plan gevormd hebben een bezoek te bren gen aan een der regimenten, op wier trouw hij kan rekenen, ten einde deze troepen te overreden naar de hoofdstad op te rukken en Kremlin en regee- ringsbureau in bezit te nemen. Zijn plan werd ech ter verijdeld en er zouden thans plannen bestaan om hem te arresteeren. Dit schijnt men evenwel niet aan te durven, daar Trotzki's invloed sedert zijn terugkeer te Moskou na zijn ziekte steeds toe genomen is, vooral in het leger en zijn tegenstan ders vreezen dat Trotzki's arrestatie wel eens tot rebelli in het leger zou kunnen leiden, met als ge volg, een verhaasting van het eind van het hui dige regime Zinovieff wordt nog steeds in zijn woning zorg vuldig bewaakt. Er zijn verschillende teekeuen, zoo meent de correspondent van de „Daily Mail", die er oh wijzen,, dat de oneenigheid tusschen de extre mistische communisten en de gematigden op ge welddadige wijze zal eindigen. In Petersburg en Moskou hebben tal' van arresta ties plaats gehad in verband met het conflict in de communistische partij. 25 Juli zijn te Moskou niet minder dan ,66 leden der communistische jeugdbe weging cn 143 roode-gardisten, leden van de com munistische oppositiegroepen, gearresteerd, terwijl talrijke personen als lid der partij geschrapt zijn. In den avond van 23 Juli bedroeg het aantal gearres teerden alleen te Moskou' 547. Te St. Petersburg is bet aantal arrestaties geringer, maar toch heerscht ook daar een zeer gespannen toestand. De crisis in den Engelschen mijn bouw, Cook, de secretaris van den Engelschen mljnwer- kersbo,nd, die Vrijdag in zijn rede te Coalville reeds had laten doorschemeren dat de krachten der sta kende mijnwerkers uitgeput raakten, heeft Zondag te Seghill in Northumberland gezegd dat de lei ders van den bond bereid zijn tot onderhandelingen over een schikking. Daarbij zou echter geen sprake mogen zijn van een verlenging van den werkdag, maar van een arbeidsovereenkomst over het geheele land, met behoud van den zeven-uurs-werkdag en onder een nader vast te stellen loonschaal. Cook wil dus berusten in een loonsverlaging, maar hij is overtuigd dat deze slechts tijdelijk be hoeft te zijn, omdat na uitvoering van het reorga nisatieplan het mijnbedrijf gemakkelijk de oude loo- nen zal kunnen betalen. door de buurplanten. Staat een gezonde plant naast een zieke, zoo ie er alle kans, dat de eerste door de laatste wordt be smet en dat deze min of meer duidelijk de verschijn selen van het eerste ziektestadium gaat vertoonea. b. door den bodem. 1 Welke rol de grond speelt bij het overbrengen dei- ziekte ie nog niet geheel opgehelderd. Men schrijft daaraan niet meer zoo'n grooten invloed toe als vroeger. Poot men een gezonden aardappel uit op ©en plaats, waar het laatste Jaar een bladrolzieke plant heeft gestaan, dan bestaat de mogelijkheid, dat de nieuwe struik ziek wordt, maar zeker is het niet. Tijdens den winter kan de grond zijn besmet tende werking hebben verloren. Voorzichtigheids halve is het natuurlijk aan te raden akkers, welke veel zieke struiken hebben opgeleverd, enkele ja ren van de aardappelteelt uit te sluiten. c. door insecten. Bij het overbrengen van de smetstof van zieke op gezonde planten, schijnen vooral luizen en wantsen, die hun snuit in de eerste en vervolgens in de laatste steken, werkzaam te zijn. d. door nog onbekende oorzaken. Ter verklarng van alle gevallen van besmetting meent Dr. Oortwijn Botjes te moeten aannemen, dat er nog andere dan de reeds genoemde factoren bij het transporteeren der smetstof in het spel zijn. Volgens hem zijn er aanwijzingen dat deze oorza ken te zoeken zijn óf in de bemestingen met stal mest óf in de aanwezigheid van een zieke plant op betrekkelijk grooten afstand. Niet alle aardappelvarieteiten zijn in gelijke mate vatbaar. In de Eigenheimers is de ziekte nog niet gevonden, bij de Zeeuwsche blauwen en bonten komt zij practisch niet voor en bij Roode Star, de Wet en Frisius zelden. In sterke mate worden aan getast Paul Krugcir, Bravo en sommige .Muizen soorten. Voorbehoedmiddelen. I. Geen pootgoed nemen van zieke of verdachte planten en evenmin van struiken, die in de nabij heid van zieke pollen staan, ook al vertoonen zij geen ziekteverschijnselen. Men sluite perceelen, waarin nogal enkele aangetaste planten voorko men, van de levering van pootgoed geheel uit. II. Het aankoopen van te velde goedgekeurd pootgoed. Wordt dat geregeld toegepast, dan komt men hiermee een heel eind in de goede richting, al is het geen beslist afdoend middel. III. Het uitsluiten van die perceeJen van de aardappelteelt, waarop de bladrolziekte veel voor komt. IV. Het verwijderen tijdens den groeitijd van alle zieke planten met de buurplanten, ook als deze 'gezond lijken. V. Vroeg rooien van die perceelen, welke poot goed zullen leveren. Men rooie vroege aardappelen omstreeks half Juni, middelbare half Juli en late begin Augustus. Amsterdam. K. VAN KÊULEN. PLANTENZIEKTENLEER. 211. Daar ik voorloopig afwezig zal zijn, raad ik de lezers mijner rubriek, die zieke planten hebben op te sturen of vragen te stellen, aan, zich te wenden tot den plaatselijken correspondent of regelrecht tot den Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkun- digendienst te Wageningen. DB BLADROLZIEKTE DER AARDAPPELPLANT. Besmetting kan ook plaats hebben: INPLAATS TAN KAARTEN. P. WITSMEER en D. WITSMEER-Bossen geven hiermede kennis van de geboorte van hun Dochtertje Langereis, gem. Nieuwe Niedorp, 1 Augustus 1926. Heden overleed plotseling, ten huize van den heer Jb. Groet, onze Zwager, Broeder en Oom, de heer in den ouderdom van bijna 59 jaar. Uit aller naam, Jn. WAAG. J. WAAG—Kromhout en Kinderen. Schagen, 31 Juli 1926. Ondergeteekenden betuigen, mede namens hunfie kinderen, hun har- telijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hun zilveren feest onder vonden, Th. KOS. Ja. KOS—Sluis. Anna Paulowna, Aug. 1926, £au de (o^ncja/ji rzeuc Opwekkend en verfrlsschend. Parfumerie Joyzelle - Haarlem. VERLOREN, Maandagavond in Schageneen Tegen belooning terug te bezor gen bij O VERDIJK, Land oouwd warsstraat. P.G., goed kun nende werken, zoekt tegen 15 Sept. of eerder betrek king als in klein gezin. - Brieven no. 125, Boekhandel Ebert, Hilversum. Een trouwe gids met vele bi- zonderheden betreffende Steden, mooie Streken, Bezienswaardig heden, Hotelwezen, van elke pro vincie het mooiste, onrriisbaar voor reisjes in ons land. per spoor, tram, boot, auto of rijwiel. Prijs slechts f 0.45, Fr. per post i 0.65 Verkrijgbaar in

Schager Courant | 1926 | | pagina 3