Zaterdag 7 Augustus 1926. 69ste Jaargang. No. 7890. Vierde Blad. ALB A IS 0, voorheen en thans. Binnenlandsch Nieuws. SchagerCourant it le ihfc eu- ran rail md rbü en, de. ge- .75 int- i Mussolini -wil het ffeld in eigen land konden. I De Italianen bekoeven niet te reizen, waarom zou- den ze kun 'land verlaten om elders minder mooie streken te gaan bezoeken? Zij krijgen geen passen i meer, of slechts voor koogst-noodzakelijke gele genheden. Overal is het reizen strenger en duurder dan hier. de treinen in het klassieke land, bekend als „li bel paese" mogen nergens zoo volgeladen worden, de trams zijn er luchtig en goedkoop en glijden als op vleugels over de gladde rails, de heuvels op, de hellingen af, zo zijn voorzien van gordijnen en latjesblinden. i Deerlijk frisch trekt de geurige bergwind door het compartiment, dat- bezet is met vroolijke, on dernemende inenschen. Kan «men in Rome Zelf voor do somma van 41/* cent (50 .eentesimi) de geheele stad doorkruisen, voor een reis van twee uur, de heuvels in, betaalt men niet meer dan 60 Holl. cents. Er is een keurig net voor bagage: men Zit op fl'uweelen kussens, le kl'as. In de tweede klasse is "'t nog goodkooper, maar wat spoediger vol, zoodat .men dan wel heel erg tijdig moot plaats nemen. De Italianen vinden het niets erg om een half uur te vroeg al in een prettig hoekje bij het raam te zitten, er valt toch altijd watl grappigs waar te nemen, of te_ luisteren naar. anderer gesprekken. Men maakt hier van zijn hart geen smoorkuil en schaamt zich niet mensc-helijke aandoeningen te vertoonen. Mijn doel was Gastel Gandolfo, van wjiandt ik excursies maken wil. Dit plaatsje ligt 426_ M. boven den zeespiegel. Wat een heerlijk uitzicht! Alle stadsgewoel, alle drukte en warmte liggen achter mij en ik staar droomerig over het geheimzinnige kratermeer, dat spiegelglad en azuurblauw do kleur van den hemel opvangt en weerkaatst. Stil, stil is het, zacht zoemen bijtjes, zoet geuren rozen, inalva's. kamperfoelie. Ernstig lokt het laurier laantje tot verpoozen in zijn schaduw. Krekels sjir pen. kapelletjes fladderen. Kleine bruingrijze zwa luwtjes met witte borstjes scheren langs do water planten aan den oever, st.ngen, dalen, tuimelen om eén vleugel heen. ITeel anders zijn ze dan de groote zwarte muurzwaluwen in Rome, die zoo groot als kraaien, somber en doelbewust over de stad vliegen, tot in "de smalle straten, overvloed van voedsel >1- i vindend in de myriaden kleine mugjes en vliegen, er IHier twetteren ze nu en dan in de boomen, welke \r- de hellingen van het meer versieren, zo zijn vroo- lijkerdan hunne collega's in de Eeuwige Stad. Geen meeuwen scheren hier over 't water, zooals men in Zwitserland wol ztiet, geen motor- of stoomboot verkeer heeft hier plaats. Er zijn enkel een paar tto f ranke, bl'anko roeibootjes van villabewoners of van <6- de herberg beneden, die door visschérs bewoond lor 1 wordt, welke nu en dan met het net achter aan de boot bevestigd, in den avond gaan roeien. Het \meer is 1.70 M. diep en de omvang is 10 K.M. Dee's loopt er een paadje langs, van waaraf jon gens steeds in en uit het water loopen, een b i- gelegenheid is er niet en zelfs het kleinste strandje ontbreekt, maar de ondiepe plekken waaromheen biezen groeien, geven voldoende gelegenheid tot spartelen en dartelen. Zooals overal in dit oude? maar jong lachende land, zijn ook hier antieke bijzonder interessante of mooie bezienswaardighe den. Door een gids wisten we dat we een boeren familie moesten opzoeken, waarvan de vrouw de bewaarster is van een paar* sleutels, die toegang geven tot de sluizen, nog door de oude Romeinen gebouwd, het Emissario geheeten. We vroegen den weg aan een baanwachter, daarna aan een tuinier en kwamen dan ook terecht op het gebied der familie, waar tw%e meiskes van 10 en 12 jaar ons vroolijk verwelkomden, maar vertelden, dat vader en moeder uit waren en eerst laat in den avond zouden terugkeeren. „Maar ik kan U alles laten zien," zei de oudste en gewapend met een Bibele- •bonschen reuzesleutel ging zij ons voor. DeI>eide meisjes huppelden op bloote voetjes om ons heen. Giuseppina heet de oudste en ik heb zelden zo ijn mooi kind gezien, alles is perfekt: de frissche roode mond mot witte tandjes, het puntkinnetje met 'n kuiltje, het rechte neusje en^ de goudbruine oogen, vol' tintelingen, de goudbruine Haren, met een beetje krul' erin, brengen ons in verrukking. De jongste heet Triëste en is blond met Ma,uwe, schuwe oogen en een ernstig, roze gezichtje. Geen van beide zijn ze zich hare bekoorlijkheid bewust. Parmantig wordt het roestige hek geopend en we staan in een vochtige, donkere ruimte, die uit kolossale steenblokken is opgebouwd, waaruit aan alle kanten Venushaar groeit. De zoogenaamde ey- clopenblokken zijn tegen den rotswand aangebouwd en de grond is geplaveid met enorme plakkaten basalt. Een hekwerk van tralies daalt tot in het meer. De twee juffertjes springen op de steenen wallen, waartusschen Het meerwater staat en be ginnen ijverig aan een groote dwarsstaaf te draaien, waardoor een scHroefstang naar boven stijgt, met zich mee optrekkend een zwaar luik en het stille water is in de gleuf een bruisende waterval ge worden, het verdwijnt rechtstreeks in een spelonk en vandaar onder de rotsen door, als in een water- tunnel, om verder in irrigatiekanaal!jes te vloeien. Deze constructie is al oeroud, want, toen de vesting stad Albalonga nog bestond, waar nu het klooster- gehucht PalazzuoJa troont, is er vroeger eens zulk hoog water geweest, dat 't hier en daar geulen schuurde in de lage plaatsen der hellingen en de campagna in spoelde. Dat was in het jaar 394 v. Ghr., terwijl de oorlog tegen Veji aan den gang was. De Romeinen lagen reeds meer dan zeven jaren voor Veji in belegering. Het was midden, in den zomer, en alle rivieren en beken stonden heel iaag, toen het meer plotseling buiten Zijne oevers trad,, waarschijnlijk was er eene kleine uitbarsting onder water, want het is een kratermeer. De doo mt- £eHj'k verschrikte Romeinen brachten offers aan ge_ kunne goden, maar deze bleven zonder resultaat. een 'Hunne profeten konden hen geen raad geven. Zij [stonden afgezanten naar Delpfii om het prakel van - Apollo te raadplegen. Maar ondertussc^en bleef het peer strijgen en den bewoners yan Veji kwam dit eim ^er oore. Een oude man onder hen, welke een en poot toekomstvorscher was, ging eens kijken en en terwijl hij boven op den waf der stad stond te de Praten met een Komeinseh krijgsman, dien hij op ;P°8i kende van uit de dagen dat er vrede tusschen een de twee stammen lieerschte, drukte de Romein gen spijt en vrees uit, dat Veji geheel zou onder- vas, 'loopen en alle mensehen vergaan, maar de oude den jEtrusker lachte en antwoordde: aha, jullie denki ver pbji te nemén, maar al liep het heeïe Albaanlóe /eer leeg, in zeo, je zult het niet krijgen. De Ro mein was er niet over geetioht. daar hij1 den man als een groot profeet kende. Den volgenden dng kwam hij weer ïnet den oude praten en haalde dezen over de stad te verlaten. Zoodra de Etrusker naast hem stond, pakte de Romein dezen op en droeg hem naar het Romeinscho kamp, waar hij hem bij de legeraanvoerders braohb. Deze zonden den man naar den senaat te Rome. Toen gaf de oude man een verklaring van wat hij in ao toe komst zag betreffende het meer van Alba Longa. Hij vertelde aan de Senaatsleden, wat^ zij met het water moesten doen,' zoodat het niet meer in zee zou vloeien. „Als het meer overloopt, en het water het land overstroomt, en in zee verdwijnt, dan wee over,Rome, maar als het weggeleid kan yvorden, zoodat 't de zee niet bereikt, dan wee over Veji!" De senaat geloofde den man pas, toen de boodschappers van Delphi terugkeerden. Het ant- j woordt der goden kwam overeen met de woorden van den man van Veji. Men moest kanalen graven en de kracht van het water beteugelen en 't ge bruiken. De Romeinen zonden toen werklui, welke de heuvels begonnen te doorboren, om het water een uitgang te verschaffen. Hefc draineerde de j vélden en werd den Romeinen dienstig en vloeide niet meer zeewaarts. Zoo overwonnen zij Veji. Tullus Ilostilius verwoestte toen de stad, bracht de overgebleven bewoners over naar Rome en^hen werden op den heuvel Coelio woonplaatsen aan gewezen. Deze kolonie werd de godsdienstige La- tjjnsche hoofdplaats Latium. vóór Rome gesticht werd. Ascanius was de stichter der kolonie. Domitianus, welke veel later met zijne leger- in *iüe streek kwam en te Albano woonde, vooral des zomers, verbeterde de waterwerken en had daar vlak by zijne „thermen" of bad-inriohting. De* juffertjes hadden weer .een anderen grooten sleutel voor het hek, dat dit oude overblijfsel van weelde afsloot. Vlug bezemde de oudste de takken en blaadjes weg en we zagen de hoofden en voor- beenen van een fier span paarden in mozaïek op don grond in een hoek van_ een grot, welke verder op langs 'het smal, glibberig meer-pad te bereiken is. De zoldering, de wanden zijn met sralactieten begroeid. Twee Duitsche schilders, welke in 'de omgeving mooie boompartijen aan het schetsen waren,- traden mee naar' binnen. Deze weinig be kende en zelklen betroden ruimte, wordt niinfengrot of het bad van Diana g-onoemd. Van hier uit kan men den heuvel opklimmen naar de aardige kleine stad Albano. Wij wilden nog wel eens wat meer zien van 't geen Domitianus in deze streek heeft achtergelaten en zoo kwamen we bij een beschaafd Albaner, die den sleutel bezat van het Amphitheater. Een Colosseum in 't klein, op denzelfden voet aangelegd» yan travertünM'ok- ken echter, geen baksteen, in één jaar gebouwd, door slaven, waarvan velen uit 't Noorden. De on- deraardsche hokken en gangen zijn er en de velé loges en galerijplaatsen, do ganger buitenom en beneden voor het personeel. Het bood plaats aan 12.000 toeschouwers. Vroeger stonden er te Albano, dat h oog, op een heuvel ligt. twee villa '9, die van Clodius en rompejus; Domitianus maakte van die twee er één voor_ zichzelf. Hij hield er wreede genoegens op na, liet een consul ongewapend tegen beren vechten en er werd een schijn-veroordeehng opgevoerd van een* Vestaalsche maagd, waarbij geofferd werd aan do goden der onderwereld. Zij kwam er niet levend a£ Voor zijne badplaats en de enorme kazernete, zijner garde, het Castrum Albanum, welke hij er liet bouwen,, achter 't theater, had. hij een waterreservoir laten maken, dat nog geheel intact is en éenig in Italië. Men gaat er door een zware deur en langs eene steenen trap regelrecht in naar beneden en staat dan in eene ruimte van gewapend beton, bestaande uit 5 groote vierkante pijlers in de breedte en in de lengte, welke de bogen van oen gewelf steunen. In deze ruimte kan 3000 kubieke meter water geborgen worden. Het stroomde er vroeger boven in en aan den anderen kiint beneden weer uit. De pijlers loopen beneden rond naar den grond toe, zoodat zich daar geen vuil of mos zou vastzet ten. De derde bezienswaardigheid is wat er overge bleven is van de tempel van Minerva, Domitianus' schutspatroon. Domitianus werd in 96 n. Chr. te Ro me vermoord. De parfier zuilen zijn ommanteld met hdut. maar oudheidsliefhebbers hebben toch weer gedaan gekegen dat in dezen kleinen dom, door Con- stantijn I als Christenkerk gebouwd het hout van de pilasters gedeeltelijk weer is weggebroken om de mooie slanke zuilen, met de fijn gebeeldhouwde 'ka- piteelen weer aan 't licht te brengen. De mozaïek vloer ligt ondergronds en is -nog niet vrijgemaakt, waarschijnlijk is deze ie heidensch. Wel is er in eene nis, op lager niveau dan de kerk van tegenwoordig, een fresco -uit den primitieven Christentijd, de doop der eerste gelóovigen door Johannes. de doopeling staande in eene kuip. terwijl .zijn hoofd overgoten wordt. Als men het aangenaam gelegen stadje bijna uitgewandeld is. ziet men een groot eenvoudig gïbf- monument waarop abusievelijk venneld staat dat hier de Roratiërs en Curatiërs vielen, later is vast gesteld, dat dit het graf moot zijn van -Pompejua De beroemde „Portland-vaas" kwam hieruit, welke uit Griekenland geimporteerd was en verschillende voorwerpen, welke in het Etrurisch museum zijn van het Col legio Romana, waarin de stadsbiblio theek ge vestigd is te Rome. Albano is een geliefd zomerverblijf en er zijn een paar goede hotels en pensions. Er zijn nu ongeveer 10 000 inwoner^. Mooie wandelwegen, waaraan villa's liggen zijn de Galleria di Sofcto, versierd met prach tige ceders, onder IJrbanus VIII geplant, en de Gal leria di Sopra. De benedenweg was een geliefkoosde wandeling vah Goethe en dan' stond hij even stil aan de kleine kapel daar. De bovenweg leidt naar een klooster. Buiten op het plateau ervóór, vanwaar men aan beide zijden een prachtig uitzicht kan genieten, staar in de rondte een 'kruisgang, elke afbeelding achter glas, in een groote basaltstecn gevat en ervóór een bankje, om te bidden of te zitten. Nu de grootere kerk en 't kloos'er daar staan, is de tijd van de be devaart svangers voorbij. We wandelden een tuin in, waar, bij den ingane. een man zat in zalig niets-doen. Vroeger was de tuin het eigendom van den Pau9. nu steats-eigendom. De villa Torlonia, statig, gebouw met renaissance-portiekje op zuilen staat er tegen over. Mooie rococco fontein-bassins ien berceaux (rond gegroeide lanenbogen) -lokken ons verder. Aan het einde, zich steeds toespitsend naar een ander hek, staat 'n gebouwtje, als paviljoen bedoeld, met trap pen die elkaar boven ontmoeten en waar eene Venus droomt in een schelp. Beneden speurde ik in donkere gewelven, waar eén gang onderaards verdween in het onbekende, steeds vofder, misschien wel naar het Capucijnerklooster. Met eene gevraagde permis9iekaart zijn wé naar de Villa Barberini gegaan. Drie groote vette ijzeren bijen op het hek bewezen dat we terecht waren. Het pa leis van binnen zien, dat ging niet, bleek het, want de familie resideerde er zelve. Wel liet een vriende lijk Zwitsersch dienstmeisje ons binnen in de be nedenverdieping. die aan eene Zwitsersche familie verhuurd is. We bewonderden enkele mooie groote schilderijen, ontleend aan het arcadische landleven en het uitzicht. De tuin is als een lang hoogplateau, ernstig ^en koel onder dicht lommer, mee vele paral- telloopende lanen en rond-points, waar fonteinen bescheiden klateren, steenen banken nooden tot rus ten en antieke koppen als wachters op henneszuilen in de schemering aer groene overhuiving, voor zich uitstaren. Vele fragmenten liggen^ tusschen het klimop half verscholen waarschijnlijk van den tempel afkom:- sf:'x Het uitzicht van af een lang "breed en vnnies terras over de campagna is wijdsch en liefe- 1orv heuvels lioro-Pn plaatsjes om' hunne vierkante ke-V'nrenc -^«^baard ate steunzoekend. Een eroote ommuurde /tuin achter een oud, grijs huis trekt onze aandacht. Hier heeft de kardinaal Altièri gewoond, geliefd en betreurd door alle Ito- liaan8chö harten, toen hij in 1867 als slachtoffer der cholera stierf. Deze ziekte brak heel plotseling uit in de eerste keek van Augustus. Albano was Juist vol vacantiegangers en vreemdelingen, hoog en laag, van af de koninklijke familie van Napels en de voor naamste leden der Italiaansche aristocratie, tot de zuiniglevende joodsche kooplui uit het Ghetto, ho pend tegelijkertijd met frissche lucht, ook wat geld binnen "te krijgen, door het doen van voordeelige za ken. Op een mooien Maandag werden juist verschil lende feesten gegeven in de tuinen der verschillende villa's en daar Albano altijd voor epidemieën was gespaard gebleven, ook voor de pest, was men niet ongerust, hoewel er reeds enkele choleragevallen in Rome waren. Plotseling scheen er een vochtige kou de wolk uit de campagna op te stijgen, men hulde zich in mantels en sjaals en rilde. De wolk ver dween even spoedig als ze gekomen was en een overmatige hitte volgde. Onmiddellijk had de ziekte hare intrede gedaan. Menschen die op de tuinstoelen zaten, voelden zich onwel. Voor den volgenden mor gen waren er 115 ziektegevallen en 15 dooden. Allen die vertrekken konden, vluchtten naar Rome en de naburige steden. Wat men hoofdzakelijk zag waren groepen priesters die het laatste oliesel gingen bren gen, draagbaren waarop zieken naar de hospitalen gebracht werden en karren, welke de dooden naar het kerkhof reden. De mannen die deze daad ver richten moesten, waren klein in aantal geworden, zoodat zij geholpen werden door Zouaven. welke naar Albano gezonden waren, voor verandering van lucht tot herstel van gezondheid, na hevige koortsen! Op een morgen flat de begrafenisgelederen danig gej dund waren, kwamen ze net aan. Per telegram ver zocht men vanuit Rome medische hulp, bevelen en wagens. Kardinaal Altieri, welke bisschop van Al bano was. kwam zelf om door zijne tegenwoordig heid de verschr.k e Albaners moed in te spreken en de zakelijke leiding in handen te nemen. Gedurende den namiddag kwamen velen uit Rome om naar hunne verwanten te informeeren en hen nog tijdig elders te transporteeren. Omnibussen werden schaarscb 'en vroegen hooge prijzen. Bij het bin nenkomen van Genzano was een cordon opgesteld en niemand mocht dit passeeren, voor onderzocht te zijn. Op denzelfden dag werd de koninklijke familie van Napels aangetast, eenige' bedienden istierven en een der prinsen werd ernstig ziele. Den tweeden morgen rolden de doodenwagens door de stad en hielden hier en daar stil om ruwe hou ten kisten op te halen ter overbrenging naar hef? kerkhof. Vele winkels waren gesloten, daar de eigenaars gestorven of vertrokken waren. Vruchten- winkels waren verbannen. Allen hadden zoo moge lijk zuiverder lucht gezocht", maar he,t was al moei lijker geworden, daar de bewoners van Ariccia wach ters met geweren gezet hadden bij het groote viaduct van Albano. en alle omliggende steden, behalve Ro me, hadden dezelfde onoverkomelijke grens getrok ken. De aanvallen der kwaal waren zoo plotseling, dat als een rijtuig met vijf vluchtelingen de wijk ram naar Rome er dikwijls drie gestorven waren, voordat men de muren der stad bereikt had. Op den derden morgen waren er 150 sterfgevallen in Albano. De menschen vluchtten alle kanten uit, kampeerden aan den weg in allerlei wagens en tenten. Ongeluk kigerwijze namen de vluchtelingen de bacil der ziek te mee en stierven. Op den achtsten dhg stierf de koningin-moeder van Napels, na slechts 4 uur ziek te zijn geweest en op denzelfdendag werd Prinses Colonna, welke naar Genzajio gevlucht was, in het paleis van hertog Ce8arinï, met wien hare nudste dochter verloofd was, door de ziekte overvallen, terwijl zij aan het middagmaal zat en zij stierf binnen enkele uren. Onderwijl was Kardinaal Altieri onvermoeid in zijne toewijding om den zieken en stervenden het lijden te verlichten, zichzelven. te weinig rust gun nend en op den Vrijdag werd hij door de- ziekte aan getast,* om Zondag den llen te bezwijken. Onder de Zouaven begon dé ziekte hevig huis te houden; eindelijk stierven zij allen ten slotte, voor namelijk, daar, om plaats te winnen, de lijken welke tien eersten dag begraven waren, weer opgegraven en saamgepakt moesten worden. Behalve de Burgemet^ter, welke zeer vroeg gé- vlucht* was, waren alle«laatselijke autoriteiten ziek of dood en de Paus hdd Monseigneur Apolloni uit gezonden om het beheer der stad over te nemen. De laatste bakker, die den moed had in Albano te blij ven en zijn beroep uit te oefenen, stierf den 12en, zoodat brood en andere levensmiddelen uit Rome ge stuurd werden om de overlevenden voor den hon gerdood te vrijwaren. Eindelijk begon de cholera op den Hen te lu wen, na een tiende der bewoners te hebben wegge maaid. Onder de bisschoppen van Albano was Pietro Ado- brandini (San Pietro Igneo) beroemd, daar hij door vuur wandelde in 1067 om zijne onschuld te bewij zen tegen Pitro di Pavia, bisschop van Florence. Het feest van Sint Pancras, de schutspatroon van Albano, wordt hier met groote plechtigheid gevierd. De schedel van Sint Pancras wordt dan in een ver- guld-zilveren kistje rondgedragen, in eene lange pro cessie. Tot in het midden van de 17e eeuw waren de le den der familie Savelli heeren van Albano, tot treu rige gebeurtenissen de oorzaak waren van hun uit sterven. Het kasteel Savelli, twee mijlen westwaarts op een kegelvormigen heuvel staand, en overgroeid door klimop en wingerd, werd bij een beleg geno men door Juliano Ricci voor Paus Eugenius IV dn 14-36 en verwoest in 1660, maar gedeeltelijk her bouwd door Giulio Savelli. De jonge en knappe erf genaam van het geslacht was verloofd met de doch ter van den Markies del Vasto.uit Napels, welke een huwelijksgift van 600.000 kronen zou meekrij gen. Maar terwijl hij wachtte totdat zijne bruid dertien jaar zou zijn geworden en de verloving pu bliek gemaakt, werd hij hartstochtelijk verliefd op een mooi jong meisje uit Albano van nederige, maar fatsoenlijke afkomst. Haar vader, een huwelijk vree- zend met den jongenheer, haastte zich haar uit te j huwelijken aan een vasal, Christoforo genaamd, Maar de jonge graaf ging *oort haar met zijne atten ties te vervolgen, nam vlak tegenover het jonge paar een hui9 en schreef haar eiken dag, hopend het voor werp van zijne genegenheid toch nog voor zich te winnen. Zij bleef haren echtgenoot trouw en toonde hem al de brieven, maar Christoforo wantrouwde haar en werd jaloersch. Op een dag leende hij haren rok en andere kleedingstukken en dwong haar een brief aan Savelli te schrijven, verzekerend dat hij 1 den graaf alleen wilde vernederen door eene teleur- 1 stelling. Savelli kwam op het nachtelijk rendez-vous en werd ontvangen door Christoforo, die hem dood- 1 schoot, in den nek stak en het lijk voor het paleis i der Savelli's sleepte en liet liggen. Toen men den moord ontdekte, werden alle bewoners van Albano in hunne huizen opgesloten om hen het vluchten te beletten. Christoforo was reeds lang in veiligheid, maar zijn arme vrouw en hare geheele familie werd in hechtenis genomen, en gemarteld, in de hoop, dat zij de schuilplaats van den vluchteling zouden mede- deelen, maar zij wisten deze niet. Na 6 maanden ge vangen gezeten te hebben, werden de familieleden vrij gelaten, maar de vrouw ter dood veroordeeld. Zij werd door tusschenkomst van de hertogin van Parma gered, en werd hare kamenier, waarna zij later bij de hertogin van Modena in dienst trad. De vader van den jongen graaf kwam nooit over den schok heen van den moord op zijn zoon en stierf in een krankzinnigengesticht en daar de eenige overlevende Savelli geen erfgenaam had, ging het eigendom van dit oude ras in handen van de familie Cnigi over. - BURGEBBRUG. Woensdagavond geraakte de auto van den viscfr- handelaar J. to Bergen alhier in de Egaléments- sloot. Do bestuurder had den wagen verlaten, maar oen 7-jarig jongetje was erin gobleyen. Misschien heeft deze do rem losgemaakt en is de auto in beweging geraakt. De heer J. G. Nieuwland, ga^ ragehouaor alhier, wik. met enkele hwlpvaardigon de auto weer op 't droge te krijgen. liet kind Had zich inmiddels weten te redden. Na oen kleine re paratie kon de wagen zijn weg vervolgen. - OTTDESL.UIS, Naar Wij vernemen, schijnen ep pogingen te wor den aang'ewend, om .alhier een rijvereeniging op te richten. Dit is het gevolg van 't bezoek van paar densportliefhebbers aan net .jaarlijksche Concours te Hoofddorp. Reeds op vele plaatsen in Neder land zijn dergelijke vereenigingen opgericht en met succes. Ook hier hebben reeds een 10-tal Sersonen hunne medewerking toegezegd. (Zie ver- er desbetreffende advertentie in dit nummer.) - CALLANTSOOG. Door eenige dames-badgasten worden pogingen in 't werk gesteld om te geraken tot Het aan schaffen van een uurwerk in den gemeentetoren alhier, welke zooals men weet, sedert do restauratie, welke 't vorig jaar plaats heeft gehad, „uurwerk- loos" is, dus onmachtig om de bevolking den tijd te verkonden. Door gemelde dames wordt bij de in gezetenen en mede-badgasten met infceek nljis en rondgegaan en ?t is zeker te wenschen. da hare pogingen zoover m gen s.agm. dat biun n nie>> te langen tijd de oude toestand weder esten'i wordt. - KOEDIJK. In de raadszitting van Donderdagmiddag weru aan de woningbouwvereeniging „Goea Wonen" met algemeeno stemmen een crediet verleend van 190 .0 gulden voor den bouw van twee dubbele arbeiders^ woningen en twee dubbele hooischuren. Uit de bijgevoegde exploitatierekening bleek, dat niet een huurprijs van f4.80 per woning on een opbrengst yan i' 200 voor do koolsohureu d.o uitgaven volkomen gedekt zijn. Voor de woningen zijn; meer dan vol doende aanvragen en voor do kookruimte waren zoo veel aanvragen, dat de ruimte gedistribueerd moest worden. De bouw van hooischuren werd goedge keurd, omdat daardoor een economischer exploita tie van den grond verkregen wordt. Verder werd besloten ?30 subsidie te verleenen voor het schoolfeest der kinderen, die naar de R.K. school te Oudorp gaan. De brandweer krijgt een crediet van f170 voor den aankoop van twee nieuwe wagens. Een verzoek van H. Beers om de kermis bij het station St.-Pancras een week vroeger, op 12 Sep tember, te stellen, werd afgewezen op grond dat het te laat was ingekomen. Hem zal de. raad worden Segeven, het volgend jaar vroeger met een zoo- anig verzoek te komen. De malaria-commissie ontvangt tot wederopzeg ging een subsidie van 1 cent per inwoner. De aftredende .zetters C. Beets en G. Slotemaker werden weer no. 1 gesteld. Als lid van het armbestuur werd de heer G. Slote maker met algenfeene stemmen herbozen. De gemeen ter ekening sloot met oen batig saldo van f2716.81. ONDER ZAND BEDOLVEN. Door een duin instorting is gisteren >te Katwijk aan Zee een zesjarige knaap onder het zand bedolven. Zijn vrienden probeerden direct hem. uit te graven, maar slaagden hierin eerst na tgeruimen tijd. Met veel moeite wist de inmiddels ontboden genees beer de levensgeesten op te wekken. De 'toestand van den knaap is echter 'nog zeer ernstig. BROEDERTWIST. Bij oen familietwist is gisteravond een 16-jarige bewoner van de Leliestraat te Leiden door zijn 20- jarigen broer met een mes in den rug gestoken. Le vensgevaarlijk gewond-is de jongen naar het Aca demisch ziekenhuis overgebracht. De dader is door de politie in arrest gesteld. UIT HET CELRAAMPJE ONTVLUCHT. Eenige dagen geilden werd iemand, afkomstig uit Dordrecht, te Kapelle ter zake van een reeks dief stalion gearresteerd. 'Op hem werden verscheidene in- i brekei swerktuigen gevonden. Hedennacht is hij door een klein raampje, dat zich in de cel van het arres- tantenlokaal bevorfü, gevlucht. Nasporingen met po- litiehonden hadden geen resultaat. EE NAMERIKAANSCH OORDEEL. „Geen Amerikaan moet in zijn jonge jaren ver zuimen een kijkje in Holland te nemen", zoo verr klaarde Mr. Arthur L. Lee, de penningmeester van den (New Yorkschen hotelhoudersbond. toen hij van 'zijn tocht, naar het conntinent met de Amerikaan- sche hoteliers terugkeerde. En dan geeft ihij een en-» thousiaste beschrijvingnatuurlijk van de dijken, de molens, de lage huisjes, de tulpenvelden, Marken, en Volendam, kortom Van wat de 'Amerikaan in het land onder den zeespiegel pleegt te bewonderen. „Eir wordt in Holland méér Etngelsch gesproken dan waar- in Europa ook en het is de beste plaats voor Amerikanen om een goed kop koffie te drin ken", is zijn conclusie. GEMEENTERAAD HELDER. De raad der gemeente Helder heeft gisteravond vergaderd in hoofdzaak om in commissie nogmaals de aanhangige plannen voor de reorganisatie der gemeentereiniging te bespreken. Deze betreffen de oprichting van een stortplaats voor vuil in de ge meente. Een comité van belanghebbende ouders heeft zich tot den raad gewend om tot stichting van een gym nasium over te gaan. De gemeente Helder heeft tot nu toe telkens voor een termijn van vijf jaren ont- i heffing verkregen van de verplichting tot oprichting van een gymnasium. De laatst verleende ontheffing expireert dit jaar. In het adres wijzen bedoelde ouders op het feit, dat in Helder als inrichting voor voorbereidend hooger onderwijs slechts een H.B.S. met ö-jarigen cursus bestaat, waaraan evenwel geen 1 litterair-economische afdeeiing is verbonden, en dat de gemeente Helder thans reeds 30.000 inwoners telt, 50 pet. boen het voor een gymnasium verplicht ge stelde minimum. Het adres is gerenvoyeerd naar B. j en W. om prde-advies. 1 Een voorstel om toe te treden als lid van de Nederl- Vereeniging voor onderwijs- en ontwikkelingsfilms werd door den raad aangehouden voor nadere kosten- begrooting. Het betrof hier een uitgaaf van f 100 benevens de kosten van eventueels huur der film en een^ theater. Eén anti-re vol utionnair raadslid hield een principieel betoog tegen de bioscoop in het alge meen. - BROEK OP LANGENDIJK. Benoemd tot bestuurslid der banne Broek op Langendijk de beer P. Slot Az. - ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, is aan den heer M. bwarthor alhier vergunning verleend tot het 'bou wen van een benzineinstalTatie met een onder- grondsch reservoir en bovengrondsche aftap- uirichting. - BROEK OP LANGENDIJK. De tumbouwvereeniging „Gyoentecul'tuur" zal by genoegzame deelname^ een tuinbouwcursus openen Gehoopt wordt, dat zioh een voldoend aantal cLeel- nemers zullen opgeven, daar anders geen rijkssub sidie verkregen wordt.

Schager Courant | 1926 | | pagina 11