Vergrootingen MODERNE FOTO'S Fotografisch Atelier Arpad Molkan, Van hier en van daar. RèME, DE ONVATBARE MISDADIGER, Georges Rème, alias Richard, alias Bestin, enz., en?., heeft 27 jaren gevangenisstraf te goed en wordt door vijf parketten gezocht. Woensdag is hij voor de zooveelste maal ontsnapt aan de handen der politie. Op 27-jarigen leeftijd begon Rèfcae zijn uiterst-fan tastische carrière te Perpignan. Daarna werkte hij gedurende twee jaar te Oran, Angoulème, Airecht, Marseille, Besangon, en talrijke andere oorden als dief en oplichter. Alles was van zijn gading: auto's, juweelen, enz. Hij placht als grand seigneur te rei zen per auto, hetgeen het hem makkelijk maakto een groot jachtveld bestrijken. De ontsnappingen van Rème zullen berucht blij ven in' de annalen van de politie. Minstens tien maal heeft hij den dans weten te ontspringen. En ge woonlijk op de meest brutale manier. Zijn jongste ontsnapping spant misschien nog wel de kroon. Deze „ster" op zijn gebied werd onlangs, na te Havre aan de politie ontkomen te zijn, te 'Parijs op gepikt en in de Santé achter slot en grendel ge bracht. Woensdagochtend werd hij, met andere arrestanten per celwagen naar het paleis van justitie gebracht om door den rechter van instructie verhoord te worden. In de wachtkamer, waarin hij was gebracht, fcat hij naast eenige jongelieden, die voor den. kinder rechter moesten verschijnen. Rème, die tenger van gestalte os, stond op toen dozen werden opgeroepen, on liep met hen mee tot de deur van de rechtzaal, waar de kinderrechter zetelde, welke gelegen is vlak bij een uitgang 'naar de quai des Orfèvrea Een gen darme aan de deur, di e hem staande hield wuifde hij toe met een bundeltje papieren, dat hij in de hand hield, wierp hem het woord „inspecteur de la Sureté!" toe en stond op straat. Zijn nauwkeurige kennis van de inrichting van het paleis van justi tie en zijn groote brutaliteit en koelbloedigheid heb ben hem weer geholpen. Nog pas enkele dagen geleden had hij een paar rechercheurs op zijn weg naar den rechter van in structie vertrouwelijk toegeknikt en hun verzekerd, dat zij hem niet lang meer zouden zien „j'aime le soleil et la solitude me póso!" Het paleis van justitie was in rep en roer maar George Rème was en bleef verdwenen! De heelo Parijsche recherche is op zoek om deze blamage uit te wisschen. .Hdbld. DA'S TE VEEL, Het Journal officiel bevat de benoeming, van tniet minder dan 389 officieren en 2953 ridders in de Fran- sche orde du Mérite agricole. AANVARING. Volgens een bericht uit Rio de Janeiro is het kustvaartuig Bitas in de bocht van Ararasvmet een ander vaartuig in botsing gekomen. 21 passagiers en 5 matrozen zijn verdronken. AUTOBUS OMGESLAGEN. Gisteravond is in het Noordelijk gedeelte van Lon den een autobus omgeslagen. 5 inzittenden werden gedood, 11 gewond. SPOORWEGONGELUK IN POLEN. Uit Warschau, Augustus. Bij een spoorwegonge luk bij Rzeszow, tusschen Krakau en Leinberg, zij'* 43 menschen gowond, waarvan één ernstig. NEGEN MENSCHEN VERBRAND. Te Rostock bij Praag is een oude schuur afge brand, die bij voorkeur door landloopers als. nacht verblijf werd gebezigd. De schuur brandde geheel uit. Bij het opruimen der puihoopen vond men de resten' van verkoolde lichamen. Naar schatting zijn Degen personen in de vlammen omgekomen. Geruchten doen de ronde over een moord en d£t do brand zou zijn gesticht, ten einde de misdaad te verbergen. TREIN NAAR BENEDEN GESTORT. Te Auburn in den staat New York is een locomotief van een sneltrein ontspoord. De machine, een goe derenwagen en vier slaapwagens stortten een zeer steile en hooge helling af. Twee personen werden ge dood en vele anderen gewond. HITTEGOLF IN DE VEREENIGDE STATEN. Een hittegolf is in de staten van het Midden-Westen komen opzetten. In Kansas, Oklahoma en Noorde lijk Texas is de thermometer tot boven de 100 gra den Fahrenbeit gestegen met een maximaal tempe ratuur van 109 graden (42 graden celsius) te Salina in Kansas. EEN TURKSCHE VRACHTBOOT OVERVAREN. Uit Konstantinopel, 5 Augustus. Het Fransche schip Lotus, dat uit Beiroet kwam, is in de wateren van Mitylene in botsinr gekomen met een Turksch vrachtschip, dat in tweeën werd gesneden en snol zonk, waarbij 7 van de opvarenden verdronken. Toen de Lotus te Konstantinopel aankwam heeft het parket de arrestatie van don officier van de wacht gelast. De reeder heeft 120.000 pond schadeloosstelling geöischt. GROOTE BRAND TE HULL. Reuter meldt uit Huil dat daar gisteren brand is uitgebroken aan de kade die boven de stad langs de rivier is gebouwd en die een openbare wandelweg is. Het grootste gedeelte van dit massieve houten getim merte, hetwelk zich bijna een Eng. mijl langs de Jlumbor uitstrekt, is vernield. Vrijwel de gehoele op slagplaats voor vruchten, die eon der grootste was in heel Engeland, is in vlammen opgegaan. De scha de loopt in.de duizenden ponden sterling. DE AANSLAG OP MUSSOLINI. Do genoesheeren, die den geestestoestand van juf frouw Gibson hebben onderzocht, die onkelen tijd geleden een aanslag' op Mussolini heeft gepleegd, z"u eonsgezind tot do conclusie gekomen, dat zij ontoerekenbaar is. Zij stellen voor, haar in een krankzinnigengesticht op te sluiten. PORD IN DUITSCHLAND. Ford heeft thans ook te Berlijn en fabriek geopend en de dijrectie daarvan heeft het ai dadelijk aan den stok gekregen met het personeel over de instelling van een hedrijfsraad. „Wanneer gij in ons bedrijf Duitsche wetten wilt stellen zoo verklaarde zij zullen wij ook Duitsche loonen betalen." De Vorwarts, die dit meldt, erkent dat de loonen bij Ford hooger zijn dan bij Duitsche werkgevers. De Deutsche Bergwerkztg., het orgaan van de mijneigenaars, teekent hierbij aan: „De vakbonden stellen den Duitschen ondernemers juist altijd Ford tot voorbeeld en ongetwijfeld is de loonpolitiek van Ford navolgenswaard. Do vakbonden zullen mits dien Ford geen kwaadwilligheid kunnen verwijten, maar dan dienen zij ook to erkennen dat de bij ons gebruikelijke vakbondspolitiek met hooge loonen niet kan samengaan. Kan dat misschien de openbare mee ning in Duitschland niet tot nadenken stemmen?" Do Frankf. Ztg. merkt op dat de vrucht van zulk nadenk* n toch wel anders kan uitvallen dan de Bergwerksztg meent „Zeker, Aüierika heeft goede loonen en weinig sociale politiek. Het kan zich dit laatste veroorloven, juist omdat de arbeiders veel ge makkelijker dan bij ons het risico van ontslag, ziekte, ouderdom enz. op zich kunnen nemen door zelf een spaarpot te maken of zich te verzekeren. In Duitsch land is echter het loonpeil van dien aard dat zulks onmogelijk is en voor afzienbaren tijd onmogelijk blijft, ook al rust het loonpeil. Daarmee moet elke buitenlandsche onderneming en ook Ford, rekening, houden." in allerfijnste uitvoering legen matige prijzen. in alie maten, ook naar oude onduidelijke foto's. Nieuwe Niedorp. Filiaal NOOHD-SCUAHWOUDB. GROOTE BRAND BIJ DURBAN. Blijkens een Reuter-telegram uit Durban heeft daar in de buurt een van de vernielende suikerriet branden gewoed, die ooit in Natal hebben plaats govtnden. De brand ontstond ergens aan de Illovo- rivler en verplaatste zich langs de kust in de rich ting van Durban. De door het vuur vernielde riet oppervlakte beslaat meer dan vijfhonderd acres. Men vreest dat niet minder dan twaalf inlanders in de vlammen zijn omgekomen. Drie Europeanen, die zich door de vlammen omsingeld zagen, wisten op won derbaarlijke wijze aan den dood te ontkomen. OPLICHTING BIJ HET WEDRENNEN. In samenwerking met een der hqogere beambten van het telegraafkantoor te Hannover heeft een me canicien een bookmaker op handige wijze gedurende goruimen tijd weten op te lichten. Wanneer de uit slag der wedrennen op het telegraafkantoor binnen kwam om aan don bookmaker te worden doorge seind, werd hot telegram gedurende eenigen tijd op gehouden, in welken tusschentijd de mecanicien nog een weddenschap afsloot, natuurlijk op het paard dat als eerste was aangekomen. De zaak moet lan gen tijd goed hebben gegaan en ze leverde den beiden oplichters oen aardig bedrag op. De book maker vatte echter achterdocht en na een scherp onderzoek had hij voldoende bewijs om hen bij de politie aan te geven. in te hebben toegestemd, Behalve Engeland en Nederland en misschien ook ^uitschiand. zal dus Amerika aan den financieelen steun aan Frankrijk deelnemen. En de hulp van Amerika zal niet gering zijn. Er worden zelfs be dragen genoemd van 250 millioen dollar. Maar van de ze credieten kan natuurlijk niets komen zoolang ao overeenkomst met Washington niet is goedgekeurd. Deze goedkeuring zal echter nog wel eenige moei lijkheden met zich meebrengen, wanneer men be denkt dat mannen als Tardieu en Louis Marin zich altijd hevig verzet hebben tegen de overeenkomst I Mellon-Bérenger. I Terecht wordt er echter op gewezen dat het beter voor Frankrijk zal zijn om de ratificatie royaal en i zonder eenige restrictie te doen, en geen pogingen aan te wenden om nog eenigerlei reserve geformu leerd te krijgen, omdat dergelijke, pogingen wel eens tot gevolg zouden kunnen hebben, dat de Amerikaan- sche regeering de geheele Fransche ratificatie niet erkennen zou. I De gevolgen van de stijging van den iranc. De gevolgen van de .plotselinge stijging Van den franc blijven niet uit. En dat het snel gaat moge blij ken uit hot feit, dat op den 21sten Juli het Engolsche pond gelijk stond met 242 franc en op het oogenblik met ongeveer 170 franc. Deze plotselinge stijging is voor de handelaars, die buitenlandsche valuta hebben moeten koopen voor het betalen van buitenlandsche producten, aller- minst voordeelig. Aan dergelijke nadeelen zal men echter moeilijk kunnen ontkomen. Duitschlands houding tegenover de landen met lage valuta. Duitschland, dat zich meer en tmeer herstelt aar den eenen kant en Frankrijk, België, Polen en Ita lië aan den anderen kant, de landen die alle aan dezelfde kwaal lijden, nl. moeilijkheden in den finan cieelen toestand. daaruit te geraken, trachten zij zich van de hulp van andere landen to verzekeren, en niets is natuurlijker dat ook Duitschland zijn steun aanbiedt, al zijn do belangen, die het daarbij op het oog heeft, van een eenigszins andere soort, dan meestal het geval is. Zooals bekend, heeft Duitschland verschillende stukken van zijn rijk, en bijna al izijn koloniën bij de onderteekening van den vrede in 1918 moeten afstaan. Nu het oogenblik voor Duitschland is aangebroken om misschien hiervan iets terug te krijgen, zal het zijn kans niet ongebruikt laten voorbij gaan. 'Daarbij komt dat in de genoemde landen, door hun financieele crisis, de buitenland-1 sche politiek verlamd wordt, waarvan Duitschland ijverig gebruik tracht te maken. Men imoet het ijzer! smeden als het heet is, nietwaar? Zoo is België van den financieelen steun van Duitschland verzekerd, wanneer het de twee plaat sen Eupen en Malmedy, op de grens van België en Duitschland gelegen, vroeger in Duitschland. maar thans in België, zou teruggeven. Deze aanbieding is al niet nieuw meer, want het vorige jaar heeft Duitschland reeds pogingen gedaan om ze terug te De financieele toestand In Frank rijk. Besprekingen over de del ging skas. Donderdag zijn in de Fransche Kamer de debatten ge- 't door voorgestelde wetsont-^^^^MJM werp tot oprichting van 'n amortisatiekas, welk ont- i krijgen. Hiervoor zouden in ruil de 6 milliard papic werp bereids met Ü-'O tegen 140 stemmen werd aan- ren marken, die in België zijn achtergebleven, en die genomen. I de oorzaak van de Belgische inflatie zijn geweest, ge- Er werd op het ontwerp nog wel eenige critiek uit-1 valoriseerd worden, geoefend, ofschoon de meeste Kaïnorleden zich vóórt Aan Polen heeft Duitschland aangeboden, aan een het ontwerp van de regeering verklaarden, uitgezon-leening deel te nemen, wanneer Polen de Noordelijke dord de socialisten en communisten, die nog steeds spoorwegen in den Poolschen corridor aan Danzig oppositie voeren, zij het dan 'op theoretische gronden, zou afstaan. waarin echter niemand meer belang stelt, nu de Dok aan Frankrijk wil Duitschland een leening franc stijgt. Een voorstel van de socialisten om de verstrekken, mits Duitsch Kameroen, in Afrika, of amortisatiekas te scheiden van hei tabaksmonopolie 8en andere kolonie, die thans in Fpansch bezit is, (één van de middelen waaruit de kas gevoed zal w00r aan Duitschland komt. Een andere voorwaarde worden) werd met 356 tegen 172 stemmen verworpen, j dai de tweede en- derde Rijnlandzone ontruimd Ondanks de weinige belangstelling, die de socialis-1 zouden worden. Een Fransch politicus heeft gezegd, ten van de overige leden krijgen, gaan ze niet bij de dM het mogelijk is. dat Frankrijk, teneinde zijn va- pakken neerzitten en zullen zij bij het. Congres van i «Ma to stabiliseeren, genoodzaakt ia, zich hiertoe te Versailles een amendement indienen op de Grond- j vernederen, doch dat de hemel hen daarvoor moge wet, tot het beperken van de bevoegdheden van denbewaren. Misschien zal het met de op het oogehblik Senaat. Dit amendement zal wel verband stijgende waarde van den franc niet noodig blijken houden met artikel 4 van het ontwerp waar- zijn, maai* er kunnen zich nog onverwachte en on- in de minister van financiën gemachtigd wordt ge- 80wenschte omstandigheden voordoen, waarin een durende een tijd van drie maanden met den Gouver- dergelijke aanbieding van Duitschland wol eens uit- verneur van de Bank van Frankrijk overeenkomsten redding zou kunnen brengen. aan te gaan, ten einde de stabilisatie van den franc' Ten opzichte van België wordt in officieele knn-, voor .te bereiden door middel van een herstel van dén 8on verwacht, dat Duitschland wellicht succes zal franc. i hebben, wanneer het een gunstig voorstel aan België Mocht ook dit amendement van de socialisten 4oet* schipbreuk lijden, dan schijnen ze als laatste pijl op| i hun boog het voornemen te hebben een debat uit toi Servië en Bulgarije, lokken over do wijze waarop in dit onderhavige ge- val de Nationale Vergadering (dat i9 de vergadering) Er komen steeds meer berichten over de invallen van Kamer en Senaat tezamen), de verschillende za-1 van Bulgaarsche Komitadzji's (leden van een soort kon wil berechten. I vrijbuitersbende, die als franc-tireurs, optraden in Het tweede artikel van het ontwerp, waarbij de den laatsten Balkanoorlog), op Servisch grondgebied Bank van Frankrijk gemachtigd wordt buitenland- Die invallen nemen de laatste maanden een ernstig sche wissels en edel metaal aan te koopen, doet bij karakter aan en verschillende moorden zijn er het de pers de vraag ontstaan of hierdoor geen nieuwe gevolg van. inflatie in het leven zal worden geroepen, aangezien De gemoederen worden warm en men hoort zelfs de Bank voor deze aankoopen nieuwe biljetten zal het gerucht dat Zuid-Slavië mobiliseert om het ont moeten bijdrukken. j wapende Bulgarije binnen te rukken. Van de zijde der regeering wordt hiertegen echter; Dit bericht is natuurlijk zeer overdreven en het met alle klem betoogd, daar volgens haar hieruit zou al te dwaas zijn als de Zuid-Slavische regeering geen inflatie kan voortkomen, aangezien het bezit zoo iets zou doen, al is die regeering uiterst ont- van de buitenlandsche wissels een krachtig middel stemd over de hierboven genoemde invallen, is om den -franc te verdedigen. -Daarbij komt. dat In Toch wijdt de Europeesche diplomatie al haar aan- het ontwerp een bepaling is opgenomen, waarin een maximum uitgifte van biljetten wordt vastgelegd, zoodat het gevaar voor een te grooten aanwas van biljetten hierdoor is afgewend. Het tweede gedeelte van dit artikel, de aankoop van edel" metaal door de Bank van Frankrijk, is voor hen, die gouden en zilveren munt- hadden opgepot, en die tot nog miet boven de nominale papierwaarde heb ben mogen verkoopen, een onverwacht 'buitenkansje. Het stabilisatie-ontwerp aangeno men, Met 365 tegen 181 stemmen i3 door de Kamer het geheele wetsontwerp nopens de voorbereiding van de stabilisatie aangenomen. Door Poincaré werd er nogmaals op% gewezen, dat er in het ontwerp niets voorkomt dat opnieuw aan-i leiding zou kunnen geven tot inflatie, in antwoord op Chabrun, die er een gevaar in ziet dat aan de Bank van Frankrijk vergunning zal worden gegeven om nieuwe biljetten te drukken. Ook de communistische afgevaardigde Gachery critiseert het ontwerp en be schuldigt de regeering, ondanks alles inflatie te wil len. f De socialisten zijn eveneens van meening dat men thans op inflatie en buitenlandsche leeningen aan-, gewezen is en hameren nog maar steeds door op het oude aambeeld, nl. „heffing op het kapitaal." Toen Poincaré er in zijn verdediging op weesvdat de Bank vrij zal zijn om biljetten te weigeren aan ieder die ggen deviezen of goud aanbiedt, werd hij met applaus beantwoord. Het ontwerp werd daarna, zooals reeds gezegd, be houdens enkele kleine wijzigingen, in zijn geheel goedgekeurd. 1 dacht aan de toenemende spanning daar in het Zui den. Want niet alleen de twee genoemde landen dreigen in -conflict te komen, maar ook Roemenië is >roerig. Reeds is beweerd, dat de Roemeensche regeering een militaire zone wilde afbakenen van 20 K.M., om de invallen tegen te gaan in de Dobroedsja, (na den tweedon Balkanoorlog aan Bulgarije ontnomen). Het denkbeeld bestaat, dat Roemenië en 'Zuid-Slavië in bepaalde gevallen zouden kunnen samenwérkon om het optreden der Bulgaarsche benden tegon te gaan. Verschillende Fransche bladen thopen. dat de Vol kenbond, indien hij officieel betrokken wordt bij de incidenten, erin zal slagen elk gevaar voor Balkan verwikkelingen op te heffen. De Minister van Buitenlandsche Zaken van Roe menië heeft verklaard, dat tusschen Zuid-Slavië en Roemenië inzake de-Bulgaarsche invallen /volkomen overeenstemming is verkregen. Griekenland wordt De overeenkomsten land en Amerika. met Enge- ook reeds in deze overeenkomst genoemd als be langhebbende. Wel teekenend voor den toestand daar in het Zui den. meer speciaal in Rusland, is het bericht, dat de Roemeensche regeering besloten heeft in verband met ingekomen berichten óver botsingen tusschen Sovjet troepen en oppositie-aanhangers nabij de Roemeen sche grens, troepen te concentreeren langs de Dnjepr grens. In een officieus communiqué wordt gezegd, dat door de' revolutionnaire beweging in Rusland deze concentratie noodzakelijk is geworden. Het lijkt ons daarginds nogal roerig. Engeland en de Abessinlsche nota. f Abessinië. de laatste (onafhankelijke Afrikaanscho vrijstaat, omring door de koloniën van de drie mach tige Eyropeesche mogendheden, Engeland, Italië en Frankrijk, is in conflict gekomen met Engeland. Het is te heerrijpen dat' deze drie rijken eene bizon- Zullen nu toch de ischuldenovereenkomsten met der groote'belangstelling hebben voor het tot bloei Amerika on Engeland behandeld worden vóór de gerakende Abessinië en te dien opzichte reeds om- Kaper met vacantie gaat? Het schijnt van wel.derling een verdrag hadden gesloten om elkander Poincaré heeft er steeds op gestaan, dat do ratifi-daarbij niet in de wielen te rijden, catie na de vacantie zou plaats hebben,, omdat hijZoo had Frankrijk er groot belang bij om een steeds van meening geweest is, dat Frankrijk het spoorweg te leggen tusschen Dzjiboeti en Addis Abe- best zonder credieten .van Amerika zou kunnen ba, hetgeen dan ook geschied ife. terwijl Italië zeer stellen. geïnteresseerd was bij een spoorweg Eritrea en het Briand en Bokanowski, die een onverwijlde be- ïtaliaansche Somaliland waarvan echter tot nog krachtiging voorstonden, hebben Poincaré van dit toe geen rail gelegd is. denkbeeld teruggebracht, en tenslotte echijnt deze er De Engelsche belangen zijn gelegen in een stuw in het brongebied vèn den blauwen Nijl, het Tsana- meer, om hun katoenplantages in den Soedan te be vloeien. plannen waarin zij door Italië worden bijge staan. Dat de Abessinlsche regeering de plannen er toe allerminst heeft begunstigd, laat zich hooren, liefst baas ais men daar in eigen huis blijft. Deze plannen zijn de aanleiding van het conflict tusschen Engeland en Abessinië. Met een goed opgestelde nota heeft Abessinië zich nu tot den \Volkenbond gewend, welke nota naast n protest tegen 't Engelsch-Italiaansche verdrag, 'n be tuiging van de volkomen onafhankelijkheid van Abes sinië inhoudt. Voor de Ahessiniërs een waar geluk dat er een dergelijk instituut als do Volkenbond be staat, waar zij nu hun belangen kunnen verdedigen. Het is een merkwaardige nota, die ze hebben inge zonden, en te merkwaardiger, omdat men in Genève niet gedacht had, dat er in Abessinië mannen zou den wezen, die staatkundig zoo goed onderlegd wa ren. De nota getuigt van eon gróót diplomatiek ta lent, zoo zelfs, dat Engeland en Italië er Franschen invloed achter hebben gezocht, hetgeen met hel bo vengenoemde verdrag, tusschen de drie mogendhe den gesloten, zeer in strijd zou zijn. Aan 'het slot van hun nota wordt er door de Ahes siniërs. op gewezen, dat door de jaren heen, alle bui tenlanders, waarmode zij in aanraking kwamen, zich van hun land wilden meester maken en hun onafhankelijkheid wilden aantasten. Het is hun nog steeds gelukt de vrijheid van hun land te hand haven, doch stoods zullen zij er voor moeten waken, dat buitenlanders die zich om economische redenen binnen of nabij hun grenzen willen nederzetten, daarbij geen politieke bijbedoelingen, op het oog heb ben en zij vreezen dat dit thans met het Engelscb- Italiaansch verdrag het geval is, Zij wijzen den Volkenhond er verder op. dat het niet rechtvaardig en redelijk is, dat tegen hen midde len van pressie worden gebruikt, weike de leden van den Volkenbond zelf onderling ongetwijfeld niet zouden dulden. Zij meenen daarom met allen nadruk te.imoeten opkomen tegen een-overeenkomst die naar (hun meening met de beginselen van den Volkenbond in strijd is. Abessinië is inmiddels loegetreden tot het statuut van het Internationaal Gerechtshof, en (neemt zich dus blijkbaar voor, het geschil langs dien weg te laten beslechten. Zoo ver ziet Engeland het liever niet komen en uit de verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis af gelegd. bleek wel, dat Engeland geenszins van plan is de onafhankelijkheid van Abessinië aan te tasten en Abessinië volkomen het recht heeft de beoogde concessie te geven of 1e weigeren. Ter verdediging van de Engelsch-Italiaansche plannen voerde Cham berlain aan, dat, ze eveneens van groot economisch voordeel voor Abe*s9inië zelf zouden zijn. De Ahes siniërs geven toe, dat dit het geval is, maar zij ach ten zich nog niet voorbereid om zich aan een derge- lijken toestand, die nog geheel nieuw voor hen is, zoo snel aan te passen. Niettemin zullen zij zeer dankbaar zijp voor de raadgevingen die zij van bui tenlanders mochten ontvangen om hun land tot bloei en welvaart te brengen. Aan een minnelijke schikking zal Engeland de voorkeur moeten geven boven een behandeling bij het Int. Gerechtshof, of voor den Volkenbond. Hierbij is dus gebleken dat er van een beroen op den Volkenhond een sterken invloed uitgaat, het geen voor kleine staten zeer zeker een bemoedigend verschijnsel is te noemen. Steeds meer verdeeldheid In Rus land. In deze rubriek hebben wij enkele dagen geleden reeds gewezen op de st?eds grootere verdeeldheid in Rusland en de berichten die zoo nu en dan uit Rus land binnenkomen, bewijzen dat het inderdaad een feit is dat het in Rusland in de leidende regeeringv kringen, maar ook daar buiten, lang niet alles ruze- geur en maneschijn is. Langen tijd heeft men in Rualnnd er voor huimin 1 zorgen dat do buitenwereld alleen die berichten to lezen kroeg, die men wenschte dat over de grens kwamen. Schreven de buitenlandsche corresponden ten ongewenschte dingen over Rusland en zijn Sov- jetbéstuur, dan kreeg zoon'n correspondent de boo 1- schap: over de gren9; of nog erger, men stopte he n in de doos. Een op dergelijke wijze uitge'oefen censuur verstikte elke mogelijkheid 'over goed i n betrouwbaar nieuws. Thans wordt het in Rusland anders, de buite'nlan I sche correspondenten sturen*critische opmerking \i en wat teekenend is voor de verandering van h-n algemeenen toestand in Rusland, de Sovjetautoritei- ten laten zich dit welgevallen. Wij lezon geloofwaardige en authentieke berich ten over de groote verdeeldheid-onder de Sovjot autoriteiten onderling en hoe het er in Rusland wer kelijk uitziet. Men moet nog niet concludeeren dat het nu aan stonds met het communistische bewind uit is. Daar voor is het voor duizenden te voordeelig. De parui heeft een klein millioen leden en ongeveer een 300909 tal hebben daarvan een betrekking. Men voelt d t zulk een aanhang het levensdevies heeft: wiens brool ik eet, wiens woord ik spreek. En het behoud vun den togen woord i ge p toestand is voor dat deel der be volking te voordoeng. De Duitsche pers gaat zelfs zoo ver, gezien dez»n toestand, om al het gepraat over een oorlog tusschen Rusland en Polen toe te schrijven aan het verlangen van al deze staatsruif-eters, om onder die hulton landsche misère eigen verdeeldheid te begraven en daarvoor een goeden bliksemafleider te zoeken. Lastig voor die staats-baliekluivers is, dat de Rus sische boer zijn eigen leven lééft en dat diens be lang hem nog steeds terug houdt om ook communist to worden. Zeker, het communisme heeft horn eige naar van den grond gemaakt en eerst heeft de Rns sische boer zich daarvoor dankbaar getoond. Mn 'i hoelang blijft een monsch dankbaar, vooral als later'zijn belangen andere worden. Met ande><> woorden: die boeren willen profijt trokken van hn eigenaar-zijn van den grond. En wat blijkt nu?, da» als die boeren hun oogst willen omzetten in inkoo pen. van industriegoederen sof anderszins, welke zij noodig hebben, dat dan de opbrengst van hun oogst al zeer gering is. Wat heeft die boer aan zijn oogst als die oogst hem niets opbrengt? Immers, de Russische industrie is nog steeds noodlijdend, heeft zich nog nooit kun nen herstellen en wat uit het buitenland wordt in gevoerd is heel erg duur. En de boer in Rusland voo't zich thans de dupe van de communistische practijk. En het gevolg is dat deze boer zijn oogst niet op de markt brengt, of zijn verbouw van landbouwproduc ten inkrimpt. De industrie in Rusland kan zonder kapitaal niet op dreef komen, kan geen nieuwe machines koopen. En de regeering kan niet helpen, want het buitens land, me;t name Duitschland, dat eerst leende, geeft nu maar een enkel millioen mark. En het gevolg daarvan is dat de belastingen moeten worden ver-j i hoogd, en deze durft de Sovjetregeering niet op de I boeren te laten drukken, zoodat de industrie m deze i weer het loodje legt. Als Rusland wil invoeren uit het buitenland, moet het in ruil uitvoeren, en dat is zijn graan. Dat graan wordt opgekocht door de regeering en duur betaald. Maar men moet het in het buitenland goedkooper, dus met verlies verkoopen, wil men het als ruil middel vöor de import-artikelen kunnen gebruiken, Dat verlies moet weer worden goedgemaakt en men verhoogt den prijs der artikelen, die de boer en de burger dus weer veel te duur moet betalen, ver boven den wereldprijs der artikelen. En als de boer duur moet inkoopen, wil hij zijn graan weer duurder verkoopen en zoo gaat het net als de kat in een kringetje rond. En het is deze onhoudbare toestand die aaniej- ding geeft tot strijd en strubbeling. En straks zal hierin verandering moeten komen.

Schager Courant | 1926 | | pagina 2