Iets over de Engelsche Politiek en nog wat. Raad Heerhugowaard. met nog een ijzeren «tang met de flarden van een gordijn er aan afhangend. Zelfs de zware plompe to ren is tot op" do kerkmuren gelijkde cycloon heeft dat zoo achtergelaten. Een inwoner van Borculo vertelde hoe hij met iwouw sn kind in een hoek van' zijn voorkamer had gestaan, terwijl het raam van zijn achterkamer in woei en hij niet op straat durfde vluchten, omdat het daar niet veilig was door vallende dakpannen en ateenen en stukken hout; het werd donker in huis alsof de kamer vol rook stond en donker op straat door warrelend stof en gruis en er was een gebulder van den wind sterker nog dan de donderslagen, die voortrolden door de lucht hooren en zien verging in letterlijken zin, en dat alles in 7 minuten tijds. Toon werd het stil en stiller en zag men elkaar ver bijsterd aan. Elders, als men naar den kant van Neede het land over zijn biifnenwogen doortrekt, staan een paar boerenhoeven beneden de helling, van een heu velrug, waartegen een dennebosch ligt. De meeste stammen zijn tot op manslengte afge wrongen; de kruinen liggen er naast. „Dat heeft de cycloon gedaan", zegt oen vrouw en ze voegt er aan toe, dat ze dien lOen Augustus wel nooit zal vergeten en dat haar kienders nog -steeds bang worden als de lucht betrekt en dat ze gaan bidden, dat ze voor een cycloon bewaard mogen blij ven:1 Deze streek vindt zijn hoogste punt in den Need- schen berg, een kwartier buiten Neede gelegen, waar. tusschende roggeakkers, door de zorg van het vreemdelingenverkeer een bank tegen «Jen weg is geplaatst, om vandaar een poos rustig te genieten van het heerlijk vergezicht over wijden omtrek. En het publiek is zoo goed geweest, om de latten uit do zitting te breken en de spijkers naar beneden krom te slaan,... wel een bewijs van erkentelijk heid! Even achter die bank is een steenen korenmolen in aanbouw; de oude houten is door den cycloon aan stukken en brokken in het rond gesmeten. Drie kwartier buiten Neede ligt 't gehucht de Riet- mole, waarvan het kerktorentje over het geboomte uitstekend, van den grooten weg af to zien is. Ook daar en daaromheen is de uitwerking van den cycloon te zien in een ontzettenden boomwortel naast den weg bij de kerk, die or nogligt, .terwijl men den dikken stam heeft afgezaagd. Zoo is hot hier overal jn de mooie rustige streek: ieder denkt nog aan den lOden Augustus 1925, toen letterlijk hooren en zien verging en ieder verbijsterd enkele angstige minuten beleefde. S. 1 Engeland en Duifschland, dan dat bet deze landen zoek der diverse rekeningen, worden aangewezen de in moeilijkheden mag zien. Duitschland is nooit een heeren Blom, Zuurbier en Pooi. vrijhandelland geweest, maar Engeland wel en uw boerenstand zal zeker wel lijden onder het betreu renswaardige vleeschinvoerverbod. Vleesch wordt hier natuurlijk steeds duurder en toch vrees ik, dat vooreerst het verbod nog van kracht zal blijven. Ik vernam, dat dit een slag is voor de Mij. Zeeland onze goede Nederlandsche verbinding met Enge land, welke lijn juist zoo profiteerde van een zeer groot vleesch trans port. Moge alles spoedig ten goede keeren! Verlaging van de van het G.E.B. vaste kosten Het Britsche Parlement is op zomerrecès gegaan en wel zooals de traditie wil juist bij de opening van de jacht op grouse. Grouse is een vogel, die overeenkomst heeft met de bü ons én ook in En geland voorkomende patrijs. De grouse wordt gevonden in Noord-Etage land en Schotland en wel vooral in het Noorden van Schot land. In het Noorden bij Inverness heeft men de uitgestrekte heidevelden, genaamd de Tomatin en de Moy Moors, vooral de Moy Moors zijn beroemd voor de grouse jacht en was Koning George vrij geregeld elk jaar de gast van den eigenaar The Mackintosh of Mackintosh van Moy Hall. Dit jaar, voor het eerst sedert 40 Jaar, heeft The Mackintosh de jacht der Moy Moors verhuurd. Het eigenaardige bij de familie Mackintosh is dat zij geen titel1 hebben, maar dat van oudsher het hoofd van het geslacht The Mackirrtosh heet. Voor den oorlog maakte ik een reis per automo biel door Engeland; en Schotland/in Tomatin woon den vrienden, die wij bezochten en die ons dadelijk te logeeren hielden. Ik kreeg ook meteen een uit- noodiging voor de jacht op de Tomatin Moors, maar daar ik nooit op grouse gejaagd heb en geen bijzon der goed schutter ben, durfde ik het. niet aaai' jeü profereerde om tot do lunchgasten te behooren en bet jachtspcl te zien. De jagers worden opgesteld in een van heideplag gen gemaakt zitje, zij zitten dus gecamoufleerd, hun jachtopziener bij zich, die het eene geweer laadt, terwijl met het andere geschoten wordt. Het aantal vogels dat overkomt is enorm' en op de Moy Moors hoben de meeste jagers drie geweren, omdat ze an ders te heet worden. De drijvers komen over een lan ge linie fnet stokken, waaraan witte vlaggetjes, aan gewandeld en voor hun voeten gaan steeds weer vogels op die over de Jagers heensulzen. Het gaat ge weldig snel, ik geloof nog sneller dan een korhoen en daar zit ook gang achter. Mon moet dus een zeer handig en snel schutter zijn wil mon een be hoorlijk figuur maken. Ik was dankbaar, dat ik be dankt had, want ik zou mij afschuwelijk geblameerd hebben. Ik donk, dat mijn naam onsterflijk in de jachtverhalen van Schotland geworden zou zijn en dat heb ik mij zelf en mijn land bespaard. Do lunch werd heel genoegelijk op de heide zitten de gebruikt cn natuurlijk moeston de aanwezige da mes don buit van dien morgen bewonderen. Twee aan twee worden zij neergelegd, elk paar wordt oen braco genoemd en er worden duizenden braces ge schoten. Zulk een jachtterrein wordt, speciaal onderhouden door elk jaar een gedeelte der heide af te branden. De heide groeit dan weer op en is smakelijk voor de dieren. Als de heide te oud wordt lusten de grouse ze niet meer. Ik zei reeds, dat de traditie wil, dat het Parlement gesloten wordt, zoodra do grousejacht opent. Ook dit maal is hier niet van afgeweken. De parlementsle den en nobele Lords zijn naar huis of liever overal hoon verspreid en sommigen zullen wel op den dag van de opening der grousejacht menig brace verza meld hebben. MacDónald heeft ernstig geprotesteerd tegen het op reces gaan van het Parlement. Hij vroeg of de regee ring zich wel verantwoord achtte nu de mijnwer- kerstaking nog niet beëindigd is. Weliswaar komt h9t Parlement 30 Augustus een paar dagen bij el kaar om de zg.n. Emergoncy Act (Noodwet) te ver lengen. indien de staking nog doorgaat, maar ove rigens komt men pa9 9 November terug. MacDónald wees er op, dat het mogelijk was, dat dezer dagen de mijnwerkers hot bemiddelingsvoorstel der Engelsche bisschoppen zouden aanvaarden, wat dan? Hot gevolg was een langdurig debat, waarin Lloyd George en George Hall, een mijnwerker, zich meng-: den en de regeering wilden nopen om vooral dit voorstel) der bisschoppen te steunen en het Parlement niet op reces te laten gaan. Het conservatieve lid Hopkinson vield' Lloyd George met hevige verwijten aan en beweerde, dat de staking feitelijk het gevolg was van de domme steenkoolmijnlpolitiek door Lloyd George gevolgd. De Minister van Arbeid antwoordde, dat de Re- gaering zooveel mogelijk de toenadering van werk gevers en werknemers in het steenkoolbedrijf zou bovorderen en beriep zich op de rede enkele dagen te voren door den Premier Mr. Baldwin gehouden. 1 Dat is alles heel mooi en wel,.maar er zijn zeer velen in den lande, die allerminst rood zijn, en toch vinden, dat Baldwin niet zeer gelukkig optreedt Ik zag van de week het jongste portret van den Premier, die deze week jarig was en vind, dat hij er slecht uitziet. Men zou bijna willen zeggen, dat hij er uitziet zooals zijn land, verre van rooskleurig. Ik sprak verscheidene industrieelen, die onder de ko- lenstaking lijden. Zij verliezen connecties, die wel-1 licht onherroepelijk naar Duitschland, Frankrijk, België, enz. gaan. Die indirecte schade is juist zoo fnuikend en daarom zijn velen het met de oppositie eens. dat er alles op gezet moet worden om aan de staking een einde te maken en dat bet niet zeer tac tisch is omi thans op reces te gaan. Men bemerkt zoo hier en daar wel dat 't er met dege-1 nen, die bij de industrie betrokken zijta, niet gunstig voorstaat, verscheidene families hebben een duurdere vacantie moeten opgeven en zich met een goedkoopel plaats moeten vergenoegen, zich alle weelde ont zeggende. Anderen blijven geheel thuis en het is niet toevallig, dat men in de Belgische badplaatsen veel minder Etagelschen ziet dan andere jaren. Het ministerie heeft, echter zware dagen achter den rug. Ik was te gast bij een vriend, die aan een der ministeries een allerhoogste ambtenaarspost be kleedt en gedurende de staking secretaris van den Ministerraad geweest was. Wanneer men dan een paar niet geheime staaltjes hoort van wat er alle-, maal omging, dan bekijkt men Baldwin toch onwil-; lekeurig even anders. Het is zeer betreurenswaardig, dat door'al die ex tra moeilijkheden een heeleboel nuttig parlementair werk onafgedaan bleef. Zoo moeten de Wet op den Achturigen Werkdag en die op de Mijnindustrie wachten op het einde der staking. Een Electriciteitswet. een wet op klein grondbezit, op fabrieksmerken, zijn nog niet.ingediend, alhoewel zij bij de verkiezingen op bet programma der con servatieven stonden. Bij de tusschentijdsche verkiezingen hebben de conservatieven drie zetels verloren, een aan de be kende Miss Bonfield, die in het Labour Ministerie zat. De conservatieven geven rich inmiddels erg veel moeite, wat hun partij-orgaan, de Morning Post, be- betreft. Zij hebben er een stuiversblad van gemaakt, opdat de minder finantieei krachtige conservatieven inplaats van de Daily Mail, een Morning Post zullen koopcn. De Morning Post gaat nieuwe kwartieren zoeken, het prachtige gebouw nabij bet Strand aan Kingsway is te koop. Of echter de mindere man schik in de Morning Post zal hebben, ik betwijfel het. Toch staan er goede berichten' en lezenswaardige artikelen in en hebben ze mooie -prentjes. Maar „men" verlangt juist dik- i wijlg iets anders. Ik las een zeer goed artikel van i Sir William Brach Thomas over den oogst, maar I dacht meteen, wat hebben John, Dick en Harry daaraan? De oogst staat er in Engeland' goed voor, i hetgeen tenminste een geluk is. Veel doen ter bevor- I dering van den landbouw 'zal deze regeering niet Er was een liberaal voorstel aan de orde om een enquête in te stellen naar den toestand van bo- j dem en landbouw. Van de hand gewezen! Een conservatief afgevaardigde beweerde zelfs, dat ontwatering en grondverbetering in de meeste geval len tot niets zou leiden. Dit is te dwaas om los te loopen, want er liggen een pa&r millioon acres braak, omdat zij niet behoorlijk ontwaterd worden. Van de week wond een Engelsch vriend van mij zich dan ook zeer op voor dé boeren van Engeland. Hij was in België geweest, had daar de boeren rien werken en schold zijn landgenooten verkwisters en luibuizen en onvaderlandslievend met hun dom con servatisme. Doe er maar eens wat aan! Toch staat de Regeering sterk. Zij kan op een groote meerderheid blijven rekenen en ook de z.g.n. Backbonchers. degenen die achteraa zitten en niet de woordvoerders zijn, maar juist een beetje de uiter sten der partij vertegenwoordigen, stemmen, al zijn zij hot heel dikwijls niet eens met de regeering, trouw met de regeering mee. Dat is ook maar goed ook, want anders liep de zaak zeker heelemaol in het honderd. De regeering kan nu tenminste wat doorzetten, „for better or for worse." Do buitonlandsche politiek is ook vrij pijnlijk. Met Italië heeft men een afspraak gemaakt omtrent Abessynië en dat land laat zich niet maar stilletjes bedobbelon, maar heeft als lid van den Volkerenbond te Genève geprotesteerd. Men beweert, dat Frankrijk Abessynië stilletjes steunt, omdat Chamberiain en Mussolini het buiten Frankrijk bekokstoofd' hebben. Trouwens de stemming is minder en minder pro- Fransch en zelfs in de Morning Post kon men lezen hoe de Etagelschen er achter komen hoe de Fran- schen hen eigenlijk haten. Laat een Engelschman, die Fransch verstaat, maar eens een restaurant in Parijs binnenkomen, schreef iemand, dan hoort hij hoé men over don Engelschman denkt. Enfin, ik heb dit 3 Jaar geleden al bemerkt, doordat men mij in Frankrijk voor een Engelschman aanziet. Nu dringt het echter in Engeland meer en meer door dat de Franschen niet de vrienden van Engeland zijn. EVen als vroeger spreekt men in Frankrijk van het „Per fide Albion". De Franschen zijn ook woedend op de Etagelschen, omdat die duidelijk aan België te kennen geven: ..wij lusten U met uw militair verdrag niet, gij vazal staat van Frankrijk". Verder zijn er moeilijkheden met Amerika over den dranksmokkelhandel. Amerika verwijt het de Britsche regeering, dat die- dien handel niet meer tegenhoudt, terwijl van de week Chamberiain Ame rika nog moest verdedigen tegen een heftigen aan val van den Schotschen conservatief Macquisten, die zich er over ergerde, dat men den Amerikaanschen generaal Aindrews, bij zijn maatregelen om den sluik handel te keeren, kalm liet begaan met Britsche schepen te onderzoeken en aan te houden, in volle zee. Men moest den Amerikanen liever zeggen, dat zij moeten toezien, dat de vergiftigde whisky, die iin j het geheim in Amerika gefabriceerd wordt, over de grenzen naar Canada laten passeeren. Talloos zijn reeds de vergiftigingsgevallen bij goede Britten. Het slot was zoo'n beetje een uitroep tegen Amerika: Kijk naar je eigen! De meeste kracht der conservatieven of liever der regeering ligt wel in de verdeeldheid der twee op positiepartijen. Het kleine troepje liberalen is hope loos verdeeld er zijn al lieden uitgeloopen (Sir Aïfred Mond), verder is Lloyd George wel in naam fractie leider in het Parlement, maar als het er op aankomt laten verscheidene fractiegenooten hem in den steek, i 'Liberalen als Lieutenant-Commander Kenworthy en Captain Wedgwood Benn, die in de Liberale Par tij zoowel als in het Parlement hun stem zeer actief doen hooren, schijnen den moed verloren te hebben. De Liberale partij is stervende en Lloyd George heeft met zijn landonteigeningsplannen zijn partij niet veel goed gedaan. De Arbeiderspartij is ook hopeloos verdeeld en MacDónald weet heel goed, dat hij op zijn Back-, bénchers niet kan rekenen. Zoo staat het er in Engeland voor. Zoowel de Re-1 geering, als het Parlement en het land zijn ziek. Even als bij ons drijft het budget nog op de groote be lastingen. die van Indische fortuinen afvloeien. Inmiddels heeft Churchill het niet gemakkelijk met de regeling der schulden en met zijne begrooting. Wat zal hij blij geweest zijn met de acht millioen van' Duitschland. Het met Mellon, den Amerikaan schen minister van Finantiën gerezen misverstand is ook niet aangenaam voor den Etagelschen Kanse lier van de Schatkist. Het is voor Engeland te hopen, dat aan dat onge lukkig conflict in de mijnen spoedig een eind komt, want die wonde heeft meerdere andere wonden ver oorzaakt. Eingeland zal daaraan nu wel niet dood bloeden, doch de aderlating .wordt veel te zwaar. Voor Nederland is dat ook van het grootste be- lang, want ik heb nu die jaren, dat ik in Engeland vertoef bemerkt, dat telkenmale wanneer Eingeland eene adorlatig ondergaat, een maatregel van protec tie genomen wordt, Nederland is te afhankelijk van Vergadering van den Raad op Dinsdag 10 Augus tus 1926, des middags 3 uur. Voorzitter de heer W. van Slooten, burgemeester, tevens secretaris. Voorzitter deelt mode, dat de heeren Wijnker en Blom afwezig zijn, de eerste met kennisgeving van verhindering, de heer Blom waarschijnlijk door on gesteldheid. Na opening volgt lezing der notulen, ze worden onveranderd vastgesteld. Niet zoo somber. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit waarbij het vermenigvuldigingscijfer voor de plaat selijke inkomstenbelasting op 1 werd bepaald. De heer Poland: Dat is dus 0.5 verminderd. Voorzitter: Ja, misschien moet het er volgend jaar wel weer bij. De heer Poland: Misschien dan wel 1 De b'elooning van de hooistekers. B. en W. stellen voor tot verlaging van het tarief der vaste kosten voor het G.E.B. Dit voorstel, al- uus luidt het agendapunt, is om door ieder aangeslo tene 30 cents por maand minder te doen betalen dan het oude tarief. De heer Kostelijk zegt, dat er moeilijk een oor deel over is to vellen en hij had graag een bijlage over dit onderwerp bij de convocatie ontvangen. De heer Mienis vraagt hoeveel stroom verleden jaar is geleverd. Medegedeeld wordt van 80.000 K.W.U. voor licht. Er zijn 840 aangeslulenen en waar bij de voorgestelde verlaging ieder aangeslotene per jaar f3.60 minder zal betalen, beteekent deze verlaging voor hot bedrijf een mindere ontvangst van ongeveer f3000. De h'jer Poland voegt er aan toe, dat vorig jaar het batig saldo f4260 bedroeg en vandaar dit voor stel. Do heer Kostelijk vraagt of deze verlaging gemo tiveerd is. Is door deze verlaging de grootste onbil lijkheid weg? Want men hoorde nogal over de on billijke regeling der vaste kosten klagon. Voorzitter zegt, dat ook de Commissie van Bijstand van oordeel was dat het 't beste was dit te doen. Ook is gesproken over het gohoel laten vervallen van do vaste kosten en dan een duren stroomprijs to bepalen, maar bij informatie bleek dat in een naburige ge- mëente een dergelijke regeling falikant was uitgeloo pen, zoodat wij er ons niet aan durfden wagen. Geen enkel bedrijf in een plattelandsche gemeente kan wat ons tarief betreft, met ons concurreeren en waar de voorgestelde regeling 't gemakkelijkst was en een eenvoudige oplossing, stellen wij dit voor. De heer Mienis vindt het zuiverder als de verla ging gevonden werd door den stroomprijs to verla gen. In dat geval profiteert degene, die den meesten stroom betrekt er 't meeste van en dat acht spr. billijk. Zooals het voorstel van B. en W. luidt, profi teert een aangeslotene die weinig verbruikt, er even- De heeren Van Langen en Appel, hoolstekera voor veel van als iemand die veel verbruikt, het noordelijk gedeelte der gemeente, verzoeken om Voorzitter wijst er op, dat op do vaste kosten go- voor ieder een toeslag van f 35 bedchlkbaar to stel- baseerd zijn de voste kosten van het bedrijf. Iemand le'n in verband met de vele werkzaamheden die dit met 2 lichtpunten zal soms veel moeten betalen voor jaar aan hun functie waren verbonden. zijn stroom en iemand met veel lichtpunten minder B. en W. evenwel hadden gemeend, dat er nietDe heer Mienis erkent dat de vaste kosten meer direct reden was om aan dit verzoek te voldoen. Wel zal er dit jaar heel wat werk zijn geweest, maar sommige jaren is er bitter weinig te doen en boven dien van de beide andere hooistekers hebben zij geon klachten gehoord over drukke werkzaamheden. De heer Van Langen zegt, dat het misschien niet mooi is, omdat bet hier zijn broer betreft, maar spr heeft toch geen opdracht, doch heeft het werk van nabij gozien en deelt mede, dat adressanten het ver bazend druk hebben gehad. Voorzitter: De werkzaamheden zijn wisselvallig. De heer Van Langen zegt dat er menschen zijn, I die 56 maal de hooistekers haalden. Op de vraag van den heer Kostelijk antwoordt voorzitter, dat het salaris voor lederen hooistoker f 40 dienen voor de rentabiliteit van het bedrijf, maar de vraag is nu, of die vaste kosten zullen worden verminderd of dat de K.W.U. prijs zal worden ver laagd. De heer Tromp is het niet met den heer Mienis eens om den stroomprijs te verlagen. De stroomprijs die hier betaald wordt, n.1. 15 cent, is reed9 laag. En ook spr. wijst er op dat er menschen zijn die door vaste kosten plus stroomprijs komen tot een totaal-stroomprijs van 30 cent, anderen daarentegen komen wel tot 60 cent. De vaste kosten drukken het meest op de eerste lichtpunten en omdat het hier dan veelal den kleinen man botreft, wil spr. liever die vaste kosten verminderen. De heer Kostelijk zegt, aanvankelijk dezelfde ge- per jaar bedraagt. dachte te hebben gehad als de heer Mienis, maar na De heer Mienis wijst er op dat de hooistekers bij de bespreking, vooral na het gesprokene door den het acceptoeren van de functie weten wat ze te doen hoer Tromp, is spr. van inzicht veranderd. Spr. krijgen, en dat het eene jaar er veel werk kan wo- c-rkent dat menschen mot weinig lichtpunten dooi* zen, het andere jaar weinig; dat compenseert elkaar, elkaar den hoogsten stroomprijs zullen moeten be- Voorzitter wijst er ook nog eens op, dat de andere talen. Toch ligt er natuurlijk wel iets in om ue hooistekers niet geklaagd hebben. B. en W. vonden groote gebruikers meer van de verlichting te doen geen reden om het salaris nu dit Jaar bijna te ver- profiteereu dan de aangeslotenen die weinig stroom dubbelen. verbruikon. p& heer Kostelijk wijst op de consequentie, dat als Voorzitter wijst er op dat het hebben van veel licht adrossanten een toeslag krijgen, ook de andere hooi stekers den toeslag dienen te ontvangen, want het komt hem raadselachtig voor dat de werkzaamheden ih het noordelijk gedeelte drukker zijn dan in het punten een soort weeldo is om het gemak to heb ben. Menschen met weinig lichtpunten betalen ook den stroomprijs van 15 cent en die prijs behoeft ni< t lager te worden. Wel hadden B. en W. eon gTQOtere andere gedeelte, al kan het wel iets schelen. Spr. is toelichting bij het voorstel kunnen doen, maar zoo ook niet voor het toestaan van het verzoek, want er als het voorstel luidt is het zeer eenvoudig, zullen wel eens jaren zijn dat er geen hooistekers De heer Kostelijk oordeelt, dut tic- v©or»iU«-r tvsn noodig zijn. deze sprak over weelde, een vorkeerde uitdrukking De hoer Zuurbier wijst op de vele werkzaamheden bezigde, want als iemand veel lichtpunten heeft, is die dit jaar verricht moesten worden, maar zou den dat nog geen bewijs van weelde. Éen groot huis toeslag niet zoo hoog willen bepalen. De heer Polancl oppert de idéé den gevraagden toe slag over do 4 hooistekers te verdeelen. De heer Van Langen acht een tegemoetkoming noodig, anders gelooft hij dat adressanten het werk volgend jaar niet zullen doen. Zij hebben uitstekend hun plicht gedaan. Voorzitter: Aan plichtsijver twijfelen we niet De heer Van Langen wijst nog op de meening, die de mcnschon blijkbaar hebben, n.1. dat ze het recht hebben ten allen tijde de hooistekers .te kunnen ha- gezin of iemands bedrijf kan daarvan de oorzaak zijn. De heer Poland zegt dat ook de lichtcommissie j de zaak lang en breed heeft besproken, alle klippen ontzeil je toch niet Er zijn ook menschen oio éé.i lichtpunt hebben, maar best meer lichtpunten kondi n I nemen. Voorzitter wijst er nog op dat door het voorstel de- kans bestaat dat het aantal lichtpunten wordt vei meerderd. De heer Kostelijk merkt op dat het tarief van be ien. Spr. weet niet of de hooistekers steeds verplicht drijven die overgegaan zijn aan hot P.E.N., toch ge- zijn aan dien oproep gevolg te geven. Maar dat ze baseerd is op alleen stroomprijs, dus geen vaste kos- hun plicht gedaan hebben, bewijst wel dat er geon ten. Met vaste kosten echter is een bedrijf wat zeker brand is geweest. der. Voorzitter gelooft niet, dat de hooistekers altijd Voorzitter zegt, dat na de voorgestelde verlaging verplicht zijn mee te gaan. voor het eerste lichtpunt hier al minder zal worden De heer Krom deelt mede, dat B. en W. zich op het betaald, dan de meterhuur bij het bedrijf van het standpunt hebben geplaatst, dat de heer Mienis in- p.E.N. Misschien heefi spr. zich straks, toen hij sprak neemt. Het eene jaar moet door het andere genomen over weeide, wat eigenaardig uitgedrukt, maar de worden en als bij herhaling blijkt dat het salaris te lichtpunten geven gemak cn daarom is 't toch woelde, laag is, zal het verhoogd moeten worden. Het ge- De heer Kostelijk: Men kan het ook als een be ven van toeslag vinden B. en W. niet gewenscht, hoefte beschouwen. op die manier weet men niet wat er aan vast zit. Voorzitter zegt. ook. dat he toeslag geven thans van de baan is. Als de menschen tenslotte voor het sala ris niet meer als hooistekers willen fungeeren, zal het salaris verhoogd moeten worden. Met 5 tegen 4 stemmen wordt afwijzend op het ver zoek beschikt. Voor het geven eran een toeslag stem den de heeren Van Langen, Borst, Pool en Zuurbier. Te ver van huis. Van den heer Arend Mantel is het verzoek inge komen om zijn huis aan te sluiten aan het electrisch net. Voorzitter zegt dat het moeilijk gaat om voor één aansluiting f 300 onkosten te maken en er wordt dan ook geadviseerd niet aan,het verzoek te voldoen. Op de vraag van den heer Kostelijk of het perceel- Tooi niet voor aansluiting in aanmerking komt, deelt voorzitter mede, dat Tool voorheen niet wilde aan sluiten, omdat hij voldoende gas had. Zonder hoofdelijke stemming wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Voor het Koninginnefeest. De heer Poland: Er zullen lichtpunten zijn di«' heel weinig stroom verbruiken. Electrisch licht en de varkens. groei van De heer Van Langen zegt, dat hij tenminste een lichtpunt in zijn varkonsboet heeft, maar het licht er maar een paar minuten brandt. Voorzitter: Maar dat is toch verkeerd Van Lan gen, want als je dat licht in den winter langer liet branden, zouden de varkens beter groeien. De heer Kostelijk: En dan liggen de varkens elkaar ook niet dood. De heer Mienis: Misschien vindt de heer Van Lan gen den stroomprijs van 15 cent te hoog. De heer Van Langen: Neen, dat is niet het geval, ik kan me best met het voorstel van B. en W. ver eenigen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Een boetestelsel op komst. De heer Tromp $egt, dat op een vorige vergade- rig al eens is gesproken over een boetestelsel voor Van de vereniging tot viering van Koninginnedag ^tSni'dan'wallLTen rechtTeeT ZrXtZ is het verzoek ingekomen om een gemeentelijke sub- voorstel van B. on W. verwacht om een boete- sidie van 40 cent per schoolgaand kind voor het hou- den van een Koninginnefeest, en tevens om voor dat w B w d kwestie Jeest.de beschikking te mogen hebben over bet sport-mSarvoons het bun zeker terrein en de muziektent. onteaan Het verzoek is vandaag ingekomen en nog metoraitlar vraagt of de verlaeing van vaste kosten eohLrBalnsteand?^e™htr voorzmefSfSI m06t| wordt het verzoek toegestaan. dat in 0en ^Qzin verkeerd werd omgesprongen w* met het aantal aangegeven lichtpunten Wel staat D© finailtieele Uitkomsten over verordening dat oen overtreden beboet kan 1925. I worden, maar het bedrag van de boete wordt niet in I de verordening gonoemd. Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1925. De heer Tromp zegt, dat in de voorlaatste verga-j Van den- gewonen dienst bedroegen de ontvangsten deritng van de lichtcommissie gesproken is over een; f 162031,43, de uitgaven f 133439.24, batig saldo boete van minstens f 10 per lichtpunt, f 28592.19; van den kapitaalsdienst bedroegen de ont-1 De heer Mienis zegt. dat reeds ettelijke vergade- vangsten f 126269.03, de uitgaven f126165.15, batigringen terug over deze kwestie is gesproken. Spr. saldo f 103.88. j dacht, dat er een onderzoek naar gedaan zou wor- Voorzitter zegt, dat de zaak bij vorig jaar vergele-den. Is het toen niet vastgelegd? ken, vrijwel constant is gebleven. De heer Poland: Hét Mdrag niet. In de rekening van 1924 was een deel der belasting 1 Voorzitter: Er zou dus voor iedere overtreding niet verantwoord en als dit in aanmerking wordt ge- f 10 boete per lichtpunt kunnen worden geheven, nomen, zijn wo iets achteruit gegaan. De heer Kostelijk: Aan de band van welke veror- *Tot leden van de commissie belast met het onder- dening?

Schager Courant | 1926 | | pagina 2