MIJNHARDTs Staal-Tabletten .90* Maag-Tabletten.73 Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten .60* Hopfdpiln-Tabletten 60* Uit het hart Yan Holland. Binnenlandsch Nieuws. Bpronkelljk zou bij tot artB worden opgeleid, maar op 23-Jarigfin leeftijd besloot hij Dominicaner monnik te wordroep, wslke van hem uitging bracht de machtige .Lorcnzo de Medici er toe, rijn overplaat- singuit Bologna, waar hij in een klooster leefde, naar Florence te bewerkstelligen. Zoo komt hij in 1489 in het nog bestaande Klooster van San Marco, waar van hij in 1491 prior werd. Door zijn treffende pre- dicatios en zijn strengen levenswandel verkrijgt hij grooten invloed. Moedig kwam hij op tegen de heerschende zedeloosheid en 't was geheel in den goost van den tijd, waarin hij leefde, dat hij daar bij den nadruk legde op het naderend Godsgericht. Hij ontziet niemand, ook niet den machtigste. Als Lorenzo de Medici op zijn sterfbed ligt, laat hij Savonarola komen. Na den dood van Lorenzo in 1494 werd diens zoon Piero verdreven en krijgt Sa vonarola een groot deel in de regeeringsaangelegen- heden. Hij wordt de leider der volksbeweging, welke veel overeenkomst vertoond met die der wederdoo- poi'8. Een tijdlang gelukt het hem door de macht van zijn woord en zijn persoon een geweldigen ommekeer te brengen in het wufte leven der Florentijners. De gedachte komt bij hem op om van Florence uit ge heel Italië te hervormen. Hij bestrijdt de misbrui ken aan het pauselijk hof. Vooral tegen den erger lijken levenswandel van paus Alexander VI komt hij op. Als een merkwaardig bewijs voor den geweldigen invloed, welken S. bezat deel ik het volgende feit inede: hij wist het volk zoo aangrijpend te wijzen op den afgrond tusschen het heerschende leven en dat wat hij als -zuiver christelijk beschouwde, dat in 1497 het carnaval gevierd werd met een openbare verbranding der „IJdelheden". Van allerlei voorwer pen, onzedelijke boeken, beelden, naaktfiguren, speelkaarten, sieraden, valsche haren enz., werd op de marktplaats een brandstapel gemaakt en .alles werd aan het vuur prijs gegeven! Wie kon toen ver moeden dat hij later op diezelfde markt zou wor den.... verbrand? Het zou te ver voeren en te veel plaats vergen, wanneer ik u den geheelen levensloop van Savo narola vertelde. Daarom moet ik volstaan met mede te deelen, dat hij later zijn populariteit gedeeltelijk verloor en dat bewaarheid werd wat eens pau3 Alexander VI. van hem gezegd had: „deze mensch moet sterven, al ware hij een Johannes de Dooper". Als ketter vindt Savonarola zijn einde op den brand stapel op den 23sten Mei 1498. •Waar ak een bewonderaar ben van Savonarola en grooten eerbied gevoel voor zijn groote gaven van hoofd en hart, was het voor mij vanzelfsprekend dat wij een bezoek gingen brengen aan het klooster' San Marco, dat nog altijd bestaat, evenals wij be-1 hoefte gevoelden om een oogenblikje stil te staan bij de plaats op de markt, waar hij werd verbrand, I bij de mensch met de krachtige profetische natuur, de ziener, do droomer, voor wiens geest een nieuwe j schoone wereld was opgerezen, welke hij hier op J aarde tot werkelijkheid wilde maken. Ik heb op mijn studeerkamer het portret van Savo- narola hangen en daaronder een afbeelding van de cel, waarin hij leefde en van de binnenplaats van j zijn klooster. Ik heb ze ter plaatse gekocht en als ik er nu den blik henenwend, is 't me of ik de wer- j kelijkheid nog eens weer zie. Het klooster San Marco is heel oud en thans ge- j deeltelijk als museum ingericht Hier zagen wij die j prachtige oude handschriften, zoo wondermooi ge- j schreven en van prachtige versieringen voorzien. Hier zagen wij de fresco's (muurschilderingen) van den monnik Fra Angelico. Zij zijn ons de zwijgende I getuigenissen van den vromen zin van een mensch 1 uit het verleden, wiens ziel slechts één verlangen kende: zich aan God te wijden. En afgezonderd uit de wereld heeft hij ,daar geleefd, jaren lang en ge-I schilderd om uiting te geven aan wat er in hem was aan devotie. En we denken aan de veranderingen, welke er gekomen zijn in het denken der menschen... Maar ik ben vóór alles in dit klooster omdat ik we ten wil waar Savonarola heeft geleefd. Eerst ko men we op de binnenplaats. Zoo'n kloosterbinnen plaats met zijn overdekte galerij aan de vier zijden en zijn bloeiende tuin in het midden is van een onvergelijkelijke schoonheid. Als er iets is dat ons rustig kan maken en vredig stemmen, dan is 't zoo'n kloosterhof. Ik heb er in mijn leven meerdere gezien, maar altijd gaat daarvan op mij een groote bekoring uit. En nu ben ik in den hof van San Marco. Hier heeft dus Savonarola geloopen. Mijn voet gaat over de steenen, die zijn voeten hebben ge drukt. Hier heeft hij gepeinsd over de vragen, welke hem bezighielden; hier heeft hij gehoord de stem, dié hem riep om te getuigen; hier hoeft hij ge worsteld tegen eigen vrees en kleinheid. Deze ge dachten ontroeren mij, ik heb lust o malleen te zijn... maar we moeten verder en we gaan de trap pen op naar boven. Lange rijen van cellen treffen we hier aan, velen met de zooeven genoemde fresco's van Fra Angelico. Aan het einde van een der gangen den trein van half twee halen, Ik moet Bill en den detective kalmeeren, voor het geval zij Mary overweeg alles, wat Wvvern zegt, goed, "hoor.'* Zü beloofde het, gaf haar George de hoop, dat de professor haar de zaak anders zou doen inzien. „Dat is schitterend van je!" riep George. „Heilige en gansje, dat is lief van je. Mary, ik weet zeken, dat bij het. doen zal. Maar nu moet ik weg: Ibop hal? verwege mee naar het station. De kat ia hier goed geborgen. Ga haar van middag wat eten brengen." Zij trokken de deur achter zich dicht; haastten zich het pad af. Juist toen zij op den hoofdweg waren, sprong Mr9. Major met een ka.t onder haar arm woest door het kreoipel!bo«ohjo naar Horon'a Holt. HOOFDSTUK IV. 1 George slaat een slag naar het paradijs. Twee uur nadat George, die dicht bij het station van Paltley Hill afscheid genomen had van zijn Mary, in Temph Colney teruggekomen was, nam hij weer een kaartje naar Paltley Hill. In zijn logement had hij een telegram voor hem gevonden. Hij had de enveloppe opengescheurd; gele zen; een rilling door al zijn leden voelen gaan: „Kom dadelijk terug. Kat gevonden. Marrapit". Hij was in een stoel neergevallen. Een tijd lang was zijn geheele denkvermogen weg. In zijn brein klonk slechts een zwaar gedreun, dat verdoofde. Onder het raam hoste een zwaar beladen boerewagen voorbij bons, bons, bons, bons, kat gevonden. Dan drong het zware tikken der klok tot zijn zinnen door tik, tak; tik, tak kat gevon den; kat gevonden. - Dan kwam het denkvermogen terug. De kat gevonden! Dan was alles verloren. De kat gevonden! Dan was de een of andere vervloekte rondsluipende idioot toevallig in de hut gekomen. Mijn ongelukkige George had de zekerheid, dat Pro- fessor_\Vyvern's argumenten de gewetensbezwaren van rijn Mary zouden overwinnen. Die kortie ont moeting met zijn Mary had hem des te meer doen verlangen naar eucces, zoodat hij haar zou kunnen trouwen. En nu de kat gevonden allés voor bij. De kat gevonden. AI zijn moeite voor niets! Dan kwam er een steun van hoop en daaraan klampte hij zich, terwijl hij nu in aen trein zat, wanhopig vaat. De Rooe, zoo trachtte hü zich te verzekerpn, was heelemaal' niet gevonden. Het waa onmogelijk, dat er iemand in -de hut geweest waa. De een of andere idioot had een kat gevonden, die aan de beschrijving van de Roos beantwoord de, en zijn ontdekking aan zijn oom getelegrafeerd; or iemand had een kat aan zijn oom gebracht en zijn oom zelf waa voor een oogenblik de dupe van de gelijkenis geweest. bevindt zich de cel, waarin een» Savonarola als prior van het klooster woonde. In 1873 is daarin voor hem een gedenkteeken opgericht, waarbij hij werdt voor gesteld predikend voor de familie de Medici. Hier worden nog boeken bewaard met zijn handschrift; hier vinden we nog zijn rozenkrans en monnikspij. In het tegenovergestelde gedeelte van de boven verdieping, dicht bij de trap is een gedenkplaat aan gebracht, waarop vermeld staat dat hij op die plaats werd gevangen genomen op den achtsten April 1498. Als .we naar benoden zijn gegaan, waar we nog en- kelo mooie zalen (de vroegere,eetzaal, kapel, enz.) be- zion, komen we weer op den binnenhof onder do be koring van de rust en de vrede, dio er heerschen. Welk een verschil met de drukte buiten do muren van het klooster. En hoe moet ook Savonarola, wan neer <hij zich binnen de kloostermuren bevond, de schrille tegenstelling hebben gevoeld tusschen het contemplatieve leven van de broeders en paters, die daar met hem leefden en tusschen het leven der Florentijners in zijne dagen, d.i. in de dagen der Medici. Er is niets aan te doen, ik moet weer iets uit de geschiedenis vertellen. Ik heb reods meermalen den naam der Medici genoemd. Wie Florence bezoekt zon der Van deze familie iets te weten, staat er als een kat in een vreemd pakhuis. Het zijn juist de Medici vooral geweest, die Florence gemaakt hebben tot wat het is geweest En we doen geen stap door deze stad met zijn paleizen en kunstwerken of we wor den aan hen herinnerd. De Medici zijn een oud koopmans en bankiers-ge slacht in Florence. Hunne rijkdommen waren fabel achtig en daardoor hadden zij groote macht. Reeds Giovanni de Medici die in 1429 stierf, was in zijn tijd de invloedrijkste man in de stad en hij wist door handige politiek, zoowel de rijken als de armen voor zich te winnen. Met het volk samen streden de Medici tegen den heerschenden adel en met behoud der re- publikeinsche vormen werden zij feitelijk d3 regeer ders. Na den dood van Giovanni, treedt diens zoon Cosimc op en zonder ambt en zonder titel is hij de meester van Florence. Hem wordt de bijnaam van „Vader des Vaderlandsgeschonken. Door zijn groo te vrijgevigheid weet hij zijn aanzien zóó te verhoo- gen, dat de burgerij slechts zijne aanhangers tot stadsbestuurders kiest. Met hem begint het tijdperk, dat naar dit geslacht het Mediceïsche tijdperk wordt genoemd. Het is de gouden eeuw van literatuur en kunst. Het hoogtepunt wordt bereikt onder Cosimo's kleinzoon Lorenzo, die den veelzeggenden naam „il Magnifico" verkrijgt, d.i. „de prachtige". Zijn popu lariteit was groot en werd niet weinig verhoogd door een mislukte aanslag op zijn leven, welke n.b. in de kathedraal op hem werd gepleegd. Deze Lorenzo verzamelde, zelf dichter, de beroemdste kunstenaars en wetenschapsmenschen (humanisten) om zich heen. Tot welk een aanzien deze familie kwam, blijkt wel het allerbèste uit het feit, dat een der latere afstammelingen, Catharina de Medici, de gemalin werd van den Franschen Koning Hendrik II. Zonder de Medici zou Florence nooit zijn geworden de bakermat der renaissance, <Li. van die machtige beweging, welke voor goed den geest der middeleeu wen overwint en een nieuwe aera opent in de geschie denis der beschaving. Zonder hen zouden we daar niet vinden die won deren van kunst, welke we in de oude stad ieder oogenblik voor ons zien in den vorm van prachtige gebouwen, heerlijke beeldhouwwerken en welke in overdadige hoeveelheid zijn te aanschouwen in de verschillende museums. En Florence heeft zijn kunstenaars weten te eeren. Bovenal de twee grootsten: Dante en Michelangelo. Voor Dante is een prachtig standbeeld opgericht lk heb de foto daarvan voor mij liggen. Op het mach tige marmeren voetstuk staat alleen het volgende op schrift: „A DANTE ALIGHIERI" L' ITALIA M-DCCC-LXV D.i.: Aan Dante Alichieri. Italië 1865. Is het niet treffend in zijn soberheid? Zoo. huldigt gansch het land zijn grooten zoon, den onsterfelijken dichter van „de goddelijke coma die". En op dit voetstuk staat het reusachtige marme ren beeld van Dante met zijn expressieven kop, ge tooid met een krans van eikenbladen. Het geheel maakt een bij uitstek suggestieven indruk en 't kost moeite om, wanneer men in de aanschouwing daar van opgaat, te scheiden. Een ander monument voor Dante vinden we in oen der kérken n.1. de Santa Croce. Het is een graf monument, waar hij in marmergehouwen -- zittend is afgebeeld in peinzende houding, de kin steunend op de rechterhand. Onder hem, naast verhevenheid, waarop hij is gezeten ter weerszijdeu een vrouwefiguur. De recbtsche staat en wijst op den dichter; de linksche figuur le smartvol neergebogen en houdt een krans in de krachteloos neerhangende hancL Welk een piëteit, welk een aandoenlijke vereering komt ons uit deze beeldengroep tegent Bij Apoth. en Drogisten. Vurig biddend, dat dit zoo zijn mocht, sprong George uit den trein; vloog naar de hut. Heb duurde tien minuten voor hij de deur durfde open doen. Wat, als hij de Roos niet zag-? Wat, als alles verloren was? Hij vermande zich duwde openging binnen. Onmiddellijk hief hij een vreugdekreet aan. dan nor een, vervolge®»? - een derden., Hij danste een masten dans, uie het edele dier» dat jaaar hem koek, angstig maakte. Toen George zijn vreugde bot gevierd had, dacht hij weer kalm na. Daar iemand zijn..oom een onechte Roos ge bracht had, moest hij zoo besloot hij mét langer wachten, maar onmiddellijk met de echte Roos naar rijn oom gaan. De blijdschap van rijn oom zou ongetwijfeld groot genoeg zijn. om in hem de dankbaarheid op te wekken, die de voor Runny- gate benoodigde som verschaffen zou. HOOFDSTUK. V. Over tweelingkattenOver Ananias en Saffira.*) De meid, de George opendeed, zeide hem, dat Mr. Marrapit in de studeerkamer op hem wachtte. Tijdens rijn wandeling naar Heron's Holt was George even opgewekt gebleven. Zijn rechterarm stijf gedrukt om de kat, die hij droeg, duwde hij met zijn linkerhand de deur open; sprong vlug naar binnen. Maar toen hij over den drempel was, smolten de woorden die rijn mond vulden, weg: namen geen vorm aan. In de atmospheer van het appartement was dat onheilspellende element van een onge ziene kracht, die wij ontdekten door middel' van het bijna afgestompte zintuig, dat wij in honden instinct noemen. De vlugge blik dien hij om zich heen wierp, deed de plotselinge verkilling van rijn opgewekt heid nog grooter worden. Hij zag Mr. Marrapit tegen den schoorsteenmantel staan in zijn ka merjapon, handen op den rug, géSaat intens grim mig; hij keek verder en verstijfde, want zijn blik rustte op Mrs. Major tot aan haar middel ver borgen door een tafel1, kaarslreoht in een Stoel, ge laat intens grimmig; zijn bBk# richtte zich nu op Mary gezeten op den uitersten rand der sofa, een witte tand op haar onderlip, gelaat in tens smartelijk. George stond volkomen stil. Als een volle, diepe klank van een zware klok kwam Mr. Marrapitfs stem dreunend door do vreeselijke atmosfeer. «En?" dreunde Mr. Marrapit. De kat onder George's arm wrikte. I Het Zijn altijd belangwekkende cijfers, die liet jaarlijksche rapport van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst brengt, al schrikt men er soms van. Ze hebben dat merkwaardige, dat men altüd begint met ervan te schrikken. «Wat? Zoo veel menschen gestorven aan roodvonk, dit jaar, zooveel aan diphterie, zooveel pogingen tot zelf moord, zooveel ongelukken... vreetfelükl" Maar dan komt na dat verontrustende cijfer dadelijk het cijfer omtrent dezelfde booze dingen van het vorig jaar en dan ziet men, dat er öf een vermindering is, zoodat het onrustbarende een geruststelling wordt, óf dat de vermeerdering niet belangrijk is, en zuchtend zegt de lezer van het rapport tot zich zelf, dat het gruwelijke, 't droe vige, toch eigenlijk hét gewone is, 't dagelijks om ons heen ge neurende: iets, waaraan we maar niet denken moeten. Dat laatste maakt het wonen in een giyote stad misschien wel tot p&i nadeel. In een klein dorp ia een ongeluk, aan een der inwoners overkomen, althans een zeer bizondere droevige ge beurtenis, de andere inwoners van het dorp kunnen een gedachte wijden aan het aileh bekende slachtoffer en diens nabestaanden. Hier is elk ongeluk nummer zooveel van dit jaar, neen van deze maand, neen van dezen dag. In het af geloopen jaar, zoo zegt ons het pas ver schenen rapport over 192o, riukte de ziekenauto met dokter, verpleger en chauffeur-helper 3j64 maal uit. Dat is dus eiken dag 10 maal! Eiken dag, waarop we opstaan, ons kieeden en ontbijten... voor dat we gaan koffiedrinken zijn ai vijf "ernstige ongelukken gebeurd in de stad van onze inwoning, bij de niet-ernstige rukt de auto niet uit, vijf stad- genooten verminkt, vijf" gezinnen in rouw en wan hoop. Eu gedurende den lunch weer zulk oen .on- geiuk, eiken dag, geregeld alken dag. Als er eens ij hoog o uitzondering een dag voorbijgaat, waarin wo koffiedrinken zonder dat een enkel ongeluk gebeurt, dan gebeuren er den volgenden dag twee. Maar dat zijn alleen de ongelukken, waarbij een uitgerukte ziekenauto te pas is gekomen. Voel grooter is het aantal ongelukken, waarbij do ge troffene naai* een der geneeskundige posten werd gebracht. Dat aantal bedroeg in 1925 niet minder dan 13880, dat is 38 per dag, te zamen 48. Tus schen het oogenblik, waarop we de krant open vouwen en dat,# waarop we haar weer neerleggen na vluchtige lezing, zijn een paar menschen gewond. Het vorige jaar en het daaraan voorafgaande was het ongeveer evenzoo, op oen paar honderd onge vallen meer of minder in één jaar, zien we al niet meer. Tegenover dien onophoudelijk doorgaandenstroom van ongevallen riet men de anders zoo verbasteren den indruk makende cijfers van groote rampen, als bij voorbeeld die omtrent de aardbeving Op Su- matra in een nieuw licht. Zeker worden onze groote cijfers yan ongelukken dadelijk weer klein, wanneer we uitrekenen, hoeveel per honderd Ha genaars zjj aanwijzen, maar hoe schrikbarend wor den ze, wanneer we bedenken, dat dit altijd gere geld zoo doorgaat, eiken dag 48, elke'maand 1420, elk jaar Zeventien- tot achttienduizend! Terwijl aardbevingen,waarbij menschen omkomen, of ge wond worden, totde hoogste zeldzaamheden be hoor en. Een groot aantal van de ongelukken in deze groote stad voorgevallen, vinden hun oorzaak juist in de grootte van de stad, ze Ttadden in een kleine plaats niet kunnen gebeuren. Voor ongelukkon, ver oorzaakt door het straatverkeer immers werd 673 maal uitgerukt en aan 2088 slachtoffers van ver keersongevallen werd hulp verleend aan de posten, Wanneeer men die cijfers optelt, krijgt men nog f.ang niet het aantal ongevallen, door het verkeer vf',verzaakt: een groot aantal daarvan zal wel afloopcu zonder dat de gemeentelijke geneeskundige dienst orbü te pas komt. Hoe vaak wprden ae menschen dadelijk naar huis vervoerd of naar een apotheek of een in de buurt wonend dokter. Van al die gevallen zwijgt deze statistiek uiteraard. Zie Handelingen V: I enz. Wordt vervolgd. van dolsnel ronddraaiende Vliegwielen bevinden en vraagt men zich af, hoe 't mogelijk is, levend daaruit te komen in weerwil van oen prijzens waardiger ijver van do verkeersagenten. Tegen den tijd, waarop de binnenstad haar dialit-aaam- geperste massa ambtenaren, handelslieden, arbei ders en öcholieren als een wijden, wijden waaier ontplooit over de groote ruime buitenwijken, zoo tusschen twaalf en één uur, vertoonen straten als do Laau van Meerder voort of de Rijswüksoho wég breede linten van draaiende rijwielen, zonder op houden, zonder gapingen. Er is dan niet één voet ganger op tweehonderd wielrijders te> tellen. De tSchevcniiigsche boulevard is op mooie avonden in de nabijheid van het Kurhaus en de galerij een spinneweb van auto's, motor- en andere fietsen, de aanblik Üs soms omwindend en prikkelend, voor vreemden o, met alléén boertjes van buiten, maar groot-stedelingen even 'goed! beahgsti- fend. Velen .is het een raadsel, hoe op zulke avon- en niet tientallen van verkeersongevallen te be treuren zijn. Een zomer als deze die zich trou wens den naam van „romer" maar usurpeert moet dan gunstig werken op de cijfers, hoewel wij de vorige week omnium consensu een „ouderwet- schevuurwerkavond" hebben beleefd. Het kijkende publiek vormde de bevolking van een groote stad en bjj die gelegenheden krijgt men eerbied voor het arbeidsvermogen van de Haagsche trammaatschap- pij. Wie de slingers wachtenden ziet bij elke lijn, denkt dat de dwaas d*6 zich aan het einde van zoo'n slinger opstelt, ai1 lang van ouderdom ge storven moet zjjn, voordat hij kans heeft op een plaats. Maar de onophoudelijk malende molen van wagens, wagens, wagens, heeft binnen een goed uur half do bevolking van Den Haag weer uit Soheveningen naar de metropool' toruggokruid, luid bellende tusschen den dichten stroom van auto's, motors en rijwielen in. Paarden of men- schenbeenen teilen in het verkeer weinig meer mee. Naast clen weemoed om het groot getal rampen, dat we dagelijks om ons heen gebeurend weten, brengt de lezing van het rapport ons toch wel den trots van bewoner van een moderne groote stad te zijn. En dan is er nog zooveel te halen uit die cijfers! Zeer hoog is het aantal slachtoffers van straatenge- vallen onder de kinderen beneden 12 jaar, hetgeen er op wijst, dat vele ouders zich nog geen rekenschap geven van de gevaren, die het wereldstadsverkeer meebrengt en dat de leeftijd, waarop men een kind zonder geleide de straat op kan laten gaan sedert de eigen jeugd van de ouders niet onbelangrijk naar boven is verplaatst, de evolutie van de jeugd is in dit opzicht in tegengestelde richting gegaan. In alle andere omstandigheden moge een kind van z ja ren tegenwoordig zelfstandiger zijn dan een kind van x plus twee of drie jaar vou een vroogere generatie, ten aanzien van het alleen op" straat loopen is bet x minus vier jaar. Verrassend gunstig is het cijfer voor de beschon- kenen. Als men 't den Hollander onverwacht vraagt zegt hij te gelooven. dat de helft van de verkeers ongevallen aan dronken kerels overkomen. Maar dan onderschat hij zijn landgenooten toch. In het. gel)".! werden maar 130 personen (dus door de uitgerukte auto en aan de posten samen) geholpen, die ..met zekorheid" onder den invloed van sterken drank Wa ren. Welk een onbeduidend klein percentage en welk een vooruitgang sedert een kwart eeuw! Wat niet wegneemt, dat wo nu wel, toen niet be dreigd werden met een plaatselijke keuze. Wanneer we dan ook eens cijfers hadden van het aantal beginselruiters en fanatici en onvordrangza- men en onverdragelijken.maar daarover zwijgt het gemeentelijk geneeskundig rapport beschoidenlijk. Die zijn dan ook ongeneeslijk. HELDERSCHH ATHLETIEK-K RING. Met voldoening kunnen wij terugzien naar 1 Augustus, den dag van onze schitterend geslaagde wedstrijden op hot Sparta-terrein te Helder, waar van in een voorafgaand nummer de uitslagen ver meld stonden. Maar nu gaat pnzen blik weer naar voren, naar 22 Augustus, op welken datum de H.A.K. wedstrijden organiseert op het „Excel sior"- terrein te Anna Paulowna. Het programma biedt hier voor „clck wat wils", zoodat wij op een groot aantal deelnemers rekenen. Inschryving^- biljetten zijn reeds aan velé vereenigingen verzon den, en voor de open nummers kan ieder zich opge geven bh A. Veen, Spoorstraat .96-98, Heldor. J n- sohrijfgeld f0.25 per nummer eh f0.50 per ploeg. De inschrijving sluit Woensdag 18 Augustus. Do volgende nu mm era zullen verwerkt worden: Dames, open nummers: le. 80 M. hardloopen; 2e. 4 X 80 ML estafette; 3e. hoogspringen met aanloop; 4e. vèrspringen met aanloop. Heéren kampioenschap van den H.A.IL (alleen open voor leden van den H.A.K. en leden van de aangesloten vereenigingen): le. 3000 M. hardloopen; 2e. Vèrspringen met aanloop; 3e. kogelstooten; 4e. polsstokhoogspringen. De nos. 1 en 4 zijn wel voor ieder open, doch het kampioenschap kan alleen ge wonnen worden door een H.A.K.-lid. Reeren, open nummers, le. 4 X 100 M. estafette; 2e 100 ML hardloopen; 3e. 400 M. hardloopen; 4e. speer werpen; 5e. discuswerpen. OUDKARSPEL. We kunnen thans zeggen, dat men aan den voor avond van de alom bekende V.V.V.V.V.-feosten staat die reeds eenige jaren gedurende de drie kerm in dagen gehouden worden. Dat bet programma veel bijzonderheden biedt, heb ben wij reeds in vorige aankondigingen uiteengezet, De animo, die het vorig jaar onder de motorrijders be stond om aan de motorwedstrijden deel te nemen, zal zeker ook nu bestaan. Zij, die zich nog niet aan meldden, vergeten niet, dit alsnog te doen of op den dag der wedstrijden zich te doen inschrijven. De demonstratie met Politiehonden onder goedkeu ring van den Nederiandschen Bond is bijzonder in teressant, vooral wanneer men de uitgebreide ge hoorzaamheids-oefeningen ziet, den verdedigings- dienst en het redden van drenkelingen. De Maandag is gewijd aan de Kinderspelen, m ;t des avonds optreden van den gevierden humorist Louis Contran in 't „Huis de Brederode". Dinsdag 17 Augustus, de laatste dag, zullen de Volksoefeningen worden gehouden, welke zijn vo< r leden en kinderen van leden en leden van de Vort- lu lvereeniging D. T. S., terwijl tevens Wielerwedstrij den met hindernissen en ringsteken voor dames zul lt.il worden gehouden. De laatste twee wddottnjirn \oor inwoners van den Langedijk. Wij willen tevens nog even wijzen op het feit. dat velen hier, en in den omtrek meenen. dat de feesten in verband met de bekende wanordeliji b - den aan den Langendijk niet zullen dOOTg&aih Wij kunnen echter met zekorheid verklaren, dat er voor d- ze meening absoluut geen grond bestaat en de feesten wel doorgaan. Alles is geregeld en geórgan' setrd en de feesten worden gehouden. Daarom, allen met deze feesten naar Oudkarspel, waar u een paar genoegelijke dagen worden gebo den. ROEIBOOT OVERVAREN. Eergistermiddag omstreeks half twee is op de Lek nabij de gemeente Groot-Ammers een ernstig onge luk gebeurd. Drie jongens uit Groot-Ammers waren in een roeiboot op de rivier, met bet plan, naar Nieuw Lekkerland te roeien. Toen ze een sleep aan zagen komen, bestaande uit een sleepboot van de Roode Ster, met twee schepen die gesleept werden, wilden de jongens aanhaken. Ze wierpen een lijn uit en wilden achter het eerste schip aanhaken. Dut mislukte en de roeiboot kwam daardoor onder het tweede schip terecht. De drie jongens geraakten to water. Een van hen ging onder het schip door en kon aan den anderen kant boven gehaald worden. Een andere werd ger :d door schippers, die op het noodsein van de sleepboot onmiddellijk de reddingsbooten hadden afgezet. Dezen knaap werd een roeispaan toegestoken. Do derde longen is echter verdronken. Dit was de 16-jarige Teunis Pek, een knechtje van den smid Van Zessen. Do beide andere jongens waren zoons van Van Zessen. De sleepbootkapitein gaf zoodra hij het ongeval be merkte het noodsein op de fluit, waardoor de aan dacht van de schippers werd getrokken. De sleep- -toot veranderde direct van koers om vlugger te kun nen stoppen. Ondanks deze maatregelen heeft het on geluk een menschenleven geëischt. De te Bergambacht gestationneerde rijkspolitie heeft aan boord van de sleepboot een onderzoek in gesteld. SCHAGERBRUG. Vrijdag had ten oterstaan van Notaris Laurman plaats de verkooping^van een rentenierswoning al daar, eigendom van de erven Den Das. Koopster werd mej. wed. P. Hoogland—Den Das te Schagen voor f2150.—. FEESTEN TE CALLANTSOOG. Naar men_ ons mededeelt, hebben zich voor de wedstrijden in het maken van zandfiguren reeds verscheidene deelnemers(sters) opgegeven. liet be looft dus a.s. Zondag een schitterende dag te wor den. Als het weer nu wat medewerkt, verwacht men dan ook evenals vorige jaren ter gelegenheid van dit strandfeest voor jong en oud .velé bezoekers uit den omtrek. De commissie, met de regeling van het feest belast, bestaat uit de dames en hoe ren: Mr. D. Rreebaart, voorzitter, W. Kooiman, secretaris, P. Vos, penningmeester, Mevr. Franco Blokker, Mevr. BrandtMijhlfteff en E. R. Braam. Als léden van de Jury ter beoordeeling van de figuren, die naar vrije keuze worden gemaakt en waarvoor verschillende prijzen beschikbaar zijn ge steld, hebben zich bereid verklaard zitting to no men de dames Mevr. KruisveldZipp, Mevr. Jonkvr. van de Poll, Mevr. OterdoomBargo, Mevr. Breebaartv. d. Horst en de heoron Dr. E. E. Oterdoom, Dr. Brandt en W. Kooiman. De wedstrijd begint 's morgens 10 uur, terwijl de beoordeeling plaats heeft pl'.m. 2Va uur. Men zorge zooveel mogelijk zelf voor een schop of andefe werktuigen. Teneinde verwarring to voor komen,^ zij nog gemeld, dat op do terreinen nabn de café's van ae heeren Jansen on Vos gelegenheid bestaat voor het plaatsen van auto's en motor fietsen voor f 0.25.

Schager Courant | 1926 | | pagina 10