RAAD OUDKARSPEL Zaterdag 4 September 1926. 69ste Jaargang. No. 7906. SchagerCourant Vergadering van den Raad dezer gemeente op. Vrij dag 3 September 1926, des avonds 8 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter Burgemeester Wijnveldt, tevens secre taris. De voorzitter opent de vergadering met een woord van wolkom, hoopt op aangename besprekingen en een geest van wellevendheid en verdraagzaamheid jegens elkander in het belang van de gemeente. Beöediging van den Secretaris. Daarna worden door 'den Burgemeester als Secre taris in handen van den Ion wethouder de gebrui kelijke eeden afgelegd, waarna deze de secretaris fe liciteert en de hoop uitspreekt, dat hij met lust en ijver de functie kan waarnemen en de gemeente vele jaren tot steun zal mogen zijn. De voorzitter dankt voor de woorden en dankt nogmaals den Raad voor het vertrouwen in hem gesteld. Door een toeval dat de goedkeuring op het besluit zoo laat is afgekomen, moest do beöediging zoo lang achterwege blijven. Hoewel Ik reeds vanaf 1 Juli de workzuamheden als secretaris heb waargenomen, was de heer Reindèrs tot heden officieel do secreta ris. Ik zal met al de kracht die in me is, trachten een goed secretaris te zijn. haar uit deze beöediging voortvloeit-dat do tijde lijke hulp van den heer Reinders heeft opgehouden, voel ik rne gedrongen een enkel woord tot den heer Reinders te spreken: Wegens verleend ziekteverlof aan burgemeester Kroon, tradt U 1 November op als waarnemend se cretaris dezer gemeente. Tot 1 Juli heeft U het se cretariaat waargenomen. Dat voor U gedurende dat tijdperk veel van uw werkkracht zal zijn gevraagd, is buiten twijfel. De Jaarswisseling met al haar nd- ministratieven omslag viel juist in deze waarneming Bedenkt men hierbij dat het secretariaat van Noord- scharwoude geheel door U wordt vervuld, dari koint U zeker een woord van lof toe, dat. de administratie in deze gemeente al dien tijd in het" rech'e spoor is gehouden. 1 Juli aanvaardde ik hier het ambt van burgemeester en hoewel nog niet als secretaris be- oedigd, ook het secretariaat. Met een praktijk van 28 jaren achter den rug, waarvan het groots e gedeelte dezer jaren op een plattelands gemeentesecretarie, krijgt men natuurlijk onmiddellijk een indruk van een secre'arie. Naar alle wnarhoid kan ik hier ver klaren. dat de administratie geregeld is bijgehouden en van achterstand geen sprake was. Daarvoor, ge achte heer Reinders komt U een woord van lof toe. Ik ben hier nu twee maanden werkzaam en heb na tuurlijk op U, als ter plaatse bekend, wel eens een beroep moeten doen. Trouwens officieel was U nog de secrelaris. Laat ik onmiddellijk mededeolen, dat U steeds klaar stond mij van dienst te zijn en hoewel ik U nog maar korten tijd ken, heb ik den indruk van U gekregen dat U iemand zijt, gaarne andoren ten dienst en dat U dit. doet, impulsief, zondor bij of nevenbedoelingen. Ik meen. dan ook gerust te mogen veronderstellen dat zoowel de wethouders als de gemeenteraad zéér aangenaam met U zullen hebben samengewerkt en dat ik zeive de tolk der vergadering zal zijn. wanneer ik U hartelijk dank voor de groote welwillendheid en nauwgezetheid, waarmede gij de belangen der gemeente hebt behartigd. Mocht onver hoopt nogmaals e enberoep op U moeten worden ge daan, dan vertrouw ik, dat U aan deze roepstem wel gevolg zult geven. Mijnheer Roinders ook nog wel mijn persoonlijken dank voor de aangename sa menwerking. Ik geloof namens de heeren raadsleden te spreken wanneer ik U de verzekering treef, dat ge hier een aangename herinnering zult achterlaten. De heer Reinders dankt voor de woorden. Ik had aldus de heer Reinders niet gedacht dat de tij delijke^ benoeming zoo lang zou duren, daar ik gp- hoont had. dat mijn vriend Kroon weer spoedig zijn taak zou kunnen, opnemen. Ik hoop dat U evenveel werklust en werkkracht zult hebben als Uw voor ganger ^ehad heeft en dank U nogmaals voor de vriendelijke woorden. Notulen. De notulen welke alle heeren thuis ontvingen, worden zonder opmerking goedgekeurd. Goedgekeurde Raadsbesluiten. De goedkeuring is ingekomen op de benoeming van den Burgemeester tot Secretaris. Ingekomen is de Kon. goedkeuring op het besluit tot, wijziging van de verordening op de heffing van belasting op openbaVe vermakelijkheden. Een verzoek om salarisverhooging. Van den heer Jb. Kroon, gemeenteopzichter, is het verzoek ingekomen om zijn salaris te brengen van f250 op minstens f400. Hij wijst op het besluit het vorig jaar genomen en zegt, dat hij 490 uur in dienst van de gemeente geweest is, reden waarom hij ver zoekt zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1928 in te willigen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit adres bij de begrooting te behandelen. Voorloopige vaststelling van de Gemeen terekening en de rekening van het Arm bestuur. De rekeningen zijn door de raadsleden nagezien en in orde bevonden. De gemeenterekening wordt voorloopig vastgesteld op do in de vorige vergadering genoemde bedragen, gewone dienst ontvangst f8706435, uitgaaf f67173,1014, 'saldo f 19801.7-4/4. De kapitualdieust met een ont vangst en uitgaaf vun f21280.11. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur met een ontvangst van f5344,78%, een uitgaaf van f6996,28, alzoo een nadeolig saldo van f 1G51.49/4. De balans, winst- en verliesrekening .van do licht- bedrijven worden eveneens vastgesteld op de iij de- vorige vergadering genoemde bedragen. Renteloos geld. Naar aanleiding hiervan merkt de heer Paarlberg op, dat in het rapport van den accountant er op go- wezen wordt dat door het gasbedrijf van het elec- triciteitsbedrijf een bedrag van f8251,67 renteloos wordt gebruikt. Spreker acht dit niet iu orde. Zoolang men er de voorkeur aan geeft om deze twee bedrijven geheel gescheiden te houden, moeten ze ook gescheiden blij ven. Het gaat om een rentebedrag van ongeveer 400 culden. dat in'de kas van het electrisch bedrijf be hoort, met welk bedrag de winst van het gasbedrijf vo' mindord zou moeten worden. De voorzitter doet do toezegging, de wenk in' de vergadering van de gasoommissio naar voren te zullen brongen. Aanbieding Gemeentebegrootlng. Aangeboden wordt hierna de gemeentebegroo- ting, welke aanvangt met een naaeelig saldo van tf 170l7.67Vs. Bij een heffing van hoofcj el ijken om slag v.an 18000 gulden, wordt een post onvoorzien! verkregen van 1 8982.32V3. Het vorig jaar was het eindbedrag f 65596 met f 1056 voor onvoorzien en f 25000 hoofdeüjken omslag. Het eindbedrag is nu f 70120.80. Aanbieding begrooting Burgerlijk Armbestuur. De begrooting van het burgerlijk armbestuur werd daarna aangeboden. Daarin is gerekend op een extra subsidie van f 1600, om het nadeelig saldo weg te werken, waardoor de gemeentesubsidie voor dit jaar f6100 wordt. Rondvraag. De heer P„ Kroon vraagt, wanneer de landverhuring zal plaats hebben. De voorzitter deelt mede, dat de datum nog .niet bepaald is, doch het zal1 wel' November of Decem ber ziin. De heer Paarlberg vraagt of al antwoord inge komen is van de gemeente Noordscharwoude, in verband met de Spoorstraat. De Voorzitter zegt, dat nog geen antwoord in gekomen is. - De heer Paarlberg wijst vorder op een bouwval in de gemeente, die, hoewel niet aan de openbare straat staande, toch gevaar voor de omwonenden be gint op te léveren. Op een desbetreffende vraag van den voorzitter wordt meegedeeld, dat het perceel eigendom van den heer de Boer is. Dagvoorzitter zal den opzichter een onderzoek laten instellen. Hierna sluiting dor vergadering. fT1**' LAN GE NDIJK. In de laatste tijdon is meermalen gesproken over de samensmelting der Lichtbedrijven (Gas en Elec- triciteit) aan Langendijk en onlangs wijdden we daaraan reeds een beknopt artikeltje. Gelijk we toen reeds Opmerkten ontstaat deze drang, doordien de exploitatie van het electriciteitsbedrijfi zeer gun stig is en die van het gas te wenschen overlaat. Hot gevolg van het laatste is, dat niet met afdoend suc ces de concurrentie tegen de petroleum kan worden gevoerd, omdat de gaaprijzen te hoog blijven. Men zoekt nu naar middelen om te verkrijgen, dat de gas prijzen toch kunnen worden verlaagd. Om tot dit doel te geraken laten enkele raadsleden het geopperde denkbeeld van samensmelting, bovenbedoeld, niet los en zien daarin een uitkomst voor het gasbedrijf. De behandeling der begrooting in de 5 gemeenteraden staat voor de deur, zoodat dan wel zal blijken, dat er pogingen zullen worden gedaan in die richting. De voorzitter van de Gascommissie heeft zich reeds als een tegenstander laten kennen en. zoowel in den gemeenteraad van Zuidscharwoudo als in dien te Noordscharwoude, heeft hij te kennen ge geven, dat zulks niet mogelijk is. Waarom niet, is niet duidelijk gemaakt. Evenmin echter is tot nu toe verduidelijkt door de voorstanders van samen smelting, wat zij daarmee bedoelen. Allicht was dun nauwkeuriger nagegaan kunnen worden, waarin die onmogelijkheid bestond. Er schijnt nu in den laatsten tijd eenige teekening te kómen in deze voor de Lichtbedrijven belangrijke quaestie. En wol in dien zin, dat, om tot het ge- wenschte doel te geraken, slechts het Reglement van de gemeenschappelijke regeling der Lichtbedrijven ten aanzien van de bepalingen inzake bestemming der eventueele winst, wijziging behoeft, om het re sultaat te bereiken, dat de voorstanders van samen smelting blijkens de gehouden besprekingen wensch- ton. -Immers de-bedoeling was geen andere dan rle win.™ die het Electricitei'tsbedrijf maakt, geheel of gedeeltelijk te laten dienen voor ontlasting van het Gasbedrijf. Wordt dus in dezen zin het genoemde Reglement gewijzigd, dan is het doel bereikt, dat men zich met samensmelting voorstelde. Waarom dat niet zou kunnen, zal zeker den meeêten raads leden'een raadsel zijn, tenzij men het er over eens is, dat men slechts ja en amen' moet zeggen op wat van zekere zijde wordt betoogd. Nu in alle 5 gemeenteraden de wensch uitdruk kelijk naar voren is gekomen, om het Gasbedrijf wat florissanter te doen worden, en bij de behandeling van de Begrooting der Gemeenschappelijke Lichtbe drijven voor Langendijk on St. Pancras dezo zaak aan de orde komt, zou het ons niet verwonderen, of er worden ernstige debatten gevoerd over de voorgestelde richting in de verhouding tusschen bei de bedrijven.

Schager Courant | 1926 | | pagina 11