PORTRETTEN in eigen omgeving. HEI FEEST DER BLAUWE NETTEN; Gemengd Nieuws. Atelier Niestadt, Schagen, Binnenlandsch Nieuws. om genade is ingekomen, een verzoek van zijn zus ter en zijn kind, die op hem wachten en de direc teur zai daarna een besluit nemen. Hij moet spre ken. Eindelijk. Voor de eerste maal sinds hjj in het tuchthuis is gekomen. Maar hij weigert.... Het duurt lang, voor hij zich laat overhalen, maar dan vertelt hij.... vertelt.... Bosz heet hij. Hij was artlst. Had aan de vliegende trapeze gewerkt, is dan gevallen en brak een been. HIJ log een jaar In 't ziekenhuis en zette daarna in Hamburg oen tent ou. Midden In Sint Paull bij de havenkroegen. Toen kwam op zekeron dag een ma troos bij hom met een jong ding. Haar moeder was aan boord gostorven'en niemand wist hoe zij heette, zoodat mon het kind den naam van hot schip gaf: Bortha-Marie. Bertha-Marie had niemand op deze wereld, Bosz moet haar aannemen. Zij is jong en mooi, zij kan ook dansen. Misschien kan zij hem van nut zijn. Zijn zuster wil niets van het kind we ten. Als bij Instinct weert zij zich tegen deze vreemde indringstor. Maar Bosz kijkt in do groote donkere oogen van het meisje en zegt: „Zij blijft". Zij blijft. Zij danst. De dronken matrozen zijn gek op haar. En niet alleen op de trouwe bezoekers oefent zij bekoring uit, ook Bosz verliest zijn hart aan het meisje en vlucht met haar, ver van de weerzinwek kende tent, waar iedereen zijn begeerige hand naar het moisjo kan uitstrekken. Hij vlucht met haar en keert naar de trapeze terug. Berlijn. Begin van de maand. In do Wintorgarten begint een jpieuw# programma. De een na den ander treden zij op, de beroemdheden uit de artistenwereld, maar het glansnummer ontbreekt Artinelli, de groote luchtacrobaat, kan niet optreden, daar zijn broeder juist verongelukt is. Zijn impresario ziet op de ker mis Bosz en Bertha-Marie werken. Hij maakt Arti nelli op hen opmerkzaam en deze kijkt eens naar het paar. En den volgenden dag treden „de drie Arti- nelU's" op. De adem van de toeschouwers stokt, als Artinelli geblinddoekt driemaal oen salto mortale door do lucht maakt om dan in de krachtige armen van zijn partner to landen. Bosz speelt kaart in hot café. Hot geluk is buiten gewoon met hom. „Geluk in het spel en in de liefde", roept iemand hom toe.- Aan oen tafeltje daarnaast zit Gastro, deze gooit op het marmeren blad een teokening waarop hij Bosz als bedrogene heeft afge schilderd. Men lacht er om en uok Bosz kijkt toe vallig. Alles om hem hoen wordt donker, hij smijt hot marmoren blad op den grond en vliegt naar do Bühne, want zijn nummer nadert. Artinelli en Bertha- Marie weten nog van niet^ maar de impresario be grijpt echter alles en siddert. Zal Bosz zich wreken? Het is genoeg om in het beslissende oogenblik zijn armen een haarbreed terug te trekken, Artinelli zal dan in de diepte vallen en daar gebroken blijven lig genMaar Bosz beheerscht zich. Hij is geen laffe sluipmoordenaar. Hij heeft met Artinelli een andere afrekening voor. Hij laat aan zijn jonge vrouw zeg gen dat hij eerst laat thuis komt en gaat naar Arti- nelli's kamer. Doordringend, dreigend, terwijl geen enkele trek op zijn gelaat beweegt, staart hij den verleider in hot gezicht. Deze is opgewonden, maar zijn roes vervliegt op hetzelfde moment, dat hij alles begrijpt. Hij smeekt, hij bidt. Tevergeefs. Bosz trekt twee mossen-te voorschijn en zegt kalm: „Kios en ver dedig de." Artinelli gooit het mes op den grond en smeekt om zijn leven, maar Bosz blijft onbarmhartig. Aarzelend grijpt Artinelli dan het mes. maar daar treft, hem reeds een stoot en hij zinkt op den grond. Als een nachtwandolaar begeeft Bosz zich terug naar Bertha-Marie, wascht zich rustig het bloed van de handen en gaat werktuiglijk de trap af om zijn laat- «ten wog als vrij man af to loggen.... den weg naar de politie, waar hij zich vrijwillig aangeeft... En als alles voorbij is, als de man, die hom zijn .geluk ontstal dood is, als do justitie in het geval gemongd is, vernoemt Bosz, dat z'n vrouw hem nooit bedrogen hooft, dat de man, die in hot artlston café op het^tafeltje zijn teokeriingen maakte, zijn vrouw mot oen andere had verward. Dat is do geschiedenis van gevangene no. 28. Diep bewogen reikt de gevangenisdirecteur hom do hand on kort daarop opent zich voor hem do deur, die hem naar do zitnon zal terugvoeren.... MARKTOVERZICHT. Op do markt van Donderdag jT. waren veel vette kooien aangevoerd. Ze werden alle nogal goed ver kocht. Do prijzen liepen tot 52Va ots. per pond Do handel was goed. De handel in gelde- en kaïfkoeien was ook goed. In de pinken was weinig te doen. f Mot de stieren gaat het tegenwoordig al' Tieel slecht, dio handel schijnt wel dood; ze konden niet hooger grolden dan 35 ets. Do handel in nuchtere kalveren was heel1 goed, beter bij de vorige weken. De vette schapen werden hier wel 'f 2 per stuk verkocht als te Purmerond, werd er beweerd. De handel was hier goed. De duurste werden ver kocht voor f 36 por stuk. In do lammeren voor don dood-was geen handel'. Do handel in magere schapen is tegenwoordig heelemaai niets, deze kunnen weinig gelden. Er was een groote aanvoer van biggen, prijs houdend en een flinken handel. Met de schrammen was het even zoo. De hoogste prijs in de vette varkens waa 40 ets. per pond: iets ar in 't begin van'den morgen, was do handel boter dan later, dus een teruglooponde markt, zooals ze dat noementoen was ze aan 'den etuggen kant. Op de kippenmarkt was 't bg 't oude.' De boter was prijshoudender; vlug, vörkooht. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Anna^ Wilhelmina Schene, oud 26 jaar, zonder beroep, wonende te Schagen en Gerrit Harare van der Zwart, oud 29 jaar, werktuigkundige wonende te Leiden. POLITIE.' Verloren: een beursje met eenig geld; een belas tingplaatje; een zwempak met handdoek. ZWARE MIST IN HET KANAAL. Het verkeer in het Kanaal is door zware mist belemmerd. Er hadden aanvaringen plaats tusschen het Japansche s.s. „Andes Maroe" en een klein ma rinevaartuig, waardoor geringe schade werd aange richt, cn tusschen het s.s. „Kurdistan" en het Fran- sche schip „Caffanes". Laatstgenoemd schip is naar gemeld wordt zinkende; de bemanning werd door de „Kurdistan" gered. Het s.s. „Volumnia" van Glasgow, dat, gelijk gemeld, in aanvaring kwam met het Nederlandsche s.s, „Djambi", is aan den grond geloopen, doch de hulp der reddingsboot van Folkestone, die juitvoer, werd niet vereischt. De Kanaalbooten hadden groote vertraging. 1 NOODWEER IN ZUID-FRANKRIJK. Béziers, 3 September. (Belga,) Noodweer heeft groote schade aangericht in de streek van Miner- vois en St. Posaise(?). Er zijn twee menschen omgo- kom.-n cn verscheidene gewond. MIJNONTPLOFFING. Uil Tamoka (Oklahoma), 3 SepteAber. In een mijn alhier had een ontploffing plaats. Juiste inlichtin gen omtrent het aantal bedolven mijnwerkers zijn nog niet ontvangen, maar gewoonlijk werken er meer dan tweehonderd man. Eenige mijnwerkers, dietijdens de ontploffing in de mijn waren, ont snapten en redders met natte sponsen voor den mond haalden er eenige anderen uit, waarvan er verscheidene ernstige brandwonden hadden. Men vreest, dat degenen, die nog in de mijn zijn, zul len omkomen. ZWARE BRANDEN IN OOSTENRIJK. Uit Innsbruck, 3 September. Het dorp Egg in het Pitzdal is een prooi der vlammen geworden. Verder zijn negen hufzen van het dorp Flans bij Sterzing afgebrand. Uit deze huizen kon bijna niets worden gered. EEN ONAANGENAAM JACHTAVONTUUR. Een Reuter-telegram aan de Engelsche bladen meldt, dat de beer H. A. N. Bluett, de Britsche ban- Familiegroepen Kinderportretten enz. worden aan buis gemaakt zonder verbooging van prijs. Overal te ontbieden. dols-agent to Batavia verbonden aan 't consulaat- goneraal op jacht zijnde, in een ravijn van 30 voet diepto viel, in wolk ravijn zich een nest met slangen ophield. De heer Bluett brak oen been op twee ploatson en werd naar het hospitaal vervoerd. DYSENTERIE. In oen voorstad van Dortmund is dysenterie uit gebroken. De epidemie heeft reeds 30 personon aan getast, vier kinderen zijn gestorven. TREINBOTSING. Op het station Schliorbach bij Heidelberg is een arbeiderstrein op een goederentrein gebotst. In een dor wagons bevonden zich kinderen uit Opper-Si- lezië, die een vacantrereis maakten. 19 hunner wer den gewond. DE MISDADIGHEID TE CHICAGO. Do politio-autoriteiton te Chicago hebben, gebruik makend van oen drie jaren geleden aangenomen wet, bepaald dat jongelieden onder fle 16 jaar tus schen 10 uur 's avoncls en 6 uur 's morgens niet op straat mogen komen, tenzij in gezelschap van hun ouders. De reden van dit verbod ligt in de herhaal de protesten naar aanleiding van aanrandingen van meisjes, hetgeen volgons de politie het gevolg is van het feit, dat Jongelui vrijelijk op straat kunnen rondschuimen. Voortaan zullon ouders van niet-ver- gezelde kinderen worden beboet, terwijl jongelieden die voor den tweeden keer alleen op straat worden aangetroffen, zullen worden behandeld als jeugdige delinquenten. TREIN ONTSPOORD. De luxe-trein Parijs—Praag Is bij het doorrijden van het station Crailsheim ontspoord. Een passa gier en een stoker zijn gewond. De schade is aan zienlijk. Do oorzaak is onbekend. Het spoorwegver keer moest langs een anderen weg geleid worden. EEN TRAM-ONGELUK. Blijkens een bericht van gisteren uit de plaats Monroe, in den staat Michigan, zijn bij een trambot sing daar in de buurt acht lieden omgekomen en 26 gekwetst, w.o. een aantal zeer ernstig. Beide trams reden met volle vaart. Men vreest dat het aantal dooden nog zal toenemen. KINDERVERLAMMING. In verband met de persberichten over kinderver lamming en de daardoor gewekte onrust wijst het betrokken Pruisisch ministerie er op, dat geen aan leiding aanwezig is, voor die bijzondere onrust, daar sinds lang jaarlijksch honderd gevallen voor komen. Vroeger echter werd dat niet bekend, daar toen de ziekte niet behoefde te worden aangegeven en bekend gemaakt. Sinds 1924 is daantn echter ver andering gekomen en moot do behandelende genees- heor aangifte doen niet alleen, maar ook reeds in het geval, dat de aanwezigheid van de ziekte ver moed wordt, daarvan mededeeling doen. In werke lijkheid overtreft het aantal gevallen dezen zomer niet noemenswaard dat in vroeger jaren, besluit de officieele verklaring. Aan do Zuidkust van Brefcag-no, op hot schier eiland Finistère, aan oen mooien baai, omgeven door rotsen on pij nboomen, ligt het eeuwenoude viBSciiersplaaitsjo uonearnean. 1 Reeds m de 14a eeuw een visscherfipllaaita van bo-- teekenis, zagen de strategen van die dagen, dat een Zoo belangrijk puilt uiterst geschikb zou zijn bot verdediging tegen een baitenlandsclien of bmnen- ïandsohen vijand en werden om het op rotsen, in het midden van een 'bassin gelegen, stadje zware muren opgetrokken. Wij herinneren ons nog uit de gescluedenis den Honderdjarigen Oorlog) den strijd tusschen Engelsche en Franaoho Koningen, herstelde en Concarnean zich verheven zag tot 4e tagne, een strijd, die evengoed aan de Noordzee te Sluis aan het Zwin in Vlaanderen als aan den At- lantisehcn Oceaan te Concarnean in Rretagne uit gevochten werd. 1 In 1873 viel Concarnean in handen der Engel- schen, die het met grooten moed tegen de Franr schen verdedigden, doch ten slotte, toen eert bij- jsondor laag getij het bestormen der wallen gemak kelijk maakte, voor den overmacht moesten zwich ten. Een tijdlang was de plaats berucht, als schuib" plaats voor bandieten, totdat in 1557 Koning Henri II het belang van deze plaats inzag, orde en wet herstelde en Concarnean zich verhezen Zag tot 4e plaats van aanzien in Bretagne. Gedurende de godsdienstoorlogen hadden de Hu genoten de stad ©enigen tijd in hun macht. Henri IV trok na den val van Quimpecr Concarnean binnen. Wie thans Concarnean bezoekt, wordt dadelijk getroffen door de Ville-CIose^ de oude vestingstad, met haar schilderachtige grijze muren en torens, opstijgend uit het groene< water. Men kan van de nieuwe stad de oude vestingstad over een brug en door een paar poorten bereiken en vandaar door middel van een veer weer een nieuw oostelijk ge deelte. Aan de oude vestingstad en de Westelijke nieuwe stad liggen de havens, waar den geheelen dag een buitengewoon groote bedrijvigheid Leersqht Ieder oogenblik komen er visscherovaartuigen bin nen of varen er uit. Dag en nacht gaat het door. Dan wordt de thon, de sardine, de makreel gelost; gedeeltelijk dadelijk gelost en per vrachtauto of wa gen naar een der 32 groote vischzouterijen en pak ker ij en gereden .of eerst naar den afslag gebracht en nier aan den meestbiedende verkocht. Terwjjl in vroeger jaren ae lioofdvischvahgst be stond uit sardines is In den loop der tijden do sar dine echaarscher geworden en heeft nu de thon .de voornaamste t plaats voor dn viscliindustrie ingenomen. De thon is een groote Viscli, blauwgrijs van kleur, met een staart als een zwaluw en twee merkwaardige als kiewangen gevormde vinnen. Verleden jaar bedroeg de omzet aan thon in Concarnean 18.000.000 francs, dit jaar is nu in Au- gmstua reeds een cijfer van 14 milli'oen bereikt, dus zal hot wellicht de 20 millioen nabij komen vóór het jaar ten einde is. Het vischbedrijf is echter wis selvallig, dus men kan feitelijk niets voorspellen. Wanneer de oudere bewoner van Concarnean ech ter spreekt over de vangst van sardines en die van thon, dan is er bijna iets weemoedigs in den klank van' zijn stem, want voor hem was dè wischvangst bij uitnemendheid die van do sardines. Hij Zal u ook vertellen, dat wanneer ge thuis sardines koopt, ge vooral moet letten op de merken der fabrieken en zal u zeggen: let allereerst erop, dat de naam Concarnean op het blikje staat, want dan weet ge, dat een dor 32 fabrieken uit dat oord, u de verschheid van de visoh, die geprepareerd werd. garandeert. Lot dan verder op namen als Bouvois- Flon, Nantes en Concarnean, op Azóma-Farnan, uit de zelfde plaatsen, Rodel fils en frères. Bor deaux en Concarnean, dan kunt ge zeker zijn, goede waar te krijgen. De laatste firma is van Duitsche afkomst, Far- nan was een Engelachman, waaruit blijkt, hoe inter nationaal het vischbedrijf is. De Concameaner zal u waarschuwen tegen de Spaansche sardines, die niet vergok, zooalb nier in do fabriek komen en inderdaad heb ik wel eens gehoord, dat de meeste Spaansche sardines in de Zuiderzee gevangen worden, feitelijk kleine harin gen zijn, die door de Monnikendammers naar Span je worde® gezonden en daar verder geprepareerd. Hier in Concarnean gaat het anders. Daar komt de visoh aan en gaat onmiddellijk per vrachtauto of wagen naar de fabriek. Verschheid is dus geen praatje, maar gegarandeerd. Voor de vangst dor sardines worden de* zooge naamde blauwe netten, de .Filets bleus" gebezigd en deao filet» bleus zijn de trots van de inwoners. Toen mij heden morgen uitgelegd zou worden, waar .ik oen kodakfirma zou vinden, zei men mij: U moet eerst tot de filets bleus" loopen. Ik be greep jjet onmiddellijk. Tusschen de haven on do nieuwe badplaats, aan de Sablos Bl&nos, is een groofco nettendrogerij tusschen zoo en verkeers weg. Daar hagen do blauwe netten to drogen en die pJok noemt men de Filets Bleus. Ieder jaar, wanneer do dagen korter worden, do herfst nadert on mon dus weer herinnerd wordt aan den komenden winter, dio kommer on gebrek Zal brengen in de gezinnen dor armen, wordt door do bevolking van Concarnean een feest gearran geerd „la fête dep Filets Bleus" het Feest der Blauwe Netten. Dit feest heeft op een Zondag plaats, pi nar reeds den avond te voren wordt liet ingezet met een bohgaaJseke verlichting der Mairie (stadhuis) en oen optocht met flambouwen van ai' liet stadhuis rondom de stad, langs hot groote kotelf op do Öables Blonoa het Nieuwe Gonoornean, de badplaats Concarnean zou men kunnen zeggen on terug' door de groote zijstraten, waaraan de fabrieken liggen, naar het Marktplein, waar in een met lam pions verlichte en met sparregroen versierde mu ziektent, liet plaatselijke corps zich nog een uur lang doet hooren, Op dit marktplein is tooh reeds een feeststem ming, er is een soort kermis, en vooral1 de snoepten! en de schiettent hebben aftrek. Heb was bepaald grappig, te zien hoe gretig de sucre paille" (sui- korstroo) door jong en oud gekooht werd en hoe de jounosso dorée zijn hart ophaalde in 't han teren van pistool of buks. Aan het marktplein, dat thans den naam draagt yan Place Jean Jaurès, hetgeen geen twijfel laat of de meerderheid der bevolking ziet in dezen ver moorden socialistisch en leider een partijgenoot en martelaar, ligt een oud hotel', het Hotel aes Voya- fcerurs. Zaterdagsavonds kwam daar de feeststem ming onder de gasten 'n valscke piano werd betrom meld en enkele paren dansten. Dadelijk stroomden talrijke nieuwsgierigen van het marktplein toe en ik constateerde, dat» mon in Concarnean al even nieuwsgierig is als in het brave, verre vaderland. Zondags was de groote dag. Er werd in mijn hotel reeds om H uur gedejeuneerd, opdat men niets van den optocht, die om 1 urn* Zou beginnen, zou missen. Inmiddels had om half tien 's morgens het muziekcorps uit Qujmper reeds zijn intrede bin nen Concarnean gedaan on gaï daarna in de mu ziektent op de Groote Markt eenige nummers har monie ten beste! Onwillekeurig vergeleek ik met hetgeen ik onlangs op oen concours te Brommen gehoord had en kon niet nalaten do voorkeur aan ae HoJlandsche dilettanten te geven, maar wat aan harmonie van klank hier to weinig was, werd goedgemaakt door de streeling der oogen, dank zij ao aJIerschilderaohtigeto Bretonsche kleoder- draoht, .waarin do_ deelhebbers getooid waren. Wan neer men naar die flink gebouwde mannen keek, dan gingen de gedachten terug naar de dagen van do Eerste Republiek en herinnerde men zioh do mooie verhalen van heldenmoed on zelfopoffering der voorouders van deze mannon, die voor de tra dities van hun land, voor geloof on koning stre den, aangevoerd floer den adel, mot wion Zg door vele banden, eeuwen <loor, verbonden waren. Om één uur naderde de groote stoet hot markt plein. Voorop eerst, een Bretons oho boor to .paard, dan de Quimper muziek, don oen "Zegewagen, voor- Stellende een visohsohuit mei; blauwe netten, dö Sardine-boot dus, waarin, bekoorlijke Bi'ptonsche meisjes, dan te voet volwassen mannen qn vrouwen, jongelingen en meisjes, knapen en kinderen, allen in Bretonsche kloedordraoht, dezen in dé dracht der voorouders, genen in de gemoderniseerde dracht van heden, waarvan echter enkelen weer met bijzon der fraaie kanten mutsen en prachtige pal'men- shaWls. Dan weer zegewagens, met alleraardigste meisjes en jongens, afgewisseld door groepen, voor stellende boertjes en boerinnetjes uit ae Vendée, de boertje» met rare dikke knuppels. De oudere zoo wel als de kleinste kleuterboortjes hadden een knuppel in de hand en het stroo stak uit hun klompen. Daar waren groepen, die echt jolijt had den, vooral degenen, die Behoorden bg de twee ouderwoüsche dorpsmuzikanten, de oen met een doedelzak, de ander inet een klarinet, hadden echte pret en de oudste boer, die daarbij ae leiding had, zat vol grappen tegen de vele op liet nemen van een fotografie beluste toeristen, maar was altijd weer bereid even te poseeren. Het plaatselijk muziekcorps liep voor den Iaab- sten zegewagen. Dat was die, waarin de Koningin met haar hofdames gezéten was. Vermakelijk toch, dat in het Republikeinse!)e Frankrijk geen feest compleet is, of er moet een Koningin van het Feest zgn. De stoet was aan de brug, die naar de Ville- Close, de oude vestingstad, leidde aangekomen. Ilier konden de zegekarren niet verder en moésten de sierlijke juffers, door behulpzame commissaris sen van orde geholpen, afstijgen om verder te voet door de eeuwenoude straten naar het aan de an dore zijde, tusschen en op de wallen gelegen feest terrein te gaan. Meeloopende in de nabijheid van de Koningin, had ik gelegenheid te constateeren, hoe zeer do bevolking meeleefde met heb jaarlgksohe Weldadigheidsfeest der Filétó Bleus. Ik kon nu de oostuums van dichtbij bezien en werd steeds meer getroffen door de schoonheid. Er waren kostbare antieke oostuums, dief sierlijk gedragen werden door de Bretonsche meisjes en vrouwen, die allen een aangeboren lieftalligheid bo- zdtten. Dit was mij reeds op de twee marktdagen, Maandags bn Vrijdags, opgevallen, maar nu trof het mij bijzonder. Bij net feestterrein werd lentróe verlangd en ik ging natuurlijk binnen. Wie echter de optocht tot hier gezien en gevolgd had, heeft Zich zeker niet te beklagen gehad, want zelden, heb ik van een stoet zoo genoten als hier in Concarnean,, terwijl' er niemand geweest kan zij'n, die niet alles Cl heetffc kunnen zien, niet allb oostuums heeft nen bewonderen. Maar voor mij wad het iets andera. Waarom niet nog een paar frank' offeren voor een Zoo sympathiek liefdadig doelf? Ik zei reeds, dat het feestterrein tusschen en op de wallen gelegen was. Ik denk dat hier een bastion geweest is en nu was het als een dal, omgeven door Heuvels en uiterst geschikt voor het doel. Allereerst werd de koningin met haar gevolg geleid naar een soort open troonzaal en hier toon.de Hare Majes teit de Schoonste Concarüeansche, dat zij even lieve als waardige manieren had. Zij was geneel in het wit gekleea, als een bruidje zou men geneigd zijn te zeggen. Aan haar voeten zat een miniatuur'. Ko ninginnetje, dat even later weghuppelde met haar vriendinnetje» en yriendjos, terwijl do werkelijke Feestkoningin, omringd door haar hofdames, het doelwit werd van kodaks on schilderspalet. Daarna gingen alle deelhebbers naar qen soort open tent, waar ververschingen gebruikt werden. Ik keek .eens op het feestterrein rond. Hier was een draaimolen voor kinderen, elders een tombola, daarnaas't een werptent, aan de overzijde een ver- verschingskraam, daarachter een winkel met hou ten Bretonseh speelgoed, boven links was een, dans zaal, waar om half vijf een concours zou plaats hebl>en. boven rechts schetterden de trompetten en kelen van clowns en athleton om de aandacht te trekken voor een soort circustent. Geheel aan de andere zijde op een open plek tusschen hooge ves tingmuren, had men een worstel-arena ingericht, waar men voor l1/» frank mocht toezien een worstel wedstrijd om prijzen van 400, 300, 200,"100 frank en lager, terwijl' de eereprga bestond in een prachtig zwart schaap, dat door een allerliefst klem boer tje en boerinnetje, kindertjes van ongeveer 6 of 7 jaar, werd rondgeleid over het feestterrein en nu midden in do arena extra vertoond, ten einde de deelhebbers aan den kamp fel te maken. Reeds bij den eersten wedkamp ontstond er con flict. Ofschoon beide sohouders nog vuil waren Van de zemelen, beweerde do ovorwonne, niet over wonnen te zijn Eon typisch Fransch tooneel .volgt. De scheidsrechter stoorde zioh nota lxmo aan dat protest en begon heftig to praton cn te gesticulee- ron. Lieden uit het publiek bempoiden zich er i nuxlo, het was weer echt Fransch: ordre, contre- ordro, (lósordre! Jn Engeland is de scheidsrechter souverein, zgn uitspraak wordt aangenomen, daar- mee: basta! Verder was echter alles op hot flenst, keurig geregeld. Alle oomitoleden, hun vrouwen en docli- ters werkten mee. In don nuin, die met een gowel- dige" geljdtasch om, de ct-nrinio van do I ouders, die hun kindoren in don draaimolen lieten enieten, herkende ik mgn Jjoekvcrkoopor. In de ramen zag ik verscheidene vrouwen en meisjes rap bedienen, die mg in een of andere winkel ge- hol pen hadden. Zeer te prijzen val't, dat alles precies op tijd ging, Zoodac omJ 6 uur de stoot do Ville-Closc weer j verliet, langs der haven en de hotels trok, om tenslotte op de Groote Markt, to wordoü ontbonden. Daarmee was feitelijk het feest uit, maar niet voor de jongelui, die proriteerende van het mooie weer, dat hot feest begunstigde, ondanks dat het Zater dags den geheelen dag geregend had, nog door bleven feceten. Om haLf vier 'a morgens kwamen nog zingende Bretonsche jongens en meisjes langs mijn hotel en meende ik aan den klank der stemmen te moeten constateeren, dat dit niet het eerste lied was, dien nacht gezongen. Duizenden vreemden zgn naar Con- oarnoan gekomen, om Van het fraaie feesc te ge nieten en ik twijfel niet, of het Comité zu,l tevreden zijn met de finantieele resultaten. Met hoeveel1 liefde zal dan vrfn den winter in de woningen der armen gebreid worden aan de kleine blauwe visclmetjea, die ais lierinuering het feest verkocht worden. Het was een feest vol sdiiTderaehtige bekoring voor den vreemdeling en ik ben verheugd, nog niet blasé te zijn, maar te hebben kunnen genieten van de schoonheid en traditie^ van Bretagne, in beeld gebracht door de bevolking van Concarnean, bg un fraai Weldadigheidsfeest van des Filets Bleus." GEMEENTE ZLJPE. Geboren: Maria Jacoba Adiiana, dochter van Adrianus Johannes Dobbe en Jacoba Maria de- Groot. WINKEL. Vrijdagavond vergaderde de Fruit- on Groenten- vereeniging „Winkel" ten huize van den heer Laan. Aan den dringenden oproep was door een 37-tal le den gehoor gegeven. Met een woord van welkom opent de voorzitter de vorgadering on deelt mede, deze te hebben belegd om door gemeenschappelijk ovorleg tot oplossing ;e komen in een duistere zaak, welke boven de ver- eoniging hangt. Do scretoris leest daarna de notulen der vorige ver gadering, welke onder dankzegging worden goedge keurd. Do voorzitter leidt dan In het punt waarvoor de vergadering is belegd, hierop neerkomende: Do ver- eeniging is 'destijds lid geworden van de Tuinbouw AaUkoop Centrale (T.A.C.), Deze centrale liquideert en de vreeniging wordt aangesproken voor een aan deel in de schuld. De secretaris ljcht deze zaak nader toe, hoe in 1018 doze cuntralo werd opgericht en maonuiMio vrouW te doen in het belang der vereeniging, deze vereeni- ging met nog vele andere Is toegetreden. De commis sie van toezicht, zoowel als de bestuursleden waren mannen van naam, waarmede men meende gerus' in zee te kunnen gaan. De centrale werd te Rotterdam gevestigd en de directeur werd benoemd. Al direct liep de zaak niet als men verwacht had, de leden be stelden onvoldoende en de omzet bleef beneden de raming. 1919 was iets gunstiger, doch 1920 sloot met f 60.000 verlies, als gevolg van waardevermindering der voorraden. In dit verlies moest deze vereeniging f 159.55 betalen. Toch is de zaak toen voortgezet, doch overgeplaatst naar Aalsmeer en een nieuwe directeur werd er benoemd en de jaren 1921 en 1922 deden zich beter aanzien, leverden zelfs eenige winst op. In 1923 werd een crediet van f 100.000 toegestaan. De centrale werd gefinancieerd d. de Raiffeisenbank en dio had goeden moed. De overplaatsing naar Aals meer had ook een crediet van f 60.000 gevraagd, voor eigen gebouw én terreinen. En hoewel niet alles zoo maar gegaan is. is het er-toch gekomen. In 1924 werden de statuten gewijzigd en de aan gesloten vereenigingen zoo vastgelegd dat hedanken onmogelijk was. Toen stond de zaak niet best. en bleek dat de balansen geflatteerd waren. Uittreden kostte f 500. benevens een jaar aansprakelijkheid. Nog werd een jaar geprobeerd, doch in April van dit jaar werd bericht dat de centrale liquideerde, on der toezicht van de Raiffeisenbank. Het aandeel dezer vereeniging is bericht, zal be- drtgen i 648.93. De Centrale der Kunst- mestlevering wil helpen en de schuld overnemen, doch dan moeten alle leden zich contractueel ver binden van die Centrale hun kunstmest te betrek ken, de daarop gemaakte winst zal dienen voor af schrijving op die schuld. Doet de vereeniging dit niet en voor 15 September wordt bericht verwacht, dan heeft de vereeniging te betalen f 648.93 en als waar borg nog eens f 648.93 plus 50 pet. van dit bedrag. De vooAitter deelt mede, dat het bestuur zich wenscht los te maken en het aandeel te betalen, waarvoor wordt voorgesteld het marktgeld te bren gen op 5 pet. en het lidmaatschap op f 1. waardoor men hoopt in een paa.r jaar er doorheen te zijn. Voorts zijn er in het béstuur ook stemmen opgegaa de schuld in eens te delgen, als b.v. elk lid f 2 zou willen storten dan behoefden marktgeld en contribu tie niet te worden verhoogd. De heer Hoogland schrijft dit tekort, dat reeds spoedig na de oprichting ontstond, toe aan slecht be heer en gebrek aan toezicht. Een bijdrage per lid in eens juicht spreker toe, doch niet f 2 van elk lid, doch in*verhouding tot zijn aanvoer. De secretaris zegt, dat het tekort ontstond door af schrijving van waardevermindering van groote voor raden. D& heer Koora, merkt op, dat particuliere hande laren ook verliezen leden. De voorzitter wijst er op, dat de groote markters de zaak in stand helpen houden en ook in magktgeld meer bijdragen. De heer Koorn ziet in verhoogd marktgeld meer bij dragen in verhouding tot aanvoer. De heer C. Koomen wijst er op, dat van de 320 le den met f 2 een bedrag wordt bereikt, als hot al ging, dai lang niet afdoende is. De vereeniging staat ook voor de pl.m. f 1000 waarborg. Spreker is meer voor het bestuursvoorstel en tijdelijk leenen. De heer Wijdenes wenscht het bestuursvoorstel ge* handhaafd te zien. er is geen voorstel van f 2 per lid, De heer C. Koomen geloofd niet. dat met recht uu meds aanspraak is te maken op de waarborgsom. De heer Porte, de zaak nog eens uitvoerig nagaan* de, komt tot de conclusie dat f 2 per lid onvoldoende zal zijn. Aandeel en waarborg komt op pl.m. f 5 per lid. een bedrag dat spreker nog niet tegenvalt en hoe dit te vinden. Marktgeld verhoogen. men moet met andere markten rekening houden, en spr. stelt <10 vraag, of dit niet te plaatsen is als renteloos voor schot op aandeeien van f 5. De heer Hoogiand: Fancy fair,

Schager Courant | 1926 | | pagina 2