Schaper Courant ÏB i. Woensdag 8 September 1926. o9ste Jaargang. No. 7908. Tweede Blad. Ittej Raad Sarsingerhorn. Raad Harenkarspel. Staatsloten Ingezonden Stukken. doo t vai idinjj cider n be isten horn ÜO Vergadering van den Raacf op IMnsdag 7 September 1926, des namiddags te 3 uur. Voorzitter, de beer K. Breebaart Dz., secretaris do heer P. Bronder. Afwezig de heer Kistemaker, wegens verhindering. Voorzitter heet de aanwezigen welkom en opent de vergadering, waarna de notulen onder dankzegging aan den secretaris onveranderd worden vastgesteld. I Ingekomen stukken en mededeelingen: Van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvangen do suppl. begrooting in de vorige vergadering behan deld. het besluit tot aangaan van een geldleening en het besluit tot verhuur van weiland. Verder Is .van Ged. Staten een schrijven ontvan gen tot verdaging van het besluit inzake den aan koop van een stuk weg door do gemeonte en terug ontvangen de suppl. begrooting dienstjaar 1928. Al deze stukken worden vpor kennisgeving aange nomen. Van de Noord-Hollandscho verccniging „Hét Witto Kruis" is een verzoek om subsidie ingekomen togen 1 een: per inwoner voor de exploitatie van ontsmet" j tlngsovens. B. en W. stellen voor, om dit verzoek bij de be grooting te behandelen. Allen voor. Volgt een nadere vaststelling van den pensioon- grondslag voor W. Keesman, voorheen doodgraver en. i bezorger van telegrammen. Van zijn ontslag had do heer Keesman "kennis moeten geven aan den Pen sioenraad. hetgeen niet geschied is. Hierdoor stellen j B. en W. voor den grondslag van f280 weer op f ISO te rug te brengen, hetgeen algemeen wordt goedgevon den. De gemeenterekening, dienstjaar 1924, wordt, nadat zij volgens den wensch van Ged. Staten is gewijzigd, nader vastgesteld. De suppl. begrooting. dienstjaar 1926, wordt behou dens een kleine wijziging vastgesteld. Eveneens, wordt vastgesteld de verordening op dd 6-jarige herziening van de strafverordeningen. Van den heer J. Spaans Dz.. vroeger gemcente-am- tenaar alhier, thans ambtenaar bij den Pensioenraad te Den Haag, is een adres ingekomen, inzake bijdrage voor inkoopsom pensioen. II. en W. s ellen voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Allen voor. Volgt opmaking van de voordracht van 2 leden voor hof College van Zetters, aftredend de heeren J. Kistemaker en J. J. Engel. De aanbevelingen worden als volgt samengesteld: Vac -Kistemaker: 1. Ivistomaker; 2 K. Burger; vac. J. J. Engel: 1. J. J. Engel; 2. J. Blnauhoer Gz. De rondvraag levert niets op. waarna sluiting volgt. Vergadering op Dinsdag 7 September 1926, des middags 3 uur. Voorz t'.er de heer J Burger, burgemeester, secre- /aris de heer J. 'Dam. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Medegedeeld wordt, dat de heer Wink zijne benoe ming als hooisteker heeft aangenomen Volgens mededeeling van den inspecteur heeft het kohier der Inkomstenbelasting der gemeente, dienst KCT»—1926 bedragen f 30300.19. De heer De Vries brengt namens de commissie mot het toezicht belast, rapport ui: over de wijze waar op de gemeentelanderljen worden gebruikt. Over het algemeen is dat goed. alleen 'twee gebruikers, nl. S. Bood en Wed. Karsten maken daarop eene uitzon dering. Deze zullen op hun ickortkoming worden ge wezen. Ingekomen is de rekening en begrooting der Ge zondheidscommissie. Dit jaar wordt gevraagd een bij- di#/e van 2 et. per inwoner. Dit je behandelen bij de gemeen^öbegrocftiïig. Van P. de Jong. Waarland ,is namens inwoners van den Breugelpolder een verzoek ingekomen, cm oen lan'aarn te plaatsen aan den hoek van den T.«mndeiweg. B. en VV. stellen voor. aan hot verzoek te voldoen. Allen voor. De N.-H. vereeniglng het Witto Kruis vraagt voor haar tekort van den ontsmettingsdienst. te Alkmaar een subsidie van 1 cent per inwoner. B. en W. stal len voor. f 20 te geven. Allen voor. Voor de bestrijding der malaria wordt op voorstel van B. en W. toegestaan f 15. Geen grooter schoolplein. Van het R.K. schoolbestuur te Waarland Is ingeko men het in het vorige verslag vermelde adres om de speelplaats to Waarland te vorgrooten. B. en W. stel len voor op dit adres afwijzend te beschikken. B. en W. achten hot niet noodig dat de speelplaats wordt vergroot wel is ze niet groot, maar toch ook niet pri mitief. Elders in onze gemeonte is de speelplaats pri mitiever dan in Waarland. Het autoverkeer achten 13. en W.4n Waarland niet zoo gevaarlijk. Een advies van het schoolhoofd is niet bijgevoegd. Daarom ach ten B. en W. ook. met hot oog op den economischon toestand, be er de speelplaats niet te vergrooton. De opgemaakte begrooting wijst een bedrag aan van f 085. 13. en W. achten het nu evengoed mogelijk, om <le kinderen op do speelplaats te houden, als dat noo dig geacht wordt. Kti al wordt, de speelplaats ver groot. zullen de kinderen als daar niet op gelet wordt, evengoed óp den weg spelen. De heer Dekker is het met B. en W. eens, waajp do- zo spreken over den slechten economischon toestand. Of 'n grootere speelplaats noodzakelijk is, is moeilijk le zeggen, maar gewensch't is dat wol. De kinderen moeten als 't half kan, op de spoel plaats blijven. Maar het bedrag van f 685 acht spr. to hoog voor deze verbetering. Do heer Do Vries wil liever wat wachten, niet noodzakelijk als de vergrooting Is on spr. acht ook ^het bedrag te hoog. Do heer Francis wil oen eenvoudiger plan, b.v. voor oen f 200, En dan wil spr. het vorgrooten miot tegenhoudon. Hierna wordt de begrooting en toelichting van den gemeente-opzichter voorgelezen. Het terrein, dat bij gevoegd zou 'worden, is 460 M2., bijgeplaatst moet worden 54 M. hekwerk, 20 c.M. grond afgegraven enz. D ebegrooting is dus niet hoog. Met- algemeene stemmen wordt op het verzoek afwijzend beschikt. Gaslevering door V/armenhuizen. Volgt wijziging e» aanvulling contract gaslevering met Warmenhuizen. wat in ons vorig raadsverslag roods is aangegeven. Voorzitter licht het punt nog eons uitvoerig 'toe. Do hoor Francis wees op de concessie die Harenkarspel deed aan Warmenhuizen, door af te zfen van do ult- keoring van 1 cent boven een verbruik van 70000 M3. wat in do laatste jaren soms f 700 a f 800 opbrach't. Spr. noemt dit oen gasbelasting die door de ingezete non moest wordon opgebracht. Maar daartegenover staat de concessie van Warmenhuizen om alle winst in het reservefonds te storten. Dit heft elkaar op en daarom kan spr. zich met het nieuwe contract ver- eenigen. De hoer De Vries is hét met deze opvatting eens, maar spr. acht, waar in het contract staat dat her ziening van het contract zal geschieden om de 5 jaar en als hot noodig is, do bepaling van om de 5 jaar niet noodzakelijk, nu do bijvooging als hét noodig is vermeld staat. De heer Dekker is het met het contract eons. om dat het. geheel weergeeft wat eerder is besproken on gewenscht. Voorzifter acht de beide bepalingen om de 5 jaar, of als het noodig is juist goed wanneer over noodzakelijkheid van herziening verschil van mee ning bestaat. Nu moet om de 5 jaar herziening vol- gon. De heer De Vries blijft zijn standpunt handhaven, spraakverwarring als spr. van deze beide bepalingen verwacht. Allen zijn voor de wijziging der gaslevering, be halve de heer De Vries, die zijn stem niet kan gevon aan de beide genoemde bepalingen van herzionnig. 'j Maximum snelheid. Op verschillende, met name genoemde gedeelten i der gemeente wordt door en W. voorgesteld een j maxiraum-floïheid van 20 K.M. in te voeren. Dit naar aanleiding van oen ppmorklng van den hoer De Vries. Op 19 Aug. 1020 is dit besluit reeds door den Raad genomen, maar mot. bot oog op do kosten nooit uitgevoerd. Maar nu Is het snelverkeer zooveel uitge breid en zijn B. on W. zeer voor de uitvoering van dit besluit. Controle zal moeilijk zijn, vooral in oen zoo uitgebreide gemeente als Haronkarspol met zoo- veol kommen. B. en W. golooven dat het plaatsen van de borden reeds een goeden invloed zal uitoefe nen en zoo mogelijk zal óontrole kunnen wórden uit- geoefend. De heer De Vries bedankt B. en W. voor het tor hand Demen van deze regeling en hoopt dalt zo nu ook zal worden ingevoerd. Spr. verwacht er goede re sultaten van. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. I en W. aangenomen. Het electrische licht in de Scha- gerwaard. Voor de electrificatie van de Schagerwaard moet worden aangegaan een geldleening van f 1700. B. en W. stellen voor, de leening aan te gaan tegen hoog stens 5 pet. .rente, met een aflossing van f 100 per jaar. B. en W. wilden dit verhalen op de verbruikers van den stroom per K.W.U. Maar dat zouden Ged. .Staten niet goedkeuren en daarom wilden B. en VV. het verhalen op de eigenaren der aangesloten per- ceelen, naar de belastbare huurwaarde der woningen. De stroomprijs is 42 cent per K.W.U, De heer Francis wil de leennig aflossen in korten tijd, nl. in 9 jaar. Er moet betaald worden f 1700 en wel door 48 eigenaren der aangesloten woningen. Spr. becijfert, dat dan de K.W.U.-prijs gemiddeld met 3 cent zou stijgen. En waar de huurwaarde verschil- i lend is en dus do kleinen minder zullen moeten be- alen als de grooten, meent spr. dat de eersten er niet onder zullen lijden. De hoer De Vries acht het voorstel van B. en W. beter, lichter als het is !te dragen. Voorzitter zegt dat waar do huurwaarde zoo ver schillend is en voor sommigen hoog, het door B. en W. beter wordt geoordeeld de termijn ianger te nemen. Spreker toont dit met cijfers aan. De beer Dekker gaat met B. en W. accoord, dan wordt do druk niet gevoeld, terwijl het anders wel het geval zal zijn. liet voorstel van B. en W. wordt met de stem van den heer Francis tegen, aangenomen. -uk wordt aangenomen het verhaal van rente en aflossing van deze leening op de eigenaren der aangesloten perceelen. liet jaarlijksche bedrag dat noodig is, is f 142.50 en eisciit een heffing op een basis van 3 De betreffende verordeningen wor den eveneens goedgekeurd. Portie genoeg. Van ue R.K. Kiesvereeniging te Waarland is het verzoek ingekomen om een agont van politie te Waarland aan te stellen. B. en W. hebbon dit voorstel overwogen en een onderzoek elders ingesteld en stellen voor om niet op hot verzoek in to gaan B. on W. hebben te Zijdewind eens geinformeérd. Daar is een veldwachter met een salaris van 1300, plus vrije kleeding. De bewakingskring is in het Waar land grooter dan te Zijdewind, dus zou het salaris hooger moeten zijn of minstens'gelijk. B. en W. er kennen dut het politietoezicht in Waarland minder is dan elders in de gemeente, maar is toch vol doende. Mot buitengewone gelegenheden is er vol doende toezicht en hetgeen wat de U.K. kiesvereeni ging beweert, dat er veel baldadigheid geschiedt, daarvan is burgemeester niets bekend en ook de politie niet. Maar dit gebeurt ook elders, al is het in deze gemeente nergens van groote beteekenis. En mede met het oog op den economischen toestand, achten B. en W. het niet noodig. Do heer Dekker is het met B. en W. een9. Over al gebeurd wel eens wat, dus ook in Waarland, maur spr. meent" dat het niet zoo erg is dat er aparte politie noodig is. Spr. zag toch gaarne do politie wat meer in Waarland. De hoer De Vries oordeelt, dat de politie tame lijk veel in het Waarland komt en men mag niet zeggen, dat Waarland van politietoezicht verstoken is. Spr. meent dat de politie niet op alle kwajon gensstreken kan letten. De heer Dekker erkent dat de politie in hot Waar land komt. Spr. meent echter dat de polite dos avonds on vooral Zondagsavonds moet komen. Op de vergadering stond het motief voor, dat als er in een herberg eens wat gebeurde, er niet spoedig po litie was te krijgen. Voorzitter zegt te weten dat de politie voldoen- de in Waarland komt, wellicht is 's avonds on Zon dagsavonds het -toezicht niet scherp genoeg. Maar' dat kan moeilijk anders r\ts men let op de.kermis-' scn en op de surveillance in de andere gedeelten der gemeente. Voorzittor zal echter zooveel moge lijk meewerken. Met algemeene stemmen wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Door B. on W. wordt voorgostold om tot publieke verhuring over to gaan voor 3 jaar van do de lan- dorijou, aangekocht van do erven Blankendaal on wel op 28 September. B. en W. noemen dit los land on achten het wonscholijk dat het in do pu blieke verhuring gedane bod geldt voor het eerste dor 3 jaren. De andere twee jaren zal do prijs naar schatting worden geregeld, op do basis van f4.25 en f 4.— por snoes. Allen voor. Volgt vaststelling dor gemoentorelcening, voordoe- lig saldo f 1044.08# on de rekening van het elec- trisch bedrijf, voordeelig saldo f 159.71. Do heer Dokkor adviseert namens de raadsleden ora do bei de rekeningen goed te keuren, alles als in do besto orde is bevonden. Allen voor. Aangeboden wordt de gomoentobegrooting 1n ontvangst en uitgaaf van f56698.41, met een sluit post van f 1468.92^ eü een inkomstenbelasting van 1 f21000. Do begrooting van het gemeentelijk electrisch be drijf in ontvangst on uitgaaf van f 5219.36, stroom-1 'prijs 53 cent per K.W.U.dat is 3 cent minder. I De begrooting van hot Burgerlijk Armbestuur in ontvangst on. uitgaaf op f7291.25, met een go- mRentesubsidie van f 3000, is f 500 minder dan vo rig jaar. Pe rasheden zullen als commissie deze begroo- lingtii nazien, I De gevraagde rehabilitatie. Volgt de behandeling van den bekenden brief ven den gasdirecteur van Warmenhuizen, naar aanlei ding van de uitlatingen van het raadslid De Vries, waardoor de gasdirecteur zich beleedigd acht en rehabilitatie van don Raad vraagt. Voorzitter zegt uat deze kwestie uitvoerig in B. on W. is besproken en B. en W. meonen dat zij in deze partij moeten kiezen. B. en W. wijzen de zienswijze van den heer Do Vries af, onjuist als deze zich heeft uitgelaten. B. en W. meenon dat de directeur geen blaam treft en dat hij gerehabili teerd moet worden. Voorzittor licht nog nader toe, dat de heer De Vries de zaken verkeerd heeft voorgesteld en de heer De Vries den persoon van den directeur in deze kwestie heeft betrokken en dat zijn uitdruk kingen voor den gasdirecteur beleedigend waren. De gasdirecteur kan zich juist, omdat hij ambte naar was, beleedigd gevoelen, omdat in verschil- lendo bladen de woorden door den heer De Vries gesproken, waren opgt nomen. Voorzitter zegt dat de heer Do Vries niot goed heeft gedaan door uitdrukkingen te gebruiken, die ten nadeel© waren van eon ambtonaar. De uitdruk king dat de berekening van den directour eigen aardig was en als,,wij een rekening hadden gehad die niet fout was, enz., dat waren in hoofdzaak de gewraakte uitdrukkingen. Men kan verschil van meening hebben over do cijfers in het rapport on met die cijfers niet accoord gaan, daarover ver schillend denken, maar dan moet men daarover in een openbare vergadering zich anders uitlaten als nu is geschied. De heer De Vries heeft verkeerde cijfers gebruikt en gesproken van gas van 13 14 cent dat gebruikt wordt en 15 cent voor ongebruikt gas, terwijl dit had moeten zijn 23 en 24 cent on 15 cent. Er. werden dus verkeerde cijfers gebruikt on B. en W. stellen voor aan den gasdirecteur te schrijven, dat de Raad zich niet schaart aan de zijde van den hoer De Vries en dat dozo verkeerde cijfers heeft gebruikt. De heer Dekker handhaaft zijn oude standpunt. Spr. heeft daarom de stukken niet ingezien, daar hij meent dat het een zaak is tusschen don heer De Vries en den gasdirecteur. Daar heeft hij als raadslid zich niet moe to bemoeien, en daarover zal hij dan ook niet stemmen. De heer De Vries ontkent pertinent clen prijs van 13 en 14 cent te hebben genoemd als voorzitter aangeeft. Dat beeft spreker niet zoo gezegd en kon hij ook niet zeggen, heel goed als hem bekend was dat in 1921 de prijs 23 en 24 cent was. Hij zou dan met opzet verkeerde cijfers hebben gebruikt. Dat heeft spr. niet gedaan, maar alleen bedoeld dat waren wij op die berekening ingevlogen, dan hadden wij 13 on 14 cent betaald voor gebruikt gas en 15 cent voor ongebruikt gas. Spr. heeft nooit iets anders gezegd en nooit iets anders bedoeld te zeggen. En «lat spr. heeft gesproken van een eigenaardige berekening is waar, maar «fat mag dan misschien niet zijn een gelukkige uitdrukking, maar iets be- loedigends steekt daarin toch niet. Dat, is een uit drukking die nooit als een beleediging is aange merkt. Dat spr. heeft gezegd: als de rekening niet fout is, enz., is eveneens juist, maar toen voorzitter zei- de dat de cijfers juist waren, heeft spr. dat toch direct aanvaard en heeft dadelijk voor het voorstel gestemd, omdat ik steeds een voorstander was van het blijven van de cent uitkeering in het reserve fonds van het bedrijf. Dat ik de balans niet kon beoordeelen is toch geen beleediging voor den directeur, dat kan hoogstens een ezelachtigheid van mijzelf worden genoemd. De jaarverslagen die wij 4 jaar lang van den di recteur hebben ontvangen, die kon ik beoordeelen en spr. herhaalt, toen de voorzitter de zekerheid gaf dat de cijfers juist waren, heeft spr. dat aau- genonien. En spr. kan in al wat hij heeft gezegd niets beleedigends vinden en neemt er dan ook geen woord van terug. Het is niet anders dan een mis plaatste overgevoeligheid van den directeur di? blijkbaar aan uiterste gevoeligheid lijdt. En dat B. en W. zich scharen aan do zijde van den gasdirecteur, spr. meent dat B. en W. geluk kiger hadden gedaan als zij het schrijven van den gasdirecteur in de papiermand hadden gedeponeerd. Als de directeur door een raadslid wordt bespro ken op een wijze die hem niet juist lijkt, kan hij in de pers ruimte vragen om die meening to weer leggen en die ruimte zal hem wel wordon verleend. Dan kunnen raadslid en gasdirecteur dat samen uitmaken en had ik kunnen toelichten hoo ik het had bedoeld. Spr. behoudt zich het recht voor, om wanneer hij de cijfers van den gasdirecteur niet kan beoordeelen, daaraan niet direct zijn volle ver trouwen te schenken en toelichting te vragen. En of B, en W. nu de zijde van don directeur kiezen, of niet, dat laat spreker ijskoud. B. en W. hebben met die zaak niets te maken en ik zelf zal blijven Leoorueelen of ik becijferingen door den directeur gegeven, vertrouw of niet. Spr. herhaalt in dezen zin ook nooit iets belegdigonds te hebben gezegd of bedoeld en hierin niets anders to zien dan 'n to erge fijngevoeligheid van den directeur, waarvoor spr. niet aansprakelijk is. De heer Francis heeft nu het betrokken rapport gelezen en is het daarmee niet precies een9. Maar daar loopt het niet over, maar wel over de wijze waarop de beer De Vries zich heeft uitgedrukt. Spr. gelooft dat de Vries geen beleediging heeft be doeld, maar moet erkennen dat zoodra hij deze woorden uit den mond van den heer De Vries hoor de, daarin een zekere beleediging te hebben ge voeld. Spr. meent dat de heer De Vries zich niet voorzichtig heeft uitgedrukt. Spr. had eerst de mee ning dat het een' zaak was tusschen de beide be trokkenen, maar nu de kwestie door beide heeren zoo op de spits is gedreven, moet, meent spr., de Raad wel partij kiezen. En dan moet spr. zich scharen aan de ziide van den gasdirecteur en meent dat de gasdirectur geen blaam treft en Do Vries zich niet gelukkig heeft uitgedrukt. De hoer Groen is het met den heer Dekker eons. Het is een kwestie waarmee de Raad niets heeft to maken. Voorzitter zegt, dat B. en W. eerst geen defini tief standpunt innamen, dat doen zij nu echter wel en daarvoor hebben zij volkomen het recht. Spr., herhaalt, dat De Vries onjuiste cijfers heeft ge bruikt en dat van het in de prullemand depoueeren van eon adres dat aan den Raad gericht ia, geen sprake mag zijn. Daarvoor hebben B. en W. niet het recht. B. en W. meenon, dat al is do gosdiroc- teur geen ambtenaar der gemeente, hij toch zoo nauw bij Harenkarspel is betrokken, dat hij recht heeft op rehabilitatie, als een uitdrukking van een raadslid hem beleedigt. De heer De Vries zegt te weten dat B. en W, het adres in den Raad moesten brengen, maar zij had den kunnen voorstellen het voor kennisgeving aan te nemen. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt dit aangenomen met 4 stemmen, nl. de heeren Borst, De Groot, Francis en Duyvis. Blanco stemden de heeren De Vries, Dekker en Groen. Vervolgons wordt nog goedgekeurd een supple- toiro begrooting en daarpa sluiting. Trekking Tan Maandag 6 September. 4e Klaase lo Lijst. No. 19019 f 1000. No. 13710 f 400. No. 3315 f 200. Nos. 3221 10957 11968 en 13333 elk f 100. Prijzen van f 65. 9 17 42 110 146 389 446 475 479 538 539 539 573 580 610 634 672 902 906 953 986 1149 1240 1353 HOS 14Ö9 H83 1533 1633 1709 1760 1815 1851 1856 2006 207:8 2033 2034 2076 2096 2104 2119 2138 2147 2197 2309 2319 2337 2375 2376 2398 2419 2422 '2462 2483 2502 2507 2565 2606 2727 2738 2709 2773 2825 2828 2850 2896 8014 3087 3090 8178 3205 3346 3353 3370 3407 3420 34G6 3514 3556 —68 3642 3648 8727 3894 3902 1909 3916 3U3G 4009 4043 4109 4116 4130 4218 '1268 1298 4323 437# 4388 4397 4399 4400 4472 4512 4527 1554 4580 4595 4648 4859 4984 5007 5056 5132 5223 5281 5337 5350 5526 5546 —79 5623 5654 5655 5714 5744 5771 5779 5825 5973 5984 Ö9J6 6028 0034 6077 6278 0311 6344 6498 6652 6659 6721 6818 6S50 6897 6945 7005 7024 7053 7095 7123 7174 7217 7276 7352 7363 7427 7569 7081 7698 7717 7740 7750 7759 7810 7812 7849 7857 7881 7902 7949 7990 7990 8022 8125 8203 8225 8274 8313 8384 8409 8448 8454 8567 8578 8613 8701 8701 8764 8786 8792 8808 8818 8917 9044 9078 9092 9105 9119 9128 9152 91G6 9181 9185 9319 93791 9413 9440 94S6 9510 9563 9572 9611 9644 9737 9767 9798 9S83 9894 9906 9924 9930 9939 9959 9996 10017 10021 10055 10067 10084 10093 10118 10148 10200 10278 10353 10570 10586 10657 10676 10737 10776 10784 10786 10865 10947 11013 1102G 11145 —101 —378 11380 11452 11469 11470 11486 11508 11539 —006 —029 11665 11697 11705 11709 11792 11798 11832 —842 —852 11866 H 870 11973 11976 12007 12084 12102 12138 —150 12234 12239 12400 1 2452 12516 12003 12025 12702 12827 12955 12970 12974 12985 13015 13069 13174 131:4 13271 13272 13409 13430 13525 13536 13586 13595 13670 13700 13726 13764 13T82 18784 13788 13795' 13806 13897 13981 14034 14079 14190 14222 14272 14324 14346 14105 14480 14448 14477 14503 14548 14553 14569 14660 14698 11770 14868 14876 14969 14977 15036 15061 15078 15121 15151 15161 15272 15316 15350 15389 15397 15424 15597 1 .«13 15711 15851 19530 15951 16007 10020 10073 —144 16' 16189 16259 103)9 10277 10324 16363 10388 16432 16456 16480 16490 16494 10506 1053 5165541 16024 l»03l Kt 16740 16772 Ï67g0 16820 16847 16803 10906 10968'16982 16991 17025 17099 17124 17202 17212 17227 17230 17240 17243 17246 17279 17321 17389 17475 17502 17585 17552 ,17556 17028 47605 17718 17800 17833 17914 17941 17953 17964 17969 18030 18075 18104 18158 18191 18238 18244 18351 18392 18397 18412' 18504 18529 18537 18552 18579- 18580 18583 18656 18004 18750 18759 18769 18795 18832 18853 18990 19072 19089 19119 19234 19281 19313 19320 19323 19365 19425 19474 19549 19579 19582 19616 19869 19684 19727 19731 19764 19789 19795 19905 19935 19941 19945 19977 20008 20009 20045 20074 20075 20112 20137 20161 20169 20183 20227 20263 20363 20424 20477 20484 20501 20535 20627 20714 20826 208S8 20986 Mijnheer de Redacteur, Gaarna zou ik ecnigo plaatsruimte in Uw blad willen hebben voor hot onderstaande. Het betreft eon zeer belangrijk feit, waarin zeer zeker alle Ingelanden van den polder Zij po en llaze- polder wel belang' zullen stellen, on naar ik ver moed niet velen het juiste van die bel ingryke kwestie zullen weten. Tooh is het wel noodig, naar mijne meening, dat alle Ingelanden er mede be kend zijn. In 1*915, als ik mij niet vergis .in hét jaartal, Werd door het Polderbestuur van Zijpe en Hazo- polder een Commissie aangewezen om den legger van den polder te herzien, wat betrof de verdoel mg der landerijen in rubrieken Contri.buabel,. Egale- 'jnent en Nollen!and. Ter verduidelijk ng wi.rik even aanstippen, dat de landerijen in aen Polder Zijpe en HnzepoJder aldus zajn verdeeld on! door de Gou- tribuabele landen de volle lasten, door de Egajle- mentslanden één vijfde van die lasten wordon be taald, terwijl de Nollenlanden vrij zijn geste d van polderlastcn. Die Commissie bestond uit de heeren G. Niouwland, .f. do Moor en A. Brak. Die Com missie was toen blijkbaar van oordeel, dat de lande rijen die toen op den legger1 voorkwamen, rl« Iiga- lementeland en een groot gedeelte landerijen ilic op den legger voorkwamen als Nollenlanden van dio kwaliteit waren, dat die landerijen ook in de ru- riefc Contribuabel werden geplaatst. Althans vol gens de mij verstrekte inlichtingen, komen nu op den legger alleen voor Contribuabele en' Nolenlan- den. ISia tien jaar moest opnieuw do legger herzien wordon, wat dan ook dit jaar zou plaats hebben. Door den hoor Jb. Bos, Dijkgraaf van Zijpe en Kazepolder, word als Gommis ie v ar dat. werk aangewezen do heeren O. Iioojj, ÏL Rezelman en Ju. Eriks. Met belangstelling heb ik daarover het ver slag gelezen in de Sohager Courant van de ver gadering van het Polderbestuur van Zijpe en Ilaze- pol!dej; van 14 Juli 1925. Uit dat verslag blijkt dat de Cornmissie het niet oens kon wordon. Door den heer i l -ojj wor.lt ge zegd, d.«t met een handigheid het- Egale rnontJaul is geschrapt, dat 10 jaar geleden een onrechtvaar digheid is begaan. Zeer zeker zullen er wet fouten kleven aan hot werk, dat toeu,. 10 jaar geleden. d *»r die comwissio, ia verricht, maar wanneer do heer Hoóij spreekt van eon handigheid, die »r die commissie is gebruikt en van het onrechtvaardige werk van 10 jaar geleden, laat Jijj dan toon en. beter werk te kunnen leveren, maar het tegendeel Is waar, net werk dat U levert, is toch zeker nihiL Naar mijn oordeal is in het idéé van den Ho >fdinge land Rezelman zeer veel goeds en billijks. Neem een zekeren norm voor de waarde der CöntribuaUdo landen, zet in den legger alsiJEgalemente anden dio binderijen, die ongeveer één vijfde van die waarde hebben on in de rubriek Kollen .de werkelijke NoJlenlandon, maaj* herstel weer niet den ouden toestand, dat bijv. Nollenlanden en "Hgaiemenóf- landen, dio kunnen wedijveren met de moeste Con tribuabele landen, weer in die rubrieken op ém legger werden geplaatst. Als lokmiddeltjo werd dan door den heer Houy gebruikt, dat de Egale- mentslanden niet één vijfde, maar twee vijfde van do lasten zouden betalen. Maar lateif wy verder het verslag in de Schager Courant volgen. Door do Commissie wordt geen voorstel gedaan, want de Commissie kan het niet eons worden, on de hoer HoojjI houdt zoo van ccr- ly^khoid en opjochthei d, dat ds; heid van dio Commissie geen voorstel wilde doen. Wel was het plan geweest, dati er een voorstel van eon vergadering gehouden te 't Zand bij het Polder- Ixwtunr zou worden ingediend, maar de secretaris van dio vergadering had vergeten, dat aan hffc Pol derbestuur toe te zenden. Dat voorstel) was natuur lijk geheel in don geest zooais de heer iI 'ij wilde en toevallig is do heer Hooi de ziel van die geheele beweging. Nu do meerderheid (Ier corn mis sie uit oen oogpunt van eerlijkheid en oprechtheid geen voorstel doet, ou de secretaris van de verg.'*" dering to 't Zand het hoeft vergeten, doet de heer Hoojj zelf het voorstel; Alle Bgalemcntdlandcn. van voor 1916 weer tot Egal'ementslanden to maken. Dat voorstel' wordt door aen Dijkgraaf in stemming ge bracht on met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. Zeer zeker een succes voor den heer Hoojj, dio 10 jaar lang er voor heeft geijverd, om een meerderheid in net polderbestuur to krijgen. Maar jammer voor den heer Hooy enj zijn volgelingen, dat nij_ zulk een reuZo-ftater maakt ert het klaarste be- wys levert, dat hij nog bitter weinig af weet als Hoofdingeland, van do reglementen van zijn polder. Weet de hoer Hoojj dan olykb.oai' niet, die toch al eenige jaren Hoofdingeland is, die zich, nu al sedert 10 jaar lans* mot dozo zaak bezig heeft gehouden, die graag het grootste woord voert on zich niet ontziet, anderen te bosehuTdigon van gebruik te mar kon van eon 'handigheid en# van onrechtvaardigs heid, terwijl' dio personon niot in do gelegenheid zijn zich te verdedigen, dat er'nog oen art. U in het bijzonder reglement van Zjjpe en llazepolder is dat aldus luidt;

Schager Courant | 1926 | | pagina 5