Hoofdhuid PU ROL <iig en blijkt er voldoende belangstelling door de be langhebbenden, dan zou bet Dag. Bestuur de vrij heid vinden aan de vergadering van ingelanden voor to stellen een bijdrage te verleenen. Spr. wijst op den gunstigen indruk dien het adres van de Kamer van Koophandel te Hoorn heeft gevestigd, waarbij motieven worden genoemd, die hout snijden. Spr. wijst er op, dat hot niet juist is, zooals in één der verslagen heeft gestaan dat Vier Noorder Koggen zich zou terugtrekken, er is nooit oen dergelijke beslissing gevallen. Wel is het Dag. Bostuur niet bijzonder op- timistisch, maar als iedereen Bamenspant tot behoud van do tram, dan zal Vier Noorder Koggen zich ook niet onttrekken. In de vergadering van het Dag. Be stuur is deze zaak-degelijk besproken en er op gewe zen, dat er belanghebbenden zullen zijn, die als in gezetenen van een gemeente en als ingelanden van ✓eon Banne en Kogge zuilen moeten bijdragen en daar door 3 keer voor dezelfde zaak worden Belast. Hoe de belanghebbenden over de exploitatie denken* De heer Donker, Hoogwoud, heeft zich eenig cijfer materiaal verschaft en wil, hoewel hij dat ook reeds in de vergadering to Winkel heeft godaan, eon en ander reloveeren, omdat indien de cijfers der Dir. der Ned. Sp. nagerekend worden, zulke vreemde resulta ten worden verkregen. Spr. begint dan met te wijzen op het laatste verslag van de N.V. Spoor-(tram-)weg WieringenSchagen, waarin gezegd wordt dat de spoorweg in goeden staat verkeert en dat do Directie en bet personeel eon woord van lof toekomt voor de wijze waarop den dienst werd uitgevoerd. Deze 16 K.M. lange lijn had volgens de Sthager Crt. een opbrengst van £34024.85, maakte een winst van £5127.80#, zoo dat de werkelijke kosten bedroegen £29897104# of por K.M. f 1809. Onze lijn is lang 24 K.M., de kosten bedroegen f44856, als af- en toevoerlijn bracht ze do groote Maatschappij volgens eigen inzicht der verte genwoordigers dor Ned. Spoor £20.000 op, wat dus van die f 44856 mag worden afgetrokken, voorts brengt de lijn op aan eigen baten f21.000, zoodat er dus een klein bedrag ongedekt blijft. Spr. kan dan ook niet inzien, waarom deze lijn weg moet. Wel meent spr. dat verschillende dingen anders kunnen en geeft dan bijv. aan, dat de tram van 625 uur uit 11 oom komt to vervallen, dat de tram van 9 uur uit Schagen tot Wognum rijdt en dat do laatste tram vervalt, In *t belang van don acht uren-dienst zou dan 's mor gens en 's avonds 1 uur kunnen worden afgetrokken en als dan het depot to Hoorn word opgeheven, zou eon goedkoopere exploitatie worden verkregen. Wel is het waar dat de exploitatie van deze lijn moeilij ker is dan die van'Van Ewijcksluis en Medemblik, omdat rekening moet worden gehouden met 2 punten van aansluiting, Schagen en Hoorn, maar spr. acht toch een betore exploitatie mogelijk. De heer Glas, Hoogwoud, wijst op de hopelooze klanken, die ten aanzien van de tram worden ver nomen, maar spr. verwacht, dat de tram nog wel te redden is. Misschien is de Minister wel verkeerd ingelicht en spr. vraagt of het geen overweging ver dient dat de Commissie eens een bespreking houdt met den Minister. Spr. vraagt zich ook af of het voor do finantiën van de I^ed. Spoorwegen wel zoo noodig is, dat deze tram wordt opgeruimd en oordeelt dat do tram voor het goedereuvervoor niet gemist kan worden. Als oen voorname bron van inkomsten noemt spr. het vervoer der posterijen, dat gaf vroeger f 5000 en spr. begrijpt niet dat dit vervoer niet -meer por tram plaats heeft, doch een fietsrijder door weer on wind vanuit Hoogwoud de post moot afhalen van Obdam. Do hoor G. Nobol, Lutjewinkol, zegt, als vertegen woordiger van de Banne Winkel goen opdracht te hebben of een toezegging tot steun to kunnen doen. De vertegenwoordigers der Banne Winkel komep al leen om don geest van de vergadering te leeron ken nen, a.s. Zaterdag is er eon vorgadering van inge- landon, Als evenwel vaststaat dat do jaarlijkscho bij drage van fGO.OOO moet worden verleend, dan is dat eon onredelijke eisch en dan kan vandaag wel worden gozogd, dat als er geon andere- weg is, dat dan de stoomtram Schagen—Wognum zal worden opgeheven. Het zal onmogelijk zijn een dergelijk bedrag door de belanghebbenden opgebracht te krijgen, en daarom dient getracht te worden den betrokken Minister tot een ander inzicht ten aanzien van deze tram te bren gen. Wel zal de Banne Winkel bereid zijn in het ver lies JbiJ te dragen, maar in de mate als gevraagd wordt is onmogelijk. Spr. zou dan ook de Commissie den raad willen geven te probeeren in Den Haag de zaak alsnog te bespreken. Een sterk staaltje van exploitatie- willeken r. Do heer J. Commandeur, voorzitter van de Banne Wognum en Wadway, deelt mede, dat de Banne in principe heeft besloten, steun te verleenen. Intus» schen is van meerdere zijden gebleken dat Wognum nogal eens werd uitgeschakeld, wat het personen vervoer'betreft Spr. deelt dan mede, dat wanneer de conducteur van de tram voor het vertrek uit Hoorn gedachtig «nn onze oude vriendschap stelde* ik den doctor voor jon in mijn plaats te engageer en. Nar tuurlijk heb ik bij die gelegenheid niet nagelaten jo in alle toonaarden te prijzen. De zaak is al zoo goed flla beklonken en ook "do professor is bereid ie op elk gewenscht oogenblik je ontslag te ver leenen." Mot steeds stijgende verbazing had Dürmghoi- fen hem aangehoord. weet inderdaad niet, waarmee ik zooveel vriendschappelijke opofxermg verdiend heb," zeide Jhjj. „Onze inzichten liepen vroeger zoo dikwijls uiteen en wijf hadden zoo wei nig gelegenheid, elkander nader te loeren kennen.. „Och wat, wij waren toen nog maar echte jon gens, weerde Artois- haastig af, terwijl hij opstond. „Je ziet immers, dat die kleine oneenigheden uit aien tijd. mij niet belet' hebben het eerst aan jou to denken, toen het er op aankwam een van mijn kennisssen dezen kleinen dienst te bewijzen. Je neemt het natuurlijk aan?" „Ik zon het nog wel eens een paar dagen in over woging willen honden, Artois! De professor zou mij voor nmdn.-nVha.Rr kunnen houden, wanneer ik hom zoo overhaast verliet, zoodra er' ergens anders oen voordeeltje te behalen is." „Maar ik geef je de verzekering, dat daarvan in 't geheel' geen sprake kan zijn. Do professor verheugt zich integendeel oprecht, dat je er fi nancieel op vooruit zult gaan. En de zaak kan bovendien geen uitstel lijden." (l Je moet je morgen aP aan doctor Giersberg voorstellen, als je tenminste geen gevaar wilt ioo- pen, dat een ander je voor is." Düringhoffen aarzelde ook nu nog; Artois ech ter praatte zoo ijverig en zoö nadrukkelijk, dat hij tenslotte voor diens aandrang zwichtte en de ver langde toestemming gaf. Daarmee scheen doctor Artois het doel van zijn bezoek als vervuld te be- bosch ouwen, want hü maakte zich gereed te ver trekken. „Ik hoop, dat wij elkander van' tijd tot tijd zullen ontmoeten." merkte hij op, hoewel ik juist in dezen tijd zeer in beslag zal worden genomen, zooals je je zeker wel' kunt voorstellen. Ik sta voor een zeer belangrijk keerpunt in mijn leve* en ook Amor schijnt op dit punt een woordje mee te zullen spreken. Hoe staat het overigens met jon, wat dit punt betreft, vriendje? Dat kleine persoontje, dat steaks de deur voor me open1 deed, was weliswaar nu niet bepaald een Venns „Maar 't beste, onbaatzuchtigs te en achtenswaar digste wezen tor wereld," viel Düringhoffen hem haastig in de rede. „Ik zou niet graag willen!, Ar-i toïs, dat jij' je ertoe liet verleiden op spottenden toon over haar te spreken." 1 vermoedt dat het wel eens druk zou kunnen worden, dan moeten de Wognummers eruit. Een dergelijke handelwijze draagt niet bij de sympathie van de tram te vergrooten en wanneer de Wognummerg dan ook qua Banne een bijdrage zouden verleenen. dan zullen zij de voorwaarde stellen, gelijk berechtigd te worden. Als de tram, die om 3.25 uit Hoorn vertrekt, dus te vol is. moeten do Wognumsche reizigers tot half zes wachten. Op 'n dergelijke wijze te worden be handeld, gaat niet op en daarom kan spr. ten aanzien van de principe kwestie niets zeggen. Wognum wil in de eerste plaats de zekerheid hebben, gelijk be- rechtigd te worden. Spr. vraagt zich af, of deze wij ze van exploitatie misschien gebaseerd is op het voor nemen van do Ned. Spoorwegen om dc tram om hals -te brengen, er zijn symptomen, die daar op wij zen. Wel denkt spr. dat de Minister er niet mee be kend is, dat de tram op zoodanige wijze wordt go- exploiteerd cn als besloten wordt do zaak met den Minister te bespreken, zal het goed zijn op een der gelijke houding van de Ned. Spoorwegen te wijzen. Spr. meent verder, dat als wo de uitnoodiging voor deze vergadering lezen, we kort kunnen zijn, omdat de meeste vertegenwoordigers hier wel niet zullen kunnen meedeelen, welke bedragen geofferd zullen worden. De besprekingen zullen dan ook in een an dere richting dionen te worden gevoerd en we dienen dan alleen onder de oogen te zien, welke maatrege len genomen moeten worden naar aanleiding van het schrijven van den Minister. Wil de Minister geen ander antwoord geven cn worden geen nadere ge gevens verstrekt, dan moet den Minister maar ken baar worden gemaakt, dat hij dan maar moet doen wat hij denkt te moeten doen in het belang van de Nederlandsche Spoorwegen en moet hij de zaak maar opdoeken. De heer Ham, Hoogwoud, is ook van oordeel, dat er geen Jota van komt, als de belanghebbenden f 60.000 moeten opbrengen, maar meent toch, dat de Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw h:ar wordt zacht cn handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig door heen te wrijven Ah, afcaan de zaken zoo? Dan zwijg ik natuur lijk terstond en neem al den twijfel1 aan baar schoonheid plechtig terug. En nu adieu 1 Ik word verwacht bjj professor WaJlroth - voor de lunch? Toen juffrouw Heleen spoedig daarna do lamp binnenbracht viel haar direct de ongewone opwin ding op, waarin Düringhoffen zich bevond-en zij had nauwelijks een schuchtere vraagi gedahn naar de oorzaak daarvan, of Bij kwam al met het groote nieuws aandragen, zichtbaar verheugd, bij haar zijn hart te kunnen uitstorten. Hij verwonderde zich echter niet weinig, dat juffrouw Heleejjs vreugde slechts op zeer gedempte wijze tot uiting kwam en dat het zonderling smartelijk trilde om haar mondhoeken, toen zij hem haar gelukwen- echen toestamelde. „U schijnt niet bijster met mij tevreden te zijn, juffrouw Heieen," zeide hij openhartig. „eGlooft u, dat*ik er geen goed aan gedaan heb, het aanbod van mijn vriend te aanvaarden?" 1 Zij werd donkerrood en verzekerde zeer haastig: „Natuurlijk wel! Het zou onvergeeflijk geweest zijn, als u hot afgeslagen had/ Maar nu zult u ons stellig gaan verlaten en misschien al Zoo gauw mogelijk, niet waar?" „Ik denk er niet aan! Dat is juist nog de beste zijde van de zaak, dat ik in het sanatorium van doctor Giersberg niet behoef te wonen. Zoolang vader Leopaxd mij niet de deur wijst, zal ik dus hier blijven en wij zullen verder evenals steeds als goede kamSraden met elkander omgaan, niet waar juf* frouw Heleen?" Haar smalle wangen gloeiden nog steeds; maar in haar groote, [uitdrukkingsvolle oogen stond' nu niets anders dan zuiver geluk en vreugde te lezen. Zonder oenigo terughoudenheid legde Zij haar kleine smalle handje in zyn uitgestoken rechterhand, over welks enorme afmetingen juffrouw Ingeborg zich onlangs zoo vrooljjk had gemaakt en zij' lachte op gewekt, toen hij voortging: „Waar echter, zijn mijn vijftien daalders? Nu zou het bepaald) een misdaad zijn, als wij op zulk een.gelüksdag den armen steen drukker met zijn vijf kinderen van wanhoop wilden laten omkomen." „Daaromtrent heb ik mij reeds met vader ini ver binding gesteld/ antwoordde zij. „Al kunnen wij helaas niet alle ongolukkigen bijstand verleenen, deze# eene ongelukkige is thans tenminste voor— ,rj-pig geholpen." „En ik verzoek mij als .borg te willen' aannemen, als n tenminste vrienden met mej wilt blijven. Want ik zeg het u hierbij uitdrukkelijk,* juffrouw Heleen: ik ben er trotsch op, dat ik in dit geval' de stille oompagnon van uw vader ben geweest." Wordt Vervolgd. commissie haar taak niet als geëindigd mag beschou wen. Spr. wil ook, dat de commissie tracht den Mi nister te spreken te krijgen en dan wijst op de wijze van exploitatie, thans en voorheen. Spr, wijst op de medewerking die vroeger van den bedrijfsleider, den heer Baron Collot d'Escury bij de exploitatie werd verkregen, terwijl we nu gewoon gesaboteerd worden. I Ook God. Staten verleenen te weinig medewerking. De hoer J. BTeebaart Dz., Hoogwoud, zegt. dat de brief van den Minister als een donderslag bij helde ren hemel op ons neerkwam, vooral nadat de com missie naar Utrecht was geweest en toen gebleken was. dai de tram als toevoerlijn f 20000 te goed kon boeken. Maar al eerder hadden we een schrijven ge kregen, dat ons deed schrikken, nl. van Ged. Staten, die ingingen op het advies vanden Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat om de tram maar op te doeken. Voor dit advies had de Hoofdingenieur al leen rekening gehouden met de uitkomsten van de rekening over.1924, Had hij echter rekening gehouden met de rekeningen van vorige jaren, dan zou hij mis schien wel tot een andere conclusie zijn gekomen. Spr. wil ar zijn spijt over uitdrukken, dat Ged. Sta ten op dat advies van den Hoofdingenieur zijn inge gaan enhad van enkele leden van Ged. Staten, die bekend zijn met deze streek, meer medewerking ver wacht. Spr. deelt dan mede, het besluit van den Baad zij ner gemeente. Wat het personenvervoer betreft oor deelde de Raad, dat hierin het busvervoer voorziet, maar het goederenvervoer kunnen we niet missen en de Raad was wol bereid voor dat behoud oen bijdrage te verleenen, ofschoon het moeilijk was te zeggen tot welk bedrag. Spr. gelooft ook, dat de eenigo weg is dat een commissie uit deze commissie naar den Mi nister gaat en dat bij Ged, Staten wordt aangedron gen op het verstrekken door de Ned. Spoorwegen van meerdere gegevens en dat over die meerdere ge gevens het oordeel wordt gevraagd van den Hoofdin genieur van den Prov. Waterstaat. I Op welke wijze moet worden bij gedragen? De heer D. Pijper, Banne Opmeer, hoopt ook, dat de commissie de zaak nog eens zal bespreken met I den Minister. De Banne Opmeer hoopt, dat de tram| niet zal worden opgedoekt en in dat geval heeft zij de toezegging gedaan, eon bijdrage te verleenen. Over de wijze waarop steun zou worden verleend, kwamen 2 denkbeelden naar voren: le. jaarlijks, gedurende 10 jaar 5 pet. van het gestorte kapitaal; 2e. door de be langhebbenden aan de Ned. Spoorwegen ineens te schenken f 40000, waarin olk college naar verhou ding van do vroegere deelname in hot aandeelenka pitaal zal hebben hij te dragen. In dat laatste geval zou do garantie van de Nederl. Spoorwegen noodig zijn, dat minstons 25 jaar zou worden doorgereden. De heer J. Koster, Burgemeester van Winkel, deelt het standpunt mee, dat de Raad dier gemeente heoft ingenomen. Aanvankelijk hadden B. on W. den Raad voorgesteld een bepaald bedrag beschikbaar te stel len. doch zij zijn daar later op teruggekomen. Alge meen was'-de Raad van oordeel, dat als de te ver strekken gegevens van dien aard waren, dat ze het good recht tot verleenen van steun aantoonden, de gemeente Wfflfcel zich niet zou moppen onthouden. Spr. deelt ook het oordeel dat het gewenscht is, een onderhoud hij den Minister van Waterstaat aan te vragen, maar dan is ook noodig, dat de commissie ruggesteun wordt verleend, dat de commissie eerlijk en waar kan verklaren, dat de algemeene geest der vergadering was, dat men hulp wilde verleenen, hoeveel of hoe weinig doet niet ter zake. Om dus de mogelijkheid tot het blijven bestaan van de tram waar te maken, zal het de commissie aangenaam zijn, dat do vertegenwoordigers der verschillende col leges kenbaar maken, als het niet is in 't openbaar, dan aanstonds aan de commissietafel, welke bijdrage zou zijn te verleenen. Spr. hoopt, dat die mededee- lingen dan van dien aard zullen zijn. dat de com missie met moed en kracht kan optreden bij den Minister. Voorzitter deelt mede, dat de Bapne Nieuwe Nle- dorp bericht heeft gezonden, geen bijdrage te zullen verleenen en spr. dringt aan op positieve mededee- ling van de colleges hoe zij staan ten opzichte van het verleenen van bijdrage. Spr. gaat dan nog eens net gesprokene na en wijst or don heer Pijper, Voorzitter van de Vier Noorder Kog-gon op. dat bij spr.' in een particulier gesprek tooh den indruk was gevestigd, dat op weinig of geen steun zou kunnen, worden gerekend. Het verheugt spr. nu een anderen toon te hebben gehoord. Den heer Glas wordt geantwoord, dat de Commissie niet bij den Minister op een onderhoud had aangedrongen, omdat uit het schrijven van den Minister werd gevoeld, dat de belanghebbenden! tijd genoeg hadden gehad en nu een antwoord moest worden gegeven. Het eenige lichtpunt in dezen i is nog, dat het schrijven niet is onderteekend door; den Minister, wegens diens afwezigheid, maar door een der ambtenaren. Wat dé gemeenten Spanbroek en Opmeer beteert, wordt door spr. medegedeeld, dat Spanbroek de beginselverklaring tot medewerking heeft afge- stemd, Opmeer heeft ach in beginsel1 voor behoud j van de team verklaard. Wat het idee betreft om f 40.000 te geven en dat bedrag bij te dragen, pondspondsgewijze naar de J rentelboze voorschotten of aandeelén die vroeger j zijn genomen, spr. wijst' er op dat het genoemde bedrag neg minder is dan de jaarlijksohè bijdrage die gevraagd wordt. Ook spr. acht ruggesteun noo dig voor de commissie^ om oiji den Minister te kun nen optreden. Spr.^ wijst dan op de aanwezigheid van vertegenwoordigers van de gemeente Schagen en deelt mede, dat met het gemeentebestuur van Schagen correspondentie is gevoerd en gegevensl zijn versteekt over het genomen aamdeelenkapitaal en het omzetten in renteJooze voorschotten. Met heb oog op de vraag of de burgemeester van Schagen zitting zou. nemen in de commissie, is aan de gemeente Schagen als de grootst belanghebbende gevraagd om een bijdrage. Die vraag is gesteld, omdat de burgemeester #van Schagen er prijs op stelde in de commissie zitting to nemen, terwijl de commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van deelnemende colleges. Het gemeentebestuur van Schagon echter, heeft zioh niet bereid verklaard tot tegemoetkoming. Nu echter uit do aanwezig heid van één der wethouders toch de belangstelling van Schagen Wijkt, zal spr. het op prijs stellen., wanneer deze zich uitspreekt. De heer Gorter, Schagen, deelt .mede, alleen als belangstellende aanwezig te zijn, niet alsvertegen woordiger van de gemeente Schagen1. B. en WL hebben don raad voorgesteld in principe te beslui ten tot het vorleeneH van een bijdrage, doch tot spris groote. spijt is dat voorstel' afgestemd. Spr. stelt zeer veel belang in het behoud, van de tram. De heer Pijper, Vier Noorder Koggen, wijst erop dat nu de teleurstelling bij! den' Voorzitter is Weg genomen, die nog niet direct moet plaats maken voor illusie; of Vier Noorder Koggen zal steunen, afhangen van de belangstelling der overige i i i De hoer Visser, burgemeester van Nieuwe Nie- dorp. doelt mede, dat zijn gemeente bereid is met een klein bedrag te steunen. De behandeling van de Ned. Spoor wegen en het ivlinisterie beneden critiek. Een verkeerde exploitatie rekening. Do heer Mr. G. J. Bisschop, burgemeester van Hoorn, zegt niet alis vor togonwoordigor zij nor ge meente oen toezegging to kunnen doon, gcon man daat te liebbon. De zaak ia nog niet in den Raad. behandeld, omdat spr. de beliandoling die do com missie van de Neaorlkndsclio Spoorwegen en het Ministerie ondervindt, benoden cribiek vindt en zoolang don commissie geen bolero gegevens wor den verstrekt, is do zaak onrijp üm voor den ge meenteraad to brengen. Do exploitatierekening is zoo eigenaardig samengesteld, is vermoedelijk zoo onjuist, dat liet niet moeilijk zou vallen dit don Minister nader toe te lichten. Maar bior op to wyzon, ligt niet op den weg van de commissie. Spr. blijft het noodig achten, dat do Ned. Spoor wegen de juiste gegevens overlegt en)-aantoont met welk recht de Ned. Spoorwegen donkb d.e»e spoor lijn op to heffen. Of dit recht juridisch juiste is, op die vraag, wordt evenmin als ""óp hot verstrekken van meerdere gevens, niet geantwoord. on op dat antwoord heeft de commissie aanspraak. Spr. heeft dan ook overwogen, of het niet beter was, do oommissie te ontbinden en dat ieder belang hebbende op zioh zelf Zou optreden, waarbij dan de gemeente Hoorn zich met pen brief tot den Minis ter zou kunnen wenden, om meerdere gegevens. Nu evenwel uit de besprekingen blijkt, dat de verga dering hot op prijs stelt, dat de commissie blijft, is spr. bereid tot verdere samenwerking en te trachten bij den Minister audiëntie te verkrijgen. Spr. kan niet aannemen dat een-Minister met ken nis van zaken, op deze wijze een Besluit zal nemeu. Wat betreft het bijdragen door de behtngliebenj- den, dit zal dienen te gebeuren naar billijkheid en niet moeten wezen in verhouding; tot do bedragen die vroeger zijn verleend. Want spr. wijst er op, dat toen de ier Noorder Koggen hebben gegeven f 50.000, de gemeente Hoorn x 20.000, de gemeente Scltagen daarentegen nul, komma nul on dat is geen verhouding. Spr. blijft het noodig achten, dat bij den Minister oen audiëntie wordt aange vraagd, want spr. heeft tooh wel zooveel vertrou wen in de regeering van ons land, dat die niet op oen dergelijke wijze zal handelen. De heer Glas, Hoogwoud, wijst erop, flat "het kanaal naar Opmeer niet is opgenomen in het groote kanalenpian en als nu de tram wordt op geheven, zal het noodig wezen, dat Ged. Staten erop gewezen wordt, dat die kanaalverbinding 'dus noodzakelijk is on spr. vraagt .dan' ook of daarvoor niet iemand naar den Commissaris der Koningin en of van dien kant geen zedelijker steun is te krijgen tot behoud van de team. De heer Trapman, Schagen, die zonder hot woord te hebben gevraagd daartoe door den voorzitter als t ware wordt uitgelokt, wijst er eerst op, dat wat de kanaalverbinding naar Opmeer beteert, de Voorzitter dezer vergadering zelf steeds pogin gen heeft aangewend om een dergelijke toezegging van God. Staten te verkrijgen. Spr. deelt dan mede, dat toen het voorebei van li. on W. van Schagen kwam, om zich in principe uit to sproken voor hot verleenen van een Bijdrage, het in hooidzaak spr. is go woest die in den raad: zioh togen dab voor stel hoeft vorzob. Spr. hooft piot groote aandacht gelezen de besprekingen in de vergadering to Win kel gevoerd on wol hoofdzakelijk, 'wat toen door den burgemeester van Hoorn is gezegd. Mot even veel attentie en instemming hoeft >pr. don heer Bi-sschop vandaag aangehoord on heeft in hot ge sprokene ook nu, evenals te Winkel, beluisterd do meening, "dat de zaak volgens hem nog niet rijp is voor behandeling in den raad van Hoorn. Wel nu, een dergelijk oardool jpt. u bowuordiiigen in don raad van Sohagon geuit, ik heb gezegd, dat ik niet begreep, hoe deze commissie, die zelf zegt, de zaak nog niet te kunnen be »r- deelen, omdat ze geen voldoende gegovens heeft, van den gemeenteraad van Schagen kan verlan gen, zich uit te spreken voor het verleenen van een „bijdrage, en dat, terwijl' die gemeenteraad n g minder gegevens dan de commissie heeft. Dat is het standpunt van spr. geweest en mee dat oord* i\ ie. de meerderheid van den raad acooord gegaan. Wat de opmerking "betreft, dat Schagon vroeger nul komma nul heeft gegeven, spr. wil aannemen, dat dit piot pis schimpscheut bedoeld is geweos»., maar erg vriendelijk klonk hot toch niet. Spr. heeft ook in den gemeenteraad van Schagen in ander verband er op gewezen, dat het niet opgaat de zonden van de vaderen in dozen te verhaten op de kinderen. Het gemeentebestuur van Schagon van thans is niet aansprakelijk voor de. dadon van vroeger, toen Sohagen's gemeenteraad zoo bekrom pen is geweest, om geen steun te verleonen aan deze in vfroeger tijden zoo zeer belangrijke team. Maar spr. moot er nu toch even op wijzen, dab uit de besprekingen yam vandaag well dit is te coneludooren, dat do groote belangstelling, dio voor de tram heet te bestaan, zijn uitdrukking wel zal vinden in een bedrag, dat niet heel ver van het nul komma nul' afstaat. Door den heer Pijper, Vier Nooirder Koggen, wordt nog medegedeeld, dat de deelname in hot aandeelenkapitaal door Vier Noorder Koggen ver band heeft gehouden' met de deelname in do lijn HoornMedemblik. De heer Mr. Bisschop kan in hoofdzaak instem ming betuigen met het gesprokene door den heer Trapman, maar met een kleine restrictie ten aan zien van het slot. Dat Schagen destijds heeft deelge nomen tot nul komma nul, is geen schimpscheut, maak het constateereh van een feit. Dat het tegen woordige geslacht er anders over denkt zullen we met voldoennig hooren. Dat evenwel de belangstel ling in de bijdrage nul komma nul zou zijn. is on juist. Als er enkelen zijn die-een klein bedrag heb ben toegezegd, blijkt daaruit juist de groote belang stelling, want de belanghebbenden kunnen zich thans nog niet uitspreken en de belangstelling mag dus niet gequalificeerd worden als zoo laag te zijn. Voorzitter deelt -den heer Glas nog eens uitvoerig mede, de besprekingen die in de Statenvergadering hebben plaats gehad over de kanaal verbinding met Opmeer en de toezegging van den voorzitter van dié vergadering om de verbinding te zullen overwegen wanneer de belanghebbende streek 1/6 der kosten zou bijdragen. Spr. grijpt deze gelegenheid tevens aan! om de belanghebbenden voor deze zaak warm te ma- ken en wijst op het groote tonnenvervoer. De beer Glas vraagt nog. of hei niet wenscheüjk is dat de Land- en Tuinbouwbond, kaasfabriek, gas fabriek enz., actie voeren. Voorzitter meent, dat eerst het resultaat moet wor den afgewacht van de audiëntie bij den MiDister. De heer G. Nobel, Lutjewinkel, wenscht de com missie goede resultaten bij die bespreking. Ieder on zer zal overtuigd zijn dat het gewenscht is de tram te behouden, want de opheffing zou voor deze omgo- ving een groote achteruitstelling heteekenen. Spr. kan niet gelooven, dat de Minister zal volharden in het niet-beschikbaar stellen van de gegevens, daar moet iets tusschen zitten. Spr. zegt gaarne zijn verdere medewerking in de pogingen tot behoud; van de tram toe. Voorzitter zegt, dat met spoed getracht zal worden een onderhoud met den Minister te krijgen, en de ge* heele commissie zal zich daarbij doen vertegenwoor digen. Met iden wensch dat. de aangename besprekingen en de groote belangstelling de profetie zullen inhouden voor de toekomst, het blijven bestaan van de stoom tram Schagen-Wognum, sluit voorzitter onder dank zegging de vergadering.

Schager Courant | 1926 | | pagina 6