Binnenlandsch Nieuws. Zonder Prijsverhooging den gelen Aolo van Gebr. v. Koningsbrugge van het feit, dat zij bijdroeg In de belastingpennin- gen. O.i. een wel wat eigenaardige voorstelling van deze zoo hoogst noodige penningen. Het slot is. dat deze nachtelijke omzwervingen 5u- zanna op f 15 boete of 15 dagen hechtenis komen te staan. TN DE TUINEN VAN HEILOO, De tuin van Twist ligt naast dien van Bruin, tor' wijl eerstgenoemde een kneoht heeft, Jneobus Stam gehttUn. <tie niet al te slim Is, Daarbij komt, dat Twist en Bruin nu niet direot in warme vriend' -uchap naast elkaar voortleven, Gedurondo de behandeling dezer zaak, welke togen Jacobus Stam gericht is, hoorden we, dat over den tuin van Bruin een pad. loopt, waarvan Twist, krach tens bepalingen, gebruik mag maken. Langs dat pad groeit con heining, over een lengte van 30 meter, of eigenlijk, er staan horfstseringen, d.w.z. zoo hier en daar tusschen het vuil in. Bruin is namelijk bloe- menkweeker. Nu had Twist, aan zijn knecht Stam opdracht gegeven, deze afscheiding hij het pad wat hij ie knippen, doch Stam heeft zeker gedacht, ik zal den boel eens flink opknappen, en had alles, herfstseringen zoowel als vuil afgesneden. Deswege staat hij nu wegens vernieling terecht en dient Bruin een civiele vordering tegen hem in van maar eventjes f 207. De deskundige décharge, de heer Teering, schat het verlies echter op f 31.50, een klein verschil ove rigens, doch waarmee Bruin tenslotte toch genoegen neemt. De politierechter tracht nog gedaan te krijgen, dat de beide buren wat meer voor elkaar zullen gaan voelen, maar ofschoon heiden zulks heioven, de war me toon. waarmeezooiets dient te geschieden, was er nog lang niet. Verdachte Stam, die de dupe van de historie is, wordt tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis veroor deeld en vergoeding van de geleden schade opgelegd. «GEEN RTJWIELPLMATJE. Do commies bij de directe belastingen, Laborie, had Maarten Duister gesnapt, toon deze op zijn fiets was gezeten, zonder dat de laatste met het allorwoge zoo aangeboden belastingplaatje getooid was. Daarbij heeft Maarten niet nagelaten eenige bedreigingen aan hot adres van Laborie te uiten, zoodat hij ver oordeeld wordt tot l 25 boete of 25 dagen hechtenis. HIJ WILDE ZIJN NAAM NIET ZEGGEN. Corn. Dekker, visschersknecht te Bergen, heeft op den 9 Mei zijn naam niet willen opgeven, toen de agent van politie hem op verboden terrein aantrof. Ofschoon Cornelis zich uit de voeten wist te maken, wist men hem niettemin nog wel te vinden, en werd hij tot f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis veroor deeld, WEERSPANNIGHEID. Poortsluiter is ditmaal Joh. Klaver, die zich op den 19den Juli, sterk onder den invloed, tegenover den dienstdoenden agent nogal wederspannig getoond heeft. Johannes, die een zeer slechten staat van dienst heeft, wordt tot 6 weken gevangenisstraf veroor deeld, De eisch luidde 2 maanden. HOOGLIED VAN DEN EETLUST. Negen pond paling. Elf pond kalfsborst Vijftien pond kersen en aardbeien. Tachtig broodjes. Een liter cognac. Vijftien flesschen citroen-limonade en wijns. Een menu, dat, voor het een of ander festijn, een gouden bruiloft, een schuttersmaaltijd ergens in Bra bant, in Limburg, of, beter nog, in Vlaanderen, waar ze het vak verstaan en de estamineekens na de feest maaltijden nauwelijks nog voldoende ruimte bieden voor de dikgegeten Breugheliaansche buiken?" Neen! De inventaris dan van de proviandeering voor een poolexpeditie of een daarmee ongeveer gelijkstaande marsch van het dertiende? Neon! De voorraadlijst, wellicht, van den faillieten boedel van een kermis-restaurant? Noen! Wat dan? Lieve lezer, er is fantasie noodig om bovenstaand lijstje zoo maar meteen thuis te brengen. De opgesomde hoeveelheden paling, kalfsborst, ker sen, aardbeien, broodjes, cognac, limonade en wijn paradeeren...... Men rèédt het niet. Paradeeren op de rekening der uitgaven voor een zittingsdag van het St. Philipslandsche stembureau, bestaande uit drie personen, waaronder de burge meester als voorzitter. Het verwondert niet meer, dat de St. Philipsland sche 'raadsleden bij het nazien der gemeenterekening, over dit rekeningetje van het stembureau verwon derd waren. Al evenmin als 't verwonderen mag, dat bij de raadsvergadering, waarin dit rekeningetje een aan genaam punt van gedachtenwisseling uitmaakte, be richt was ingekomen van den Zeelandschen waarne- xnendcn commissaris der Koningin, dat de burge meester een maandje met verlof was gestuurd. Als we de negen pond paling, do elf pond 'kalfs borst, de vijftien pond kersen cn aardbeien bij el kaar tellen on we de tachtig broodjes op drie pond, terwijl wo de oognao en de wijn piuk de limonade die natuurlijk voor do „gehool-onthoudors" waa, o ironie van hot woord!, hulton boachouwtng laten, iila wo dus zeion wij, die verschillende partiou comeitb bles bil elkaar tollen, dan komen we tot een totaal van aoht on dertig pond. Dit door drie gedoeld, gooft ongovoor dor tien pond por hoofd. Een mot dertien pond paling, kalfsborst en vruch ten volgepropt burgemeester verdient inderdaad voor zulk een epicuriërs prestatie een maand met extra-vacantie gezonden to worden, met het onbe twiste recht op den kampioenstitel in de veelvro- terij. Het is jammer, dat 's mans foto voor en na de kuur niet is gepubliceerd. De burgemeester van St. Philipsland, gevuld met paling,' kalfsborst, aardbeien en kersen, èn de burgemeester van St. Philipsland, dank zij een maand vacantie en een kilo of wat Fran- sche purgeermiddelen tot min of meer normale Phi lipslandsche verhoudingen teruggebracht. Er zijn kindern, die op den aanminnige® leeftijd van 'n jaar of zes de zeer begrijpelijke illusie koeste ren eens burgemeester te worden. Deze buitenspo rige eerzucht doet hen den buik vooruitsteken, on der de klassieke opmerking, dat ze op die manier een burgemeestersbuik hebben. Men kent het spel letje. Wellicht is de St. Philipslandsche burgemeester lang kind gebleven cn heeft hij als stembureau voorzitter uit een soort kinderlijken zin naar de cor pulentie die zijn ambt illustreert, zich den buik rond en dik gegeten. En zijn niet minder kinderlijke me deleden van het stembureau zijn van den weerom" stuit zich eveneens den buik dik gaan eten uit ver geeflijken zin om mee te doen aan het beminnelijke en zelfe aandoenlijke spelletje. Het kiezersaantal in St. Philipsland is natuurlijk niet groot on het stembureau heeft zich om den tijd te korten, omgevormd tot oen wodstrijdclub in hot veel-eten. Do gissingen kunnen velerlei zijn, maar hoe velorlei zo ook zijn mogen, do fantasie waaruit zc spruiten, zal het niet winnen van de fantasie, die hot feest- menutje voor deze stembureau-zitting samenstelde. Paling en kalfsborst liggen al even ver van elkaar verwijderd als St. Philipslandsche eetlust en Haag- sche aardappelbuurt-soberte. Maar de St Philipsland sche fantasierijke moed speelde het klaar, dit vleesch en deze visch te zamen met een aardbeien en kersen marmelade te pekelen en te doen zwem men in oen litertje of wat cognac en wijn binnen de rekbare wanden van drie St. Philipslandsche magen. Hulde daarvoor! St. Philipsland moge aan zyn mosselen-reputatie een nieuwe zien toegevoegd, waarop het hoofd der ge meente, met kop en buik in den wind, trotsch mag gaan. (De Stichtsche Posty. VAN EEN STAKING DIE NIET DOORGING. Het orgaan van den Chr. Metaalbewerkersbond meldt; Door den Alg. Bond werd sedert oenigon tijd actie gevoerd bij de firma iGebr. de Boer te Lemmer. z De firma gaf echter eon niet thuis! Een ultimatum werd gesteld. Ook wij hebben aan die werf enkele leden, en eerst na het stellen van het ultimatum werden we met het feit in konnis gesteld on verzocht men on zen leden te adviseeren den arbeid neer te leggen. We hebben hierover vergaderd en besloten bij een eventueel conflict niet aan den arbeid te gaan, oven- wel den Alg. Bond te verzoeken «om medezeggenschap in de eventueel te komen oplossing. Dus bij voor komend geval mee ter conferentie te gaan. Dit laat ste werd ingewilligd. Groot was echter onze verwondering, toen we ver namen, dat de staking niet doorging. Wat was daarvan de reden? De werkgever heeft Zaterdags bij de uitbetaling medegedeeld, dat bij een staking de arbeiders werden ontslagen en hun, die woningen bewoonden, waarvan de firma eigenaresse was. werd met acht dagen de huur opgezegd zij moesten de woning ontruimen. Deze bedreiging sloeg in. Er werd vergaderd en besloten niet te staken. De staking ging niet door. Wie was nu die blazende en dreigende werkgever? Een liberaal, een Christelijke of een Katholieke werkgever? De heer de Boer is een S.D.A.P.'er. Een, die dus op den Rooien Zondag mee moest demonstreeren achter „voor Medezeggenschap** Als -je dan van 't zijne maar afblijft! HOOFDSTUK VEEL Professor WaJïroth bereidde zijn laatste college voor, dat hij zou houden, alvorens zijn verlof van vier weken een aanvang zon nemen, dat hij naar aanleiding van zijn aanstaand huwelijk, genomen had. Over drie dagen reeds zou de bruiloft plaats vinden, die volgens de overeenstemmende wenschen der beide verloofden zonder eenig grootsoh vertoon gevierd zou worden. Er waren slechts wei nig Intieme vrienden voor het diner uitgenoodigd, dat in een voornaam restaurant gegeven zou wor den cn de professor had een huldebetuiging, die de studenten den algemeen géëerden ïeeraar daar wilden brengen, met beleefde beslistheid afgewezen. b Oogenschynlyk zag hij zelf den gewichtige® dag niet zonder een soort onbehaaglijk gevoel tegemoet. Zijn huiselijke omstandigheden waren sedert den dag, waarop hij Ingeborg de toestemming tot het aanvaarden van een ondergeschikten werkkring botweg geweigerd had, allesbehalve verbeterd en er was een toestand van pijnlijke spanning inge treden, die hem bijna onaangenamer aandeed, dan een herhaling van "dergelijke toonoelen het had kunnen doen. Hij meende op het gelaat zijner dochter te lezen, dat de zaak voor haar geenszins als afgedaan beschouwd werd, dat rziji nog een of ander bijzonders in den zin had en de onzekerheid, waarin hif door haar hardnekkig! stilzwijgen om trent haar plannen voortdurend verkeerde, ver schafte hom menig onrustig uurtje. Niettemin kon hij er niet toe besluiten, haar daarnaar te vragen of den eersten atoot tot een gesprek te geven, dat misschien de gewenschte opheldering gegeven had en zoo geschiedde het dan, dat er over Professor Wallrotns huwelijk overal elders meer gesproken wend, dan in zijn eigen huis. Toon hij zich gereed gemaakt had om zich naar het college te begeven, was hff, gevolg gevend aan een onwoerstaanbaren aandrang, nog een oogenblik Ingeborgs kamor binnengegaan. Het voorwendsel' waarvan hy zich daarbij bediende, was zoo door zichtig geweest, dat zij Zijn wensch, om den voor alle betrokkenen zoo pijnlijken toestand tot aller te vredenheid tot eon oplossing te brengen, wel on middellijk moest raden. En een paar maal geduren de hun kort, stokkend gesprok over de een oï andere kwestie, had hij uit haar houding, uit den blik, waarmee zij tot hem opzag en uit het zonderlinge trillen van haar lippen de conclusie getrokken, dat ook zij innerlijk met het verlangen wordt het BREIWERK gehaald en gebracht door voor de gele Winkel van JAAP SNOR. LET DUS op dien gelen Auto. Dit geldt voor GEHEEL NOORD-HOLLAND. streed hem iets gewichtigs mee te deeïen. Maar tenslotte was er toch niets van dien aard gebeurd. De gunstige gelegenheid was voorbijge gaan, zonder dat een van beiden tot een verkla ring was gekomen. Als door een groote innerlijke onrust gedreven, liep Ingeborg na het vertrek van haar vader door de kamer heen en weer. Wel rangschikte zij hier en daar eenige kleine kunstvoorwerpen,die in alle vertrekken in overstelpende hoeveelheid prijkten, maar dat was sléchts een schijnbare bezigheid* die bedoeld was als afleiding voor de zenuwachtige opwinding, waarin zij verkeerde. Ook aan de piano kon zij schijnbaar geen rust vinden, want na een paar aocoorden te hebben aangeslagen sloot zij den vleugel weer. Met bevende vingers vouwde zij een velletje papier open, dat zij zorgvuldig tusschen haar kleeding verborgen had en waarvan dé inhoud haar stellig reeds zeer nauw keurig bekend was, aangezien zij thans met afwe zige blikken minutenlang op hot schrift staarde. Het epistel droeg de onderteekening van doctor Siegmund Artois en bevatte een dringend verzoek om hem dezen morgen gedurende de afwezigheid van den professor voor een noodzakelijk en gewich tig onderhoud te ontvangen. Verschillende zinswen dingen konden haar onmogelijk in twijfel laten om trent het doel van dit in zekeren zin heimelijk be zoek. Zjj moest zioh dan ook zelf bekennen, dat de doctor gerechtigd zou zijn, reeds uit de omstan digheid, of zn hem afwees dan wel ontving, haar beslissing te lezen. Nog was zij het echter met zichzelf niet eens omtrent deze beslissing. Met angstigen blik volgde zij den grooten wijzer, die langzaam maar gestadig zijn weg vervolgde en wel honderdmaal strekte zij haar hand# uit naar het knopje van de eleotri- sche bel', die het meisje zou binnenroepen ,om die hand evenveel' malen weer terug! te trekken, nog vóór het eïëotrische sein was overgegaan. Ten laatste ging zij naar de werkkamer van haar vader alsof zy daar een orakel zou aantreffen, waarvan zij in dit moeilijkste uur van haar jonge leven raad en bijstand zou kunnen afsmeken. Op de schrijftafeF van den professor stond sinds véle jaren een miniatuurportret van haar moeder, dat de jonggestorvene in den bloei van haar leven voorstelde en dat haar zachte, edele trekken onein dig veel' beter weergaf, dan alle andere aanwezige beeltenissen. Wordt vervolgd. DE MOORD TE SPEKHOLZERHEIDE. Voor do Rechtbank to Maastricht is giBtoren do moordzaak te Spekholzerheide behandeld. De 24-jo- I rige man, die op 4 Juli met het oogmerk om te ste len de vrouv/ van den landbouwer Borghans aldaar met een zworen schroefsleutel eenige malen op het hoofd sloeg, zoodat zij terstond dood neerviel, hoor- do tegen zich oischen levenslange gevangenisstraf, Hot M. word door rar, Knoopkcns waargenomen, Toen hot publiek op do geheel govulde tribune don eisch hoorde, brak eon luid applaus los, Do verdediger, mr, H, PhuIuhhou, refereerde zich aan hot oordeol der rechtbank. DE MILITAIRE RELLETJES TE EDE. Eergisteravond is het voor do infanteriekazerne i te Ede tot rolletjes van de wegens herhalingsoefenin gen onder de wapenen zijnde militairen gekomen. Buiten het kazerneterrein had eerst een relletje plaats tegen den majoor-hoofdinstructeur Zeeman, j Eenige militairen werden in arrest g -steld. Ten gevolge hiervan hadden op hot terrein van de ka- j zerne nieuwe relletjes plaats. De militairen eischten de invrijheidstelling van de in arrest gestelde man schappen. De officieren sommeerden de troepen uit een te gaan en zich naar de kamers te begeven. Toen hieraan niet werd voldaan werd de hulp der militaire politie ingeroepen. De officieren en militai re politie vuurden toen in de lucht. Ilierna verspreid-] den zich de manschappen. De orde was hersteld en; gisterenmorgen zijn de troepen weer uitgerukt. HOOGWOUD. Ter gelegenheid van de kermis alhier werden op Maandag 2u September jl'. onder begunstiging van prachtig- weer, s morgens kinderspelen gehouden. Ieder kind kon een prijsje toeloopen. Des middags werd aoor 39 heeren deelgenomen aan tonryden. Na heftigen strijd werden ae navol gende prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, ge wonnen: Ie prijs Jan Smit, 2e prijs Reus Pool, 3e prijs Joe. Breed en 4e prijs Jan Schilder. Hierna togen ton wedstrijde 21 dames voor ring steken .op de fiets. Als gelukkige prijswinstors ver- molden wo: lo prijs Gr. Hoogland, 2e prijs Martha Dol', 3e pr. Nooltjo Groot, 4e pr. Oornella Groen. Deze prijzen Instonden uit huishoudelijke artikelen. Nadat dit afgeLoopon was, hielden enkele mannen zich bezig met katgooien, eon gebruik dat alhier weder inheemsch schijnt te worden. ERNSTIG? ONGEREGELDHEDEN TE ASSEN. Eergisteravond om ongeveer half elf hebben er onder de militairen, die te Assen zijn opgekomen tot het doen van herhalingsoefeningen, ernstige on geregeldheden plaats gehad. Het schijnt, dat het een vooraf beraamd plan is geweest, want reeds eenige dagen tevoren werden scherpe patronen vermist. Nadat eergisteren bij zeer warm weer een marsch was gehouden, waarbij veel militairen zijn uitgeval len, is het tot een uitbarsting gekomen. In de can- tino van de Emma-kazerne werd zeer veel vernield. De ruiten werden stuk geworpen. Men is toen achter de kazerne gegaan, waar met scherp geschoten werd. Een onder-officier, die bij een kapitein stond om van deze orders te ontvangen, kreeg een schot en was on middellijk dood Verder zijn eenige militairen ver wond. Het was reeds laat toen -de rust was weerge keerd. Het 12c regiment, wuar de onlusten zijn voor gekomen, gaat niet uit; niemand van dit regimont mag de kazerne verlaten, in verband met het in to stellen onderzoek. Eenigo militairen zijn in arrest gesteld. In verband met de ongeregeldheden onder de mi litairen wordt nog medegedeeld, dat deze tot uiting kwamen in de cantine, omdat de chef wegens de luidruchtigheid de militairen geen bier meer wensch- te to schenken, waarna de oproermakers tot vernie ling overgingen. De wacht kwam in geweer, waar van een gedeelte weigerde. De onwilligen werden in arrest gesteld. Het overige deel van de wacht ont ruimde de cantine, waarna achter de kazerne oen majoor het commando van de wacht overnam en tot acht maal toe de oproermakers vriendelijk, doch bevelend verzocht, uiteen te gaan. In plaats van aan dit vriendelijk bevel te voldoen, werd de majoor op een schandelijke wijze uitgejouwd en met steenen ge gooid. De majoor liet daarna een salvo geven met losse patronen, waarna de troep nog brutaler werd en de „Internationale" aanhief. Nu bleek de toe stand niet meer te houden, waarna een salvo werd gegeven met scherpe patronen, met het gevolg, dat de onderofficier Munnike uit Ter Apel. die niet bij de oproermakers behoorde, doodgeschoten werd en an deren gewond werden. Blijkens bij het Departement van Oorlog ontvan gen inlichtingen is eergisteravond, zoo meldt hot Hdblcl., ongeveer half negen een troep soldaten, be staande uit manschappen van het 9e en 12e regi ment, bij de kazerne te hoop geloopen en met aan vankelijk succes door een, onder commando van een luitenant staande, wacht uiteengedreven. Nadat op last van een kapitein zoowel de wacht als de politietroepen waren ingerukt, is het verzet op nieuw begonnen, waaraan ten slotte slechts een eind is gemaakt kunnen worden door het krachtig op treden van den in de kazerne verschonen regiments commandant, die daarbij genoodzaakt is geweest door de wacht, na drie maal sommeeren en na een salvo in de lucht, op den troep te doen schieten Hierbij is de dienstplichtige sergeant Van Mun nike gedood en heeft een soldaat een schot in het dijbeen gekregen. Te half elf, hij het houden van het avondappèl, was de rust wedergekeerd, terwijl de troepen gister morgen op de gewone wijze zijn uitgerukt Te Assen zijn tal van manschappen opgekomen voor de herhalingsoefeningen en Maandag trokken de troepen uit. Toen de hitte steeds meer drukkend werd, heeft majoor Bierstraten van het 9e de oefenin gen geëindigd en is huiswaarts getrokken, steeds veel rust gevend. Het 12e zette echter ondanks de hitte de oefeningen voort en ging veel later op den terugweg. En dat ging niet goed. Tientallen, die niet meer meekonden, bleven achter. Tijdens den gehee- len terugweg vielen er uit, ook te Assen, op weg naar de Emmakazerne, waar het twaalfde is onder gebracht, vielen er neer, overmand door de vermoeie nissen van oefeningen en marsch onder zoo'n hitte. Het was ongeveer zes uur, toen het twaalfde terug kwam. Met auto's en brancards zijn de achtergeble venen opgehaald. In totaal, naar schatting, 150. Bij het 12e dat gehuisvest is in de Emmakazerne, heerschte over den afmattenden dienst groote ver bittering. Buiten de hekken stonden honderden bur gers. Het was zeer rumoerig, maar de soldaten ble ven in de kazerne. Tegen negenen liep* een groote troep manschap pen om de kazerne heen, socialistische liederen zin gend. Naai* schatting moeten dat wel 500 zijn ge weest Daarna hoorde men het gerinkel eerst van een ruit, toen van meer ruiten, die in de Hendrikkazerne werden verbrijzeld. Een ware ruine is daarna in de cantine aange richt, waar een aantal opgewonden soldaten den boel kort en klein sloegen. Nu werd het te bar, de gemeentepolitie verscheen en de militaire politie; toen echter ook het tact vol optreden van die zijde de kalmte niet deed we- derkeeren, riep de reserve eerste-luitenant H. J. Visser de wacht aan de Emmakazerne in 't geweer. De luitenant sommeerde de te hoop geloopen mili tairen, uiteen te gaan; hij sommeerde éénmaal, an dermaal, onder toevoeging dat anders geweld zou worden gebruikt De kapitein Glasius, door de hoofdpoort binnengekomen, gelastte echter den lui tenant Visser, de wacht te laten inrukken. De kapi tein meende door een gemoedelijk woord de man schappen tot rede te kunnen brengen. Do wacht ruk te in, de gemeentepolitie verliet eveneens het terrein,* doch de balsturige militairen plokten weer samen en verlangden van den kapitein Glasius, dat hij de mi litaire politie zou wegsturen. Daaraan voldeed do kapitein Glasius, en onder luid hoera van de zijde der manschappen werd voij gena hun wensch gehandeld. Inmiddels waren nog andere officieren gearriveei o.a. de overste Van den Brandbof, dio juist vej scheen toen de herrio het grootst was. Sommaties op zijn last tot do verzameldon ge richt om naar do kazerne torug to kooron, wordei mot gojooi en hot smijten met modder on grint bo antwoord, Wederom word do wacht van do Emma koiome in hot geweer geroonen, or word andermaal gesommeerdzonder gevolg Het eerste salvo ii aarop gelost. Er word geschoten met losse patronei Daarna volgde oen salvo in de lucht, met wachtpt tronen. Nog bleven de woerbarstigen, blijkbaar ij do meening dat niet met scherp wórd gescholen, o| de hoeken der Emmakazerne staan. Een niem scherp salvo is toen afgevuurd en daarbij is geant Munnike in het hoofd getroffen, liij was on' middellijk dood. Een ander toeschouwer is in een dijbeon gewofflr Onder den indruk van dit salvo en het vreeselijl gevolg hebben de manschappen zich verspreid en kwartieren betrokken. Opening van de nieuwe ziitinj der Staten-Generaal. D eKonlngin en de Prins der Nederlanden hebbei gistermiddag precies 1 uur, gezeten in het door act paarden getrokken galarijtuig. met postiljons op ei livreikoetsiers naast de mooi opgetuigde paarden onder de tonen van het Wilhelmus, het gebulder va het eere-geschut en luide hoera-geroep van een volk» menigte het paleis verlaten. In het met twee paarden bespannen rijtuig, dat aai de Koninklijke koets voorafging, zat de oppw ceremoniemeester, graaf DuMonceau. Diens rijtui werd voorafgegaan door een rijknecht-majoor e twee rijknechts te paard, in groot galei, die op hu bourt werden voorafgegaan door een coinniund cavalerie, met trompetters en den Standaard het corps. Do trompetters woorden zich dapper. Ter rechterzijde van de Koninklijke staatsiekuro reed te paard Hare Majestelt's adjudunt-generaal ei chef van haar Militaire Huis, vice-adiniraal Bauduü in zijn gala-marine-tenuo; ter linkerzijde, evoneec te paard, de gouverneur dor Koninklijke resident! generaal-majoor Van Rijswijk de Jong. Onmiddellijk achter het Koninklijk rijtuig slote zich te paard aan de officieren van het Militaij Huis der Koningin: de adjudanten in buitengewone dienst luitenant-generaal Weber, generaal-majoc Terbeek en kolonel Borel; voorts de adjudanten i gewonen dienst majoor Ruys, majoor jhr. Lama Trip (adjudant van den Prins); ritmeester jhr. Jonge van Ellemeet en kapitein van het Neder Indische leger De Jonge van der Halen; tenslotte ordonnanco-officieren van IL M. Ie luitenant Phai baron Sirtema van Grovestins en jhr. Verheyen. Een commando cavalerie sloot den stoet. De Koningin cn de Prins werden van het begi van den tocht toi het einde geestdriftig toegejuïcl door honderden personen, die opeengepakt stonde achter de hun geweren of sabels presonteerende ia fanteriston. cavaleristen en artilleristen. De Konin gin beantwoordde do toejuichingen met buigingoi en handgroeten, de Prins met het militair saluut. Bij aankomst op het Binnenhof, waar geen venste van de openbare gebouwen onbezet was geblevea klonk hot Koninklijk echtpaar opnieuw het Wilhe! mus oude toonzetting, tegen. De eerewachi uit h« 6de regiment infanterie, wolke ter weerszijden val den hoofdingang der Ridderzaal stond opgesteld bewees hier de militaire eer. Een detachement van 60 man politietroepen had 'l verdere deel van het Binnenhof afgezet, en achter deze manschappen stond het publiek rijen dik. De ingang tot de Ridderzaal was overhuifd door 'n breed baldakijn van rood fluweel met gouden franji Onder dat baldakijn vond H.M. o.a. ter eerste bo groeting haar adjudant In Btn*i,ngaw/.nM.. vfc? admiraal, Rambonnet. oud-minister van marine ei haar adjudant in gewonen dienst luitenant ter zee li klasse baron de Vos van Steenwijk. In de Ridderzaal waren van de hofhouding in of ficieel© hoedanigheid aanwezig: de grootmeester! der Koningin, gravin van Lynden van Sandenburg; de groot-officieren der Kroon, voor zoover op hel oogenblik in Den Haag aanwezig; de kamerheer ceremoniemeester, baron Van Hardenbroek van Lockhorst; de kamerheeren in gewonen dienst F. M. L. baron van Geen (particulier secretaris de Koningin> en jhr. A G. Sickinghe, en de kamerheerei in buitengewonen dienst J. W. J. baron Taets va Amerongen, mr. W. A. baron van Ittersum, mr, W. baron van Lynden, Jhr. H. J. Repelaer van Drie W. H. baron Taets van Amerongen van Woudenber te Maarn, en A. J. Looxma van Weideren baro Rengers te Amersfoort. Bij deze waardigheidsbekleeders voegden zich. n aankomst van den stoet op het Binnenhof, alle hoi dignitarissen, civiele en militaire, die deel hadde uitgemaakt van den stoèt. De Koningin en do Prins waren inmiddels in d zaal ontvangen door de commissie van in- en uit« leide. gevormd uit leden der Eerste en der Twuet Kamer. Zoodra do Koningin had plaats genomen op d troon, plaatste de grootmeesteres zich ter zijde v Hare Majesteit; de groot-officier en do gouverne der residentie namen plaats achter den Koninklijk zetel, de kamerheer-ceremoniemeester en de ac hiervoren genoemde kamerheeren gingen rechts de officiren van het Militaire Huis links van d troon staan. Toen werd de gister reeds opgenom troonrede voorgelezen. De houding van de sociaal-democratisd leden. Uit Den Haag wordt gemeld aan de N.R.Crt.: De sociaal-democraten zullen zich stellig gistermi dag wel afgevraagd hebben, hoe ter wereld zij tegï iets zoo doodeenvoudigs lals de bijwoning vani opening van de zitting der Staten-Generaal zoo vra selijk hebben kunnen opzien. Als om elkander mot in te spreken, waren zij allen tegelijk binnengek' men (in cut-away of colbert); alleen de heer Schapt was reeds eerder gekomen, hij was gekleed in hl typische, unieke ambtscostuum van den plaatsvervl genden Kamervoorzitter: rok met zwarte das. De h« ren in kwestie (mitsgaders mevrouw De Vries Bruins) kwamen schier ongemerkt binnen. Zij viel ook nauwelijks op. toen zij gezeten waren; imnu met fijne intuïtie hadden zij juist do plaatsen gek zen, waar kleurige gala-kléedij of dubbel en dwf gedecoreerde borsten bijkans geheel ontbraken. Toon de Koningin binnenkwam, stonden ook zijd gelijk trouwens niemand betwijfeld had, bij *n grol waarvan rustige mannen als de heeren Albart Schaper, Vliegen, enz. deel uitmaken. Toen bij het vortrek der Koningin de heer IW maer van Twist als naar gewoonte het sein gaf den juichkreet: Leve de Koningin! bleven de soci« democraten, in tegenstelling met de anderen, evi zitten; maar schieT onmiddellijk daarop verrees heer Henri Polak van zijn plaats en lang voordat Koningin de Ridderzaal verlaten had, stonden (H alle sociaal-democraten. Deze opening had dan ook niets sensationeels: n niet wist. dat onze socialisten een nieuw stadium hun parlementair leven aanvingen, zou hot aan bijzonders bemerkt hebben; velen hunner scheitf zich in te spannen, de Koningin te verstaan. H. sprak ditmaal zachter dan gewoonlijk het geval ANNA PAULOWNA" Vergadering van do afdeeïïng „Anna PatuöJ na" der Holl. Maatschappij v. Landbouw in „V burg". De opkomst is ditmaal al zeer gering. De voorzitter, de hoer C. RoZolinan Da., opej met een woord van welkom, waarop do etoorefcaj de heer N. Raap, de notulen leest, welke zonto f22 klai jttfl dan J AU* A Bc Uot Kir cn af cl kon aan aan zou tek ®r aLi C een voo ■pas li. voo god hou kw; der Tul E der de stei eon gei 1 zel'i I een I sta. der Me kor me kw per Po: en vaj da' m sti no bij epj I wo Coi ter get kaï lev ter bii li( vit rei vei I sla wij led dis gr« wc 1 gei OV' he is. uit ve di vc Sti ge bu zij do ric sti op de Ei ge tei ba ali U. Wi de lei ge te Of bi zi

Schager Courant | 1926 | | pagina 2