Bij Scheren PUROL Tu'm aangetaste anrpeTboomen bezitten en met deee ïuéthode een proer willen nemen. N oor zoover het besoiiikbare materiaal het toe laat kunnen a,an hen, 'die daartoe alsnog een verdoek richten tot het Hoofd van den Pianten- fciolitenkundigen Dienst te Wapeningen, nop eenigo met geparasiteerde b'ocdluizen bozettc takjes, wor den toegezonden. Spoedige aanvrage is gewenscht. X 0 OR DS CH AR WOTJDE. Markt overzicht. Er was in de afgeloopen week zoowel aan markt als aan laadplaats even meer le ven dan de voorlaatste weken het geval was. De markt was iets levendiger, wat direct eenigormate in do prijzen tot uiting kwam en de aanvoer was, dank zij een belangrijk toegenomen aanvoer van kool be langrijk grooter. Het veranderde klimaat is oorzaak dat men alweer aan de winterknol gaat denken en we zien dan ook reeds tuinders die reeds bezig zijn om de voorraad schuren voor de ontvangst van de winterkool in or de to maken. Hoe of het resultaat van dezen arbeid zal zijn, de tijd zal het leeren. Zeker is het dat de finantieele toestand onzer naburen nog wel eenige verbetering dient te endergaan, wil op een eenigszins loonende opbrengst der winterproducten gerekend' kunnen worden. Al telt ons eigen land dan ook een zeven millioen zielen, we Rebben onze buren noodig. Nederland zeil heef: de smaak van do kool nog lang niet te pakken en is dit wel het geval, dan nog zou een belangrijke uitvoer noodzakelijk zijn. De voorraden zijn te groot om ze in het binnenland met voldoende resultaat- té verwerken. Meer en meer begint er een geest- onder de tuinders te komen, om meer afwisseling in den tuinbouw te brengen. De afwisseling zal echters voorshands ver moedelijk wel meer kan ten ko^te der vroege kool soorten, waarmee het dp laatste jaren meestal ver van best ging. Het tuinbouwbedrijf is al te veel op het overhouden van kool ingericht, om ook in dit op licht aan verandering van product te denken. Wel zal vormoedolijk hot resultaat van den komenden vvinfor er toe kunnen bijdragen, of do vroege kool ook door lalo kool of alloim door andere vroogo produc ten zal worden vorvungon. (Dat do productie van vroe ge kool het volgend jaar minder zal zijn, nloinand die daaraan zal twijfelen, gezien, do resultaten daar mee de laatste jaren bereikt. Do afgeloopen weok gaf weer een stork vermin- dordeN aanvoer van aardappelen. De totaal aanvoer daarvan was slechts ruim 2 wagons en "dus van wei nig bet eekenis meer. In den prijs komt niet veel verandering. De kleine aanvoer was nog verdeeld over 7 .soorten, t.w. dukon, die 3 guldon en iets meer op brachten, Schotten, die een opbrengst haddon van 3 gulden tot f 4.60, eigenheimers, die op f 4 en iets daarboven kwamep, negentigvoud die f 2.S0 op bracht, gewone blauwe die f 3.40 opbrachten, bra- vo's die het met f 3 moesten doen en roode ster, die tot I 3.90 kwamen. De roode kool werd in veel grooter hoeveelheden aangevoerd dan do vorige week en ondanks dat was do prijs hooger. Was do vorige week de hoogste markt f 2.90, en dan nog wel alleen den laatsten dag, deze week zijn ze meermalen verkocht voor f 3.90 en lie- pen ze Dinsdag» zelfs eenmaal tot de f 4.30. Ook de laagste moteeringen waren iets hooger, doch lang nieti in die mate. Belangrijke hoeveelheden zijn ook nu nog beneden dé guldon verkocht. Zeer veel was de aanvoer van "witte kool, toegeno men; do vorige week nog geen 10 en nu bijna 40 wa- gons. Deze gaan voor het overgroote deel naar de fa- rieken, zoodat daarvan aan de laadplaats niets ge merkt wordt. Do prijs hiervan was evenoens beter. De laagste noteoring was nog wel slechts 40 cent, maar zo zijn ook verkocht voor f 1.50, terwijl zo de vorige week niet hooger kwamen dan slechts een maal f 1.10 en. meestal hoogstens 80 cent. Do laatste notearingeii van deze wook zijn bijna de hoogste van de vorige woek. Dok do gele kool deed! het beter dan do vorige week. Toch id hiervan nog veel ver bonedon do gul den vorkocht. Prijzen van 10, 20 en 30 cont werden moormalon gemaakt; echter 't mooie marktgood liep de laatste (Hagen hoven do f 3.50. Do aanvoer was ongeveer het dubbele van de vorige week. De uienaanvoer waa minder on de prilzon beter dan do vorige week. De loatato dagon althana trad oun mooio vorboterlng in. Was do prijs Muandug van f 2.50—2.80, Zaterdag was dit precios eon gulden hooger. liet is nog wol goen prijs waar do bouwers garen bij apinnon, doch het atemt toch tot tevreden heid. Ook de drielingen en de nep deelden eenigszins in de verhooging, doch beiden brachten minder op dan do gewone uion. De drielingen kwamen hoogstens tot f 2.40 en de nep' tot f 3-30, terwijl deze m'eestal beneden de 3 gulden bleven. Voor de poen, waarvan de aanvoer vrij gelijk was, zette de week zich goed in. Echter de beide laatste dagen trad weer een zondanige daling in, dat de prijs weer' niet veel hooger was dan de vorige week. Woensdag was de hoogste markt f 3.10 en Zaterdag slechts f 1.80. Spercicboonen waren vooral wat de laagste notee- ringen betreft, vrij' wat) minder dan de vorige week, al thans de laatste dagen, T)e mooie boonen brachten echter de geheele week een gooden prijs op. De hoog ste markt was Woensdag f 13.80 en Zaterdag f 11.70. Een klein partijtje snijboonen bracht 11 cent per K.G. op. Met J j •—•'•telen, die Dinsdag' en Woensdag' een goede markt hadden, ging het, de volgende dagen slecht. Zaterdag was de opbrengst f 1.60—2.30, wat juist de helft is van die van don. vorigen Zaterdag. Vrijdag was het niets beter en het verschil van Don derdag op Vrijdag was omstreekseen gulden. De bloemkool bracht deze week in tegenstelling met de vorige een uitstekende prijs op. Na Dinsdag trad een sterke stijging in, die tot het einde der week doorging. Daardoor is de prijs in den loop der week vrijwel verdubbeld. De aanvoer is echter niet veel grooter dan 1000 stuks per dag. Kroten werden de laatste dagen geregeld aange voerd cn brachten van f 1 tot f 2 op. Eenmaal werd rammenas aangevoerd, die f 2.10 opbracht. De totaal aanvoer was 22800 Kg. aardappelen, 1400 Kg. rammenas. 5800 Kg. sperrcieboonen, 35 Kg. snij boonen, 64100 Kg. uien, 38800 Kg. peen, 14900 Kg. kreten. 318400 Kg. roode kool. 388500 Kg. witte en 129900 Kg. gele kool. 15300 bos wortelen en 6750 stuks bloemkool, totaal ruim 100 wagons tegen 60 de vorige week. In Broek werden 57 wagons roode, 20 wagons gele cn 66 wagons witte kool, 2Yt wagon aardappelen, 8 wagons uien, en 60000 stuks bloemkool aangevoerd en in Warmenhuizen was d! etotaal aanvoer 32 wa gons. BE ONBEWAAKTE OVERWEG TE KETHEL. Do correspondent der N.R.Crt. te Schiedam meldt: De onbewaakte overweg tussohon Kethel' en Schie dam heeft weer een slaontoffer geëischt. De 40-jarige Ario van Vliet kwam 'd morgens met zijn vrachtauto, geladen mót melkbussen, in botsing met trein 161, welke om 6.36 uit Hoek van Holland vertrekt. Naast hem zat zijn 18-jarige zoon. Beiden werden oen meter of vijftien wegge slingerd. De vader was, ofschoon ernstig gewond, nog bü kennis1, toen hij werd opgenomen, maar de toestand van den zoon, die o.in. eent zeer ernstig© hoofdwond had, was zeer ernstig. Beiden zijn per ziekenauto van het Groene Kruis naar hot ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. De dokters Sauer, wan Kethel en van den Berg, uit Schiedam, waren ppoedig aanwezig en verleenden de eerste hulp. De vrachtauto was versplinterd, melkbussen ©n stukken^ van den wagen werden tot '200 meter ver weggeslingerd. De trein kwam eerst een 500 meter verder tot stilstand. Naar de hoofdconducteur, de heer Roolants, ver zekerde, was het zeer mistig,zoodat de machinist waarschijnlijk den overweg niet hoeft kunneu Zien en daarom vermoedelijk ook geen signalen gaf. Van Vliet heeft daaromtrent nog geen mliohtingen kunnon geven. Enkele seconden vroeger was ech ter Math. F. Oltshoven met zijn wagen den over weg 'gepassoerd en was juist ann de overzijde toen hij don trein, dien hij niot had gezien, noen ge hoord, vlak achter zich hoorde. Hij stopte aan stonds en was de oorste, die hulp yerloonde. Ook volgens dezen getuige was het zoo mistig, dat geen trein te zien was dichter"* dan op enkele meters afstand Sedert de bewaking is opgeheven, is dit op dezen weg het vijfde ongeluk met vijf dooden en vier gewonden. Een ooggetuige, een oud-spoorman, die in den trein zat, vertelde, dat hij door oen zeer geringen schok bemerkte, dat er iets haperde. De trein' reed ruim een K.M. door en stopte toon eerst. De passa giers hadden blijkbaar van het ongeval niots ge zien. Er spoedde mij» aldus de ooggetuige, met (den hoofdconducteur en den treinconducteur naar de plaats van het ongeluk. Onderweg zagen wij reeds onderdeelen van den auto, melkkannen enz. over het spoorwegbed verspreid liggen. Bij den overgang gekomen, vonden wij de beide slachtoffers deerlijk gehavend langs den spoordijk liggen. De dageraad Begon juist te gloren en er hing oen vrij dikke mist, zoodat het uitzicht op den weg ton hoogste tot 50 M. beperkt was. Dit zal waarschijnlijk wel de reden van het ongeval zijn. Hel'aas was er ter plaatse nagenoeg goen directe hulp te krijgen en zooals gewoonlijk, wisten de oonduoteurs ook niet wat ze doen moesten. Er waren geen verband middelen aanwezig noch ook ter plaatse verkrijg* baar en ook scheen het treinpersoneel die niet tor beschikking te hebben. Aan ae wegwerkerswoning heeft men toen den burgemeester van Kethel om hulp getelefoneerd en tevens do hulp ingeroepen van oen dokter. Do dienstdoende spoorwegw ach ter on dion$ vrouw weigerden de slachtoffers bij «ioh in huis to nemen, omdat bij do drie vorige onge lukken, die daar muls hebben plaats gehad, de justitie daar later aanmerking op heeft gemaakt. l)o hoofdooiuluotour hoeft «ion daarna weer naar don utilstaanden trein begeven on de o<mduetour is met onzen zegsimm nohtorgoblovon, teneinde don machinist van don trein, kamende uit de richting Schiedam naar Maassluis te waarschuwen, dat de spoorbaan ter plaatse van het ongeval gevaar op leverde, waar stukken van den auto de baan ver sperd haddon. Intusschen scheen, dat de stations chef te Schiedam reeds gewaarschuwd was, zoodat de trein met vertraging uit Schiedam vertrok. géén pijn en naschrijnen o! stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30. Tube 80 ct. OUDKARSPEL. Bij do op Zaterdag 2 October jl. gehouden aan besteding voor den polder Goostmerambaoht (O. en M.) voor hot maken van kistingen on ophoo- gen van den Oosterdijk, zijn ingekomen 3 biljetten: Jb. Buter, Zuidscharwoude f985, f). de Boer Broek op Langend ijk f1540; D. de Jong, Broek op Lan- gondiïk f 1570. Gegund aan dón laftgstem inschrijver. Do bogTooting was f1050. Vorder: liet maken van Btooksohoeiingon langs verschillende plaatsen van don Oasterdijk. Inge komen 6- biljetten: A.sZuidscharwoude' to Noord- sohharwoudo f1027; O. Kling-kort, Oudkarspol f1088.50; J. Hedtsma, Noordsoliarwoude fH30; Jb. Kroon Öz., OudkarspoT, f U57* Oobr. 'K. on-T. v. d. Plas, Broek op Langenduk f1240; P. Bot, Hoor- hugowaard f1560. Gegund aan don liaagstou in- eohrijver. Begroeting f 1125. GEE NORATIE. Op hot vorzook om «ratio door do Markoloseho bouron, dlo in Januari op Goldorsch gebied oon dijk hobbon doorgestoken on door hot hof (o Arnhem tot 14 dagon gevangenisstraf zijn veroordeeld, heeft IdM Koningin afwijzend beschikt, EEN GEVAARLIJKE OVERWEG BEWAAKT. Naar wij vernemen, hoeft de directie der Ned. Spoorwegen eindelijk besloten don gevaarlijken over weg to Gaanderon te doen bewaken en do halte Gaanderen naar dit punt te verplaatsen, In een jaar tijd heeft deze overweg reeds vijf slachtoffers geëischt. Op de thans voorgenomen ver plaatsing is reeds meer dan 20 jaar aangedrongen. EEN TIPPELAAR. Gistermiddag kregen wij, aldus het Hbld., bezoek van een jongen Deenschen journalist, die eon wed denschap had aangegaan om in 75 dagen 3200 Km. te wandelen. Hij, P. Nissen, is zijn naam, was 27 Juli van Kopenhagen vertrokken, had geloopen o.a. door Holstein. Trier. Saarbrucken, Metz, Luxemburg, Ver dun, Rheims, St. Quentier, Brussel, Roozenraal, Rot terdam en had gisteren Amsterdam bereikt. Hij had nu 2900 Km. afgelegd, zoodat er nog 300 overbleven, welke hij, wil hij de weddenschap win nen, uiterlijk 10 October moet hebben afgelegd. Die 300 Km. worden gevormd door het traject: Amster damZutphenKeulen. Wil de heer Nissen tijdig in Keulen zijn, dan moet hij aanstappen. De stren ge passen-controle in Frankrijk had hem opgehouden. Intusschen, hij gaf den moed nog lang niet op. DE TREINONTSPORING TE DELFT. De „Delfteche Ct." meldt Toen men in het vroeg© ochtenduur van Woens dag nog druk doende was de twoe in den nacht ontspoorde goederenwagens weer in de rails te zetten, heeft de inspecteur van het t vervoer uit Rotterdam, tezamen met enkele technische ambte naren, een onderzoek ingesteld naar -de oorzaak van het ongeval'. Dit onderzoek is thatis geëindigd en hoeft, naar men ons van bevoegde zijde ver zekerde, geen resultaen opgeleverd. Men tast nog volkomen in het duister. Wei is komen vast te staan, dat de'twee wagens van den goederentrein, die uit pïr.m. vijftig, inee- rendoels leeg© wagens bestond, uit de rails zijn geloopen in een bocht. Even buiten het goedereat- empl'aoement toch ter plaatse waar de goederen treinen met een snelheid van om en nabij deirtig kilometer rijden, moest bi? een wissel, via een kleino booht, op eem ander spoor worden overgegaan. En daar juist vond de ontsporing plaats rNegen wagens passeerden de bocht zonder ongelukken nummer tien en elï liepen uit de rails. Waarom? De deskundigen hebben geen aannemelijke ver klaring" kunnen vindeii. Do baan was in uitstekende conditie, de ont spoorde wagens Zijn in goede orde bevonden on de wissels stonden goed. Ook heeft men nog over wogen, of do kromming van. de baan hier een rol gespoeld kan hebben, doch dezle veronderstelling werd weer terstond verworpen. Dagelijksch toon passeerden tal' van goederentreinen hetzelfde punt on nimmer is gebleken, dat de kromming voor een trein moeilijk te berijden is. Men heeft dus niets gevonden, dat als aanleiding tot het ongeval kon worden aangemerkt. l We willen nog, vervolgt het Delïtsch© blad, uiting geven aan onZe verwondering over de om standigheid, dat de spoorwegautoriteiten getracht hebben dit ongeluk te verheimelijken. Want dat dit de bedoeling is geweest, blijkt wel' zonneklaar uit het feit, dat men de politie, die toch ter stond van Zoo'n ontsporing op de hoogte moet worden gesteld, niet hooft gewaarschuwd. Toen wij Woensdagmiddag de politie opbelden, teneinde bij haar nog naar enkele bijzonderheden van do ontsporing te ïnformeeren, deelde men ons, uiterst verwonderd mede, dat op het politiebureau niemendal1 van het gebeurde bekend was. Twee wagons uit de rails hulptrein uit den Haag autoriteiten uit Rotterdam... twaalf uur later weet do Delftsche politie van dit alles nog nieti 't minste. Na onze „onthullingen" waarvan dankbaar werd kennis genomen, zijn de politiemannen er op uifc gegaan om proces-verbaal van de ontsporing op te maken. De bekende mosterd en maaltijd waren toen al niet vreemd meer aan het geval. Zweemt een dergelijk handelen der spoorweg autoriteiten nu naar don doofpot, of lijkt '"t alleen maar Zoo? - 1 - ANNA PAULOfWNA. De Moderne Landarbeiderabond had tegen Za terdagavond een openbare vergadering uitgeschre ven en de Zangvereeniging „De Stem des Volks" had bereidwillig verklaard, bedoelde vergadering wel to willen opluisteren, doch dat laatste was to laat bekend geworden en stond dus niet op de strooibiljetten vermeld, zoodat het slechts in klei nen kring bekend was. Wij gelooven dan ook wol, dat het hieraan lag, dat Zaterdagavond niet meer deren tot deze vergadering waren opgekomen, dan nu aanwezig bleken. Ongeveer half negen opende de voorzitter, de heer Jb. van der Ham de vergadering met het gebruik kelijke welkom, inzonderheid aan den spreker en de Zangvereoniging, waarna de Stern" ©en twee tal nummers, nl. ,Zie in drommen, kloek en broed" en JtEens" deed hooren. "Vervolgens hield de spreker, de heer Portegies van Emmen, een rede over hot onderwerp .Nieuwe Oriëntoering". I>it onderwerp heeft den Iaatetxm tijd na» door Stenhuis to zijn ingeleid, nogal wat monden en pennen in beweging gebracht, wat t»pr. niet verwondert, omdat er onder de arbeiders een «troveu is, om meer en grooter dingen tö bereiken, dan tot heden werden veroverd. De malaise, na 1921 ontstaan, hooft niet nagelaten ook op liet leven dor arl»oidi>rskIas.-viiharen nadocligcn invloed uit to ooi'o- nou, waardoor do vraagstukken Nieuwe richtlij nen?" en „Nieuwe Taktiek?" moer en meer naar voren zijn gekomen. Spr. stelt dan de g, ot er door de voorstanders van Nieuwe oriëntoerin - wel altijd voldoende rekening gehouden wor^ de eoonomische feiten. Spr. meent van niet en1 staat in dit verband peruimen tijd stil bij de Engel'scho mij uwerkersstak ing, waarvan hij meent, dat zij op een onjuist oogenblik is aangevangen1, waarbij dus de ooonomisoho feiten wel' wat uit het oog. verloren zouden zijn. En juist daarop dient vooral galet,, wil' men iets bereiken. Spr. gelooft niet in oen sociale revolutie, waar door op eens alles kan worden bereikt en stelt zich ditn ook tegenover do taktiek van Stenhuis e.a., dio Z.i. te voel op eons willen. Slechts door gestadigen uitbouw en verbetering van onze or ganisaties. zoowel' politieke als economische, zal de mvloed der arbeidersklasse kunnen worden ver groot. Wij hcblxjn ons volk te oriënbeoren in de richting van don klassenstrijd, doch hebben aan ongezonde massa-^ïtios geen gebrek. Gezoende mas sa-acties, als o.a. onze laatste groote botooging. pp 19 Septpmbor er een was, bewijzen wol', dat cr in do arbeidersklasse lioogero idealen leven, waar voor do arbeiders offers over hebben, oen botoo ging dio do gehoelo burgerlijke klasse heeft ver baasd on mot eerbied geslagen. Toch begrijpt spr., dat de arbeiders zioh afvnu- gon: kunnen wij mot meer bereiken? Spr. zou daar op willen antwoordenGij kunt beroiken wat gij zelf wilt, indien gij slechts don juisten tijd daar voor kiest en niot ruw ingrijpt 1 Het grooto proces van de bevrijding dor arbeidersklasse kan nooit zijn hot prooos wan één dag, doch kan slechts door man matigen uitbouw en stelsel matigo voorl*)roi- ding tot een good einde worden gebracht. Wel dient, men steeds op don uitkijk te staan of nieuwe bonen worden geopend, doch goon weg diont be wandeld, die (uuirv<xjr ongeschikt is. Spr. hooft hot volste vertrouwen; dut do tijd voor clo arboi doTHkloase woor gunstiger wordt. Welnu, laten wij ons gereed houden, »xm woor klaar 'to staan voor onzen strijd, en tor verwozonlij Icing van ons gomoon- sohappolijk ideaal1; „het socialisme", (Luid applaus) In clo pauze, dio op doze wijze geen pauze is, gaf „De Stem des Volks" weer een drietal num mers, n.1. „De Roode Vlag", „Ontwapening" en „Morgenrood". Nadat de voorzitter aan den directeur van „De Stem'1, die moet vertrekken, den dank der ver gadering heeft overgebracht, herneemt de heer Portegies het woord, om thans te spreken over „Ontwapening". Voor deze hiertoe echter overgaat, complimenteert hij de zangvereeniging, die bij ha ren nog betrekkelijk korten levensduur, reeds een zóó beschaafden zang deed hooren, als waarvan spr. getuige was. Spr. wenscht de nrbeidersklasso yan Auna Paulowna hiermede geluk. Wanneer dii koor zóó doorgaat, zal het mettertijd zeker met eere genoemd mogen worden en tevens onze pro paganda op waardige wijze kunnen dienen. Daarna tot het eigenlijke onderwerp overgaande, meent spr. te mogen constateeren, dat wel bijna ieder tegen oorlog is. De arbeidersklasse wel het meest, omdat de ellende van den oorlog, deze, ook nog ontwrichting der organisatie meebrengt. Er zijn echter ook andoren, waarvan spr. noemt ham steraars, beursspeculanten en beroepsmilitairen, die weliswaar ook in het algemeen tegen oorlog zijn, doch vóór het militairisme. Spr. loopt niet. hoog met militairen, men is gauw goed genoeg daarvoor en het militairisme heeft ook nog een verleden bijv. als demper van soms gerechtvaar digde opstanden. Spr. ontwikkelt daarna verschil lende stellingen, welke tegen het militairisme plei ten en noemt Nederland in werkelijkheid reeds weerloos, omdat hare strijdkrachten in het niet zinken bij de Titanenkrachten, die in het wereld gebeuren naar voren treden. Nu de anti-militai- ristische geest groeit, blijkt het leger zelfs in vre destijd een gevaar, zie o.a, het gebeurde te Assen. Als toen de wacht niet over de hoofden had ge schoten, was nog veel meer bloed gevloeid. Com- mandeeren is ook heel iets anders dan „volk" lei den. Do meeste beroepsmilitairen snappen van de volksziel geen sier en toch heeft soms een daartoe beslist onbevoegde knul het leven van tal van sol daten in handen. Kortom, het militairisme is on nut, duur en gevaarlijk, doch gelukkig breken de anti-oorlogsgezindheid en het anti-militairisme meer en meer baan. De geest hiertoe, die in Hol land reeds lang bestond, is tijdens den oorlog ver sterkt, al keeren zich de christelijke partijen, voor al de protestant-christelijke, nog tegen de ontwape ningsgedachte en blijven zij het militairisme trouw. Toch plaatsen zij zich daarbij tegenover de boodschap van Christus zelf. Iemand als Duymaer van Twist bijv. tracht nog door allerlei kleine mid delen de ontwapeningsgedachte tegen te houden, doch dit klein gedoe verraadt juist het gebrek aan. grootere argumenten. Sinds 1922 zijn naast de Vrijz.-Dem. nog enkele andere kleinere partijlen onze actie komen ver sterken en zeker niemand had gedacht, dat zoove- len op 19 September aan onzen roepstem gehoor zouden hebben gegevn. De internationale sociaal democratie heeft echter op zich genomen de vol keren tt mobiliseeren voor de Vredesbeweging en het, is ons een voldoening dat wij verzekerd zijn, die vrede ook eenmaal te zullen brengen, want de wisselwerking van het vredesverlangen en de mo bilisatie der "arbeidersklasse zal mettertijd in staat zijn, eiken oorlog te voorkomen. Spr. sluit zijne met aandacht gevolgde rede met eene vurige peroratie, waarin hij o.a. den wensch uitspreekt, dat het geheele menschdom eenmaal door onzen strijd rijker en gelukkiger moge wor den, (Luid applaus.) Nadat de voorzitter aan spreker en zongvereenl. ging een woord van warmen dank heeft gebracht voor hetgeen dezen avond door hen werd gepres- teerd, wordt de vergadering gesloten. WIETNGEN, Jl. Vrijdagnamiddag geraakte de bostelauto van |ir0 slager de Ruijter van Schagen, chauffeur de heer S. Houtkooper..te Hollebalg van den weg in 'n grep- pel en sloeg tegelijkertijd op zijde. Do chauffeur wist uit do auto te springen. Met behulp van spoe dig aanwezig zijnde voldoende hulp wist men de auto weer overeind te krijgen en op den weg te bren gen. De chauffeur kwam met den schrik en een lich- stil to arm wond er af, doch de auto had nogali eenige uw iud averij beloopen. Door den autoreparateur Nt Kuiper, v' waar men de defecte auto bracht, was inmiddels de f6' firma Blaauboer en Kossen t© Schagen opgebeld en IfiW weldra versoheen deze met enkele nieuwe onderdoe- [Bf?1 len, waarmee men- de defecte auto herstelde, zoodat n deze na gereed te zijn, zijn terugtocht naar Schagen kon doen. De oorzaak schijnt te zijn, dat de chauf feur wat hard reed en onder dat rijden een raampje wou sluiten, hetgeen niet best gelukte, toen zijn stuur niet meer meester was en van den weg af in de grep- pel terecht kwam. Alles liep nog best af, 't had er- ger kunnen zijn. WIEINGEN. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk van Hippo- lytushoef en Oosterland alhier werd beroepen Da van Beek te Hoogwoud. WIER IN GEN, Door den heer De Hoogh, zangleeraar te Helder, is alhier een kinderzangkoor opgericht. De animo voor dit koor is zeer groot 'tgeen vele kinderen deed toetreden en nog zal doen toetreden. "Wij! wenschen den heor De Hoogh dan ook voel succes met zijn nieuw koor toe, WIERI Ni GER WAARD» Onzo plaatageuoot, «lager Jb. Moak, heeft in zijn zuak oon uutofrigor koolcol laten maken, wat zokor een grooto verbetering kon genoemd worden, lii de le plaats hehooft men geen ijs moer to betrekken, wat toch altijd bezwaarlijk is. dóch het vleesch zal veel langer bewaard kunnen blijven. Bij informatie is ons gebleken, dat de machine 2/10 kilowatt stroom. per uur gebruikt, hetgeen I»ij, een vast recht op 2 cent per uur komt te staan. Naar we vernemen is het bo noorden Alkmaar de eerste koelcel. Deze is geleverd door de firma Ilolema te Amsterdam. We hopen dat de 'heer Mosk er nog veel pleizier van mag hebben, rtng WIE RIN GEN. Zaterdagavond en Zondagnamiddag gaf de Har- moniekapel „Apoïlo" te den Oever in hare muziek tent en to Oosterland bü den heer Koster, volksoon- oerten, welke voel belaiigstellijig trokkon. Beide concerten liepen flink van stapel en vielen bü do aanwezigen in .goeden smaak. WEERINGEN. Zondagnacht is to Lutjelaiid door onbekende oormak afgebrand een burgenvoonhuis van do heeren O. J. Boskor on O. P. de Wit, bewoond! door don heer J. Iioltjer. De bewoners waren'naar oen bioscoopvoorstelling en vonden bij hun thuis komst de boel at' .in den brand, zoodat aan blus- sohon niet was to donken. Huis en inboedel waren verzekerd. Daar liet pitnd gelieel op zich zelf stond, had men de brandspuit voor -belendende peroeeien niet noodjA en ook niet voor liet pand ztóit', daar dit spoedig was uitgebrand. WIERINGERWAARD. De hoogero kaasprijzen der vorige weok zijn ook al weer van invloed op den melkprijs, welke met 1 cent per Liter is verhoogd en. gebracUt. op 11 cent. DIRKSHORN. Zondagmiddag gaf de muziekvereeniging „Bnder Ons" alhier, directou rde heer A. P. JJlaauw, oen concert in don tuin 'van don lieer T. 11 \angevan gen mot do frisHcho, opwekkende marsch van V. no Rook, „Dg NodorlaudBchü Loeuw", word hut concert voortgezet mot de steeds mooio „Ouverture du Poète et Paysan" van Suppé. met haar afwisselen de muziek, welke altijd glaszuiver klonk. Daarnu uog twee mooie dubbelquartets van Brier. Na de pauze word begonnen met de maebtig schoone ouverture „Liège Immortelle 1914" van Rousseau, een concoursnummer, dat schitterend werd gespeeld, gevolgd door nog enkele nummers, waarvan ons het best beviel „Ave Verum" van Mozart. Plechtig gespeeld, zweemde het „koper" naar den orgeltoon. Begunstigd door prachtig weer, liep tijdens het concert de tuin geheel vol. Aanbeveling verdient het, dat ouders, die hun kinderen meenemen, deze tijdens de uitvoering on der hun toezicht houden. Ook de jeugd voor dun tuin op ft raat toonde zich wel wat „jolig", tot last van ui uzikanten en publiek. Doch wij leven nu eenmaal in de „eeuw van het kind" zoodat aan dit euvel weinig schijnt io doen. KOLHORN. Zondagavond omstreeks 6 uur, brak er brand uit in de arbeiderswoning van den heer A. Spaans in den Waardpolder. De bewoner E. Ferwerda, waa met zijn gezin afwezig. Huis, zoowel als inboedel, werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Geen lagere belasting. Ged. Staten bieden aan de ontwerpbegrooting van de provinciale inkomsten cn uitgaven voor 1927, vergezeld van eene memorie van toelichting. Het batig slot der rekening over 1924 bedraagt f 3.335.156..05, een zeer hoog bedrag, dat de gele genheid zou bieden .tot belastingverlaging over to gaan. Na rijp beraad zijn Ged. Staten evenwel tot de overtuiging gekomen, dat eene dergelijke verlaging, die reeds in het volgende jaar door eene verhoo ging zou moeten gevolgd worden, niet in het be lang der provincie zou zijn. Dat dit saldo zoo hoog is, is immers een gevolg van abnormale om standigheden. In de eerste plaats is daarin begre pen de bijdrage van het hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier in de kosten van rente en, aflossing der watersnoodleening, die ten bate van den dienst J923 had moeten komen, doch eerst zoo laat werd ontvangen, dat zij niet meer in no rekening over dat dienstjaar kon worden verant woord, zoodat aan hot jaar 1924 dio bijdrage twee maal ten goede kwam; in de tweede plaats is aan opcenten op de Rijksinkomstenbelasting, mede ten gevolge van de verlaagde raming (als grondslag werd daarvoor genomen de raming der kohieren voor het' dienstjaar 19231924 verminderd met 20 pet.) aanzienlijk meer ontvangen, dan geraamd is en in de derde plaats is de invloed der bezuinigin gen, in het beheer der provinciale ziekenhuizen aangebracht, bezuinigingen, waarmede tijdens de samenstelling der begrootingen van die instellingen nog geen rekening kon worden gehouden, zeer groot goweost. Alleen deze drie gunstige omstandig heden reeds cn er zijn er meer te noemen hebben bet batig slot met ruim f2.200.000 verhoogd. Het behoeft geen nader betoog, dat op dergelijke meevallers in de toekomst niet meer in die mate mag worden gerekend. Wel zal ook de dienst 192o mede tengevolge van buitengewone omstandighe den nog een hoog saldo opleveren, doch reeds thans staat vast, dat dit belangrijk - naar een zeer glo- opl ed ien 'or D< ©di lan ire tur toti

Schager Courant | 1926 | | pagina 2