TRAM SCHAGEN-WOGNUM 13 beste Schrammen, Het onderhoud met den Minister. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. itappurt iuüuko aul ouueruouu met Zijne Lxcei- icuuu uea munster van waterstaat, op woeusuug 29 öeptemner iwco. liij ue auaienue, weme ae commissie was toege staan, was mede tegenwoordig ue neer Véfh Maa- nen, Directeur der Maatschappij tot Exploitatie van de Nederlandsen© spoorwegen. Van ae Commissie waren alle leden, benovens de Secretaris aanwezig. De beer Commandeur, voorzitter der Commissie, daartoe door Zijne Excellentie in de gelegenheid ge stold, leidt de bespreking in en begint mede te doe len, hoe de lichamen, welke destijds voor de tot standkoming van de tramlijn SchagenWognum hadden bijgedrugen, in 1Ü25 werden verrast door een schrijven van de Spoorwegmaatschappij, waarbij sij zich voor 15 December moesten verkiaren vóór oen jaariijkscke bijdrage van 160.000.in de kosten der exploitatie, welke in 1924 een tekort had opgeleverd van i 08.000.waar anders de exploitatie met zou kunnen worden bestendigd. De datum van 15 Do- cemher werd later versteld op 15 Januari 1020. Een inmiddels gevormde cominiasio uit belanghebben den meende ter beoordoeling dor zaak meerdere ge gevens ie moeten hebben en vroeg een exploitatie rekening. De eerst gezondene gaf geen voldoende beeld en werd gevolgd door een tweede, waarin voorkwam een legio van personeel, dat werd aange duid ooü op andere lijnen te werken. Ook daarin geen voldoende gegevens ziende, vroeg do Commis sie een exploitatierekening over alle jaren, welke deze lijn in exploitatie is geweest, doch deze opga ve is door de Directie niet verstrekt en spreker meent zich te moeten aanluiten aan het tot den Minister gericht schrijven van de Kamer van Koop handel en fabrieken in Westfriesland te Hoorn, waarin wordt gezegd, dat belanghebbenden nimmer in de gelegenheid zijn geweest invloed uit te oefe nen, op de exploitatie en nu nadat er een slecht jaar is geweest, aangesproken worden om het tekort ie dekken. De Commissie kan deze weigerachtige houding der Maatschappij niet aangenaam vinden en had gaarne de gegevens ontvangen. Voorts deelt spreker mede enkele gegevens welke op de verga dering van belanghebbenden door één der aanwezi gen zijn verstrekt ten opzichte van de lijn Schagen- Ewijcksluis, waarvan de kosten per K.M. f 1802. zouden bedragen en volgens welke maatstaf do ex ploitatie van de lijn Schagen-Wognum zou bedra gen f 48248.terwijl het nu ver over de f 100.000. is. Wanneer dan nog aan de lijn Schagen-Wognum een waarde van f20.000.— wordt toegekend als aan voerlijn voor do groote lijnen, eèn bedrag dat in een onderhoud met de Directie der Maatschappij te Ut recht werd genoemd, dan zou weer naar de maat staf Schagen-Ewijcksluis het tekort tot f3000.zijn terug te brengen. Voorts wijst spreker op de wijze van exploitatie en de Commissie meent, dat wan neer die exploitatie naar bebooren en in overeen stemming met de wenschen der belanghebbenden had plaats gehad, het tekort tot een gering bedrag terug te brengen zou zijn. Spreker vraagt voorts of do lijn Scliagen-Wognum niet kan worden be schouwd als één geheel, behoorende tot het spoor wegnet en het tekort van die eene lijn wordt gedekt door winst der andere lijnon. Wanneer vast staat dat belanghebbenden voor het behoud van de tram iels zullen moeien bijdragen, dan zal het do Maat schappij ook ernst moeten zijn mot do wijze van exploitatie, want daarover zijn thans vele klach ten en spreker wijst er op hoe het veevorvoer naar de Schager markt geheel te niet gegaan is tenge volge van de wijze van vervoeren; dit is niet veroor zaakt door het autovervoer, Joch een gevolg van ge ringe medewerking. Spreker verwacht dat or eenige kans is dat er iets zal worden bijgedragen als het ernst is de lijn rendabel te maken. De heer Bisschop, Burgemeester van Hoorn (Commissie) drukt or zijn spijt over uit, dat de Maat schappij de Commissie alle gegevens heeft onthou den om met kennis van zaken te kunnen oordeelen en vraagt de Commissie waaraan de Maatschappij het recht ontleent do exploitatie stop te zetten, dan zegt de Maatschappij, dat de Commissie tracht de zaak to traineeren. Door den toenmaiigen Minister van Waterstaat werd in antwoord op een schrijven van de Commissie bericht, dat de zaak betreffende de opheffing van do stoomtram Schagen-Wognum in onderzoek was, doch van den uitslag van dit onder zoek heeft de Commissie nimmer iets vernomen. Het komt spreker voor, dat er rechtens goede gronden zijn om de bevoegdheid van de Maatschappij in twij fel te trekken. Deze lijn is niet zoo maar door de Maatschappij begonnen, or is oen groote voorgeschie denis en ten opzichte van gesloten contracten heeft de Maatschappij verplichtingen op zich gonömen on op grond daarvan meent de Commissie, dat de Maat schappij niet het recht tot opheffen heeft. Spreker gelooft dat een meer tegemoetkomende houding van de Directie deze audiente had kunnen voorkomen. Er is bij belanghebbenden zeer zeker veel belangstel- iing voor deze zaak en spreker gelooft dat niette genstaande do tijdon van bezuinigen, men bereid zal zijn jets bij te dragen als de behoefte daaraan bewezen kan worden, doch tengevolge van de hou ding dor Directie kan dit niet. Do heer Van Maanen, Directeur der Spoorweg maatschappij, daartoe door Zijne Excellentie in do gelegenheid gesteld, zegt het verwijt van den Bur gemeester van Hoorn a^n het adres der Directie gaarne aan. de beoordeeling van den Minister over te laten. In November 1925 werden de belangheb benden aangeschreven, inmiddels is de exploitatie voortgezet, aan de Commissie werd verstrekt wat zij gevraagd heeft, doch de Directie kan geen cij fers verstrekken, waarover zij zelf niet beschikt, zoodat aan het laatste verzoek der Commissie niet kan worden voldaan. Ten opzichte der rentelooze voorschotten deelt spreker mede, dat nooit rentelooze voorschotten ge geven zijn. De lijn is gebouwd door belanghebben den, zelf hebben zij geëxploiteerd, doch toen was de lijn al niet rendeerend. De H.IJ.S.M. heeft zich toen bereid verklaard de exploitatie over te nemen en do aandeelen van belanghebbenden on de bijdragen van Rijk en Provincie aanvaard, als zijnde renteloos voorschot. De H.IJ.S.M. heeft dus nooit iets gekre gen. In de regeling staat de bepaling dat bij ver vreemden van de lijn de rentelooze voorschotten te ruggegeven moeten worden. De exploitatie heeft van 1905 af steeds tekort opgeleverd, er is geen kwestie van, dat 1924 voor het eerst een tekort opleverde, voordion was het. b.v. f20.000.Na 1920, toen de exploitatie hooger was, verwachtte men, dat na de oorlógstoestanden, ook de ontvangsten zouden stij gen, doch dit is niet het geval geweest, de uitgaven zijn. gestegen, doch de ontvangsten bleven ala voor ongeveer 20 jaren, bij een exploitatie, die van f60.000 tot f 100.000 verhoogde. Waar niet de minste kans be staat, dat de ontvangsten zullen verhoogen, is de vraag aan belanghebbenden gesteld: j,Heeft U er iets voor over?" Wat betreft de genoemde cijfers omtrent de ex ploitatie Schagen-Vdn Ewijgksluis, noemt spreker dit een raadsel, omdat de cijfers niet bestaan on niemand bekend kunnen zijn. De heer Commandeur zegt, dat dezo cijfers op de vergadering van belanghebbenden zijn verstrekt. Spreker stelt ook nog de vraag of b.v. bjj een even- tueele opheffing ook 't personeel ontslagen zal worden. De Directeur zegt dat dit niet zal kunnen. De Minister vraagt, wiens eigendom he tis. De Directeur zegt van <Ja Hbllandscho IJzeren Spoorwegmaatschappij. De Minister vraagt verder, wat er zal gebeuren als de exploitatie stopgezet wordt. De Directeur zegt, dat alleen gevraagd wordt voor- looplge opheffing, daarna zou tot verkoop overge gaan kunnen woraon. De Minister vraagt, wat er dan met het geld ge beurt. De Directeur zegt, dat dan de rentelooze voorschot ten teruggegeven moeten worden. De Minister wijst er op, dat door de Maatschappij ia gevraagd aan belanghebbenden zich een offer te getroosten, en dit is ook door hen niet geheel terzij de gesteld. Dit is dus al een begin, al zal men mis schien niet hooger willen gaan dan noodig is. De Maatschappij wil echter onderhandelen en nu is het Zijne Excellentie onverklaarbaar, dat er geen oplos sing .te vindon is. of, vraagt spreker, twijfelt de com missie aan de cijfers? Spreker verwacht als door hem een exploitatierekening was gevraagd, hij de zelfde als de commissie had gekregen en dit was hem voldoende geweest, eeij lichaam als de Spoorweg maatschappij moet men aannemen, geeft de juisie cijfers. De Directeur deelt mede, dat jaarlijks oon rekening aan Ged. Staten moot worden overgelegd en daarin komen do cijfers voor deze lijn afzonderlijk voor, voorzoover dit mogelijk ia De Ministor vruagt, of het totaal der kosten van personeel ook werkende op andere lijnen daarop gebracht is. De Directeur antwoordt ontkennend, slechts in verhouding tot de werkzaamheden op deze lijn. De heer J. Breebaart Dz., Burgemeester van Hoog woud, commissie, merkt op, dat alleen voor de lijn Schagen-Wognum aan personeelsuitgaven 3500 per K.M. is verantwoord, en dat komt do commissie voor zoo'n lijntje zeer hoog voor. De Directeur zegt, dat de gegeven cijfers van de lijn Schagon-Van Êwijcksluis onjuist zijn. De Minister vraagt, of er ook van die lijn een re kening overgelegd moet worden. De Directeur antwoordt ontkennend, doch vermoedt dat er iets anders is, waaraan dit bedrag is ontleend. Krachtens contract hebben alle ontvangsten door de Maatschappij plaats, waarvan een vast bedrag als exploitatiekosten aan de Maatschappij komt. Dit is echter niet het juiste bedrag der exploitatiekosten en veel te laag, waar het gebaseerd is op 1906. Alle contracten gesloten voor 1918 zijn veel te laag en leveren een verlies voor de Maatschappij op. De Minister vraagt, of dit een publiek stuk is, dat aan iemand moet worden overgelegd. De Directeur antwoordt, aan de Maatschappij van de lijn Schagen-Van Êwijcksluis. Van de Commissie wordt opgemerkt, dat deze cij fers in dagbladen zijn gepubliceerd. De "Minister meent, gehoord de besprekingen, dat er geen redenen zijn om aan te nemen, dat die ex ploitatie op andere wijze geschiedt. De Minister meent, waar de Maatschappij steeds alles doet om zoo goed mogelijk te exploiteeren, dit ook met do lijn Schagen-Wognum het geval is en verwacht niet, dat er iets gedaan is om dezo lijn te drukken. Heeft een minder dool tref fendo regeling plaats, dan kan dit zijn, omdat aan .zoo'n lijn iemand zit, die voor zijn taak ongeschikt is en dan dienen klachten tot de Maatschappij gericht te worden en (lio zal dan zeker wol maatregelen nemen. Hot is niet hot stelsel om lajnenv die oen tekort opleveren, op <o heffen, van de regeering en van de Maatschappij niet, doch dit tekort gaat te ver. De heer Breebaart zegt, dat 52 mensohen op deze lijn arbeid verrichten, tegen een uitgave aan loon van f 3500 por K.M. De Minister vraagt, of dit abnormaal (hoog is, en of er een hepdalde factor bestaat aan loon per K.M. De Directeur zegt, dat dit verschillend is, doch ge middeld zijn 3/4 der ontvangston voor personeelsuit gaven. De Minister vraagt; of het aantal monsoben, dat aan deze lijn werkt, to groot is. De Directeur antwoordt ontkennend. De Minister meen' zonder bewijs niet te mogen aannemen, dat het streven der Maatschappij niet is geweest om deze liin goed to ^xDloiteeren en daar uit het argument zou putten de lijn op te heffen. On geschikt personeel is over te spreken on te verbete ren. Dat er te veel mensohen aan werken (kan spre ker zich bij de algemeene klacht van te weinig mon- schen niet voorstellen* Het overleggen van onjuiste cijfers zou zeer afkeurenswaardig zijn en waarom, n-aagt Zijne Excellentie, zal de Commissie met deze cijfers geen genoegen nemen? Na jaren het verlies te hebben gedragen, wordt het nu zoo groot dat de Maatschappij alleen het niet meer kan dragen en waar het verkeer zich niet meer ontwikkelt, een bij drage vraagt. Nu zegt de Commissie, we willen wel, maar wen schen meer gegevens en de Maatschappij *egtj we geven alles en de commissie doet niets. De Minister zou zichzelf ook cijfers laten voorleg gen en zouden cijfers van ontvangsten on uitgaven hem voldoende zijn. alleen zou er b.v. te praten zijn over de vraag, welk percentage heeft de Maatschap pij berekend voor het personeel, dat ook op andere lijnen dienst doet. Tot de Maatschappij zou Zijne Ex cellentie willen zeggen, gaat eens na wat U kunt doen, en tot de Commissie te overwegen wat zij kan doen in verband met bet belang, dat zij heeft bij het behoud van de lijn, want. 'het is toch zeker dat hier iets bij moet. Dat. er oenig meer licht' gewenscht wordt, kan spreker zich voorstellen, doch men moet niet allerlei gegevens vragen waaraan men niets heeft. De Directeur zegt. dat de rekening wordt gevraagd over alle jaren, dat deze lijn is geëxploiteerd, ge splitst naar personen- en goederenvervoer en deze rekeningen bestaan niet. De Minister zegt. te willen medewerken alle gege vens te verstrekken en hoopt dan dat partijen- het eens zullen worden en de lijn behouden blijft. Voorts hooDt spreker, dat deze kwestie geen wrok zal ver oorzaken, doch een goede verstandhouding tot de op lossing zal medewerken. Aan de Commissie zou spreker willen zeggen, maakt het de andere partij door 'allerlei vragen ook niet lastig/ neemt b.v. genoegen met overlegging van dezelfde rekening, die aan Ged. Staten is overge legd, b.v. de laatste 6 of 7 jaren. De Commissie zal dan de verschillende Raden gegevens kunnen over leggen om te kunnen beoordeelen wat kan woTden bijgedragen in het tekort, dat boven het normale is ontstaan en waarvan do verdeeling dan nader kan volgen. Spreker hoopt beide partijen tot elkander ee hebben gebracht en het zal ihem aangenaam zijn te hooren dat de Maatschappij haar verzoek terugneemt en een regeling gevonden is. Komen partijen echter niet tot elkander en spreker zal hebben te beslissen dan zal op die beslissing van zeer groot belang zijn in hoeverre de betrokken streek toont prijs te stellen op het behoud van de lijn en hoe 'grooter die belang stelling is. hoe waarschijnlijker het is dat de lijn be houden blijft. Het is droevig, maar een vaststaand feit, dat het tekort groot is en er iets gedaan zal moe ten worden en nogmaals hoopt spreker, dat het resultaat der onderhandelingen van dien aard zijn. dat hij het verzoek van de Maatschappij niet zal mogen goedkeuren,- daarvoor is echter alle -medewer king noodig. De heer Gommandeur vraagt 'Zijne Excellentie aan den heer Bisschop nog gelegenheid te willen geven den Directeur der Maatschappij van antwoord te dienen. De heer Bisschop zegi, het in zijn bezit zijnde cijfermateriaal zoo noodig liever met de Directie te zullen bespreken. De Minister beëindigt daarna de conferentie on nadat Zijne Excell. bij monde van den voorzitter bedankt is voor de gegeven gelegenheid om deze zaak te bespreken, verlaat de Comm. 'a Ministers kabinet. STORMSCHADE IN NOORD-ITAUë. Uit verschillende deelen van Italië worden zware stormen gemeld, vooral uit Toscane en Romagmu Te Livorno richtte de hevige wind schade aan in de stad en de haven. Pisa werd door een wolkbreuk onder water gezet. Te Viareggio, Florehce en Arezzo werden door den storm verscheidene daken van de huizen gerukt. Boomen worden ontworteld. Verschei dene personen werden gewond. Op sommige plaat sen is de Arno buiten haar oevers getreden. Do tem peratuur ls overal aanmerkelijk gedaald. VLIEGTUIG NEERGESTORT. In het Altvaterijgebergte (een uitlooper van do Sudoten) is een vliegtuig van de door een Fransche maatschappij geëxploiteerdo lijn ParijsBoekarest, naar beneden gestort. Do Franschebostuurdor was direct dood. Den passagier, eveneens een Fransch- man, moest een heen worden afgezet. BRAND IN HET KRANKZINNIGENGESTICHT TE DOORNIK. Te Doornik is het krankzinnigengesticht, wuar om streeks duizend personen worden vorpleegd; grooten- deols door brand vernield. Dank zij do koelbloedig heid van het personeel slaagde men or in al «e krank zinnigen en idioten, de gevaarlijke krankzinnigen in begrepen, tijdig te redden en in ziekenhuis en gevan genis onder te brengen. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. Handelende volgens lastgeving van den minister van hinnenlandsche zaken, heeft het 'hoofd van de politi ein Staffordshire twee vergaderingen verboden, waarin de mijnwerkersleider Cook gisteren in het ko lenbekken van Cannock Chase het woord had willen voeren. Op de eene plaats waren vierhonderd politie agenten aanwezig en op een andere duizend, om het verbod te handhaven. Duizenden te zamen geloopen mijnwerkers juichten Gook toe, maar hij reed ten leste heen zonder gesproken te hebben. DE KOLENSCHAARSCHTE IN DENEMARKEN. Ook in Denemarken begint nij(pen-d gebrek aan steenkool te komen. De Deensche staatssporen heb ben eenige honderden goederenwagens naar Duitsch- land gezonden om uit Duitsch- en Poolsch Opper- Silezië kolen te halen. SNEEUW IN HET ZWARTE WOUD. In het Zwarte Woud is Zaterdag en Zondag veel sneeuw gevallen, zoodat de kam van het gebergte bijna geheel' met sneeuw bedekt is. Gisterochtend sneeuwde het nog steeds hij een temperatuur van 5 graden vorst. De sneeuw ligt e-r 20 c.M. hoog. De lucht werd later in den ochtend helder. DE EERSTE SNEEUW. In den nacht van Zaterdag op oZndag ia te Brus sel de eerste sneeuw gevallen. EEN AUTO ONTPLOFT. Uit Teheran, 25 Oct. Een automobiel, die den Sjah escorteerde en wapens en munitie vervoerde, kreeg nabij Damavcnd een ongeluk en ontplofto. Verscheidene officierenwerden gedood en twee gewond. SNEEUWSTORMEN IN OOSTENRIJK. Gisteren heeft te Weenen hij lage temperatuur een echte sneeuwstorm gewoed. Ook uit het Oostenrijk- sche Alpengebied wordt zware sneeuwval gemeld. BANDIETENSTREEK. Een veertigtal personen, allen leden van do nacht club Biarritz in West Fifty-fourth-stroet to New-York zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstroeks 5 uur in hun clublokaal' door zes bandieten, gewapend met geweren en pistolen, overvallen. Onder de gasten bevonden zich oen 15-tal dames, die oogonblikkeüjk bij het binnentreden der hoos wichten alle neiging vertoonden om een ijselijk ge gil aan te heffen. Zij werden echter door do roovers met den dood bedreigd, indien zij ook maar één kik zouden geven. Eén van de leden van het zwakke geslacht kon evenwel niet aan de verzoeking weerstaan om het hevig op haar zenuwen te krijgen. Zij werd intus- schen met behulp van een geweerkolf onmiddellijk weer op haar gemak gebracht De bandieten, die gewoon aan het clubgebouw had-» den aangebeld, en den open-doenden manager met 'n geweerkolf hadden neergeslagen, waarna zij in een wip boven bij de clubmonschen waren, beroofden dezen van al hun geld en juweelen ter waarde van 50.000 gulden en verdwenen ongehinderd. DOOR KAMERADEN OPGEHANGEN. In een bosch nabij het dorp Ghavornay bij Neu- chatel (Zwitserland) waren -eenifce kinderen bezfeg .beultje spelen". Eén hunner, een knaapje van 7 jaar, was zoogenaamd ter dood veroordeeld en werd met een touw om den hals aan een boom opgehan gen, echter zoo, dat hij met zijn voeten nog steun -had aan een uitstekenden tak. Op een gegeven oogenblik gleed hij hieij echter van af, zoodat hij aan het nu straf toegesnoerde koord kwam te bengelen. Zijn verschrikte vriendjes liepen daarop hard weg eo lieten hun kameraadje hangen. Een inmiddels te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood van het knaapje constateeren. HET GESCHIL IN DE ENGELSCHE MIJNIN- DUSTRIE. In het Lagerhuis is een belangrijk debat gehouden over de mogelijkheid van een interventie van de re geering in het kolenconflict, waaraan Clynes en Lloyd George deelnamen. De premier Baldwin antwoordde zelf. Hij zeide dat het voor de regeering niet meer mogelijk was iets te doen, nadat keer op keer de mijnwerkers zelf haar pogingen tot bemiddeling hadden afgewezen. Het mag waar zijn, wat Lloyd George zeide, dat zijn partij er vele stemmen door zal verliezen bij de vol gende algemeene verkiezing, maar daar zou hij zich bij neerleggen. De Star wijst er op. dat tot. op heden, nu de staking zes maanden geduurd heeft, het verlies aan loon vaii de mijnwerkers op 75 millioen wordt geraamd. DE NOORSCHE SCHEEPVAART EN DJS ENGEL SCHE KOLENSTAXING. De Noorsche minister van Handel presideerde Za terdag een conferentie van directeuren v. de leidende reederijen en staatsspoorwegen, teneinde den d-oor de staking in den Ehgelschen mijnbouw veroorzaak ten ern-stigen 'toestand te bespreken. De kolenvoor- raden voor he't instandhouden van de geregelde stoomvaartdiensten zijn zoo goed als uitgeput en de volgende week zal men moeten beslissen of men de scheepvaart sterk zal beperken of gehëel stop zal zetten. INGESTORT. Maandag is tijdens een wervelstorm plotseling op .den Messplatz te Freiburg de 30 meter hooge toren 'ingestort van een in vól bedrijf zijnde Rutschbaan. Ónder de puinhoopen werden tien ernstig gewonden en één doode een 19-jarige kweekeling, te voorschijn gehaald. Onder de gewonden bevinden zich kinderen tussch'en 7 en 10 jaar. ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond werdrin de groote tent van „Voor burg-", onder leiding van metj. A. M.; v. d. Waal, door een vijftigtal kinderen het Kinderzangspel' „Goudmuiltjë" van M. A. Brandta Buijs Ja. ten Shoore gebracht, 'b Was een heeTe aanpak voor mej, Van der'Waal. Maanden en maanden van vourb© reiding natuurlijk, eerst voor zang en spel en fet» (fl voor de veelomvattende monteering. Want Zj Bproclqesprinsesje en een kleine sprookje prins IJ 5 af (die Ellen en Dwergen, Heksen en Engelen knn 3 je maar niet zoo in gewone school pak jen of zeik in mé. Zondagsehe jurken laten verschijnen. Want dun wu C er toch. zeker ook „net ixiks au", nietwaar? En -dim moest er aan kleur en licht gedacht worden natuur. Lijk ,om de echt© sprookjessfeer zoo mogelijk te I» i\ naderen en aan al die attributen en requisioton al» V bezems voorv de heksen en lichtjes voor de dwerg* V en wat al' niet moor. Zoodat we maar zoggen vrij. Ion, dat er heet wat werk ajin den winkel' is gewenafc iH kMaar mej. Van dor Waai iieeft er blijkbar Wig van N* om met .dat jonge volkje om te springen, waqt moer de opvoering naderde, hoo meer do kindeï9 w er van veiwul'd bloken. En eindelijk, Zaterdag, wu* de voor hen zoo groote dag- dan toch daar. Nu heeft zoo'n kinderuatvooring ai'tijd iets hij. T? zonder bekoorlijks. En wij, ouderen, die als echt ÜJ N'oardholUanders allorvreeselijkst orifcisoh zijn aang< Zt lëgd, zoodat wü daardoor maar Zelden, gol'Ljk d fT] Limburgers en Brabanders bijvoorbeeld, tob onhj M vangen genieten in staat zijn, wij hebben bij h« opengaan van liet tooneelgordyn opeens ouzo uk zuoht voor1 een uurtje of wat op nonactief gcr-.io'ül; wij zijn dezen avond één ©u al' toegoofiijlchoid q Kvaardeering, want wat is het toch aardig, nietwaar, on3 dat kindergezang en dat kindergedoe Jaar op lie| tooneol. En toen het alles uit was on het gewet Üig applaus was gestorven, boon volgde, namens dj kinderen, een bloemenhulde aati liun leidster. In. derdaad, het was voor moj. Van der Waal een avond van groot succes, maar een sympathiek g* baar mocht het heeten dat zij, door Harerzijds aaj Mej. Anna Stammes een bloemstuk aan to biedo^ •openlijk eenhdcei van de eer op haar inedewerkstci overdroeg, die op zoo uitnemende wijze saieh van dl |>ianobegelediing had gekweten. - WIERINGEN. Tijdens de voetbalcompetitie van jl. Zondag, waat bijvoef belangstelling was, werd door Succes cea collecte gehouden voor mei. de wed. Oom-, te Knul lendam, wier zoon - langs bij een wedstrijd alduur, >1 door een onge.ukkigen trap een ernstige verwondiof verl bekwam, -en daaraan is overoeden, Dezo oolleuti n bracht nog f 16.45 op. - CALLANTSOOG. Politie. Gevonden: 2 brillen. Inlichtingen ter secretarie. - ZUID SCHAR WOUD E In plaata van den heer R. Sohrioken, die de gi meento metterwoon gaat verlaten, ia tot bode van Vereeniging voor Ziekenhuis verpleging gokuzoii <1 linor I' .lAntni* nn nL it. 11\ 4>.« l f po H lich ftejui in de He iuw< de V A [Olh' heer P. Jonker en als poimiitgiiuxi>ter in do vu'-abtt re-Swart de heer Chr. Oitiioff. WIE RIN GER WAARD. Ter gemeentesecretarie worden inlichtingen vei> zocht omtrent oen vorloren dop van een collina» patent-as. n WIERINGERWAARD. -Aan de jl. Zondag gehouden Bingstekorij op fietsen bij den lieer J. Brood aan do Nieuwesluia, waaraan door 14 personen word deelgenomen, wer» den de prijzen gewonnon als volgt: 'l.e pr. G. Buk- edi ker, Wieringarwaard, 2o pr. A. Keppel Wieringe» eno waard. 3o pr. K. Jongejan, Auna Pauiowna T pr. A. Hoogowoning, Anna Pauiowna. DE LOGGER VL. 25 VERGAAN? Hot wordt thans te Schevoningen als zeker be schouwd, dat de logger VL;25, in eigendom toob» hoorendon aan den Scheveningschon roeder K. lvnoester, in den jongsten storm vergaan is. Do bemanning van de SCH 79, clio to Schoveningon binnengekomen is, heoft gorapportoord, dat, «o go- deelton van den inventaris van do VL 25 drijvondorh* beeft gezien. Hi ZONDERLINGE AARDIGHEDEN. Den laatsten tijd maakt iemand heel waai schijnlijk een vrouw er werk van, winkeliers M Rotterdam te dupeeren op de volgende manier: rij belt een winkelier, bijvoorbeeld eon banketbakker, op on geeft hem opdracht, voor rekening van in* vrouw zoo en zoo, van daar en daar, een fijne tuurt te bezorgen bij de familie die en die. Laatstgenoemde familie ls don wel heel verrast 'n taart to ontvan gen, maar als blijkt, dat do loopjongen zich niet vur gist heeft, wordt zij dankbaar aanvaard. Doch welf dra komt de banketbakker dan met do rekeni want de mevrouw zoo en zoo blijkt totaal onvin$ baar. J3e familie weigert natuurlijk do niet besn-ldt maar wel opgegoten taart te betalen en de bankrtl bakker is het slachtoffer. Do onbekende lastgeefster breidt, haar aardigheid] nog verder uit. Zoo heeft. Zaterdagmorgen een fami lie in bet Westelijk stadsdoel eerst twee niet besteld! taarton gekregen, van twee verschillendo banket bakkers. Het waren groote roomtaarten, welko gi* teren de tafel hébben gesierd en het dessert belang; rijk hebben uitgebreid. Maar Zaterdagmorgen zijn ook plotseling bloemen gobraclit en even later is een schoorsteenveger verschenen, die bij boog ei laag den schoorsteen wilde vegen, zeggende, dat h telefonisch opdracht bad gekregen. Blijkbaar he dezelfde onbekende de familie ook dezen schooi steenveger op het dak gestuurd. Het heeft moeit gekost, don man ervan to overtuigen, dat men zij diensten niet noodig had en dat er waarschijnlil een, vergissing in het spel was. Nauwelijks was de schoorsteenveger weg, of i verscheen een bedienaar der begrafenissen, die b» weerde, dat er iemand in het huis overleden was 4 dat hij kwam om een en ander over de tèraardeb» stelling te bespreken. Hij was wel heel verwonden dat de familie niet gesloten had en mede daardoor gelukte het spoedig den man ervan to overtuigen dat er ten huize niemand gestorven was. N.R.Ct: HET VERWISSELDE ScflLDERIJ. De Telegraaf méldt, dat naar aanleiding van on derhandeling met hem gevoerd, de heer B. tc Rot terdam, clie betrokken is" in de zaak van het aan <i« Haagsche Bank van Leening verwisselde schilderij bereid was gevonden, zijn bemiddeling te verlecnen tot terugkoop van het stuk. en dat do hoer B. daar toe dezer dagen naar Londen is gegaan en van daaf! geseind heeft dat hij het voor f30.000 kon krijgen Volgens de Telegraaf zouden de Haagsche auturx teiten beraadslaagd en besloten hebben van aanbieding geen gebruik to maken, waarna do onder handelingen, die door derden gevoerd werden, zU' afgebroken. Bij informatie is gebleken, dat er eerst bij J politie, daarna bij den burgemeester iemand (niet» heer B.) geweest is, die zijn bemiddeling kwam bieden om het stuk terug te krijgen. Hij was datf* voor naar Londen gegaan, maar wenschte vergoe ding van zijn reiskosten. In overleg met den wethouder heeft de hurgemeo^ ter hem meegedeeld, dat men van zijn diensten geen gebruik wenschte te maken, zoodat men bezwaarlijk van onderhandelingen kan spreken. Wellicht is de bedoelde persoon daarop voor eigon rekening naar Londen gegaan en heeft, hij van d&sr het door de Telegraaf genoemde aanbod maar dit heeft na de afwijzing van zijn bemiddel*11® vanzelf geen heteekenis. Prof. Masten en dr. Van Gelder hadden het scaa- derij op f 5000 geschat. Te kocp: bij C, ZANDER, Stolpc, Schagerbrug.

Schager Courant | 1926 | | pagina 2