Vliegongeluk bij Schellingwoude. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. CROOTE GEBOUWEN VERBRAND, Volgens een bericht uit Sama Clara in Californië zijn de 5 voornaamste gebouwen van d.e universiteit aldaar benevens hot historisch museum en de kerk door een braad verwoest, BRAND IN EEN OLIEVELD. Een B.T.A.-telegram uit Beaiimont (Texas) meldt Minstens twee personen zijn omgekomen en tien gewonden in 't ziekenhuis alhier binnengebracht, ter wijl de schade van meen dan 500.000 dollars werd aangericht,- alles als gevolg van een brand, die het nieuwe olieveld van Sour Lake teisterde. Veroor zaakt door 'n vonk, breidde het vuur zich snel uit, doordat een olietank ontplofte. De vlammen woedden urenlang voort. Gebrek aan materiaal was een groot beletsel bij het blusschingswerk, NOODWEER IN ITALIë. Naar uit Rome gemeld wordt, hebben zware on- weders in de laatste dagen groote schade in Italiö aangericht, vooral «aan de Westkust. De havenwerken van Viareggio Livorno en Triest werden door vloedgolven overstroomd. In Venetië stonden het St. Marcusplein en alle lagere gedeelten der siad onder water. De nieuwe Italiaansche pantserkruiser „Trieste", die den dag tevoren te' Triest van stapel was geloo- pen, kwam door het noodweer zoo zeer in gevaar dat. hij door ^leepbooten in veiligheid gebracht moest worden, DE EX-KROONPRINS WAS NIEUWSGIERIG NAAR ZIJN TOEKOMST. De ex-kroonprins die momenteel te Locarno ver toeft, üoeft zich aoor eon Zwiusersche h&ndlijnkun- dige de toekomst laten voorspellen. Volgens de ,Echo Repubüca" te Boni verklaarde de helderziende, die in drie zittingen de handlijnen van den prins nauw keurig had onderzocht: „De lijnen van uw hand zeggen mij, dat u door de Duitache monarchisten tot keizer zult worden verheven. Doch dit zal ech ter eerst na een overgangsperiode geschieden." OP HET KANTJE AF. Uil Warburg, 25 Oct. 'Zaterdag hadden twee meisjes van 10 en 12 en een jongetje van 9 jaar, die nabij de spoorbaan geiten hoedden, tusschen de rails Ten einde dit steenslag steviger hijeen te houden, hadden zij er zware s te enen op gelegd. Kort voor het passeeren van den D-trein uit Berlijn ontdekte een spoorwegarbeider, een en ander. De steenhoopon zouden groot genoeg zijn geweest, om den trein tot ontsporing te brengen. STORM IN HET KANAAL. Er woedde een storm, waardoor schepen vertraging of averij hadden. verscheidene STORMWEER AAN DE KUST EN EN HET BIN NENLAND VAN FRANKRIJK. Aan de N, *en de W.-kuat en in het midden en het oosten des iands hoeft een orkaan ernstige schade aangericht. In de bergachtige gedeelten des iands is het zeer koud; het vriest' er 7 gr. met name in Op- per-Savooië, KLIMWOEDE- Zooals bijna iederon Zondag aldus vertelt het „Journal" hebben de wandelaars op het Ch&mp de Mars jl. Zondag getuigen kunnen zijn van oen poging om tegen don Kiiloitoren op te klauteren. DiUnaal was hot oen lö-jarige Turk, die het stoute stuk trachtte te bestaan. Hij werd, ovenals zijn voor gangers, bij de eerste verdieping door den bewaker tegengehoudon. Deze klimwoode wordt besmettelijk, constateert het blad. DE RAMP IN ARMENIË Mme. Audroó Mollis, oen Fransch Journaliste, die thans in Aarmenië vertoeft, heelt aan de „Petit Pa- risien" een telegram gezonden, meldt hot V.D.-bureau uit Parijs, waarin bijzonderheden geseind worden over do hevige aardbeving, welke de stad Lenina- kan geheel verwoest heeft. Twaalf omliggende dor pen hebben onorme schado geleden. Mme. Viollis telegrafeerde o.m. hot volgende: ,>De geruchten van de ramp bereikten Zondag Fif- lis. Wij namen den eersten beschikbaren trein en reisden dag en nacht door om Maandag Leninakan te bereiken, waar een automobiel van de Amerikaan- sehe Commissie voor het naburige Oosten voor ons gereed stond. Wij reden langzaam door de verlaten stratep, die eruit zagen als na een oorlog. De inwo ners waren gevlucht en de overgebleven, huizen moesten worden ontruimd." Mme. Viollis vertelt verder, dat de ziekenhuizen overvol zijn en dag en nacht operaties verricht wor den. - I GROOTE BRAND. Gistermiddag heeft in Londens havengebied een groote brand gewoed, die alle brandweerstations in het oosten van Londen in* touw riep en een gewel dige menschenmonigte aan den anderen oevêr van de- Theems, te Greenwich, aantrok. De brand woed de op het z.g. Isle of Dogs, te Cubfptt Town, in een aantal gebouwen, waar chemicaliën werden gefa briceerd, voornamelijk in de afdeèling, waar teer en hars werdenvervaardigd. Do brand ontstond naai* men aanneemt, doordat de vuurstangen uit de machine van een groote stoomkraan vielen en een teervat in vlam zetten. Aanvankelijk had de brand in de open lucht plaats, doch deelde zich spoedig aan de gebouwen mede. Een 'groote zwarte rookko lom steeg uit de vuurzee op, welke een roetregen over de nabijgelegen straten uitstortte en in het hartje van Londen kon worden waargenomen. De gebouwen (waarin vroeger de Cubitt Town katoen- iabriek was gevestigd), die een oppervlakte besloe gen van 100 bij 100 voet, brandden geheel uit. Het personeel ten getale van oen veertig man, kon on gedeerd de gebouwen verlaten. De zestig of zeven tig brandspuiten, die aan het blusschingswerk deelnamen, slaagden er na anderhalf uur in het vuur te beperken, dat een oogenblik de St, Mi- chaelskerk bedreigde. EEN ORKAAN. Gistermiddag heeft een orkaan in New Jersey vier personen gedood, eenigen gewond en op vele punten schade aangericht BRAND IN EEN ZIEKENHUIS. Bij een brand in een ziekenhuis te Beaumont (Texas), verloren twee personen het leven en wer den tien gewond. Er werd een schade aangericht tot een bedrag van 500.000 dollars. De brand ont stond op een petroleumveld tengevolge van eon vonk, die in een bron terecht kwam en vernielde een tank. Het duurde uren vóór men den brand meester was. OOK KOLENGEBREK IN OOSTENRIJK. Do prijsstijging der steenkolen en het toenemen de kolëngebrek verontrusten de openbare meening, Het ministerie van handel heeft een enquete ge last VALSCHERMEN VOOR VLIEGTUIGEN. Op een vraag van een lid van bet Lagerhuis heeft de minister van de lucht geantwoord dat het denk beeld om vliegtuigen met valschermen uit te rusten overwogen, maar terzijde gesteld is, omdat hët on uitvoerbaar is. De regeering is van jmeening dat bet de voorkeur verdient de veiligheid van het vliegen te verbeteren, liever dan op een hulpmiddel van dien aard te vertrouwen. ANNA PAULOWNA. De Nutsvereeniging „Oefening kweekt Kunst" hield reeds weer haar eerste bijeenkomst met dames in Hotel Do Vla»- en Korenbeurs, bewijs dat de winter nadert. De voorzitter, de heer H. Pennekamp Sr., opende met een woord van welkom en hoopte, dat deze avond en ook de volgende avonden in dit seizoen weer goed zouden slagen. Hierna las de secretaris, de heer J. A. Smit, de notulen, welke zander op- of aanmerkingen werden goedgekeurd, mot dank voor de uitstekende weer gave. De lezing die thans volgde, werd gehouden door den heer G. Stins, die daarvoor gekozen had: Ik heb honger. Ais verplichte bijdrage gaf de heer Jb. van Eekeren: Vrijage. Hierop volgden voordrachten zang. Do hoer J. Bennekami» gaf: De meid van de straat, de lieer D. Bakker: wat er nakomt; inej. P. de Smit: Verzoe ning; mej. SwaertsDe Smit: Hot Fluitje; do drie gezusters De Smit speelden het kamerstukje: Ver liefde Harten, waarna de heer Swaerts het podium betrad met: Ik hou meer van dames dan van hoe ren, welk nummer vooral bij de dames zeer in den ■smaak viel. Tot slot kregen we: Terug van het Carnaval, gespeeld door de hoeren P. Glim, Jh. v. Eekeren, de 'drie gebroeders Pennekamp en de dames GlimRaven, P. de Smit, B. van Zandwijk de Smit, Jamde Pennekamp en Anna Cornelissen. Dit nummer vooral had bijzonder veel succes. Do voorzitter sloot daarop de bijeenkomst met een woord1 van dank aan allen, die tot de gezellig heid en het welslagen van dezen avond hadden mee gewerkt en sprak de hoop uit, dat de volgende Nutsavonden even goed van stapel mochten loo- pen als deze. j Gisterochtend zou er voor het vliegkamp Schel lingwoude van den marinevliegdienst demon stratie plaats vinden van een een-motorig Ju.nkers- waterviïegtuig, georganiseerd door do Aktieboiaget Flygindustri Linhamn. Daartoe waren gisteroch tend vroeg reeds een aantal gasten aanwezig op de met 1 meter tusschenruimte steenslag opgehooptfi vliegioods. Daar waren o.a. de vioe-admiraal Zee- man,vorder de commandant van het Vliegkamp Soes torberg, overste Hardcnberg, de commandant van de Kooy, kap.-iuit. ter Zee*- Heeres. De start van. het watervliegtuig, dab door den Zweedschen vlieger: Lindner vourge vlogen werd, was volkomen normaal. Toen, by het in volle vaart voorbijvliegen met een zeer groote snelheid, die nog groot-er leek, doordat het vliegtuig zep laag voorbijging ge beurde plotseling het verschrikkelijkste. Juist bo ven den ouden landingssteiger van het vliegkamp brak plotseling, de vleugel van heb voortrazende toe stel en mot oen geweldigen smak sloeg het ont redderde vliegtuig naar beneden. De slag was verschi'ikkeJjjk. Het vliegtuig was in eon ondeelbaar oogenblik een ontredderde hoop brokstukken, waaruit de ongelukkige vlieger zoo gauw mogelijk weid weggehaald. Het bleek, dat -Lindner zeer zwaar gewond was. JLn allerijl werden maatregelen genomen om den ongelukkigcn piloot naar een ziekenhuis te trans- portoeren. Bei- gelegenheid van deao vliegdemonstratie was eon eskader van drie Nederinndsoke vliegtuigen van de Mok ook naar Soheiitngwoudo gekomen. Die lagen er gemeerd. Een dezer vliegtuigen werd bij liet plotsiding ueersmakken yan de Zweedsche ma chine beschadigd. V olgens bevoegden, die het ongeluk gezien heb ben, blijkt de piloot Lindner wel iets te voel ge waagd te hebben. Nadat hij vier loopings volbracht had en steeds dichter heb water was genaderd, bracht hij plotseling weer pen enorme snelheid in het vliegtuig, toen net in do onmiddellijke nabij heid was van de loods. Lindner bevond zich slechte 10 M. boven het wateroppervlak en trachtte het Junkers-vliegtuig „op toetrekken" zooals dat heet. Ilofc lukte helaas niet en zeker wal met een gemid delde snelheid van 200 K.M, per uur botste de machine, tegen de rand van don steiger voor de tweede loods. In haar4 vaart sloeg zij oen stuk van den staart af van een Van Berkel-tweedekker, welke voor de loods voor anker lag. De motor schoot zeker mei 20 Meter uit het vliegtuig, dat geheel werd vernield. Met een schedelbreuk, gebroken boenen en een verbrijzelde onderkaak werd de Zweedsche inloot Lindner uit de puiniioopen bo voorschijn golioald. De eerste hulp werd hem verleend door dr. Sohmidb van do K. N. S-. M. De speoiale verslaggever van het Hdbid. meldt nog, dat volgens oordeel van vele bevoegden op luchtvaartkundig gebied het ongelijk eensdeels te wijten is aan te veel durf, anderdeels aan een vermoedelijke constructiefout in den vleugel, die den druk had moeten weerstaan. Ook bij de demonstraties met de driemotorigo machine nebben velen een oogenblik vrees gekoes terd, dat er iets gebeuren zou, wijl het vliegtuig op zeer geringe hoogte over de hangar scheerde. De toestand van den plioot is vrij bevredigend. KAASKEURING. De door den Nieuwen Bond van Zuivelfabrie ken gehouden kaaskouring, waarvoor 16 leden zich hadden opgegeven, terwijl 13 fabrieken eraan heb ben deelgenomen, had tot uitslag dat de eerste prijs werd behaald door „de Tijdgeest te St.-Maarten met 96 pnten; de 2o prijs doour „Crema" te Har ringhuizen, de 3o prys door ,de Concurrent" te Anna Paullowna en de 4e prijs door „de Eendracht" te Wormerveer. i In afwijking van de Vorige keuringen werden dit jaar de reuk en de smaak afzonderlijk beoordeeld. AARTSWOUD. Het huifl met erf en tuin annex vrachtrij dorszaak van den heer H. J. Koesen is onderhands verkocht aan den heer P. Bas te Süroet onder Sfc.-Maarten. NATIONALE .ZANGWEDSTRIJD VOOR MAN NEN EN GEMENGDE KOREN TE BERGEN. De Zangvereeniging Bergens Mannenkoor heeft bij gelegenheid van haar vijfjarig bestaan een Nar tionalen Zangwedstrijd .uitgeschreven voor Mannen en Gemengde Koren, op 15, 22 en 29 Mei en 12 en 19 Juni 1927. i Programma's met insehiij'vingsfbrmulieren rijn reeds verzonden. Zangvereenigingon, welke onver hoopt geen gegeven hebben ontvangen, kunnen deze alsnog bekomen aan het Secretariaat: Joh. Bak ker Wzn., Stationsstraat 4, Bergen. ÜSLÜ r ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR, Uitspraken van Dinsdag 26 Oobober. H. Th. Spruitenburg, Haarlem, gedetineerd, rij wieldiefstal, 1 jaar en 6 maanden gev. Aria Pmhk, Helder, mishandeling" verzetzaak f 40 boete offi 40 dagen. Leemdert v. d. B-, Helder, (ged.) zedenmisdrijf, vrijgesproken en in vrijheid gesteld. H. A. Oosterbroek, Alib. Kaas en Dirk! Bakker, N.-Schermer, vernieling, nieuwe instructie. Gorn. Kok, Lutjebroek, verduistering, f 25 boete of 25 dagen. "Willem de Vries, zwervend, poging tot aplioh- f 7 boete of 7 dagen. Siewerts, W armenhuizen, hooger boroepasaak, f 15 -boete. of 7 dagen. A. dief Gast, Rotterdam, verduistering, f 15 boete of 25 dagen. v VERRAST. Gisteravond werden vijf personen in de onbe woonde villa „Lina's hoeve" te Dantumawoude door den veldwachter verrast Bij zijn nadering namen ze de vlucht. Na de gebruikelijke sommaties en een schot in de lucht, vuurde de veldwachter op de vluchtelingen. Eon hunner, afkomstig uit Mur- merwoude, werd in het zitvlak getroffen en moest naar het ziekenhuis te Leeuwarden worden over gebracht. HET BELGISCH TRACTAAT. Het Senioren-convent, gevormd door de voorzit ters van de groote fracties der Tweede Kamer, heeft een tweede vergadering gehouden, gewijd aan liet Belgisch-N ederlaiulaehe verdrag. Ofschoon uit den aard der zaak omtrent de besprekingen geen mededeelingen kunnen worden gedaan, valt in ieder. geval als opmerkelijk te vermelden, dat in parle mentaire kringen toeneemt de opvatting, dat door middel van oen schorsingsmotio voorloopig een uit weg uit -de moeilijkheden moet worden gevonden. Er waren geen inlichtingen te verkrijgen over het gerucht, dat een dergelijke motie rechtstreeks van het Senioren-convent zou zijn te verwachten. ZUIDERZEEWERKEN. In het geschil tusschen de N.V. Mij tot aanne ming van waterbouwwerken v.h. A. Hofman en den Staat over de oorzaken van en de aansprakelijk heid voor de geleden schade tengevolge van de bui tengewone verzakkingen en groote zijdelingsche verschuiving van den afsluitdijk Wieringen-Noord- Holland is tusschen die maatschappij en den mi nister van Waterstaat overeenstemming bereikt over de benoeming van een commissie van advies, volgens 495 en 496 der Algeraeene Voorschrif ten (ter uitbrenging dus van een bindend advies. In deze commissie zijn benoemd de heeren: mr. II. v. Blommestein, plaatsvervangend raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage, P. A. M. Hack- strok, luit.-kolonel b/d. der Genie te 's-Gravenhage on ir. A. C. W. Dwars, te Amersfoort, EEN STROOMAN ALS ECHTGENOOT. Eenigen tijd geleden is een van de beruchtste be- roofsters ontslagen uit do strafgevangenis te Rot terdam, waar ze een straf had ondergaan, naar aan leiding van berooving in een huis aan de Prinsen straat, waar zij een Dordtenaar ruim f20.000 ont stal. Thans waarschuwt de politie tegen deze vrouw, die inkoopen doet op naam van haar echtgenoot, die dan weigert de rekeningen te betalen, welke de leveranciers hem aanbieden. De echtgenoot weigert de betalingen omdat hij van zijn vrouw nooit iets heeft gehoord of gezien, terwijl hem nu plotseling alle mogelijke kwitanties worden aangeboden. Hij is indertijd met de vrouw getrouwd, toen zij nog een meisje van 17 a 18 jaar was. Zij zou toen naar een gesticht worden gezonden in verband met de omstandigheden, en om dat te voorkomen, moest een middel worden gevonden het kind meerderja rig te krijgen Het eenige was een huwelijk; en in derdaad, er werd een kellner uit een nachtcafé ge vonden, die het meisje wilde trouwen. Met ver toon werd het huwelijk voltrokken, maar op den avond van den bruiloftsdag werd de bruidegom op straat gezet: de bruid was meerder jarig, dus kon de bruidegom gaan,. Na dien bewusten dag hoorde do kellner niets meer van zijn wettige echtgenoote, totdat hij voor kort do rekeningen kreeg. Hbld. DIE HEEFT PRINCIPES, In Öen tijd dat alles goed was, dua In den goeden ouden tijd, kwam een vrachtrijder op een smoorhee- tcn zomerag een dorpsherberg binnen on bestelde eon glas bier., zoo'vertelt bot Hbld. Maar de waardin was uitverkoch't, daar, andere dortigen al ihet bier •hadden opgedronken. JVerkoop jo dan heelenmnJ niets?" vroeg de dorstige vrachtrijder. Welnu, het eonige dat de waardin nog had was: zoute haring. „Geef me dan maar een zoute haring", zei de goed hartige vrachtrijder, die althans iets wilde koopen. Dat was de goede oude tijd. Maar In den nieuwen slech'ten tijd komen ook nog zulke beginselvaste me deburgers voor, die oen pekelhartnig nemen, als er geen bier ia. Van zoo'n principieel man is sprake in Broek in Waterland, Men schrijft ons daarover: Er heeft zich 'hier eon bijzondere onderwijsquaes- tie voorgedaan. In April 1924 werd de O. L. school te Uitdam opgeheven, omdat er nog slechts vier leer lingen waren, die toen naar de o.l. school te Zuider- woude (ook gem. Broek) overgeplaatst konden wor den. De ouders maakten daar echter bezwaar tegen, omdat de kortste weg naar die school langs een moei lijk begaanbaar landpad gaat. Zij hielden hunne kinderen thuis en verzochten een jaar later aan den gemeenteraad om christelijk huisonderwijs. De Raad heeft op dat verzoek afwijzend beschikt, doch aan de ouders, aangeboden de kinderen eiken dag voor rekening van de gemeente met een rijtuig naar de school te Zuiderwoude te vervoeren en weer naar huis te brengen. Drie der ouders vonden dat goed, doch de vierde bleef bijzónder huisonderwijs voor zijn twee kinderen verlangen en ging tegen het afwijzend raadsbesluit in beroep bij Ged. Staten. Dit. college besliste, na beide partijen gehoord te hebben, dat voor rekening van de gemeente het door apellant verlangde huisonderwijs zou worden gegeven. De gemeenteraad ging daartegen in beroep, doch de Kroon bevestigde de beslissing van Ged. Staten. De burgemeester is toen met den vader der betrok ken kinderen gaan bespreken op welke wijze een oplossing kon worden gevonden. Deze zeide toen, dat hij er in elk geval bezwaar tegen maakte, dat het huisonderwijs in zijn woning zou worden gegeven. Toen heeft het gemeentebestuur zich tot Ged. Sta ten gewend met de vraag op welke wijze nu deze zaak geregeld moest worden. Het is echter nu niet meer noodig, want de be wuste vader heeft zijn kinderen "thans naar de.... openbare school te Zuiderwoude gezonden. EEN VREEMDE TAAL OP DE LAGERE SCHOOL. Met voldoening zullen velen kennis hebben ge nomen, aldus het Hdbld., van het wetsvoorstel tot toelating van het onderwijs in Fransch, Duitsch of Engelsch in het vijfde en zesde leerjaar der lagere school. Indien het ontwerp aangenomen wordt wat te verwachten is dan zal een einde worden gemaakt aan den ongezonden toestand, dat «en groot aantal leerlingen in de groote steden loom het in de duizenden na den gewonen schooltijd in plaats van tijd tot ontspanning te vinden, naar een Franschen cursus moeten gaan, en dat ouders die voor hun kinderen konnis van de beginselen dier taal noodzakelijk achten, genoodzaakt worden tot extra-kosten op het onderwijs. Maar zeer goed gezien schijnt het ons toe, dat minister Waszink, naar uit de memorie van toe lichting tot het ontwerp blijkt, wil voorkomen, dat de school terugkeert tot den toestand voor 1921: toen waren er scholen, die vele uren per week be steedden aan onderwijs in Fransch, ten nadeele van die leerlingen, die niet bestemd waren voor het voortgezet onderwijs. Het ontwerp staat twee uren per week voor dat onderwijs toe. Een andere aantrekkelijkheid van het wetsvoor stel is, dat het onderwijs in een vreemde taal in verreweg de meeste gevallen zal wel Fransch gekozen worden, al is het aan te nemen, dat mei? hier en daar in grensstreken of in plaatsen, waar veel zaken met Engeland worden gedaan, de voor keur zal geven aan Duitsch of Engelsch vol strekt facultatief is in dien zin, dat leerlingen, wier ouders er geen prijs op stellen, van het bijwonen dier lessen zijn vrijgesteld. Die leerlingen zouden in de vrijkomende twee uren per week onderwijs in de Nederlandsche taal kunnen krijgen, wat, gezien het thans dikwijls on voldoende resultaat van het onderwijs in onze taal hij vele leerlingen van lagere en hoogere inrichtin- lijk heri D «0 h OBd «lr< *n( sch ach ter en pU gen van onderwijs, dringend noodig is. Er is in onderwijskringen herhaaldelijk over ga klaagd, dat de school teleurgesteld is in rie v« wachting, dat het onderwijs in ontrt boter to zijn recht zou komen door afschaffing van hi Fransch ,en de hoop, dat de door dlf afschalfinj vrijgekomen uren de resultaten van het orrierwM in Ned. Taal op hooger peil zouden brengen, is jM| gebleken. Voortaan zal «bij het onderwijs In Ned. taal klassen, waarin leerlingen zitten die Fransch 4 een andere taal 'leeren, rekening gehouden moj, ten worden niet grammaticale kennis, noodig voo» doeltreffend onderwijs ir-. Nederlandse)! voor alli lèerlingen, ook voor hen. die gi-en vreemd.- 'ia^ loeren, ten goede komen. Voegt men daarbij dat dij leerlingen, wolko geen Fransch loeren, do vrijko. niendo twee uren aan intensief onderwijs- in derl. taal kunnen besteden, dan zal de wotswljzigli]» juist die groote meerderheid van do lagere schoof leerlingen, die niet naar .het voortgezet onderval gaan, ten goede komen. y1 Nu dient eens te worden afgewacht, of zij, die dertijd gepropageerd hebber, vóór do af schaf finl van het Fransch, zoo verstandig zullen zijn. de oi ders van leerlingen, die niet naar. gymnasium, B. S.t of Mulo-school zullen gaan. te overrede, voor hun kinderen vrijstelling van Fransch te vrj gen of ze erop zullen aandringen, dat de twee komende uren voor onderwijs in onze taal zuil™. worden gebruikt. Gebeurt dat niet, dan zullen wJ zien, dat na Januari alle leerlingon nok zij, die l&llül ter geen Fransch qoodig zullen hebben, toch aan het onderwijs daarin deelnemen, waardoor dan di facultativiteit denkbeeldig wordt. Leerlingen, die later geen vreemde talen zul, len leeren of noodig hebben, zijn meer gebaat ty extra-onderwijs in onze taai den in beginselen vas het Fransch. Het onderwijs daarin moge dan i] eenige, misschien zelfs groote, vormend-' waardt hebben, van meer beteekenis is voor hen, voor wit de lagere school eindonderwijs geeft, behoorlijke kennis van onze taal in woord en geschrift. Het ontwerp, 'dat daartoe den weg opent, vijjj dient ook in dit opzicht waardeering. STERKE WAS VAN DE MAAS. De Maas wies te Rotterdam gisteravond met snelheid van 20 c.M. per uur. Maastricht seinde te acht uur voor de laatt twaalf uren 38 c.M. was. HET CONFLICT BIJ HEEMAF. Gisteren hebbon de beide partijen, betrokken het conflict aan Heemaf, onder leiding van Rijksbemiddelaar, den heer H. H. van IJssolstoj vergaderd, meldt het V. D.-bureau. Als uitga: punt van do besprekingen werd het bemiddel! voorstel van het Eerste Kamerlid Engels genoi Ten slotte heeft de Rijks-bemiddelaar in ovei ging gegeven, dat dit voorstel door beide pari zou worden aanvaard, nadat punt 1 daarvan volgt zou zijn gewijzigd: „Aan de uurloonen ven de 18 jaar wordt twee cent loonsverhooging geven; aan alle overige worklieden oen loonsv hooging van óén cent". Dit voorstel is door de rectie van de Ileemaf aanvaard. De besturen van arbeidersorganisaties hebben op zich genomen, dil voorstel tegenover do leden te verdedigen. OM EEN POLKAKOPJE. Men schrijft uit Goes: Eenige dagen geleden stelde een howonen van 661 onzor Zieeuwsche gemeenten de politie er mode it kennis dat volgens een he mdoor zijn dochtertje g» dano mededeeling, tijdens de afwezigheid oen onb* kende man zijn woning was binnengedrongen, hol zusje had aangegrepen <m het kind eonige ha.TrloÈ kon had afgeknipt waarop'hij hot hazepad had w kozen, de gesneuvelde 'haarlokken In de woning ach terlatende. Inderdaad! bleek aangever bij zijn thuiskomst (14 deze wandaad had plaats gehad. Hot bewuste elfjarige slachtoffertje door de poli' ondervraagd; zeide dat eon vreemd man, van wi< zij eon uitvoerige beschrijving gaf, de woning binnen gedrongen, haar plotseling bad aangegre daarbij zeggende: kom maar hier, dan zal ik je kapkop (polkakop) geven, waarop hij haar een haarlokken had afgeknipt, die hij op den vloer laten liggen, waarna hij was weggegaan. Na een in allerijl ingestld onderzoek, vermocht politie geen dader te ontdekken. Evenwel was hi ter oore gekomen, dat het kind zoo graag een pol kopje wilde hebben, hetgeen ze aan dorpsgenoi had medegedeeld, daarbij zeggende, dat haar vi daarvan evenwel niéts wilde weten. Men heeft toen het kind nader ondervraagd, na aanvankelijk te zijn blijven ontkennen, tenslol bekende zichzelf den haartooi te hebben geschf den en het gansche verhaal te hebben verzonnen, aldus hare ouders te bewegen toe te geven tot knippen van een polkakopje. SCHQORL. Op 7 November a.s. heeffc de plaatselijke tor-Bfei club „Thalia" hefc voornemen om in heb lokaal van den heer Sohuijt eon uitvoering te yeven. i gevoerd zaX tvordon do oomedie in 3 bedrnven: „K«| »pa&k i» "t wiel" van Joh. van Ammere-Kübler.^ Wij verwachten een flinke opkomst, daar „Tha een goeden naam gekregen heeft door de geslaagde uitvoering-en in 't vorig seizoen. - OUDKARSPEU We hebben Zondagavond een poosjo ver tooi o^J de danszaal van den heer Vis. Niet liet dansen onze directe belangstelling, maar meer de a;i kondigde voorstelling die daar gegeven zou den door een ónzer plaabsgetnooten, die voor s* tooneel den naam heeft aangenomen van Erl* Conell, de moderne magiër. Magiër is de Oostersohe naam voor toovenatf en dies waren we nieuwsgierig er aizoo tfl tooneele zou worden gebracht. Nog versoh- lag in ons geheugen het optreden vu den neer Larebte voor eon paar jaar terug ovï, wiens optreden we allen lof hebben gehad en juist daardoor zouden we niet zoo spoedig to bevredigö zyn. Laten we direct zeggen, dat we met veel Vleien gedurende lVt uur de voorstelling hebben bil gewoond en we bewondering hadden voor hetzes genoemde heer ons heeft laten zien. Als steeds ^prmden oSk dei kaarten weer ed deel van het program, doch -het was weer ie* nieuws wat we uit de kaarten te zien kregt» >p het gebied van kaarten-telepathie werden sUf ke staaltjes .uitgevoerd, zelfs de jongoluitjcs wag uut het publiek in hoofdzaak bestond, waren U* aandacht. Rik nummer op ziohaelvo is niet W gelijk. Laat het genoeg ziju te zeggen dat hettf gevene verre onze verwachtingen Heeft overtro# BrJie Coneli is valkomen in staat eau uitgol*» gezelschap bezig to houden. Die behoefte heeft aanvulling voor een gezellige avond of iets dien aard, laat hom maar eeu komen. Men zal ö10 zien,, dat we niet te veel geschreven hebben. DE WEGENBELASTING. Het Koninklijk- Nederlandsch Landbouw-coioue heeft aan de Tweede Kamer der Stateu-Generaal eeu rapport aangeboden, waarin zijn meening ten zien van het ontwerp en gewijzigd ontwerp van w betreffende ihet heffen van. een belasting en bet trer fen van verdere voorzieningen ten behoeve van opec hare verkeerswegen te 1'^nd, is neergelegd. Het schrijft daarin: De wegbelasting wordt door den minister kondigd als eene bestemmingsbelasting en is daad ook alleen te verdedigen, wanneer het kam** ter van hesteramingsbelasting zoo zuiver wordt gehandhaafd. Daarom heeft degene, we v geld betaalt, er aanspraak op, dat dc van hem eischte belasting zooveel als redelijker wijw J»0»*

Schager Courant | 1926 | | pagina 2