SchagerCourant RAAD ANNA PAULOWNA. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. ge Woensdag 10 November 1926. 69ste Jaargang. No. 7944. Vergadering van don Raad op Disndag O Novem ber 1926, des middags 2 uur. Voorzitter de hoor I). Stammes, wethouder, secre taris de hoer C? Keijzer. Afwezig is do hoor Rossen, wegens ongesteldheid. Voorzitter deelt mede, dat door opn lichte onge steldheid 'do burgemeester verhinderd is doze ver gadering te presideeren, zoodat aan spr. de eer to heurt is gevallen als Voorzitter te fungooren, in welke hoedanigheid hij de heeren welkom heet en de vergadering opent. Do notulen worden gelezen, waarna zo ondor dankzegging worden goedgekeurd. Mededééllngen. Mudogodeold wordt, dat tot zetters zijn benoemd de heeren L>. Stammes en D. Lubbert; dat de N.H. Vereeniging „Het Witte Kjruls" een dankbetuiging inzond voor de toogekende subsidie voor do ontsmettingsinrichtingon; dar het bonoomd personeel bij het vervolgonder wijs de benoeming heeft aangenomen; dat ingekomen is de begrooting voor 1927 van den keuringsdienst voor waren; do bijdrage per ingeze tene is thans geraamd op 17.9 cent; dat ingekomen zijn verslagen over 1925'van den Vleeschkeuringsdienst en van den dienst der ar beidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering te Helder. Beide verslagen zullen circuleeren. De lieer Komen herinnert aan den wensch om geen ^eurloonen te heffen voor noodslachtingen en ziet gaarne dat voor en aleer tot combineering van 'de bestaande regeling wordt besloten, hierover een F besluit wordt genomen. Voorts wordt medegedeeld dat Ged. Staten "van Noordhollajid berichtten, dat aan het verzoek om tot spoedige uitvoering van werkzaamheden ten be hoeve van den aanleg van het gedeelte primaire weg van Oudesluis over te gaan, riiet kan worden voldaan, o.a. omdat nog niet bkeend is welke wegen dcor de Zuiderzeewerken zullen worden aangelegd en welke primaire wegen in aansluiting met den rijksweg AlkmaarNieuwediep zullen komen. In verband met de to yerwachten werkloosheid in den ft.s. winter, wordt deze mededeeling betreurd. Bij Kon. Besluiten van 7 October j.1. zijn de be roepen tegen de uitspraken van Ged. Staten tot ver nietiging van de forenaan3lagen ten name van A. J. P. Jansen en Gebr. Roozen niet-ontvankelijk ver klaard. Doordat de Raad thans moet beslissen of al of niet in beroep zal worden gegaan en deze beslis sing voorheen door B. en W. werd genomen, was de termijn van beroep reeds verstreken. in verband met. oen vroegere uitspraak door den Baad is medewerking toegezegd bij de actie tot be- f hou 1 van het Kantongerecht te Schagen. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Be opcenten op de vermogensbe lasting. Aan de orde wordt gesteld de bespreking van het voorstel van den heer Komen om over te gaan tot verl ging'van het getal opcenten op de vermogens belasting. Voorzitter doet mededeeling van een ingekomen schrijven van het Provinciaal Bestuur, waaruit blijkt dat wijzigingen in belastingverordeningen al één in het volgend belastingjaar kunne nworden toegepast, indien do gewijzigde verordening vóór 1 Mei door Ged. Staten is goedgekeurd. ri verband daarmede is dit punt reeds nu op de agenda geplaatst. B. en W. gevoelen wel voor de verlaging van de oprenten op de vermogensbelasting, mits geen ver hooging van het vermenigvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting zal plaats hebben en in ver band met den toestand in het bollen- zoowel als in het veehoudersbedrijf, voelen B. en W. op het oogenblik niet veel voor het voorstel-Komen. Wel vinden zij het gewenscht indien er sprake is van eenige verlaging, dat dan in de eerste plaats te doen. met de opcenten op de vermogensbelasting. De heer Komen had opgekeken dit punt op de agenda dezer vergadering aan te treffen en vraagt of het punt niet behandeld kan worden gelijk met de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer. Voorzitter zegt, dat een eventueel© verandering in deze opcentenheffing vóór 1 Mei a.s. door Ged. Staten moet zijn goedgekeurd, wil de wijziging in het belastingjaar 1927 toegepast kunnen worden. De heer Komen zegt het niet. direct eens te zijn met B. en W., omdat de verlaging van de opcen ten op de vermogensbelasting slechts zeer weinig invloed heeft op de inkomstenbelasting, voor de laagste inkomens slechts een verhooging beteekent van 10. 20 of 30 cent. Spr. oordeelt het daarentegen gewenscht dat thans eens tot normaliseering van (ieze opcentenheffing wordt ovorgegaan.. Voorzitter wijst er op dat de kleine renteniers zul len profiteeren van deze opcentonverlaging, niet de landbouwers, dio tevens in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, omdat dit nanden anderen kant het mindere weer zullen moeten opbrongon in don vorm van inkomstenbelasting. Spr. wijst in dit ver band op do vrij hoogo progressie dio in deze ge meente bestaat. Do heer Komen evenwel wijst op voorvallen van niet onboteekonond kapitnalvorlios, torwlil men dan toch tamelijk hoogo belasting heeft to betalen. Voorzitter erkent dat zulke gevallen voorkomen, maar in de oorlogsjaren word van dat bedrijfskapi taal winst gemaakt zonder dat er iets voor werd gedaan en bövondicn iemand dio bedrijfskapitaal ivan vermogen gebruikt, zal moer inkomen gonioten df<n iemand dio pacht heeft to betalen. Ook de heer Keuris was vorwondord dit punt op do agenda te vinden, doch nu de oorzaak daarvan is medegedeeld, zou spr. het punt toch tot eind Januari of begin Februari willen aanhouden, omdat dan de goedkeuring voor 1 Mei nog wel Is te verkrijgen, en er gelegenheid' bestaat deze zaak grondig te onderzoe ken. Spr. heeft vorig maal roods opgemerkt niet on sympathiek tegenover doze <opcontenveitiaging to s'aan, maar toch zijn er heel wat haken on oogen die het noodig maken de kwestie nauwkeurig te bere kenen. Als reeds nu een beslissing moest worden genomen, zou spr. dan ook togen het voorstel-Ko- men stammen. Wol zou verlaging van de opcenten aan kleine renteniers ten goede komen, maar er is „Joch ook nog verschil of de belasting wordt opge bracht van inkomens verkregen uit vermogen of uit a beid. De heer Komen heeft geen bezwaar dat het voor-, atul' wordt aangehouden on hiertoe wordt dan ook zonder noofdolljke stemming besloten. Goedgevonden wordt, om in beroep te gaan van bom sluiten van Ged. Staten tot vernietiging van de fo rensenaanslagen ten name van H. M. Ruijsenaars Hz, en F. A. F. Groneman. Enkele pensioenaanslagen worden nader door den Raad vastgesteld. Voor een arme zustervereniging. Crediet op langen termijn. Aan de orde is het' verzoek van het Gemeentebe stuur van St. Maarten om schoolbanken in bruikleen te mogen ontvangen. Voorzitter doet mededeeling van een ingekomen schrijven van de gemeente St. Maarten, waarin me degedeeld wordt, dat die gemeente moest overgaan tot aanschaffing van nieuwe schoolbanken, doch me de in verband met de malaise in het bouwbedrijf! ge wezen wordt op den minder goeden finantieelen toe stand der gemeente. Door den Inspecteur van het Lager Onderwijs was daarom in overweging gegovon dat het gemeentebestuur van St. Maarten zich met hot gemeentebestuur van Anna Paulowna in verbinding te stellen, misschien dat de gemeente Anna Paulowna banken in bruik leen zou willen afstaan aan haar arm© zusterge- meonto. B. en W. van Anna Paulowna ovenwei, aldus doelt voorzitter mede, hebben van do gemeente St. Maar ten bericht ontvangen, dat zij bereid zijn don Raad voor te stollen, dat do overcomplete banken na door do opzichters dor belde gemeente to zijn uitgezocht, tegen een te bedingen prijs worden verkocht aan de gemeente St. Maarten. Binnen 2 Jaar na de levering zou het verschuldigd© bedrag door de gemeente St. Maarten mooton worden voldaan, of, indien do flnan- tleels toestand dor goinoon;te dat nog niet toelaat bin nen oen nader 'te bepalen termijn. Do hoor Kuiken vindt, dat er dan ruimte genoeg is. Do hoer Van dor Ham vraagt, of de opzichter don prijs dan regelt. Voorzitter meent, dat dit wel aan den opzichter kan worden overgelaten, maar d© hoor Koorn wil maar nlot te voel vrijheid aan don opzichter geven en merkt lachend op, dat men in Schagon kun. zlon. hoe raar opzichters sonjs doen. De opzichter moet maar niet to resoluut handelen. Voorzitter meent, dat men ton' aanzien van de op zichters niet kan goneraliseeren. Do hoor Bakker vraagt, of de overcomplete banken niet kunnen worden gebruikt voor do uitbreiding van de R.K. school. Voorzitter gelooft niet, dat die bankon voor een nieuw schoollokaal, wat maten enz. betreft, gebruikt kunnen worden. B. en. W, vinden, zooals voorgesteld, de beste oplossing. Aldus wordt besloten* Men zit na eenmaal in 't schuitje. Van D. Valkenburg zijni verzoek ingekomen om ver goeding vah kosten ingevolge art. 13 der Lager On derwijswet. Ie. loopendo over het tijdvak van 1 Sep tember 1925, tot 31 Augustus 1926 en 2e. van 1 Sep tember 1926 tot. 81 Augustus 1927. B. en.W. stollen vo.or, het eerste verzoek niet toe te staan, omdat do tijd is verstreken. Het tweede ver zoek willen zij toestaan, dc bijdrage wordt voor de gemeen'e 54 cent per week. De heer Keuris merkt op, dat we nu eenmaal in t schuitje zitten. Overeenkomstig het voorstel van B. on W. wordt besloten. Eten dergelijk voorstel, nog niet door B. en W. be handeldis ingekomen van N. J. van Wees, en B. en W. zullen een onderzoek instellen, waarna afwik keling van het verzoek kan plaats vinden. Sommige leden willen eerder ge kend werden. De veranderin gen goedkooper dan een nieuwe secretarie. B. en W. ^stellen voor, te besluiten tot inrichting van het kleine kamertje op het Raadhuis tot Burge meesterskamer. Voorzitter licht toe, dat nu do burgemeester eer lang in.'t huwelijk zaj treden en diens huis te klem wordt, de burgemeester het kleine kamertje wilde zien ingericht, tot burgemeesterskamer. Waar die verandering echter spoed vereischte, is er bereids mee begonnen. J De heer Koorn: Dat wou ik tenminste zeggen! Voorzitter licht nader toe. dat dit komt doordat het bureau, dat er geplaatst zou worden, anders niet in 't kamertje kon worden geplaatst. - De heer Van der Ham merkt op, dat we dan ook hier niet behoeven te komen. De heer Koorn wijst er op, dal al meermalen er over gesproken is dat de ruimte van de secretarie te klein is. Maar waarom worden er dan steeds kosten besteed indien over een paar jaar blijkt, dat er oene nieuwe secretarie moet komen. Is er nu geen andere mouw aan te passen? Voorzitter zegt. dat indertijd geklaagd is over de to. weinige ruimte van de secretarie en in do naaste toe komst zal dit gebouw ook moeten worden verbouwd. Maar nadat de secretarie onlangs is verbouwd, heeft de secretaris verklaard, dat de secretarie nu weer en kele jaren kan worden gebruikt. We warennietvan plan geweest tot den verbouw van het -kamertje over te gaan, maar zooals gezegd, het, bureau kon er met in er zal nu een kast worden verwijderd, de schoor steen komt in een hoek en zoo kan het als burge meesterskamer worden, ingericht. De heer Koorn kan wel zeggen, maak geon onkosten, maar zo^ de heer Koorn clan do neheele secretarie willon verbouwen, Do hoor Koorn: «Ta, als hot toen moet. Voorzitter zegt, ■dat Bi. en W. dat zouden unllcr, doen. als hot uit do ?owone middelen kon worden betaald. Een tookenmer heeft, zooal» men weet, gooirculcord vorens welke do raadszaal zou moeten verdwijnen; nu is er weer een plop, dat verdwijnen van de raadszaal mot noodig zou zijn. Do kosten van verbouw worden ruw- geschat, geraamd op f 1.3900, zoodafc dit togen oen lente van 4V3 pot. f 500 per jaar zou worden. Als wc dus nu f 100 a f 200 verbouwen m een Jaar, houden we nog 800 m onze zak. B. dn W. wilton dus de secretarie gohoel w orde maken als bet kan, maar anders zoo lang mogel^k er moe wachten. Do hoor Koorn zogt, niet togen den verbouw Van hot kamertje to zij!n, maar spr. hooft -vorig maal ai gezegd, 1'iover oorst ooms ocru begroeting von kos ten to zien. Voorzitter zogt, dat «Ja do burgemeester tevoren vermoed had. dat dozo veranderingen moesten wor den aangebracht, hij don raad or wel1 moo op de hoogte zou hebben gebracht voor diou tijd. 13e hoor Kuiken had ook graag oorst de begroo ting willén itfon. Do hoor Kouns is ook niet tegen f deze verande ring, maar komt op togen do manier waarop 'do raad wordt ingelicht. Dit na boürptt oen klein géval1, maar spr. wil' voorkomen, dat het met een grootor goval evonzoo gebeurt. Voorzitter ie hot er mee eens, dat dit met de juiste manier is. De kosten zullen ongeveer £150 bedragen. Voor de verdere inrichting zullén enkele meubelen moeten worden aangekocht w spr. vraagt of B. en W. daartoe machtiging vaA den rand bekomen. Voci kan er nipt gekocht worden, want veel kan er niet staan. D© hoer Keuris vraagt of er at een overzicht is gemaakt. f "Voorzitter gelooft hot met. r Dc secretaris licht toe, dat hot bureau van do ingezetenen van' GalTaaitsoog er goplaatut zal wor den en daarna zal1 worden nagegaan wat er vorder 'noodig is. Gesproken is over oen overgordijn, mis schien ie wat vloerbedekking noodig. waMiohfc wordt een kleine liaord noodig geoordeeld. Do hoor Koracm wil do gevraagdo machtiging aan B. en W. verleenen. De heer Koorn merkt op, dat het toch wel weer een bedragje van honderd gulden .wordt. En nu mag de heer Komen spr. wel aankijken, maar ovoral gaat hett niet goocl mee, niet met den boer, niet met den middenstand. De heer Komen oordeelt, dat hier toch niet zoo royaal met meubilair worat omgesprongen. Voorzitter tot den heexr Koorn: Doe dan een voorstel tot verbouwing van de secretarie, met een flinke burgemeesterskamer. Jarenlang heeft de bur gemeester de menechen in zijn eigen huis t8 woord gestaan. De heer Kuiken vraagt of in andere gemeenten de burgemeester ook een burgemeesterskamer heeft, waarop de heer Keuris antwoordt, dat do burge meester toch iemand moet kunnen put vangen, ter wijl de heer Komen opmerkt, dat wc allen wel weten, dat de burgemeester evengoed wei eens thuis te sprekon zal zijn. Zonder hoofdelijke stemming Avordt daarna de ge vraagde machtiging aan B. on W. verleend. De uitbreiding van de RJK. school. Het kost dat hetkost. In behandeling komt een aanvrage van hot Be stuur dei' R.K. school tot uitbreiding van dio school. Do uitbreiding is noodig doordat het aantal leerlin gen steeds toenoomt, van 107 loorlingon op 16 Maart tot 147 op 16 September, waardoor do lokalen over bevolkt zijn. Op de vraag van den heer Kuiken of de kosten geheel voor rekening dor gemeente komen, wordt bevestigend gonatwoord. Voorzitter zegt «lat B. en W. oen ondorhoud hob- ben gohnd met hot R.K. schoolbestuur en gevraagd hebben of het niet beter was oen school te houwen te Broozand, want indien daur naderhand een kerk on school zouden worden gebouwd, zou de kans bestaan dat hot lokaal dat thans gevraagd wordt, ongfibruikt zou komen te staan. D. on W, word ovonwol moegodoold dat voor ongobruikt staan van dat lokaal geon vrees behoeft te bestaan on dat de bouw eoner school to Broezand wol enkele jaren op zich zou laten wachten. B. en W. zijn 11a dit ondor houd met het..^>1 au van hot schoolbestuur accoord gegaan. Do heer Keuris zegt dat uit de mededeeling van den voorzittor blijkt, dat de gedachte van B. 011 W. parallel zijn gegaan met de zijne. Ook spr. herin nert aan de geruchten dio voor eenige jaron over den bouw van eon kerk hebben geloópon. Voorzitter zegt dat bij de uiteenzetting van den pastoor^wel gebleken is, dat dit plan op het oogen blik van de baari is, ook voor de bediening zijn er geestelijken tekort. Ook de heer Komen zegt dat de bouw van een kerk te Breezand wel eenige jaren zal duren. Spr. wijst, op de vestiging van talrijke katholiek on door de verandering in cultuur. De heer Kuiken vraagt of het 'niet mogelijk is dat een lokaal van de school te Breezaüd wordt ge bruikt. Allemaal zusjes en broertje één vader. Van Voorzitter zogt, dat men school en kerk bij elkaar wil hebben. Do heer Kuiken: Jawel, maar hot moet betaald worden en de „buur is de baas, en tenslotte zijn we allemaal broers en zusters en zullen we mekaar niet bijten. Voorzitter zegt, dat* dus niet te voorttien is dat in de eerste jaren het nieuwe lokaal onbezet zal zijn, de wet schrijft het voor, zoodat er niets aan te doen is. Bij het plan is ook inbegrepen het bouwen van oen klein lokaaltje voor opberging van leer middelen, bijeenkomsten van hoofd der school met het overige personeel. De heer Koorn vraagt of zulke gebouwtjes ook in andere gemeenten zijn. De secretaris zegt, dat tot nu hier de behoefte blijkbaar niet is gevoeld, ook omdat hier het woon huis van het hoofd der school naast de school staat. In Den Helder echter zijn die lokaaltjes wel bij de scholen. De opzet hier is altijd wat bekrompen geweest. De heer Kuiken: Als wo nu in beginsel vóór stemmen, krijgen we dan later de begrooting te zien. Voorzitter: Neen, dat is aan B. én W. De heer Van der Ham: Over de kosten hebben we dus niets te zeggen. De heer Kuiken: Dat vind ik raar, dat is do spil waarom alles draait. Do secretaris deolt mede, dat B. en W. de plan nen, zooals ze bij den Inspecteur van het L. O. zijn ingezonden, ontvangen', en B. en W. dan kunnen bo- oordeelen of de plannen te fraai, te weelderig ziin terwijl zo ook kunnen aangeven of het werk onder hands of openbaar zal worden aanbesteed. Aan B. en W. is dan de beslissing of al of niet het geld voor den aanbouw zal worden toegestaan. De heer Kuiken: Ik hoor het al, de kosten zullen wel niet meevallen. De heer Van der Ham: Daar spreekt wantrouwen jegens B. en W. uit. Voorzitter: Ja, de heer Kuiken zegt het wel niet; maar het zit er toch in. De heer Kuiken: Dat is gekheid, maar het is be roerd als zooiets je wordt voorgelegd en je weet niet wat !t kost. Dan hebben ze echter later ook niet te peeuwen „wat heeft 't veel gekost". De betrekkelijke artikels over de L. O.wot wor den hierna door den secretaris gelezen, waarna de heer Kuiken opmerkt, dat we wel kunnen vertrou wen op B. on W. De heer Van der Ham zou Jiet wel op prijs stel len dat het werk openbaar werd aanbestoed. Spr. vindt dat de meest goede oplossing, daar alle ge- moentenaren het geld vóór dezen aanbouw toch moeten opbrengen. Voorzitter zegt, dat B. en W. met dien wonsch rekening kunnen houden. De gevraagde uitbreiding wordt dus goedgevonden. De vergoeding aan die bijzondero scholen wordt op grond van art. 101 der L. Ö.-wet 1920 over 1925 voór- loopig vastgesteld voor de R.K. school op f 1706.11, waarvan nog f 816.11 verschuldigd ie en voor de Christel ij ke school op i 860.89, waarvan nog f 386.89 verschuldigd is. alles berekend naar de kosten por leerling van de openbare school, nl. f 17.30K. Inderdaad een slecht gekozen plaats, i' Van de commissie tot wering van schoolverzuim is bot verzoek ingekomen om bot arrestantenlokaal bij school I buiten dienst te stellen en een andere be stemming t© ge von,. In de toelichting wordt er op ge- wezon, dot bet ,uit paedagogiech oogpunt verkeerd is daar ter plaatse bet arrestanteiflokaal te hebben, om dat het een verkeerde indruk hij d ©schoolkinderen goeft. ook al om do uitdrukkingon die de arrestan ten bezigen. Als voorbeeld wordt aangegeven hoe een leerling van de school zich in verbinding stolde met eon arrestant en deze in opdracht van den va der van dien leerling, voorzag van sigaretten en ta bak. Voorzitter zegt,- dat afgescheiden van de vraag of het op den wog der commissie ligt dit adres in te zen den B. on W. van oordeel zijn, dat deze toestand niet bestendigd trnag blijven, maar de moeilijkheid is om een andere plaats te vindon, voor het arrestan tenlokaal. De heer Van der Ham: Onder don toren* Do hoer Koorn: Maar niet op 't tuintje. De hoer Kuikeh: Koorn lovort ook tabak on sigaren. Ook dé hooi' Keuris heeiffc gedacht aoa hert tuin tje van Koor». i. Dé hoer Koo.n zegt dit denkbeeld roods 10 Jaar geleden te hebben geopperd, doch toen liet de raad hem in rijn hemd staan. Algemeen wordt goedgevonden, dat B. en W. uitzien naar oen andere plaats voor hot arrestan- tenlokoal. Voorzitter vraagt of B. on W. een blanco er edict krijgen. Do heer Van dor Ham: Dat kan wél, hot zal niet uto weelderig worden ingericht. De heer Komen Wil het toch zoo goed mogelijk in gericht zien. Vastgesteld wordt nog een supplotoire begroo ting diénst 1926, tot een bedrag van f 1635.52. Rondvraag- Bij de rondvraag wijst de beer Kuiken op het ge vaar van de kluft bij de Kooij, bij gladheid van den weg. Voorzitter zegt, een onderzoek toe,'of daar iemand, belast kan worden met het strooien van zand. Do heer Kuiken wijst ook nog op de vuilnisbelt to Breozand en dringt or op aan dat die verwijderd zal gorden. Ook aan deze zaak zullen B. en W. hun aandacht Schonken, Besproken wordt, hoe voorheen de op ruiming plaats vond., terwijl ook geinformeord wordt of B. on W. niet de belofte gedaan hebben, dat hot zaakje opgeruimd zou worden. Voorzitter herinnert zich niets, dat eon dergelijke belofte is gedaan. Hiorna sluiting. TEGEN HET FASCISTISCHE ITALIÖ. RaditsJ heeft gisteren in den provincialen raad van Kroatiö het huidig Italiaapsch regiem heftig aangevallen. Italië, zoo zélde jhij\ was. CO jaar gelodim bet vrijste land der aordé, maar staat thans op de al- lorlaagste plaats. Indion Zhid-SlaviÖ eon prolitlek en economisch bond genootschap mot Bulgarije zou sluiten, zou hot go- heele Italiaansche probleem in Zuid-Slaviö ophouden to hóstann. Aan Mu&solini zal het lot ton dofl vallen waartoe hij veroordeeld" ie. Zijn dictatuur zal ton val komon. Zijn nationaal fascisme beteekent. een imperialistische heerschappij1 van geweld. Frankrijk ziet wel in, dat Italië Frankrijk's landstrekon en ko loniën opeischt, maar het ziet teven sin dat Italië op het oogenblik ontoerekenbaar is. Sinds Nero on Claudius hebben niet meer zulke droeve toestanden als tegenwoordig in Italië geheeracht, MISS GIBSON- De correspondent van het Beniner Tagehlattte Romé, meldt, dat miss Gibson, alhoewel de zenuw artsen haar ontoerekenbaar verklaard hebben, door hot Openbaar Ministerie voor 'n rechtbank zal wor den gedaagdj onder beschuldiging het leven van Mus- solini, dat aan het, heil en de rust van het gansche volk is gewijd, in gevaar te hebben gebracht, BET GEBOORTECIJFER IN ENGELAND. Er is een belangrijke achteruitgang van het ge boortecijfer over het derde kwartaal Juli—September in Engeland en Wales, Levend) geboren zijn 174.902 kinderen aangegeven, 7Ö33 minder dan in hetzelfde kwartaal van 1925. VERKEERSONGELUKKEN IN LONDEN. Te Londen zijn in het kwartaal Juli—September 269 personen gedood door ongevallen op straat, een toeneming van 15 tegenover 1925. Van. dit aantal kwamen 76 gevallen op rekening van particuliere auto's,1. Het aantal niet-doodelijke ongevallen vermint derde1 met bijna 4000 tot 26.727. NOODLANDING. Een Engelsch watervliegtuig beeft gisteren in.de Middeliandsche Zee een noodlanding op volle zee moeten doen wegens een motordefect. De torpedoboot Dragon was in ,de nabijheid en heeft eerst de inzittenden aan boord en toep het vliegtuig op sleeptouw genomen en met succes naar een der kleine havens op Malta getransporteerd. EEN PREEK VOOR VOETBALLERS. In "de St. Pauls kerk te Kingston-hill werd Zon dagmiddag een godsdienstoefening voor voetbal-duns gehouden, waarhij de banken van de kerk versierd waren met voetballerstruien. De eerwaarde Wellesley Orr opende de godsdienst oefening door op een acheidsrechtersfluitje te biazeu. Aan do verbaasde gemeenr© vertelde hij daarop, dat „dit de tekst van zijn preek was". „Dit fluitje"v verklaarde hij, „verspreidt schrik onder velen uwer, gelijk ik hef kan zien uit de ma nier, waarop gij opgesprongen zij.t." Daarna vertelde hij, dat hij vroeger scheidsrechter geweest was in een graafschap in het Westen van Engeland. „Mijn scheidsrechteren scheen sommige spelers te hinderen. Zij begonnen te vloeken. Ik gaf het daarom op. daar het nergens toe doet iemand op Zaterdagmiddag aan het vloeken te brengen en je best te doen des Zlondags een beeije goed te stich ten. „God", zeide ds. Orr nog. „is de groote Scheids rechter. Het is een geluk, dat hij met sommige re gels geen rekening houdt, zooals bijvoorbeeld dait iemand maar eens gewaarschuwd mag worden...." i>E GEWEZEN DUITSCHE KEIZER. De British United Press zegt, dat een spoedige te rugkeer van den vroegeren Duitschen keizer naar Duitschland geen verwondering zou behoeven te ba ren. Zij verneemt nl., dat tal van bekende personen uit do Duitscbe monarchale partij den laats:eü tijd te Doorn zijn geweest, en daar geheime beraadsla gingen hebben gehouden met zijn vrouw en met graaf von PTnkenstein, die beiden onlangs ook in Duitsch land hebben vertoefd. Deze onderhandelingen zijn evenwel niet met den keizer zelf gevoerd. Het agent schap zegt verder dat hei kasteel Homburg vor der Hoho voor de ontvangst in gereedheid wordt gebracht Verwacht wordt dat dé Keizer op dezelfde manier Nederland1 zal verlaten als de kroonprins het gedaan heeft, maar het agentschap is wel zoo verstandig er bij to voegen, dat het nog wel weken en zelfs maanden kan duren eer dit. gebeurt. VULKAAN IN WERKING. Volgons eon bericht uit San Salvador is de vulkaan Izana begonnen te werkeii. Talrijke huizon zijn door aardschokken beschadigd. LINTJESHANDEL. De Fransche landsadvocaat hoeft don rechter van Instructie Bacquart opdracht gegeven eon onderzoek in te stollen terzako eon weinig verkwikkelijken lint- jeshandol. Een zekéro Ruotté, ambtenaar aan het ministorie van. handel, vroeg aan kooplieden en in- dustrieolön oen bedrag van 100.000 francs onder be lofte dat hij er. voor zorgen zou, dat zij het legioen van oer zoudon .krijgon. Tegeldkortijd is oen onderzoek geopond tegen een tweetal aanbrengers, dié Ruotte aan gegadigden voor het begeerde kruis moesten helpen. POGING TOT ONTSNAPPING. Toon gisteren de bezoekers van de gevancnis te Columbus in Ohio weer naar buiten gelaten werden, deden dertien gevangenen, zoodra zij de poorten open zagen, een poging tot ontsnapping, die voor elf man met voorloopig succes bekroond werd. De twaalfde werd' in de poort door een bewaker neergeschoten on de laatste kon ingehaald en opnieuw gepakt worden. RADIOSTATION IN DE LUCHT GEVLOGEN. In de buurt van Elizabeth (New Yersey) heeft men oen radiostation in de lucht laten vliogon. De aanslag is door de misdadigers waarschijnlijk ge pleegd omdat bet station berichten van do politie por draadlooze bekend maakte.

Schager Courant | 1926 | | pagina 5